Resultater Habo Challenge

Slättens IP, Habo   2022-06-11

Arrangör: Habo Friidrott 04 Tävlingsledare: Lasse Elfgaard Senast uppdaterad: 2022-06-12 02:00:25
Övrigt: Anmälningsavgift: 50:- per gren och klass. Faktura skickas ut. Efteranmälan går bra i mån av plats till dubbel avgift. Det går bra att anmäla sig i äldre åldersklasser. Anmälan via: easyrecord senast den 3 juni. Tidsprogram och PM kommer att finnas tillgängligt senast onsdagen den 8:e juni på easyrecord. Mer info på www.habofriidrott.se eller hör av er till info@habofriidrott.se. Ett spännande partnerskap med Tosito gör det möjligt för oss att arrangera vår tävling både 2022 och 2023.  
Visa Resultatkort
Kvinnor 100 m
11/6 12:50
Vind: -2.0
1 Ella Axén
Hovslätts IK
03 Hovslätts IK 12.72
2 Maja Andersson
IF Hagen
07 IF Hagen 14.57
3 Tuva Svensson Swärdh
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 14.81
Kvinnor 200 m
11/6 15:10
Vind: +4.1
1 Matilda Isaksson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 27.00
Kvinnor Stav
11/6 14:20
1 Amina Fältmars
IK Sisu
03 IK Sisu 330 PB
300310320330340
Amina Fältmarsooxooxxx
Kvinnor Spjut
Vikt: 600g
11/6 12:20
1 Elma Fältmars
IK Sisu
99 IK Sisu 34.67 PB
123456
Elma Fältmars31.9734.67-33.80-32.06
F15 80 m Försök
11/6 12:00
Heat 1
Vind: -4.6
1 Olivia Andersson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 11.56
2 Lilly Sandin
Tibro AIK
08 Tibro AIK 11.83
3 Tyra Antevik
Hovslätts IK
08 Hovslätts IK 12.10
4 Tuva Sköld
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 12.29
5 Matilda Johansson
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 12.66
Heat 2
Vind: -2.4
1 Anna Elwing
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 11.12 q PB
2 Mira Jansson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 11.18 q SB
3 Stina Essberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 11.60 PB
4 Wilma Blom
IKHP Huskvarna
07 IKHP Huskvarna 11.80
5 Sara Björklund
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 11.99
Heat 3
Vind: -0.5
1 Matilda Isaksson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 10.48 q
2 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 10.88 q PB
3 Tyra Stening
Wärnamo SK
08 Wärnamo SK 10.97 q
4 Ida Gustavsson
IKHP Huskvarna
08 IKHP Huskvarna 11.36 q PB
5 Maja Andersson
IF Hagen
07 IF Hagen 11.63
F15 80 m Final
11/6 13:00
Vind: -1.3
1 Matilda Isaksson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 10.61
2 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 10.93
3 Mira Jansson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 11.11 SB 11.104
4 Anna Elwing
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 11.11 PB 11.106
5 Tyra Stening
Wärnamo SK
08 Wärnamo SK 11.21
6 Ida Gustavsson
IKHP Huskvarna
08 IKHP Huskvarna 11.52
F15 800 m
11/6 17:20
1 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 2:32.62
2 Tuva Sköld
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 2:46.19
F15 80 m häck
Höjd: 76,2cm
11/6 14:00
Vind: -1.6
1 Tyra Stening
Wärnamo SK
08 Wärnamo SK 13.10
2 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 13.77
3 Stina Essberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 13.78
4 Olivia Andersson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 13.83 PB
5 Tyra Antevik
Hovslätts IK
08 Hovslätts IK 15.15
6 Matilda Johansson
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 16.34
F15 300 m häck
Höjd: 76,2cm
11/6 16:40
1 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 49.84
2 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 51.82
3 Stina Essberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 52.60
