Resultater Kraftmätningen Kval

Tibblevallen, Täby   2021-05-30

Arrangör: Täby IS Tävlingsledare: Adam Eckerberg Senast uppdaterad: 2021-06-08 19:07:59

Flickor

Plac.Poäng
1 Täby IS Lag 1 11212
2 Täby IS Lag 2 6606
F15
800 m80 m häckHöjdLängdKulaSpjut
Täby IS Lag 1111618872195212922871598
Täby IS Lag 239851198417931515424

Pojkar

Plac.Poäng
1 Täby IS Lag 1 11550
2 Täby IS Lag 2 5430
P15
800 m80 m häckHöjdLängdKulaSpjut
Täby IS Lag 1226418612190231915641352
Täby IS Lag 2330198160013291057916

Mix

Plac.Poäng
1 Täby IS Lag 1 27895
2 Täby IS Lag 2 15221
F15P15Mix
800 m80 m häckHöjdLängdKulaSpjut800 m80 m häckHöjdLängdKulaSpjut6x200 m
Täby IS Lag 11116188721952129228715982264186121902319156413525133
Täby IS Lag 2398511984179315154243301981600132910579163185
F15 800 m
SFIF Ungdomstabell F15 800m
30/5 15:45
Poäng
1 Ottilia Alvarsson
Täby IS Lag 1
07 Täby IS Lag 1 2:23.69 782 PB
2 Vilma Stolpen
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 2:58.86 204
3 Eleonora Wahlin
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 3:05.96 130
4 Emilia Hermansson
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 3:16.18 51
5 Alice Helge
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 3:22.23 21
6 Ella Nilsson
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 3:22.95 18
F15 80 m häck
SFIF Ungdomstabell F15 80m häck
Höjd: 76,2cm
30/5 10:20
A-Final
Vind: +0.3
Poäng Tot. plac.
1 Emilia Hermansson
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 13.34 655 1
2 Rut Grufman
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 13.58 598 3
3 Eleonora Wahlin
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 13.71 569 4
4 Alice Helge
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 14.79 349 6
5 Johanna Gummerus
Täby IS Lag 2
08 Täby IS Lag 2 16.30 129 9
B-Final
Vind: -2.1
Poäng Tot. plac.
1 Ebba Borglund
Täby IS Lag 1
08 Täby IS Lag 1 13.43 634 2
2 Alma Hallsten
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 14.66 373 5
3 Vilma Stolpen
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 15.00 313 7
4 Ida Borglund
Täby IS Lag 1
07 Täby IS Lag 1 15.39 250 8
Sammanställning
1 Emilia Hermansson
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 13.34
2 Ebba Borglund
Täby IS Lag 1
08 Täby IS Lag 1 13.43
3 Rut Grufman
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 13.58
4 Eleonora Wahlin
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 13.71
5 Alma Hallsten
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 14.66
6 Alice Helge
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 14.79
7 Vilma Stolpen
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 15.00
8 Ida Borglund
Täby IS Lag 1
07 Täby IS Lag 1 15.39
9 Johanna Gummerus
Täby IS Lag 2
08 Täby IS Lag 2 16.30
F15 Höjd
SFIF Ungdomstabell F15 Höjd
30/5 14:35
Poäng
1 Alma Hallsten
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 152 830 PB
2 Ebba Borglund
Täby IS Lag 1
08 Täby IS Lag 1 148 781 PB
3 Rut Grufman
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 144 732 SB
4 Ida Borglund
Täby IS Lag 1
07 Täby IS Lag 1 140 682
5 Emma Olofsson
Täby IS Lag 1
07 Täby IS Lag 1 140 682 PB
=6 Emilia Hermansson
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 132 577
=6 Alice Helge
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 132 577 =PB
8 Johanna Gummerus
Täby IS Lag 2
08 Täby IS Lag 2 132 577 PB
