Resultater Sprinterträffen

IFK-hallen, Lund   2022-01-16

Arrangör: IFK Lund Tävlingsledare: Per Heander Senast uppdaterad: 2022-02-09 12:03:34
Kvinnor 60 m Försök
16/1 13:20
Heat 1
1 Famke Persson
IFK Lund
03 IFK Lund 7.71 q PB
2 Misja Jepsen
Hvidovre AM (DEN)
01 Hvidovre AM (DEN) 8.34 q PB
3 Laura Friedeheim
Frederiksberg IF (DEN)
91 Frederiksberg IF (DEN) 8.81 q
Zarah Buchwald
Hvidovre AM (DEN)
95 Hvidovre AM (DEN) DNF
Heat 2
1 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK 7.63 q
2 Mathilde Heltbech
Frederiksberg IF (DEN)
95 Frederiksberg IF (DEN) 7.74 q PB
3 Juni Palm
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 8.13 q
4 Tova Möllerström
Eslövs AI
03 Eslövs AI 8.50 q
5 Ella Karmborg
Höörs IS
04 Höörs IS 9.76 q
Kvinnor 60 m Final
16/1 14:45
A-Final
1 Famke Persson
IFK Lund
03 IFK Lund 7.66 PB
2 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK 7.68
3 Mathilde Heltbech
Frederiksberg IF (DEN)
95 Frederiksberg IF (DEN) 7.74 PB
4 Juni Palm
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 8.16
5 Misja Jepsen
Hvidovre AM (DEN)
01 Hvidovre AM (DEN) 8.38 PB
6 Tova Möllerström
Eslövs AI
03 Eslövs AI 8.55
B-Final
1 Laura Friedeheim
Frederiksberg IF (DEN)
91 Frederiksberg IF (DEN) 8.83
2 Ella Karmborg
Höörs IS
04 Höörs IS 9.72
Kvinnor 60 m häck
Höjd: 84,0cm
16/1 10:35
1 Mathilde Heltbech
Frederiksberg IF (DEN)
95 Frederiksberg IF (DEN) 8.35 q PB
2 Tilde Bjerager
Höörs IS
04 Höörs IS 9.25 q
Kvinnor 60 m häck Extra
Höjd: 84,0cm
16/1 11:25
1 Mathilde Heltbech
Frederiksberg IF (DEN)
95 Frederiksberg IF (DEN) 8.32 PB
Tilde Bjerager
Höörs IS
04 Höörs IS DNS
Kvinnor Höjd
16/1 15:30
1 Matilda Nilsson
IFK Lund
93 IFK Lund 185 PB
2 Lovisa Nilsson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 161
3 Tilde Bjerager
Höörs IS
04 Höörs IS 161
4 Bella Gisel
Malmö AI
07 Malmö AI 150
5 Johanna Persson
Simrishamns AIF
03 Simrishamns AIF 150
6 Elina Brantvall
Malmö AI
06 Malmö AI 135
7 Alva Jeppsson
IFK Lund
06 IFK Lund 135
125130135140145150155158161164167170175182185
Alva Jeppssonooxxoxxx
Matilda Nilsson--------oo-ooxxoxxo
Bella Gisel---oooxxx
Tilde Bjerager-------xxooxx-
Lovisa Nilsson------oooxxx
Elina Brantvall--oxxx
Johanna Persson----oxoxxx
F17 60 m Försök
16/1 12:40
Heat 1
1 Celine Stjernfelt
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 8.46 q
2 Elin Thor
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 8.89 q
3 Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet 8.91 q
4 Alva Jeppsson
IFK Lund
06 IFK Lund 8.93 q
5 Elina Balagic
Heleneholms IF
06 Heleneholms IF 9.34 q
Heat 2
1 Elina Brantvall
Malmö AI
06 Malmö AI 8.44 q PB
2 Ebba Holgersson
IFK Lund
06 IFK Lund 8.45 q PB
3 Ebba Alson
IFK Lund
05 IFK Lund 8.80 q PB
4 Lina Linke
IFK Lund
05 IFK Lund 8.90 q
5 Lovisa Nilsson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 8.98 q
F17 60 m Final
16/1 14:25
A-Final
1 Ebba Holgersson
IFK Lund
06 IFK Lund 8.43 PB
2 Celine Stjernfelt
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 8.44
