Resultater Norrtälje Stadslopp

Stadslopp genom Norrtälje, Norrtälje   2022-06-06

Arrangör: LK Roslagen Tävlingsledare: Olle Jansson Senast uppdaterad: 2022-06-07 02:00:02
Väder: Växlande molnighet, 14 grader  
Kvinnor 5000 m
Kommentar: Sprang tillsammans med männen
1 Isabelle Brauer
Hässelby SK
96 Hässelby SK 17:03.61 Vinnare av Backpris och Spurtpris
2 Linnéa Sennström
Hässelby SK
00 Hässelby SK 17:21.82
3 Johanna Salminen
FK Studenterna
78 FK Studenterna 17:52.90 PB
4 Filippa Ramberg
Hammarby IF
97 Hammarby IF 18:15.47 PB
5 Sara Trané
Fredrikshofs FIF
85 Fredrikshofs FIF 18:20.80
6 Helena Englund
Klubblös
89 Klubblös 21:44.32
7 Louise Johansson
LK Roslagen
75 LK Roslagen 22:36.53
8 Ida Ivarsson
Klubblös
92 Klubblös 22:49.78
9 Cajsa Persson
LK Roslagen
09 LK Roslagen 23:15.51
10 Louise Frilund
LK Roslagen
91 LK Roslagen 23:21.96
11 Ingmarie Nilsson
Klubblös
66 Klubblös 23:50.42
12 Maria Pernefalk
Klubblös
74 Klubblös 23:56.33
13 Linnéa Svärd
Ununge IF
10 Ununge IF 24:58.81
14 Jessica Svärd
Klubblös
88 Klubblös 25:05.51
15 Nina Stahre
LK Roslagen
84 LK Roslagen 25:11.34
16 Elina Stenbäck
Rånäs 4H
78 Rånäs 4H 25:42.00
17 Sussane Wahlqvist
Klubblös
69 Klubblös 25:44.55
18 Therese Bohlin
Östhammar FI
77 Östhammar FI 26:28.58
19 Sara Nyström
IF Roslagen SOL
96 IF Roslagen SOL 26:55.81
20 Petra Jansson
Björklinge SOK
72 Björklinge SOK 27:54.11
21 Sara Jedeward
Klubblös
85 Klubblös 28:13.39
22 Jenni Wsetin
LK Roslagen
02 LK Roslagen 30:07.63
23 Anne Gradin
Klubblös
82 Klubblös 30:32.69
24 Katrin Walter
Klubblös
75 Klubblös 30:42.51
25 Linda Andersson
Klubblös
85 Klubblös 30:51.63
26 Monica Linden
Klubblös
80 Klubblös 31:07.58
27 Helene Vivenius
LK Roslagen
66 LK Roslagen 31:50.53
28 Gudrun Larsson
Björklinge SOK
66 Björklinge SOK 32:25.97
29 Evelina Davidsson
LK Roslagen
85 LK Roslagen 33:21.83
30 Terese Opaluch
Klubblös
86 Klubblös 34:56.55
31 Lillemor Andersson
IF Roslagen SOL
90 IF Roslagen SOL 38:15.21
Män 5000 m
Kommentar: Sprang tillsammans med kvinnorna
1 Joakim Eriksson
Klubblös
92 Klubblös 15:48.57 Vinnare Backpris
2 Dennis Olsson
Spårvägens FK
97 Spårvägens FK 16:15.74 Vinnare Spurtpris
3 Christofer Salmén
Spårvägens FK
81 Spårvägens FK 16:20.73
4 Emil Ohlsson
LK Roslagen
95 LK Roslagen 16:42.49
5 Daniel Lindgren
IF Mantra Sport
91 IF Mantra Sport 16:46.83
6 Albin Carlerud
Spårvägens FK
02 Spårvägens FK 17:28.61
7 Tomas Jennerstål
LK Roslagen
74 LK Roslagen 17:48.92
8 Tomas Näsström
Vallentuna FK
79 Vallentuna FK 17:53.90
9 Marcus Tiger
Roslagsbro IF
85 Roslagsbro IF 18:10.52
10 Ludvig Stenbäck
Rånäs 4H
04 Rånäs 4H 18:35.40
11 Jesper Bengs
