Resultater Lundakvällen

Centrala Idrottsplatsen, Lund   2022-06-28 - 2022-06-29

Arrangör: IFK Lund Tävlingsledare: Richard Huldén Senast uppdaterad: 2022-06-30 02:00:12
2022-06-28 2022-06-29 Alla dagar
Kvinnor 100 m Försök
29/6 17:30
Heat 1
Vind: +1.3
1 Linnea Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 12.17 q
2 Elin Pihlström
Malmö AI
06 Malmö AI 12.58 q
3 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 12.93 =PB
4 Ebba Holgersson
IFK Lund
06 IFK Lund 13.33 =PB
5 Marie Hansson
IK Finish
80 IK Finish 13.54
Heat 2
Vind: +0.3
1 Felicia Ascard
Malmö AI
96 Malmö AI 12.59 q
2 Julia Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 12.76 q PB
3 Elin Ekelund
Eslövs AI
02 Eslövs AI 12.97
4 Karin Björk
IFK Lund
81 IFK Lund 13.51
Heat 3
Vind: +0.8
1 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK 12.06 q
2 Ellinor Wennolf
Malmö AI
08 Malmö AI 12.52 q
3 Elina Brantvall
Malmö AI
06 Malmö AI 13.10 PB
4 Celine Stjernfelt
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 13.16
5 Ella Karmborg
Höörs IS
04 Höörs IS 15.34 PB
Kvinnor 100 m Final
29/6 18:40
Vind: +0.6
1 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK 11.96
2 Linnea Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 12.10
3 Ellinor Wennolf
Malmö AI
08 Malmö AI 12.47
4 Felicia Ascard
Malmö AI
96 Malmö AI 12.55
5 Elin Pihlström
Malmö AI
06 Malmö AI 12.66
6 Julia Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 12.71 PB
Kvinnor 200 m
29/6 19:50
Vind: +0.3
1 Tilde Bjerager
Höörs IS
04 Höörs IS 25.48 PB
2 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 26.27
3 Linnéa Säfström
Klippans FK
05 Klippans FK 26.92
4 Celine Stjernfelt
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 27.40
Kvinnor 400 m
29/6 19:00
1 Denise Kemi Rehnborg
Malmö AI
10 Malmö AI 1:07.21 PB
2 Alva Jeppsson
IFK Lund
06 IFK Lund 1:09.66
Kvinnor 800 m
29/6 19:20
1 Freja Bjerström
Björnstorps IF
07 Björnstorps IF 2:20.03
2 Beatrice Ask
Malmö AI
05 Malmö AI 2:24.50 PB
3 Maja Malm
Höörs IS
04 Höörs IS 2:30.44 PB
4 Lova Nilsson
IS Göta
07 IS Göta 2:33.29
5 Zelda Lukic
Ystads IF
09 Ystads IF 2:33.76
6 Selma Nordigården
Toronto Olympic Club (CAN)
09 Toronto Olympic Club (CAN) 2:42.73 SB
7 Filippa Persson
Höörs IS
08 Höörs IS 2:47.59
Kvinnor Längd
29/6 18:55
1 Ella Jovanovic
Malmö AI
04 Malmö AI 5.28 +0.9 SB
2 Emma Löfkvist
Heleneholms IF
05 Heleneholms IF 5.15 +0.4 SB
3 Sofie Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 4.50 +0.9 PB
4 Lina Linke
IFK Lund
05 IFK Lund 4.49 +0.5 PB
5 Hanna Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 4.39 +0.8 PB
6 Emilia Malmlöf
Heleneholms IF
06 Heleneholms IF 4.07 0.0
123456
Emma Löfkvist5.15 +0.45.13 +0.25.01 +0.74.59 0.0x 4.60 +1.6
Sofie Andersson4.29 +0.34.36 0.0x 4.49 0.04.50 +0.94.33 +1.3
Hanna Anderssonx x 4.29 +1.14.39 +0.84.29 +1.34.25 +1.4
Emilia Malmlöf3.92 +1.44.07 0.0x - - -
Lina Linke2.78 +1.64.33 +0.54.49 +0.54.38 +0.6x 4.47 +0.7
Ella Jovanovic5.20 +0.85.25 +0.85.28 +0.95.16 +0.6x x
Kvinnor Diskus
Vikt: 1,0kg
29/6 18:45
1 Ebba Salomonsson Lind
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 49.48 PB
2 Tilde Grönwall
IK Finish
04 IK Finish 31.89
3 Saga Redestam
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 29.78 PB
4 Anna Lindholm
FK Athlet
98 FK Athlet 29.56
123456
Ebba Salomonsson Lind48.2148.8449.4848.5148.2548.79
Saga Redestamx29.78x28.0727.24x
Tilde Grönwall31.8931.8231.74xxx
Anna Lindholm29.5627.0927.7729.4626.51x
Kvinnor Slägga
Vikt: 4,0kg
29/6 16:00
1 Thea Löfman
Malmö AI
03 Malmö AI 56.75