3 Elina Brantvall
Malmö AI
06 Malmö AI 8.46 =PB
4 Elin Thor
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 8.89
5 Lina Linke
IFK Lund
05 IFK Lund 9.00
6 Ebba Alson
IFK Lund
05 IFK Lund 9.04
B-Final
1 Alva Jeppsson
IFK Lund
06 IFK Lund 8.86
2 Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet 8.91
3 Elina Balagic
Heleneholms IF
06 Heleneholms IF 9.33
Lovisa Nilsson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg DNS
F17 60 m häck
Höjd: 76,2cm
16/1 10:25
1 Linnéa Säfström
Klippans FK
05 Klippans FK 9.27 q PB
2 Frida Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.54 q
3 Lovisa Nilsson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.73 q
4 Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet 10.18 q
5 Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI 10.64 q
Inessa Hansen
IFK Lund
06 IFK Lund DNS
Asta Hägglund
IFK Lund
06 IFK Lund DNS
F17 60 m häck Extra
Höjd: 76,2cm
16/1 11:15
1 Linnéa Säfström
Klippans FK
05 Klippans FK 9.33 =PB
2 Lovisa Nilsson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.82
Frida Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg DNS
Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet DNS
Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI DNS
F15 60 m Försök
16/1 12:15
Heat 1
1 Nora Alm
IFK Lund
08 IFK Lund 8.33 q =PB
2 Enya Jonsson
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg 8.38 q
3 Seoyul Choi
IFK Lund
09 IFK Lund 8.77 q
4 Lovis Olsson
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 8.95 q PB
5 Ellen Wigren
IFK Lund
08 IFK Lund 9.30 q
6 Ida Fritiofsson
Höörs IS
08 Höörs IS 9.87 q
Heat 2
1 Evelin Varga
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg 8.51 q
2 Bella Gisel
Malmö AI
07 Malmö AI 8.55 q
3 Ellen Andersson
Båstads GIF
08 Båstads GIF 8.58 q
4 Isabella Winsnes
IFK Lund
07 IFK Lund 9.08 q PB
5 Alice Lindecrantz
IFK Lund
08 IFK Lund 9.35 q
6 Elsa Ehrenborg
IFK Lund
08 IFK Lund 9.50 q PB
F15 60 m Final
16/1 14:00
A-Final
1 Nora Alm
IFK Lund
08 IFK Lund 8.37
2 Enya Jonsson
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg 8.47
3 Ellen Andersson
Båstads GIF
08 Båstads GIF 8.61
4 Evelin Varga
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg 8.63
5 Bella Gisel
Malmö AI
07 Malmö AI 8.73
6 Seoyul Choi
IFK Lund
09 IFK Lund 8.77
B-Final
1 Lovis Olsson
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 8.93 PB
2 Isabella Winsnes
IFK Lund
07 IFK Lund 9.08 PB
3 Alice Lindecrantz
IFK Lund
08 IFK Lund 9.39
4 Ellen Wigren
IFK Lund
08 IFK Lund 9.50
5 Elsa Ehrenborg
IFK Lund
08 IFK Lund 9.73 PB
6 Ida Fritiofsson
Höörs IS
08 Höörs IS 10.09
F15 60 m häck
Höjd: 76.2cm
16/1 10:20
1 Maya Lilja
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 9.53 q
2 Bella Gisel
Malmö AI
07 Malmö AI 10.03 q
3 Nora Alm
IFK Lund
08 IFK Lund 10.18 q
4 Evelin Varga
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg 10.33 q
5 Elsa Ehrenborg
IFK Lund
08 IFK Lund 11.08 q
6 Isabella Winsnes
IFK Lund
07 IFK Lund 11.32 q
Stella Falknell