9 Frida Heljestrand
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 128 522 =SB
=10 Vilma Stolpen
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 120 405 =PB
=10 Eleonora Wahlin
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 120 405
120124128132136140144148152156
522 Rut Grufman----oooxxx
514 Johanna Gummerusoooxox
508 Emma Olofsson-ooxoooxxx
526 Vilma Stolpenoxxx
501 Alma Hallsteno-oooooxoxxoxxx
504 Eleonora Wahlinoxxx
503 Ebba Borglund---ooxooxoxxx
507 Emilia Hermansson--ooxxx
511 Ida Borglund--ooooxxx
528 Alice Helgeooooxxx
510 Frida Heljestrandooxox
F15 Längd
SFIF Ungdomstabell F15 Längd
30/5 10:45
Poäng
1 Ebba Borglund
Täby IS Lag 1
08 Täby IS Lag 1 4.81 0.0 753
2 Emma Olofsson
Täby IS Lag 1
07 Täby IS Lag 1 4.65 -0.2 698
3 Alice Helge
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 4.64 +0.9 695
4 Eleonora Wahlin
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 4.59 +0.3 678
5 Rut Grufman
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 4.46 +0.6 634
6 Vilma Stolpen
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 4.45 +0.9 630 PB
7 Emilia Hermansson
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 4.39 -2.0 610
8 Ella Nilsson
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 4.34 +1.0 593
9 Ida Borglund
Täby IS Lag 1
07 Täby IS Lag 1 4.24 +1.7 559
10 Alma Hallsten
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 4.08 +1.9 505
11 Ottilia Alvarsson
Täby IS Lag 1
07 Täby IS Lag 1 4.04 +2.2 492
12 Tilda Sievertz
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 3.99 +0.5 475
13 Johanna Gummerus
Täby IS Lag 2
08 Täby IS Lag 2 3.79 0.0 408
14 Frida Heljestrand
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 3.35 -1.1 263
123
511 Ida Borglund4.04 +1.24.09 0.04.24 +1.7
521 Ottilia Alvarsson3.83 +1.83.95 0.04.04 +2.2
501 Alma Hallsten4.08 +1.93.99 -0.93.91 +0.9
514 Johanna Gummerusx 3.46 -1.13.79 0.0
528 Alice Helge4.64 +0.94.59 +1.6x
508 Emma Olofsson4.65 -0.24.57 +1.54.32 +0.1
510 Frida Heljestrandx 3.35 -1.1x
507 Emilia Hermansson4.30 +1.24.39 -2.0x
505 Ella Nilsson3.69 +2.73.92 -1.14.34 +1.0
524 Tilda Sievertz3.77 +1.33.96 0.03.99 +0.5
504 Eleonora Wahlin4.56 +1.24.44 0.04.59 +0.3
526 Vilma Stolpen3.46 +0.74.45 +0.94.20 0.0
522 Rut Grufman4.26 0.04.46 +0.64.30 +0.9
503 Ebba Borglund4.81 0.0x x
F15 Kula
SFIF Ungdomstabell F15 Kula
Vikt: 3,0kg
30/5 12:00
Poäng
1 Rut Grufman
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 11.26 860 PB
2 Emma Olofsson
Täby IS Lag 1
07 Täby IS Lag 1 10.24 762 PB
3 Ebba Borglund
Täby IS Lag 1
08 Täby IS Lag 1 9.26 665
4 Frida Heljestrand
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 8.52 589
5 Eleonora Wahlin
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 8.22 557 PB
6 Emilia Hermansson
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 7.77 509 PB
7 Vilma Stolpen
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 7.74 506 PB
8 Johanna Gummerus
Täby IS Lag 2
08 Täby IS Lag 2 7.61 492
9 Ida Borglund
Täby IS Lag 1
07 Täby IS Lag 1 7.11 437
10 Alice Helge
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 7.09 434
11 Tilda Sievertz
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 6.61 379
123
503 Ebba Borglund9.267.56x
507 Emilia Hermansson7.777.697.50
522 Rut Grufman11.268.9610.04
528 Alice Helge6.537.096.07
508 Emma Olofsson10.249.54x