4 Tuva Sköld
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 53.04
F15 Höjd
11/6 13:10
1 Olivia Andersson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 154 PB
2 Ida Gustavsson
IKHP Huskvarna
08 IKHP Huskvarna 151 PB
3 Ebba Olsson
Istrums SK
08 Istrums SK 137 =PB
4 Cornelia Alteg
Hökensås UngdomsRing
07 Hökensås UngdomsRing 132
Tuva Svensson Swärdh
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 132
Sara Björklund
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK x
122127132137142140143145148151154156
Ida Gustavsson-oooo--oooxxx
Sara Björklundxxx
Ebba Olssonooooxxx
Olivia Andersson--xooo--xxooxoxxoxxx
Tuva Svensson Swärdh--xoxxx
Cornelia Alteg-oxoxxx
F15 Stav
11/6 14:20
1 Wilma Blom
IKHP Huskvarna
07 IKHP Huskvarna 260 PB
2 Naomi Ohron
Istrums SK
09 Istrums SK 250 =PB
3 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 240 =PB
4 Mira Jansson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 230
190200210220230240250260270
Naomi Ohron--oooxoxoxxx
Mira Jansson--ooxoxxx
Wilma Blom-oooooxxooxxx
Nike Blombergoooooxoxxx
F15 Längd
11/6 15:20
1 Matilda Isaksson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 5.22 +1.6 PB
2 Olivia Andersson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 4.86 -1.6 PB
3 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 4.74 +1.1 PB
4 Ida Gustavsson
IKHP Huskvarna
08 IKHP Huskvarna 4.69 +2.2
5 Anna Elwing
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 4.68 +2.7
6 Stina Essberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 4.61 +0.6 PB
7 Wilma Blom
IKHP Huskvarna
07 IKHP Huskvarna 4.28 +0.6 PB
8 Sara Björklund
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 4.19 +2.4
9 Tyra Stening
Wärnamo SK
08 Wärnamo SK 4.11 +1.8
10 Cornelia Alteg
Hökensås UngdomsRing
07 Hökensås UngdomsRing 4.08 +1.2 SB
11 Tyra Antevik
Hovslätts IK
08 Hovslätts IK 3.94 -0.9 PB
12 Lilly Sandin
Tibro AIK
08 Tibro AIK 3.84 +1.7 PB
123456
Stina Essberg4.57 +1.44.61 +0.64.17 -0.74.57 +1.74.50 -2.44.39 0.0
Tyra Steningx 4.11 +1.83.76 -1.5
Anna Elwing4.42 +2.54.68 +2.7x x 4.35 -1.54.26 -1.3
Ida Gustavsson- 4.37 +2.04.62 +1.33.48 +1.74.69 +2.24.22 -4.8
Sara Björklundx 4.19 +2.43.89 +0.53.58 +1.7x 3.94 -1.6
Olivia Andersson4.39 +2.03.38 +2.64.77 0.0x 4.68 0.04.86 -1.6
Tindra Westlund Stenberg4.47 -0.14.56 -2.5x 4.72 +3.04.74 +1.14.67 +0.8
Cornelia Alteg4.08 +1.23.92 -2.43.86 -0.6
Lilly Sandin3.65 -0.93.84 +1.73.46 -0.1
Matilda Isaksson5.04 +1.75.17 +1.74.64 0.0x 5.22 +1.64.99 -2.8
Tyra Antevik3.71 -0.13.94 -0.93.63 -1.1
Wilma Blom4.09 0.04.28 +0.64.26 -1.7x 4.02 -2.04.28 +0.4
F15 Kula
Vikt: 3,0kg
11/6 11:20
1 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 9.40 SB
2 Ida Gustavsson
IKHP Huskvarna
08 IKHP Huskvarna 8.44 PB
3 Cornelia Alteg
Hökensås UngdomsRing
07 Hökensås UngdomsRing 7.84 SB
4 Matilda Johansson
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 7.41 PB
123456
Matilda Johansson7.416.646.776.746.917.01
Cornelia Alteg7.847.187.297.757.587.62
Ottilia Thorell8.778.828.958.999.189.40
Ida Gustavsson8.088.29x8.448.368.28
F15 Diskus
Vikt: 0,75kg
11/6 14:50
1 Emma Andersson
IF Hagen
07 IF Hagen 35.90 PB
2 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 30.63
3 Ida Gustavsson
IKHP Huskvarna
08 IKHP Huskvarna 29.62
4 Felicia Bjärnlöf
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 29.41
5 Misa Widetoft
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 24.84
6 Matilda Johansson
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 16.06
123456
Emma Andersson33.0235.9033.3133.20x33.34
Ottilia Thorell26.5130.3529.5030.6328.8529.28
