Resultater Svenska Friidrottscupen div 2 Östra gruppen

Sunnerbovallen, Ljungby   2022-05-14

Arrangör: Ljungby FIK Tävlingsledare: Mia Jansson Senast uppdaterad: 2022-08-02 16:51:29
Övrigt: IF Hagen och Mariestads AIF tävlar tillsammans och poängen ska läggas ihop  

Kvinnor

Plac.Poäng
1 Ljungby FIK Kvinnor 40
2 IF Hagen / Mariestads AIF K 33
3 IF Udd Kvinnor 31
4 IK Sisu 26
5 Finspång AIK Kvinnor 12
Kvinnor
200 m800 m3000 m400 m häck2000 m hinder4x100 mHöjdTrestegDiskusSpjut
IF Udd Kvinnor313543552
IF Hagen / Mariestads AIF K554451423
IK Sisu232135235
Ljungby FIK Kvinnor4453454344
Finspång AIK Kvinnor1223211

Män

Plac.Poäng
1 Ljungby FIK Män 34
2 IF Udd Män 32
3 Finspång AIK Män 31
4 IF Hagen/Mariestads AIF Män 25
5 UF Contact Män 22
Män
200 m800 m3000 m400 m häck2000 m hinder4x100 mHöjdTrestegDiskusSpjut
IF Udd Män3414442514
UF Contact Män112552141
Ljungby FIK Män52355455
IF Hagen/Mariestads AIF Män43524223
Finspång AIK Män2543333332
Kvinnor 200 m
14/5 14:15
Vind: -2.5
Poäng
1 Chanel Moularé
IF Hagen
05 IF Hagen 26.32 5.00
2 Alma Kilpeläinen
Ljungby FIK
99 Ljungby FIK 27.51 4.00
3 Olivia Hansén
IF Udd
06 IF Udd 27.91 3.00 PB
4 Tilda Eriksson
IK Sisu
05 IK Sisu 29.25 2.00
5 Agnes Hovbrandt
Finspångs AIK
08 Finspångs AIK 30.36 1.00
Kvinnor 800 m
14/5 13:50
Poäng
1 Natalie Persson
Mariestads AIF
07 Mariestads AIF 2:41.73 5.00
2 Emmy Ellbring
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 2:52.11 4.00
3 Malin Lundqvist
IK Sisu
80 IK Sisu 2:54.03 3.00
4 Ida Gustafsson
Finspångs AIK
02 Finspångs AIK 3:02.58 2.00
5 Ella Kjellberg
IF Udd
09 IF Udd 3:09.25 1.00 PB
Kvinnor 3000 m
14/5 13:15
Poäng
1 Emmy Ellbring
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 12:03.83 5.00
2 Karin Magnusson
IF Hagen
73 IF Hagen 12:57.18 4.00
3 Ella Kjellberg
IF Udd
09 IF Udd 14:20.89 3.00
4 Anna Nordman
IK Sisu
65 IK Sisu 15:57.72 2.00
Kvinnor 400 m häck
Höjd: 76,2cm
14/5 12:05
Poäng
1 Olivia Hansén
IF Udd
06 IF Udd 1:08.56 5.00 PB
2 Silvia Popa
Mariestads AIF
03 Mariestads AIF 1:13.61 4.00
3 Elice Gunnarsson
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 1:18.48 3.00
4 Sofia Hägg
Finspångs AIK
09 Finspångs AIK 1:20.31 2.00
5 Amina Fältmars
IK Sisu
03 IK Sisu 1:20.87 1.00 PB
Kvinnor 2000 m hinder
Höjd: 76,2cm
14/5 16:00
Poäng
1 Klara Magnusson
IF Hagen
00 IF Hagen 7:19.14 5.00
2 Freja Winberg Johansson
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 9:29.15 4.00
3 Ellen Adolfsson
IK Sisu
06 IK Sisu 9:56.48 3.00
Kvinnor 4x100 m
14/5 16:50
Poäng
1 Ljungby FIK Lag K
Ida Henricsson 07
Alva Sundström 02
Elice Gunnarsson 03
Alma Kilpeläinen 99

Ljungby FIK
Ljungby FIK 53.21 5.00
2 IF Udd
Ida Malmros 06
Olivia Hansén 06
Ella Kjellberg 09
Anna Bergdén 05

IF Udd
IF Udd 56.03 4.00
3 Finspångs AIK Lag K
Sofia Hägg 09
Agnes Hovbrandt 08
Ida Gustafsson 02
Elma Vincevic 09

Finspångs AIK
Finspångs AIK 57.20 3.00
IF Hagen/Mariestads AIF K
Maja Andersson 07
Chanel Moularé 05
Mi Kallio Bergman 04
Silvia Popa 03 Mariestads AIF

IF Hagen
IF Hagen DQ
IK Sisu Lag x
Elma Fältmars 99
Ellen Adolfsson 06
Amina Fältmars 03
Tilda Eriksson 05