2 Hanna Grönwall
Malmö AI
99 Malmö AI 44.99 SB
3 Tilde Grönwall
IK Finish
04 IK Finish 44.01
4 Saga Redestam
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 38.02
5 Matilda Karlsson
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 37.27 PB
6 Alicia Byström
Hässleholms AIS
01 Hässleholms AIS 33.32
123456
Matilda Karlssonxx33.9037.2735.1036.47
Tilde Grönwall44.01x43.37xxx
Saga Redestam37.75x38.0237.1235.51x
Hanna Grönwall44.99xx42.1844.2739.79
Thea Löfman55.4656.75x54.87xx
Alicia Byströmx32.83xxx33.32
Kvinnor Spjut
Vikt: 600g
28/6 17:00
1 Natalie Claesson
Klippans FK
92 Klippans FK 29.79 SB
2 Hilda Belin
IFK Lund
04 IFK Lund 20.38
123456
Hilda Belinx19.5719.0216.91x20.38
Natalie Claesson29.7925.7429.0928.3228.04x
F17 100 m häck
Höjd: 76,2cm
29/6 18:15
Vind: 0.0
1 Linnéa Säfström
Klippans FK
05 Klippans FK 15.19
Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet DNS
F17 Kula
Vikt: 3,0kg
28/6 18:30
1 Emilia Malmlöf
Heleneholms IF
06 Heleneholms IF 9.68
2 Hanna Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 8.14 SB
3 Sofie Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 8.04
123456
Hanna Andersson6.898.147.827.607.597.39
Sofie Andersson6.91x8.047.127.727.72
Emilia Malmlöfx7.769.059.68x9.21
F17 Diskus
Vikt: 1,0kg
29/6 18:45
1 Sofie Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 28.85 PB
123456
Sofie Andersson28.0823.0328.1928.8526.9628.66
F17 Slägga
Vikt: 3,0kg
29/6 16:00
1 Joanna Ek
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 42.04 PB
2 Maud Utter
IF Kronan
05 IF Kronan 28.03
123456
Joanna Ek42.0436.4641.5841.80x40.09
Maud Utter27.1126.9727.8726.8628.0325.65
F17 Spjut
Vikt: 500g
28/6 17:00
1 Hanna Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 36.60 PB
2 Sofie Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 29.32
123456
Sofie Andersson29.3226.5026.2128.3728.5528.81
Hanna Andersson31.2833.0132.3730.3636.6034.08
Män 100 m Försök
29/6 17:45
Heat 1
Vind: +1.5
1 Max Hrelja
Malmö AI
98 Malmö AI 10.70 q
2 Noah Karlberg
Malmö AI
05 Malmö AI 11.19 q
3 Skjold Aallmann
Sparta (DEN)
04 Sparta (DEN) 11.40
4 Simon Wennolf
IFK Lund
00 IFK Lund 11.87 SB
5 Niels Hampus Jensen
Malmö AI
04 Malmö AI 11.90
6 Nino Radosavljevic Kusljic
Malmö AI
08 Malmö AI 12.15 PB 12.150
Heat 2
Vind: +1.6
1 Dennis Otieno
Hammarby IF
91 Hammarby IF 10.54 q
2 Viktor Bondesson
Malmö AI
98 Malmö AI 10.97 q PB
3 Måns Bergström
Malmö AI
05 Malmö AI 11.28
4 Johan Frithiofsson
Höörs IS
03 Höörs IS 12.15 PB 12.141
5 Lucas Cristea
IF Udd
93 IF Udd 12.47 SB
Heat 3
Vind: +0.7
1 William Trulsson
Malmö AI
06 Malmö AI 10.68 q PB
2 Melvin Vala Tefre
Malmö AI
05 Malmö AI 11.21
3 Kalel Mudingay
IFK Lund
06 IFK Lund 11.44 PB
4 Benjamin Kadestål
IK Finish
03 IK Finish 11.54
5 Eric Segnon
Malmö AI
06 Malmö AI 11.82
6 Alfons Ekerot
IFK Lund
06 IFK Lund 12.39
Heat 4
Vind: +0.9
1 Zacharias Parmatow
Malmö AI
03 Malmö AI 11.12 q
2 Sebastian Kadestål
Malmö AI
96 Malmö AI 11.61
3 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 11.69 11.687
4 Samuel Carlsson
IFK Halmstad
01 IFK Halmstad 11.69 11.688
5 Morgan Lindstedt
Malmö AI
05 Malmö AI 11.74
6 Elias Toth
IFK Lund
05 IFK Lund 12.50
Män 100 m Final
29/6 18:45
Vind: +2.0
1 Dennis Otieno
Hammarby IF
91 Hammarby IF 10.42 SB
2 William Trulsson
Malmö AI
06 Malmö AI 10.47 PB
3 Max Hrelja
Malmö AI
98 Malmö AI 10.62 PB
4 Viktor Bondesson
Malmö AI
98 Malmö AI 10.90 PB
5 Zacharias Parmatow
Malmö AI
03 Malmö AI 11.05
6 Noah Karlberg
Malmö AI
05 Malmö AI 11.09 PB
Män 200 m
29/6 20:00
A-Final
Vind: +0.3
Tot. plac.