Matilda Johansson15.7016.0615.6315.8014.8814.87
Felicia Bjärnlöfxx28.6729.41xx
Ida Gustavsson25.6325.0325.55x27.3629.62
Misa Widetoftxx24.84x23.64x
F15 Slägga
Vikt: 3,0kg
11/6 16:30
1 Emma Andersson
IF Hagen
07 IF Hagen 39.92 SB
2 Felicia Bjärnlöf
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 37.54
3 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 36.21
Mira Jansson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 DNS
123456
Felicia Bjärnlöfx35.5235.2837.17x37.54
Ottilia Thorell31.7530.6634.9936.0536.21x
Emma Andersson36.5738.9836.6637.4836.4939.92
Mira JanssonDNSDNSDNSDNSDNSDNS
F15 Spjut
Vikt: 500g
11/6 12:20
1 Misa Widetoft
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 30.98
2 Ebba Olsson
Istrums SK
08 Istrums SK 26.80 PB
3 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 26.62 PB
4 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 23.27
5 Matilda Johansson
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 22.51 PB
6 Cornelia Alteg
Hökensås UngdomsRing
07 Hökensås UngdomsRing 16.25 PB
123456
Nike Blomberg23.2720.1822.3022.3322.67x
Cornelia Alteg--14.7714.5715.4916.25
Ebba Olsson26.8022.7323.5625.1720.9923.94
Misa Widetoft30.9828.16-26.03-27.54
Matilda Johansson20.7218.8816.9917.14-22.51
Ottilia Thorell26.62-21.98---
F13 60 m Försök
11/6 11:40
Heat 1
Vind: -1.8
1 Meja Askestam
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 8.58 q SB
2 Ella Edgren
Lekeryd-Svarttorp SK
09 Lekeryd-Svarttorp SK 9.08 q
3 Nova Arvidsson
Stensjöns IF
09 Stensjöns IF 9.16 q
4 Lisa Pruner
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 9.33 PB
5 Mira Solfelt Halvardsson
Hovslätts IK
09 Hovslätts IK 9.92
6 Julia Walltin
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 10.31
Heat 2
Vind: +0.1
1 Maja Havtorp
IFK Växjö
09 IFK Växjö 8.59 q PB
2 Alice Lingsarve
Habo Friidrott -04
09 Habo Friidrott -04 8.65 q PB
3 Naomi Ohron
Istrums SK
09 Istrums SK 8.71 q
4 Jeanelle Hanna
IK Wilske
09 IK Wilske 9.27
5 Matilda Dalteg
Hovslätts IK
09 Hovslätts IK 9.30 PB
6 Alva Karlsson Vidén
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 9.43
F13 60 m Final
11/6 12:30
Vind: +0.4
1 Maja Havtorp
IFK Växjö
09 IFK Växjö 8.52 PB
2 Meja Askestam
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 8.54 PB
3 Alice Lingsarve
Habo Friidrott -04
09 Habo Friidrott -04 8.65 PB
4 Naomi Ohron
Istrums SK
09 Istrums SK 8.67 =SB
5 Nova Arvidsson
Stensjöns IF
09 Stensjöns IF 9.03 PB
6 Ella Edgren
Lekeryd-Svarttorp SK
09 Lekeryd-Svarttorp SK 9.04
F13 600 m
11/6 16:10
1 Julia Walltin
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 1:57.10
2 Maja Havtorp
IFK Växjö
09 IFK Växjö 2:02.15
3 Nova Arvidsson
Stensjöns IF
09 Stensjöns IF 2:02.52
4 Lisa Pruner
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 2:03.78
5 Jeanelle Hanna
IK Wilske
09 IK Wilske 2:06.06
6 Signe Isaksson
Södra Vi IF
09 Södra Vi IF 2:06.48
F13 60 m häck
Höjd: 68,6cm
11/6 13:30
Vind: -1.4
1 Maja Havtorp
IFK Växjö
09 IFK Växjö 10.41 PB 10.407
2 Nova Arvidsson
Stensjöns IF
09 Stensjöns IF 10.41 PB 10.409
3 Matilda Dalteg
Hovslätts IK
09 Hovslätts IK 12.36 PB
Naomi Ohron
Istrums SK
09 Istrums SK DNF
F13 Höjd
11/6 10:20
1 Wilma Bengtsson Damgren
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 144 PB
2 Nova Arvidsson
Stensjöns IF
09 Stensjöns IF 144 PB
3 Gaelle Mascharkji
Hökensås UngdomsRing
09 Hökensås UngdomsRing 141 PB
4 Meja Askestam
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 138
5 Jeanelle Hanna
IK Wilske
09 IK Wilske 138 SB
6 Lova Beijer
Hovslätts IK
10 Hovslätts IK 138
7 Maja Olsson
Istrums SK
10 Istrums SK 135