IK Sisu
IK Sisu DQ
Kvinnor Höjd
14/5 12:30
Poäng
1 Amina Fältmars
IK Sisu
03 IK Sisu 149 5.00
2 Emma Sjödal
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 140 4.00
3 Anna Bergdén
IF Udd
05 IF Udd 140 3.00 PB
4 Agnes Hovbrandt
Finspångs AIK
08 Finspångs AIK 135 2.00
5 Mi Kallio Bergman
IF Hagen
04 IF Hagen 125 1.00
110115120125130135140145149153
Mi Kallio Bergmanooooxxx
Amina Fältmars------ooxxoxxx
Emma Sjödal----oooxxx
Anna Bergdén---ooxoxoxxx
Agnes Hovbrandt---ooxoxxx
Kvinnor Tresteg
14/5 14:30
Poäng
1 Anna Bergdén
IF Udd
05 IF Udd 11.08 -3.0 5.00 PB
2 Silvia Popa
Mariestads AIF
03 Mariestads AIF 9.76 -1.6 4.00
3 Tinja Strandmark
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 9.55 -4.3 3.00 PB
4 Tilda Eriksson
IK Sisu
05 IK Sisu 9.18 -2.0 2.00
123456
Anna Bergdénx 10.45 0.0x 10.48 -0.911.08 -3.010.44 -1.8
Silvia Popa9.01 -2.09.14 -0.49.29 -1.0x 9.75 -1.99.76 -1.6
Tinja Strandmarkx 9.34 -2.99.55 -4.39.17 -1.09.36 -3.38.83 -2.7
Tilda Erikssonx x - 9.18 -2.0x 9.18 -0.2
Kvinnor Diskus
Vikt: 1,0kg
14/5 13:15
Poäng
1 Isabell Fagerström
IF Udd
73 IF Udd 37.95 5.00
2 Elina Kilpeläinen
Ljungby FIK
01 Ljungby FIK 31.68 4.00 PB
3 Ellen Adolfsson
IK Sisu
06 IK Sisu 30.97 3.00 PB
4 Emma Andersson
IF Hagen
07 IF Hagen 29.03 2.00
5 Sofia Hägg
Finspångs AIK
09 Finspångs AIK 18.30 1.00
123456
Isabell Fagerström30.4130.0836.4328.68x37.95
Emma Andersson26.0029.0326.7228.63xx
Elina Kilpeläinen23.3823.3131.68xxx
Ellen Adolfsson28.0829.8730.97x30.7429.68
Sofia Hägg13.7817.2813.3816.0118.30x
Kvinnor Spjut
Vikt: 600g
14/5 14:15
Poäng
1 Elma Fältmars
IK Sisu
99 IK Sisu 33.57 5.00
2 Agnes Bylander
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 27.84 4.00
3 Maja Andersson
IF Hagen
07 IF Hagen 17.54 3.00
4 Ida Malmros
IF Udd
06 IF Udd 15.56 2.00
5 Elma Vincevic
Finspångs AIK
09 Finspångs AIK 13.19 1.00 PB
123456
Elma Fältmars33.5732.8032.97xx30.48
Maja Andersson15.7816.8116.2616.1117.5415.82
Elma Vincevic13.1912.9512.8110.0711.3011.13
Ida Malmros14.3215.5613.7612.2615.1714.19
Agnes Bylander24.6823.3626.2627.8426.6725.84
Män 200 m
14/5 14:05
Vind: -4.2
Poäng
1 Villiam Olsson
Ljungby FIK
98 Ljungby FIK 24.27 5.00
2 Andrei Popa
Mariestads AIF
06 Mariestads AIF 24.29 4.00
3 Vide Teglund
IF Udd
01 IF Udd 24.49 3.00
4 Joseph Zetterfeldt
Finspångs AIK
99 Finspångs AIK 25.75 2.00
5 Danjar Ruuska
UF Contact
05 UF Contact 26.45 1.00
Män 800 m
14/5 13:40
Poäng
1 Carl Östberg
Finspångs AIK
09 Finspångs AIK 2:34.63 5.00
2 Mattis Teglund
IF Udd
05 IF Udd 2:37.30 4.00
3 Malcom Moulare
IF Hagen
08 IF Hagen 2:38.44 3.00
4 Axel Cronholm
Ljungby FIK
11 Ljungby FIK 2:40.74 2.00
5 Heikki Rytkönen
UF Contact
68 UF Contact 2:44.05 1.00
Män 3000 m
14/5 13:00
Poäng
1 Andreas Magnusson
Mariestads AIF
80 Mariestads AIF 9:42.24 5.00
2 Erik Hägg
Finspångs AIK
77 Finspångs AIK 10:27.94 4.00
3 Patrick Carlsson
Ljungby FIK
71 Ljungby FIK 11:09.24 3.00
4 Raimo Arvola
UF Contact
61 UF Contact 12:06.94 2.00
5 Erik Dahlin
IF Udd
76 IF Udd 13:14.24 1.00
Män 400 m häck
Höjd: 91,4cm
14/5 12:20
Poäng
1 Kristoffer Karlsson
UF Contact
92 UF Contact 1:03.21 5.00
2 Erik Dahlin
IF Udd
76 IF Udd 1:06.61 4.00
3 Jacob Zetterfeldt
Finspångs AIK
03 Finspångs AIK 1:08.51 3.00
4 Sebastian Knutsson
Mariestads AIF
95 Mariestads AIF 1:25.84 2.00
Män 2000 m hinder
Höjd: 91,4cm
14/5 15:30
Poäng
1 Kristoffer Karlsson
UF Contact
92 UF Contact 7:10.42 5.00
2 Gabriel Darin
IF Udd
05 IF Udd 7:21.38 4.00
3 Rikard Hellgren
Finspångs AIK
05 Finspångs AIK 8:07.08 3.00
Mikael Persson
Mariestads AIF
73 Mariestads AIF DNS
Män 4x100 m
14/5 17:00
Poäng
1 Ljungby FIK Lag x
Vincent Percic 04
Daniel Eden 04
Gustav Alm 00
Jacob Thelander 03

