Resultater Nordic Baltic Junior Championship and match U20 and Championship U23

Malmö Stadion, Malmö   2022-07-16 - 2022-07-17

Arrangör: Malmö AI Senast uppdaterad: 2022-07-18 23:25:03
2022-07-16 2022-07-17 Alla dagar

Women U20

Plac.Poäng
1 Sweden 204
2 Finland 204
3 Norway 187
4 Denmark / Iceland 82
5 Denmark 2
Women U20
5000m Race Walk100 m200 m400 m800 m1500 m3000 m100 m hurdles400 m hurdles3000 m Steeplechase4x100 m4x400 mHigh JumpPole VaultLong JumpTriple JumpShot PutDiscusHammerJavelin
Finland711811139119796397111513131616
Sweden6131497910714133614151161413119
Norway9910131415117712991196126459
Denmark / Iceland454345138113934753
Denmark2

Men U20

Plac.Poäng
1 Sweden 203
2 Norway 193
3 Finland 176
4 Denmark / Iceland 100
Men U20
5000m Race Walk100 m200 m400 m800 m1500 m5000 m110 m hurdles400 m hurdles3000 m Steeplechase4x100 m4x400 mHigh JumpPole VaultLong JumpTriple JumpShot PutDiscusHammerJavelin
Finland9151141231361669351213105816
Sweden6121213911316896615121211161196
Denmark / Iceland6571089351935453314
Norway74913615129816398107111115911
Women U23 100 m
16/7 12:45
A-Final
Vind: +3.2
Poäng Tot. plac.
1 Julia Henriksson
Sweden
00 Sweden 11.34 1
2 Johanna Kylmänen
Finland
02 Finland 11.52 2
3 Ann Marii Kivikas
Estonia
02 Estonia 11.66 3 11.655
4 Tiana Ósk Whitworth
Iceland
00 Iceland 11.74 7
5 Sara Francis
Finland
00 Finland 11.75 8
6 Lukrecija Sabaitytė
Lithuania
02 Lithuania 11.85 9
7 Caroline Benfeldt Sørensen
Denmark
02 Denmark 11.96 12
B-Final
Vind: +2.4
Poäng Tot. plac.
1 Filippa Sivnert
Sweden
01 Sweden 11.66 4 11.660
2 Andrea Rooth
Norway
02 Norway 11.71 5
3 Pirkitta Marjanen
Finland
01 Finland 11.87 10
4 Klara Skriver Loessl
Denmark
02 Denmark 12.05 14
Jenna Kokkonen
Finland
01 Finland DNS
C-Final
Vind: +6.1
Poäng Tot. plac.
1 Emma Tainio
Finland
03 Finland 11.73 6
2 Cajsa Augustsson
Sweden
02 Sweden 11.93 11
3 Nelli Anttonen
Finland
03 Finland 12.00 13
4 Julia Ihantola
Finland
03 Finland 12.06 15
5 Nora Aune
Norway
04 Norway 12.08 16
Women U23 200 m
17/7 13:20
A-Final
Vind: +1.5
Poäng Tot. plac.
1 Julia Henriksson
Sweden
00 Sweden 23.32 1 PB
2 Mette Baas
Finland
00 Finland 23.64 2 PB
3 Ann Marii Kivikas
Estonia
02 Estonia 23.83 3
4 Kaitesi Ertzgaard
Norway
00 Norway 23.87 4 PB
5 Lukrecija Sabaitytė
Lithuania
02 Lithuania 24.02 5
6 Tiana Ósk Whitworth
Iceland
00 Iceland 24.60 8
Guðbjörg Jóna Bjarnadóttir
Iceland
01 Iceland DNF
B-Final
Vind: +2.5
Poäng Tot. plac.
1 Jenna Kokkonen
Finland
01 Finland 24.32 6
2 Pirkitta Marjanen
Finland
01 Finland 24.49 7
3 Caroline Benfeldt Sørensen
Denmark
02 Denmark 24.81 9
4 Solveig Brustgård Gran
Norway
00 Norway 25.16 10
5 Jonna Claesson
Sweden
00 Sweden 25.31 11
Women U23 400 m
16/7 15:00
A-Final
Poäng Tot. plac.
1 Mette Baas
Finland
00 Finland 52.51 1 PB
2 Kaitesi Ertzgaard
Norway
00 Norway 53.17 2 PB
3 Veera Perälä
Finland
00 Finland 55.16 3 PB
4 Martha Danneskjold Rasmussen
Denmark
02 Denmark 55.33 4 SB
5 Lovisa Ellström
Sweden
00 Sweden 55.38 5 SB
6 Solveig Brustgård Gran
Norway
00 Norway 56.11 6
7 Ebba Gustafsson
Sweden
02 Sweden 56.77 7 SB
B-Final
Poäng Tot. plac.
1 Liis Grete Atonen
Estonia
01 Estonia 58.27 8
2 Paula Katrīna Skalberga
Latvia
02 Latvia 59.10 9
3 Misja B Jepsen
Denmark
01 Denmark 1:00.30 10
Women U23 800 m
17/7 12:00
Poäng
1 Julia Nielsen
Sweden
01 Sweden 2:06.96
2 Wilma Nielsen
Sweden
01 Sweden 2:07.17
3 Helmi Vuorimaa
Finland
00 Finland 2:08.29
4 Selma Løchen Engdahl
Norway
01 Norway 2:09.16
5 Veera Perälä
Finland
00 Finland 2:09.55
Women U23 1500 m
16/7 13:45
Poäng
1 Wilma Nielsen
Sweden
01 Sweden 4:23.20
2 Julia Nielsen
Sweden
01 Sweden 4:24.36
3 Selma Løchen Engdahl
Norway
01 Norway 4:26.43
4 Eglė Vaitulevičiūtė
Lithuania
02 Lithuania 4:33.65
5 Siiri Rainio
Finland
00 Finland 4:36.28
Women U23 5000 m
16/7 16:10
Poäng
1 Kristine Meinert Rød
Norway
01 Norway 16:35.81
2 Lotta-Maria Maine
Finland
02 Finland 16:44.61 PB
3 Klara Hansen
Denmark
03 Denmark 16:50.77
4 Ida Esperi
Sweden
00 Sweden 17:41.33
5 Lotta Tarvainen
Finland
02 Finland 17:46.58
6 Elsa Wallenius
Sweden
01 Sweden 18:40.30
Astrid My Kristensen
Denmark
04 Denmark DNF
Women U23 100 m hurdles
Height: 84,0cm
17/7 11:20
A-Final
Vind: +2.1
Poäng Tot. plac.
1 Andrea Rooth
Norway
02 Norway 13.44 1
2 Saara Keskitalo
Finland
00 Finland 13.53 2
3 Jessica Kähärä
Finland
01 Finland 13.61 3
4 Ingrid Pernille Rismark
Norway
01 Norway 13.70 4
5 Ida Beiter Bomme
Denmark
01 Denmark 13.78 6
6 Alva von Gerber
Sweden
00 Sweden 14.18 10
B-Final
Vind: +1.3
Poäng Tot. plac.
1 Marta Marksa
Latvia
02 Latvia 13.77 5 SB
2 Ida Boel
Denmark
00 Denmark 13.79 7 PB
3 Minea Fogelholm
Finland
04 Finland 13.99 8
4 Klara Rådbo
Sweden
01 Sweden 14.14 9
Women U23 400 m hurdles
Height: 76,2cm
16/7 11:25
A-Final
Poäng Tot. plac.
1 Andrea Rooth
Norway
02 Norway 59.34 1
2 Martha Danneskjold Rasmussen
Denmark
02 Denmark 1:00.19 2
3 Frida Hämäläinen
Finland
00 Finland 1:00.61 3
4 Tyra Landin
Sweden
02 Sweden 1:01.58 4
5 Liis Grete Atonen
Estonia
01 Estonia 1:01.67 5
6 Ebba Åhman
Sweden
02 Sweden 1:02.72 7
B-Final
Poäng Tot. plac.
1 Elin Mickos
Finland
00 Finland 1:02.26 6 SB
2 Amina Askarova
Latvia
02 Latvia 1:03.00 8
3 Ingibjörg Sigurðardóttir
Iceland
01 Iceland 1:05.87 9
Women U23 3000 m Steeplechase
Height: 76,2cm
17/7 13:50
Poäng
1 Vilde Våge Henriksen
Norway
00 Norway 10:21.65
2 Janette Vänttinen
Finland
02 Finland 10:41.64
3 Salla Laukkanen
Finland
00 Finland 10:49.81
Thea Norlund
Sweden
00 Sweden DNS
Women U23 & Women U20 4x100 m
16/7 17:00
Poäng
1 FINLAND
Sara Francis 00
Pirkitta Marjanen 01
Johanna Kylmänen 02
Jenna Kokkonen 01

