Resultater Öresundsspelen

Hedens IP, Helsingborg   2022-07-08 - 2022-07-10

Arrangör: IFK Helsingborg Tävlingsledare: Anders EK Senast uppdaterad: 2022-07-11 02:00:18
2022-07-08 2022-07-09 2022-07-10 Alla dagar
Visa Resultatkort
Kvinnor 100 m Försök
10/7 13:25
Heat 1
Vind: +3.0
1 Julia Henriksson
IFK Helsingborg
00 IFK Helsingborg 11.41 q
2 Wilma Svenson
Oskarshamns SK
03 Oskarshamns SK 11.98 q
3 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK 12.01 q
4 Erika Wärff
Malmö AI
00 Malmö AI 12.40 q
5 Linnéa Agefjäll
Kalmar SK
97 Kalmar SK 12.75
6 Emelie Nyman Wänseth
Östersunds GIF
98 Östersunds GIF 12.93
7 Alva Bengtsson
IFK Helsingborg
01 IFK Helsingborg 13.02
Heat 2
Vind: +2.9
1 Ida Staafgård
Malmö AI
03 Malmö AI 11.91 q
2 Zarah Buchwald
Hvidovre AM (DEN)
95 Hvidovre AM (DEN) 12.20 q
3 Anna Bergdén
IF Udd
05 IF Udd 12.34 q
4 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 12.54 q
5 Jonna Lindéen
Kalmar SK
96 Kalmar SK 12.65
6 Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad 14.40
Josefin Nilsson
Kalmar SK
94 Kalmar SK DNS
Kvinnor 100 m Final
10/7 14:55
Vind: +2.9
1 Julia Henriksson
IFK Helsingborg
00 IFK Helsingborg 11.44
2 Wilma Svenson
Oskarshamns SK
03 Oskarshamns SK 11.86
3 Ida Staafgård
Malmö AI
03 Malmö AI 11.88
4 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK 12.00
5 Zarah Buchwald
Hvidovre AM (DEN)
95 Hvidovre AM (DEN) 12.29
6 Anna Bergdén
IF Udd
05 IF Udd 12.47
7 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 12.51
Erika Wärff
Malmö AI
00 Malmö AI DNS
Kvinnor 200 m
9/7 15:25
A-Final
Vind: +2.3
Tot. plac.
1 Julia Henriksson
IFK Helsingborg
00 IFK Helsingborg 23.65 1
2 Josefin Nilsson
Kalmar SK
94 Kalmar SK 24.30 2
3 Emelie Rantzow
IK Ymer
98 IK Ymer 24.46 3
4 Ida Staafgård
Malmö AI
03 Malmö AI 24.52 4
5 Michelle DeSilva
Mölndals AIK
99 Mölndals AIK 25.16 6
B-Final
Vind: +2.8
Tot. plac.
1 Josephine Risberg Thoor
IFK Helsingborg
95 IFK Helsingborg 24.86 5
2 Juni Palm
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 25.88 7
3 Linnéa Agefjäll
Kalmar SK
97 Kalmar SK 27.27 8
4 Marie Hansson
IK Finish
80 IK Finish 28.54 9
5 Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad 29.81 10
Kvinnor 400 m
10/7 16:30
A-Final
Tot. plac.
1 Moa Granat
Vallentuna FK
04 Vallentuna FK 56.50 1
2 Josephine Risberg Thoor
IFK Helsingborg
95 IFK Helsingborg 58.33 2
3 Louise Jørgensen
Københavns IF (DEN)
91 Københavns IF (DEN) 58.58 3
4 Erika Wärff
Malmö AI
00 Malmö AI 59.50 4
5 Lily Bosemark
IFK Lund
06 IFK Lund 1:01.33 6
B-Final
Tot. plac.
1 Sara Liljegren
IS Göta
81 IS Göta 1:00.85 5
2 Felicia Ascard
Malmö AI
96 Malmö AI 1:02.13 7
3 Emelie Lundin
IFK Helsingborg
90 IFK Helsingborg 1:13.24 8
4 Anneli Lundblom
Björnstorps IF
79 Björnstorps IF 1:21.28 9
Kvinnor 800 m
8/7 17:20
1 Sara Liljegren
IS Göta
81 IS Göta 2:13.89
2 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 2:15.58 PB
3 Lily Bosemark
IFK Lund
06 IFK Lund 2:16.78 PB
4 Hanna Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 2:17.22 PB
Kvinnor 1500 m
9/7 13:45
1 Johanna Hofvendahl
IS Göta
04 IS Göta 4:49.85
2 Annelie Blomquist
IS Göta
70 IS Göta 4:52.60
3 Beatrice Ask
Malmö AI
05 Malmö AI 4:54.77 PB
4 Katharina Zobel
Bagsværd Atletik (DEN)
07 Bagsværd Atletik (DEN) 4:56.18
5 Tilde Adolfsson
Motala AIF
05 Motala AIF 5:01.53
Kvinnor 3000 m
8/7 18:15
1 Johanna Hofvendahl
IS Göta
04 IS Göta 10:25.64
2 Annelie Blomquist
IS Göta
70 IS Göta 10:46.02
3 Maja Malm
Höörs IS
04 Höörs IS 11:46.33
Kvinnor 100 m häck
Höjd: 84,0cm
9/7 11:10
Vind: +3.2
1 Elin Lindeblad
Kalmar SK
95 Kalmar SK 13.63
2 Johanna Carlsson
IFK Helsingborg
94 IFK Helsingborg 14.01
3 Moa Granat
Vallentuna FK
04 Vallentuna FK 14.05 14.042
4 Jonna Lindéen
Kalmar SK
96 Kalmar SK 14.05 14.045
5 Kajsa Rooth
IK Tjalve (NOR)
03 IK Tjalve (NOR) 14.32
Kvinnor 100 m häck Extra
Höjd: 84,0cm
9/7 12:30
Vind: +2.8
1 Johanna Carlsson
IFK Helsingborg
94 IFK Helsingborg 14.13
2 Moa Granat
Vallentuna FK
04 Vallentuna FK 14.14
3 Kajsa Rooth
IK Tjalve (NOR)
03 IK Tjalve (NOR) 14.24
4 Tilda Lilja
IFK Helsingborg
03 IFK Helsingborg 16.26
Elin Molinder
Mölndals AIK
04 Mölndals AIK DNF
Jonna Lindéen
Kalmar SK
96 Kalmar SK DNS
Elin Lindeblad
Kalmar SK
95 Kalmar SK DNS
Kvinnor 400 m häck
Höjd: 76,2cm
8/7 16:55
1 Tilde Bjerager
Höörs IS
04 Höörs IS 1:02.38 PB
2 Elin Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 1:02.61
3 Emelie Öberg
Ullevi FK
97 Ullevi FK 1:05.09
4 Felicia Ascard
Malmö AI
96 Malmö AI 1:05.91
5 Frida Hansson
Färgelanda IF
97 Färgelanda IF 1:09.56
6 Anna-Lena Falknell
FK Athlet
78 FK Athlet 1:21.04
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Tilde Bjerager
Höörs IS
04 Höörs IS 1:02.38
2 Elin Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 1:02.61
3 Emelie Öberg
Ullevi FK
97 Ullevi FK 1:05.09
4 Felicia Ascard
Malmö AI
96 Malmö AI 1:05.91
5 Frida Hansson
Färgelanda IF
97 Färgelanda IF 1:09.56
6 Anna-Lena Falknell
FK Athlet
78 FK Athlet 1:21.04
Kvinnor Höjd
10/7 15:00
1 Emelie Nyman Wänseth
Östersunds GIF
98 Östersunds GIF 169 =SB
2 Linda Skantze
IFK Lidingö
95 IFK Lidingö 165
3 Karin Boestad
IFK Lidingö
99 IFK Lidingö 161
156161165169172
230 Karin Boestadxxoxoxxx
636 Emelie Nyman Wänseth-xooxxoxxx
231 Linda Skantze--xxoxxx
Kvinnor Stav
9/7 12:00
1 Gabriella Jönsson
IFK Helsingborg
01 IFK Helsingborg 407
2 Sara Winberg
Täby IS
04 Täby IS 387 SB
3 Linnea Jönsson
IFK Helsingborg
99 IFK Helsingborg 387
4 Leonie Mörstam
IFK Växjö
06 IFK Växjö 358 PB
5 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 343
6 Anne Sofie Hyldtoft Olsen
Københavns IF (DEN)
94 Københavns IF (DEN) 343
=7 Elsa Skager
Lerum Friidrott
08 Lerum Friidrott 286
=7 Ebba Holmen
IFK Göteborg
08 IFK Göteborg 286
286307326343358373387397407432
185 Linnea Jönsson-----oxoxxx
184 Gabriella Jönsson-----xoox--oxxx
262 Leonie Mörstam-ooxooxxx
699 Elsa Skageroxxx
533 Sara Winberg----xoooxxx
144 Ida Jexe Ek--xxoxoxxx
375 Anne Sofie Hyldtoft Olsen--oxxoxxx
136 Ebba Holmenoxxx
Kvinnor Stav Extra
10/7 11:50
1 Gabriella Jönsson
IFK Helsingborg
01 IFK Helsingborg 410
2 Linnea Jönsson
IFK Helsingborg
99 IFK Helsingborg 400
3 Jenny Rosén
Nyköpings BIS
72 Nyköpings BIS 294 S-rek VK50
262278294310325340355370385400410432
184 Gabriella Jönsson--------o-xxoxxx
652 Jenny Rosénooxxoxxx
185 Linnea Jönsson-------oooxx-
Kvinnor Längd
10/7 11:55
1 Ida Nilsson
Mölndals AIK
98 Mölndals AIK 5.73 +2.5
2 Judith Wagersten
Örgryte IS
98 Örgryte IS 5.28 +2.5
3 Maja Pettersson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 5.18 +1.5
4 Cornelia Helgesson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 4.94 +5.0
123456
266 Maja Pettersson4.95 +3.45.01 +2.45.18 +1.53.49 +2.85.02 +2.2-
460 Ida Nilsson5.59 +1.9x 5.67 +3.75.72 +3.4x 5.73 +2.5
600 Cornelia Helgesson4.94 +5.0x 4.72 +5.1x x 4.78 +1.9
630 Judith Wagerstenx x x x 5.23 +4.35.28 +2.5
Kvinnor Tresteg
9/7 10:15
1 Emelie Nyman Wänseth
Östersunds GIF
98 Östersunds GIF 13.15 +2.6
2 Judith Wagersten
Örgryte IS
98 Örgryte IS 10.80 +2.1
3 Sofia Ensberg
Örgryte IS
02 Örgryte IS 10.48 +3.4
123456
625 Sofia Ensberg10.32 +2.910.39 +4.49.67 +3.110.48 +3.49.99 +2.610.48 +2.8
636 Emelie Nyman Wänseth13.03 +3.2x - 13.15 +2.613.09 +2.513.15 +2.5
630 Judith Wagerstenx 10.72 +4.210.75 +1.410.67 +3.010.80 +2.110.79 +3.3
Kvinnor Kula
Vikt: 4,0kg
10/7 14:20
1 Frida Åkerström
Hässelby SK
90 Hässelby SK 16.37
2 Erika Wärff
Malmö AI
00 Malmö AI 12.86
3 Maria Nilsson
IK Orient
95 IK Orient 12.60
4 Elisabeth Thon Rosvold
Asker SK (NOR)
02 Asker SK (NOR) 12.43
5 Karolina Wamsler
IFK Lund
98 IFK Lund 11.38 PB
6 Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad 8.32
123456
250 Karolina Wamsler11.1411.2811.0011.35x11.38
5 Elisabeth Thon Rosvoldx12.43xx--
433 Erika Wärff12.3911.6612.8612.6712.6412.54
292 Maria Nilsson11.9311.0512.4612.0812.3312.60
149 Linda Åkerman8.32xxx8.21x
91 Frida Åkerström16.37xxxxx
Kvinnor Diskus
Vikt: 1,0kg
10/7 12:40
1 Daniella Persson
Spårvägens FK
00 Spårvägens FK 56.32 PB
2 Frida Åkerström
Hässelby SK
90 Hässelby SK 51.70 SB
3 Elisabeth Thon Rosvold
Asker SK (NOR)
02 Asker SK (NOR) 51.37 SB
4 Jennifer Rudberg
IFK Växjö
98 IFK Växjö 51.32
5 Ella Andersson
Eslövs AI
00 Eslövs AI 45.42
6 Elin Rubin
Hovslätts IK
95 Hovslätts IK 44.28 SB
7 Levina Ringdahl
Marieby GIF
04 Marieby GIF 39.26 PB
8 Karolina Wamsler
IFK Lund
98 IFK Lund 37.75
9 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 30.85
10 Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad 21.32
Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad -
Maria Nilsson
IK Orient
95 IK Orient x
123456
5 Elisabeth Thon Rosvoldx47.1751.3750.60xx
292 Maria Nilssonxxx
79 Elin Rubinx42.5344.2643.64x44.28
150 Matilda Åkerman-xx
438 Levina Ringdahl36.9234.9037.5037.1234.6539.26
38 Ella Andersson44.29x44.90x45.4243.70
149 Linda Åkerman21.32xx
250 Karolina Wamslerx37.75xxxx
91 Frida Åkerströmx47.6844.6148.1051.7048.04
267 Ronja Rickardsson30.8529.2928.91
268 Jennifer Rudberg47.7751.32x50.6349.24x
514 Daniella Perssonx50.50x56.3250.7052.66
Kvinnor Slägga
Vikt: 4,0kg
8/7 17:40
1 Rebecka Hallerth
Spårvägens FK
96 Spårvägens FK 62.36
2 Thea Löfman
Malmö AI
03 Malmö AI 59.75
3 Liv Nedergaard
Sparta (DEN)
02 Sparta (DEN) 58.89
4 Emma Palmgren
IF Göta Karlstad
01 IF Göta Karlstad 55.04
5 Linda Hedlund
Boden FI
04 Boden FI 48.58 PB
6 Tilde Grönwall
IK Finish
04 IK Finish 45.93
7 Hanna Grönwall
Malmö AI
99 Malmö AI 44.22
8 Elin Rydqvist
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 42.53
9 Saga Redestam
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 37.83
10 Matilda Karlsson
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 36.93
123456
207 Saga Redestam37.83xx
148 Elin Rydqvist38.5841.38xx40.8442.53
186 Matilda Karlssonx36.6836.93
275 Tilde Grönwall45.5145.9344.31x45.93x
25 Linda Hedlund46.7344.90xx48.5845.39
414 Thea Löfman57.8458.7358.7856.6059.75x
511 Rebecka Hallerthx60.02x60.8561.2162.36
401 Hanna Grönwallx43.6743.9244.22xx
510 Liv Nedergaardx58.7158.89x57.03x
115 Emma Palmgren52.7652.3654.7355.0454.29x
Kvinnor Spjut
Vikt: 600g
9/7 14:10
1 Liv Cantby
Korsør (DEN)
99 Korsør (DEN) 44.76
2 Amanda Nilsson
Örgryte IS
99 Örgryte IS 42.13
3 Emelie Nyman Wänseth
Östersunds GIF
98 Östersunds GIF 40.03
4 Malin Fröier
Hässleholms AIS
81 Hässleholms AIS 32.51
5 Natalie Claesson
Klippans FK
92 Klippans FK 30.45 SB
123456
636 Emelie Nyman Wänseth40.0339.29xx36.27x
372 Liv Cantbyx44.7642.93x-x
629 Amanda Nilsson39.52xx42.06x42.13
361 Natalie Claesson28.6727.4829.1430.4528.7829.04
696 Malin Fröier31.0030.3730.5832.51x31.56
F19 100 m
10/7 13:15
Vind: +1.6
1 Tilda Lilja
IFK Helsingborg
03 IFK Helsingborg 12.71 PB
2 Elin Molinder
Mölndals AIK
04 Mölndals AIK 12.79
3 Sissel Eliasson
Alingsås IF
04 Alingsås IF 12.90 SB
4 Dilek Özgür
Åhus FIK
03 Åhus FIK 13.41
5 Julie Fürer
TSV 1860 Stralsund (GER)
04 TSV 1860 Stralsund (GER) 14.41
6 Ella Karmborg
Höörs IS
04 Höörs IS 14.98 PB
F19 100 m Extra
10/7 14:45
Vind: +4.0
1 Tilda Lilja
IFK Helsingborg
03 IFK Helsingborg 12.55
2 Elin Molinder
Mölndals AIK
04 Mölndals AIK 12.58
3 Sissel Eliasson
Alingsås IF
04 Alingsås IF 12.69
4 Ella Karmborg
Höörs IS
04 Höörs IS 15.01
Dilek Özgür
Åhus FIK
03 Åhus FIK DNS
Julie Fürer
TSV 1860 Stralsund (GER)
04 TSV 1860 Stralsund (GER) DNS
F19 200 m
9/7 15:20
Vind: +0.7
1 Wilma Svenson
Oskarshamns SK
03 Oskarshamns SK 24.72
2 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK 25.01
3 Angelina Hooks
Malmö AI
04 Malmö AI 26.89
4 Sissel Eliasson
Alingsås IF
04 Alingsås IF 26.96 SB
5 Sofia Köllerström
Spårvägens FK
04 Spårvägens FK 28.20
F19 & F17 400 m
10/7 16:10
1 Magda Karlsson
IFK Lund
04 IFK Lund 1:02.89
2 Olivia Hansén
IF Udd
06 IF Udd 1:03.36
3 Emma Löfkvist
Heleneholms IF
05 Heleneholms IF 1:04.45
4 Karolina Nivenius
Hässelby SK
05 Hässelby SK 1:07.45 PB
5 Agnes Olsson
Turebergs FK
05 Turebergs FK 1:11.83
Sammanställning per klass
F19
1 Magda Karlsson
IFK Lund
04 IFK Lund 1:02.89
F17
1 Olivia Hansén
IF Udd
06 IF Udd 1:03.36
2 Emma Löfkvist
Heleneholms IF
05 Heleneholms IF 1:04.45
3 Karolina Nivenius
Hässelby SK
05 Hässelby SK 1:07.45
4 Agnes Olsson
Turebergs FK
05 Turebergs FK 1:11.83
F19 100 m häck
Höjd: 84,0cm
9/7 11:05
Vind: +2.9
1 Tilda Lilja
IFK Helsingborg
03 IFK Helsingborg 15.63
2 Elin Molinder
Mölndals AIK
04 Mölndals AIK 17.27
F19 Höjd
10/7 15:00
1 Elsa Wållgren
Lerum Friidrott
04 Lerum Friidrott 161
=2 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 146
=2 Hanna Dahlin
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 146
=2 Johanna Persson
Åhus FIK
03 Åhus FIK 146
=2 Olivia Andersson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 146
146151156161165
150 Matilda Åkermanoxxx
141 Hanna Dahlinoxxx
610 Johanna Perssonoxxx
59 Olivia Anderssonoxxx
688 Elsa Wållgrenxoooxxoxxx
F19 Längd
10/7 11:55
1 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 5.83 +0.3 SB
2 Sydney Karström
KFUM Kristianstad
04 KFUM Kristianstad 5.36 +3.9
3 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 5.24 +2.5
4 Dilek Özgür
Åhus FIK
03 Åhus FIK 5.15 +3.1
5 Tilda Persson
Klippans FK
04 Klippans FK 4.72 +1.8
6 Julie Fürer
TSV 1860 Stralsund (GER)
04 TSV 1860 Stralsund (GER) 4.16 +1.9
7 Lea Sophie Altmann
VfL Brandenburg (GER)
06 VfL Brandenburg (GER) 3.90 +3.7
123456
525 Julie Fürer4.16 +1.9x 4.10 +3.7x x 3.68 +1.9
547 Lea Sophie Altmannx 3.90 +3.7-
369 Tilda Perssonx x 4.68 +1.7x 4.69 +2.94.72 +1.8
144 Ida Jexe Ek5.59 +2.55.80 +2.65.74 +3.75.63 +2.0x 5.83 +0.3
150 Matilda Åkermanx 5.02 +2.35.24 +2.5x x 4.72 +1.5
615 Dilek Özgür4.87 +2.14.69 +0.85.15 +3.15.01 +2.94.98 +2.9x
358 Sydney Karström4.97 +2.55.36 +3.93.24 +4.1x x 5.18 +0.4
F19 Tresteg
9/7 10:15
1 Elin Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 11.44 +2.6
2 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 10.82 +2.5
123456
260 Elin Joabsson11.17 +2.211.44 +2.6x x x x
150 Matilda Åkerman10.22 +1.010.31 +3.6x x 10.82 +2.5x
F19 Kula
Vikt: 4,0kg
10/7 14:20
1 Elsa Wållgren
Lerum Friidrott
04 Lerum Friidrott 11.42
2 Sydney Karström
KFUM Kristianstad
04 KFUM Kristianstad 10.08
3 Majken Nilsson
Simrishamns AIF
06 Simrishamns AIF 10.02
4 Levina Ringdahl
Marieby GIF
04 Marieby GIF 9.90
123456
358 Sydney Karströmx10.089.909.9510.03x
438 Levina Ringdahl9.119.69xx9.909.88
688 Elsa Wållgren11.14x11.4211.23x10.92
504 Majken Nilssonx9.019.509.138.9810.02
F19 Diskus
Vikt: 1,0kg
9/7 10:05
1 Johanna Emanuelsson
Villstad GIF
03 Villstad GIF 42.22 SB
2 Levina Ringdahl
Marieby GIF
04 Marieby GIF 40.18 PB
3 Saga Redestam
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 27.22
123456
438 Levina Ringdahl38.6737.4140.1836.43x34.11
207 Saga Redestam25.22xxxx27.22
568 Johanna Emanuelssonx40.33xx42.22x
F19 Spjut
Vikt: 600g
9/7 14:10
1 Misa Widetoft
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 26.33
123456
66 Misa Widetoft24.82x22.2726.3323.04x
F17 100 m
10/7 12:50
Vind: +3.6
1 Johanna Pihl
Hässelby SK
06 Hässelby SK 12.57
2 Xana Baxter
Hässelby SK
06 Hässelby SK 12.63
3 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 12.65
4 Celine Stjernfelt
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 12.66
5 Annie Thorkell
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 13.01
6 Elin Lövenklev
Varbergs GIF
06 Varbergs GIF 13.15
7 Elin Thor
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 14.32
Lea Sophie Altmann
VfL Brandenburg (GER)
06 VfL Brandenburg (GER) DNS
F17 200 m
9/7 14:55
A-Final
Vind: +1.3
Tot. plac.
1 Johanna Pihl
Hässelby SK
06 Hässelby SK 25.81 1 PB
2 Linnéa Säfström
Klippans FK
05 Klippans FK 26.18 2 PB
3 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 26.35 4 PB
4 Xana Baxter
Hässelby SK
06 Hässelby SK 26.55 5
5 Celine Stjernfelt
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 26.85 6 PB
Esther Falck
Sparta (DEN)
08 Sparta (DEN) DNS
Maja Nordlien
Holte Atletik (DEN)
06 Holte Atletik (DEN) DNS
B-Final
Vind: +1.6
Tot. plac.
1 Anna Bergdén
IF Udd
05 IF Udd 26.23 3 PB
2 Elina Brantvall
Malmö AI
06 Malmö AI 27.11 7 PB
3 Ebba Holgersson
IFK Lund
06 IFK Lund 27.20 8 =PB
4 Linnea Algotsson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 28.08 9
5 Lea Sophie Altmann
VfL Brandenburg (GER)
06 VfL Brandenburg (GER) 28.10 10
6 Ellida Stengård
KA2 IF
05 KA2 IF 28.11 11 PB
F17 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med F19 400 m