511 Ida Borglund7.116.887.01
504 Eleonora Wahlin8.227.648.08
510 Frida Heljestrand8.248.527.99
524 Tilda Sievertz6.136.616.50
526 Vilma Stolpen7.746.85x
514 Johanna Gummerus6.677.616.95
F15 Spjut
SFIF Ungdomstabell F15 Spjut
Vikt: 500g
Genomförs på Danderyds Gymnasiums IP
30/5 17:00
Poäng
1 Eleonora Wahlin
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 28.94 619 PB
2 Rut Grufman
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 25.25 518 PB
3 Emma Olofsson
Täby IS Lag 1
07 Täby IS Lag 1 23.20 461 PB
4 Vilma Stolpen
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 22.33 436 PB
5 Ebba Borglund
Täby IS Lag 1
08 Täby IS Lag 1 22.09 430
6 Emilia Hermansson
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 16.09 258 PB
7 Johanna Gummerus
Täby IS Lag 2
08 Täby IS Lag 2 15.85 251
8 Ida Borglund
Täby IS Lag 1
07 Täby IS Lag 1 15.70 246 PB
9 Frida Heljestrand
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 13.23 173
10 Ottilia Alvarsson
Täby IS Lag 1
07 Täby IS Lag 1 12.82 160
Alice Helge
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 x
123
511 Ida Borglund15.70xx
507 Emilia Hermansson14.2916.09x
526 Vilma Stolpen22.3320.3119.33
521 Ottilia Alvarsson12.82xx
510 Frida Heljestrand12.6613.2312.10
522 Rut Grufman25.25x20.67
528 Alice Helgexxx
503 Ebba Borglund22.09x20.06
504 Eleonora Wahlin28.94x16.50
514 Johanna Gummerus15.0414.5215.85
508 Emma Olofsson22.7023.20x
P15 800 m
SFIF Ungdomstabell P15 800m
30/5 15:35
Poäng
1 Erik Nederheim
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 2:06.83 934
2 Leo Papinski
Täby IS Lag 1
07 Täby IS Lag 1 2:16.65 721
3 Liam Tannlund
Täby IS Lag 1
07 Täby IS Lag 1 2:22.30 609
4 Oskar Sterner
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 2:35.80 378 PB
5 Emil Söderberg
Täby IS Lag 1
07 Täby IS Lag 1 2:36.40 369
6 Viktor Fransson
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 2:39.05 330
P15 80 m häck
SFIF Ungdomstabell P15 80m häck
Höjd: 84,0cm
30/5 10:00
Vind: -0.5
Poäng
1 Oskar Sterner
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 12.06 831 PB
2 Jacob Rune
Täby IS Lag 1
07 Täby IS Lag 1 12.60 693
3 Anton Höglund
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 14.30 337
4 Emil Söderberg
Täby IS Lag 1
07 Täby IS Lag 1 15.13 208
5 Love Mårtensson
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 15.21 198
6 Theodor Pietreanu
Täby IS Lag 1
08 Täby IS Lag 1 17.69 4
P15 Höjd
SFIF Ungdomstabell P15 Höjd
30/5 10:20
Poäng
1 Anton Höglund
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 171 846 PB
2 Jacob Rune
Täby IS Lag 1
07 Täby IS Lag 1 159 697 PB
3 Jacob Norsell
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 159 697 PB
4 Emil Söderberg
Täby IS Lag 1
07 Täby IS Lag 1 155 647 PB
5 Oskar Sterner
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 155 647 PB
6 Noah Öhlund
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 143 500 PB
7 Love Mårtensson
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 135 403 PB
8 Theodor Pietreanu
Täby IS Lag 1
08 Täby IS Lag 1 119 212
115119123127131135139143147151155159163167171
517 Love Mårtenssonooooxooxxx
502 Anton Höglund----oooooooooxxoo
506 Emil Söderbergo--o-o-oxoxxoxoxxx
519 Noah Öhlundoooooooxxoxxx
513 Jacob Rune-o-o-oooooxoxoxxx
520 Oskar Sterner----ooooooxxoxxx
512 Jacob Norsello--o-o-ooooxxoxxx
523 Theodor Pietreanuxoxoxx-x
P15 Längd