=8 Rebecka Johansson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 127
=8 Leja Blomberg
Hökensås UngdomsRing
09 Hökensås UngdomsRing 127 PB
=10 Signe Isaksson
Södra Vi IF
09 Södra Vi IF 127 PB
=10 Hedvig Orestig
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 127
12 Vendela Dekreon
Eskilstuna FI
09 Eskilstuna FI 122
13 Mira Solfelt Halvardsson
Hovslätts IK
09 Hovslätts IK 112
107112117122127132135138141144147
Rebecka Johansson--ooxoxxx
Gaelle Mascharkjioooooxxoooxxoxxx
Nova Arvidsson---oooooxxoxo-
Vendela Dekreon-ooxxoxxx
Signe Isakssonoooxoxxoxxx
Lova Beijer--ooxooxoxxoxxx
Hedvig Orestig--xooxxoxxx
Leja Blombergooooxoxxx
Maja Olsson---oxooxoxxx
Wilma Bengtsson Damgren--oooooooxoxxx
Jeanelle Hannaoooooooxxoxxx
Meja Askestam----ooooxxx
Mira Solfelt Halvardssonoxoxxx
F13 Längd
Hoppzon
11/6 15:00
1 Siri Bjurén
IF Hagen
09 IF Hagen 4.74 -1.0 PB
2 Alice Lingsarve
Habo Friidrott -04
09 Habo Friidrott -04 4.71 -1.4 PB
3 Nova Arvidsson
Stensjöns IF
09 Stensjöns IF 4.61 -0.2
4 Maja Havtorp
IFK Växjö
09 IFK Växjö 4.49 0.0
5 Ella Edgren
Lekeryd-Svarttorp SK
09 Lekeryd-Svarttorp SK 4.42 -1.7
6 Alva Karlsson Vidén
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 4.20 +0.3
7 Lisa Pruner
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 4.19 -1.1 PB
8 Jeanelle Hanna
IK Wilske
09 IK Wilske 4.06 -0.1 SB
9 Olivia Alteg
Hökensås UngdomsRing
09 Hökensås UngdomsRing 4.00 +0.3 PB
10 Signe Isaksson
Södra Vi IF
09 Södra Vi IF 3.99 -1.8 PB
11 Elin Jonsson
Södra Vi IF
09 Södra Vi IF 3.95 +1.6 =PB
12 Matilda Dalteg
Hovslätts IK
09 Hovslätts IK 3.92 -1.3
13 Gaelle Mascharkji
Hökensås UngdomsRing
09 Hökensås UngdomsRing 3.89 -0.1
14 Vendela Dekreon
Eskilstuna FI
09 Eskilstuna FI 3.85 -0.7
15 Julia Walltin
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 3.59 -0.6
16 Agnes Klahr
Hovslätts IK
09 Hovslätts IK 3.51 -0.4 PB
Naomi Ohron
Istrums SK
09 Istrums SK -
123456
Naomi Ohron- - -
Jeanelle Hanna3.98 -2.24.06 -0.13.95 -2.04.03 -2.3- -
Matilda Dalteg3.92 -1.33.86 -1.03.88 0.0
Gaelle Mascharkji3.89 -0.13.89 -0.93.69 -1.5
Alice Lingsarve4.48 -0.34.60 0.04.49 -1.14.43 -1.84.71 -1.44.64 +0.6
Maja Havtorp4.39 -2.04.42 -0.84.33 +0.74.41 +0.94.47 -1.14.49 0.0
Olivia Alteg3.80 +2.24.00 +0.33.92 -2.0
Ella Edgren4.42 -1.74.29 -0.54.33 +0.74.30 -2.24.29 -2.24.24 -0.1
Nova Arvidsson4.41 -0.14.61 -0.24.41 -1.54.30 -1.94.44 -0.74.50 0.0
Siri Bjurén4.69 -1.04.60 +0.94.50 0.04.43 -1.44.74 -1.04.73 -0.4
Julia Walltin3.41 -0.63.59 -0.63.53 -0.6
Alva Karlsson Vidén4.15 -1.83.99 +0.13.98 +0.44.09 +0.23.93 -0.14.20 +0.3
Vendela Dekreon3.85 -0.73.72 -1.03.76 -0.1
Signe Isaksson3.91 -0.33.82 -1.73.99 -1.8
Elin Jonsson3.85 -1.83.54 -2.73.95 +1.6
Agnes Klahr3.01 -1.13.10 -3.23.51 -0.4
Lisa Pruner4.19 -1.14.14 -1.64.16 -1.24.15 +0.8- -
F13 Kula
Vikt: 2,0kg
11/6 12:00
1 Elin Jonsson
Södra Vi IF
09 Södra Vi IF 9.70
2 Vendela Dekreon
Eskilstuna FI
09 Eskilstuna FI 9.46
3 Nova Arvidsson
Stensjöns IF
09 Stensjöns IF 8.63 PB
4 Alva Karlsson Vidén
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 7.84
5 Leja Blomberg
Hökensås UngdomsRing
09 Hökensås UngdomsRing 7.38 PB
6 Siri Bjurén
IF Hagen
09 IF Hagen 7.30 PB
7 Olivia Alteg
Hökensås UngdomsRing
09 Hökensås UngdomsRing 6.42 PB
8 Gaelle Mascharkji
Hökensås UngdomsRing
09 Hökensås UngdomsRing 6.34
123456
Alva Karlsson Vidén7.717.84x7.306.987.48
Gaelle Mascharkji6.096.13x5.66x6.34
Nova Arvidsson7.697.557.127.778.108.63
Olivia Alteg6.426.175.646.276.185.61
Siri Bjurén7.307.096.546.667.056.59
Leja Blomberg6.967.197.387.116.677.15
Elin Jonsson9.219.709.499.499.399.33
Vendela Dekreonx9.40xxx9.46
F13 Diskus
Vikt: 0,6kg
