Resultater Öppet Hälsingemästerskap

Höghammarhallen, Bollnäs   2022-01-08

Arrangör: Mittsvenska Friidrottsförbund Tävlingsledare: Leif-Göran Mosell Senast uppdaterad: 2022-01-19 22:29:24
Kvinnor 60 m
8/1 11:40
1 Cornelia Norell
Bollnäs FIK
04 Bollnäs FIK 8.25
2 Johanna Hedberg
Söderhamns IF
91 Söderhamns IF 8.68
3 Hanna Elfström
Strands IF
02 Strands IF 9.17
Kvinnor 200 m
8/1 14:30
1 Cornelia Norell
Bollnäs FIK
04 Bollnäs FIK 27.99 PB
2 Johanna Hedberg
Söderhamns IF
91 Söderhamns IF 28.87
3 Hilja Lundberg
Gefle IF
06 Gefle IF 29.05
Kvinnor 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

Kvinnor 60 m häck
Höjd: 84,0cm
8/1 12:30
Tot. plac.
Hedvig Ström
Gefle IF
04 Gefle IF DNF
Kvinnor Höjd
8/1 15:00
1 Hedvig Ström
Gefle IF
04 Gefle IF 151
2 Amanda Thyr
Bollnäs FIK
04 Bollnäs FIK 140
130135140145151154
Amanda Thyroxoxoxxx
Hedvig Ström--ooxoxxx
Kvinnor Längd
8/1 13:15
1 Casandra Johnson
Strands IF
04 Strands IF 5.28
2 Johanna Hedberg
Söderhamns IF
91 Söderhamns IF 5.22
3 Amanda Thyr
Bollnäs FIK
04 Bollnäs FIK 4.62
4 Hanna Elfström
Strands IF
02 Strands IF 4.44
123456
Casandra Johnson5.26x5.275.28xx
Amanda Thyr4.62x4.394.51-4.32
Johanna Hedberg5.225.225.165.115.105.14
Hanna Elfströmx4.284.274.44x4.32
Kvinnor Tresteg
8/1 15:15
1 Johanna Hedberg
Söderhamns IF
91 Söderhamns IF 10.40
123456
Johanna Hedberg9.7310.3410.1710.4010.2810.01
Kvinnor Kula
Vikt: 4,0kg
8/1 14:15
1 Hedvig Ström
Gefle IF
04 Gefle IF 10.12
123456
Hedvig Ström9.859.8210.12xxx
Kvinnor Viktkastning
Vikt: 9,08kg
8/1 11:00
1 Harriet Hjern
Strands IF
02 Strands IF 12.53
2 Linnea Hammargren
Bollnäs FIK
01 Bollnäs FIK 11.21
123456
Harriet Hjern12.4712.2212.31x12.53x
Linnea Hammargren11.21xx11.0211.04x
F17 & F15 & K40 60 m
8/1 11:45
1 Irma Jonsson
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 8.46
2 Freja Sköld
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 8.76 1:a DM F15
3 Hanna Blombäck
Iggesunds SK
80 Iggesunds SK 9.10 1:a DM Kvet
4 Ottiia Olsson
Brännans IF
06 Brännans IF 9.15
Sammanställning per klass
K40
1 Hanna Blombäck
Iggesunds SK
80 Iggesunds SK 9.10
F17
1 Irma Jonsson
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 8.46
2 Ottiia Olsson
Brännans IF
06 Brännans IF 9.15
F15
