Resultater KM Åkersberga SK

Österåkers Friidrottsarena, Österåker   2022-06-06

Arrangör: Åkersberga SK Tävlingsledare: Marie Johansson Senast uppdaterad: 2022-06-06 16:59:16
Visa Resultatkort
F17 & P17 100 m
6/6 14:50
Vind: +3.1
1 Evert Östlind
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 12.15
2 Sara Johansson
Åkersberga SK
05 Åkersberga SK 13.43
3 Emma Jälefors
Åkersberga SK
06 Åkersberga SK 14.19
4 Hannah Sjöling
Åkersberga SK
05 Åkersberga SK 14.36
5 Elin Eriksson Stockman
Åkersberga SK
06 Åkersberga SK 15.13
Sammanställning per klass
P17
1 Evert Östlind
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 12.15
F17
1 Sara Johansson
Åkersberga SK
05 Åkersberga SK 13.43
2 Emma Jälefors
Åkersberga SK
06 Åkersberga SK 14.19
3 Hannah Sjöling
Åkersberga SK
05 Åkersberga SK 14.36
4 Elin Eriksson Stockman
Åkersberga SK
06 Åkersberga SK 15.13
F17 Höjd
6/6 15:30
1 Sara Johansson
Åkersberga SK
05 Åkersberga SK 133
2 Emma Jälefors
Åkersberga SK
06 Åkersberga SK 125
120125129133
Sara Johansson-ooo
Emma Jäleforsxxooxx-
F17 Längd
6/6 11:30
1 Sara Johansson
Åkersberga SK
05 Åkersberga SK 4.79 +1.6 SB
2 Emma Jälefors
Åkersberga SK
06 Åkersberga SK 3.90 +2.6
3 Tova Erlandsson
Åkersberga SK
06 Åkersberga SK 3.83 +2.7
4 Elsa Hagman
Åkersberga SK
06 Åkersberga SK 3.17 +2.6
1234
Sara Johansson4.47 +2.94.66 +1.94.66 +2.44.79 +1.6
Emma Jälefors3.29 +4.93.90 +2.63.30 +2.73.25 +1.2
Elsa Hagmanx x 3.17 +2.6x
Tova Erlandsson3.76 +3.13.60 +2.5x 3.83 +2.7
F17 Diskus
Vikt: 1,0kg
6/6 13:10
1 Sara Johansson
Åkersberga SK
05 Åkersberga SK 22.22 PB
2 Emma Jälefors
Åkersberga SK
06 Åkersberga SK 20.77 PB
3 Elsa Hagman
Åkersberga SK
06 Åkersberga SK 18.43
4 Tova Erlandsson
Åkersberga SK
06 Åkersberga SK 17.52
5 Elin Eriksson Stockman
Åkersberga SK
06 Åkersberga SK 14.84
Hannah Sjöling
Åkersberga SK
05 Åkersberga SK x
1234
Hannah Sjölingxxxx
Emma Jälefors19.8020.7320.7716.26
Tova Erlandssonxx17.5217.15
Elin Eriksson Stockman14.1214.8414.7414.54
Elsa Hagmanx18.4316.77x
Sara Johansson22.2220.2021.47-
F15 & P15 80 m
6/6 14:30
Vind: +2.1
1 Evert Östlind
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 10.01
=2 Amanda Cederberg
Åkersberga SK
07 Åkersberga SK 10.81
=2 Allan Schager
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 10.81
4 Zelda Eckers
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 11.45
Sammanställning per klass
P15
1 Evert Östlind
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 10.01
2 Allan Schager
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 10.81
F15
1 Amanda Cederberg
Åkersberga SK
07 Åkersberga SK 10.81
2 Zelda Eckers
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 11.45
F15 Höjd
6/6 15:30
1 Zelda Eckers
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 150
125129133137140145150158
Zelda Eckersoo-o-ooxxx
F15 Längd
6/6 11:30
1 Amanda Cederberg
Åkersberga SK
07 Åkersberga SK 4.50 +2.6
2 Zelda Eckers
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 4.32 +1.6
1234
Zelda Eckers4.10 +3.04.31 +1.54.23 +1.54.32 +1.6
Amanda Cederberg4.37 +3.64.50 +2.64.36 +4.14.46 +1.4
F15 Diskus
Vikt: 0,75kg
6/6 13:10
1 Zelda Eckers
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 26.59
2 Stephanie Thorén
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 17.18
3 Amanda Cederberg
Åkersberga SK
07 Åkersberga SK 16.80
4 Felicia Lindström Reback
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 16.78
1234
Felicia Lindström Reback16.7814.1814.2614.15
Stephanie Thorén16.6216.31x17.18
Amanda Cederberg16.8016.3013.95-
Zelda Eckers23.0326.5924.92x
F13 60 m
6/6 13:50
A-Final
Vind: +2.0
Tot. plac.
1 Elsa Silow
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 9.04 1 PB
2 Selma Törnström
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 9.11 2
3 Wilma Hermansson
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 9.29 3 PB
4 Jaqueline Djärv
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 9.50 5 PB
5 Viola Lindow
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 10.34 8 PB
Eleni salander
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK DNS
B-Final
Vind: +2.9
Tot. plac.
1 Elsa Herlin
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 9.30 4
2 Molly Garney
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 9.60 6
3 Lea Mansour
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 10.12 7
4 Iris Johanson Skarstedt