11/6 15:40
1 Vendela Dekreon
Eskilstuna FI
09 Eskilstuna FI 27.48 PB
2 Freja Gustafsson
IKHP Huskvarna
11 IKHP Huskvarna 22.25 PB
3 Rebecka Johansson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 21.08 SB
4 Matilda Dalteg
Hovslätts IK
09 Hovslätts IK 20.18
5 Elin Jonsson
Södra Vi IF
09 Södra Vi IF 20.03 SB
6 Agnes Klahr
Hovslätts IK
09 Hovslätts IK 10.25 PB
123456
Elin Jonssonx18.0720.03xxx
Rebecka Johansson20.30x21.08xxx
Freja Gustafssonx21.1522.25x17.5818.91
Vendela Dekreon26.13x27.48x23.4921.44
Agnes Klahrxxx9.939.5410.25
Matilda Dalteg16.73xx15.4720.1814.30
F13 Spjut
Vikt: 400g
11/6 13:50
1 Vendela Dekreon
Eskilstuna FI
09 Eskilstuna FI 28.01
2 Elin Jonsson
Södra Vi IF
09 Södra Vi IF 23.00 PB
3 Leja Blomberg
Hökensås UngdomsRing
09 Hökensås UngdomsRing 19.21
4 Siri Bjurén
IF Hagen
09 IF Hagen 18.62
5 Mira Solfelt Halvardsson
Hovslätts IK
09 Hovslätts IK 14.28
6 Agnes Klahr
Hovslätts IK
09 Hovslätts IK 13.73 PB
123456
Siri Bjurén18.44-12.9615.2014.2718.62
Vendela Dekreon26.3121.5628.0125.7722.9627.17
Agnes Klahr9.588.689.2113.7310.35x
Mira Solfelt Halvardsson13.0612.0213.6514.2614.2813.83
Leja Blomberg18.7519.2112.3813.8115.3812.26
Elin Jonsson-23.0019.57x21.6520.62
F12 60 m
11/6 11:30
Heat 1
Vind: +0.2
1 Nova Hultin
IFK Sävsjö
10 IFK Sävsjö 8.95 q PB
2 Tuva Lundqvist
IK Sisu
10 IK Sisu 9.52 q PB
3 Ruth Gustafsson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 9.65 PB
4 Meja Persson Skiöld
IK Sisu
10 IK Sisu 9.67 PB
5 Saga Havtorp
IFK Växjö
10 IFK Växjö 9.72 PB
Heat 2
Vind: -0.2
1 Alva Edh
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 9.35 q PB
2 Hedvig Orestig
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 9.48 q
3 Juline Hansson
IK Sisu
10 IK Sisu 9.88
4 Mathilda Levinsson
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 10.67
Heat 3
Vind: -2.3
1 Maja Olsson
Istrums SK
10 Istrums SK 9.37 q PB
2 Rebecka Johansson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 9.40 q
3 Ellen Guldbrandsen
Tibro AIK
10 Tibro AIK 9.83
4 Tilda Andersen
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 10.34
F12 60 m Final
11/6 12:20
Vind: -0.7
1 Nova Hultin
IFK Sävsjö
10 IFK Sävsjö 8.93 PB
2 Maja Olsson
Istrums SK
10 Istrums SK 9.17 PB
3 Alva Edh
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 9.28 PB
4 Rebecka Johansson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 9.42
5 Hedvig Orestig
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 9.43
6 Tuva Lundqvist
IK Sisu
10 IK Sisu 9.67
F12 600 m
11/6 16:00
1 Ruth Gustafsson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 2:03.20 PB
2 Juline Hansson
IK Sisu
10 IK Sisu 2:04.63 PB
3 Hedvig Orestig
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 2:07.37
4 Joline Dahlén
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 2:08.05 PB
5 Saga Havtorp
IFK Växjö
10 IFK Växjö 2:13.11 PB
6 Stina Rosander
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 2:13.69 PB
7 Ellen Guldbrandsen
Tibro AIK
10 Tibro AIK 2:15.79
F12 60 m häck Försök
Höjd: 68,6cm
11/6 13:20
Heat 1
Vind: -2.3
1 Hedvig Orestig
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 11.59 q
2 Alva Edh
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 12.36 q PB
3 Tuva Lundqvist
IK Sisu
10 IK Sisu 12.50 q
4 Ellen Guldbrandsen
Tibro AIK
10 Tibro AIK 12.73 q
Heat 2
Vind: 0.0
1 Nova Hultin
IFK Sävsjö
10 IFK Sävsjö 11.63 q
2 Rebecka Johansson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 11.70 q PB
3 Ruth Gustafsson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 13.11
4 Stina Rosander
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 13.15