1 Elias Wennolf
IFK Lund
03 IFK Lund 23.02 1 SB
2 Kalel Mudingay
IFK Lund
06 IFK Lund 23.51 2 PB
3 Benjamin Kadestål
IK Finish
03 IK Finish 23.56 3 SB
4 Leo Strand
Höörs IS
05 Höörs IS 24.04 4 PB
5 Samuel Carlsson
IFK Halmstad
01 IFK Halmstad 24.13 5
B-Final
Vind: +0.3
Tot. plac.
1 Erik Johansson
Hässleholms AIS
94 Hässleholms AIS 24.28 6 PB
2 Elias Toth
IFK Lund
05 IFK Lund 26.27 7 PB
3 Sigge Frolov
IFK Lund
63 IFK Lund 27.75 8 PB
4 Gunnar Gustafsson
IFK Lund
73 IFK Lund 27.79 9 PB
5 Per Sjöstedt
IFK Lund
75 IFK Lund 29.29 10 PB
Män 400 m
29/6 19:05
1 Sebastian Persson
Heleneholms IF
91 Heleneholms IF 54.53
Män 800 m
29/6 19:30
A-Final
Tot. plac.
1 Michael Hansson
IS Göta
96 IS Göta 1:57.28 1
2 Arvid Jiwestam
Åhus FIK
04 Åhus FIK 2:03.34 2
3 Kristoffer Karlsson
UF Contact
92 UF Contact 2:05.54 3
4 David Arnesson
IFK Lund
91 IFK Lund 2:08.51 4
5 Oscar Hajny-Landgren
IFK Lund
05 IFK Lund 2:10.52 5
6 Melker Johansson
Ystads IF
08 Ystads IF 2:13.49 6 PB
7 Fredrik Krantz
IK Finish
80 IK Finish 2:21.22 9
B-Final
Tot. plac.
1 Karl Hansen Fridolf
Malmö AI
06 Malmö AI 2:16.02 7 PB
2 Simon Persson
Höörs IS
05 Höörs IS 2:17.56 8 PB
3 Magnus Sövgren
FK Athlet
75 FK Athlet 2:30.97 10
4 Markus Berthilsson
IFK Lund
97 IFK Lund 2:34.66 11
5 Håkan Ekfors
Björnstorps IF
68 Björnstorps IF 2:43.81 12
6 Jerry Olsson
Björnstorps IF
57 Björnstorps IF 2:50.66 13 SB
Män 110 m häck
Höjd: 106,7cm
29/6 18:25
Vind: +0.4
1 Max Rosquist-Larsson
Malmö AI
01 Malmö AI 15.22 SB
Män Längd
29/6 18:55
1 Samuel Ekelund
Eslövs AI
03 Eslövs AI 7.14 +2.1
2 Melker Jensfelt
Malmö AI
06 Malmö AI 6.54 +1.9
3 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 6.41 0.0
4 Adam Chaudhry
Malmö AI
04 Malmö AI 6.17 +1.6
5 Max Rosquist-Larsson
Malmö AI
01 Malmö AI 6.09 +0.3
6 Leo Strand
Höörs IS
05 Höörs IS 5.79 +0.9
7 Melvin Preihs
IFK Lund
06 IFK Lund 5.27 +0.1 PB
8 Alfons Ekerot
IFK Lund
06 IFK Lund 5.14 0.0
123456
Melvin Preihs5.16 0.05.27 +0.1x 5.13 +1.15.26 +2.15.03 +0.7
Isac Svenssonx 6.41 0.06.32 0.0x - -
Max Rosquist-Larsson6.01 +1.14.27 +0.56.09 +0.36.09 +1.3x 5.84 +0.8
Adam Chaudhry5.87 0.05.59 +1.26.08 0.0x 5.60 +0.96.17 +1.6
Alfons Ekerot5.14 0.04.93 +1.24.80 0.04.69 +1.9x 3.09 +0.9
Samuel Ekelundx 7.14 +2.1x 6.50 +1.36.77 +0.37.11 +0.8
Leo Strand5.65 0.05.79 +0.9- x x 5.69 +0.7
Melker Jensfelt6.52 +0.96.43 +0.86.54 +1.9x 6.47 +0.7x
Män Kula
Vikt: 7,26kg
28/6 18:30
1 Anders Gunnarsson
Lomma FIK
68 Lomma FIK 9.82
2 Isak Gunnarsson
Lomma FIK
04 Lomma FIK 9.12
3 Anton Rosslin
Lomma FIK
04 Lomma FIK 7.06
4 Daniel Trollås
Lomma FIK
04 Lomma FIK 6.42
123456
Anton Rosslin6.434.866.717.066.616.59
Isak Gunnarsson8.478.949.128.688.928.05
Anders Gunnarsson9.239.649.82xx9.46
Daniel Trollås5.345.556.425.766.036.02
Män Diskus
