Resultater PRK 4

Campus Friidrottsarena, Umeå   2022-07-21

Arrangör: IFK Umeå Tävlingsledare: Göran Kero Senast uppdaterad: 2022-07-22 20:10:27
Väder: +21 grader växlande molnighet.  
Övrigt: Endast längsta kast mätt i spjut.  
Kvinnor 100 m
21/7 18:35
Vind: +0.7
1 Klara Fjällström
IF Vingarna
06 IF Vingarna 13.76
2 Maja Lodwika
IFK Umeå
06 IFK Umeå 14.64
3 Miriam Marklin
IFK Umeå
92 IFK Umeå 15.35
Kvinnor 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

Kvinnor 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

Kvinnor Höjd
21/7 18:30
1 Ally Robertsson Holmberg
Skellefteå AIK
03 Skellefteå AIK 165 PB
2 Emma Nyman
IF Kraft (FIN)
00 IF Kraft (FIN) 165
3 Vega Kågström
Skellefteå AIK
05 Skellefteå AIK 153
4 Pernilla Norgren
Umedalens IF
02 Umedalens IF 150
5 Anni Westlund
IFK Umeå
08 IFK Umeå 150
6 Emilia Jonsdotter
Umedalens IF
08 Umedalens IF 147 =PB
7 Hanna Söderlund
IFK Umeå
79 IFK Umeå 120 PB
105108111114117120123138141144147150153156159162165168
Hanna Söderlundoooooxxoxxx
Anni Westlund--------oooxxoxxx
Vega Kågström--------o-o-xxoxxx
Emilia Jonsdotter-------ooooxxx
Emma Nyman-------------o-xooxxx
Ally Robertsson Holmberg-----------o-oo-oxxx
Pernilla Norgren----------oxoxxx
Kvinnor Längd
21/7 19:05
1 Klara Fjällström
IF Vingarna
06 IF Vingarna 5.25 +1.1 PB
2 Alma Isaksson
IF Vingarna
07 IF Vingarna 4.82 +1.0 PB
3 Tilda Fridenborg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 4.64 +1.5 PB
4 Emilia Jonsdotter
Umedalens IF
08 Umedalens IF 4.60 +1.3
5 Rojda Demez
IF Vingarna
07 IF Vingarna 4.28 +1.5 PB
6 Maja Lodwika
IFK Umeå
06 IFK Umeå 3.98 +0.9
123456
Emilia Jonsdotter4.21 +0.74.27 +1.14.48 +1.44.27 -0.44.40 +0.44.60 +1.3
Klara Fjällströmx 5.25 +1.15.14 +0.75.03 +0.5x 5.22 +0.5
Tilda Fridenborgx 4.28 +0.5x 4.39 +0.8x 4.64 +1.5
Maja Lodwika3.98 +0.9x 3.72 -1.13.83 -0.43.78 +1.0x
Rojda Demezx x 4.11 +0.5x 4.02 +1.14.28 +1.5
Alma Isaksson4.55 +0.3x 4.50 +0.14.64 +0.4x 4.82 +1.0
F15 80 m