F12 60 m häck Final
Höjd: 68,6cm
11/6 14:20
Vind: +0.4
1 Hedvig Orestig
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 11.37
2 Nova Hultin
IFK Sävsjö
10 IFK Sävsjö 11.42
3 Rebecka Johansson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 11.85
4 Alva Edh
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 12.10 PB
5 Tuva Lundqvist
IK Sisu
10 IK Sisu 12.15
6 Ellen Guldbrandsen
Tibro AIK
10 Tibro AIK 12.46 PB
F12 Längd
Hoppzon
11/6 12:30
1 Nova Hultin
IFK Sävsjö
10 IFK Sävsjö 4.35 -0.9 PB
2 Hedvig Orestig
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 4.31 -0.7
3 Maja Olsson
Istrums SK
10 Istrums SK 4.14 -1.3 PB
4 Meja Persson Skiöld
IK Sisu
10 IK Sisu 4.04 -0.9
5 Alva Edh
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 4.03 0.0 PB
6 Rebecka Johansson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 4.01 -0.7 PB
7 Tuva Lundqvist
IK Sisu
10 IK Sisu 3.98 -0.1 PB
8 Joline Dahlén
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 3.88 +1.7
9 Ruth Gustafsson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 3.82 0.0
10 Emma Centerhed Wiberg
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 3.78 0.0 PB
11 Juline Hansson
IK Sisu
10 IK Sisu 3.71 0.0
12 Saga Havtorp
IFK Växjö
10 IFK Växjö 3.58 +0.5 PB
13 Tilda Andersen
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 3.52 +0.8
14 Mathilda Levinsson
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 2.99 +0.5
123456
Meja Persson Skiöld4.04 -0.93.71 -1.73.92 -1.93.82 +0.63.92 -2.23.90 -1.2
Maja Olsson3.95 -2.13.86 -1.04.13 -1.24.13 -1.04.14 -1.33.99 -1.3
Tuva Lundqvist3.98 -0.13.78 -1.63.70 +0.43.98 -1.03.76 -0.93.74 0.0
Joline Dahlén3.77 0.03.88 +1.73.73 -0.63.53 +0.33.83 -1.4x
Mathilda Levinsson2.95 -0.12.99 +0.52.94 +0.3
Hedvig Orestig4.14 -0.84.12 -1.44.17 +1.44.16 -0.64.31 -0.74.11 0.0
Tilda Andersen3.45 0.03.52 +0.83.52 +0.4
Rebecka Johansson3.76 -0.93.83 +1.2x 4.01 -0.73.95 0.03.83 -2.2
Ruth Gustafsson3.82 0.03.62 -0.43.76 0.0
Nova Hultin4.19 -2.64.35 -0.94.19 -0.4x 4.29 -0.44.15 -1.7
Alva Edh3.79 -1.13.88 -2.03.90 -1.33.86 -1.03.84 -1.54.03 0.0
Juline Hansson3.71 0.03.71 +0.13.71 -1.1
Emma Centerhed Wiberg3.78 0.03.56 -0.73.70 -1.7
Saga Havtorp3.58 +0.53.45 -0.33.53 -0.1
F12 Kula
Vikt: 2,0kg
11/6 14:40
1 Nova Hultin
IFK Sävsjö
10 IFK Sävsjö 8.26 PB
2 Meja Persson Skiöld
IK Sisu
10 IK Sisu 8.07
3 Wilma Bengtsson Damgren
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 7.99
4 Lova Beijer
Hovslätts IK
10 Hovslätts IK 7.28 PB
5 Ellen Thorell
Eksjö Södra IK
12 Eksjö Södra IK 6.27
6 Saga Havtorp
IFK Växjö
10 IFK Växjö 6.16 PB
7 Joline Dahlén
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 5.90 PB
8 Mathilda Levinsson
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 5.39
123456
Wilma Bengtsson Damgren7.997.687.237.067.447.46
Lova Beijer7.127.287.186.986.936.98
Joline Dahlén5.715.455.905.755.605.73
Meja Persson Skiöld7.677.567.847.797.978.07
Ellen Thorell6.045.875.875.925.886.27
Mathilda Levinsson5.395.024.905.035.325.31
Saga Havtorp4.754.184.334.875.716.16
Nova Hultin8.238.268.208.237.758.06
F12 Spjut
Vikt: 400g
11/6 13:50
1 Wilma Bengtsson Damgren
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 29.15 PB
2 Ruth Gustafsson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 27.42 PB
3 Freja Gustafsson
IKHP Huskvarna
11 IKHP Huskvarna 19.14 PB
4 Maja Olsson
Istrums SK
10 Istrums SK 18.27
5 Tuva Lundqvist
IK Sisu
10 IK Sisu 16.90 PB
6 Ellen Thorell
Eksjö Södra IK
12 Eksjö Södra IK 11.53
123456
Ellen Thorell11.5310.729.7510.129.7710.89
Freja Gustafsson18.5019.14-14.2916.9315.41
Wilma Bengtsson Damgren26.0027.3827.4829.1528.3127.87