F17 800 m
8/7 17:15
1 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 2:28.97
2 Agnes Olsson
Turebergs FK
05 Turebergs FK 2:46.47
F17 100 m häck
Höjd: 76,2cm
9/7 11:00
Vind: +3.8
1 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 14.20
2 Olivia Hansén
IF Udd
06 IF Udd 14.79
3 Livia Salov-Klaesson
Hässelby SK
06 Hässelby SK 14.93
4 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 15.06
5 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 15.24
F17 300 m häck
Höjd: 76,2cm
8/7 16:35
1 Olivia Hansén
IF Udd
06 IF Udd 46.30
2 Emma Löfkvist
Heleneholms IF
05 Heleneholms IF 47.02
3 Linnea Algotsson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 48.34
Engla Strand
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg DNS
F17 1500 m hinder
Höjd: 76,2cm
8/7 17:50
1 Lova Nilsson
IS Göta
07 IS Göta 5:36.85 PB
2 Vilma Atthage
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 5:54.83
3 Amanda Banke
Åhus FIK
05 Åhus FIK 5:59.99 PB
F17 Höjd
9/7 14:30
1 Isabel Josefina Buxéns
Holte Atletik (DEN)
05 Holte Atletik (DEN) 160
2 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 151
3 Livia Salov-Klaesson
Hässelby SK
06 Hässelby SK 151
4 Maja Nordlien
Holte Atletik (DEN)
06 Holte Atletik (DEN) 146
5 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 146
141146151156160164
77 Maja Nordlienooxxx
367 Wilma Nilsson-ooxxx
140 Ann-Kathrine Bergenhemoxoxxx
90 Livia Salov-Klaesson-oxxoxxx
76 Isabel Josefina Buxéns--oxoxoxxx
F17 Stav
10/7 11:50
1 Ellida Stengård
KA2 IF
05 KA2 IF 340 PB
2 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 294
262278294310325340355
335 Freja Streniusoooxxx
333 Ellida Stengård--xooooxxx
F17 Längd
10/7 13:10
1 Annie Thorkell
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 5.46 +1.1 SB
2 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 5.42 +1.6 PB
3 Johanna Pihl
Hässelby SK
06 Hässelby SK 5.36 +3.4
4 Linnéa Säfström
Klippans FK
05 Klippans FK 5.21 +1.9
5 Xana Baxter
Hässelby SK
06 Hässelby SK 5.03 +2.4
6 Karolina Nivenius
Hässelby SK
05 Hässelby SK 4.94 +4.5
7 Emma Löfkvist
Heleneholms IF
05 Heleneholms IF 4.70 +2.1
8 Melissa Linde
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
06 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 4.47 +2.6
9 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 4.39 +4.7
10 Tilda Persson
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 4.34 +3.6
11 Julia Kiwall
TSV 1860 Stralsund (GER)
06 TSV 1860 Stralsund (GER) 4.18 +2.7
12 Lisa Berggren
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 3.99 +2.1
Anna Bergdén
IF Udd
05 IF Udd -
Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg x
123456
73 Emma Löfkvist4.70 +2.14.55 +1.34.70 +4.34.18 +2.74.48 +4.24.32 +2.4
367 Wilma Nilssonx x 5.30 +3.65.18 0.05.42 +1.65.32 +3.9
370 Linnéa Säfströmx 5.18 +2.25.13 +3.0x 5.21 +1.9x
87 Karolina Niveniusx 4.86 +3.34.73 +1.84.94 +4.54.82 +2.84.55 +4.1
85 Xana Baxter4.66 +1.94.88 +3.14.86 +2.14.98 +3.64.80 +2.75.03 +2.4
222 Annie Thorkell5.46 +2.65.46 +1.1x 5.17 +2.43.24 +2.7x
124 Anna Bergdén- - -
502 Lisa Berggren3.99 +2.12.50 +4.13.99 +3.2
140 Ann-Kathrine Bergenhem4.39 +4.73.92 +1.24.10 +3.1
527 Julia Kiwall4.18 +2.7x 3.97 +3.2
494 Melissa Linde4.15 +4.04.13 +1.44.42 +3.14.47 +2.64.25 +3.54.36 +4.8
88 Johanna Pihlx 4.86 +2.1x 5.36 +3.4x 5.35 +4.0
155 Sara Anderssonx x x
97 Tilda Persson1.66 +2.32.02 +0.94.34 +3.6
F17 Tresteg
9/7 10:15
1 Annie Thorkell
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 11.64 +2.4
2 Anna Bergdén
IF Udd
05 IF Udd 11.06 +2.9
3 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 10.72 +1.9 SB
4 Linnea Algotsson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 10.64 +3.2
5 Lea Sophie Altmann
VfL Brandenburg (GER)
06 VfL Brandenburg (GER) 10.26 +4.1
123456
124 Anna Bergdén10.70 +2.410.72 +2.510.67 +1.810.90 +2.3x 11.06 +2.9
222 Annie Thorkellx x 11.37 +1.411.64 +2.4x x
637 Linnea Algotssonx 10.51 +3.610.58 +4.210.64 +3.210.14 +2.3x
547 Lea Sophie Altmann10.06 +1.410.24 +3.610.10 +1.410.26 +4.19.66 +1.410.10 +1.9
267 Ronja Rickardsson10.70 +2.6x x x x 10.72 +1.9
F17 Kula
Vikt: 3,0kg
10/7 10:55
1 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 13.09
2 Anna Askencrantz
IFK Växjö
06 IFK Växjö 12.97
3 Annie Thorkell
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 12.55
4 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 12.41
5 Linnéa Säfström
Klippans FK
05 Klippans FK 12.03
6 Majken Nilsson
Simrishamns AIF
06 Simrishamns AIF 11.30 SB
7 Alice Hultberg
Malmö AI
05 Malmö AI 10.82
8 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 10.77 PB
9 Tilde Schack
Åhus FIK
05 Åhus FIK 10.35 PB
10 Ellida Stengård
KA2 IF
05 KA2 IF 9.69
11 Melissa Linde
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
06 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 9.44 PB
12 Julia Kiwall
TSV 1860 Stralsund (GER)
06 TSV 1860 Stralsund (GER) 8.05
Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg x
123456
370 Linnéa Säfström11.4211.0911.4911.9611.3612.03
612 Tilde Schack9.8210.3510.33
254 Anna Askencrantz12.1212.2912.0812.2812.9712.62
222 Annie Thorkell12.4612.2912.0112.5511.3712.45
140 Ann-Kathrine Bergenhemx9.9010.7710.2610.4710.08
527 Julia Kiwall8.05x7.93
408 Alice Hultberg10.55x10.82x10.6210.61
367 Wilma Nilssonx13.0913.04xxx
504 Majken Nilssonx11.3010.9410.0910.56x
494 Melissa Linde9.069.448.84
267 Ronja Rickardsson12.34xx12.41x12.23
333 Ellida Stengårdx9.69x
155 Sara Anderssonxxx
F17 Diskus
Vikt: 1,0kg
9/7 10:40
1 Anna Askencrantz
IFK Växjö
06 IFK Växjö 43.45 PB
2 Thea Grangeus
Falkenbergs IK
06 Falkenbergs IK 31.51 PB
3 Alice Hultberg
Malmö AI
05 Malmö AI 29.52
4 Sofie Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 29.07 PB
5 Melissa Linde
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
06 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 27.73 PB
123456
236 Sofie Andersson21.2425.1829.0721.3827.56x
254 Anna Askencrantz39.5640.6839.4443.4542.9641.90
494 Melissa Linde23.5220.7827.73x20.6825.43
45 Thea Grangeus27.2626.89x27.5825.4031.51
408 Alice Hultbergxxx21.65x29.52
F17 Slägga
Vikt: 3,0kg
8/7 16:10
1 Emma Krantz
Ullevi FK
05 Ullevi FK 54.80
2 Joanna Ek
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 48.65 PB
3 Saga Svensson
Eslövs AI
06 Eslövs AI 46.83
4 Elvira Hall
Ljungby FIK
06 Ljungby FIK 41.11 PB
5 Tilde Schack
Åhus FIK
05 Åhus FIK 38.36 PB
6 Maud Utter
IF Kronan
05 IF Kronan 29.39 PB
123456
165 Joanna Ek47.2344.4948.6543.88x43.54
538 Emma Krantz54.53x53.4454.80xx
612 Tilde Schack38.3633.4434.8633.28x38.36
383 Elvira Hall40.26x40.4740.5341.11x
44 Saga Svenssonxx45.3746.83xx
121 Maud Utter27.5929.1229.3927.6826.51x
F17 Spjut
Vikt: 500g
8/7 18:00
1 Linn Svedberg Jarlhage
Falkenbergs IK
05 Falkenbergs IK 43.14
2 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 38.48
3 Hanna Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 35.66
4 Julia Kiwall
TSV 1860 Stralsund (GER)
06 TSV 1860 Stralsund (GER) 34.05 PB
5 Sofie Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 31.43 PB
6 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 30.33
7 Ida Kindbom
Motala AIF
05 Motala AIF 29.48
8 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 26.31 SB
9 Elin Thor
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 25.57 SB
123456
155 Sara Andersson30.3326.6127.4729.3527.4128.54
367 Wilma Nilsson32.0638.4835.0234.2434.9036.32
236 Sofie Andersson31.4330.73x29.1129.2031.04
235 Hanna Andersson33.1235.6631.7835.0635.5434.62
220 Elin Thor22.8325.5725.4524.2623.3821.45
527 Julia Kiwall31.8131.3131.6631.7133.0934.05
140 Ann-Kathrine Bergenhem26.31x22.75x25.3123.02
48 Linn Svedberg Jarlhage40.3843.1435.02x32.7937.24
447 Ida Kindbomx29.48-
F15 80 m Försök
10/7 12:25
Heat 1
Vind: +1.9
1 Milene Rosberg
Malmö AI
07 Malmö AI 10.53 q PB
2 Bella Skogsberg
Linköpings GIF
07 Linköpings GIF 10.95 q PB
3 Felicia Mårtensson
Ystads IF
07 Ystads IF 11.28 q PB
4 Meja Wallering
IFK Lund
07 IFK Lund 11.96 q PB
5 Tilda Räftegård
Malmö AI
07 Malmö AI 12.03
6 Karin Eckerbom
Motala AIF
07 Motala AIF 12.04 PB
Heat 2
Vind: +3.3
1 Hanna Amundin
Ullevi FK
07 Ullevi FK 10.31 q
2 Noelle Lehmann
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
07 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 10.92 q
3 Olivia Andersson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 11.20 q
4 Emilia Edvinsson
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 11.75 q
5 Elvira Skouras
Malmö AI
07 Malmö AI 12.07
Siri Zetterdahl
KA2 IF
07 KA2 IF DNS
F15 80 m Final
10/7 14:25
Vind: +4.0
1 Hanna Amundin
Ullevi FK
07 Ullevi FK 10.23
2 Milene Rosberg
Malmö AI
07 Malmö AI 10.29
3 Bella Skogsberg
Linköpings GIF
07 Linköpings GIF 10.72
4 Noelle Lehmann
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
07 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 10.93
5 Olivia Andersson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 11.17
6 Felicia Mårtensson
Ystads IF
07 Ystads IF 11.38
7 Emilia Edvinsson
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 11.72
Meja Wallering
IFK Lund
07 IFK Lund DNS
F15 300 m
9/7 13:25
1 Hanna Amundin
Ullevi FK
07 Ullevi FK 42.07
2 Lilly Loggner
KA2 IF
07 KA2 IF 43.44
3 Moa Wirstedt
Malmö AI
07 Malmö AI 44.67
4 Milene Rosberg
Malmö AI
07 Malmö AI 46.02 PB
Nadia Lindborg
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg DNS
F15 800 m
10/7 15:10
1 Thórhildur Lilja Hafsteinsdóttir
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 2:33.77
2 Ella Törnblom
Åhus FIK
07 Åhus FIK 2:39.37 SB
3 Vilma Atthage
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 2:43.91
Nadia Lindborg
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg DNF
Ella Östblom
Gefle IF
08 Gefle IF DNS
Hanna Elsner
Bad Doberaner SV (GER)
08 Bad Doberaner SV (GER) DNS
F15 80 m häck Försök
Höjd: 76,2cm
9/7 10:30
Heat 1
Vind: +4.2
1 Maya Lilja
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 11.87 q
2 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 13.14 q
3 Olivia Pihl
Hässelby SK
08 Hässelby SK 13.19
4 Olivia Andersson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 13.44
5 Karin Eckerbom
Motala AIF
07 Motala AIF 15.12
Heat 2
Vind: +2.6
1 Astrid Fakelius
Brattås CK
08 Brattås CK 12.20 q
2 Binta Jammeh
Malmö AI
08 Malmö AI 12.60 q
3 Noelle Lehmann
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
07 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 12.75 q
4 Emily Grawert
VfL Brandenburg (GER)
08 VfL Brandenburg (GER) 12.83 q
5 Isa Lindberg
Ystads IF
07 Ystads IF 13.40
6 Astrid Legård Have Rasmussen
Roar Atletik (DEN)
07 Roar Atletik (DEN) 14.73
Heat 3
Vind: +4.3
1 Esther Falck
Sparta (DEN)
08 Sparta (DEN) 12.85 q
2 Olivia Lindberg Tillander
Ystads IF
07 Ystads IF 13.11 q
3 Stella Falknell
FK Athlet
07 FK Athlet 13.66
4 Elin Larsson
IF Rigor
08 IF Rigor 14.20
5 Matilda Linden
IF Göta Karlstad
08 IF Göta Karlstad 14.81
Mia Poralla
VfL Spremberg (GER)
08 VfL Spremberg (GER) DNS
F15 80 m häck Final
Höjd: 76,2cm
9/7 12:15
Vind: +2.7
1 Maya Lilja
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 11.84
2 Astrid Fakelius
Brattås CK
08 Brattås CK 11.86
3 Binta Jammeh
Malmö AI
08 Malmö AI 12.60
4 Noelle Lehmann
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
07 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 12.69
5 Esther Falck
Sparta (DEN)
08 Sparta (DEN) 12.75
6 Emily Grawert
VfL Brandenburg (GER)
08 VfL Brandenburg (GER) 12.80
7 Olivia Lindberg Tillander
Ystads IF
07 Ystads IF 12.98
8 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 12.99
F15 300 m häck
Höjd: 76,2cm
8/7 16:25
1 Ella Östblom
Gefle IF
08 Gefle IF 45.77 PB
2 Majken Söderlund Larsson
Hälle IF
07 Hälle IF 46.24
3 Lilly Loggner
KA2 IF
07 KA2 IF 47.21
4 Ebba Holmen
IFK Göteborg
08 IFK Göteborg 51.26
5 Olivia Lindberg Tillander
Ystads IF
07 Ystads IF 51.35
6 Tilda Persson
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 52.05
7 Stella Falknell
FK Athlet
07 FK Athlet 52.53 PB
8 Hanna Elsner
Bad Doberaner SV (GER)
08 Bad Doberaner SV (GER) 54.56
F15 4x80 m
10/7 16:00
1 IFK Helsingborg Lag x
Emilia Edvinsson 07
Maya Lilja 07
Thórhildur Lilja Hafsteinsdóttir 07
Evelin Varga 08