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 10.53 9
5 Nicoletta Diagos
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 12.65 10
Sofia Diagos
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK DNS
Sammanställning
Plac. Res.
1 Elsa Silow
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 9.04 PB
2 Selma Törnström
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 9.11
3 Wilma Hermansson
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 9.29 PB
4 Elsa Herlin
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 9.30
5 Jaqueline Djärv
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 9.50 PB
6 Molly Garney
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 9.60
7 Lea Mansour
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 10.12
8 Viola Lindow
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 10.34 PB
9 Iris Johanson Skarstedt
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 10.53
10 Nicoletta Diagos
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 12.65
Eleni salander
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK DNS
Sofia Diagos
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK DNS
F13 Höjd
6/6 15:30
1 Selma Törnström
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 133
2 Wilma Hermansson
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 129 PB
3 Elsa Silow
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 120 PB
4 Molly Garney
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 120
5 Jaqueline Djärv
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 115
6 Lea Mansour
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 115
7 Iris Johanson Skarstedt
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 110
Nicoletta Diagos
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK x
90100105110115120125129133137
Lea Mansourxo--oxoxxx
Nicoletta Diagosxxx
Iris Johanson Skarstedtooooxxx
Molly Garney--oxooxoxxx
Selma Törnström--oooooooxxx
Jaqueline Djärv--oooxxx
Wilma Hermansson---ooooxoxxx
Elsa Silow--ooooxxx
F13 Längd
Hoppzon
6/6 10:00
1 Selma Törnström
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 4.13 -1.4
2 Elsa Silow
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 4.10 -1.7 PB
3 Molly Garney
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 3.90 -2.6
4 Jaqueline Djärv
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 3.89 -3.8 PB
5 Wilma Hermansson
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 3.79 -1.3 PB
6 Elsa Herlin
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 3.57 -2.9
7 Lea Mansour
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 3.49 -1.6
8 Viola Lindow
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 3.29 -2.7
9 Iris Johanson Skarstedt
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 2.81 -3.2
1234
Elsa Herlin3.26 -3.03.47 -3.83.48 -3.83.57 -2.9
Viola Lindow3.29 -2.73.01 -3.43.08 -2.83.07 -3.2
Elsa Silow4.10 -1.74.03 -1.33.96 -3.44.01 -2.6
Selma Törnström4.09 -2.44.12 -1.34.11 -2.94.13 -1.4
Molly Garney3.90 -2.63.66 -3.53.68 -3.03.40 -3.0
Iris Johanson Skarstedt2.81 -3.22.66 -3.22.72 -3.22.79 -3.4
Lea Mansour3.49 -1.63.05 -1.93.05 -2.33.20 -2.0
Wilma Hermansson3.69 -4.33.79 -1.33.66 -2.83.46 -2.9
Jaqueline Djärvx 3.80 -1.6x 3.89 -3.8
F13 Diskus
Vikt: 0,6kg
6/6 14:20
1 Selma Törnström
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 24.63
2 Viola Lindow
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 21.77 PB
3 Elsa Silow
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 15.71 PB
4 Jaqueline Djärv
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 15.14 PB
5 Nicoletta Diagos
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 8.00
Lea Mansour
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK -
Wilma Hermansson
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK -
Sofia Diagos
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK -
1234
Jaqueline Djärv13.7810.9915.1411.32
Elsa Silow9.7312.6315.7115.36
Lea Mansour----
Wilma Hermansson----
Nicoletta Diagos6.64x8.006.60
Selma Törnström24.63x19.7523.65
Sofia Diagos----
Viola Lindowx21.7715.99x
F11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F10

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F8

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F7

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P17 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med F17 100 m