Tuva Lundqvist15.3116.0116.43-16.9011.37
Maja Olsson-18.2716.8216.5418.2718.27
Ruth Gustafsson22.4724.4119.0227.4220.0819.19
F11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F10

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F8

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

Män 100 m
11/6 12:50
Vind: -1.3
1 Tyresse Bobbert
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 10.89
2 Lukas Björklund
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 11.76
3 Melker Blomberg
Hökensås UngdomsRing
06 Hökensås UngdomsRing 12.48
Män 200 m
11/6 15:00
Vind: -1.9
1 Tyresse Bobbert
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 22.13 SB
2 Eric Nilsson Struck
Istrums SK
08 Istrums SK 24.02
3 Daniel Andersson
Istrums SK
91 Istrums SK 24.54
4 Lukas Björklund
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 24.63
5 Melker Blomberg
Hökensås UngdomsRing
06 Hökensås UngdomsRing 25.56 PB
Män 800 m
11/6 17:10
1 Noa Anemyr
Linköpings GIF
02 Linköpings GIF 2:09.56
2 Felix Wyon
Hovslätts IK
04 Hovslätts IK 2:12.64 PB
3 Niklas Pettersson
IK Akele
73 IK Akele 2:12.67 PB
4 Per Orestig
Habo Friidrott -04
82 Habo Friidrott -04 2:14.23
P15 80 m
11/6 12:10
Vind: -1.6
1 Eric Nilsson Struck
Istrums SK
08 Istrums SK 9.56
2 Julian Fazakas
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 10.30
3 Gustav Ramsin
Istrums SK
08 Istrums SK 11.00 PB
4 Tim Drakfors
Istrums SK
08 Istrums SK 11.20
P15 800 m
11/6 17:10
1 Gustav Ramsin
Istrums SK
08 Istrums SK 2:24.29 PB
2 Tim Drakfors
Istrums SK
08 Istrums SK 2:25.55 PB
P15 300 m häck
Höjd: 76,2cm
11/6 16:50
1 Theodor Rogö
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 41.95
P15 Höjd
11/6 13:10
1 Eric Nilsson Struck
Istrums SK
08 Istrums SK 171 PB
160167171175
Eric Nilsson Struckoooxxx
P15 Stav
11/6 14:20
1 Theodor Rogö
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 330
290300310320330340
Theodor Rogöooxoxooxxx
P15 Längd
11/6 15:20
1 Eric Nilsson Struck
Istrums SK
08 Istrums SK 5.71 +1.9
2 Gustav Ramsin
Istrums SK
08 Istrums SK 4.18 -1.3
123456
Eric Nilsson Struck5.24 -0.65.31 -1.45.56 +0.65.71 +1.95.54 +0.75.53 +1.3
Gustav Ramsin4.18 -1.34.05 +1.53.73 +0.6- 4.05 -2.3-
P15 Spjut
Vikt: 600g
11/6 12:20
1 Jacob Henriksson
IKHP Huskvarna
07 IKHP Huskvarna 41.96 PB
123456
Jacob Henriksson41.9636.2737.01-37.7335.96
P13 60 m
11/6 12:40
Vind: -0.2
1 Alexander Olsson
Istrums SK
09 Istrums SK 8.73
2 Otto Dahlesson
Eksjö Södra IK
09 Eksjö Södra IK 9.00 PB
3 Lukas Alexandersson
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 9.17
4 Erik Persson
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 9.49
P13 600 m
11/6 16:20
1 Alexander Olsson
Istrums SK
09 Istrums SK 2:07.43
2 Melvin Vikström
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 2:09.31
P13 60 m häck
Höjd: 76.2cm
11/6 13:40
Vind: +1.0
1 Melvin Vikström
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 11.22 PB
2 Alexander Olsson
Istrums SK
09 Istrums SK 12.35
3 Otto Dahlesson
Eksjö Södra IK
09 Eksjö Södra IK 13.07
P13 Höjd
11/6 13:10
1 Jonathan Rinman
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 140
2 Melvin Vikström
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 137 PB
3 Otto Dahlesson
Eksjö Södra IK
09 Eksjö Södra IK 137 PB
4 Lukas Alexandersson
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 122
=5 Erik Persson
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 117
=5 Erik Augustsson Iselau
Habo Friidrott -04
09 Habo Friidrott -04 117
105110112117122127132137142140143
Jonathan Rinman-----ooxxo-oxxx
Lukas Alexanderssonoooxxooxxx
Melvin Vikström---ooxooo-xxx