Vikt: 2,0kg
29/6 18:45
1 Mikael Persson
UF Contact
86 UF Contact 30.79
2 Anders Gunnarsson
Lomma FIK
68 Lomma FIK 27.98
3 Erik Ardengård
IFK Lund
92 IFK Lund 27.15
4 Isak Gunnarsson
Lomma FIK
04 Lomma FIK 27.15
5 Anton Rosslin
Lomma FIK
04 Lomma FIK 24.40
123456
Anders Gunnarssonxxx23.5827.98x
Isak Gunnarsson19.9720.3422.1427.15xx
Anton Rosslin19.7820.4621.7522.2524.4024.38
Mikael Persson28.7028.8830.2730.7130.1030.79
Erik Ardengård25.2825.6922.6026.3926.0827.15
Män Spjut
Vikt: 800g
28/6 17:00
1 Isak Gunnarsson
Lomma FIK
04 Lomma FIK 38.21 PB
2 Anton Rosslin
Lomma FIK
04 Lomma FIK 34.02 PB
123456
Isak Gunnarsson35.0638.2136.6936.7535.1336.04
Anton Rosslin33.2034.0233.4826.8226.7128.29
P17 Diskus
Vikt: 1,5kg
29/6 18:45
1 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 42.53 PB
2 Isak Hjelm
Åhus FIK
06 Åhus FIK 27.66
123456
Isak Hjelmx24.48x27.6627.3126.56
Jakob Romberg42.4242.5336.02x38.83x
P17 Slägga
Vikt: 5,0kg
29/6 16:00
1 Isak Hjelm
Åhus FIK
06 Åhus FIK 34.21 PB
123456
Isak Hjelmx29.4334.21x32.48x
P17 Spjut
Vikt: 700g
28/6 17:00
1 Måns Bergström
Malmö AI
05 Malmö AI 56.57 PB
2 Elias Toth
IFK Lund
05 IFK Lund 27.86
123456
Måns Bergström56.5749.2448.2549.6347.7154.55
Elias Toth23.0323.11x20.69x27.86
K40 & K50 & K60 & K80 100 m Final
DM
29/6 16:15
Vind: +1.9
1 Karin Björk
IFK Lund
81 IFK Lund 13.37 PB
2 Marie Hansson
IK Finish
80 IK Finish 13.50 PB
3 Anna Lindström
IFK Lund
82 IFK Lund 14.57
4 Camilla Persson
Höörs IS
72 Höörs IS 16.74
5 Kerstin Nilsson
IFK Lund
42 IFK Lund 18.72
Kristina Ponting
IF Udd
61 IF Udd 25.53
Sammanställning per klass
K80
1 Kerstin Nilsson
IFK Lund
42 IFK Lund 18.72
K60
Kristina Ponting
IF Udd
61 IF Udd 25.53
K50
1 Camilla Persson
Höörs IS
72 Höörs IS 16.74
K40
1 Karin Björk
IFK Lund
81 IFK Lund 13.37
2 Marie Hansson
IK Finish
80 IK Finish 13.50
3 Anna Lindström
IFK Lund
82 IFK Lund 14.57
K40 Diskus
Vikt: 1,0kg
4 kast per deltagare
29/6 20:20
1 Lina Sövgren
FK Athlet
79 FK Athlet 17.03
2 Cecilia Assiks
Höörs IS
79 Höörs IS 15.81
1234
Lina Sövgren16.1317.03xx
Cecilia Assiksx14.3915.8113.68
K40 Slägga
Vikt: 4,0kg
4 kast per deltagare
29/6 17:20
1 Lina Sövgren
FK Athlet
79 FK Athlet 20.23 PB
2 Cecilia Assiks
Höörs IS
79 Höörs IS 15.61
1234
Lina Sövgren20.23x18.27x
Cecilia Assiksxx12.9115.61
K50 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med K40 100 m

K50 Kula
Vikt: 3,0kg
28/6 18:30
1 Stina Åkesson
IFK Lund
71 IFK Lund 7.73
123456
Stina Åkesson7.736.947.207.597.00x
K50 Diskus
Vikt: 1,0kg
4 kast per deltagare
29/6 18:45
1 Stina Åkesson
IFK Lund
71 IFK Lund 18.51
1234
Stina Åkesson18.5118.1017.87x
K50 Slägga
Vikt: 3,0kg
4 kast per deltagare
29/6 17:20
1 Stina Åkesson
IFK Lund
71 IFK Lund 21.23
1234
Stina Åkesson21.23xx20.30
K55 Slägga
