Resultater ISM Parafriidrott

Höghammarhallen, Bollnäs   2022-03-27

Arrangör: Bollnäs FIK Tävlingsledare: Malou Sköld och Peter Edling Senast uppdaterad: 2022-04-22 21:21:25
S-13 K 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med R-Stående M 60 m

R-Stående K 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med R-Stående M 60 m

Framerunning R71 K 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med Framerunning R71 M 60 m

Framerunning R72 M 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med Framerunning R71 M 60 m

I-Klass K 60 m Försök
27/3 10:00
Heat 1
1 Emma Eriksson
Karlskoga FI
93 Karlskoga FI 8.89 q
2 tuva Svensson
Bollnäs FIK
02 Bollnäs FIK 11.07 q
3 Emmy Persson
Bollnäs FIK
97 Bollnäs FIK 11.13 q
Heat 2
1 Lina Hedberg
Bollnäs FIK
98 Bollnäs FIK 9.45 q PB
2 Lille Ruoskanen
Hässelby SK
00 Hässelby SK 9.94 q
3 Elin Wahlqvist
Bollnäs FIK
02 Bollnäs FIK 13.77 q
Elin Hedblom
Bollnäs FIK
01 Bollnäs FIK DNS
NA-I K (ej SM-klass) 60 m
27/3 11:10
1 Malin Idfeldt
IFK Mora FIK
02 IFK Mora FIK 11.40
2 Elvira Gummås
IFK Mora FIK
07 IFK Mora FIK 16.17
3 Alina Morell
IFK Mora FIK
04 IFK Mora FIK 16.29
4 Lovisa Manfredsson
Bollnäs FIK
01 Bollnäs FIK 16.89
5 Moa Forsberg
Bollnäs FIK
02 Bollnäs FIK 19.92
NA-I M (ej SM-klass) 60 m Försök
27/3 12:00
Heat 1
1 Emil Angsell
Bollnäs FIK
03 Bollnäs FIK 12.40 q
2 Erik Halvarsson
Bollnäs FIK
02 Bollnäs FIK 16.30 q
3 Elias Trosell
Bollnäs FIK
01 Bollnäs FIK 17.97
Heat 2
1 Ahmad Barakat
Bollnäs FIK
02 Bollnäs FIK 10.01 q
2 Casper Björklund
Bollnäs FIK
02 Bollnäs FIK 10.37 q
3 Wilhelm Ullmark
Bollnäs FIK
01 Bollnäs FIK 11.33 q
4 jakob Brudin
IFK Mora FIK
02 IFK Mora FIK 11.98 q
I-Klass M 60 m
27/3 10:00
1 Joel Reinholdsson
Umedalens IF
01 Umedalens IF 7.43
2 Viktor Åberg
Angereds IS
93 Angereds IS 8.44 PB
3 Gustav Larsson
Angereds IS
03 Angereds IS 8.60 PB
4 Emil Fågelström
LK Roslagen
91 LK Roslagen 9.62
Hampus Forsberg
Bollnäs FIK
03 Bollnäs FIK DNS
Framerunning R72 M & Framerunning R71 K & Framerunning R71 M 60 m Försök
27/3 11:00
1 Pontus Stålfors
RBU Västerås
97 RBU Västerås 14.45 SR
2 Henrik Eriksson
RBU Västerås
00 RBU Västerås 18.84 SR
3 Moa Nilsson
Norrbacka HIF
02 Norrbacka HIF 20.22 SR
4 Olof Da Silva Olsson
Norrbacka HIF
99 Norrbacka HIF 20.82
5 Marika Vaihinger
Karlskoga FI
88 Karlskoga FI 20.92 PB
Sammanställning per klass
Framerunning R72 M
1 Pontus Stålfors
RBU Västerås
97 RBU Västerås 14.45
Framerunning R71 M
1 Henrik Eriksson
RBU Västerås
00 RBU Västerås 18.84
2 Olof Da Silva Olsson
Norrbacka HIF
99 Norrbacka HIF 20.82
Framerunning R71 K
1 Moa Nilsson
Norrbacka HIF
02 Norrbacka HIF 20.22
2 Marika Vaihinger
Karlskoga FI
88 Karlskoga FI 20.92
S-13 K & R-Stående K & R-Stående M 60 m
27/3 12:10
1 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 10.00
2 Albin Janderberg
Västerås FK
99 Västerås FK 10.17 PB
3 Ellen Westling
Falu IK
07 Falu IK 11.25 PB
Sammanställning per klass
S-13 K
1 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 10.00
R-Stående M
1 Albin Janderberg
Västerås FK
99 Västerås FK 10.17
R-Stående K
1 Ellen Westling
Falu IK
07 Falu IK 11.25
I-Klass K 60 m Final
27/3 13:00
1 Emma Eriksson
Karlskoga FI
93 Karlskoga FI 9.03
2 Lina Hedberg
Bollnäs FIK
98 Bollnäs FIK 9.43 PB
3 Lille Ruoskanen
Hässelby SK
00 Hässelby SK 9.89
4 Emmy Persson
Bollnäs FIK
97 Bollnäs FIK 11.00
5 tuva Svensson
Bollnäs FIK
02 Bollnäs FIK 11.05
6 Elin Wahlqvist
Bollnäs FIK
02 Bollnäs FIK 14.37
NA-I M (ej SM-klass) 60 m Final
27/3 13:10
1 Ahmad Barakat
Bollnäs FIK
02 Bollnäs FIK 10.23
2 Casper Björklund
Bollnäs FIK
02 Bollnäs FIK 10.34
3 jakob Brudin
IFK Mora FIK
02 IFK Mora FIK 11.53
4 Wilhelm Ullmark
Bollnäs FIK
01 Bollnäs FIK 11.57
5 Emil Angsell
Bollnäs FIK
03 Bollnäs FIK 12.02
6 Erik Halvarsson
Bollnäs FIK
02 Bollnäs FIK 17.03
R-Stående K 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med R-Stående M 200 m

