Resultater DM och VDM i Höör

Höörs idrottsplats, Jeppavallen, Höör   2021-07-14

Arrangör: Höörs IS Tävlingsledare: Ann Krogsgaard och Gert Möller Senast uppdaterad: 2021-07-16 12:40:40
Kvinnor 200 m
A-Final
14/7 18:50
Vind: -0.7
Tot. plac.
2 Hannah Hansson
Åhus FIK
00 Åhus FIK 27.08 2 PB
4 Lovisa Skoglund
Höörs IS
01 Höörs IS 27.27 4
5 Cornelia Helgesson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 27.34 5
Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK DNS
B-Final
14/7 18:50
Vind: 0.0
Tot. plac.
1 Linnéa Säfström
Klippans FK
05 Klippans FK 26.60 1 PB
3 Tova Möllerström
Eslövs AI
03 Eslövs AI 27.23 3 SB
6 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 27.56 6 PB
7 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 27.69 7
Kvinnor 800 m
1 Johanna Hofvendahl
IS Göta
04 IS Göta 2:15.90
2 Lykke Sjöbeck
Ystads IF
03 Ystads IF 2:22.19
3 Agnes Sandberg
Höörs IS
07 Höörs IS 2:32.04 PB
4 Annelie Blomqvist
IS Göta
92 IS Göta 2:32.12
5 Hedda Månsson
Åhus FIK
05 Åhus FIK 2:35.80 PB
6 Norah jagesten
Björnstorps IF
05 Björnstorps IF 2:36.23 SB
7 Maja Malm
Höörs IS
04 Höörs IS 2:36.74 PB
8 Zelda Lukic
Västerås FK
09 Västerås FK 2:37.56 PB
Kvinnor Höjd
1 Tilde Bjerager
Höörs IS
04 Höörs IS 158
2 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 158
3 Emma Kovacevic
Klippans FK
04 Klippans FK 155
4 Linnéa Säfström
Klippans FK
05 Klippans FK 149
Män 200 m
A-Final
14/7 19:10
Vind: -0.4
Tot. plac.
1 Elias Wennolf
IFK Lund
03 IFK Lund 22.84 1
2 Isak Holgersson
IFK Lund
04 IFK Lund 22.86 2 PB
4 William Lindqvist
Åhus FIK
05 Åhus FIK 23.17 4 PB
5 Jakob Zäll
Ängelholms IF
01 Ängelholms IF 23.42 5 PB
6 Noah Lacayo
IFK Lund
99 IFK Lund 24.04 6
7 Simon Nordqvist
Åhus FIK
02 Åhus FIK 24.44 7
B-Final
14/7 19:10
Vind: 0.0
Tot. plac.
3 William Trulsson
Malmö AI
06 Malmö AI 23.06 3
8 Joakim Hald
FK Athlet
96 FK Athlet 25.23 8
9 Niels Hampus Jensen
Malmö AI
04 Malmö AI 25.44 9
Joel Torp
Åhus FIK
04 Åhus FIK DNS
Arvid Jiwestam
Åhus FIK
04 Åhus FIK DNS
C-Final
14/7 19:10
Vind: 0.0
Tot. plac.
10 Jesper Dreifaldt
Åhus FIK
02 Åhus FIK 25.52 10
11 Viktor Karlsson
Genarps IF
91 Genarps IF 27.11 11 PB
12 Rasmus Gustavsson
Genarps IF
05 Genarps IF 27.34 12 SB
13 Viggo Scheffler
Genarps IF
09 Genarps IF 33.23 13 SB
Män 800 m
A-Final
14/7 19:50
Kommentar: Tidtagning fungerade ej. Tider från andra filmer
Tot. plac.
1 Simon Harden
Ängelholms IF
00 Ängelholms IF 1:58.8 1 PB
2 Marcus Asker
Malmö AI
05 Malmö AI 1:59.5 2 PB
3 Erik Albin
IFK Helsingborg
02 IFK Helsingborg 1:59.9 3 PB
4 Arvid Jiwestam
Åhus FIK
04 Åhus FIK 2:01.5 4 PB
6 Sander Petri Bere
Genarps IF
05 Genarps IF 2:04.7 5 SB
7 Albin Lago
Höörs IS
03 Höörs IS 2:06.1 6 PB
9 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 2:14.4 7
5 Kristoffer Karlsson
UF Contact
92 UF Contact
8 Truls Månsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK
B-Final
14/7 19:50
Tot. plac.