IFK Helsingborg
IFK Helsingborg 44.07
2 Simrishamns AIF
Alma Arvidsson 09
Rut Nilsson 08
Alma Andersson 09
Lisa Berggren 08

Simrishamns AIF
Simrishamns AIF 47.04
F15 Höjd
10/7 11:00
1 Isa Lindberg
Ystads IF
07 Ystads IF 161
2 Olivia Andersson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 141
=3 Hilma Sevelin
Katrineholms SK
07 Katrineholms SK 141
=3 Tova Lundin
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 141 SB
5 Lova Nilsson
IS Göta
07 IS Göta 141
126131136141146150154158161163
352 Hilma Sevelin--xooxxx
311 Lova Nilssonooxoxxox--
198 Tova Lundin--xooxxx
581 Isa Lindberg----oooxooxxx
59 Olivia Andersson--oo---
F15 Stav
10/7 13:25
1 Bella Gisel
Malmö AI
07 Malmö AI 302 PB
2 Hjördis Selldén Torle
Båstads GIF
09 Båstads GIF 279
3 Tova Lundin
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 259 PB
4 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 233 PB
5 Astrid Aspington
KA2 IF
09 KA2 IF 233 PB
6 Vilma Jexe Ek
IFK Halmstad
07 IFK Halmstad 218
7 Zuzanna Draus
IFK Halmstad
07 IFK Halmstad 201 PB
Astrid Legård Have Rasmussen
Roar Atletik (DEN)
07 Roar Atletik (DEN) x
182201218233246259270279288295302312
597 Vera Frisk--ooxxx
464 Astrid Legård Have Rasmussenxxx
33 Hjördis Selldén Torle---oooooxxx
145 Vilma Jexe Ek-ooxxx
142 Zuzanna Drausoxoxxx
318 Astrid Aspington-ooxoxxx
400 Bella Gisel-----ooooooxxx
198 Tova Lundin--oxooxxoxxx
F15 Längd
9/7 14:35
1 Noelle Lehmann
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
07 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 5.26 +3.1
2 Isa Lindberg
Ystads IF
07 Ystads IF 4.89 +1.9 SB
3 Moa Kindbom
Motala AIF
07 Motala AIF 4.81 +3.1
4 Olivia Andersson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 4.73 +1.7
5 Olivia Lindberg Tillander
Ystads IF
07 Ystads IF 4.52 +2.2
6 Siri Zetterdahl
KA2 IF
07 KA2 IF 4.47 +2.6
7 Bella Skogsberg
Linköpings GIF
07 Linköpings GIF 4.44 +3.0
8 Hilma Sevelin
Katrineholms SK
07 Katrineholms SK 4.35 +1.5 PB
9 Vilma Jexe Ek
IFK Halmstad
07 IFK Halmstad 4.18 +1.1
10 Evelina Appel
Linköpings GIF
07 Linköpings GIF 3.31 +3.3
123456
581 Isa Lindberg3.51 +1.14.79 +2.14.38 +2.14.80 +2.9x 4.89 +1.9
340 Siri Zetterdahl4.47 +2.64.27 +1.44.39 +1.64.31 +1.03.70 +3.2x
583 Olivia Lindberg Tillanderx 4.47 +0.9x 4.52 +2.24.45 +3.1x
380 Evelina Appelx x 3.31 +3.3
145 Vilma Jexe Ekx x 4.18 +1.1
448 Moa Kindbom2.96 +0.84.60 +1.54.52 +1.14.39 +2.8x 4.81 +3.1
59 Olivia Anderssonx 4.59 +1.14.73 +1.7x x 4.22 +1.5
352 Hilma Sevelin3.95 +0.44.35 +1.54.20 +2.7x 4.23 +1.5x
493 Noelle Lehmann5.10 +1.75.26 +3.1x 5.19 +2.45.17 +2.85.06 +2.5
382 Bella Skogsberg4.14 +1.94.26 +1.04.35 +2.74.34 +1.84.44 +3.04.36 0.0
F15 Tresteg
9/7 11:30
1 Nellie Garmland
Katrineholms SK
09 Katrineholms SK 11.46 +2.8
2 Bella Gisel
Malmö AI
07 Malmö AI 10.58 +1.3
3 Olivia Andersson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 10.24 +4.9
4 Ella Östblom
Gefle IF
08 Gefle IF 10.16 +2.4
5 Siri Zetterdahl
KA2 IF
07 KA2 IF 9.77 +2.1
6 Vintra Sävgren
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 9.11 +3.5
7 Nova Arvidsson
Stensjöns IF
09 Stensjöns IF 8.97 +2.8
8 Filippa Persson
Höörs IS
08 Höörs IS 8.95 +4.2
9 Karin Eckerbom
Motala AIF
07 Motala AIF 8.77 +4.8
10 Amanda Håkansson
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 8.41 +1.3
123456
59 Olivia Andersson10.24 +4.910.07 +2.110.24 +3.9
340 Siri Zetterdahl8.86 +3.29.77 +2.19.58 +2.28.62 +2.79.70 +2.29.72 +2.4
179 Amanda Håkansson8.10 +4.98.33 +1.08.41 +1.3
57 Ella Östblom10.16 +2.49.67 0.010.04 +3.9x x 10.03 +1.5
110 Filippa Persson8.59 +2.48.95 +4.28.79 +1.68.77 +4.28.49 +1.58.46 +0.9
400 Bella Gisel10.40 +2.4x 10.58 +1.3x x 10.51 +0.3
515 Nova Arvidsson8.67 +2.98.58 +2.08.97 +2.8- 8.85 +3.2x
444 Karin Eckerbom8.63 +2.68.77 +4.88.44 +2.1
349 Nellie Garmland11.21 +2.411.25 +3.911.46 +2.811.21 +1.3- x
218 Vintra Sävgren8.96 +1.99.05 +4.49.11 +3.59.05 +1.78.62 +1.89.04 +1.9
F15 Kula
Vikt: 3,0kg
9/7 15:10
1 Elin Larsson
IF Rigor
08 IF Rigor 11.47
2 Maya Lilja
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 10.82 PB
3 Isa Lindberg
Ystads IF
07 Ystads IF 10.50
4 Matilda Linden
IF Göta Karlstad
08 IF Göta Karlstad 10.42
5 Bella Skogsberg
Linköpings GIF
07 Linköpings GIF 10.40
6 Bella Gisel
Malmö AI
07 Malmö AI 10.06 PB
7 Tuva Lindstedt
Motala AIF
08 Motala AIF 9.66
8 Matilda Käck
Motala AIF
07 Motala AIF 9.07
9 Elsa Lundquist
Malmö AI
07 Malmö AI 8.94
10 Evelina Appel
Linköpings GIF
07 Linköpings GIF 8.34 PB
11 Hilma Sevelin
Katrineholms SK
07 Katrineholms SK 7.18
123456
190 Maya Lilja9.8010.5810.088.569.9310.82
450 Tuva Lindstedt9.309.24x9.669.399.00
581 Isa Lindberg9.6310.4110.4410.5010.1010.18
113 Matilda Linden9.3110.3410.429.8210.389.88
400 Bella Gisel10.06x8.849.158.709.19
412 Elsa Lundquist8.83x8.94
382 Bella Skogsberg10.2510.4010.2110.3710.0010.22
449 Matilda Käck8.178.379.078.968.53x
352 Hilma Sevelin6.937.037.18
380 Evelina Appel8.347.78x
650 Elin Larsson10.9910.7710.6810.6710.1411.47
F15 Diskus
Vikt: 0,75kg
10/7 11:30
1 Tuva Lindstedt
Motala AIF
08 Motala AIF 36.36 PB
2 Bella Skogsberg
Linköpings GIF
07 Linköpings GIF 30.03 PB
3 Malou Bonde
IK Olympia (DEN)
07 IK Olympia (DEN) 29.93 PB
4 Meja Wallering
IFK Lund
07 IFK Lund 28.02
5 Hanna Elsner
Bad Doberaner SV (GER)
08 Bad Doberaner SV (GER) 27.86
6 Ida Bjerkliden
Kongahälla AIK
08 Kongahälla AIK 27.08
7 Elsa Lundquist
Malmö AI
07 Malmö AI 26.18
8 Misa Widetoft
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 25.51
9 Matilda Käck
Motala AIF
07 Motala AIF 23.65
10 Matilda Linden
IF Göta Karlstad
08 IF Göta Karlstad 23.60 PB
11 Evelina Appel
Linköpings GIF
07 Linköpings GIF 15.20
123456
249 Meja Wallering25.39x24.0228.0226.0024.18
8 Hanna Elsner25.1026.3026.6624.7826.5227.86
450 Tuva Lindstedt33.63x34.1534.38x36.36
382 Bella Skogsbergx30.03x27.5526.5325.56
113 Matilda Linden23.60x20.18
380 Evelina Appelx13.1515.20
449 Matilda Käck23.1323.65x
66 Misa Widetoft24.6125.51x23.66xx
289 Malou Bonde29.0929.9329.2622.28xx
412 Elsa Lundquist23.5425.6324.2726.1824.93x
371 Ida Bjerkliden27.0827.07x24.7027.00x
F15 Spjut
Vikt: 500g
8/7 16:55
1 Isa Lindberg
Ystads IF
07 Ystads IF 40.07
2 Malou Bonde
IK Olympia (DEN)
07 IK Olympia (DEN) 37.97 PB
3 Felicia Mårtensson
Ystads IF
07 Ystads IF 36.13
4 Matilda Linden
IF Göta Karlstad
08 IF Göta Karlstad 30.04 PB
5 Misa Widetoft
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 28.14
6 Maya Lilja
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 23.71
7 Tova Lundin
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 22.50
8 Elsa Lundquist
Malmö AI
07 Malmö AI 22.13 SB
9 Tilda Räftegård
Malmö AI
07 Malmö AI 19.10
10 Thórhildur Lilja Hafsteinsdóttir
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 18.68
11 Emilia Edvinsson
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 18.17 PB
123456
581 Isa Lindbergx34.7740.0734.3037.45x
172 Thórhildur Lilja Hafsteinsdóttir18.68xx
164 Emilia Edvinsson18.1717.19x
584 Felicia Mårtensson32.6034.2135.0832.0336.0736.13
198 Tova Lundin14.8717.9621.4621.8420.9922.50
427 Tilda Räftegård19.1015.6915.02
190 Maya Lilja19.34xx18.2518.2123.71
66 Misa Widetoftx25.79xx28.14x
113 Matilda Linden30.04x25.3322.7628.2729.49
289 Malou Bonde32.8331.5836.3034.1637.9733.39
412 Elsa Lundquist21.8820.8022.13xxx
F14 80 m Försök
10/7 12:05
Heat 1
Vind: +3.6
1 Lillian Cardinali
Höörs IS
08 Höörs IS 10.64 q
2 Emma Liljeberg
KA2 IF
08 KA2 IF 10.98 q
3 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 11.35
4 Freja Lundin
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg 11.42
5 Curly-Sue Jäkel
VfL Spremberg (GER)
08 VfL Spremberg (GER) 11.49
Tuva Lindstedt
Motala AIF
08 Motala AIF DNS
Heat 2
Vind: +3.4
1 Astrid Fakelius
Brattås CK
08 Brattås CK 10.34 q
2 Olivia Pihl
Hässelby SK
08 Hässelby SK 11.06 q
3 Lisa Berggren
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 11.32
4 Emely Kollowa
VfL Spremberg (GER)
08 VfL Spremberg (GER) 11.39
5 Vendela Bogren
Höörs IS
08 Höörs IS 12.24
6 Lova Slänsby
Motala AIF
08 Motala AIF 12.25
Heat 3
Vind: +3.4
1 Ellinor Wennolf
Malmö AI
08 Malmö AI 10.08 q
2 Mia Poralla
VfL Spremberg (GER)
08 VfL Spremberg (GER) 10.47 q
3 Sophie Grahn
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 10.97 q
4 Lotte Donner
VfL Spremberg (GER)
08 VfL Spremberg (GER) 11.02 q
5 Emily Grawert
VfL Brandenburg (GER)
08 VfL Brandenburg (GER) 11.07
6 Tilda Persson
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 11.24
7 Alina Halenius
Motala AIF
08 Motala AIF 11.58
8 Alma Bernlo
Trollhättan FIK
08 Trollhättan FIK 11.82
F14 80 m Final
10/7 14:10
Vind: +2.9
1 Astrid Fakelius
Brattås CK
08 Brattås CK 10.26
2 Mia Poralla
VfL Spremberg (GER)
08 VfL Spremberg (GER) 10.32
3 Lillian Cardinali
Höörs IS
08 Höörs IS 10.55
4 Sophie Grahn
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 10.86
5 Emma Liljeberg
KA2 IF
08 KA2 IF 10.99
Lotte Donner
VfL Spremberg (GER)
08 VfL Spremberg (GER) DNS
Olivia Pihl
Hässelby SK
08 Hässelby SK DNS
Ellinor Wennolf
Malmö AI
08 Malmö AI DNS
F14 300 m
9/7 13:10
A-Final
Tot. plac.
1 Sophie Grahn
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 44.60 1 PB
2 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 45.17 2
3 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 45.35 3 PB
4 Ella Östblom
Gefle IF
08 Gefle IF 45.70 5
5 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 46.59 6
6 Emily Grawert
VfL Brandenburg (GER)
08 VfL Brandenburg (GER) 48.51 9
B-Final
Tot. plac.
1 Mia Poralla
VfL Spremberg (GER)
08 VfL Spremberg (GER) 45.51 4
2 Lotte Donner
VfL Spremberg (GER)
08 VfL Spremberg (GER) 47.03 7
3 Curly-Sue Jäkel
VfL Spremberg (GER)
08 VfL Spremberg (GER) 47.84 8
4 Lova Slänsby
Motala AIF
08 Motala AIF 54.59 10
F14 Höjd
10/7 13:00
1 Evelin Varga
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg 149 PB
2 Lotte Donner
VfL Spremberg (GER)
08 VfL Spremberg (GER) 149
3 Matilda Linden
IF Göta Karlstad
08 IF Göta Karlstad 141
4 Freja Lundin
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg 131
121126131136141145149152
197 Freja Lundinooxxoxxx
225 Evelin Varga----oooxxx
113 Matilda Linden-ooooxxx
559 Lotte Donnerooooooxoxxx
F14 Längd
9/7 14:10
1 Evelin Varga
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg 5.29 +0.1
2 Astrid Fakelius
Brattås CK
08 Brattås CK 5.21 +0.9 =PB
3 Ellinor Wennolf
Malmö AI
08 Malmö AI 5.19 +0.9
4 Olivia Pihl
Hässelby SK
08 Hässelby SK 5.19 +2.3
5 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 4.91 +0.6 PB