S-13 K 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med S-12 M 200 m

Framerunning R72 M 200 m
27/3 14:30
1 Wiktor Hanssen
Råby-Rekarne FIF
99 Råby-Rekarne FIF 42.65 SR
2 Pontus Stålfors
RBU Västerås
97 RBU Västerås 54.45
S-13 K & S-12 M 200 m
27/3 14:50
1 Tobias Jonsson
IK Orient
96 IK Orient 24.23 SB
2 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 34.48 PB
Sammanställning per klass
S-13 K
1 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 34.48
S-12 M
1 Tobias Jonsson
IK Orient
96 IK Orient 24.23
Framerunning R71 K 200 m
27/3 14:30
1 Marika Vaihinger
Karlskoga FI
88 Karlskoga FI 1:07.72 SR
2 Moa Nilsson
Norrbacka HIF
02 Norrbacka HIF 1:11.10
R-Stående K & R-Stående M 200 m
27/3 14:40
1 Albin Janderberg
Västerås FK
99 Västerås FK 34.23 PB
2 Ellen Westling
Falu IK
07 Falu IK 40.17
Sammanställning per klass
R-Stående M
1 Albin Janderberg
Västerås FK
99 Västerås FK 34.23
R-Stående K
1 Ellen Westling
Falu IK
07 Falu IK 40.17
Framerunning R71 M 200 m
27/3 14:30
1 Henrik Eriksson
RBU Västerås
00 RBU Västerås 1:05.91 SR
2 Olof Da Silva Olsson
Norrbacka HIF
99 Norrbacka HIF 1:13.03
I-Klass K 200 m
27/3 15:00
1 Lina Hedberg
Bollnäs FIK
98 Bollnäs FIK 32.75 PB
2 tuva Svensson
Bollnäs FIK
02 Bollnäs FIK 40.93
3 Elin Hedblom
Bollnäs FIK
01 Bollnäs FIK 42.78
I-Klass M 200 m
27/3 15:00
A-Final
Tot. plac.
1 Joel Reinholdsson
Umedalens IF
01 Umedalens IF 24.47 1
2 Gustav Larsson
Angereds IS
03 Angereds IS 28.95 2 PB
3 Ekk Logren
LK Roslagen
87 LK Roslagen 33.38 5
4 Lasse Jansson
LK Roslagen
70 LK Roslagen 37.84 7
B-Final
Tot. plac.
1 Philip Bäckman
Högbo GIF
98 Högbo GIF 30.25 3
2 Patrik Göthlin
LK Roslagen
94 LK Roslagen 32.89 4
3 Hampus Forsberg
Bollnäs FIK
03 Bollnäs FIK 34.95 6
Sammanställning
Plac. Res.
1 Joel Reinholdsson
Umedalens IF
01 Umedalens IF 24.47
2 Gustav Larsson
Angereds IS
03 Angereds IS 28.95 PB
3 Philip Bäckman
Högbo GIF
98 Högbo GIF 30.25
4 Patrik Göthlin
LK Roslagen
94 LK Roslagen 32.89
5 Ekk Logren
LK Roslagen
87 LK Roslagen 33.38
6 Hampus Forsberg
Bollnäs FIK
03 Bollnäs FIK 34.95
7 Lasse Jansson
LK Roslagen
70 LK Roslagen 37.84
Framerunning R71 K 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med Framerunning R72 M 800 m