1 Freja Sköld
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 8.76
F17 60 m häck
Höjd: 76,2cm
1 Nellie Tällberg
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 10.10
2 Edith Hillman
Gefle IF
05 Gefle IF 11.17
F17 Höjd
8/1 15:00
=1 Nellie Tällberg
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 140 1:a DM
=1 Edith Hillman
Gefle IF
05 Gefle IF 140
3 Tindra Olsson
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 135 SB 2:a DM
130135140145
Nellie Tällbergoooxxx
Edith Hillmanoooxxx
Tindra Olssonxooxxx
F17 Längd
8/1 11:00
1 Alma Hansson
Bollnäs FIK
05 Bollnäs FIK 4.95 =SB 1:a DM
2 Edith Hillman
Gefle IF
05 Gefle IF 4.69
3 Nellie Tällberg
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 4.61 2:a DM
4 Irma Jonsson
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 4.54
5 Tindra Olsson
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 4.50 3:a DM
6 Hilja Lundberg
Gefle IF
06 Gefle IF 4.35 SB
123456
Tindra Olssonx4.432.792.84x4.50
Hilja Lundberg4.153.343.514.352.734.24
Alma Hansson3.65xx3.33x4.95
Edith Hillman4.464.624.544.494.654.69
Irma Jonsson4.544.274.494.25x4.28
Nellie Tällberg4.39x4.61x4.46x
F17 Tresteg
8/1 14:30
1 Irma Jonsson
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 10.55
2 Alma Hansson
Bollnäs FIK
05 Bollnäs FIK 10.39 1:a DM
3 Tindra Olsson
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 10.04 SB 2:a DM
4 Nellie Tällberg
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 9.74 PB 3:a DM
123456
Irma Jonsson10.4110.2610.4410.55x-
Alma Hanssonxx10.3910.1910.2310.36
Tindra Olssonx9.509.9510.049.90x
Nellie Tällbergxx9.609.749.69x
F17 Kula
Vikt: 3,0kg
8/1 13:15
1 Edith Hillman
Gefle IF
05 Gefle IF 10.88
2 Emilia Johansson
Upsala IF
05 Upsala IF 10.59 PB
3 Tindra Olsson
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 9.65 1:a DM
123456
Emilia Johansson9.7610.0510.59xx10.45
Tindra Olsson8.858.959.659.20xx
Edith Hillman10.3510.4710.5710.8610.7110.88
F17 Viktkastning
Vikt: 7,26kg
8/1 11:00
1 Alva Nylander
Gefle IF
05 Gefle IF 16.77 PB
2 Emilia Johansson
Upsala IF
05 Upsala IF 12.40 PB
123456
Alva Nylander16.56xx16.7716.7516.35
Emilia Johansson11.21xx12.40xx
F15 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med F17 60 m