6 Binta Jammeh
Malmö AI
08 Malmö AI 4.82 +0.9
7 Esther Falck
Sparta (DEN)
08 Sparta (DEN) 4.82 +0.7
8 Tuva Lindstedt
Motala AIF
08 Motala AIF 4.72 +0.4
9 Sophie Grahn
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 4.62 +1.4
10 Curly-Sue Jäkel
VfL Spremberg (GER)
08 VfL Spremberg (GER) 4.59 +1.0
11 Emma Liljeberg
KA2 IF
08 KA2 IF 4.53 +0.6 PB
12 Alina Halenius
Motala AIF
08 Motala AIF 4.48 +1.5 PB
13 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 4.48 +0.5 PB
14 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 4.44 +0.6
15 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 4.35 +2.0
16 Emily Grawert
VfL Brandenburg (GER)
08 VfL Brandenburg (GER) 4.31 +0.1
17 Lova Slänsby
Motala AIF
08 Motala AIF 4.06 +0.4 PB
18 Maja Jönsson
Båstads GIF
08 Båstads GIF 4.03 +0.1 PB
19 Vendela Bogren
Höörs IS
08 Höörs IS 3.76 +0.4
20 Emely Kollowa
VfL Spremberg (GER)
08 VfL Spremberg (GER) 3.75 +2.1
21 Alma Bernlo
Trollhättan FIK
08 Trollhättan FIK 3.51 nwi
22 Elin Lindberg
Ystads IF
08 Ystads IF 3.42 +0.8
23 Tilda Persson
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 3.17 nwi
123456
450 Tuva Lindstedtx 4.45 +1.34.71 +0.54.72 +0.44.57 +0.34.68 +1.2
508 Esther Falck4.76 +1.04.34 +0.53.26 +2.64.44 +0.3x 4.82 +0.7
326 Emma Liljeberg4.04 nwi4.53 +0.64.10 +0.8
26 Astrid Fakeliusx 4.86 +2.85.03 nwi5.19 +1.95.21 +0.95.16 +0.6
634 Sophie Grahn4.62 +1.44.50 +2.64.51 +1.1
446 Alina Halenius4.48 +1.54.24 +2.34.32 +0.8
89 Olivia Pihlx x 4.91 nwi5.19 +2.35.06 +1.35.00 +1.0
97 Tilda Perssonx x 3.17 nwi
548 Emily Grawert4.19 +1.54.12 +1.34.31 +0.1
104 Vendela Bogren3.55 nwi3.76 +0.43.71 +0.4
521 Alma Bernlo3.51 nwi3.48 nwi3.50 +0.1
431 Ellinor Wennolf5.13 +0.85.13 +0.15.15 +0.34.77 +1.15.19 +0.95.07 +1.1
562 Emely Kollowa3.75 +2.13.49 +1.03.42 nwi
560 Curly-Sue Jäkel4.21 +1.14.59 +1.0x
32 Maja Jönsson3.95 +1.04.03 +0.13.73 +0.6
451 Lova Slänsby3.88 +1.03.93 nwi4.06 +0.4
409 Binta Jammeh4.72 +0.34.82 +0.94.18 +1.14.82 +1.0x 4.76 +1.1
601 Elvira Helgesson4.91 +0.64.64 +0.24.64 +0.14.74 nwi2.45 +1.34.70 +0.8
119 Elin Lundberg4.44 +0.64.43 -1.62.39 +0.6
60 Nike Blomberg4.48 +0.5x 4.28 +0.6
65 Tindra Westlund Stenberg4.18 +0.4x 4.35 +2.0
225 Evelin Varga5.13 +1.55.29 +0.14.91 +1.55.07 +0.45.17 +1.45.16 +0.9
579 Elin Lindberg2.89 nwi3.42 +0.83.33 +0.4
F14 Kula
Vikt: 3,0kg
8/7 16:00
1 Matilda Linden
IF Göta Karlstad
08 IF Göta Karlstad 10.62
2 Sarah Berkani
Malmö AI
10 Malmö AI 10.44
3 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 10.15 PB
4 Lotte Donner
VfL Spremberg (GER)
08 VfL Spremberg (GER) 7.50
5 Emely Kollowa
VfL Spremberg (GER)
08 VfL Spremberg (GER) 6.72
123456
119 Elin Lundberg9.7610.04x10.019.9910.15
562 Emely Kollowaxx6.276.196.726.22
393 Sarah Berkani10.169.9310.44xxx
559 Lotte Donner7.506.716.877.126.85x
113 Matilda Linden9.999.629.3710.6210.609.83
F14 Spjut
Vikt: 500g
9/7 13:10
1 Elin Lindberg
Ystads IF
08 Ystads IF 35.69 PB
2 Miranda Wolf
LG Lippe Süd (GER)
09 LG Lippe Süd (GER) 32.22
3 Hanna Elsner
Bad Doberaner SV (GER)
08 Bad Doberaner SV (GER) 29.37
4 Matilda Linden
IF Göta Karlstad
08 IF Göta Karlstad 28.43
5 Nova Hedin
Åhus FIK
08 Åhus FIK 27.72
6 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 26.07
7 Mia Poralla
VfL Spremberg (GER)
08 VfL Spremberg (GER) 25.73
8 Olivia Pihl
Hässelby SK
08 Hässelby SK 23.80
9 Freja Lundin
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg 17.84 PB
10 Evelin Varga
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg 17.39
123456
197 Freja Lundin15.4016.6517.8414.8113.1214.99
579 Elin Lindberg32.9230.0029.8531.0728.7835.69
8 Hanna Elsner22.3324.7925.8527.1929.3728.60
113 Matilda Linden25.1427.5926.6528.4327.8425.28
379 Miranda Wolfx27.4126.2231.7232.2231.16
225 Evelin Vargax13.6917.39---
599 Nova Hedin22.6024.6025.8925.4727.72x
119 Elin Lundberg26.0724.71x23.04x24.47
89 Olivia Pihl20.2623.80x22.54--
564 Mia Poralla23.5425.6325.73--24.97
F13 60 m Försök
10/7 11:35
Heat 1
Vind: +3.9
1 Ines Kraft
KA2 IF
09 KA2 IF 8.41 q
2 Vesta Lindström
KA2 IF
09 KA2 IF 8.61 q
3 Amanda Bertram
SC Neubrandenburg (GER)
09 SC Neubrandenburg (GER) 8.64 q
4 Miranda Wolf
LG Lippe Süd (GER)
09 LG Lippe Süd (GER) 8.69 q
5 Emma Nordström
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 8.96
6 Amanda Håkansson
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 9.12
7 Rebecka Bryland
Bara FIK
09 Bara FIK 9.16 9.151
8 Zoe' Michelle Renner
VfL Spremberg (GER)
09 VfL Spremberg (GER) 9.59 9.588
Heat 2
Vind: +2.3
1 Nellie Garmland
Katrineholms SK
09 Katrineholms SK 8.16 q
2 Emy Bayer
SC Neubrandenburg (GER)
09 SC Neubrandenburg (GER) 8.52 q
3 Olivia Weldingh
IK Finish
09 IK Finish 8.84 q
4 Joline Billsten
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 9.02
5 Alma Andersson
Simrishamns AIF
09 Simrishamns AIF 9.06
6 Emma Berglund
Malmö AI
09 Malmö AI 9.11 9.106
7 Alma Arvidsson
Simrishamns AIF
09 Simrishamns AIF 9.59 9.588
Heat 3
Vind: +0.5
1 Juliette Sjögren Debaecker
Eslövs AI
09 Eslövs AI 8.50 q PB
2 Ella Kjellberg
IF Udd
09 IF Udd 8.86 PB
3 Ella Svensson
Malmö AI
09 Malmö AI 9.00
4 June Johansson
KA2 IF
09 KA2 IF 9.11 PB 9.109
5 Vintra Sävgren
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 9.16 9.151
6 Moa Kjöraas
Bålsta IK
09 Bålsta IK 9.20 SB
7 Emilia Lundblom
IFK Lund
09 IFK Lund 9.57 PB
8 Linnea Schell
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 10.77
F13 60 m Final
10/7 14:00
Vind: +4.3
1 Nellie Garmland
Katrineholms SK
09 Katrineholms SK 8.14
2 Juliette Sjögren Debaecker
Eslövs AI
09 Eslövs AI 8.35
3 Ines Kraft
KA2 IF
09 KA2 IF 8.42
4 Emy Bayer
SC Neubrandenburg (GER)
09 SC Neubrandenburg (GER) 8.46
5 Amanda Bertram
SC Neubrandenburg (GER)
09 SC Neubrandenburg (GER) 8.65 8.643
6 Miranda Wolf
LG Lippe Süd (GER)
09 LG Lippe Süd (GER) 8.65 8.646
7 Vesta Lindström
KA2 IF
09 KA2 IF 8.72
8 Olivia Weldingh
IK Finish
09 IK Finish 8.85
F13 200 m
9/7 14:30
A-Final
Vind: +2.1
Tot. plac.
1 Nellie Garmland
Katrineholms SK
09 Katrineholms SK 26.84 1
2 Lovisa Nordbladh
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 28.23 2
3 Ines Kraft
KA2 IF
09 KA2 IF 28.32 3
4 Eyja Gautadóttir
Umedalens IF
09 Umedalens IF 28.45 4
5 Amanda Bertram
SC Neubrandenburg (GER)
09 SC Neubrandenburg (GER) 28.59 5
6 Michelle Olsson
Malmö AI
09 Malmö AI 28.85 6
Naomi Ohron
Istrums SK
09 Istrums SK DNS
B-Final
Vind: +1.6
Tot. plac.
1 Vesta Lindström
KA2 IF
09 KA2 IF 29.08 7 PB
2 Ella Kjellberg
IF Udd
09 IF Udd 29.31 8 =SB
3 June Johansson
KA2 IF
09 KA2 IF 29.50 9 PB
4 Emy Bayer
SC Neubrandenburg (GER)
09 SC Neubrandenburg (GER) 29.57 10 SB
5 Siri Bjurén
IF Hagen
09 IF Hagen 29.69 11
6 Moa Kjöraas
Bålsta IK
09 Bålsta IK 29.85 13
7 Nova Arvidsson
Stensjöns IF
09 Stensjöns IF 30.67 15 PB
C-Final
Vind: +2.5
Tot. plac.
1 Emma Nordström
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 29.77 12
2 Emma Berglund
Malmö AI
09 Malmö AI 30.42 14
3 Amanda Håkansson
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 30.95 16
4 Ester Drott Ripoll
IFK Lund
09 IFK Lund 31.28 17
5 Saga Evenås
IK Finish
09 IK Finish 32.35 18
Zoe Michelle Renner
VfL Spremberg (GER)
09 VfL Spremberg (GER) DNS
Vintra Sävgren
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg DNS
F13 600 m
10/7 15:40
1 Moa Kjöraas
Bålsta IK
09 Bålsta IK 1:49.25
2 Amanda Bertram
SC Neubrandenburg (GER)
09 SC Neubrandenburg (GER) 1:53.85 SB
3 June Johansson
KA2 IF
09 KA2 IF 1:54.22 PB
4 Astrid Aspington
KA2 IF
09 KA2 IF 1:55.13 PB
5 Emma Nordström
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 1:56.53
6 Emma Berglund
Malmö AI
09 Malmö AI 1:57.45
7 Hjördis Selldén Torle
Båstads GIF
09 Båstads GIF 2:02.57
8 Tebello Ekstrand
Ystads IF
09 Ystads IF 2:03.87 PB
9 Amanda Håkansson
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 2:05.52 PB
10 Vesta Lindström
KA2 IF
09 KA2 IF 2:07.46
11 Hanna Alstad
KA2 IF
09 KA2 IF 2:08.60 PB
12 Leonie Cernega
Bad Doberaner SV (GER)
09 Bad Doberaner SV (GER) 2:11.60
13 Emilia Lundblom
IFK Lund
09 IFK Lund 2:15.04
F13 60 m häck Försök
Höjd: 68,6cm
9/7 10:10
Heat 1
Vind: +3.5
1 Ines Kraft
KA2 IF
09 KA2 IF 9.97 q
2 Nova Arvidsson
Stensjöns IF
09 Stensjöns IF 10.43 q
3 June Johansson
KA2 IF
09 KA2 IF 10.67
4 Vintra Sävgren
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 10.79
5 Malva Thorén
Ystads IF
09 Ystads IF 10.90
Heat 2
Vind: +3.7
1 Juliette Sjögren Debaecker
Eslövs AI
09 Eslövs AI 9.89 q
2 Astrid Aspington
KA2 IF
09 KA2 IF 10.30 q
3 Astrid Hansson
IFK Halmstad
09 IFK Halmstad 10.68
4 Michelle Olsson
Malmö AI
09 Malmö AI 10.73
5 Ida Väpnare
FIK Färjestaden
09 FIK Färjestaden 11.09
Naomi Ohron
Istrums SK
09 Istrums SK DNS
Heat 3
Vind: +5.7
1 Eyja Gautadóttir
Umedalens IF
09 Umedalens IF 9.93 q
2 Ella Kjellberg
IF Udd
09 IF Udd 10.19 q
3 Emy Bayer
SC Neubrandenburg (GER)
09 SC Neubrandenburg (GER) 10.44 q
4 Ester Drott Ripoll
IFK Lund
09 IFK Lund 10.51 q
5 Vesta Lindström
KA2 IF
09 KA2 IF 11.21
6 Emma Berglund
Malmö AI
09 Malmö AI 11.47
F13 60 m häck Final
Höjd: 68,6cm
9/7 12:00
Vind: +5.4
1 Juliette Sjögren Debaecker
Eslövs AI
09 Eslövs AI 9.54
2 Ines Kraft
KA2 IF
09 KA2 IF 9.59
3 Eyja Gautadóttir
Umedalens IF
09 Umedalens IF 9.97
4 Ella Kjellberg
IF Udd
09 IF Udd 10.14
5 Emy Bayer
SC Neubrandenburg (GER)
09 SC Neubrandenburg (GER) 10.22
6 Nova Arvidsson
Stensjöns IF
09 Stensjöns IF 10.31
7 Ester Drott Ripoll
IFK Lund
09 IFK Lund 10.41
8 Astrid Aspington
KA2 IF
09 KA2 IF 10.60
F13 200 m häck
Höjd: 68,6cm
8/7 16:00
A-Final
Vind: nwi
Tot. plac.
1 Marika Söderlund Larsson
Stenungsunds FI
10 Stenungsunds FI 29.40 1
2 Juliette Sjögren Debaecker
Eslövs AI
09 Eslövs AI 29.56 2
3 Eyja Gautadóttir
Umedalens IF
09 Umedalens IF 30.37 3
4 Ines Kraft
KA2 IF
09 KA2 IF 31.36 4
5 Naomi Ohron
Istrums SK
09 Istrums SK 31.72 5
6 Moa Kjöraas
Bålsta IK
09 Bålsta IK 31.98 6
7 Joline Billsten
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 32.87 9
8 June Johansson
KA2 IF
09 KA2 IF 32.90 10
B-Final
Vind: nwi
Tot. plac.
1 Nova Arvidsson
Stensjöns IF
09 Stensjöns IF 32.24 7
2 Michelle Olsson
Malmö AI
09 Malmö AI 32.45 8
3 Ester Drott Ripoll
IFK Lund
09 IFK Lund 33.29 11
4 Amanda Håkansson
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 34.49 12
5 Olivia Mårtensson
Ystads IF
09 Ystads IF 35.38 13
Ida Wikberg
IK Finish
09 IK Finish DNS
Lavinia Winstedt
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg DNS
F13 5x60 m
10/7 15:50
1 Malmö AI Lag x
Emma Berglund 09
Matilda Blixt 10
Sarah Berkani 10
Michelle Olsson 09
Ella Svensson 09