I-Klass M 800 m
27/3 15:50
1 Martin Jansson
Rehns BK
91 Rehns BK 2:18.91
2 Philip Bäckman
Högbo GIF
98 Högbo GIF 2:54.90
3 Patrik Göthlin
LK Roslagen
94 LK Roslagen 2:59.34
4 Oscar Karell
LK Roslagen
91 LK Roslagen 3:18.70
Framerunning R72 M & Framerunning R71 K 800 m
27/3 15:40
1 Wiktor Hanssen
Råby-Rekarne FIF
99 Råby-Rekarne FIF 3:14.34 SR
2 Pontus Stålfors
RBU Västerås
97 RBU Västerås 3:48.97
3 Moa Nilsson
Norrbacka HIF
02 Norrbacka HIF 5:15.82 SR
Sammanställning per klass
Framerunning R72 M
1 Wiktor Hanssen
Råby-Rekarne FIF
99 Råby-Rekarne FIF 3:14.34
2 Pontus Stålfors
RBU Västerås
97 RBU Västerås 3:48.97
Framerunning R71 K
1 Moa Nilsson
Norrbacka HIF
02 Norrbacka HIF 5:15.82
I-Klass M Höjd
27/3 13:50
1 Viktor Åberg
Angereds IS
93 Angereds IS 145 PB
131135139142145148
2 Viktor Åbergooooxoxxx
S-12 M Höjd
27/3 13:50
1 Joel Jansson
Bollnäs FIK
93 Bollnäs FIK 155
142145148151155160
11 Joel Janssonoooooxxx
I-Klass K Höjd
27/3 13:50
1 Emma Eriksson
Karlskoga FI
93 Karlskoga FI 126
126131
28 Emma Erikssonoxxx
I-Klass M Längd
27/3 10:20
1 Viktor Åberg
Angereds IS
93 Angereds IS 4.92 PB
2 Gustav Larsson
Angereds IS
03 Angereds IS 4.18
3 Emil Fågelström
LK Roslagen
91 LK Roslagen 3.38
4 Ekk Logren
LK Roslagen
87 LK Roslagen 3.08
Hampus Forsberg
Bollnäs FIK
03 Bollnäs FIK -
123456
36 Ekk Logren2.782.573.08x1.98x
31 Emil Fågelströmx2.472.733.043.013.38
7 Hampus Forsberg------
2 Viktor Åberg4.784.924.724.834.784.90
1 Gustav Larsson3.884.124.184.15xx
R-Stående K Längd
27/3 11:10
1 Ellen Westling
Falu IK
07 Falu IK 2.73
123456
20 Ellen Westling2.52x2.732.73xx
R-Stående M Längd
27/3 11:10
1 Albin Janderberg
Västerås FK
99 Västerås FK 3.52 PB
123456
44 Albin Janderbergx3.483.35x3.403.52
S-13 K Längd
27/3 11:10
1 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 3.40 PB
123456
30 Filipa Ivarsson3.403.233.103.223.363.24
I-Klass K Längd
27/3 10:20
1 Emma Eriksson
Karlskoga FI
93 Karlskoga FI 4.58
2 Lille Ruoskanen
Hässelby SK
00 Hässelby SK 3.46
3 Lina Hedberg
Bollnäs FIK
98 Bollnäs FIK 2.96
4 Sara Jonsson
LK Roslagen
88 LK Roslagen 2.93
5 tuva Svensson
Bollnäs FIK
02 Bollnäs FIK 2.64
6 Elin Wahlqvist
Bollnäs FIK
02 Bollnäs FIK 1.68
Elin Hedblom
Bollnäs FIK
01 Bollnäs FIK -
123456
34 Sara Jonsson2.932.822.772.67x2.43
19 Elin Wahlqvistx1.391.681.601.36x
28 Emma Eriksson4.584.264.504.474.394.33
10 Lina Hedberg2.422.862.652.732.962.92
21 Lille Ruoskanen3.273.123.333.463.353.33
46 Elin Hedblom------
16 tuva Svenssonx2.422.462.132.372.64
S-12 M Längd
Hoppzon
27/3 11:10
1 Tobias Jonsson
IK Orient
96 IK Orient 6.42
2 Olof Ryberg
Örgryte IS
00 Örgryte IS 6.33
123456
27 Tobias Jonssonx6.15x6.34x6.42
45 Olof Rybergx6.136.336.07xx
NA-I M (ej SM-klass) Längd
Hoppzon
27/3 11:10
1 Ahmad Barakat
Bollnäs FIK
02 Bollnäs FIK 2.93
2 Wilhelm Ullmark
Bollnäs FIK
01 Bollnäs FIK 2.68
3 Casper Björklund
Bollnäs FIK
02 Bollnäs FIK 2.15
4 Emil Angsell
