Resultater PRK 3

Campus Friidrottsarena, Umeå   2022-07-04

Arrangör: IFK Umeå Tävlingsledare: Göran Kero Senast uppdaterad: 2022-07-05 02:00:07
Väder: +18-20 grader, växlande  
Övrigt: 5000m manuell tidtagning  
Kvinnor 100 m
4/7 18:40
Vind: +2.1
1 Hanna Sandström
IFK Umeå
95 IFK Umeå 13.21
2 Sofia Rudolfsson
IFK Umeå
01 IFK Umeå 13.85
3 Miriam Marklin
IFK Umeå
92 IFK Umeå 15.55
Kvinnor 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

Kvinnor Höjd
4/7 18:30
1 Emma Nyman
IF Kraft (FIN)
00 IF Kraft (FIN) 164
2 Ally Robertsson Holmberg
Skellefteå AIK
03 Skellefteå AIK 164 =PB
3 Pernilla Norgren
Umedalens IF
02 Umedalens IF 152
4 Vega Kågström
Skellefteå AIK
05 Skellefteå AIK 152
5 Anni Westlund
IFK Umeå
08 IFK Umeå 149
140143146149152155158161164167
Emma Nyman------oxooxxx
Anni Westlund-oooxxx
Ally Robertsson Holmberg---o-xxoo-xxoxxx
Vega Kågströmo-o-xo-xxx
Pernilla Norgren--oooxxx
Kvinnor Tresteg
4/7 18:50
1 Cornelia Nilsson
Skellefteå AIK
01 Skellefteå AIK 12.03 +0.8 SB
2 Fia Viklund
Skellefteå AIK
03 Skellefteå AIK 11.17 +1.8
3 Alice Eriksson
IFK Lidingö
96 IFK Lidingö 10.84 +1.5
4 Johanna Karlsson
Skellefteå AIK
03 Skellefteå AIK 9.72 +0.6
123456
Cornelia Nilssonx 11.90 +0.5x 12.03 +0.8x x
Fia Viklundx x 10.78 +1.6x 11.17 +1.8x
Johanna Karlsson9.63 +0.89.64 -0.3x 9.64 +0.99.67 +0.19.72 +0.6
Alice Erikssonx 10.84 +1.5- - - -
Kvinnor Diskus
Vikt: 1,0kg
4/7 18:30
1 Amanda Nordin
Skellefteå AIK
97 Skellefteå AIK 42.77
2 Tova Björngard
Upsala IF
06 Upsala IF 31.19
123456
Amanda Nordin42.77xx42.51xx
Tova Björngard26.79xx27.1731.19x
F15 80 m
4/7 18:30
Vind: +0.8
1 Ella Hagervall
IFK Umeå
07 IFK Umeå 12.78
Män 100 m
4/7 18:35
Vind: +2.1
1 Joel Reinholdsson
Umedalens IF
01 Umedalens IF 11.99
2 Magnus Rosenqvist
IFK Umeå
88 IFK Umeå 12.34
Kvinnor & Män 5000 m
4/7 19:20
1 Adam Ekholm
Umara SC
89 Umara SC 16:23.8m PB
2 Mikkel Knif
IFK Umeå
82 IFK Umeå 16:25.5m
3 Johan Malm
IFK Umeå
71 IFK Umeå 17:05.2m
4 Stefan Dahlberg
TTGU IF
81 TTGU IF 17:08.4m
5 Andre Kröger
IFK Umeå
98 IFK Umeå 17:09.3m
6 Ida Esperi
Haparanda SKT
00 Haparanda SKT 17:15.3m PB
7 Arvid Schön
Gottsunda IF
01 Gottsunda IF 17:33.1m
8 Herman Hansi Rahm
IFK Umeå
02 IFK Umeå 17:40.5m
9 Magnus Vinblad
Team Esplanad
77 Team Esplanad 17:42.1m PB
10 Mats Lundin
BUL Tromsø (NOR)
72 BUL Tromsø (NOR) 17:45.6m
11 Tomas Pekkari
IFK Umeå
80 IFK Umeå 17:50.4m
12 Anders Pettersson
IFK Umeå
89 IFK Umeå 18:36.6m
13 Isak Hermansson
IFK Umeå
70 IFK Umeå 18:47.7m
14 Robert Eriksson
Jalles TC
75 Jalles TC 18:48.3m
15 Karl Lindmark
IFK Umeå
91 IFK Umeå 20:37.3m SB
16 Hanna Sandström
IFK Umeå
95 IFK Umeå 20:50.2m
17 Thomas Tanos Lindström
IFK Umeå
54 IFK Umeå 21:38.1m
Sammanställning per klass
Män
1 Adam Ekholm
Umara SC
89 Umara SC 16:23.8m
2 Mikkel Knif
IFK Umeå
82 IFK Umeå 16:25.5m
3 Johan Malm
IFK Umeå
71 IFK Umeå 17:05.2m
4 Stefan Dahlberg
TTGU IF
81 TTGU IF 17:08.4m
5 Andre Kröger
IFK Umeå
98 IFK Umeå 17:09.3m
6 Arvid Schön
Gottsunda IF
01 Gottsunda IF 17:33.1m
7 Herman Hansi Rahm
IFK Umeå
02 IFK Umeå 17:40.5m
8 Magnus Vinblad
Team Esplanad
77 Team Esplanad 17:42.1m
9 Mats Lundin
BUL Tromsø (NOR)
72 BUL Tromsø (NOR) 17:45.6m
10 Tomas Pekkari
IFK Umeå
80 IFK Umeå 17:50.4m
11 Anders Pettersson
IFK Umeå
89 IFK Umeå 18:36.6m
12 Isak Hermansson
IFK Umeå
70 IFK Umeå 18:47.7m
13 Robert Eriksson
Jalles TC
75 Jalles TC 18:48.3m
14 Karl Lindmark
IFK Umeå
91 IFK Umeå 20:37.3m
15 Thomas Tanos Lindström
IFK Umeå
54 IFK Umeå 21:38.1m
Kvinnor
1 Ida Esperi
Haparanda SKT
00 Haparanda SKT 17:15.3m
2 Hanna Sandström
IFK Umeå
95 IFK Umeå 20:50.2m
Män Diskus
Vikt: 2,0kg
4/7 18:30
1 Oskar Antonsson
Trångsvikens IF
98 Trångsvikens IF 47.60
2 Tor Lindberg
IFK Umeå
95 IFK Umeå 46.17
123456
Tor Lindberg46.1745.95x45.32x45.86
Oskar Antonsson47.60x43.80x46.60x