Ljungby FIK
Ljungby FIK 47.26 5.00
2 IF Udd Herr
Philip Gunnarsson 07
Vide Teglund 01
Erik Dahlin 76
Gabriel Darin 05

IF Udd
IF Udd 48.02 4.00
3 Finspångs AIK Lag x
Marcial Zetterfeldt 07
Joseph Zetterfeldt 99
Jacob Zetterfeldt 03
Elliot Arildsson Wanner 07

Finspångs AIK
Finspångs AIK 49.08 3.00
4 UF Contact
Kristoffer Karlsson 92
Raimo Arvola 61
Heikki Rytkönen 68
Danjar Ruuska 05

UF Contact
UF Contact 59.73 2.00
IF Hagen/Mariestads AIF
Malcom Moulare 08
Andrei Popa 06 Mariestads AIF
Sebastian Knutsson 95 Mariestads AIF
Mikael Persson 73 Mariestads AIF

IF Hagen
IF Hagen DNF
Män Höjd
14/5 14:30
Poäng
1 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 196 5.00
2 Andrei Popa
Mariestads AIF
06 Mariestads AIF 187 4.00
3 Elias Andersson
Finspångs AIK
07 Finspångs AIK 160 3.00 =PB
4 Philip Gunnarsson
IF Udd
07 IF Udd 155 2.00
Danjar Ruuska
UF Contact
05 UF Contact x
130135140145150155160165170175179183187190193196203
Andrei Popa--------ooxoxxx
Danjar Ruuskaxxx
Philip Gunnarsson----ooxxx
Jacob Thelander------------ooxoxxx
Elias Anderssonoooooxxoxxx
Män Tresteg
14/5 12:00
Poäng
1 Gabriel Darin
IF Udd
05 IF Udd 13.57 +2.8 5.00
2 Vincent Percic
Ljungby FIK
04 Ljungby FIK 11.50 +1.5 4.00
3 Marcial Zetterfeldt
Finspångs AIK
07 Finspångs AIK 10.93 +0.4 3.00
4 Malcom Moulare
IF Hagen
08 IF Hagen 10.92 +1.6 2.00
5 Heikki Rytkönen
UF Contact
68 UF Contact 7.12 +2.5 1.00
123456
Heikki Rytkönen6.34 +0.27.12 +2.5- - - -
Malcom Moulare10.92 +1.6x x 10.65 +3.910.69 +2.410.63 +1.2
Marcial Zetterfeldt9.19 +4.69.77 +1.410.42 +3.610.45 +2.110.41 +0.310.93 +0.4
Vincent Percic11.50 +1.511.40 +0.511.35 +1.911.08 +0.111.40 +1.511.35 +1.6
Gabriel Darin13.57 +2.813.48 +2.7x x 12.95 +0.3x
Män Diskus
Vikt: 2,0kg
14/5 15:30
Poäng
1 Gustav Alm
Ljungby FIK
00 Ljungby FIK 32.58 5.00
2 Mikael Persson
UF Contact
86 UF Contact 31.43 4.00
3 Marcial Zetterfeldt
Finspångs AIK
07 Finspångs AIK 23.56 3.00
4 Joel Moularé
IF Hagen
79 IF Hagen 22.25 2.00
5 Mattis Teglund
IF Udd
05 IF Udd 19.71 1.00
123456
Joel Moularéx20.7720.2622.25x21.58
Marcial Zetterfeldt20.9119.7617.9921.74x23.56
Mikael Persson31.1629.0831.43x29.03x
Gustav Alm26.6932.0632.36x32.5827.18
Mattis Teglundx16.30xx19.71x
Män Spjut
Vikt: 800g
14/5 12:00
Poäng
1 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 52.52 5.00
2 Vide Teglund
IF Udd
01 IF Udd 29.53 4.00
3 Joel Moularé
IF Hagen
79 IF Hagen 28.40 3.00
4 Jeremias Zetterfeldt
Finspångs AIK
01 Finspångs AIK 27.84 2.00
5 Mikael Persson
UF Contact
86 UF Contact 27.17 1.00
123456
Jacob Thelander48.6450.4152.52---
Mikael Persson24.6425.2425.8826.1826.3327.17
Vide Teglund26.8229.5327.4724.8625.8023.42
Jeremias Zetterfeldt23.4127.8426.72x22.5027.36
Joel Moularé28.4026.35xxx23.82