FK Athlet
07 FK Athlet DNS
F15 60 m häck Extra
Höjd: 76.2cm
16/1 11:10
1 Nora Alm
IFK Lund
08 IFK Lund 9.93
2 Bella Gisel
Malmö AI
07 Malmö AI 10.15
3 Evelin Varga
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg 10.26
4 Elsa Ehrenborg
IFK Lund
08 IFK Lund 11.28
5 Isabella Winsnes
IFK Lund
07 IFK Lund 11.48
Maya Lilja
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg DNS
F13 60 m
16/1 12:00
1 Seoyul Choi
IFK Lund
09 IFK Lund 8.82 q
2 Elsa Jonsson
Lomma FIK
09 Lomma FIK 9.02 q
3 Ida Wikberg
IK Finish
09 IK Finish 9.06 q PB
4 Ester Drott Ripoll
IFK Lund
09 IFK Lund 9.12 q PB
5 Maja Andersson
Båstads GIF
11 Båstads GIF 9.62 q
6 Rebecka Bryland
Bara FIK
09 Bara FIK 9.64 q
7 Emilia Lundblom
IFK Lund
09 IFK Lund 9.91 q PB
F13 60 m Extra
16/1 13:45
1 Maja Andersson
Båstads GIF
11 Båstads GIF 9.51
2 Rebecka Bryland
Bara FIK
09 Bara FIK 9.78
Seoyul Choi
IFK Lund
09 IFK Lund DNS
Elsa Jonsson
Lomma FIK
09 Lomma FIK DNS
F13 60 m häck
Höjd: 68,6cm
16/1 10:00
1 Ida Wikberg
IK Finish
09 IK Finish 11.57 q
2 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 11.76 q
3 Rebecka Bryland
Bara FIK
09 Bara FIK 12.26 q PB
4 Ester Drott Ripoll
IFK Lund
09 IFK Lund 12.49 q PB
Meja Persson
Malmö AI
10 Malmö AI DNS
Saga Brandt
IFK Lund
09 IFK Lund DNS
F13 60 m häck Extra
Höjd: 68,6cm
16/1 10:55
1 Ida Wikberg
IK Finish
09 IK Finish 11.78
2 Rebecka Bryland
Bara FIK
09 Bara FIK 12.27 PB
Albin Anderberg
IFK Lund
09 IFK Lund 10.48
Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad DNS
Ester Drott Ripoll
IFK Lund
09 IFK Lund DNS
Män 60 m Försök
16/1 13:30
Heat 1
1 Villiam Olsson
Ljungby FIK
98 Ljungby FIK 7.14 q
2 Zacharias Parmatow
Malmö AI
03 Malmö AI 7.17 q =PB
3 Affou Adlouni
Hvidovre AM (DEN)
02 Hvidovre AM (DEN) 7.43 q PB
4 Johan Fritiofsson
Höörs IS
03 Höörs IS 7.77 q
5 Niels Hampus Jensen
Malmö AI
04 Malmö AI 7.88 q PB
Heat 2
1 Emmanuel Dawlson
Malmö AI
92 Malmö AI 7.03 q
2 Erik Erlandsson
IFK Lund
04 IFK Lund 7.06 q
3 Isak Holgersson
IFK Lund
04 IFK Lund 7.20 q PB
4 Frederik Regli
Frederiksberg IF (DEN)
90 Frederiksberg IF (DEN) 7.59 q
5 Bertil Augustsson
IFK Lund
04 IFK Lund 8.11 q PB
Heat 3
1 Christoph Hansen
Frederiksberg IF (DEN)
92 Frederiksberg IF (DEN) 7.19 q SB
2 Elias Wennolf
IFK Lund
03 IFK Lund 7.37 q
3 Mehdi Alipour
Malmö AI
83 Malmö AI 7.48 q
4 Dante Kwan
IFK Lund
89 IFK Lund 7.66 q PB
5 Filip Olsson
IFK Lund
04 IFK Lund 8.10 q PB
Män 60 m Final
16/1 14:55
A-Final
1 Emmanuel Dawlson
Malmö AI
92 Malmö AI 6.96
2 Erik Erlandsson
IFK Lund
04 IFK Lund 7.01
3 Villiam Olsson
Ljungby FIK
98 Ljungby FIK 7.05 PB
4 Christoph Hansen
Frederiksberg IF (DEN)
92 Frederiksberg IF (DEN) 7.13 PB
5 Zacharias Parmatow
Malmö AI
03 Malmö AI 7.15 PB
6 Isak Holgersson
IFK Lund
04 IFK Lund 7.21 PB
B-Final
1 Affou Adlouni
Hvidovre AM (DEN)
02 Hvidovre AM (DEN) 7.35 PB
2 Elias Wennolf
IFK Lund
03 IFK Lund 7.37
3 Mehdi Alipour
Malmö AI
83 Malmö AI 7.44
4 Dante Kwan
IFK Lund
89 IFK Lund 7.66 PB
5 Johan Fritiofsson
Höörs IS
03 Höörs IS 7.86