P15 80 m

Grenen genomfördes tillsammans med F15 80 m

P15 Längd
6/6 11:30
1 Allan Schager
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 4.40 +1.9 PB
2 Ludvig Stenlund
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 4.35 +2.5
1234
Allan Schager4.40 +1.94.31 +2.13.40 +3.13.54 +2.5
Ludvig Stenlund3.89 +1.24.35 +2.54.16 +1.04.06 +1.4
P15 Diskus
Vikt: 1,0kg
6/6 13:10
1 Allan Schager
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 26.55
2 Ludvig Stenlund
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 17.99
1234
Allan Schager15.08x26.55x
Ludvig Stenlund17.9917.58x15.77
P13 60 m
6/6 13:50
Vind: +4.6
1 Henrik Östlind
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 8.78
2 Hannes Flodén
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 9.73
3 Oskar Hamrin
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 10.63
Oscar Eriksson Stockman
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK DNS
P13 Höjd
6/6 15:30
1 Oscar Eriksson Stockman
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 125
2 Oskar Hamrin
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 105
90100105110115120125129
Oscar Eriksson Stockman--oooooxxx
Oskar Hamrinoxxoxoxxx
P13 Längd
Hoppzon
6/6 10:00
1 Henrik Östlind
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 3.93 -2.5 PB
2 Hannes Flodén
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 3.46 -4.0
3 Oskar Hamrin
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 3.04 -2.9
1234
Hannes Flodén3.46 -4.03.43 -0.53.14 -3.63.34 -2.3
Oskar Hamrin3.02 -3.72.90 -3.43.04 -2.92.82 -3.3
Henrik Östlind3.51 -1.43.39 -3.03.87 -3.43.93 -2.5
P13 Diskus
Vikt: 0,6kg
6/6 14:20
1 Henrik Östlind
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 15.92
2 Oskar Hamrin
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 11.38
1234
Henrik Östlindx14.7715.9213.78
Oskar Hamrin9.58x11.3811.21
P11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P10

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P8

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P7

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

K45 & M45 & M50 100 m
6/6 14:50
Vind: +1.7
1 Staffan Gudin
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 13.32
2 Martin Eriksson
Åkersberga SK
71 Åkersberga SK 13.58
3 Charlotte Cederberg
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 14.83
4 Jessica Bené
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 15.51
Carina Gullberg
Åkersberga SK
63 Åkersberga SK DNS
Sammanställning per klass
M50
1 Martin Eriksson
Åkersberga SK
71 Åkersberga SK 13.58
M45
1 Staffan Gudin
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 13.32
K55
Carina Gullberg
Åkersberga SK
63 Åkersberga SK DNS
K45
1 Charlotte Cederberg
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 14.83
2 Jessica Bené
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 15.51
K45 Längd
6/6 12:30
1 Jessica Bené
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 3.45 +2.2
1234
Jessica Bené3.45 +2.23.36 +1.03.43 +2.63.18 +2.1
K45 Diskus
Vikt: 1,0kg
6/6 16:10
1 Jessica Bené
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 12.07
1234
Jessica Bené12.0711.02x11.91
K55 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med K45 100 m

K55 Längd
6/6 12:30
1 Carina Gullberg
Åkersberga SK
63 Åkersberga SK 3.03 +1.9 PB
1234
Carina Gullberg3.03 +1.9x 3.01 +1.6-
K55 Diskus
Vikt: 1,0kg
6/6 16:10
1 Carina Gullberg
Åkersberga SK
63 Åkersberga SK 13.33
1234
Carina Gullbergx13.3312.8811.55
M45 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med K45 100 m

M45 Längd
6/6 12:30
1 Staffan Gudin
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 4.46 +3.8
1234
Staffan Gudin4.39 +2.44.14 +2.04.46 +3.8-
M45 Diskus
Vikt: 2,0kg
6/6 16:10
1 Kristian Petersson
Åkersberga SK
75 Åkersberga SK 28.71
2 Staffan Gudin
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 19.20
1234
Staffan Gudinx19.2015.57x
Kristian Petersson28.71xxx
M50 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med K45 100 m

M50 Längd
6/6 12:30
1 Martin Eriksson
Åkersberga SK
71 Åkersberga SK 5.12 +4.3
1234
Martin Erikssonx 4.92 +2.65.12 +4.3x
M50 Diskus
Vikt: 1,5kg
6/6 16:10
1 Martin Eriksson
Åkersberga SK
71 Åkersberga SK 31.69 PB
1234
Martin Eriksson29.5831.69xx