1 Viktor Karlsson
Genarps IF
91 Genarps IF 2:17.41 8
2 Karl Hansen Fridolf
Malmö AI
06 Malmö AI 2:22.72 9
3 Simon Persson
Höörs IS
05 Höörs IS 2:22.97 10 PB
4 Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 2:23.37 11 PB
5 Melker Johansson
Ystads IF
08 Ystads IF 2:24.29 12 SB
6 Erik Olsson
Björnstorps IF
04 Björnstorps IF 2:30.45 13
7 Gustav Leijon
Höörs IS
08 Höörs IS 2:41.18 14 SB
8 Valter Wennerbeck
Björnstorps IF
07 Björnstorps IF 2:41.56 15
Män Höjd
1 Linus Rosén
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 173 PB
2 Adam Greszkiewicz
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 167
3 Gustav Leijon
Höörs IS
08 Höörs IS 0
K35 800 m
1 Caroline Norrsand
Ystads IF
85 Ystads IF 2:28.82
2 Linnea Skoogh
Björnstorps IF
85 Björnstorps IF 2:30.06 SB
K40 200 m
14/7 17:30
Vind: -0.1
1 Karin Björk
IFK Lund
81 IFK Lund 28.09 PB
2 Anneli Lundblom
Björnstorps IF
79 Björnstorps IF 35.24
K40 800 m
1 Sara Liljegren
IS Göta
81 IS Göta 2:13.93 SB
2 Anneli Lundblom
Björnstorps IF
79 Björnstorps IF 3:02.81 PB
K45 200 m
14/7 17:30
Vind: -0.1
1 Annika Faager
Björnstorps IF
76 Björnstorps IF 28.42 SB
2 Helena Zander
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 32.23 PB
K45 800 m
1 Annika Faager
Björnstorps IF
76 Björnstorps IF 2:20.67
2 Karolin Wennerbeck
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 2:39.67 SB
3 Maria Trönell
IS Göta
76 IS Göta 3:05.59
K55 200 m
14/7 17:20
Vind: -0.9
1 Bodil Mårtensson
Björnstorps IF
64 Björnstorps IF 41.33
2 Marie Möller
IK Pallas
66 IK Pallas 47.60
K55 800 m
1 Marie Olsson
Björnstorps IF
63 Björnstorps IF 2:44.79 SB
2 Marie Möller
IK Pallas
66 IK Pallas 3:52.19
K65 800 m
1 Eva Lönnqvist
Ystads IF
56 Ystads IF 3:17.35
K70 200 m
14/7 17:20
Vind: -0.9
1 Britt-Marie Andersson
Genarps IF
49 Genarps IF 1:00.49
M35 200 m
14/7 18:40
Vind: -1.4
1 Mehdi Alipour
Malmö AI
83 Malmö AI 24.44
2 Andreas Cederström
Björnstorps IF
84 Björnstorps IF 29.07 SB
3 Björn Lundberg
Björnstorps IF
82 Björnstorps IF 29.21 SB
M35 800 m
1 Daniel Karlsson
Ystads IF
84 Ystads IF 2:08.69
2 Björn Lundberg
Björnstorps IF
82 Björnstorps IF 2:22.18 SB
3 Andreas Cederström
Björnstorps IF
84 Björnstorps IF 2:31.19
M40 200 m
14/7 18:40
Vind: -1.4
Ola Cederfeldt
IF Malmö Löp
81 IF Malmö Löp DNS
Julius Kenéz
Heleneholms IF
79 Heleneholms IF DNS
M40 800 m
1 Ola Cederfeldt
IF Malmö Löp
81 IF Malmö Löp 2:09.33
2 Thomas Rödin
IS Göta
81 IS Göta 2:16.86 PB
M45 200 m
17/7 18:30
Vind: +0.8
1 Markus Abrahamsson
Höörs IS
73 Höörs IS 27.83
2 Mikael Stagling
IS Göta
75 IS Göta 28.74
3 Dennis Due
IS Göta
73 IS Göta 29.28
4 Daniel Ohlin
Björnstorps IF
73 Björnstorps IF 29.50 SB
M45 800 m
1 Henrik Nord
Ystads IF
73 Ystads IF 2:11.13
2 Mikael Stagling
IS Göta
75 IS Göta 2:24.01
3 Daniel Ohlin
Björnstorps IF
73 Björnstorps IF 2:34.94
Gaute Bere
Genarps IF
75 Genarps IF DNS
Sebastian Fannon
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF DNS
M45 Höjd
1 Henrik Falknell
FK Athlet
74 FK Athlet 152
2 Markus Abrahamsson
Höörs IS
73 Höörs IS 143
3 Dennis Due
IS Göta
73 IS Göta 122