Bollnäs FIK
03 Bollnäs FIK 1.72
5 Elias Trosell
Bollnäs FIK
01 Bollnäs FIK 0.73
6 Erik Halvarsson
Bollnäs FIK
02 Bollnäs FIK 0.73
123456
9 Erik Halvarsson0.730.52x0.43
3 Emil Angsell0.46x1.721.58
4 Ahmad Barakat2.632.932.552.74
18 Wilhelm Ullmark2.202.052.682.54
6 Casper Björklund2.022.151.651.89
17 Elias Trosell0.410.690.680.73
NA-I K (ej SM-klass) Längd
Hoppzon
27/3 11:10
1 Lovisa Manfredsson
Bollnäs FIK
01 Bollnäs FIK 1.03
2 Moa Forsberg
Bollnäs FIK
02 Bollnäs FIK 0.48
123456
14 Lovisa Manfredsson1.030.930.860.85
8 Moa Forsberg0.39x0.330.48
S-12 M Kula
Vikt: 7,26kg
27/3 10:00
1 Joel Jansson
Bollnäs FIK
93 Bollnäs FIK 9.93
123456
11 Joel Jansson9.709.709.93xxx
I-Klass M Kula
Vikt: 7,26kg
27/3 11:10
1 Oscar Karell
LK Roslagen
91 LK Roslagen 9.06
2 Lasse Jansson
LK Roslagen
70 LK Roslagen 4.62
123456
35 Oscar Karell9.068.92x7.008.548.81
33 Lasse Jansson4.063.884.214.224.624.55
I-Klass K Kula
Vikt: 4,0kg
27/3 11:10
1 Alexandra Bergström
Bollnäs FIK
01 Bollnäs FIK 7.11
2 Sara Jonsson
LK Roslagen
88 LK Roslagen 6.10
3 Lille Ruoskanen
Hässelby SK
00 Hässelby SK 6.00
4 tuva Svensson
Bollnäs FIK
02 Bollnäs FIK 4.93
5 Elin Wahlqvist
Bollnäs FIK
02 Bollnäs FIK 4.11
Elin Hedblom
Bollnäs FIK
01 Bollnäs FIK -
123456
5 Alexandra Bergström6.676.827.047.117.027.05
21 Lille Ruoskanen5.505.746.005.905.915.61
46 Elin Hedblom------
19 Elin Wahlqvist3.713.903.703.963.654.11
34 Sara Jonsson5.184.645.816.035.556.10
16 tuva Svensson4.554.934.864.444.20x
S-13 K Kula
Vikt: 4,0kg
27/3 10:00
1 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 5.35
123456
30 Filipa Ivarsson4.954.685.205.355.175.21
NA-I M (ej SM-klass) Kula
Vikt: 3,0kg
27/3 10:00
1 Ahmad Barakat
Bollnäs FIK
02 Bollnäs FIK 7.23
2 Casper Björklund
Bollnäs FIK
02 Bollnäs FIK 6.90
3 Emil Angsell
Bollnäs FIK
03 Bollnäs FIK 5.66
4 jakob Brudin
IFK Mora FIK
02 IFK Mora FIK 4.44
5 Elias Trosell
Bollnäs FIK
01 Bollnäs FIK 4.25
6 Wilhelm Ullmark
Bollnäs FIK
01 Bollnäs FIK 3.13
7 Erik Halvarsson
Bollnäs FIK
02 Bollnäs FIK 1.96
123456
3 Emil Angsellx5.215.265.145.605.66
18 Wilhelm Ullmark2.192.482.242.553.132.21
23 jakob Brudin3.423.744.283.954.444.13
9 Erik Halvarsson1.731.961.901.55x1.62
4 Ahmad Barakat7.236.425.986.725.665.52
6 Casper Björklund6.906.386.786.775.966.46
17 Elias Trosell3.853.823.904.204.254.07
NA-I K (ej SM-klass) Kula
Vikt: 2,0kg
27/3 10:00
1 Malin Idfeldt
IFK Mora FIK
02 IFK Mora FIK 5.19
2 Alina Morell
IFK Mora FIK
04 IFK Mora FIK 4.64
3 Elvira Gummås
IFK Mora FIK
07 IFK Mora FIK 4.36
4 Moa Liljeborg
Bollnäs FIK
01 Bollnäs FIK 3.90
5 Lovisa Manfredsson
Bollnäs FIK
01 Bollnäs FIK 3.37
6 Moa Forsberg
Bollnäs FIK
02 Bollnäs FIK 2.38
123456
25 Malin Idfeldt4.705.194.774.835.074.63
8 Moa Forsberg2.382.08xx2.28x
24 Elvira Gummås4.114.314.204.364.213.83
13 Moa Liljeborg2.663.303.213.902.823.14
14 Lovisa Manfredsson3.372.903.083.353.172.87
26 Alina Morell4.644.184.234.494.534.64