Klubblös
96 Klubblös 18:36.57
12 Petter Sundberg
Upsala IF
06 Upsala IF 18:43.21
13 Henrik Ljunggren
Vallentuna FK
77 Vallentuna FK 18:43.78
14 Daniel Förberg
Fredrikshofs FIF
74 Fredrikshofs FIF 18:49.24 PB
15 Johan Stenbäck
Rånäs 4H
77 Rånäs 4H 19:01.30
16 Fredrik Carpentsier
LK Roslagen
73 LK Roslagen 19:11.39
17 Eric Hannerz.Edmark
Klubblös
90 Klubblös 19:14.78
18 Isak Falk
Häverödals SK
05 Häverödals SK 19:20.62
19 Anders Hjertén
Vallentuna FK
67 Vallentuna FK 19:22.43
20 Roger Reinhold
Spårvägens FK
61 Spårvägens FK 19:30.97
21 Lukas Stenbäck
Rånäs 4H
07 Rånäs 4H 19:47.65
22 Robert Henriques
IF Roslagen SOL
91 IF Roslagen SOL 20:13.75
23 Johan Grape
Klubblös
85 Klubblös 20:20.61
24 Conny Lidenborg
LK Roslagen
78 LK Roslagen 20:27.43
25 Henrik Ojala
IF Åland (FIN)
04 IF Åland (FIN) 20:31.27
26 Magnus Hammarström
Klubblös
91 Klubblös 20:37.12
27 Emil Carlsson
LK Roslagen
85 LK Roslagen 20:54.57
28 Alexander Lidenborg
Roslagsbro IF
05 Roslagsbro IF 21:41.24
29 Peter Solström
Klubblös
84 Klubblös 22:34.26
30 Mikael Tennare
LK Roslagen
61 LK Roslagen 22:42.66
31 Patrik Göthlin
IF Roslagen SOL
94 IF Roslagen SOL 22:47.84
32 Arne Olsson
Roslagens Triathlon IF
55 Roslagens Triathlon IF 23:16.22
33 Ian Taravosh
Enebybergs IF
11 Enebybergs IF 23:33.53
34 Christer Mattsson
LK Roslagen
65 LK Roslagen 23:34.37
35 Dan Larsson
Björklinge SOK
59 Björklinge SOK 24:11.83
36 Oscar Karell
IF Roslagen SOL
91 IF Roslagen SOL 24:25.43
37 Magnus Lundgren
Klubblös
68 Klubblös 24:43.20
38 Mattias Nokelainen
Klubblös
90 Klubblös 25:22.83
39 Mikael Sundeby
Klubblös
91 Klubblös 25:39.56
40 Simon Risom
Klubblös
09 Klubblös 25:50.72
41 Robin Sundberg
Klubblös
85 Klubblös 25:51.45
42 David Stanley
IF Roslagen SOL
03 IF Roslagen SOL 25:55.80
43 Lars Taravosh
Enebybergs IF
83 Enebybergs IF 26:07.32
44 Jan Hannerz
NAIF-79
56 NAIF-79 26:27.26
45 Tommy Hörner
Klubblös
82 Klubblös 26:51.36
46 Uno Karlsson
Björklinge SOK
71 Björklinge SOK 27:01.55
47 Bo Holmerin
Klubblös
48 Klubblös 27:53.15
48 Emil Glassel
Klubblös
93 Klubblös 28:48.69
49 Oliver Ingvast
Klubblös
08 Klubblös 29:21.59
50 Tobias Ingvast
Klubblös
70 Klubblös 29:29.01
51 Christer Schapiro
Club Running
48 Club Running 29:47.15
52 Bengt-Olof Filipsson
Östhammar FI
53 Östhammar FI 30:02.62
53 Linus Lindkvist
Klubblös
09 Klubblös 30:16.36
54 Håkan Råberg
Klubblös
77 Klubblös 30:22.91
55 Niklas Moberg
IF Roslagen SOL
75 IF Roslagen SOL 32:18.79
56 Emil Fogelström
IF Roslagen SOL
91 IF Roslagen SOL 34:15.76
57 Matti Hast
Ununge IF
51 Ununge IF 38:45.22
58 Peter Nilsson
IF Roslagen SOL
73 IF Roslagen SOL 41:24.05