Frederik Regli
Frederiksberg IF (DEN)
90 Frederiksberg IF (DEN) DNS
C-Final
1 Niels Hampus Jensen
Malmö AI
04 Malmö AI 7.80 PB
2 Bertil Augustsson
IFK Lund
04 IFK Lund 8.00 PB
3 Filip Olsson
IFK Lund
04 IFK Lund 8.10 PB
Män Höjd
16/1 15:30
1 Zacharias Parmatow
Malmö AI
03 Malmö AI 192
2 Zac Jellum Ling
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 164
3 Linus Rosén
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 164
=4 Alfons Ekerot
IFK Lund
06 IFK Lund 155 PB
=4 Tim Malmström
IFK Lund
79 IFK Lund 155 PB
=4 Joakim Hald
FK Athlet
96 FK Athlet 155
=4 Emil Maunsbach
IFK Lund
06 IFK Lund 155
8 Emil Wetterberg
IFK Lund
07 IFK Lund 150
9 Gustav Ågårdh
IFK Lund
06 IFK Lund 150
130135140145150155158161164167170175182185188190192194
Alfons Ekerotooooooxxx
Tim Malmström----ooxxx
Emil Wetterberg---ooxxx
Zac Jellum Ling------xoxooxxx
Joakim Hald--ooooxxx
Gustav Ågårdhoxoxxoooxxx
Linus Rosén-------xoxoxxx
Emil Maunsbachooooooxxx
Zacharias Parmatow---------oooooxxooxoxx-
P17 60 m Försök
16/1 12:50
Heat 1
1 Jeroen Persson
IFK Lund
05 IFK Lund 7.21 q PB
2 Linus Rosén
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 7.67 q PB
3 Elias Toth
IFK Lund
05 IFK Lund 7.85 q PB
4 Elias Löndahl
IFK Lund
06 IFK Lund 7.87 q PB
Heat 2
1 Kalel Mudingay
IFK Lund
06 IFK Lund 7.34 q
2 Alfons Ekerot
IFK Lund
06 IFK Lund 7.79 q PB
3 Jacob Rosberg
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 7.89 q PB
4 Gustav Ågårdh
IFK Lund
06 IFK Lund 7.90 q
5 Zac Jellum Ling
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 8.32 q PB
P17 60 m Final
16/1 14:35
A-Final
1 Kalel Mudingay
IFK Lund
06 IFK Lund 7.20 PB
2 Jeroen Persson
IFK Lund
05 IFK Lund 7.21 PB
3 Linus Rosén
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 7.70 PB
4 Alfons Ekerot
IFK Lund
06 IFK Lund 7.80 PB
5 Elias Löndahl
IFK Lund
06 IFK Lund 7.86 PB
6 Elias Toth
IFK Lund
05 IFK Lund 7.93
B-Final
1 Gustav Ågårdh
IFK Lund
06 IFK Lund 7.95
2 Jacob Rosberg
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 8.00 PB
Zac Jellum Ling
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg DNS
P17 60 m häck
Höjd: 91,4cm
16/1 10:45
1 Linus Rosén
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 8.80 q
2 Leo Strand
Höörs IS
05 Höörs IS 9.30 q
3 Gustav Ågårdh
IFK Lund
06 IFK Lund 9.60 q PB
Melvin Modess
Malmö AI
05 Malmö AI DNS
P17 60 m häck Extra
Höjd: 91,4cm
16/1 11:45
1 Leo Strand
Höörs IS
05 Höörs IS 9.51
Gustav Ågårdh
IFK Lund
06 IFK Lund DNS
Linus Rosén
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg DNS
P15 60 m Försök
16/1 12:30
Heat 1
1 Emil Wetterberg
IFK Lund
07 IFK Lund 7.85 q PB
2 Nino Radosavljevic Kusljic
Malmö AI
08 Malmö AI 7.98 q PB
3 Teo Björk
IFK Lund
08 IFK Lund 9.19 q PB
4 Anyaba Kouakou
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 9.21 q
Heat 2
1 Tim Björk Schwabe
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 7.91 q
2 Simon Löndahl
IFK Lund
08 IFK Lund 8.51 q PB
3 Alfred Tage
IFK Lund
08 IFK Lund 9.42 q PB