Finland
Finland 45.61
2 NORWAY
Laura Tietje Johanna Van Der Veen 03
Maren Bakke Amundsen 03
Lovise Skarbøvik Andresen 04
Nora Aune 04

Norway
Norway 45.91
3 FINLAND
Minea Fogelholm 04
Anna Pursiainen 03
Emma Tainio 03
Nelli Anttonen 03

Finland
Finland 45.96
4 SWEDEN
Emilia Franzén 04
Nora Lindahl 04
Ida Staafgård 03
Wilma Svenson 03

Sweden
Sweden 46.18
5 SWEDEN
Alva von Gerber 00
Cajsa Augustsson 02
Julia Henriksson 00
Filippa Sivnert 01

Sweden
Sweden 46.46
DEN/ISL
Annika Baun Haldbo 03
Cecilie Gedsø Færge 03
Alma Witt 04
Ida Boe Rasmussen 03

Denmark / Iceland
Denmark / Iceland DNF
Sammanställning per klass
Women U23
1 FINLAND
Finland
Finland 45.61
2 SWEDEN
Sweden
Sweden 46.46
Women U20
1 NORWAY
Norway
Norway 45.91
2 FINLAND
Finland
Finland 45.96
3 SWEDEN
Sweden
Sweden 46.18
DEN/ISL
Denmark / Iceland
Denmark / Iceland DNF
Women U23 & Women U20 4x400 m
17/7 15:30
Poäng
1 NORWAY
Henriette Jæger 03
Nora Haugen 03
Marin Gautadottir 03
Ida Breigan 04

Norway
Norway 3:41.21 9.00
2 SWEDEN
Hanna Karlsson 03
Elin Joabsson 04
Tilde Bjerager 04
Moa Granat 04

Sweden
Sweden 3:41.34 6.00
3 FINLAND
Elin Mickos 00
Frida Hämäläinen 00
Helmi Vuorimaa 00
Veera Perälä 00

Finland
Finland 3:42.68
4 SWEDEN
Tyra Landin 02
Ebba Gustafsson 02
Ebba Åhman 02
Lovisa Ellström 00

Sweden
Sweden 3:43.26
5 FINLAND
Aada Aho 03
Veera Mattila 03
Julia Ihantola 03
Ronja Koskela 03

Finland
Finland 3:44.45 3.00
6 DEN/ISL
Line Grønbæk Andersen 04
Amanda Sondrup Henriques 04
Betty Marie Ramsgaard Jensen 04
Caroline Aslerin 04 Denmark