F15 60 m häck
Höjd: 76.2cm
1 Anna Hillman
Gefle IF
07 Gefle IF 9.95
F15 Höjd
8/1 15:00
1 Anna Hillman
Gefle IF
07 Gefle IF 145
140145150
Anna Hillmanooxxx
F15 Längd
8/1 13:15
1 Anna Hillman
Gefle IF
07 Gefle IF 4.98
2 Freja Sköld
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 4.49 1:a DM
123456
Freja Sköldx4.49x4.354.38x
Anna Hillman4.794.794.983.484.674.78
F15 Tresteg
8/1 15:15
1 Anna Hillman
Gefle IF
07 Gefle IF 10.38
2 Freja Sköld
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 9.88 1:a DM
123456
Freja Sköldxx9.889.72xx
Anna Hillman10.0610.1010.209.9010.2510.38
F15 Kula
Vikt: 3,0kg
8/1 14:15
1 Ida Edling
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 12.35 PB
2 Anna Hillman
Gefle IF
07 Gefle IF 10.37 PB
123456
Anna Hillman9.859.9510.129.7910.379.93
Ida Edling12.3512.1612.04xx11.72
F15 Viktkastning
Vikt: 7,26kg
8/1 11:00
1 Ida Edling
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 12.77 PB
123456
Ida Edling12.77xxxxx
Män 60 m
8/1 11:00
Heat 1
Tot. plac.
1 Tobias Jonsson
IK Orient
96 IK Orient 7.49 2
2 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 7.50 3
=3 Leon Ölmerud Kjellman
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 7.53 =4
=3 William Larsson Svensson
Gefle IF
02 Gefle IF 7.53 =4
Heat 2
Tot. plac.
1 Simon Vikström
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 7.41 1 PB
2 Vidar Kempe
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 7.58 6 PB
3 Alvar Broth
Järvsö IF
04 Järvsö IF 8.18 7 PB
4 Fredrik Sundvall
Gefle IF
02 Gefle IF 8.50 8
Män 200 m
8/1 15:00
1 Tobias Jonsson
IK Orient
96 IK Orient 24.30
2 Vidar Kempe
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 25.43
3 Vilgot Westling
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 26.29
4 Alvar Broth
Järvsö IF
04 Järvsö IF 27.33 1:a DM
Kvinnor & Män & P17 & M70 400 m
8/1 14:00
1 Simon Vikström
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 52.09
2 Leon Ölmerud Kjellman
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 53.18
3 Ottiia Olsson
Brännans IF
06 Brännans IF 1:10.85
4 Torvald Pääjärvi
Järvsö IF
48 Järvsö IF 1:28.51
Sammanställning per klass
P17
1 Leon Ölmerud Kjellman
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 53.18
Män
1 Simon Vikström
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 52.09
M70
1 Torvald Pääjärvi
Järvsö IF
48 Järvsö IF 1:28.51
Kvinnor
1 Ottiia Olsson
Brännans IF
06 Brännans IF 1:10.85
Män 3000 m
8/1 13:15
1 Martin Jansson
Söderhamns IF
91 Söderhamns IF 10:31.40
2 Oktavio Strindlund
Sundsvalls FI
99 Sundsvalls FI 12:04.36
Män Höjd
8/1 13:15
1 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 176
2 Vidar Kempe
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 170 =PB
150155160165170173176184
Vidar Kempeooo-oxxx
Christof Neib--o-o-xxoxxx
Män Stav
8/1 11:10
1 Anders Silén
Strands IF
65 Strands IF 360 SB
2 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 340
320340350360375
Anders Silénooxooxxx
Christof Neiboxxo---xxx
Män Längd
8/1 12:30
1 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 5.97
2 Vidar Kempe
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 5.82 PB
3 William Larsson Svensson
Gefle IF
02 Gefle IF 5.73
4 Fredrik Sundvall
Gefle IF
02 Gefle IF 5.17
123456
Fredrik Sundvall5.174.774.724.914.374.92
Christof Neib5.785.97x5.945.875.87
Vidar Kempe5.675.565.635.825.695.65
William Larsson Svenssonx5.73x---
Män Tresteg
8/1 14:00
1 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 12.51
2 Anders Silén
Strands IF
65 Strands IF 11.16 PB
123456
Christof Neib11.9412.1512.5112.24xx
Anders Silén9.8710.7710.8310.7510.7211.16
Män Viktkastning
Vikt: 15,88kg
8/1 11:45
1 Torgny Gustafsson
Strands IF
65 Strands IF 13.87 PB
123456
Torgny Gustafsson13.87xxxxx
P17 & P15 60 m
8/1 11:10
1 Wahaj Ali
Brännans IF
08 Brännans IF 8.00
2 Vilgot Westling
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 8.02
3 Jakob Lennermark
Turebergs FK
07 Turebergs FK 8.31 PB
4 Emil Lundagårds
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 8.57 1:a DM
5 Gusten Berglund
Söderhamns IF
09 Söderhamns IF 8.67 2:a DM
Sammanställning per klass
P17
1 Vilgot Westling
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 8.02
2 Emil Lundagårds
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 8.57
P15
1 Wahaj Ali
Brännans IF
08 Brännans IF 8.00
2 Jakob Lennermark
Turebergs FK
07 Turebergs FK 8.31
3 Gusten Berglund
Söderhamns IF
09 Söderhamns IF 8.67
P17 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