4 Jakob Löfkvist
IFK Lund
08 IFK Lund 10.29 q PB
Loke Bergström
Malmö AI
08 Malmö AI DNS
P15 60 m Final
16/1 14:15
A-Final
1 Emil Wetterberg
IFK Lund
07 IFK Lund 7.81 PB
2 Tim Björk Schwabe
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 7.91
3 Nino Radosavljevic Kusljic
Malmö AI
08 Malmö AI 7.94 PB
4 Simon Löndahl
IFK Lund
08 IFK Lund 8.64 PB
5 Anyaba Kouakou
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 9.18
6 Teo Björk
IFK Lund
08 IFK Lund 9.26 PB
B-Final
1 Alfred Tage
IFK Lund
08 IFK Lund 9.40 PB
2 Jakob Löfkvist
IFK Lund
08 IFK Lund 10.35 =PB
P13 60 m
16/1 12:10
1 Albin Anderberg
IFK Lund
09 IFK Lund 8.85 q
Nils Möller
Lomma FIK
09 Lomma FIK DNS
Oscar Henriksson
IK Finish
09 IK Finish DNS
Nestor Wallin Burguete
IFK Lund
09 IFK Lund DNS
P13 60 m häck
Höjd: 76.2cm
16/1 10:10
1 Albin Anderberg
IFK Lund
09 IFK Lund 10.83 q
Love Hansson
Malmö AI
10 Malmö AI DNS
Nestor Wallin Burguete
IFK Lund
09 IFK Lund DNS
Oscar Henriksson
IK Finish
09 IK Finish DNS
P13 60 m häck Extra
Höjd: 76.2cm
16/1 11:05
1 Albin Anderberg
IFK Lund
09 IFK Lund 10.48
Veteraner Kvinnor 60 m
IVDM
16/1 13:00
1 Karin Björk
IFK Lund
81 IFK Lund 8.45 PB
2 Marie Hansson
IK Finish
80 IK Finish 8.60 PB
3 Jeanette Tage
IFK Lund
79 IFK Lund 9.14
4 Maria Nilsson
Höörs IS
72 Höörs IS 9.20 SB
5 Anna Lindström
IFK Lund
82 IFK Lund 9.42
6 Kerstin Nilsson
IFK Lund
42 IFK Lund 11.15 SB Svenskt K80-rekord
7 Cecilia Assiks
Höörs IS
79 Höörs IS 11.75
Sammanställning per klass
K80
1 Kerstin Nilsson
IFK Lund
42 IFK Lund 11.15
K50
1 Maria Nilsson
Höörs IS
72 Höörs IS 9.20
K40
1 Karin Björk
IFK Lund
81 IFK Lund 8.45
2 Marie Hansson
IK Finish
80 IK Finish 8.60
3 Jeanette Tage
IFK Lund
79 IFK Lund 9.14
4 Anna Lindström
IFK Lund
82 IFK Lund 9.42
5 Cecilia Assiks
Höörs IS
79 Höörs IS 11.75
Veteraner Kvinnor 60 m häck
IVDM
16/1 11:35
Maria Nilsson
Höörs IS
72 Höörs IS DNS
Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad DNS
Anna-Lena Falknell
FK Athlet
78 FK Athlet DNS
Sammanställning per klass
K50
Maria Nilsson
Höörs IS
72 Höörs IS DNS
Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad DNS
K40
Anna-Lena Falknell
FK Athlet
78 FK Athlet DNS
Veteraner Kvinnor Längd
IVDM
16/1 15:10
1 Therese Göransson
IK Finish
86 IK Finish 3.61
2 Kerstin Nilsson
IFK Lund
42 IFK Lund 2.70 SB
Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad DNS
Maria Nilsson
Höörs IS
72 Höörs IS DNS
123456
Kerstin Nilsson2.492.70X--.
Linda ÅkermanDNS
Maria NilssonDNS
Therese Göransson3.383.143.393.203.323.61
Sammanställning per klass
K80
1 Kerstin Nilsson
IFK Lund
42 IFK Lund 2.70
K50
Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad DNS
Maria Nilsson
Höörs IS
72 Höörs IS DNS
K35
1 Therese Göransson
IK Finish
86 IK Finish 3.61
Veteraner Män 60 m
IVDM
16/1 13:05
Final Heat 3
1 Ove Persson
Ryssbergets IK
58 Ryssbergets IK 9.79
2 Bertil Dersén
IFK Lund
62 IFK Lund 9.86
3 Lars Hallberg
Höörs IS
57 Höörs IS 10.01
4 Nils Bäck
IFK Lund
43 IFK Lund 10.07
5 Åke Jonson
Malmö AI
42 Malmö AI 10.55