Denmark / Iceland
Denmark / Iceland 3:50.93 1.00
Sammanställning per klass
Women U23
1 FINLAND
Finland
Finland 3:42.68
2 SWEDEN
Sweden
Sweden 3:43.26
Women U20
1 NORWAY
Norway
Norway 3:41.21
2 SWEDEN
Sweden
Sweden 3:41.34
3 FINLAND
Finland
Finland 3:44.45
4 DEN/ISL
Denmark / Iceland
Denmark / Iceland 3:50.93
Women U23 High Jump
16/7 13:30
Poäng
1 Neea Käyhkö
Finland
02 Finland 181 PB
2 Katrine Fjerbæk Olsen
Denmark
01 Denmark 179
3 Tuvalisa Rosenquist
Sweden
02 Sweden 176 PB
4 Klara Rådbo
Sweden
01 Sweden 173 =SB
5 Madelen Haaheim Sveinungsen
Norway
02 Norway 173 =SB
6 Venla Pulkkanen
Finland
02 Finland 170
160165170173176179181183
442 Tuvalisa Rosenquistoxooxoxxoxxx
165 Neea Käyhkö-oooxoxxooxxx
443 Klara Rådboxooxooxxx
70 Katrine Fjerbæk Olsenooxoxooxxoxxx
202 Venla Pulkkanenxooxoxxx
334 Madelen Haaheim Sveinungsenoxxoxooxxx
Women U23 Pole Vault
17/7 13:15
Poäng
1 Gabriella Jönsson
Sweden
01 Sweden 414
2 Kitty Augusta Friele Faye
Norway
02 Norway 407 PB
3 Sandra Alvero
Sweden
01 Sweden 390
4 Essi Melender
Finland
02 Finland 390
5 Vilma Hannula
Finland
02 Finland 340
340355370380390400407414433
279 Kitty Augusta Friele Faye--o-ooxxoxxx
128 Vilma Hannulaoxxx
186 Essi Melender-ooxoxoxxx
404 Gabriella Jönsson---oxooxooxxx
357 Sandra Alvero-xoxoxooxxx
Women U23 Long Jump
17/7 11:35
Poäng
1 Maja Åskag
Sweden
02 Sweden 6.70 +2.1
2 Jessica Kähärä
Finland
01 Finland 6.39 +2.2
3 Saara Keskitalo
Finland
00 Finland 6.23 +3.2
4 Roosa Mähönen
Finland
00 Finland 6.11 +2.2
5 Tilde Johansson
Sweden
01 Sweden 6.04 +2.1
6 Ida Beiter Bomme
Denmark
01 Denmark 5.91 +2.9
7 Kitija Paula Melnbārde
Latvia
01 Latvia 5.84 +1.6
123456
191 Roosa Mähönenx 5.92 +2.86.11 +2.25.97 +1.7x 4.31 +4.5
402 Tilde Johansson4.32 +1.66.04 +2.15.73 +2.85.66 +2.0- -
21 Ida Beiter Bomme5.89 +2.65.78 +2.25.90 +0.75.89 +1.15.89 +0.65.91 +2.9
147 Saara Keskitalo5.92 0.0x 6.23 +3.2x x x
163 Jessica Kähärä5.87 +1.26.12 +0.86.06 +1.16.30 +2.56.22 +2.16.39 +2.2
473 Maja Åskagx x x 6.36 +2.06.55 +1.26.70 +2.1
245 Kitija Paula Melnbārdex x 5.72 +2.5x x 5.84 +1.6
Women U23 Triple Jump
16/7 15:50
Poäng
1 Maja Åskag
Sweden
02 Sweden 13.99 +4.3
2 Kajsa Lindqvist
Sweden
00 Sweden 13.09 +1.8 PB
3 Janita Leppäranta
Finland
00 Finland 12.99 +3.9
4 Rachel Ombeni
Norway
02 Norway 12.65 +3.5
5 Laura Koivisto
Finland
01 Finland 12.53 +2.1
123456
321 Rachel Ombenix 12.13 +3.312.26 +2.612.65 +3.512.63 +2.312.58 +3.0
177 Janita Leppäranta12.50 +2.612.99 +3.912.72 +3.512.66 +3.312.56 +2.912.72 +2.7
149 Laura Koivisto12.23 +1.412.38 +2.912.53 +2.112.41 +3.8x x
414 Kajsa Lindqvist13.09 +1.8x x 12.81 +4.6- -
473 Maja Åskagx 13.74 +2.113.95 +2.713.99 +4.3x 13.70 +2.3
Women U23 Shot Put
Weight: 4,0kg
17/7 11:45
Poäng
1 Erna Sóley Gunnarsdóttir
Iceland
00 Iceland 16.52
2 Emilia Kangas
Finland
01 Finland 15.94 PB
3 Kaisu Eskelinen
Finland
01 Finland 14.81 SB
4 Victoria Quainoo
Sweden
02 Sweden 14.38 PB
5 Emilia Malmehed
Sweden
01 Sweden 14.22
6 Gertu Küttmann
Estonia
02 Estonia 13.33 PB
123456
236 Erna Sóley Gunnarsdóttir15.9816.4816.5216.2916.52x
95 Gertu Küttmannxx11.6112.2712.2213.33
437 Victoria Quainoox13.74x13.8414.38x
140 Emilia Kangasx15.7115.9415.44x15.76
123 Kaisu Eskelinenxxxx14.3414.81
419 Emilia Malmehedx13.51x14.22xx
Women U23 Discus
Weight: 1,0kg
17/7 14:00
Poäng
1 Lotta Flatum
Norway
02 Norway 59.11 PB
2 Annesofie Hartmann Nielsen
Denmark
00 Denmark 54.51
3 Daniella Persson
Sweden
00 Sweden 52.65
4 Elisabeth Thon Rosvold
Norway
02 Norway 51.06
5 Roosa Naula
Finland
01 Finland 49.77 PB
6 Sanni Kuparinen
Finland
01 Finland 49.66
7 Molly Broback
Sweden
01 Sweden 48.05
8 Eglė Zarankaitė
Lithuania
00 Lithuania 45.83
123456
160 Sanni Kuparinen48.34xx49.6647.5049.51
66 Annesofie Hartmann Nielsen45.1451.0152.90x52.0454.51
278 Lotta Flatum38.7052.4159.11xx56.64
256 Eglė Zarankaitė45.83xxxxx
193 Roosa Naula48.4949.29xx48.3249.77
433 Daniella Persson50.1452.6550.01x52.3850.63
336 Elisabeth Thon Rosvold49.7546.6749.98x50.2751.06
367 Molly Brobackx46.5544.5945.7045.2048.05
Women U23 Hammer
Weight: 4,0kg
16/7 13:00
Poäng
1 Sara Forssell
Sweden
00 Sweden 62.96
2 Aada Koppeli
Finland
02 Finland 61.39
3 Guðrún Karítas Hallgrímsdóttir
Iceland
02 Iceland 59.30
4 Elísabet Rut Rúnarsdóttir
Iceland
02 Iceland 59.08
5 Kaisu Eskelinen
Finland
01 Finland 53.41
6 Hillevi Carlsson
Sweden
02 Sweden 52.72
7 Sarah-Christine Kouamé Mikkelsen
Norway
02 Norway 52.35
8 Gertu Küttmann
Estonia
02 Estonia 51.11
Liv Nedergaard
Denmark
02 Denmark x
123456
372 Hillevi Carlsson52.68x51.9552.7252.3052.13
152 Aada Koppelix58.8160.1358.86x61.39
65 Liv Nedergaardxxxxxx
380 Sara Forssellx61.0762.9661.46xx
238 Elísabet Rut Rúnarsdóttir56.24x56.9659.08x58.13
123 Kaisu Eskelinenxx53.41xxx
95 Gertu Küttmann49.41xx51.11x51.00
313 Sarah-Christine Kouamé Mikkelsenxx50.60xx52.35
237 Guðrún Karítas Hallgrímsdóttir55.8756.4259.30x56.04x
Women U23 Javelin