P17 Höjd
8/1 13:15
1 Vilgot Westling
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 140 =SB
135140145
Vilgot Westlingooxxx
P17 Stav
8/1 11:10
1 Leon Ölmerud Kjellman
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 290
200220240260270280290300
Leon Ölmerud Kjellmanxooxoxooxxooxxx
P17 Längd
8/1 11:45
1 Leon Ölmerud Kjellman
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 5.72
2 Vilgot Westling
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 4.97
123456
Vilgot Westlingxxxx4.97x
Leon Ölmerud Kjellmanx5.335.575.405.725.72
P17 Kula
Vikt: 5,0kg
8/1 14:45
1 Adam Söder
Gefle IF
05 Gefle IF 13.29 PB
123456
Adam Söder13.15x12.4011.1413.2913.20
P17 Viktkastning
Vikt: 11,34kg
8/1 12:30
Adam Söder
Gefle IF
05 Gefle IF -
123456
Adam Söderxxx---
P15 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med P17 60 m

P15 200 m
8/1 15:30
1 Edvin Käller
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 24.89 PB 1:a DM
2 Wahaj Ali
Brännans IF
08 Brännans IF 26.27
3 Jakob Lennermark
Turebergs FK
07 Turebergs FK 27.00 PB
4 Gusten Berglund
Söderhamns IF
09 Söderhamns IF 29.88 PB 2:a DM
P15 60 m häck
Höjd: 84,0cm
1 Jakob Lennermark
Turebergs FK
07 Turebergs FK 9.22
P15 Höjd
8/1 13:15
1 Edvin Käller
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 160
140145150155160165170
Edvin Källero-ooxo---xxx
P15 Längd
8/1 11:45
1 Edvin Käller
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 5.40 PB
2 Wahaj Ali
Brännans IF
08 Brännans IF 5.03
3 Leo Thor
Strands IF
08 Strands IF 4.50
123456
Leo Thor4.50xxxxx
Edvin Käller5.23xxx5.155.40
Wahaj Ali4.854.825.03x5.015.03
K35 Kula
Vikt: 4,0kg
8/1 13:15
1 Carina Lindblom
Bollnäs FIK
83 Bollnäs FIK 7.93
123456
Carina Lindblom7.427.757.93xx7.84
K35 Viktkastning
Vikt: 9,08kg
8/1 11:00
1 Carina Lindblom
Bollnäs FIK
83 Bollnäs FIK 7.84
123456
Carina Lindblom7.84XXX--
K40 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med F17 60 m

K40 Kula
Vikt: 4,0kg
8/1 13:15
1 Stina Andersson
Bollnäs FIK
79 Bollnäs FIK 7.76 PB
123456
Stina Andersson7.767.717.726.94x7.43
M55 Stav
8/1 11:10
Urban Åström
Sundsvalls FI
67 Sundsvalls FI x
300
Urban Åström xxx
M55 Viktkastning
Vikt: 11,34kg
8/1 12:30
1 Torgny Gustafsson
Strands IF
65 Strands IF 16.94
2 Anders Silén
Strands IF
65 Strands IF 12.76
123456
Torgny Gustafsson16.79x16.9116.5216.9116.94
Anders Silénx10.9312.2712.0512.76x
M60 & M70 60 m
8/1 11:20
1 Jan Lilja
Sundsvalls FI
60 Sundsvalls FI 8.92
2 Torvald Pääjärvi
Järvsö IF
48 Järvsö IF 11.23
Sammanställning per klass
M70
1 Torvald Pääjärvi
Järvsö IF
48 Järvsö IF 11.23
M60
1 Jan Lilja
Sundsvalls FI
60 Sundsvalls FI 8.92
M60 & M70 200 m
8/1 15:45
1 Jan Lilja
Sundsvalls FI
60 Sundsvalls FI 29.48
2 Torvald Pääjärvi
Järvsö IF
48 Järvsö IF 39.11
Sammanställning per klass
M70
1 Torvald Pääjärvi
Järvsö IF
48 Järvsö IF 39.11
M60
1 Jan Lilja
Sundsvalls FI
60 Sundsvalls FI 29.48
M60 Viktkastning
Vikt: 9,08kg
8/1 12:30
1 Lars Hammargren
Bollnäs FIK
60 Bollnäs FIK 14.05
123456
Lars Hammargren13.3613.6713.9814.05xx
M70 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med M60 60 m

M70 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med M60 200 m

M70 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

M70 Kula
Vikt: 4,0kg
8/1 14:50
1 Torvald Pääjärvi
Järvsö IF
48 Järvsö IF 7.17
123456
Torvald Pääjärvi6.866.956.817.176.92-
M70 Viktkastning
Vikt: 7,26kg
8/1 12:30
1 Torvald Pääjärvi
Järvsö IF
48 Järvsö IF 6.23
123456
Torvald Pääjärvi5.956.056.236.01--