Grenen genomfördes tillsammans med P15 80 m

F15 300 m

Grenen genomfördes tillsammans med P15 300 m

F13 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med P13 60 m

Män 100 m
21/7 18:30
Vind: +0.5
1 Felix Ridderstråle
Piteå IF
04 Piteå IF 11.43 PB
2 Robin Blomgren
Riviera FI
00 Riviera FI 11.79 PB
3 Ludwig Persson
IF Vingarna
06 IF Vingarna 11.86 PB
4 Terence Wayburne
IFK Umeå
87 IFK Umeå 12.18
5 Martin Alfredsson
IFK Umeå
84 IFK Umeå 12.23
6 Lars Johansson
Lycksele LK
81 Lycksele LK 14.46
Kvinnor & Män 400 m
21/7 20:55
1 Felix Ridderstråle
Piteå IF
04 Piteå IF 50.58 PB
2 Ludwig Persson
IF Vingarna
06 IF Vingarna 54.47
3 Göran Jonsson
IFK Umeå
69 IFK Umeå 1:01.74
4 Elin Sander
IF Vingarna
06 IF Vingarna 1:04.06 PB
5 Gabriel Yeosef Hammoud
IFK Umeå
99 IFK Umeå 1:04.33
6 Lars Johansson
Lycksele LK
81 Lycksele LK 1:04.41
Sammanställning per klass
Män
1 Felix Ridderstråle
Piteå IF
04 Piteå IF 50.58
2 Ludwig Persson
IF Vingarna
06 IF Vingarna 54.47
3 Göran Jonsson
IFK Umeå
69 IFK Umeå 1:01.74
4 Gabriel Yeosef Hammoud
IFK Umeå
99 IFK Umeå 1:04.33
5 Lars Johansson
Lycksele LK
81 Lycksele LK 1:04.41
Kvinnor
1 Elin Sander
IF Vingarna
06 IF Vingarna 1:04.06
Kvinnor & Män 1500 m
21/7 20:30
1 Andre Kröger
IFK Umeå
98 IFK Umeå 4:31.06
2 Lucas Wall
IFK Umeå
07 IFK Umeå 4:34.22 PB
3 Göran Jonsson
IFK Umeå
69 IFK Umeå 4:34.76
4 Jessica Edlund
Umedalens IF
95 Umedalens IF 4:42.41
5 Thea Norlund
Skellefteå AIK
00 Skellefteå AIK 4:43.52
6 Måns Lundberg
Luleå FIF
88 Luleå FIF 4:44.93 SB
Jonathan Edman
IFK Umeå
01 IFK Umeå DNS
Lars Johansson
Lycksele LK
81 Lycksele LK DNS
Sammanställning per klass
Män
1 Andre Kröger
IFK Umeå
98 IFK Umeå 4:31.06
2 Lucas Wall
IFK Umeå
07 IFK Umeå 4:34.22
3 Göran Jonsson
IFK Umeå
69 IFK Umeå 4:34.76
4 Måns Lundberg
Luleå FIF
88 Luleå FIF 4:44.93
Jonathan Edman
IFK Umeå
01 IFK Umeå DNS
Lars Johansson
Lycksele LK
81 Lycksele LK DNS
Kvinnor
1 Jessica Edlund
Umedalens IF
95 Umedalens IF 4:42.41
2 Thea Norlund
Skellefteå AIK
00 Skellefteå AIK 4:43.52
Män Höjd
21/7 18:30
1 Olle Bång
Umedalens IF
02 Umedalens IF 186
2 Viktor Lundqvist
Upsala IF
04 Upsala IF 183
3 Eskil Grundström
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 150
138141144147150153162165168171174177180183186190
Olle Bång------o--xxo-oxoxxoxxox-
Viktor Lundqvist---------o-oooxxx
Eskil Grundströmooxoooxxx
Män Längd
21/7 19:05
1 Lars Johansson
Lycksele LK
81 Lycksele LK 4.11 +0.8
2 Johannes Jungerstam
IFK Umeå
09 IFK Umeå 4.05 -0.1
3 Sune Persson
IFK Umeå
45 IFK Umeå 3.49 0.0
4 Oliver Haegerström
IFK Umeå
12 IFK Umeå 3.39 -0.2
5 Alfons Johansson
Lycksele LK
15 Lycksele LK 2.08 +0.4
123456
Johannes Jungerstam3.82 +1.14.05 -0.13.93 -0.2x x 3.99 0.0
Alfons Johanssonx 2.08 +0.4x - - -
Sune Persson3.16 +1.23.25 +0.83.49 0.0- - -
Lars Johanssonx 4.10 +0.84.11 +0.8- - -
Oliver Haegerström3.21 +0.13.39 -0.23.25 +1.8- - -
Män Spjut
Vikt: 800g
21/7 19:50
1 Martin Alfredsson
IFK Umeå
84 IFK Umeå 41.41 Endast längska kast mättes
2 Lars Johansson
Lycksele LK
81 Lycksele LK 23.97 Endast längska kast mättes
123456
Martin Alfredsson
Lars Johansson
F15 & P15 80 m
21/7 18:45
Vind: -0.6
1 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 10.88
2 Eskil Grundström
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 10.96 PB
3 Alma Isaksson
IF Vingarna
07 IF Vingarna 11.38 PB
4 Tilda Fridenborg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 11.44
Rojda Demez
IF Vingarna
07 IF Vingarna DNS
Sammanställning per klass
P15
1 Eskil Grundström
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 10.96
F15
1 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 10.88
2 Alma Isaksson
IF Vingarna
07 IF Vingarna 11.38
3 Tilda Fridenborg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 11.44
Rojda Demez
IF Vingarna
07 IF Vingarna DNS
F15 & P15 300 m
21/7 20:40
1 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 45.03 PB
2 Tilda Fridenborg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 45.87
3 Ivan Johansson
Lycksele LK
10 Lycksele LK 56.37 PB
Sammanställning per klass
P15
1 Ivan Johansson
Lycksele LK
10 Lycksele LK 56.37
F15
1 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 45.03
2 Tilda Fridenborg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 45.87
F13 & P13 60 m
21/7 18:50
Vind: 0.0
1 Rafael Haegerström
IFK Umeå
10 IFK Umeå 8.8m PB
2 Arvid Wennberg
Luleå FIF
10 Luleå FIF 8.9m PB
4 Ivan Johansson
Lycksele LK
10 Lycksele LK 9.6m =PB
5 Julius Bäcklund
Luleå FIF
10 Luleå FIF 9.9m
6 Agnes Bäcklund
Luleå FIF
10 Luleå FIF 11.0m
Sammanställning per klass
P13
1 Rafael Haegerström
IFK Umeå
10 IFK Umeå 8.8m
2 Arvid Wennberg
Luleå FIF
10 Luleå FIF 8.9m
3 Ivan Johansson
Lycksele LK
10 Lycksele LK 9.6m
4 Julius Bäcklund
Luleå FIF
10 Luleå FIF 9.9m
F13
1 Agnes Bäcklund
Luleå FIF
10 Luleå FIF 11.0m
P13 Spjut
Vikt: 400g
21/7 19:50
1 Lennart Persson
IF Vingarna
09 IF Vingarna 27.10 Endast längska kast mättes
2 Arvid Wennberg
Luleå FIF
10 Luleå FIF 20.77 PB Endast längska kast mättes
3 Julius Bäcklund
Luleå FIF
10 Luleå FIF 16.07 Endast längska kast mättes
4 Rafael Haegerström
IFK Umeå
10 IFK Umeå 15.55 Endast längska kast mättes
5 Ivan Johansson
Lycksele LK
10 Lycksele LK 11.98 Endast längska kast mättes
123456
Rafael Haegerström
Lennart Persson
Arvid Wennberg
Julius Bäcklund
Ivan Johansson
M35 300 m
21/7 20:40
1 Martin Alfredsson
IFK Umeå
84 IFK Umeå 40.14
M75 Spjut
Vikt: 500g
21/7 19:50
1 Sune Persson
IFK Umeå
45 IFK Umeå 29.03 Endast längska kast mättes
123456
Sune Persson