Malmö AI
Malmö AI 42.53
2 KA2 IF Lag 09
Vesta Lindström 09
Hanna Alstad 09
Astrid Aspington 09
June Johansson 09
Ines Kraft 09

KA2 IF
KA2 IF 43.38
3 IFK Helsingborg Lag Blå
Amanda Håkansson 09
Emma Nordström 09
Hedda Pansell 10
Vintra Sävgren 09
Lovisa Nordbladh 09

IFK Helsingborg
IFK Helsingborg 43.49
4 SG Gaselan Fürstenwalde Mannschaft x
Anny Sosnowsky 10
Anni Melchert 11
Laura Krey 10
Johanna Lange 11
Luisa Kessler 10

SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 44.19
5 IK Finish Lag 1
Meja Olsson 10
Olivia Krantz Elm 11
Selma Berggren 10
Freja Rosberg 11
Izabella Andersson 12

IK Finish
IK Finish 48.43
F13 Höjd
9/7 13:10
1 Lovisa Nordbladh
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 151 PB
2 Malva Thorén
Ystads IF
09 Ystads IF 145 PB
=3 Emy Bayer
SC Neubrandenburg (GER)
09 SC Neubrandenburg (GER) 142
=3 Ida Väpnare
FIK Färjestaden
09 FIK Färjestaden 142
5 Vera Bergkvist
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 135 PB
6 Moa Kjöraas
Bålsta IK
09 Bålsta IK 131
7 Siri Bjurén
IF Hagen
09 IF Hagen 126
111116121126131135139142145147149151153
592 Malva Thorén---oooooxoxxx
27 Moa Kjöraas--ooxoxxx
468 Emy Bayer-------oxxx
201 Lovisa Nordbladh----oooooo-xxoxxx
50 Ida Väpnare----ooooxx--
116 Siri Bjurén-oooxxx
92 Vera Bergkvistoooooxxoxxx
F13 Längd
Hoppzon
8/7 16:00
1 Nellie Garmland
Katrineholms SK
09 Katrineholms SK 5.52 nwi
2 Lovisa Nordbladh
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 4.75 +2.2
3 Eyja Gautadóttir
Umedalens IF
09 Umedalens IF 4.74 +4.6
4 Ines Kraft
KA2 IF
09 KA2 IF 4.71 +2.3
5 Ella Kjellberg
IF Udd
09 IF Udd 4.57 +2.3
6 Astrid Aspington
KA2 IF
09 KA2 IF 4.49 +5.5
7 Siri Bjurén
IF Hagen
09 IF Hagen 4.47 +5.0
8 Amanda Bertram
SC Neubrandenburg (GER)
09 SC Neubrandenburg (GER) 4.44 +3.8
9 Moa Kjöraas
Bålsta IK
09 Bålsta IK 4.42 +2.2
10 Emy Bayer
SC Neubrandenburg (GER)
09 SC Neubrandenburg (GER) 4.41 +2.1
11 June Johansson
KA2 IF
09 KA2 IF 4.41 +3.5
12 Amanda Håkansson
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 4.32 +2.0 PB
13 Michelle Olsson
Malmö AI
09 Malmö AI 4.29 +3.1
14 Emma Berglund
Malmö AI
09 Malmö AI 4.27 +1.7 PB
15 Vera Bergkvist
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 4.26 +4.1
16 Naomi Ohron
Istrums SK
09 Istrums SK 4.25 +4.3
17 Nova Arvidsson
Stensjöns IF
09 Stensjöns IF 4.12 nwi
18 Joline Billsten
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 4.03 +1.7 SB
19 Lisa Högberg
Mölndals AIK
09 Mölndals AIK 4.01 +2.0
20 Emilia Lundblom
IFK Lund
09 IFK Lund 3.99 +4.6
21 Vintra Sävgren
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 3.97 +3.1
22 Olivia Weldingh
IK Finish
09 IK Finish 3.95 +4.1
23 Olivia Mårtensson
Ystads IF
09 Ystads IF 3.82 +1.6
24 Zoe Michelle Renner
VfL Spremberg (GER)
09 VfL Spremberg (GER) 3.19 +2.9
123456
324 June Johansson3.42 +1.94.41 +3.54.31 +3.5
313 Naomi Ohron4.25 +4.34.21 +3.3x
325 Ines Kraft4.71 +2.34.50 +2.74.51 +2.84.62 +3.04.55 +2.14.69 +1.7
585 Olivia Mårtensson3.82 +1.63.82 +3.73.79 +1.6
468 Emy Bayerx 4.41 +2.14.41 +0.9
129 Ella Kjellberg4.57 +2.34.39 +2.14.41 +3.54.38 +3.04.46 +1.44.39 +3.1
244 Emilia Lundblomx 3.99 +4.63.86 +5.6
116 Siri Bjurén4.43 +5.94.43 +2.34.47 +5.0x x 4.41 +1.5
92 Vera Bergkvist3.86 +3.44.26 +4.14.02 +0.9
458 Lisa Högberg4.01 +2.03.99 +3.03.92 +2.7
389 Emma Berglund4.27 +1.74.16 +4.24.06 +3.3
540 Eyja Gautadóttir4.72 +1.54.65 +4.8x 4.74 +4.64.56 +2.4x
349 Nellie Garmland5.35 +2.65.38 +2.55.23 +1.35.31 +3.0- 5.52 nwi
318 Astrid Aspington4.45 +4.74.25 +3.84.43 +2.64.34 +4.04.49 +5.54.41 +2.0
515 Nova Arvidsson4.12 nwi4.06 +2.84.07 +3.8
201 Lovisa Nordbladh4.64 +3.6x 4.63 +1.6x x 4.75 +2.2
355 Joline Billsten3.19 +2.1x 4.03 +1.7
565 Zoe Michelle Renner3.19 +2.9x 3.00 +2.0
218 Vintra Sävgren3.76 +4.13.97 +3.13.86 +1.5
469 Amanda Bertram4.43 +2.5x 4.39 +2.24.41 +4.94.44 +3.8x
419 Michelle Olsson4.29 +3.14.22 +3.14.28 +2.8
179 Amanda Håkansson4.32 +2.04.07 +3.34.28 +3.5
27 Moa Kjöraas4.42 +2.24.34 +2.84.31 +3.0
287 Olivia Weldingh3.93 +2.3x 3.95 +4.1
F13 Kula
Vikt: 2,0kg
9/7 11:40
1 Miranda Wolf
LG Lippe Süd (GER)
09 LG Lippe Süd (GER) 11.18 PB
2 Alicia Lindström
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 10.53
3 Liv Holm
IFK Göteborg
09 IFK Göteborg 10.37 PB
4 Josefine Henriksson
Eslövs AI
09 Eslövs AI 10.20 PB
5 Malva Thorén
Ystads IF
09 Ystads IF 9.96
6 Anna Sällberg
Åhus FIK
09 Åhus FIK 9.68
7 Leonie Cernega
Bad Doberaner SV (GER)
09 Bad Doberaner SV (GER) 9.54
8 Vera Bergkvist
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 9.02 PB
9 Linnea Schell
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 8.73
10 Molly Lindén
IF Göta Karlstad
10 IF Göta Karlstad 8.64
11 Ella Svensson
Malmö AI
09 Malmö AI 8.51
12 Emma Nordin
IFK Växjö
09 IFK Växjö 8.11 PB
13 Ida Väpnare
FIK Färjestaden
09 FIK Färjestaden 7.88
123456
7 Leonie Cernega8.989.549.438.449.399.47
263 Emma Nordin8.117.807.58
114 Molly Lindén8.467.928.64
193 Alicia Lindström10.5310.4410.33x10.3110.18
613 Anna Sällberg9.68x9.65x9.369.50
41 Josefine Henriksson10.1110.149.04x10.209.61
430 Ella Svensson8.51xx
379 Miranda Wolf11.1810.5910.2510.3610.4110.58
92 Vera Bergkvist9.027.518.148.348.498.20
592 Malva Thorén9.109.579.74x9.969.55
50 Ida Väpnare7.637.887.26
214 Linnea Schell7.488.738.08
701 Liv Holm10.229.038.809.3310.379.97
F13 Diskus
Vikt: 0,6kg
10/7 10:20
1 Sarah Berkani
Malmö AI
10 Malmö AI 40.48 PB
2 Marika Söderlund Larsson
Stenungsunds FI
10 Stenungsunds FI 37.30 PB
3 Savannah Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 25.69
4 Lovisa Nordbladh
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 25.45 PB
5 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 25.31
6 Alicia Lindström
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 24.54
7 Molly Lindén
IF Göta Karlstad
10 IF Göta Karlstad 24.45 PB
8 Juliette Sjögren Debaecker
Eslövs AI
09 Eslövs AI 22.61 PB
9 Leonie Cernega
Bad Doberaner SV (GER)
09 Bad Doberaner SV (GER) 20.95
10 Miranda Wolf
LG Lippe Süd (GER)
09 LG Lippe Süd (GER) 19.89
11 Linnea Schell
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 15.59
12 Emma Nordström
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 15.24 PB
13 Amanda Håkansson
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 14.21
Joline Billsten
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad x
123456
7 Leonie Cernega15.8820.9515.02
355 Joline Billstenxxx
43 Juliette Sjögren Debaecker21.3616.2718.1417.9122.6120.55
356 Savannah Karströmx23.0625.69xxx
114 Molly Lindénx23.4717.1223.4424.4521.51
393 Sarah Berkani37.4740.4838.24x36.84x
357 Sienna Karström25.31xxxx23.95
214 Linnea Schell15.59x13.68
201 Lovisa Nordbladh23.9125.4519.12xx19.23
193 Alicia Lindström23.8724.54xxxx
379 Miranda Wolf18.6817.7219.89
516 Marika Söderlund Larssonx35.8035.8534.7737.0037.30
202 Emma Nordström15.2413.5214.99
179 Amanda Håkanssonx11.2414.21
F13 Spjut
Vikt: 400g
10/7 14:30
1 Miranda Wolf
LG Lippe Süd (GER)
09 LG Lippe Süd (GER) 36.15
2 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 32.55
3 Ruth Gustafsson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 26.84
4 Olivia Mårtensson
Ystads IF
09 Ystads IF 26.10 PB
5 Juliette Sjögren Debaecker
Eslövs AI
09 Eslövs AI 25.97 PB
6 Lotta Hamann
Bad Doberaner SV (GER)
10 Bad Doberaner SV (GER) 24.60
7 Savannah Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 22.82
8 Ella Svensson
Malmö AI
09 Malmö AI 21.40 PB
9 Vera Bergkvist
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 20.08
10 Linnea Schell
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 15.07
11 Lovisa Nordbladh
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 13.58
12 Rebecka Bryland
Bara FIK
09 Bara FIK 12.04
13 Emilia Lundblom
IFK Lund
09 IFK Lund 9.62 PB
14 Alma Arvidsson
Simrishamns AIF
09 Simrishamns AIF 7.48
123456
244 Emilia Lundblom9.159.627.87
21 Rebecka Bryland12.048.01x
92 Vera Bergkvist19.4520.0817.95
585 Olivia Mårtensson26.0225.1721.8522.8121.5326.10
43 Juliette Sjögren Debaecker22.1715.4621.7221.1324.4725.97
10 Lotta Hamann22.3221.4124.6022.2120.61x
201 Lovisa Nordbladh13.5811.6711.49
501 Alma Arvidsson7.486.706.41
379 Miranda Wolf36.1530.1233.1434.0433.4534.13
356 Savannah Karström21.31xxx22.82x
357 Sienna Karström31.2531.14x32.5529.5832.32
430 Ella Svensson20.37x18.45xx21.40
61 Ruth Gustafsson26.8423.6324.1521.8020.43x
214 Linnea Schell12.6813.3315.07
F12 60 m Försök
10/7 11:10
Heat 1
Vind: +2.8
1 Ella Jensen
Roar Atletik (DEN)
10 Roar Atletik (DEN) 8.19 q
2 Lotta Hamann
Bad Doberaner SV (GER)
10 Bad Doberaner SV (GER) 8.83 q
3 Hedda Karlberg
Lomma FIK
10 Lomma FIK 8.89 q
4 Lian Öhrnberg
Malmö AI
10 Malmö AI 9.14 q
5 Ruth Gustafsson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 9.40
6 Elli Jäger
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) 9.49 9.483
Selma Berggren
IK Finish
10 IK Finish DNS
Heat 2
Vind: +3.2
1 Sarah Berkani
Malmö AI
10 Malmö AI 8.27 q
2 Marika Söderlund Larsson
Stenungsunds FI
10 Stenungsunds FI 8.51 q
3 Meja Olsson
IK Finish
10 IK Finish 9.19 q
4 Amy Halmo
Simrishamns AIF
10 Simrishamns AIF 9.27 q
5 Loki Adele Reich
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) 9.38
6 Stella Bergman
Klippans FK
10 Klippans FK 10.66
Alma Lindberg
Ystads IF
10 Ystads IF DNS
Heat 3
Vind: +2.6
1 Kim Hoffmann
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) 8.40 q
2 Elin Amundin
Ullevi FK
10 Ullevi FK 8.70 q
3 Thelma Elmeljung
Ängelholms IF
10 Ängelholms IF 9.07 q
4 Edda Donner
VfL Spremberg (GER)
10 VfL Spremberg (GER) 9.26 q
5 Romy Salow
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) 9.42
6 Maja Sevelin
Katrineholms SK
10 Katrineholms SK 9.49 9.488
7 Tyra Lagerquist
Katrineholms SK
10 Katrineholms SK 9.70
8 Svenja Knüppel
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) 9.72
Heat 4
Vind: +3.1
1 Anny Sosnowsky
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
10 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 8.43 q
2 Luisa Kessler
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
10 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 8.68 q
3 Matilda Blixt
Malmö AI
10 Malmö AI 8.84 q
4 Hedda Pansell
IFK Helsingborg
10 IFK Helsingborg 9.09 q
5 Signe Lindblad
Laholms IF
10 Laholms IF 9.28
6 Selma Ströbeck
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 9.49 9.490
7 Pia Borries
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) 9.50
8 Alma Falk
Klippans FK
10 Klippans FK 9.80
F12 60 m Final
10/7 13:45
A-Final
Vind: +1.8
1 Ella Jensen
Roar Atletik (DEN)
10 Roar Atletik (DEN) 8.18 PB
2 Sarah Berkani
Malmö AI
10 Malmö AI 8.33
3 Kim Hoffmann
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) 8.36 SB
4 Anny Sosnowsky
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
10 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 8.41
5 Marika Söderlund Larsson
Stenungsunds FI
10 Stenungsunds FI 8.67
6 Elin Amundin
Ullevi FK
10 Ullevi FK 8.84
7 Lotta Hamann
Bad Doberaner SV (GER)
10 Bad Doberaner SV (GER) 8.86
8 Luisa Kessler
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
10 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 8.89
B-Final
Vind: +3.0
1 Matilda Blixt
Malmö AI
10 Malmö AI 8.81
2 Hedda Karlberg
Lomma FIK
10 Lomma FIK 8.91
3 Thelma Elmeljung
Ängelholms IF
10 Ängelholms IF 9.05
4 Lian Öhrnberg
Malmö AI
10 Malmö AI 9.14
5 Hedda Pansell
IFK Helsingborg
10 IFK Helsingborg 9.20
6 Meja Olsson
IK Finish
10 IK Finish 9.26
7 Amy Halmo
Simrishamns AIF
10 Simrishamns AIF 9.27
8 Edda Donner
VfL Spremberg (GER)
10 VfL Spremberg (GER) 9.57
F12 200 m
9/7 14:10
A-Final
Vind: nwi
Tot. plac.
1 Kim Hoffmann
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) 28.13 1
2 Anny Sosnowsky
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
10 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 29.15 2
3 Meja Persson
Malmö AI
10 Malmö AI 29.60 4
4 Lovisa Daun
Katrineholms SK
11 Katrineholms SK 30.92 7
5 Sophie Zamzow
SC Neubrandenburg (GER)
11 SC Neubrandenburg (GER) 31.72 11
6 Pia Borries
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) 32.60 18
7 Elli Jäger
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) 33.88 21
B-Final
Vind: nwi
Tot. plac.
1 Matilda Blixt
Malmö AI
10 Malmö AI 30.11 5
2 Maja Sevelin
Katrineholms SK
10 Katrineholms SK 31.42 8
3 Loki Adele Reich
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) 32.17 14
4 Svenja Knüppel
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) 32.49 16
Martha Krüger
SC Neubrandenburg (GER)
11 SC Neubrandenburg (GER) DNS
Romy Salow
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) DNS
C-Final
Vind: nwi
Tot. plac.
1 Signe Lindblad
Laholms IF
10 Laholms IF 30.77 6
2 Fannie Beyer
Bad Doberaner SV (GER)
10 Bad Doberaner SV (GER) 31.43 9
3 Ester Nyberger
Älta IF
10 Älta IF 31.62 10
4 Tyra Lagerquist
Katrineholms SK
10 Katrineholms SK 32.35 15
5 Alma Falk
Klippans FK
10 Klippans FK 33.04 19
Nikki Wejdrup
Ängelholms IF
10 Ängelholms IF DNS
D-Final
Vind: nwi
Tot. plac.
1 Lotta Hamann
Bad Doberaner SV (GER)
10 Bad Doberaner SV (GER) 29.23 3
2 Edda Donner
VfL Spremberg (GER)
10 VfL Spremberg (GER) 31.80 12
3 Jette Kühner
Bad Doberaner SV (GER)
11 Bad Doberaner SV (GER) 32.12 13
4 Isabelle Kaup
Bad Doberaner SV (GER)
10 Bad Doberaner SV (GER) 32.57 17
5 Thea Miranda Falkman Myklebust
Lambertseter IF (NOR)
11 Lambertseter IF (NOR) 33.37 20
Meja Olsson
IK Finish
10 IK Finish DNS
F12 600 m
10/7 15:30
1 Ester Nyberger
Älta IF
10 Älta IF 1:56.93
2 Pia Borries
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) 1:58.86
3 Ester Sander
Hellas FK
10 Hellas FK 1:59.04 PB
4 Svenja Knüppel
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) 2:01.20
5 Ruth Gustafsson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 2:02.70 PB
6 Isabelle Kaup
Bad Doberaner SV (GER)
10 Bad Doberaner SV (GER) 2:02.71
7 Fannie Beyer
Bad Doberaner SV (GER)
10 Bad Doberaner SV (GER) 2:07.26
8 Alma Falk
Klippans FK
10 Klippans FK 2:09.77 PB
9 Elli Jäger
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) 2:10.90
10 Signe Lindblad
Laholms IF
10 Laholms IF 2:11.15 PB
11 Amy Halmo
Simrishamns AIF
10 Simrishamns AIF 2:20.48
Meja Persson
Malmö AI
10 Malmö AI DNS
F12 60 m häck Försök
Höjd: 68,6cm
9/7 10:00
Heat 1
Vind: +4.9
1 Marika Söderlund Larsson
Stenungsunds FI
10 Stenungsunds FI 9.76 q
2 Ella Jensen
Roar Atletik (DEN)
10 Roar Atletik (DEN) 10.20 q
3 Luisa Kessler
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
10 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 10.27 q
4 Romy Salow
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) 12.24
5 Tyra Lagerquist
Katrineholms SK
10 Katrineholms SK 12.85
Heat 2
Vind: +1.7
1 Clara Sigvardsson
FIK Färjestaden
10 FIK Färjestaden 10.18 q
2 Kim Hoffmann
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) 10.51 q
3 Hedda Pansell
IFK Helsingborg
10 IFK Helsingborg 10.68 q
4 Meja Persson
Malmö AI
10 Malmö AI 11.01 q PB
5 Laura Krey
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
10 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 11.35 q PB
6 Loki Adele Reich
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) 11.92
F12 60 m häck Final
Höjd: 68,6cm
9/7 11:50
Vind: +3.1
1 Marika Söderlund Larsson
Stenungsunds FI
10 Stenungsunds FI 9.75
2 Clara Sigvardsson
FIK Färjestaden
10 FIK Färjestaden 9.93
3 Ella Jensen
Roar Atletik (DEN)
10 Roar Atletik (DEN) 9.97
4 Luisa Kessler
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
10 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 10.14
5 Kim Hoffmann
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) 10.28
6 Hedda Pansell
IFK Helsingborg
10 IFK Helsingborg 10.57
7 Meja Persson
Malmö AI
10 Malmö AI 10.87
8 Laura Krey
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
10 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 11.48
F12 Höjd
8/7 17:50
1 Clara Sigvardsson
FIK Färjestaden
10 FIK Färjestaden 147 PB
2 Hedda Pansell
IFK Helsingborg
10 IFK Helsingborg 145
3 Anny Sosnowsky
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
10 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 141 PB
4 Lotta Hamann
Bad Doberaner SV (GER)
10 Bad Doberaner SV (GER) 136
5 Maja Sevelin
Katrineholms SK
10 Katrineholms SK 136 PB
=6 Edda Donner
VfL Spremberg (GER)
10 VfL Spremberg (GER) 133
=6 Melina Garnitz
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
10 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 133
=6 Kim Hoffmann
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) 133
9 Majken Arwedsson
Klippans FK
12 Klippans FK 129
10 Meja Olsson
IK Finish
10 IK Finish 121
11 Olivia Krantz Elm
IK Finish
11 IK Finish 116
12 Laura Krey
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
10 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 106
Hedda Karlberg
Lomma FIK
10 Lomma FIK x
106111116121125129133136139141143145147150
558 Edda Donner-ooooxooxxx
285 Meja Olsson---oxxx
353 Maja Sevelin---ooooxoxxx
497 Anny Sosnowsky----ooooooxxx
10 Lotta Hamann---oooxxooxxx
359 Majken Arwedsson--ooxxooxxx
283 Olivia Krantz Elm--oxxx
384 Hedda Karlberg---xxx
206 Hedda Pansell---oooooxxooooxxx
49 Clara Sigvardsson----ooxoooxoxoooxxx
491 Laura Kreyoxxx
488 Melina Garnitz----xoooxx-
476 Kim Hoffmann---ooxooxxx
F12 Längd
Hoppzon
9/7 12:10
1 Ella Jensen
Roar Atletik (DEN)
10 Roar Atletik (DEN) 5.09 nwi
2 Marika Söderlund Larsson
Stenungsunds FI
10 Stenungsunds FI 4.92 +0.3
3 Anny Sosnowsky
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
10 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 4.87 +1.4 PB
4 Sarah Berkani
Malmö AI
10 Malmö AI 4.84 +3.2
5 Luisa Kessler
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
10 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 4.73 nwi
6 Elin Amundin
Ullevi FK
10 Ullevi FK 4.56 +0.9
7 Kim Hoffmann
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) 4.56 nwi
8 Thelma Elmeljung
Ängelholms IF
10 Ängelholms IF 4.54 +0.6 PB
9 Lovisa Daun
Katrineholms SK
11 Katrineholms SK 4.40 +0.7 PB
10 Hedda Pansell
IFK Helsingborg
10 IFK Helsingborg 4.36 +0.7
11 Clara Sigvardsson
FIK Färjestaden
10 FIK Färjestaden 4.25 +0.7 PB
12 Selma Ströbeck
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 4.09 +1.6 PB
13 Lotta Hamann
Bad Doberaner SV (GER)
10 Bad Doberaner SV (GER) 4.06 +1.9
14 Lian Öhrnberg
Malmö AI
10 Malmö AI 4.04 nwi
15 Romy Salow
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) 4.04 +0.5
16 Pia Borries
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) 4.03 +2.1
17 Edda Donner
VfL Spremberg (GER)
10 VfL Spremberg (GER) 3.99 +0.5
18 Maja Sevelin
Katrineholms SK
10 Katrineholms SK 3.98 +0.4 SB
19 Meja Olsson
IK Finish
10 IK Finish 3.97 +0.6
20 Matilda Blixt
Malmö AI
10 Malmö AI 3.97 nwi
21 Loki Adele Reich
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) 3.96 +2.3
22 Svenja Knüppel
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) 3.94 +1.8
23 Tyra Lagerquist
Katrineholms SK
10 Katrineholms SK 3.83 +0.6 PB
24 Alma Lindberg
Ystads IF
10 Ystads IF 3.69 +0.6
25 Selma Berggren
IK Finish
10 IK Finish 3.59 +1.3
26 Alma Falk
Klippans FK
10 Klippans FK 3.53 +2.0
27 Signe Lindblad
Laholms IF
10 Laholms IF 3.51 +0.9 PB
28 Laura Krey
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
10 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 3.45 +1.9
29 Nikki Wejdrup
Ängelholms IF
10 Ängelholms IF 3.01 +0.1
123456
472 Pia Borries4.03 +2.13.88 +1.53.83 +1.6
10 Lotta Hamann4.03 +2.03.96 +0.54.06 +1.9
350 Tyra Lagerquist3.83 +0.63.38 +0.93.23 +1.0
285 Meja Olsson3.97 +0.63.92 +1.53.65 +1.7
101 Selma Ströbeck4.09 +1.64.06 +0.73.80 +0.7
577 Alma Lindberg3.69 +0.63.54 +0.33.56 +3.7
480 Loki Adele Reichx 3.81 +0.73.96 +2.3
497 Anny Sosnowsky4.50 +1.74.46 nwi4.67 +1.34.74 +1.34.64 +1.74.87 +1.4
273 Selma Berggren3.56 nwi3.38 +0.33.59 +1.3
516 Marika Söderlund Larsson4.77 nwi4.92 +0.34.82 nwi4.88 +0.64.89 +1.83.24 +0.7
49 Clara Sigvardsson4.25 +0.73.89 +0.24.16 nwi
363 Alma Falk3.53 +2.03.41 +0.32.64 +1.2
346 Lovisa Daun4.35 +1.44.40 +0.74.39 +1.1
558 Edda Donner3.96 +1.43.88 +1.33.99 +0.5
482 Romy Salow3.94 +1.44.04 +0.53.88 +0.4
462 Ella Jensen5.09 +1.35.09 nwi5.02 +1.04.85 +1.05.01 +1.05.08 +1.1
476 Kim Hoffmann4.52 +0.74.56 nwi4.51 +0.34.31 +1.24.52 +2.7x
376 Signe Lindblad3.51 +0.93.06 +0.33.10 nwi
535 Elin Amundin4.54 +1.94.47 +1.24.56 +0.94.24 +2.64.44 +1.34.35 nwi
489 Luisa Kessler4.27 +0.44.68 +0.44.29 +1.24.44 +1.44.72 +0.64.73 nwi
435 Lian Öhrnberg4.04 nwi3.96 +1.73.89 +1.2
395 Matilda Blixt3.84 +1.73.97 nwi3.47 +1.0
478 Svenja Knüppel3.94 +1.83.78 -0.63.93 +0.8
393 Sarah Berkani4.43 +0.44.50 +1.33.32 +0.94.57 +1.94.84 +3.2x
491 Laura Krey3.45 +1.93.22 +0.92.80 nwi
619 Thelma Elmeljung4.45 +2.24.54 +0.64.42 +0.74.43 +0.54.46 +0.74.42 +1.3
206 Hedda Pansell4.36 +0.74.30 +2.04.24 +0.2
353 Maja Sevelin3.75 +0.93.98 +0.43.97 nwi
621 Nikki Wejdrup2.72 +0.32.70 +0.43.01 +0.1
F12 Kula
Vikt: 2,0kg
10/7 12:45
1 Sarah Berkani
Malmö AI
10 Malmö AI 13.27
2 Anny Sosnowsky
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
10 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 10.90 PB
3 Lotta Hamann
Bad Doberaner SV (GER)
10 Bad Doberaner SV (GER) 10.00
4 Clara Sigvardsson
FIK Färjestaden
10 FIK Färjestaden 9.99 PB
5 Leonora Stolte
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
10 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 9.28 PB
6 Meja Olsson
IK Finish
10 IK Finish 9.09 PB
7 Molly Lindén
IF Göta Karlstad
10 IF Göta Karlstad 8.85
8 Signe Lindblad
Laholms IF
10 Laholms IF 8.69 PB
9 Edda Donner
VfL Spremberg (GER)
10 VfL Spremberg (GER) 8.12
10 Thelma Elmeljung
Ängelholms IF
10 Ängelholms IF 7.65 PB
11 Hedda Karlberg
Lomma FIK
10 Lomma FIK 7.57
12 Luisa Kessler
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
10 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 7.02
13 Selma Berggren
IK Finish
10 IK Finish 6.82
14 Fannie Beyer
Bad Doberaner SV (GER)
10 Bad Doberaner SV (GER) 6.50
15 Laura Krey
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
10 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 6.45
16 Stella Bergman
Klippans FK
10 Klippans FK 5.97 PB
17 Amy Halmo
Simrishamns AIF
10 Simrishamns AIF 4.83
123456
503 Amy Halmox4.834.80
49 Clara Sigvardsson9.999.369.46x9.979.80
6 Fannie Beyer6.50xx
497 Anny Sosnowsky10.3310.4610.1710.0910.9010.76
498 Leonora Stolte8.698.328.919.289.269.00
360 Stella Bergman5.755.975.75
273 Selma Berggren6.236.826.08
285 Meja Olsson8.868.219.098.627.948.18
10 Lotta Hamann9.10x9.1610.009.809.72
558 Edda Donner7.317.468.12
376 Signe Lindblad8.148.618.698.078.688.69
691 Thelma Elmeljung7.657.486.58
393 Sarah Berkani12.4612.8712.55x13.27-
384 Hedda Karlberg7.57x7.57
114 Molly Lindén8.858.028.628.498.457.57
489 Luisa Kessler7.026.966.92
491 Laura Krey6.45x4.45
F11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F10