Vikt: 3,0kg
4 kast per deltagare
29/6 17:20
1 Ann-Christin Lindh
IFK Lund
65 IFK Lund 36.80
1234
Ann-Christin Lindh36.80x36.7635.32
K60 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med K40 100 m

K60 Kula
Vikt: 3,0kg
28/6 18:30
1 Torun Bredberg
IFK Lund
60 IFK Lund 7.52
2 Kristina Ponting
IF Udd
61 IF Udd 3.72
123456
Torun Bredberg7.157.526.71x5.536.51
Kristina Ponting3.173.723.503.653.653.45
K60 Diskus
Vikt: 1,0kg
4 kast per deltagare
29/6 20:20
1 Torun Bredberg
IFK Lund
60 IFK Lund 14.23
1234
Torun Bredberg14.23x12.8112.67
K60 Slägga
Vikt: 3,0kg
4 kast per deltagare
29/6 17:20
1 Torun Bredberg
IFK Lund
60 IFK Lund 16.66
1234
Torun Bredberg16.66x13.5116.07
K60 Spjut
Vikt: 500g
28/6 17:00
1 Kristina Ponting
IF Udd
61 IF Udd 8.01
123456
Kristina Pontingx6.74x7.498.016.22
K70 Diskus
Vikt: 1,0kg
4 kast per deltagare
29/6 20:20
1 Anne-Marie Jönsson
Ängelholms IF
49 Ängelholms IF 11.32
1234
Anne-Marie Jönsson9.8411.32x10.85
K70 Slägga
Vikt: 3,0kg
4 kast per deltagare
29/6 17:20
1 Anne-Marie Jönsson
Ängelholms IF
49 Ängelholms IF 17.31
1234
Anne-Marie Jönssonx17.2617.31x
K75 Diskus
Vikt: 0,75kg
4 kast per deltagare
29/6 20:20
1 Majken Henriksson
Lekeryd-Svarttorp SK
45 Lekeryd-Svarttorp SK 9.98
1234
Majken Henrikssonx9.41x9.98
K75 Slägga
Vikt: 2,0kg
4 kast per deltagare
29/6 17:20
1 Majken Henriksson
Lekeryd-Svarttorp SK
45 Lekeryd-Svarttorp SK 21.29
1234
Majken Henriksson21.2919.9021.2720.70
K80 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med K40 100 m

K80 Längd
DM
29/6 17:00
1 Kerstin Nilsson
IFK Lund
42 IFK Lund 2.66 +1.5
123456
Kerstin Nilsson2.59 +1.72.66 +1.52.48 +1.3- - -
M35 Slägga
Vikt: 7,26kg
4 kast per deltagare
29/6 17:20
1 Mikael Persson
UF Contact
86 UF Contact 29.64
1234
Mikael Persson29.64xxx
M40 100 m
DM
29/6 16:20
Vind: +2.0
1 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 12.28 PB
2 Tim Malmström
IFK Lund
79 IFK Lund 12.67
M40 Längd
DM
29/6 17:00
1 Tim Malmström
IFK Lund
79 IFK Lund 5.33 +1.6 PB
123456
Tim Malmström5.14 +0.35.33 +1.6x 4.94 +0.3- -
M40 Kula
Vikt: 7,26kg
28/6 18:30
1 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 8.17 PB
123456
Markus Rönnerling8.178.117.667.798.03x
M40 Diskus
Vikt: 2,0kg
4 kast per deltagare
29/6 20:20
1 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 23.35
1234
Markus Rönnerling23.3521.5322.53x
M40 Slägga
Vikt: 7,26kg
4 kast per deltagare
29/6 17:20
1 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 19.69 PB
1234
Markus Rönnerling16.0519.69x16.73
M40 Spjut
Vikt: 800g
28/6 17:00
1 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 31.88
123456
Markus Rönnerling29.9631.8830.5428.6729.8130.86
M45 100 m
DM
29/6 16:25
Vind: +1.9
1 Jonas Boijertz
Malmö AI
74 Malmö AI 12.19 PB
2 Martin Bergström