Otto Dahlessonoooooooxxo-xxx
Erik Persson--ooxxx
Erik Augustsson Iselauooooxxx
P13 Längd
Hoppzon
11/6 14:30
1 Lukas Alexandersson
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 4.25 +2.0 =PB
2 Otto Dahlesson
Eksjö Södra IK
09 Eksjö Södra IK 4.15 +0.6 PB
3 Melvin Vikström
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 4.15 -3.4 PB
123456
Otto Dahlesson4.15 +0.63.89 +1.93.92 -0.83.85 -1.54.15 +1.84.10 -1.5
Lukas Alexandersson3.78 +1.74.18 +1.74.25 +2.04.14 +0.64.15 +1.5-
Melvin Vikström3.92 +0.43.95 +3.44.15 -3.44.04 +1.73.81 +0.64.09 +1.8
P13 Kula
Vikt: 3,0kg
11/6 15:30
1 Linus Wictorsson
Hovslätts IK
09 Hovslätts IK 11.66
2 Jonathan Rinman
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 9.22
3 Elias Carlehed Kotka
Tibro AIK
09 Tibro AIK 9.19
4 Erik Augustsson Iselau
Habo Friidrott -04
09 Habo Friidrott -04 7.35
5 Lukas Alexandersson
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 7.33 SB
6 Erik Persson
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 7.13 =PB
7 Loke Andersson
Tibro AIK
09 Tibro AIK 6.92
8 Hampus Nelander-Karlsson
Eksjö Södra IK
09 Eksjö Södra IK 6.41 PB
123456
Erik Augustsson Iselau7.357.237.05x7.177.29
Linus Wictorsson11.6611.3011.5911.4811.3011.33
Jonathan Rinman8.49x8.979.228.938.54
Hampus Nelander-Karlsson6.035.745.916.415.635.51
Lukas Alexandersson6.537.335.876.326.076.10
Elias Carlehed Kotka8.269.198.298.248.797.80
Loke Andersson6.706.335.256.926.646.49
Erik Persson6.785.917.135.136.06x
P13 Diskus
Vikt: 0,6kg
11/6 14:50
1 Jonathan Rinman
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 31.42
2 Linus Wictorsson
Hovslätts IK
09 Hovslätts IK 29.42 PB
3 Erik Persson
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 22.38 PB
4 Hampus Nelander-Karlsson
Eksjö Södra IK
09 Eksjö Södra IK 20.31 PB
5 Benjamin Almen
Wärnamo SK
10 Wärnamo SK 18.89 PB
123456
Benjamin Almenxx18.89x17.16x
Hampus Nelander-Karlsson18.2519.3420.31x19.71x
Jonathan Rinmanxxxxx31.42
Erik Perssonx22.38xxxx
Linus Wictorsson28.5929.4226.8824.9426.52x
P13 Spjut
Vikt: 400g
11/6 11:30
1 Jonathan Rinman
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 37.66
2 Erik Persson
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 25.04
3 Lukas Alexandersson
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 24.74 PB
4 Loke Andersson
Tibro AIK
09 Tibro AIK 23.09 PB
5 Hampus Nelander-Karlsson
Eksjö Södra IK
09 Eksjö Södra IK 14.36 PB
123456
Lukas Alexandersson16.1416.7821.2324.7414.5919.22
Hampus Nelander-Karlsson14.2914.3612.7613.5412.5912.29
Jonathan Rinman31.3029.5834.1237.6632.4727.80
Erik Persson20.4323.9122.4625.04x21.12
Loke Andersson21.5023.0916.8520.8319.0620.53
P12 60 m
11/6 12:40
Vind: +0.7
1 Benjamin Almen
Wärnamo SK
10 Wärnamo SK 9.30 PB
2 Matheus Virdung
IFK Sävsjö
10 IFK Sävsjö 9.66 PB
P12 Längd
Hoppzon
11/6 14:30
1 Matheus Virdung
IFK Sävsjö
10 IFK Sävsjö 3.87 0.0 PB
2 Benjamin Almen
Wärnamo SK
10 Wärnamo SK 3.86 +1.8 PB
123456
Benjamin Almen3.86 +1.83.74 +1.13.47 -0.23.72 +3.7- -
Matheus Virdung3.80 +2.03.59 +1.63.59 +0.43.81 +1.83.87 0.03.68 +1.0
P12 Kula
Vikt: 2,0kg
11/6 15:30
1 Matheus Virdung
IFK Sävsjö
10 IFK Sävsjö 7.39 PB
123456
Matheus Virdung6.717.396.596.767.056.99
P12 Spjut
Vikt: 400g
11/6 11:30
1 Matheus Virdung
IFK Sävsjö
10 IFK Sävsjö 19.67
2 Benjamin Almen
Wärnamo SK
10 Wärnamo SK 18.84 PB
123456
Matheus Virdung15.4615.9015.9916.0719.6717.25
Benjamin Almen18.8416.1016.8213.4013.6013.03
P11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P10

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P8

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.