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

Män 100 m Försök
10/7 13:35
Heat 1
Vind: +2.3
1 Omar Chaaban
IFK Helsingborg
00 IFK Helsingborg 10.92 q
2 Moltas Strömberg
IFK Växjö
03 IFK Växjö 11.19 q
3 Elias Hedner
Malmö AI
02 Malmö AI 11.59 q
4 Lucas Cristea
IF Udd
93 IF Udd 12.16
Viktor Wall
Hammarby IF
03 Hammarby IF DNS
Eric Hallquist
Östersunds GIF
96 Östersunds GIF DNS
Heat 2
Vind: +3.3
1 Alex Apelgrim
Örgryte IS
04 Örgryte IS 10.58 q
2 Zacharias Parmatow
Malmö AI
03 Malmö AI 10.88 q
3 Oliver Tollefsen
Moss IL (NOR)
04 Moss IL (NOR) 10.96 q
4 Marcus Blixt
Mölndals AIK
02 Mölndals AIK 11.45 q
5 Levi Schulz
SCC Berlin (GER)
02 SCC Berlin (GER) 12.11 q
Män 100 m Final
10/7 15:00
Vind: +4.2
1 Alex Apelgrim
Örgryte IS
04 Örgryte IS 10.50
2 Omar Chaaban
IFK Helsingborg
00 IFK Helsingborg 10.74
3 Zacharias Parmatow
Malmö AI
03 Malmö AI 10.75
4 Oliver Tollefsen
Moss IL (NOR)
04 Moss IL (NOR) 10.99
5 Moltas Strömberg
IFK Växjö
03 IFK Växjö 11.34
6 Elias Hedner
Malmö AI
02 Malmö AI 11.53
Levi Schulz
SCC Berlin (GER)
02 SCC Berlin (GER) DNS
Marcus Blixt
Mölndals AIK
02 Mölndals AIK DNS
Män 200 m
9/7 15:35
A-Final
Vind: +1.5
Tot. plac.
1 Alex Apelgrim
Örgryte IS
04 Örgryte IS 21.72 1
2 Omar Chaaban
IFK Helsingborg
00 IFK Helsingborg 22.00 2 PB
3 Nick Ekelund-Arenander
Malmö AI
89 Malmö AI 22.05 3
4 Oliver Tollefsen
Moss IL (NOR)
04 Moss IL (NOR) 22.06 4
5 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 22.12 5 SB
6 Elias Wennolf
IFK Lund
03 IFK Lund 22.85 6
7 Jonathan Appel
Linköpings GIF
04 Linköpings GIF 23.19 7 PB
B-Final
Vind: +3.4
Tot. plac.
1 Albin Hagstedt
Örgryte IS
04 Örgryte IS 23.56 8
2 Erik Johansson
Hässleholms AIS
94 Hässleholms AIS 23.63 9
3 Christian Borg
IS Göta
80 IS Göta 24.88 10
4 Levi Schulz
SCC Berlin (GER)
02 SCC Berlin (GER) 25.60 11
5 Lucas Cristea
IF Udd
93 IF Udd 25.63 12
6 Karl Dannestam
Björnstorps IF
80 Björnstorps IF 26.07 13
Män 400 m
10/7 16:40
1 Nick Ekelund-Arenander
Malmö AI
89 Malmö AI 48.35
2 Thomas Olsen
Holte Atletik (DEN)
01 Holte Atletik (DEN) 52.10
3 Christian Borg
IS Göta
80 IS Göta 56.04
Män 800 m
8/7 17:30
A-Final
Tot. plac.
1 Yusuf Alin
Sparta (DEN)
95 Sparta (DEN) 1:55.71 1 SB
2 Jakob Zäll
Örgryte IS
01 Örgryte IS 1:55.81 2
3 Theo Hellberg
Malmö AI
04 Malmö AI 1:57.35 3
4 Michael Hansson
IS Göta
96 IS Göta 1:57.77 4
5 Albin Öberg
Malmö AI
04 Malmö AI 1:59.20 5 SB
6 Henrik Petersson
Malmö AI
93 Malmö AI 1:59.80 6
7 Vilmer Andersson
Hälle IF
04 Hälle IF 2:00.38 7
B-Final
Tot. plac.
1 Kristoffer Karlsson
UF Contact
92 UF Contact 2:05.26 8
2 Joar Franck
Ystads IF
05 Ystads IF 2:06.32 9
3 Daniel Lundborg
Malmö AI
97 Malmö AI 2:06.82 10
4 Axel Månsson
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 2:06.87 11
5 Sebastian Fannon
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 2:16.61 12
6 Fredrik Krantz
IK Finish
80 IK Finish 2:18.80 13
7 Fredrik Engel
Lerum Friidrott
74 Lerum Friidrott 2:25.05 14 SB
Män & P17 1500 m
9/7 13:55
1 Erik Albin
IFK Helsingborg
02 IFK Helsingborg 4:15.04
2 Ahmed Hamid
IS Göta
86 IS Göta 4:25.09
3 Felix Johnsson
Upsala IF
06 Upsala IF 4:26.36
4 Albin Lago
Höörs IS
03 Höörs IS 4:37.77
5 Sebastian Fannon
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 4:41.26
6 Oscar Hajny-Landgren
IFK Lund
05 IFK Lund 4:42.01 PB
7 Simon Persson
Höörs IS
05 Höörs IS 4:47.84 PB
8 Max Matschke
VfL Spremberg (GER)
05 VfL Spremberg (GER) 4:51.72
9 Benjamin Albertsson
IS Göta
91 IS Göta 4:54.36
10 Markus Berthilsson
IFK Lund
97 IFK Lund 5:14.09
11 Magnus Lundberg
IFK Trelleborg
78 IFK Trelleborg 5:14.56
Sammanställning per klass
P17
1 Felix Johnsson
Upsala IF
06 Upsala IF 4:26.36
2 Oscar Hajny-Landgren
IFK Lund
05 IFK Lund 4:42.01
3 Simon Persson
Höörs IS
05 Höörs IS 4:47.84
4 Max Matschke
VfL Spremberg (GER)
05 VfL Spremberg (GER) 4:51.72
Män
1 Erik Albin
IFK Helsingborg
02 IFK Helsingborg 4:15.04
2 Ahmed Hamid
IS Göta
86 IS Göta 4:25.09
3 Albin Lago
Höörs IS
03 Höörs IS 4:37.77
4 Sebastian Fannon
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 4:41.26
5 Benjamin Albertsson
IS Göta
91 IS Göta 4:54.36
6 Markus Berthilsson
IFK Lund
97 IFK Lund 5:14.09
7 Magnus Lundberg
IFK Trelleborg
78 IFK Trelleborg 5:14.56
Män 5000 m
8/7 18:50
1 Johan Gustafsson
IS Göta
87 IS Göta 15:22.26
2 Ahmed Hamid
IS Göta
86 IS Göta 15:26.26 PB
3 Peter Hærvig Rønning
Bagsværd Atletik (DEN)
91 Bagsværd Atletik (DEN) 15:27.92 SB
4 Markus Candell
IS Göta
87 IS Göta 16:12.87
5 Neil Lowrie
IS Göta
77 IS Göta 16:51.72
6 Erik Cederquist
IS Göta
92 IS Göta 17:00.45
7 Henri Murto
Gellivare Skidallians IK
03 Gellivare Skidallians IK 17:17.03
8 BG Nilensjö
IS Göta
63 IS Göta 18:15.81
9 Chris Daanen
IS Göta
59 IS Göta 20:54.96
Män 110 m häck
Höjd: 106,7cm
9/7 11:40
Vind: +1.6
1 Petter Gustafsson
Örgryte IS
94 Örgryte IS 14.66
2 Max Rosquist-Larsson
Malmö AI
01 Malmö AI 15.52
3 Marcus Blixt
Mölndals AIK
02 Mölndals AIK 15.86 PB
4 Jacob Lenz
IFK Lund
99 IFK Lund 16.49
Män 110 m häck Extra
Höjd: 106,7cm
9/7 12:35
Vind: +2.8
1 Petter Gustafsson
Örgryte IS
94 Örgryte IS 14.45
2 Max Rosquist-Larsson
Malmö AI
01 Malmö AI 15.32
3 Marcus Blixt
Mölndals AIK
02 Mölndals AIK 15.67
4 Jacob Lenz
IFK Lund
99 IFK Lund 17.10
Män 400 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 400 m häck

Män Stav
9/7 14:00
=1 Emil Carlsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 464
=1 Felix Steene
Ullevi FK
04 Ullevi FK 464
3 Nikolaj Graves
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 464
Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF x
Teodor Borgius
Hammarby IF
03 Hammarby IF x
390430447464481498510
339 Akilles Teglbjaergxxx
256 Emil Carlsson---oxxx
509 Nikolaj Graves--oxoxxx
69 Teodor Borgius---xxx
639 Felix Steene--oo--xxx
Män Längd
10/7 14:45
1 Hugo Olsson
Turebergs FK
02 Turebergs FK 6.24 +4.2
2 Levi Schulz
SCC Berlin (GER)
02 SCC Berlin (GER) 5.87 +3.4
123456
485 Levi Schulz5.40 +2.35.52 +2.45.83 +4.2x 5.87 +3.45.85 +3.7
531 Hugo Olsson4.58 +3.56.24 +4.2x - - -
Män Tresteg
9/7 12:30
1 Eric Hallquist
Östersunds GIF
96 Östersunds GIF 13.71 +4.3
2 Levi Schulz
SCC Berlin (GER)
02 SCC Berlin (GER) 13.07 +2.5
3 Joakim Hald
FK Athlet
96 FK Athlet 11.30 +3.5
123456
485 Levi Schulzx x 12.82 +4.6x x 13.07 +2.5
54 Joakim Hald11.08 +2.110.98 +2.811.30 +3.511.21 +2.011.04 +2.310.77 +2.2
635 Eric Hallquistx 13.68 +2.213.48 +3.713.71 +4.313.15 +1.7
Män Kula
Vikt: 7,26kg
10/7 15:15
1 Leo Frid-Göransson
Sävedalens AIK
02 Sävedalens AIK 14.64
123456
518 Leo Frid-Göransson14.1813.3014.1814.6414.4414.20
Män Spjut
Vikt: 800g
9/7 15:00
1 Alexander Ottosson
Klippans FK
87 Klippans FK 63.91
2 Hampus Nordstedt Kjell
IFK Halmstad
00 IFK Halmstad 47.28 SB
123456
368 Alexander Ottossonxx60.2061.9563.91x
146 Hampus Nordstedt Kjell44.3642.7844.0044.3247.2846.46
P19 100 m
10/7 14:50
Vind: +5.4
1 Elias Wennolf
IFK Lund
03 IFK Lund 11.37
2 Johan Frithiofsson
Höörs IS
03 Höörs IS 11.88
P19 400 m
10/7 16:25
1 Albin Hagstedt
Örgryte IS
04 Örgryte IS 52.87
2 Nils Ekström
IFK Lund
03 IFK Lund 54.39
3 Jonathan Appel
Linköpings GIF
04 Linköpings GIF 54.50
P19 110 m häck
Höjd: 99,1cm
9/7 11:35
Vind: +3.9
1 Arvid Wändesjö
Hammarby IF
03 Hammarby IF 13.99
2 Edvin Assarsson
Eslövs AI
04 Eslövs AI 14.00
3 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 14.50
P19 Längd
10/7 14:45
1 Moltas Strömberg
IFK Växjö
03 IFK Växjö 6.44 +4.1
123456
269 Moltas Strömbergx 6.35 +3.26.44 +4.1x 5.68 +4.0x
P19 Kula
Vikt: 6,0kg
10/7 15:15
1 Leo Zikovic
Örgryte IS
04 Örgryte IS 18.71
123456
631 Leo Zikovicx18.7118.24x17.7317.53
P19 Diskus
Vikt: 1,75kg
10/7 14:00
1 Teo Paganus
Turebergs FK
03 Turebergs FK 52.55 PB
2 Hannes Petersson
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 31.17
123456
532 Teo Paganus51.10x44.6752.5548.3351.08
689 Hannes Petersson27.33x31.17x30.70x
P17 100 m Försök
10/7 13:00
Heat 1
Vind: +2.2
1 Simon Grahn
Östersunds GIF
06 Östersunds GIF 11.18 q
2 Samuel Jönsson
Åhus FIK
06 Åhus FIK 11.20 q
3 Gabriel Darin
IF Udd
05 IF Udd 11.23 q
4 Kalel Mudingay
IFK Lund
06 IFK Lund 11.33 q
5 Hannes Lukkari
IFK Göteborg
06 IFK Göteborg 11.53
6 Moritz Storp
VfL Spremberg (GER)
06 VfL Spremberg (GER) 12.06
7 Elias Toth
IFK Lund
05 IFK Lund 12.41
8 Malte Kroog
TSV 1860 Stralsund (GER)
05 TSV 1860 Stralsund (GER) 12.81
Heat 2
Vind: +3.2
1 Albin Edin
IFK Göteborg
06 IFK Göteborg 10.92 q
2 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 11.14 q
3 William Lindqvist
Åhus FIK
05 Åhus FIK 11.25 q
4 Luca Falk
TSV 1860 Stralsund (GER)
05 TSV 1860 Stralsund (GER) 11.34 q
5 Albin Örnborg
IFK Göteborg
06 IFK Göteborg 11.75
6 Adam Greszkiewicz
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 11.82
7 Jacob Carlsson
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 12.03
P17 100 m Final
10/7 14:40
Vind: +3.3
1 Albin Edin
IFK Göteborg
06 IFK Göteborg 10.84
2 Samuel Jönsson
Åhus FIK
06 Åhus FIK 11.03
3 Gabriel Darin
IF Udd
05 IF Udd 11.15
4 Simon Grahn
Östersunds GIF
06 Östersunds GIF 11.16
5 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 11.17
6 Kalel Mudingay
IFK Lund
06 IFK Lund 11.29
7 Luca Falk
TSV 1860 Stralsund (GER)
05 TSV 1860 Stralsund (GER) 11.30
8 William Lindqvist
Åhus FIK
05 Åhus FIK 11.35
P17 200 m
9/7 15:05
A-Final
Vind: +0.5
Tot. plac.
1 William Brändeborn
Råby-Rekarne FIF
05 Råby-Rekarne FIF 22.60 1 PB
2 William Lindqvist
Åhus FIK
05 Åhus FIK 22.78 2
3 Albin Edin
IFK Göteborg
06 IFK Göteborg 22.96 3
4 Simon Grahn
Östersunds GIF
06 Östersunds GIF 23.60 4
5 Luca Falk
TSV 1860 Stralsund (GER)
05 TSV 1860 Stralsund (GER) 24.10 5 PB
6 Noel Krantz
Sävedalens AIK
05 Sävedalens AIK 24.51 6
7 Nino Radosavljevic Kusljic
Malmö AI
08 Malmö AI 24.69 7
8 Adam Greszkiewicz
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 25.40 11
B-Final
Vind: +2.2
Tot. plac.
1 Hannes Lukkari
IFK Göteborg
06 IFK Göteborg 25.07 8
2 Wilmer Ahlberg
Malmö AI
08 Malmö AI 25.13 9
3 Jacob Carlsson
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 25.27 10
4 Wyneken Dükert
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
05 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 25.43 12
5 Konrad Mölstad Katsler
Malmö AI
06 Malmö AI 25.55 13
6 Alfons Ekerot
IFK Lund
06 IFK Lund 25.56 14
7 Elias Toth
IFK Lund
05 IFK Lund 25.92 15
8 Gustav Malmkvist
Katrineholms SK
06 Katrineholms SK 26.03 16
P17 400 m
10/7 16:15
1 Jack Forsberg
Västerås FK
06 Västerås FK 55.53
2 August Humeur
Spårvägens FK
06 Spårvägens FK 56.92 PB
3 Max Matschke
VfL Spremberg (GER)
05 VfL Spremberg (GER) 58.31
4 Karl Hansen Fridolf
Malmö AI
06 Malmö AI 59.23
William Lindqvist
Åhus FIK
05 Åhus FIK DNS
P17 800 m
8/7 17:15
1 Moritz Storp
VfL Spremberg (GER)
06 VfL Spremberg (GER) 2:10.10
2 August Humeur
Spårvägens FK
06 Spårvägens FK 2:10.25 PB
3 Elias Sandner
VfL Brandenburg (GER)
07 VfL Brandenburg (GER) 2:33.93
P17 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