Weight: 600g
16/7 15:30
Poäng
1 Julia Valtanen
Finland
01 Finland 53.67
2 Kaja Mørch Pettersen
Norway
01 Norway 46.55
3 Angel Richmore
Sweden
01 Sweden 46.01 PB
4 Stina Jacobson
Sweden
00 Sweden 43.85
123456
316 Kaja Mørch Pettersen46.1446.55xx45.35-
439 Angel Richmore40.6446.0142.1644.2043.3644.60
397 Stina Jacobson41.42x40.6343.85xx
223 Julia Valtanen51.8449.5352.4952.7453.67x
Women U20 5000m Race Walk
17/7 14:30
Poäng
1 Maren Karlsen Bekkestad
Norway
03 Norway 23:41.75 9.00 PB
2 Anna Kokko
Finland
04 Finland 26:55.26 7.00
3 Lisa Nyberg
Sweden
03 Sweden 31:49.32 6.00
Women U20 100 m
16/7 12:25
Vind: +4.2
Poäng
1 Anna Pursiainen
Finland
03 Finland 11.51 9.00
2 Nora Lindahl
Sweden
04 Sweden 11.60 7.00
3 Elvira Tanderud
Sweden
04 Sweden 11.65 6.00
4 Maren Bakke Amundsen
Norway
03 Norway 11.77 5.00
5 Laura Tietje Johanna Van Der Veen
Norway
03 Norway 12.01 4.00
6 Cecilie Gedsø Færge
Denmark / Iceland
03 Denmark / Iceland 12.15 3.00 12.147
7 Minea Fogelholm
Finland
04 Finland 12.15 2.00 12.149
8 Alma Witt
Denmark / Iceland
04 Denmark / Iceland 12.39 1.00
Women U20 200 m
17/7 13:00
Vind: +2.9
Poäng
1 Nora Lindahl
Sweden
04 Sweden 23.41 9.00
2 Anna Pursiainen
Finland
03 Finland 23.50 7.00
3 Maren Bakke Amundsen
Norway
03 Norway 23.66 6.00
4 Elvira Tanderud
Sweden
04 Sweden 23.68 5.00
5 Ida Breigan
Norway
04 Norway 24.09 4.00
6 Cecilie Gedsø Færge
Denmark / Iceland
03 Denmark / Iceland 24.61 3.00
7 Line Grønbæk Andersen
Denmark / Iceland
04 Denmark / Iceland 24.79 2.00
8 Julia Ihantola
Finland
03 Finland 24.82 1.00
Women U20 400 m
16/7 14:40
Poäng
1 Henriette Jæger
Norway
03 Norway 53.45 9.00
2 Moa Granat
Sweden
04 Sweden 54.58 7.00
3 Ronja Koskela
Finland
03 Finland 54.71 6.00
4 Veera Mattila
Finland
03 Finland 55.19 5.00 PB
5 Nora Haugen
Norway
03 Norway 55.86 4.00 SB
6 Amanda Sondrup Henriques
Denmark / Iceland
04 Denmark / Iceland 56.84 3.00 SB
7 Elin Joabsson
Sweden
04 Sweden 57.05 2.00 PB
8 Line Grønbæk Andersen
Denmark / Iceland
04 Denmark / Iceland 57.41 1.00
Women U20 800 m
17/7 11:40
Poäng
1 Ingeborg Østgård
Norway
03 Norway 2:10.40 9.00
2 Veera Mattila
Finland
03 Finland 2:10.56 7.00
3 Ronja Koskela
Finland
03 Finland 2:11.14 6.00
4 Anne Gine Løvnes
Norway
03 Norway 2:11.54 5.00
5 Saga Provci
Sweden
04 Sweden 2:12.74 4.00
6 Elvira Bredin
Sweden
03 Sweden 2:14.54 3.00
7 Laura G Andersen
Denmark / Iceland
04 Denmark / Iceland 2:18.65 2.00
8 Emma Kiplagat Kondrup
Denmark / Iceland
04 Denmark / Iceland 2:19.01 1.00
Women U20 1500 m
16/7 13:15
Poäng
1 Ingeborg Østgård
Norway
03 Norway 4:23.45 9.00
2 Ilona Mononen
Finland
03 Finland 4:23.75 7.00
3 Ina Halle Haugen
Norway
03 Norway 4:23.78 6.00
4 Saga Provci
Sweden
04 Sweden 4:28.95 5.00
5 Elvira Bredin
Sweden
03 Sweden 4:40.34 4.00
6 Emilie Kirk Langschwager
Denmark / Iceland
04 Denmark / Iceland 4:46.33 3.00
7 Iiris Koski
Finland
03 Finland 4:47.58 2.00
8 Terese Uhre Kristiansen
Denmark / Iceland
06 Denmark / Iceland 5:03.73 1.00
Women U20 3000 m
16/7 15:10
Poäng
1 Nelli Viskari
Finland
03 Finland 10:11.44 9.00
2 Ida Knutsson
Sweden
04 Sweden 10:11.68 7.00
3 Anna Marie Sirevåg
Norway
04 Norway 10:14.47 6.00
4 Maiken Homlung Prøitz
Norway
04 Norway 10:17.37 5.00
5 Marie-Louise Jørgensen
Denmark / Iceland
03 Denmark / Iceland 10:22.97 4.00
6 Alma Svantesson
Sweden
04 Sweden 10:24.14 3.00
7 Emma Ranta
Finland
03 Finland 10:31.96 2.00
8 Katrine Risvig
Denmark / Iceland
03 Denmark / Iceland 10:37.87 1.00
Women U20 100 m hurdles
Height: 84,0cm
17/7 11:10
Vind: +0.9
Poäng
1 Ida Boe Rasmussen
Denmark / Iceland
03 Denmark / Iceland 13.62 9.00 PB
2 Josefina Biernacki
Norway
03 Norway 13.74 7.00 SB
3 Vilma Väliharju
Finland
04 Finland 13.78 6.00
4 Moa Granat
Sweden
04 Sweden 13.82 5.00 PB
5 Annika Baun Haldbo
Denmark / Iceland
03 Denmark / Iceland 13.85 4.00
6 Vilma Itälinna
Finland
03 Finland 13.87 3.00
7 Madeleine Söderqvist
Sweden
03 Sweden 14.47 2.00 PB
Women U20 400 m hurdles
Height: 76,2cm
16/7 11:15
Poäng
1 Hanna Karlsson
Sweden
03 Sweden 59.13 9.00
2 Aada Aho
Finland
03 Finland 59.78 7.00
3 Amanda Sondrup Henriques
Denmark / Iceland
04 Denmark / Iceland 1:00.36 6.00 SB
4 Moa Granat
Sweden
04 Sweden 1:00.59 5.00
5 Marin Gautadottir
Norway
03 Norway 1:01.35 4.00
6 Cassandra Ødegård Nilsen
Norway
06 Norway 1:05.36 3.00
7 Betty Marie Ramsgaard Jensen
Denmark / Iceland
04 Denmark / Iceland 1:06.28 2.00
Women U20 3000 m Steeplechase
Height: 76,2cm
17/7 13:50
Poäng
1 Maiken Homlung Prøitz
Norway
04 Norway 10:45.20 9.00
2 Filippa Hägglund
Sweden
03 Sweden 11:00.80 7.00
3 Saga Hagelin
Sweden
03 Sweden 11:01.64 6.00 PB
4 Vilma Pere
Finland
03 Finland 11:06.75 5.00
5 Melissa Kykyri
Finland
04 Finland 11:10.63 4.00
6 Thea Charlotte Knutsen
Norway
04 Norway 11:37.97 3.00
7 Lærke Thygesen
Denmark
05 Denmark 11:51.29 2.00
8 Ida Tveen Høgsberg
Denmark / Iceland
04 Denmark / Iceland 12:22.04 1.00
Women U20 4x100 m