Malmö AI
76 Malmö AI 12.95
3 Gunnar Gustafsson
IFK Lund
73 IFK Lund 13.45 PB
4 Per Sjöstedt
IFK Lund
75 IFK Lund 13.90 PB
5 Dennis Due
IS Göta
73 IS Göta 14.03 PB
M45 Längd
DM
29/6 17:00
1 Jonas Boijertz
Malmö AI
74 Malmö AI 5.36 +1.5
2 Martin Bergström
Malmö AI
76 Malmö AI 4.81 +0.7
3 Per Sjöstedt
IFK Lund
75 IFK Lund 4.39 +1.4
4 Dennis Due
IS Göta
73 IS Göta 4.38 +0.5 PB
123456
Martin Bergström4.81 +0.74.51 +1.54.66 +0.64.72 +0.14.80 +1.0x
Per Sjöstedt3.75 +2.03.45 +1.64.20 +0.94.39 +1.43.92 +1.64.23 +2.3
Jonas Boijertz4.79 +0.85.36 +1.53.09 +1.34.85 +0.8- -
Dennis Due3.98 +1.04.16 0.04.26 0.04.22 +0.54.38 +0.5-
M45 Kula
Vikt: 7,26kg
28/6 18:30
1 Niklas Malmlöf
Heleneholms IF
76 Heleneholms IF 9.30
2 Martin Persson
Heleneholms IF
76 Heleneholms IF 8.87 PB
123456
Martin Persson8.068.668.878.63x-
Niklas Malmlöf9.309.118.497.97x-
M45 Diskus
Vikt: 2,0kg
4 kast per deltagare
29/6 20:20
1 Martin Persson
Heleneholms IF
76 Heleneholms IF 23.07
1234
Martin Persson21.79x20.6723.07
M45 Spjut
Vikt: 800g
28/6 17:00
1 Martin Bergström
Malmö AI
76 Malmö AI 35.67 PB
2 Martin Persson
Heleneholms IF
76 Heleneholms IF 31.82
3 Gunnar Gustafsson
IFK Lund
73 IFK Lund 29.49
4 Niklas Malmlöf
Heleneholms IF
76 Heleneholms IF 24.87
5 Per Sjöstedt
IFK Lund
75 IFK Lund 22.16
123456
Gunnar Gustafsson29.4928.2024.46---
Niklas Malmlöf20.5724.8721.8322.3923.8124.38
Per Sjöstedt19.9120.7620.8621.5620.0722.16
Martin Persson31.82x----
Martin Bergström35.67x31.4530.8928.0329.15
M50 & M55 100 m
DM
29/6 16:30
Vind: +1.4
1 Sigge Frolov
IFK Lund
63 IFK Lund 13.11 PB
2 Cedrik Wreme
IK Finish
71 IK Finish 14.07
3 Jonas Hemgren
Björnstorps IF
66 Björnstorps IF 14.58 SB
4 Tomas Nilsson
Björnstorps IF
69 Björnstorps IF 14.85
5 Anders Håkansson
Björnstorps IF
69 Björnstorps IF 15.71
6 Håkan Ekfors
Björnstorps IF
68 Björnstorps IF 16.34 SB
Sammanställning per klass
M55
1 Sigge Frolov
IFK Lund
63 IFK Lund 13.11
2 Jonas Hemgren
Björnstorps IF
66 Björnstorps IF 14.58
M50
1 Cedrik Wreme
IK Finish
71 IK Finish 14.07
2 Tomas Nilsson
Björnstorps IF
69 Björnstorps IF 14.85
3 Anders Håkansson
Björnstorps IF
69 Björnstorps IF 15.71
4 Håkan Ekfors
Björnstorps IF
68 Björnstorps IF 16.34
M50 Längd
DM
29/6 17:00
1 Cedrik Wreme
IK Finish
71 IK Finish 4.39 +1.6 PB
2 Tomas Nilsson
Björnstorps IF
69 Björnstorps IF 3.71 +2.6
123456
Tomas Nilsson3.34 +1.23.54 +1.63.04 +1.23.44 +1.83.34 +2.13.71 +2.6
Cedrik Wreme4.39 +1.64.23 +1.14.29 0.04.04 0.03.88 +0.73.88 +1.5
M50 Kula
Vikt: 6,0kg
28/6 18:30
1 Tomas Jeansson
FK Athlet
71 FK Athlet 8.19
123456
Tomas Jeansson8.198.02----
M50 Diskus
Vikt: 1,5kg
4 kast per deltagare
29/6 20:20
1 Tomas Jeansson
FK Athlet
71 FK Athlet 26.85
1234
Tomas Jeansson26.4626.3726.85x