P17 3000 m
8/7 18:30
1 Felix Johnsson
Upsala IF
06 Upsala IF 9:33.10
2 Max Matschke
VfL Spremberg (GER)
05 VfL Spremberg (GER) 10:35.64
P17 110 m häck
Höjd: 91,4cm
9/7 11:25
Vind: +5.1
1 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 14.29
2 Albin Edin
IFK Göteborg
06 IFK Göteborg 14.63
3 Albin Örnborg
IFK Göteborg
06 IFK Göteborg 15.05
4 Moritz Storp
VfL Spremberg (GER)
06 VfL Spremberg (GER) 15.72
5 Melvin Modess
Malmö AI
05 Malmö AI 15.83
P17 300 m häck
Höjd: 84,0cm
8/7 16:40
1 Samuel Jönsson
Åhus FIK
06 Åhus FIK 40.30 PB
2 Esben Ørum Madsen
Korsør (DEN)
05 Korsør (DEN) 46.83 PB
P17 Höjd
10/7 14:00
1 Gustav Malmkvist
Katrineholms SK
06 Katrineholms SK 179
2 Wyneken Dükert
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
05 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 179
3 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 172 PB
4 Hugo Frisesdal
KA2 IF
05 KA2 IF 165
5 Mikael Tsegaye
Katrineholms SK
06 Katrineholms SK 165
6 Adam Greszkiewicz
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 165 =SB
156161165169172175179183
339 Akilles Teglbjaergoooxxoxxoxxx
351 Gustav Malmkvist---ooxooxxx
354 Mikael Tsegayexoxxoxoxxx
171 Adam Greszkiewicz--xxoxxx
487 Wyneken Dükert--ooooxoxxx
320 Hugo Frisesdal-ooxxx
P17 Stav
10/7 10:30
1 Jack Forsberg
Västerås FK
06 Västerås FK 356
346356366
569 Jack Forsbergxxoxoxxx
P17 Längd
9/7 10:00
1 William Brändeborn
Råby-Rekarne FIF
05 Råby-Rekarne FIF 6.55 +0.9
2 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 6.53 +1.9 PB
3 Melker Svanberg
IF Kville
05 IF Kville 6.31 +1.4 PB
4 Luca Falk
TSV 1860 Stralsund (GER)
05 TSV 1860 Stralsund (GER) 6.18 +0.5 PB
5 Zac Jellum Ling
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 5.88 +2.1
6 Viktor Vartia
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 5.87 +0.8 PB
7 Hannes Lukkari
IFK Göteborg
06 IFK Göteborg 5.75 +1.6
8 Wyneken Dükert
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
05 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 5.67 +1.6 PB
9 Alfons Ekerot
IFK Lund
06 IFK Lund 5.58 +0.4 PB
10 Gustav Malmkvist
Katrineholms SK
06 Katrineholms SK 5.47 0.0
11 Mikael Tsegaye
Katrineholms SK
06 Katrineholms SK 5.46 +2.7
12 Jacob Rosberg
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 5.33 +1.1 PB
13 Malte Kroog
TSV 1860 Stralsund (GER)
05 TSV 1860 Stralsund (GER) 4.97 +1.0
14 Adam Greszkiewicz
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 2.97 +1.7
123456
524 Luca Falkx 5.73 0.05.98 0.06.04 +1.86.18 +0.56.08 +0.2
487 Wyneken Dükert5.67 +1.65.41 +1.44.29 +0.9
466 William Brändeborn6.55 +0.9x 2.35 +0.7x 6.55 +2.26.55 +1.9
339 Akilles Teglbjaerg6.11 +3.36.23 +1.06.15 +0.86.22 +2.86.08 +6.76.53 +1.9
354 Mikael Tsegaye5.46 +2.7x 4.80 +0.5
182 Zac Jellum Ling5.88 +2.15.83 +1.65.58 +1.0x 5.71 +0.95.73 +1.2
528 Malte Kroog4.92 +0.44.93 +3.44.97 +1.0
122 Melker Svanberg5.83 +0.86.31 +1.45.98 +0.66.28 +1.26.25 +0.4x
171 Adam Greszkiewicz2.97 +1.7x x
226 Viktor Vartiax 5.81 +2.05.44 +0.73.68 +2.15.87 +0.85.72 +1.2
209 Jacob Rosberg4.86 +2.15.26 +1.45.33 +1.1
137 Hannes Lukkari5.75 +1.65.68 +2.25.61 +1.25.32 +0.5x x
351 Gustav Malmkvistx 5.47 0.0x
651 Alfons Ekerot5.56 +1.15.10 +2.1x 5.58 +0.4x x
P17 Tresteg
9/7 12:30
1 Melker Svanberg
IF Kville
05 IF Kville 12.91 +2.9
2 Gabriel Darin
IF Udd
05 IF Udd 12.65 +2.2
3 Viktor Vartia
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 12.18 +4.2
4 Adam Greszkiewicz
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 11.58 +2.0
123456
122 Melker Svanbergx x 11.33 +2.612.54 +2.012.68 +1.912.91 +2.9
126 Gabriel Darinx 12.65 +2.212.58 +3.5- x -
171 Adam Greszkiewiczx x 10.10 +3.011.58 +2.0x x
226 Viktor Vartiax 12.18 +4.211.99 +1.8- - -
P17 Kula
Vikt: 5,0kg
9/7 14:30
1 Louis Jäkel
VfL Spremberg (GER)
05 VfL Spremberg (GER) 15.66
2 Neo Jansson
Råby-Rekarne FIF
06 Råby-Rekarne FIF 12.44
3 Gabriel Thede
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 11.15
4 Zac Jellum Ling
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 10.98 PB
5 Erik Hallqvist
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 8.17 PB
123456
467 Neo Jansson11.8212.0612.2912.1912.4412.34
182 Zac Jellum Ling10.989.1510.6810.809.27-
219 Gabriel Thedex10.0411.1011.1510.6611.12
561 Louis Jäkel14.4214.5714.6615.2315.6615.15
173 Erik Hallqvist8.177.468.176.33x7.48
P17 Diskus
Vikt: 1,5kg
10/7 14:00
1 Louis Jäkel
VfL Spremberg (GER)
05 VfL Spremberg (GER) 52.90
2 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 41.41
3 Erik Hallqvist
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 31.34
4 Neo Jansson
Råby-Rekarne FIF
06 Råby-Rekarne FIF 27.72
5 Gabriel Thede
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 27.70
123456
99 Jakob Rombergx41.41x38.5840.90x
561 Louis Jäkel43.0051.67x49.2052.90x
467 Neo Janssonx24.81x27.72xx
173 Erik Hallqvist29.8531.3429.7928.6829.47x
219 Gabriel Thedexx27.7027.2824.3020.54
P17 Slägga
Vikt: 5,0kg
8/7 16:10
1 Neo Jansson
Råby-Rekarne FIF
06 Råby-Rekarne FIF 52.58
2 Elias Andersson
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 49.84
3 Erik Hallqvist
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 24.54 PB
123456
570 Elias Anderssonxx46.3545.59x49.84
173 Erik Hallqvistxxxx24.54x
467 Neo Janssonx49.6952.0451.02x52.58
P17 Spjut
Vikt: 700g
9/7 15:00
1 Albin Friberg
Sävedalens AIK
06 Sävedalens AIK 52.39
2 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 51.57 PB
3 Zac Jellum Ling
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 41.64
4 Gabriel Thede
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 38.98
5 Elias Sandner
VfL Brandenburg (GER)
07 VfL Brandenburg (GER) 22.50
6 Jacob Rosberg
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 21.86
123456
182 Zac Jellum Ling41.6437.7837.6539.45--
517 Albin Friberg52.3947.9750.7848.5645.4751.00
553 Elias Sandnerx22.5021.65x22.1820.36
339 Akilles Teglbjaerg47.4951.5749.8851.4949.60-
219 Gabriel Thede35.8936.87xx38.9838.18
209 Jacob Rosberg21.3519.80x17.6119.5521.86
P15 80 m
10/7 12:35
Vind: +1.5
1 Nicklas Gravgaard Nielsen
Roar Atletik (DEN)
07 Roar Atletik (DEN) 9.43 PB
2 Bram Persson
IFK Lund
07 IFK Lund 9.56 PB
3 Tim Björk Schwabe
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 9.83 PB
4 Vidar Nilsson
Ystads IF
07 Ystads IF 9.91 PB
5 Hilding Jerrhag
Ystads IF
07 Ystads IF 10.04 PB
6 Eskil Ekström
Trollhättan FIK
07 Trollhättan FIK 10.18
7 Nemo Nerg
KA2 IF
07 KA2 IF 10.48
P15 300 m
9/7 13:30
1 Nicklas Gravgaard Nielsen
Roar Atletik (DEN)
07 Roar Atletik (DEN) 38.32 PB
2 Eskil Ekström
Trollhättan FIK
07 Trollhättan FIK 40.25
3 Nemo Nerg
KA2 IF
07 KA2 IF 42.28
4 Elias Sandner
VfL Brandenburg (GER)
07 VfL Brandenburg (GER) 47.22
5 Emil Jacobsson
KA2 IF
07 KA2 IF 50.98
Jonathan Gröning
Höörs IS
07 Höörs IS DNS
P15 800 m
10/7 15:15
1 Thorvaldur Gauti Hafsteinsson
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 2:05.79 PB
2 Melker Johansson
Ystads IF
08 Ystads IF 2:10.52 PB
3 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 2:10.55
4 Max Petersson
KA2 IF
08 KA2 IF 2:20.63
5 Theo Hielscher
TSV 1860 Stralsund (GER)
08 TSV 1860 Stralsund (GER) 2:21.76
6 Nemo Nerg
KA2 IF
07 KA2 IF 2:22.09 PB
7 Babak Lindberg
Ystads IF
07 Ystads IF 2:26.40 PB
8 Emil Jacobsson
KA2 IF
07 KA2 IF 2:39.20
Raffael Schlieker
VfL Brandenburg (GER)
08 VfL Brandenburg (GER) DNS
P15 80 m häck
Höjd: 84,0cm
9/7 12:20
Vind: +3.6
1 Theodor Rogö
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 11.15
2 Uno Stål
KA2 IF
08 KA2 IF 11.84
3 Liam Belo Da Silva
IFK Växjö
07 IFK Växjö 12.59
4 Kevin Krey
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
07 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 12.72
5 Theo Hielscher
TSV 1860 Stralsund (GER)
08 TSV 1860 Stralsund (GER) 13.29
6 Anton Friedrich Pott
TSV 1860 Stralsund (GER)
08 TSV 1860 Stralsund (GER) 13.31
7 Mattias Embretzen
Motala AIF
07 Motala AIF 14.18
P15 300 m häck
Höjd: 76,2cm
8/7 16:30
1 Axel Rogö
IFK Göteborg
07 IFK Göteborg 40.82 PB
2 Eskil Ekström
Trollhättan FIK
07 Trollhättan FIK 42.90
3 Aron Powell
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 45.92
4 Theo Hielscher
TSV 1860 Stralsund (GER)
08 TSV 1860 Stralsund (GER) 47.51 PB
P15 Höjd
10/7 10:05
1 Viktor Sahlin
Ystads IF
07 Ystads IF 183 PB
2 Hilding Jerrhag
Ystads IF
07 Ystads IF 173 PB
3 Philip Gunnarsson
IF Udd
07 IF Udd 169 PB
4 Vidar Nilsson
Ystads IF
07 Ystads IF 156 PB
5 Nemo Nerg
KA2 IF
07 KA2 IF 146
136141146151156161165169173176178180183186
588 Vidar Nilsson-oxo-xxoxxx
127 Philip Gunnarsson---xxoxooxxoxoxxx
330 Nemo Nergoxxoxxoxxx
590 Viktor Sahlin----o-ooxxoo-xoxxoxxx
575 Hilding Jerrhag--o-ooooxxoxxx
P15 Stav
10/7 10:30
1 Samuel Härkegård Wulff
Mälarhöjdens IK
09 Mälarhöjdens IK 246
Ludvig Hallberg
Åhus FIK
08 Åhus FIK x
210229246263
452 Samuel Härkegård Wulffooxoxx
598 Ludvig Hallberg-xxx
P15 Längd
8/7 18:40
1 Vilmer Vik
KA2 IF
07 KA2 IF 6.22 +2.7
2 Kevin Krey
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
07 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 5.53 +3.5
3 David Blixt
Mölndals AIK
07 Mölndals AIK 5.35 +0.5 PB
4 Tim Björk Schwabe
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 5.31 +2.8
5 Thorvaldur Gauti Hafsteinsson
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 4.92 +2.4
6 Aron Powell
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 4.91 +1.8 PB
7 Nemo Nerg
KA2 IF
07 KA2 IF 4.33 +2.2
8 Elias Sandner
VfL Brandenburg (GER)
07 VfL Brandenburg (GER) 4.29 +3.0
123456
330 Nemo Nergx x x 3.23 +3.34.33 +2.23.91 +2.2
490 Kevin Krey5.27 +3.64.14 0.05.27 +4.75.12 +2.15.05 +2.85.53 +3.5
98 Aron Powell4.10 +2.54.91 +1.84.67 +1.64.47 +4.3x 4.77 +1.7
158 Tim Björk Schwabe5.25 +2.3x 5.00 +1.12.38 +2.35.12 +3.05.31 +2.8
454 David Blixt5.35 +0.5- - 5.30 +1.8- -
553 Elias Sandner4.07 +2.03.89 +1.43.89 +2.14.29 +3.04.11 +2.24.02 +2.7
170 Thorvaldur Gauti Hafsteinsson3.55 +2.3x 4.59 +1.14.86 +3.34.92 +2.44.92 +2.4
645 Vilmer Vikx x x 5.94 +3.36.10 +3.36.22 +2.7
P15 Tresteg
9/7 13:40
1 Theodor Rogö
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 12.27 +3.8
2 Tim Björk Schwabe
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 10.60 +2.1
3 William Daun
Katrineholms SK
09 Katrineholms SK 10.16 +3.9
123456
64 Theodor Rogö11.97 +1.6- 11.96 +1.612.05 +2.5x 12.27 +3.8
347 William Daun10.10 +2.510.09 +0.7x 10.16 +3.9x x
158 Tim Björk Schwabex x 10.56 +1.6x 10.60 +2.19.40 +2.5
P15 Kula
Vikt: 4,0kg
9/7 12:40
1 Elias Andersson
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 14.53
2 Eric Hansson
Malmö AI
07 Malmö AI 12.53
3 Melvin Tollefsen
Moss IL (NOR)
07 Moss IL (NOR) 11.83
4 Liam Belo Da Silva
IFK Växjö
07 IFK Växjö 11.75 PB
5 Kevin Krey
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
07 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 10.42 PB
123456
440 Melvin Tollefsen11.3511.3811.2110.9811.5211.83
255 Liam Belo Da Silva10.96x11.7211.75x11.47
490 Kevin Krey9.749.489.9810.429.578.96
403 Eric Hansson12.53xxxxx
570 Elias Anderssonxxx14.53x14.26
P15 Diskus
Vikt: 1,0kg
9/7 11:30
1 Elias Andersson
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 48.52 PB
2 Eric Hansson
Malmö AI
07 Malmö AI 45.01 PB
3 Liam Belo Da Silva
IFK Växjö
07 IFK Växjö 43.19
4 Anton Ringdahl
Marieby GIF
07 Marieby GIF 34.79 PB
5 David Andersson
IFK Lund
08 IFK Lund 22.18
123456
255 Liam Belo Da Silva43.19x40.81x41.4939.39
700 David Andersson18.87x22.1820.8321.8417.22
403 Eric Hanssonxxx31.02x45.01
437 Anton Ringdahl34.64x34.79xxx
570 Elias Anderssonx45.7548.5247.61x47.79
P15 Spjut
Vikt: 600g
10/7 13:15
1 Felix Nilsson
Klippans FK
07 Klippans FK 44.49
2 Jonatan Eklund
Klippans FK
08 Klippans FK 43.69
3 Caspian Sanderberg
IKHP Huskvarna
07 IKHP Huskvarna 42.15
4 Loke Bergström
Malmö AI
08 Malmö AI 41.08
5 Kevin Krey
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
07 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 40.56
6 Viktor Sahlin
Ystads IF
07 Ystads IF 40.54 PB
7 Anton Ringdahl
Marieby GIF
07 Marieby GIF 39.11
8 Oskar Nilsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 32.41
9 Ludvig Hallberg
Åhus FIK
08 Åhus FIK 29.12 PB
10 Vidar Nilsson
Ystads IF
07 Ystads IF 27.77
11 Melker Johansson
Ystads IF
08 Ystads IF 25.80 PB
123456
366 Felix Nilsson40.7144.4943.8137.0541.9541.41
588 Vidar Nilssonxx27.77
296 Caspian Sanderberg35.3142.15x31.1232.3839.28
362 Jonatan Eklund42.9041.55x43.6941.1542.13
608 Oskar Nilsson32.28x32.2530.57x32.41
437 Anton Ringdahl36.31x35.2039.11xx
590 Viktor Sahlin33.1837.0831.2930.9237.8740.54
576 Melker Johansson25.8024.7715.79
391 Loke Bergström41.0836.7034.4737.0140.1138.52
598 Ludvig Hallberg29.1225.5228.98
490 Kevin Kreyx40.5636.7033.8937.0340.16
P14 80 m
10/7 14:20
Vind: +5.8
1 Nino Radosavljevic Kusljic
Malmö AI
08 Malmö AI 9.53
2 Theodor Rogö
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 9.63
3 Wilmer Ahlberg
Malmö AI
08 Malmö AI 9.89
4 Jonas Rokosch
VfL Spremberg (GER)
08 VfL Spremberg (GER) 9.93
5 Anton Friedrich Pott
TSV 1860 Stralsund (GER)
08 TSV 1860 Stralsund (GER) 9.97
6 Loke Bergström
Malmö AI
08 Malmö AI 10.00
7 Raffael Schlieker
VfL Brandenburg (GER)
08 VfL Brandenburg (GER) 10.68
P14 300 m
9/7 13:20
1 Jonas Rokosch
VfL Spremberg (GER)
08 VfL Spremberg (GER) 41.13
2 Theo Lydén
Malmö AI
08 Malmö AI 43.19
3 Max Petersson
KA2 IF
08 KA2 IF 44.18
4 Raffael Schlieker
VfL Brandenburg (GER)
08 VfL Brandenburg (GER) 44.88 PB
P14 Höjd
8/7 16:10
1 Anton Friedrich Pott
TSV 1860 Stralsund (GER)
08 TSV 1860 Stralsund (GER) 160
2 Theo Hielscher
TSV 1860 Stralsund (GER)
08 TSV 1860 Stralsund (GER) 151
3 Jonas Rokosch
VfL Spremberg (GER)
08 VfL Spremberg (GER) 146
4 Raffael Schlieker
VfL Brandenburg (GER)
08 VfL Brandenburg (GER) 146 PB
136141146151156160164
554 Raffael Schliekerxoooxxx
526 Theo Hielscher-ooxxox--xx
529 Anton Friedrich Pott--oooxoxxx
566 Jonas Rokosch-ooxxx
P14 Längd
10/7 10:00
1 Anton Friedrich Pott
TSV 1860 Stralsund (GER)
08 TSV 1860 Stralsund (GER) 5.62 +2.8
2 Jonatan Eklund
Klippans FK
08 Klippans FK 5.42 +2.8
3 Jonas Rokosch
VfL Spremberg (GER)
08 VfL Spremberg (GER) 5.35 +2.6
4 Theo Hielscher
TSV 1860 Stralsund (GER)
08 TSV 1860 Stralsund (GER) 5.15 +2.0 PB
5 Loke Bergström
Malmö AI
08 Malmö AI 5.15 +4.0
6 Raffael Schlieker
VfL Brandenburg (GER)
08 VfL Brandenburg (GER) 4.33 +1.5 PB
123456
554 Raffael Schliekerx 4.29 +1.64.14 +2.2x 3.98 +2.34.33 +1.5
529 Anton Friedrich Pottx 5.23 +4.0x x 5.08 +3.65.62 +2.8
391 Loke Bergströmx x x x x 5.15 +4.0
566 Jonas Rokosch4.65 +2.25.35 +2.6x 4.72 +3.14.89 +3.34.48 +2.8
362 Jonatan Eklund5.38 +3.15.26 +3.95.38 +1.95.42 +2.82.20 +4.45.26 +2.5
526 Theo Hielscher4.97 +4.44.98 +1.65.15 +2.05.07 +3.14.82 +3.15.10 +1.3
P14 Spjut
Vikt: 600g
9/7 15:00
1 Ludvig Hallberg
Åhus FIK
08 Åhus FIK 29.18
2 Raffael Schlieker
VfL Brandenburg (GER)
08 VfL Brandenburg (GER) 24.92
3 David Andersson
IFK Lund
08 IFK Lund 22.86 PB
123456
554 Raffael Schlieker24.9223.2620.5519.4223.6521.96
700 David Andersson21.9521.3421.0018.5120.4822.86
598 Ludvig Hallberg28.01xxxx29.18
P13 60 m Försök
10/7 11:50
Heat 1
Vind: +2.8
1 Filip Englund
Malmö AI
09 Malmö AI 7.93 q
2 Odin Viscomi
Simrishamns AIF
09 Simrishamns AIF 8.31 q 8.305
3 Sigge Strandberg
KA2 IF
09 KA2 IF 8.31 q 8.310
4 Alexandro Thorkéll
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 8.42 q
5 Ole Marvin Hinz
SC Neubrandenburg (GER)
09 SC Neubrandenburg (GER) 8.66
6 Henri Neubus
VfL Brandenburg (GER)
10 VfL Brandenburg (GER) 8.96
Heat 2
Vind: +3.5
1 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 7.90 q
2 Danny Cox
Ystads IF
09 Ystads IF 7.95 q
3 Oscar Molin
IF Udd
09 IF Udd 8.18 q
4 Melvin Håkansson
Kalmar SK
09 Kalmar SK 8.61 q
5 Emil Haase
VfL Brandenburg (GER)
10 VfL Brandenburg (GER) 9.24
Jack Gordon Blackburn
SC Neubrandenburg (GER)
09 SC Neubrandenburg (GER) DNS
P13 60 m Final
10/7 14:05
Vind: +2.8
1 Filip Englund
Malmö AI
09 Malmö AI 7.89
2 Danny Cox
Ystads IF
09 Ystads IF 7.93
3 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 8.01
4 Oscar Molin
IF Udd
09 IF Udd 8.31
5 Odin Viscomi
Simrishamns AIF
09 Simrishamns AIF 8.34
6 Sigge Strandberg
KA2 IF
09 KA2 IF 8.41
7 Alexandro Thorkéll
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 8.47
8 Melvin Håkansson
Kalmar SK
09 Kalmar SK 8.68
P13 200 m
9/7 14:45
Vind: +3.6
1 Filip Englund
Malmö AI
09 Malmö AI 26.33
2 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 26.47
3 Liam Swensson
KA2 IF
09 KA2 IF 27.07
4 William Daun
Katrineholms SK
09 Katrineholms SK 27.88
5 Ole Marvin Hinz
SC Neubrandenburg (GER)
09 SC Neubrandenburg (GER) 28.04
6 Albin Anderberg
IFK Lund
09 IFK Lund 28.56
7 Benjamin Högelius
KA2 IF
09 KA2 IF 29.71
8 Malte Jacobsson
KA2 IF
09 KA2 IF 30.55
P13 600 m
10/7 15:35
1 Lucas Falknell
FK Athlet
09 FK Athlet 1:42.75 PB
2 Jack Gordon Blackburn
SC Neubrandenburg (GER)
09 SC Neubrandenburg (GER) 1:43.80 SB
3 Liam Swensson
KA2 IF
09 KA2 IF 1:45.47
4 Ole Marvin Hinz
SC Neubrandenburg (GER)
09 SC Neubrandenburg (GER) 1:49.51
5 Olle Dalholm
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 1:51.30
6 Eric Andersson
Båstads GIF
09 Båstads GIF 1:54.38
7 Malte Jacobsson
KA2 IF
09 KA2 IF 1:55.10
8 Benjamin Högelius
KA2 IF
09 KA2 IF 1:55.39
9 Odin Viscomi
Simrishamns AIF
09 Simrishamns AIF 1:57.26
10 Axel Danarö
Åhus FIK
09 Åhus FIK 2:09.27
P13 60 m häck
Höjd: 76.2cm
9/7 12:05
Vind: +2.4
1 Sigge Strandberg
KA2 IF
09 KA2 IF 9.88
2 Albin Anderberg
IFK Lund
09 IFK Lund 10.04
3 Oscar Molin
IF Udd
09 IF Udd 10.50
4 Jack Gordon Blackburn
SC Neubrandenburg (GER)
09 SC Neubrandenburg (GER) 10.52
5 Zion Svensson
KA2 IF
09 KA2 IF 12.97
P13 200 m häck
Höjd: 68,6cm
8/7 16:10
Vind: nwi
1 William Daun
Katrineholms SK
09 Katrineholms SK 30.02
2 Lucas Falknell
FK Athlet
09 FK Athlet 30.65
3 Svante Fernström
Mölndals AIK
10 Mölndals AIK 31.08
4 Vilde Lundell
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 31.53
5 Ole Marvin Hinz
SC Neubrandenburg (GER)
09 SC Neubrandenburg (GER) 32.31
6 Eric Andersson
Båstads GIF
09 Båstads GIF 34.39
7 Marcus Rydström
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 34.64
Love Holmgren
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg DNF
P13 5x60 m
10/7 15:55
1 IFK Helsingborg Lag x
Ebbe Rydingsvärd 12
Noah Glennstål 09
Gabriel Åbjörnsson 09
Wilgot Borgelin 10
Alexandro Thorkéll 09