Grenen genomfördes tillsammans med Women U23 4x100 m

Women U20 4x400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Women U23 4x400 m

Women U20 High Jump
16/7 15:20
Poäng
1 Ingrid Ronge
Sweden
04 Sweden 176 9.00 =SB
2 Hedvig Kallåk
Norway
04 Norway 176 7.00
3 Johanna Nieminen
Finland
03 Finland 173 6.00
4 Klara Frykholm
Sweden
03 Sweden 173 5.00
5 Michelle Nyberget
Norway
03 Norway 170 4.00
6 Janna Siegfrids
Finland
03 Finland 170 3.00
155160165170173176179
381 Klara Frykholm--ooxoxxx
298 Hedvig Kallåk--oxxooxoxxx
194 Johanna Nieminen--oxxooxxx
440 Ingrid Ronge-oooxoxoxxx
319 Michelle Nyberget-oooxxx
214 Janna Siegfridsoooxxoxxx
Women U20 Pole Vault
17/7 11:00
Poäng
1 Sara Winberg
Sweden
04 Sweden 407 9.00 SB
2 Silja Andersson
Finland
03 Finland 400 7.00
3 Myra Eriksson
Sweden
03 Sweden 370 6.00 =PB
4 Agnes Elisabeth Morud
Norway
03 Norway 355 5.00
5 Sara Guttormsen
Norway
05 Norway 340 4.00
6 Sophie Bagger Bohn
Denmark / Iceland
04 Denmark / Iceland 325 3.00
Miisa Koskiaho
Finland
03 Finland x
295310325340355370380390400407415
116 Silja Andersson-------ooxxx
315 Agnes Elisabeth Morud--ooxoxxx
20 Sophie Bagger Bohnooxoxxx
468 Sara Winberg----o-o-xooxxx
157 Miisa Koskiaho---xxx
284 Sara Guttormsen--ooxxx
377 Myra Eriksson---oxoxxoxxx
Women U20 Long Jump
17/7 13:05
Poäng
1 Katharina Gråman
Sweden
03 Sweden 6.44 +3.1 9.00
2 Vilma Itälinna
Finland
03 Finland 6.09 +1.3 7.00 PB
3 Ida Boe Rasmussen
Denmark / Iceland
03 Denmark / Iceland 6.08 +1.8 6.00
4 Miranda Lauvstad
Norway
03 Norway 6.02 +1.7 5.00 PB
5 Meeri Elomaa
Finland
03 Finland 6.02 +2.8 4.00
6 Josefine Skifter Andersen
Denmark / Iceland
03 Denmark / Iceland 5.88 +2.6 3.00
7 Ebba Hedberg
Sweden
03 Sweden 5.84 +3.0 2.00
8 Lillian Washington
Norway
03 Norway 5.51 +3.3 1.00
123456
343 Lillian Washington5.45 +1.05.51 +3.35.33 +1.15.34 +3.15.30 +2.8x
391 Ebba Hedberg5.56 +0.75.82 +3.0x 5.84 +3.75.84 +3.05.43 +1.6
122 Meeri Elomaa5.95 +2.86.02 +2.85.95 +2.55.84 +1.65.85 +2.85.84 +2.7
74 Ida Boe Rasmussen5.99 +4.4x 6.08 +1.8x - -
305 Miranda Lauvstad5.63 +2.45.98 +2.35.81 +3.0x 6.02 +1.75.95 +1.7
388 Katharina Gråmanx 6.44 +3.16.15 +2.4x 6.29 +2.1x
136 Vilma Itälinna6.07 +2.0x 5.71 +2.76.03 +3.05.77 +4.16.09 +1.3
9 Josefine Skifter Andersen5.88 +2.6x x x x 5.86 +1.9
Women U20 Triple Jump
16/7 12:35
Poäng
1 Ilona Ruohola
Finland
03 Finland 12.58 +3.9 9.00
2 Lillian Washington
Norway
03 Norway 12.56 +1.1 7.00 PB
3 Sanni Lento
Finland
04 Finland 12.38 +1.9 6.00 PB
4 Mathilde Sofie Klokseth
Norway
03 Norway 12.27 +3.6 5.00
5 Nora Jolbäck
Sweden
04 Sweden 11.90 +2.6 4.00
6 Kathrine Holst Hahn
Denmark / Iceland
04 Denmark / Iceland 11.64 +5.0 3.00
7 Tindra Frykholm
Sweden
03 Sweden 11.56 +0.6 2.00
123456
208 Ilona Ruoholax 12.03 +2.512.35 +1.612.20 +0.512.58 +3.912.26 +4.3
403 Nora Jolbäck11.70 +2.611.81 +2.811.88 +1.8x 11.84 +4.011.90 +2.6
343 Lillian Washingtonx 12.56 +1.112.04 +3.012.20 +2.2x 12.31 +4.3
31 Kathrine Holst Hahn11.64 +5.011.57 +0.7x x x x
176 Sanni Lento11.93 0.011.91 +1.312.11 +3.212.38 +1.9x x
382 Tindra Frykholm11.52 +1.1x x x 11.41 +4.511.56 +0.6
300 Mathilde Sofie Klokseth11.79 +1.311.73 +3.0x 11.95 +2.812.27 +3.612.25 +3.2
Women U20 Shot Put
Weight: 4,0kg
17/7 10:20
Poäng
1 Linn Gabrielli Gustafsson
Sweden
03 Sweden 13.87 9.00
2 Oona Viljanen
Finland
03 Finland 13.50 7.00
3 Anette Saalismaa
Finland
04 Finland 13.21 6.00
4 Victoria Wickman
Sweden
03 Sweden 12.78 5.00
5 Mariell Morken
Norway
03 Norway 12.00 4.00
6 Nanna Tveen Høgsberg
Denmark / Iceland
03 Denmark / Iceland 11.43 3.00
7 Hanna Emilie Hjeltnes
Norway
04 Norway 11.33 2.00
8 Josefine Skifter Andersen
Denmark / Iceland
03 Denmark / Iceland 11.18 1.00
123456
314 Mariell Morkenxxxx11.5912.00
467 Victoria Wickman12.1412.78x12.47xx
224 Oona Viljanen13.1013.0113.2013.50x13.14
41 Nanna Tveen Høgsberg10.8611.4311.1811.0511.0811.20
293 Hanna Emilie Hjeltnesxxxx11.1711.33
383 Linn Gabrielli Gustafsson13.4013.7013.8713.7513.7513.83
211 Anette Saalismaax12.6512.8313.21xx
9 Josefine Skifter Andersen11.0310.9310.8011.1811.0010.61
Women U20 Discus
Weight: 1,0kg
17/7 14:00
Poäng
1 Emma Sralla
Sweden
04 Sweden 53.67 9.00
2 Vilma Räsänen
Finland
03 Finland 49.02 7.00
3 Enni Aula
Finland
03 Finland 47.30 6.00
4 Anne Juul Jensen
Denmark / Iceland
06 Denmark / Iceland 46.50 5.00
5 Ebba Salomonsson Lind
Sweden
04 Sweden 45.42 4.00
6 Hanna Emilie Hjeltnes
Norway
04 Norway 43.44 3.00
7 Freja Veicherts
Denmark / Iceland
05 Denmark / Iceland 37.68 2.00
8 Ellevine K.A.O.S. Skare
Norway
05 Norway 36.20 1.00
123456
43 Anne Juul Jensen35.1741.33x46.5043.4544.53
210 Vilma Räsänen44.96x44.4549.02x48.21
444 Ebba Salomonsson Lind44.3545.2042.8045.42x43.12
330 Ellevine K.A.O.S. Skarex36.20xxxx
87 Freja Veicherts32.5337.68x35.6035.61x
117 Enni Aulaxx44.81x47.30x
448 Emma Srallax53.6747.4248.7551.15x
293 Hanna Emilie Hjeltnes41.2642.46x39.1443.44x
Women U20 Hammer
Weight: 4,0kg
16/7 13:00
Poäng
1 Charlotta Sandkulla
Finland
04 Finland 54.89 9.00
2 Marika Virtanen
Finland
03 Finland 53.79 7.00
3 Thea Löfman
Sweden
03 Sweden 52.64 6.00
4 Saga Berg
Sweden
04 Sweden 52.01 5.00
5 Ruth-Magrethe Austad Nilsen
Norway
03 Norway 51.25 4.00
6 Iben Pusle Dahl
Denmark / Iceland
05 Denmark / Iceland 48.73 3.00
7 Annika Mejls Ramsgaard
Denmark / Iceland
03 Denmark / Iceland 46.13 2.00
8 Tril Lappegård
Norway
03 Norway 44.64 1.00
123456
360 Saga Bergxxx52.01xx
25 Iben Pusle Dahlx48.73xxx46.71
317 Ruth-Magrethe Austad Nilsen49.78x51.2549.37xx
213 Charlotta Sandkullax52.4852.2354.89xx