Final Heat 2
1 Jonas Boijertz
Malmö AI
74 Malmö AI 7.90
2 Jim Andreasson
IFK Lund
73 IFK Lund 8.14 PB
3 Sigge Frolov
IFK Lund
63 IFK Lund 8.24 PB
4 Gunnar Gustafsson
IFK Lund
73 IFK Lund 8.27
5 Per Sjöstedt
IFK Lund
75 IFK Lund 8.88
6 Cedrik Wreme
IK Finish
71 IK Finish 8.91
7 Jonas Hemgren
Björnstorps IF
66 Björnstorps IF 9.10
Final Heat 1
1 Mehdi Alipour
Malmö AI
83 Malmö AI 7.46
2 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 7.90 PB
3 Tim Malmström
IFK Lund
79 IFK Lund 8.01 PB
4 Karl Dannestam
Björnstorps IF
80 Björnstorps IF 8.10
5 Jakob Löndahl
IFK Lund
78 IFK Lund 8.65 PB
Sammanställning per klass
M80
1 Åke Jonson
Malmö AI
42 Malmö AI 10.55
M75
1 Nils Bäck
IFK Lund
43 IFK Lund 10.07
M65
1 Lars Hallberg
Höörs IS
57 Höörs IS 10.01
M60
1 Ove Persson
Ryssbergets IK
58 Ryssbergets IK 9.79
2 Bertil Dersén
IFK Lund
62 IFK Lund 9.86
M55
1 Sigge Frolov
IFK Lund
63 IFK Lund 8.24
2 Jonas Hemgren
Björnstorps IF
66 Björnstorps IF 9.10
M50
1 Cedrik Wreme
IK Finish
71 IK Finish 8.91
M45
1 Jonas Boijertz
Malmö AI
74 Malmö AI 7.90
2 Jim Andreasson
IFK Lund
73 IFK Lund 8.14
3 Gunnar Gustafsson
IFK Lund
73 IFK Lund 8.27
4 Per Sjöstedt
IFK Lund
75 IFK Lund 8.88
M40
1 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 7.90
2 Tim Malmström
IFK Lund
79 IFK Lund 8.01
3 Karl Dannestam
Björnstorps IF
80 Björnstorps IF 8.10
4 Jakob Löndahl
IFK Lund
78 IFK Lund 8.65
M35
1 Mehdi Alipour
Malmö AI
83 Malmö AI 7.46
Veteraner Män 60 m häck
IVDM
16/1 11:35
1 Jonas Boijertz
Malmö AI
74 Malmö AI 9.90 PB 99.1 cm
2 Ove Persson
Ryssbergets IK
58 Ryssbergets IK 12.49 83.8 cm
3 Mats Berglund
Andrarums IF
62 Andrarums IF 12.58 83.8 cm
4 Åke Jonson
Malmö AI
42 Malmö AI 14.57 68.6 cm
Sammanställning per klass
M80
1 Åke Jonson
Malmö AI
42 Malmö AI 14.57
M60
1 Ove Persson
Ryssbergets IK
58 Ryssbergets IK 12.49
2 Mats Berglund
Andrarums IF
62 Andrarums IF 12.58
M45
1 Jonas Boijertz
Malmö AI
74 Malmö AI 9.90
Veteraner Män Längd
IVDM
16/1 15:10
1 Jonas Boijertz
Malmö AI
74 Malmö AI 5.40 PB
2 Tim Malmström
IFK Lund
79 IFK Lund 5.15 PB
3 Per Sjöstedt
IFK Lund
75 IFK Lund 4.57 PB
4 Cedrik Wreme
IK Finish
71 IK Finish 4.32
5 Bertil Dersén
IFK Lund
62 IFK Lund 3.55
6 Lars Hallberg
Höörs IS
57 Höörs IS 3.43
7 Erling Johnsson
IFK Lund
42 IFK Lund 2.81
8 Åke Jonson
Malmö AI
42 Malmö AI 2.66
123456
Åke Jonsonxxx2.66xx
Erling Johnsson2.812.432.542.562.472.58
Lars Hallberg3.352.373.323.333.393.43
Bertil Dersén3.193.423.393.323.203.55
Cedrik Wremex4.024.174.323.914.05
Jonas Boijertz5.055.405.044.963.08-
Per Sjöstedt3.944.104.274.374.384.57
Tim Malmström5.155.024.815.05--
Sammanställning per klass
M80
1 Erling Johnsson
IFK Lund
42 IFK Lund 2.81
2 Åke Jonson
Malmö AI
42 Malmö AI 2.66
M65
1 Lars Hallberg
Höörs IS
57 Höörs IS 3.43
M60
1 Bertil Dersén
IFK Lund
62 IFK Lund 3.55
M50
1 Cedrik Wreme
IK Finish
71 IK Finish 4.32
M45
1 Jonas Boijertz
Malmö AI
74 Malmö AI 5.40
2 Per Sjöstedt
IFK Lund
75 IFK Lund 4.57
M40
1 Tim Malmström
IFK Lund
79 IFK Lund 5.15