IFK Helsingborg
IFK Helsingborg 41.83
2 KA2 IF Lag 09
Liam Swensson 09
Zion Svensson 09
Benjamin Högelius 09
Malte Jacobsson 09
Sigge Strandberg 09

KA2 IF
KA2 IF 43.99
P13 Höjd
9/7 10:05
1 Alexander Brändeborn
Råby-Rekarne FIF
09 Råby-Rekarne FIF 158 PB
2 Melvin Håkansson
Kalmar SK
09 Kalmar SK 150 =PB
3 Vilde Lundell
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 146 =PB
4 Lucas Falknell
FK Athlet
09 FK Athlet 141
5 Oscar Molin
IF Udd
09 IF Udd 136
126131136141146150154158161
195 Vilde Lundelloooxxoxoxxx
465 Alexander Brändeborn---oooxoxxoxxx
52 Lucas Falknell-xoxxoxoxxx
132 Oscar Molinooxoxxx
342 Melvin Håkansson--ooxoxxoxxx
P13 Längd
Hoppzon
8/7 17:40
1 Jack Gordon Blackburn
SC Neubrandenburg (GER)
09 SC Neubrandenburg (GER) 5.06 +3.0
2 William Daun
Katrineholms SK
09 Katrineholms SK 5.02 +4.9
3 Sigge Strandberg
KA2 IF
09 KA2 IF 4.99 +2.8
4 Alexandro Thorkéll
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 4.84 +1.8
5 Liam Swensson
KA2 IF
09 KA2 IF 4.81 +3.0
6 Fabian Lindberg Tillander
Ystads IF
09 Ystads IF 4.51 +3.5
7 Benjamin Högelius
KA2 IF
09 KA2 IF 4.32 +2.2
8 Emil Haase
VfL Brandenburg (GER)
10 VfL Brandenburg (GER) 4.21 +2.9
9 Henri Neubus
VfL Brandenburg (GER)
10 VfL Brandenburg (GER) 4.07 +1.7 PB
10 Zion Svensson
KA2 IF
09 KA2 IF 3.66 +1.4 PB
11 Yannie Heyne
VfL Brandenburg (GER)
11 VfL Brandenburg (GER) 3.63 +1.1
123456
338 Liam Swenssonx 4.81 +3.04.72 +4.94.45 +1.34.70 +1.4x
337 Zion Svensson3.66 +1.43.56 +1.83.55 +3.3
321 Benjamin Högeliusx 4.06 +2.34.21 +2.73.93 +1.34.32 +2.23.86 +2.1
334 Sigge Strandberg4.88 +3.74.86 +3.0x 4.99 +2.8x 4.84 +3.6
582 Fabian Lindberg Tillander4.26 +3.44.42 +2.54.51 +3.54.48 +2.94.31 +2.94.47 +3.4
221 Alexandro Thorkéll4.84 +1.8x 4.79 +2.54.64 +1.54.53 +1.7x
552 Henri Neubusx 4.07 +1.7x
347 William Daun4.01 +3.64.71 +2.25.00 +3.04.77 +2.35.02 +4.93.37 +1.3
470 Jack Gordon Blackburn4.90 +1.84.91 +1.54.89 +2.14.78 +2.75.06 +3.0-
550 Emil Haase4.21 +3.33.82 +2.84.11 +1.04.16 +1.83.77 +4.84.21 +2.9
551 Yannie Heyne3.55 +2.43.52 +4.03.63 +1.1
P13 Kula
Vikt: 3,0kg
10/7 10:00
1 Noah Joel Müller
Bad Doberaner SV (GER)
09 Bad Doberaner SV (GER) 9.27
2 Danny Cox
Ystads IF
09 Ystads IF 8.98
3 Olle Dalholm
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 7.95
4 Alexandro Thorkéll
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 7.87
5 Gabriel Åbjörnsson
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 7.18 PB
123456
221 Alexandro Thorkéll6.777.686.867.317.807.87
229 Gabriel Åbjörnsson6.85x6.777.186.236.42
14 Noah Joel Müller7.779.109.279.209.268.74
93 Olle Dalholm7.867.357.957.867.327.86
571 Danny Cox8.988.978.818.978.668.88
P13 Diskus
Vikt: 0,6kg
9/7 12:10
1 Alexander Brändeborn
Råby-Rekarne FIF
09 Råby-Rekarne FIF 33.38 PB
2 Tiger Odéhn
Ystads IF
10 Ystads IF 26.62 PB
3 Noah Joel Müller
Bad Doberaner SV (GER)
09 Bad Doberaner SV (GER) 25.27 PB
4 Liam Swensson
KA2 IF
09 KA2 IF 22.41
5 Alexandro Thorkéll
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 21.06
6 Love Hansson
Malmö AI
10 Malmö AI 19.42 SB
7 Zion Svensson
KA2 IF
09 KA2 IF 18.73 PB
8 Oscar Molin
IF Udd
09 IF Udd 18.48
9 Axel Danarö
Åhus FIK
09 Åhus FIK 13.52
123456
465 Alexander Brändebornx23.60x33.3831.3128.55
595 Axel Danaröxxx12.40x13.52
589 Tiger Odéhn23.5122.4421.3021.3823.6026.62
337 Zion Svensson---16.06x18.73
404 Love Hanssonxxx19.42x15.59
14 Noah Joel Müllerxx25.27x20.84x
132 Oscar Molin---xx18.48
221 Alexandro Thorkéll18.61xx21.06x17.87
338 Liam Swenssonx20.5019.0818.8222.41x
P13 Spjut
Vikt: 400g
10/7 12:15
1 Noah Joel Müller
Bad Doberaner SV (GER)
09 Bad Doberaner SV (GER) 38.46
2 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 31.98
3 Liam Swensson
KA2 IF
09 KA2 IF 29.07 PB
4 Danny Cox
Ystads IF
09 Ystads IF 28.55 PB
5 Gabriel Åbjörnsson
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 26.91 PB
6 Samuel Härkegård Wulff
Mälarhöjdens IK
09 Mälarhöjdens IK 26.67
7 Oscar Molin
IF Udd
09 IF Udd 22.60 PB
8 Zion Svensson
KA2 IF
09 KA2 IF 15.37
9 Guss Persson
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 15.27
123456
338 Liam Swensson22.5527.2823.2024.2225.4529.07
132 Oscar Molin20.3120.75x22.6021.0917.78
337 Zion Svensson12.9415.3713.8813.9513.86x
96 Guss Persson15.27xx
229 Gabriel Åbjörnsson17.6522.91x22.6424.7026.91
14 Noah Joel Müller34.0434.4129.7528.0235.3838.46
571 Danny Cox21.9925.5026.0628.5525.3027.14
452 Samuel Härkegård Wulff24.8126.6723.1621.8626.1123.76
602 Malte Håkanssonx31.9816.8425.04x24.15
P12 60 m
10/7 13:55
Vind: +4.3
1 Isac Sehlstedt
Falkenbergs IK
10 Falkenbergs IK 8.06
2 Andor Sávoly
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
10 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 8.26
3 Wilgot Borgelin
IFK Helsingborg
10 IFK Helsingborg 8.33
4 Noel Henriksson
Falkenbergs IK
10 Falkenbergs IK 8.52
5 Jan Fatyga
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) 8.63
Balder Breinholst
Amager AC (DEN)
10 Amager AC (DEN) DNS
P12 200 m
9/7 14:25
Vind: nwi
1 Jan Fatyga
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) 29.35
2 Joe Caine Blackburn
SC Neubrandenburg (GER)
11 SC Neubrandenburg (GER) 30.12
3 Henri Neubus
VfL Brandenburg (GER)
10 VfL Brandenburg (GER) 30.18
4 Emil Haase
VfL Brandenburg (GER)
10 VfL Brandenburg (GER) 32.32
Yannie Heyne
VfL Brandenburg (GER)
11 VfL Brandenburg (GER) DNS
P12 600 m
10/7 15:25
1 Noel Henriksson
Falkenbergs IK
10 Falkenbergs IK 1:45.06 PB
Jan Fatyga
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) DNS
P12 60 m häck
Höjd: 76.2cm
9/7 11:55
Vind: +3.5
1 Andor Sávoly
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
10 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 10.12
2 Jan Fatyga
SC Neubrandenburg (GER)
10 SC Neubrandenburg (GER) 11.26
3 Joe Caine Blackburn
SC Neubrandenburg (GER)
11 SC Neubrandenburg (GER) 11.47
Love Hansson
Malmö AI
10 Malmö AI DNF
P12 Höjd
8/7 16:55
1 Andor Sávoly
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
10 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 155
2 Svante Fernström
Mölndals AIK
10 Mölndals AIK 140
3 Ari Freyr Gautason
Umedalens IF
12 Umedalens IF 126
4 Henri Neubus
VfL Brandenburg (GER)
10 VfL Brandenburg (GER) 126
5 Emil Haase
VfL Brandenburg (GER)
10 VfL Brandenburg (GER) 121
116121126131136140144147150155158
550 Emil Haasexooxxx
541 Ari Freyr Gautasonoooxxx
552 Henri Neubusoxoxxoxxx
496 Andor Sávoly-----oooxxoxxx
457 Svante Fernström--oooxoxxx
P12 Längd
Hoppzon
10/7 15:25
1 Andor Sávoly
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
10 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 5.48 +4.4
2 Isac Sehlstedt
Falkenbergs IK
10 Falkenbergs IK 5.43 +2.5
3 Noel Henriksson
Falkenbergs IK
10 Falkenbergs IK 4.47 +3.6
4 Wilgot Borgelin
IFK Helsingborg
10 IFK Helsingborg 4.30 +4.9
123456
159 Wilgot Borgelin4.12 0.04.22 +3.34.10 +0.6x 4.20 +3.04.30 +4.9
644 Isac Sehlstedt5.12 +2.84.95 +2.65.11 +2.95.24 +1.25.42 +1.15.43 +2.5
496 Andor Sávoly5.04 +2.64.99 +2.45.09 +1.45.31 +4.25.27 +2.25.48 +4.4
46 Noel Henriksson4.32 +0.44.35 +1.74.21 +2.94.24 +1.7x 4.47 +3.6
P12 Kula
Vikt: 3,0kg
10/7 10:00
1 Andor Sávoly
SG Gaselan Fürstenwalde (GER)
10 SG Gaselan Fürstenwalde (GER) 11.03 PB
2 Tiger Odéhn
Ystads IF
10 Ystads IF 8.46
3 Balder Breinholst
Amager AC (DEN)
10 Amager AC (DEN) 8.05
4 Guss Persson
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 7.40 PB
123456
96 Guss Persson4.946.146.606.776.377.40
589 Tiger Odéhn8.428.468.407.957.728.24
3 Balder Breinholst7.657.587.538.058.037.51
496 Andor Sávoly9.349.989.9010.0310.4511.03
P11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P10

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.