416 Thea Löfmanxxxx52.64x
73 Annika Mejls Ramsgaard43.4146.1345.96x45.80x
304 Tril Lappegårdx42.89xx44.6441.69
225 Marika Virtanen48.78xx53.79xx
Women U20 Javelin
Weight: 600g
16/7 15:30
Poäng
1 Emilia Karell
Finland
03 Finland 51.17 9.00
2 Vivian Suominen
Finland
03 Finland 50.52 7.00
3 Amanda Olsson
Sweden
03 Sweden 45.53 6.00
4 Vår Litland
Norway
03 Norway 45.13 5.00
5 Ellevine K.A.O.S. Skare
Norway
05 Norway 45.09 4.00
6 Tilda Bernhult
Sweden
04 Sweden 43.60 3.00
7 Arndís Diljá Óskarsdóttir
Denmark / Iceland
04 Denmark / Iceland 42.07 2.00
8 Iben Pusle Dahl
Denmark / Iceland
05 Denmark / Iceland 38.66 1.00
123456
143 Emilia Karell50.0151.1748.6648.93xx
330 Ellevine K.A.O.S. Skare44.2245.09xxx41.91
25 Iben Pusle Dahlx37.5938.45x37.8838.66
362 Tilda Bernhult43.6041.6641.0840.74x42.96
216 Vivian Suominen47.2250.52--x
306 Vår Litlandx45.1340.2842.6744.75x
71 Arndís Diljá Óskarsdóttir42.07x41.08xx39.28
428 Amanda Olsson44.3343.7043.9943.3144.5745.53
Men U23 100 m
16/7 12:35
A-Final
Vind: +4.4
Poäng Tot. plac.
1 Jacob Vaula
Norway
01 Norway 10.29 1
2 Mikkel Johansson
Denmark
02 Denmark 10.31 2
3 Viktor Thor
Sweden
00 Sweden 10.32 3
4 Eino Vuori
Finland
02 Finland 10.34 4
5 Rasmus Thornbjerg Klausen
Denmark
00 Denmark 10.51 5
6 William Thor
Sweden
00 Sweden 10.56 9
7 Topi Huttunen
Finland
03 Finland 10.58 10
8 Arttu Peltola
Finland
02 Finland 10.67 12
B-Final
Vind: +5.2
Poäng Tot. plac.
1 Andreas Haara Bakketun
Norway
01 Norway 10.53 6
2 Niilo Mustalahti
Finland
02 Finland 10.54 7
3 Kristupas Seikauskas
Lithuania
01 Lithuania 10.55 8
4 Tobias Andersson
Denmark
02 Denmark 10.59 11
5 Rasmus Martin
Finland
03 Finland 10.76 14
6 Rasmus Søsted Andersen
Denmark
02 Denmark 10.83 15
7 Rinalds Valts Zariņš
Latvia
00 Latvia 10.84 16
Sander Werge Nilsen
Norway
03 Norway DNS
C-Final
Vind: +3.7
Poäng Tot. plac.
1 Milo Wahlgren
Sweden
02 Sweden 10.71 13
2 Timo Helland
Norway
03 Norway 10.85 17
3 Benjamin Olli
Finland
03 Finland 10.99 18
4 Rasmus Roosleht
Estonia
02 Estonia 11.09 19
Men U23 200 m
17/7 13:30
A-Final
Vind: +1.7
Poäng Tot. plac.
1 Samuel Purola
Finland
00 Finland 20.45 1 PB
2 Tomas Keršulis
Lithuania
01 Lithuania 20.92 2
3 Andreas Kulseng
Norway
02 Norway 21.03 3 PB
4 Mikkel Johansson
Denmark
02 Denmark 21.06 4 PB
5 Andreas Haara Bakketun
Norway
01 Norway 21.15 5
6 Robin Sapar
Estonia
01 Estonia 21.25 6 PB
7 Emil Johansson
Sweden
02 Sweden 21.55 8 =SB 21.544
8 Henri Sai
Estonia
00 Estonia 22.27 14
B-Final
Vind: +1.7
Poäng Tot. plac.
1 Reimo Sepp
Estonia
00 Estonia 21.36 7 PB
2 Lasse Hämelahti
Finland
00 Finland 21.55 9 PB 21.545
3 Håvard Bentdal Ingvaldsen
Norway
02 Norway 21.66 10 SB
4 Gustav Gahne
Sweden
01 Sweden 21.92 11 PB
5 William Thor
Sweden
00 Sweden 22.01 12
6 Märt Riso
Estonia
00 Estonia 22.22 13 SB
7 Jakob Keller
Estonia
00 Estonia 22.92 15
Eino Vuori
Finland
02 Finland DNS
Men U23 400 m
16/7 14:50
A-Final
Poäng Tot. plac.
1 Håvard Bentdal Ingvaldsen
Norway
02 Norway 46.82 1
2 Samuel Purola
Finland
00 Finland 47.15 2 PB
3 Tomas Keršulis
Lithuania
01 Lithuania 47.27 3
4 Andreas Kulseng
Norway
02 Norway 47.51 4 PB
5 Karl Wållgren
Sweden
01 Sweden 47.60 5
6 Mattias Waernulf
Sweden
02 Sweden 47.72 6 PB
B-Final
Poäng Tot. plac.
1 Elias Jrad
Finland
00 Finland 49.25 7
2 Teemu Tuomela
Finland
00 Finland 50.33 8
3 Eemil Porvari
Finland
03 Finland 50.93 9
4 Jakob Keller
Estonia
00 Estonia 52.15 10
Sebastian Nordberg
Finland
03 Finland DNS
Men U23 800 m
17/7 12:10
Poäng
1 Kjetil Brenno Gagnås
Norway
00 Norway 1:57.14
2 Elias Tuominen
Finland
00 Finland 1:57.56
3 Victor Wahlgren
Sweden
02 Sweden 1:58.33
4 Kevin Bodén
Sweden
02 Sweden 1:58.94
5 Mihkel Tammeveski
Estonia
00 Estonia 2:15.0
Santtu Heikkinen
Finland
02 Finland DNS
Men U23 1500 m
16/7 14:00
Poäng
1 Santtu Heikkinen
Finland
02 Finland 3:49.45
2 Mika Kotiranta
Finland
00 Finland 3:50.66
3 Jonathan Makwarth
Denmark
00 Denmark 3:53.20 PB
4 Kalev Hõlpus
Estonia
01 Estonia 3:53.36
5 Daniel Bentien Schmidt
Denmark
01 Denmark 3:55.06
6 Eric Källman
Sweden
00 Sweden 3:55.20
7 Jimmy Öhman
Sweden
01 Sweden 3:56.61 PB
8 Conrad Lind
Denmark
01 Denmark 4:03.16
9 Mihkel Tammeveski
Estonia
00 Estonia 4:22.26
Men U23 5000 m
16/7 16:40
Poäng
1 Mustafe Muuse
Finland
01 Finland 14:33.18
2 Andreas Bock Bjørnsen
Denmark
00 Denmark 14:40.44 PB
3 Tuure Haapanen
Finland
02 Finland 14:43.92
4 Philip Anders Anthelme Massacand
Norway
02 Norway 14:45.34
5 Wilhelm Bergentz
Sweden
02 Sweden 14:51.64
6 Melker Tillenius
Sweden
01 Sweden 15:45.12
Men U23 110 m hurdles
Height: 106,7cm
17/7 10:50
Vind: +3.1
Poäng
1 Benjamin Tinglöf
Sweden
01 Sweden 14.19
2 Sidrak Afework
Sweden
01 Sweden 14.20
3 Herman Ellingsen
Norway
02 Norway 14.49
4 Andreas Christoffersen
Denmark
01 Denmark 14.53
5 Domas Gailevičius
Lithuania
01 Lithuania 14.66
6 Romet Vahter
Estonia
02 Estonia 14.82
7 Juuso Peltola
Finland
01 Finland 14.83
Joni Järvinen
Finland
00 Finland DNF
Men U23 400 m hurdles
Height: 91,4cm
16/7 11:55
Poäng
1 Dmitrijs Ļašenko
Latvia
01 Latvia 52.76
2 Gustav Karlsson
Sweden
00 Sweden 52.82
3 Herman Ellingsen
Norway
02 Norway 53.82
4 Tomi Laako
Finland
02 Finland 54.92 SB
5 Markus Hurri
Finland
00 Finland 55.30
Men U23 3000 m Steeplechase
Height: 91,4cm
17/7 14:10
Poäng
1 Jesper Lundin
Norway
02 Norway 9:03.54 PB
2 Samuel Auvinen
Finland
01 Finland 9:04.74 PB
3 Oscar Eliasson
Sweden
01 Sweden 9:53.06
Men U23 4x100 m
16/7 17:20
Poäng
1 DENMARK
Rasmus Søsted Andersen 02
Rasmus Thornbjerg Klausen 00
Mikkel Johansson 02
Tobias Andersson 02