M55 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med M50 100 m

M55 Längd
DM
29/6 17:00
1 Jonas Hemgren
Björnstorps IF
66 Björnstorps IF 4.39 +1.0
123456
Jonas Hemgren4.09 +0.14.39 +1.03.73 +0.7- - -
M55 Kula
Vikt: 6,0kg
28/6 18:30
1 Peter Rosenlöf
Hörby AIF
64 Hörby AIF 10.94
123456
Peter Rosenlöf10.9410.2510.57x10.6610.55
M55 Diskus
Vikt: 1,5kg
4 kast per deltagare
29/6 20:20
1 Peter Rosenlöf
Hörby AIF
64 Hörby AIF 29.88
2 Per Heander
IFK Lund
64 IFK Lund 29.41
3 Sigge Frolov
IFK Lund
63 IFK Lund 21.78
1234
Per Heander26.8726.0329.41x
Peter Rosenlöfx29.8827.1029.45
Sigge Frolovx20.5121.78x
M55 Slägga
Vikt: 6,0kg
4 kast per deltagare
29/6 17:20
1 Per Heander
IFK Lund
64 IFK Lund 32.56 PB
2 Peter Rosenlöf
Hörby AIF
64 Hörby AIF 30.93 SB
3 Anders Ek
IFK Helsingborg
64 IFK Helsingborg 27.57 PB
1234
Anders Ek26.53x27.5722.69
Peter Rosenlöf30.93xx28.40
Per Heander32.56xx26.47
M55 Spjut
Vikt: 700g
28/6 17:00
1 Peter Rosenlöf
Hörby AIF
64 Hörby AIF 40.39
123456
Peter Rosenlöf40.3937.9238.62x36.57x
M60 & M65 & M70 100 m Final
DM
29/6 16:35
Vind: +1.2
1 Lars Smedjebäck
KA2 IF
52 KA2 IF 14.66
2 Ove Persson
Ryssbergets IK
58 Ryssbergets IK 15.94
3 Lars Hallberg
Höörs IS
57 Höörs IS 16.46
4 Bengt Håkansson
IS Göta
58 IS Göta 18.28
5 Kerry Linell
Björnstorps IF
50 Björnstorps IF 18.58
6 Carl Almström
Björnstorps IF
51 Björnstorps IF 19.45
Sammanställning per klass
M70
1 Lars Smedjebäck
KA2 IF
52 KA2 IF 14.66
2 Kerry Linell
Björnstorps IF
50 Björnstorps IF 18.58
3 Carl Almström
Björnstorps IF
51 Björnstorps IF 19.45
M65
1 Lars Hallberg
Höörs IS
57 Höörs IS 16.46
M60
1 Ove Persson
Ryssbergets IK
58 Ryssbergets IK 15.94
2 Bengt Håkansson
IS Göta
58 IS Göta 18.28
M60 Längd
DM
29/6 17:00
1 Bertil Dersén
IFK Lund
62 IFK Lund 3.60 0.0 SB
2 Ove Persson
Ryssbergets IK
58 Ryssbergets IK 3.57 +1.4
3 Bengt Håkansson
IS Göta
58 IS Göta 2.81 0.0
123456
Bengt Håkanssonx x 2.73 +0.72.81 0.02.40 +0.1x
Ove Persson3.52 +0.33.50 0.03.46 +1.83.57 +1.4x 3.39 +1.6
Bertil Dersénx 3.52 +1.1x x 3.60 0.03.44 +0.5
M60 Kula
Vikt: 5,0kg
28/6 18:30
1 Dan Lindahl
IFK Lund
60 IFK Lund 10.06
123456
Dan Lindahl9.649.31x7.3810.0610.05
M60 Diskus
Vikt: 1,0kg
4 kast per deltagare
29/6 20:20
1 Dan Lindahl
IFK Lund
60 IFK Lund 35.72
2 Peter Dersén
IFK Lund
58 IFK Lund 24.08
3 Magnus Broddesson
Ängelholms IF
61 Ängelholms IF 21.56
4 Bertil Dersén
IFK Lund
62 IFK Lund 21.31
1234
Peter Dersén19.3923.3822.9224.08
Dan Lindahl34.8028.7533.9835.72
Magnus Broddesson17.37x21.4821.56
Bertil Dersénxx21.31x
M60 Slägga
Vikt: 5,0kg
4 kast per deltagare
29/6 17:20
1 Dan Lindahl
IFK Lund
60 IFK Lund 29.69
2 Magnus Broddesson
Ängelholms IF
61 Ängelholms IF 25.58 PB
3 Göran Olsson
Höörs IS
61 Höörs IS 15.67
1234
Göran Olsson15.67x13.12x
Magnus Broddesson22.6525.5823.3922.87