SFIF Ungdomstabell P15 Längd
30/5 14:35
Poäng
1 Jacob Rune
Täby IS Lag 1
07 Täby IS Lag 1 5.82 +1.9 876
2 Anton Höglund
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 5.48 +2.0 780 PB
3 Oskar Sterner
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 5.07 -0.3 663 PB
4 Viktor Fransson
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 4.79 +1.8 582
5 Emil Söderberg
Täby IS Lag 1
07 Täby IS Lag 1 4.53 +3.3 505
6 Love Mårtensson
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 4.19 +2.5 403
7 Noah Öhlund
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 4.00 +2.2 344
8 Theodor Pietreanu
Täby IS Lag 1
08 Täby IS Lag 1 3.94 +2.2 326
123
517 Love Mårtenssonx 4.04 +2.84.19 +2.5
523 Theodor Pietreanu3.94 +2.23.93 +2.22.50 -0.1
513 Jacob Rune5.82 +1.95.65 +2.85.29 +1.1
506 Emil Söderberg4.42 +1.44.53 +3.3x
520 Oskar Sterner4.82 +2.35.03 +2.05.07 -0.3
525 Viktor Fransson4.79 +1.84.37 +2.54.06 +1.0
502 Anton Höglund5.31 +3.25.48 +2.05.47 +2.3
519 Noah Öhlund3.99 +1.64.00 +2.23.87 +1.6
P15 Kula
SFIF Ungdomstabell P15 Kula
Vikt: 4,0kg
30/5 11:30
Poäng
1 Erik Nederheim
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 10.58 610
2 Leo Papinski
Täby IS Lag 1
07 Täby IS Lag 1 9.17 483 PB
3 Anton Höglund
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 9.04 471 PB
4 Oskar Sterner
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 8.98 465 PB
5 Jacob Norsell
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 8.96 463
6 Jacob Rune
Täby IS Lag 1
07 Täby IS Lag 1 8.65 434
7 Love Mårtensson
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 7.59 330
8 Noah Öhlund
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 6.96 264
9 Theodor Pietreanu
Täby IS Lag 1
08 Täby IS Lag 1 5.32 62
123
509 Erik Nederheim9.449.4210.58
513 Jacob Rune7.768.658.55
517 Love Mårtensson7.597.29x
502 Anton Höglund8.248.829.04
523 Theodor Pietreanu5.32x5.02
515 Leo Papinski8.82x9.17
520 Oskar Sternerx8.488.98
512 Jacob Norsell8.408.968.35
519 Noah Öhlund6.846.965.66
P15 Spjut
SFIF Ungdomstabell P15 Spjut
Vikt: 600g
Genomförs på Danderyds Gymnasiums IP
30/5 16:30
Poäng
1 Jacob Norsell
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 31.15 504
2 Anton Höglund
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 30.02 480 PB
3 Jacob Rune
Täby IS Lag 1
07 Täby IS Lag 1 29.69 473
4 Love Mårtensson
Täby IS Lag 2
07 Täby IS Lag 2 26.93 412
5 Erik Nederheim
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 26.35 399
6 Leo Papinski
Täby IS Lag 1
07 Täby IS Lag 1 21.35 280
7 Oskar Sterner
Täby IS Lag 1
06 Täby IS Lag 1 21.25 278 PB
8 Emil Söderberg
Täby IS Lag 1
07 Täby IS Lag 1 20.45 258
9 Theodor Pietreanu
Täby IS Lag 1
08 Täby IS Lag 1 17.45 179
123
506 Emil Söderberg19.98x20.45
523 Theodor Pietreanu15.51x17.45
502 Anton Höglund30.0229.5424.78
515 Leo Papinskix21.35x
520 Oskar Sterner21.2519.4820.99
513 Jacob Rune26.6828.3329.69
509 Erik Nederheimx26.3523.80
512 Jacob Norsell28.0826.8131.15
517 Love Mårtenssonx24.6226.93
Mix 6x200 m
SFIF Kraftmätningen (2007) 6 x 200m
30/5 12:35
Poäng
1 Täby IS Lag 1
Jacob Rune 07
Emma Olofsson 07
Erik Nederheim 06
Eleonora Wahlin 06
Anton Höglund 06
Emilia Hermansson 06

Täby IS Lag 1
Täby IS Lag 1 2:36.84 5,133
2 Täby IS Lag 2
Love Mårtensson 07
Alma Hallsten 07
Viktor Fransson 07
Alice Helge 07
Noah Öhlund 07
Ella Nilsson 07

Täby IS Lag 2
Täby IS Lag 2 2:56.75 3,185