Denmark
Denmark 40.25
2 ESTONIA
Märt Riso 00
Reimo Sepp 00
Robin Sapar 01
Henri Sai 00

Estonia
Estonia 40.38
3 SWEDEN
William Thor 00
Viktor Thor 00
Milo Wahlgren 02
Emil Johansson 02

Sweden
Sweden 40.61
FINLAND
Eino Vuori 02
Arttu Peltola 02
Lasse Hämelahti 00
Niilo Mustalahti 02

Finland
Finland DNF
Men U23 4x400 m
17/7 15:10
Poäng
1 SWEDEN
Emil Johansson 02
Mattias Waernulf 02
Gustav Gahne 01
Karl Wållgren 01

Sweden
Sweden 3:10.95
2 FINLAND
Teemu Tuomela 00
Elias Jrad 00
Tomi Laakso 02
Peetu Toivonen 02

Finland
Finland 3:18.65
SWE
Kasper Kadestål 99
Anders Pihlblad 98
Marcus Tornée 98
Nick Ekelund-Arenander 89

Sweden
Sweden 3:09.89
Men U23 High Jump
17/7 10:30
Poäng
1 Arttu Mattila
Finland
01 Finland 215 SB
2 Oliver Ericsson
Sweden
01 Sweden 206
3 Erlend Bolstad Raa
Norway
00 Norway 206
4 Simon Thor
Sweden
00 Sweden 190
Daniel Kosonen
Finland
00 Finland x
180185190195200203206209211213215220
184 Arttu Mattila--------xo-oxxx
158 Daniel Kosonen--------xxx
268 Erlend Bolstad Raa----o-xoxxx
376 Oliver Ericsson--ooxxoooxxx
455 Simon Thorxoxoxxoxx---------
Men U23 Pole Vault
16/7 11:00
Poäng
1 Albin Lundberg
Finland
02 Finland 526 PB
2 Simon Thor
Sweden
00 Sweden 500
3 Nikolaj Grønbech
Denmark
02 Denmark 480
4 Emil Carlsson
Sweden
02 Sweden 470
5 Iiro Suutarinen
Finland
00 Finland 470
460470480490500510526532
455 Simon Thor--oxxoxoxxx
217 Iiro Suutarinenoxxo-xxx
30 Nikolaj Grønbechoooxxx
180 Albin Lundberg-ooooxooxxx
371 Emil Carlsson-oxxx
Men U23 Long Jump
16/7 11:05
Poäng
1 Erik Johansson
Sweden
01 Sweden 7.44 +3.4
2 Otto Pulkkinen
Finland
01 Finland 7.38 +4.3
3 Sandis Dzenītis
Latvia
01 Latvia 7.26 +5.5
4 Daníel Ingi Egilsson
Iceland
00 Iceland 7.11 +4.3
5 Bertram Costa
Denmark
02 Denmark 7.11 +3.8
6 Romet Vahter
Estonia
02 Estonia 7.03 +4.2
7 Tobias Carlryd
Sweden
00 Sweden 6.99 +4.1
123456
24 Bertram Costa7.02 +2.3x x 7.11 +3.86.98 +3.6x
235 Daníel Ingi Egilsson6.83 +1.9x 7.03 +3.06.87 +3.77.11 +4.3x
242 Sandis Dzenītisx 6.74 +1.77.26 +5.57.07 +3.37.14 +2.0x
203 Otto Pulkkinenx x 7.08 +3.57.10 +2.87.17 +0.87.38 +4.3
104 Romet Vahterx x 7.03 +4.2x 6.96 +3.86.91 +4.7
370 Tobias Carlrydx x 6.99 +4.1x x x
401 Erik Johanssonx 7.17 +3.47.41 +3.67.44 +3.42.67 +1.86.56 +1.6
Men U23 Triple Jump
17/7 14:20
Poäng
1 Aapo Karvinen
Finland
01 Finland 15.70 +2.0 PB
2 Daníel Ingi Egilsson
Iceland
00 Iceland 15.51 +2.1
3 Viljar Gjerde
Norway
00 Norway 15.47 +1.9 PB
4 Lukas Edqvist
Sweden
02 Sweden 15.42 +1.4 PB
5 Oskar Weidenholm
Sweden
01 Sweden 15.17 +2.3
6 Sandis Dzenītis
Latvia
01 Latvia 15.03 +1.7
7 Oliver Kärki
Finland
01 Finland 14.75 +1.9
123456
164 Oliver Kärki14.42 +0.214.75 +1.914.36 +2.914.71 +2.114.45 +2.414.36 +1.6
282 Viljar Gjerdex 15.10 +4.015.26 +2.4x 15.41 +1.015.47 +1.9
373 Lukas Edqvistx 15.34 +2.715.12 +3.115.42 +1.415.25 +0.313.25 +2.9
242 Sandis Dzenītis13.94 -0.214.46 +2.314.67 +3.415.03 +1.714.95 +2.215.02 +1.4
235 Daníel Ingi Egilsson13.76 +2.614.51 +1.714.86 +1.915.51 +2.115.46 +3.215.31 +1.9
466 Oskar Weidenholm14.95 +1.9x 15.17 +2.3x 14.99 +2.3x
145 Aapo Karvinen15.70 +2.0- x - x -
Men U23 Shot Put
Weight: 7,26kg
16/7 14:10
Poäng
1 Arttu Korkeasalo
Finland
00 Finland 17.16
2 Sebastian Löschner
Sweden
00 Sweden 16.17
3 Arvid Mägi Theorin
Sweden
01 Sweden 15.97 PB
4 Aaro Leinonen
Finland
00 Finland 15.52
5 Rasmus Roosleht
Estonia
02 Estonia 15.36
6 Sigursteinn Ásgeirsson
Iceland
01 Iceland 15.12
Dominykas Čepys
Lithuania
01 Lithuania x
123456
248 Dominykas Čepysxxxxxx
175 Aaro Leinonen14.6315.1615.5215.39x15.41
500 Sebastian Löschner15.81x16.17xxx
233 Sigursteinn Ásgeirsson14.5614.6114.82x14.6815.12
98 Rasmus Roosleht14.6515.36x14.94xx
422 Arvid Mägi Theorin15.54x15.9715.9415.2715.47
153 Arttu Korkeasalo16.0915.4616.9117.1615.55x
Men U23 Discus
Weight: 2,0kg
17/7 12:00
Poäng
1 Armandas Miliauskas
Lithuania
00 Lithuania 59.70 PB
2 Rami Kankaanpää
Finland
01 Finland 53.37
3 Sebastian Löschner
Sweden
00 Sweden 51.32
4 Gevin Genro Paas
Estonia
00 Estonia 50.86
5 Antti Pränni
Finland