M50 200 m
14/7 18:20
Vind: +0.8
1 Leif Grönqvist
IS Göta
69 IS Göta 28.70 PB
2 Gustav Sande
Genarps IF
69 Genarps IF 29.90 PB
3 Tomas Nilsson
Björnstorps IF
69 Björnstorps IF 30.48
4 Mattias Collin
Björnstorps IF
71 Björnstorps IF 30.49
5 Fredrik Aplander
IS Göta
69 IS Göta 30.50 PB
M50 800 m
1 Erik Månsson
Åhus FIK
71 Åhus FIK 2:26.52 PB
2 Per Dreifaldt
Åhus FIK
69 Åhus FIK 2:26.61
3 Fredrik Aplander
IS Göta
69 IS Göta 2:35.74
4 Gustav Sande
Genarps IF
69 Genarps IF 2:36.49
5 Håkan Ekfors
Björnstorps IF
68 Björnstorps IF 2:37.49
6 Johan Jonsson
Björnstorps IF
70 Björnstorps IF 2:43.49
7 Tomas Nilsson
Björnstorps IF
69 Björnstorps IF 2:57.48
8 Mattias Collin
Björnstorps IF
71 Björnstorps IF 3:00.67
M50 Höjd
1 Magnus Jiwestam Persson
Åhus FIK
70 Åhus FIK 140
M55 200 m
14/7 18:10
Vind: +0.2
1 Peter Bengtsson
Ystads IF
64 Ystads IF 28.12
2 Jan Forsberg
IK Pallas
66 IK Pallas 32.44
3 Stefan Magnusson
Heleneholms IF
65 Heleneholms IF 35.94
Thomas Fredriksson
GF Idrott
66 GF Idrott DNS
M55 800 m
1 BG Nilensjö
IS Göta
63 IS Göta 2:25.03 SB
2 Peter Bengtsson
Ystads IF
64 Ystads IF 2:30.07
3 Nils-Arvid Olofsson
Ystads IF
64 Ystads IF 2:43.56
4 Jan Forsberg
IK Pallas
66 IK Pallas 2:49.69
5 Stefan Magnusson
Heleneholms IF
65 Heleneholms IF 2:54.41
6 Jörgen Holmqvist
Heleneholms IF
66 Heleneholms IF 2:55.64
Thomas Fredriksson
GF Idrott
66 GF Idrott DNS
M60 200 m
14/7 18:00
Vind: -0.7
1 Anders Olsson
IFK Trelleborg
60 IFK Trelleborg 31.62 PB
2 Ove Persson
Ryssbergets IK
58 Ryssbergets IK 32.46
3 Lars Hallberg
Höörs IS
57 Höörs IS 35.29
4 Bengt Pedersen
IK Pallas
61 IK Pallas 37.77
M60 800 m
1 Anders Olsson
IFK Trelleborg
60 IFK Trelleborg 2:36.52
2 Lars-Henric Ottosson
Ystads IF
61 Ystads IF 2:59.47 SB
3 Bengt Pedersen
IK Pallas
61 IK Pallas 3:06.08 SB
M65 200 m
14/7 17:50
Vind: 0.0
1 Roland Ekström
IFK Lund
53 IFK Lund 33.17
2 Bo Andersson
Genarps IF
52 Genarps IF 36.07 SB
3 Bengt Håkansson
Björnstorps IF
53 Björnstorps IF 36.65
M65 800 m
1 Lars Uddbäck
Malmö AI
56 Malmö AI 2:54.10
2 Bo Andersson
Genarps IF
52 Genarps IF 3:00.15 SB
3 Bengt Håkansson
Björnstorps IF
53 Björnstorps IF 3:14.10 SB
Roland Ekström
IFK Lund
53 IFK Lund DNF
Gert Möller
Höörs IS
52 Höörs IS DNS
M70 200 m
14/7 17:50
Vind: 0.0
1 Rune Persson
UF Contact
47 UF Contact 38.20 Ej DM-deltagare
2 Carl Almström
Björnstorps IF
51 Björnstorps IF 39.85
3 Klas Paulsson
Höörs IS
47 Höörs IS 47.23
M70 800 m
1 Gunnar Sterner
Heleneholms IF
48 Heleneholms IF 3:04.15 SB
2 Kerry Linell
Björnstorps IF
50 Björnstorps IF 3:30.11
3 Klas Paulsson
Höörs IS
47 Höörs IS 3:55.17
4 Carl Almström
Björnstorps IF
51 Björnstorps IF 4:06.97
M75 200 m
14/7 17:40
Vind: 0.0
1 Leif Karlsson
Alvesta FI
43 Alvesta FI 34.39 Ej DM-deltagare
2 Nils Bäck
IFK Lund
43 IFK Lund 34.83
3 Åke Jonson
Malmö AI
42 Malmö AI 37.21
4 Erwin Apitzsch
IFK Lund
45 IFK Lund 41.43
M75 800 m
1 Palle Simonsson
Simrishamns AIF
43 Simrishamns AIF 2:58.12
2 Åke Jonson
Malmö AI
42 Malmö AI 3:36.41
3 Erwin Apitzsch
IFK Lund
45 IFK Lund 3:48.70
M75 Höjd Final
1 Åke Jonson
Malmö AI
42 Malmö AI 116