Dan Lindahl29.5329.6926.2428.85
M65 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med M60 100 m

M65 Längd
DM
29/6 17:00
1 Lars Hallberg
Höörs IS
57 Höörs IS 3.35 +1.4
123456
Lars Hallberg3.15 +0.23.34 +1.02.99 +1.13.35 +1.4- -
M65 Kula
Vikt: 5,0kg
28/6 18:30
1 George Mirkov
IFK Lund
56 IFK Lund 9.48 SB
2 Mikael Sörensson
IFK Lund
55 IFK Lund 9.21
123456
George Mirkov9.079.269.049.209.489.02
Mikael Sörensson9.009.219.168.918.838.50
M65 Diskus
Vikt: 1,0kg
4 kast per deltagare
29/6 20:20
1 Mikael Sörensson
IFK Lund
55 IFK Lund 30.43
2 George Mirkov
IFK Lund
56 IFK Lund 27.15 PB
1234
George Mirkov20.9727.1523.1922.95
Mikael Sörenssonx27.6530.43x
M65 Slägga
Vikt: 5,0kg
4 kast per deltagare
29/6 17:20
1 Mikael Sörensson
IFK Lund
55 IFK Lund 24.00 PB
1234
Mikael Sörensson21.72x24.0022.24
M65 Spjut
Vikt: 600g
28/6 17:00
1 Mikael Sörensson
IFK Lund
55 IFK Lund 28.84 PB
123456
Mikael Sörenssonx26.8328.8428.6726.2925.86
M70 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med M60 100 m

M70 Längd
DM
29/6 17:00
1 Lars Smedjebäck
KA2 IF
52 KA2 IF 4.17 +1.4 PB
123456
Lars Smedjebäck3.38 +0.63.79 +0.44.05 +1.73.89 +0.74.17 +1.4-
M70 Slägga
Vikt: 4,0kg
4 kast per deltagare
29/6 17:20
1 Kenneth Jansson
IFK Helsingborg
49 IFK Helsingborg 43.27
1234
Kenneth Janssonxxx43.27
M75 & M80 100 m
DM
29/6 16:40
Vind: +1.2
1 Nils Bäck
IFK Lund
43 IFK Lund 16.11 PB
2 Lars-Gunnar Svensson
IFK Lund
42 IFK Lund 18.34
3 Lars Erik Granberg
Malmö AI
42 Malmö AI 18.99
4 Klas Paulsson
Höörs IS
47 Höörs IS 25.15
Rune Persson
UF Contact
47 UF Contact 18.36 SB
Sammanställning per klass
M80
1 Lars-Gunnar Svensson
IFK Lund
42 IFK Lund 18.34
2 Lars Erik Granberg
Malmö AI
42 Malmö AI 18.99
M75
1 Nils Bäck
IFK Lund
43 IFK Lund 16.11
2 Klas Paulsson
Höörs IS
47 Höörs IS 25.15
Rune Persson
UF Contact
47 UF Contact 18.36
M75 Längd
DM
29/6 17:00
Rune Persson
UF Contact
47 UF Contact 2.80 +0.8 SB
123456
Rune Persson2.76 +1.12.59 +1.22.80 +0.8x 2.63 +1.22.70 +1.6
M75 Diskus
Vikt: 1,0kg
4 kast per deltagare
29/6 20:20
1 Harald Henriksson
Lekeryd-Svarttorp SK
45 Lekeryd-Svarttorp SK 24.11
1234
Harald Henrikssonx24.1123.60x
M75 Slägga
Vikt: 4,0kg
4 kast per deltagare
29/6 17:20
1 Carl-Herbert Wessely
Varbergs GIF
46 Varbergs GIF 32.31
2 Harald Henriksson
Lekeryd-Svarttorp SK
45 Lekeryd-Svarttorp SK 27.60
1234
Carl-Herbert Wessely32.31x32.21x
Harald Henriksson27.60x27.4526.28
M80 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med M75 100 m

M80 Längd
DM
29/6 17:00
1 Erling Johnsson
IFK Lund
42 IFK Lund 2.71 +0.5
2 Lars Erik Granberg
Malmö AI
42 Malmö AI 2.64 +1.5
123456
Erling Johnsson2.61 +0.92.40 +0.62.71 +0.52.44 +1.3- 2.36 +0.8
Lars Erik Granberg2.56 +0.92.57 +1.22.57 +0.5x 2.64 +1.32.64 +1.5