01 Finland 50.79 SB
6 Måns Roos
Sweden
02 Sweden 50.66
7 Rasmus Roosleht
Estonia
02 Estonia 49.30 PB
123456
251 Armandas Miliauskasx55.0759.7056.2557.23x
142 Rami Kankaanpää51.1153.1653.37x51.6651.14
500 Sebastian Löschner47.75x51.3251.2650.85x
96 Gevin Genro Paasx50.8650.58xxx
98 Rasmus Roosleht44.65xx46.4849.30x
201 Antti Pränni50.5650.0850.7950.75xx
441 Måns Roos48.8248.8050.6649.1548.7548.03
Men U23 Hammer
Weight: 7,26kg
16/7 10:00
Poäng
1 Juhana Karjanlahti
Finland
00 Finland 63.73
2 Hugo Sörby
Sweden
01 Sweden 61.60
3 Håkon Eik Litland
Norway
02 Norway 61.56
4 Oskari Lahtinen
Finland
01 Finland 59.31
5 Ivar Moisander
Sweden
00 Sweden 58.26
6 Nicco Hattesen
Denmark
02 Denmark 55.51
123456
452 Hugo Sörby58.8658.9661.6059.33x60.07
273 Håkon Eik Litlandxxxx61.4561.56
34 Nicco Hattesenxxx55.1555.51x
421 Ivar Moisanderx57.1458.2658.03xx
144 Juhana Karjanlahtixx58.1461.2760.5063.73
167 Oskari Lahtinenxxxxx59.31
Men U23 Javelin
Weight: 800g
17/7 09:30
Poäng
1 Janne Läspä
Finland
02 Finland 75.32 SB
2 Topias Laine
Finland
01 Finland 74.89
3 Tomas Sabašinskas
Lithuania
00 Lithuania 70.28 PB
4 Jakob Rahm
Sweden
02 Sweden 66.48
5 Sebastian Suurballe
Denmark
02 Denmark 65.80
6 Albert Ottander
Sweden
00 Sweden 64.53
7 Mikkel Simonsen
Denmark
02 Denmark 63.66
8 Steven Sepp
Estonia
02 Estonia 60.35 SB
123456
169 Topias Laine74.8469.5373.9374.8973.8566.59
253 Tomas Sabašinskas49.65x70.28xxx
102 Steven Sepp60.3555.8153.2756.55xx
83 Sebastian Suurballe59.6358.60x65.8063.4665.37
438 Jakob Rahm61.57x62.89x64.5666.48
81 Mikkel Simonsen59.9459.5359.4863.66x61.25
430 Albert Ottander62.9162.7564.5363.9060.7963.26
181 Janne Läspä70.6075.32x74.39x-
Men U20 5000m Race Walk
17/7 14:30
Poäng
1 Jonathan Ekberg
Finland
03 Finland 22:23.91 9.00
2 Andreas Døske
Norway
03 Norway 23:39.29 7.00 PB
3 Carl-Filip Köld Johansson
Sweden
03 Sweden 26:46.81 6.00
Sajan Irincheev
Finland
04 Finland DNS
Men U20 100 m
16/7 12:15
Vind: +1.2
Poäng
1 Niko Kangasoja
Finland
03 Finland 10.47 9.00 PB
2 Erik Erlandsson
Sweden
04 Sweden 10.50 7.00 PB
3 Valtteri Louko
Finland
03 Finland 10.54 6.00 PB
4 Viktor Wall
Sweden
03 Sweden 10.76 5.00 PB
5 Christian Nørskov
Denmark / Iceland
04 Denmark / Iceland 10.85 4.00 PB
6 Sander Werge Nilsen
Norway
03 Norway 10.88 3.00 PB
7 Valentin Jensen
Denmark / Iceland
05 Denmark / Iceland 10.98 2.00
8 Johannes Steinsland Gulbrandsen Lunde
Norway
03 Norway 11.00 1.00 PB
Men U20 200 m
17/7 13:10
Vind: 0.0
Poäng
1 Erik Erlandsson
Sweden
04 Sweden 20.97 9.00 PB
2 Kenny Emi Tijani-Ajayi
Norway
03 Norway 21.16 7.00 PB
3 Niko Kangasoja
Finland
03 Finland 21.24 6.00 PB
4 Valtteri Louko
Finland
03 Finland 21.54 5.00 =PB
5 Anthony Vilhjálmur Vilhjálmsson
Denmark / Iceland
04 Denmark / Iceland 21.86 4.00 PB
6 Isak Holgersson
Sweden
04 Sweden 21.93 3.00
7 Thomas Strønstad-Løseth
Norway
03 Norway 22.15 2.00
8 Christian Andersson
Denmark / Iceland
06 Denmark / Iceland 22.82 1.00
Men U20 400 m
16/7 14:30
Poäng
1 Andreas Grimerud
Norway
03 Norway 47.38 9.00
2 Alexander Nyström
Sweden
03 Sweden 48.04 7.00
3 Alexander Pilgrim
Sweden
03 Sweden 48.82 6.00
4 Luis F Maillet
Denmark / Iceland
04 Denmark / Iceland 49.31 5.00
5 Thomas Strønstad-Løseth
Norway
03 Norway 49.67 4.00
6 Benjamin Lee
Finland
03 Finland 49.77 3.00
7 Jonas Gunnleivsson Isaksen
Denmark / Iceland
05 Denmark / Iceland 49.89 2.00
8 Samuli Takkunen
Finland
04 Finland 50.92 1.00
Men U20 800 m
17/7 11:50
Poäng
1 Jonathan Sigvardsen
Denmark / Iceland
04 Denmark / Iceland 1:54.60 9.00
2 Benjamin Lee
Finland
03 Finland 1:54.70 7.00
3 Alexander Nyström
Sweden
03 Sweden 1:54.71 6.00
4 Veikko Korpikallio
Finland
04 Finland 1:55.17 5.00
5 Benjamin Olsen
Norway
04 Norway 1:55.67 4.00
6 Valter Kjellberg
Sweden
04 Sweden 1:55.68 3.00
7 John Petter Stevik
Norway
03 Norway 1:56.66 2.00
8 Rasmus Jæger
Denmark / Iceland
04 Denmark / Iceland 1:58.26 1.00
Men U20 1500 m
16/7 13:30
Poäng
1 Esten Hansen-Møllerud Hauen
Norway
03 Norway 3:54.99 9.00
2 Jonathan Grahn
Sweden
04 Sweden 3:55.02 7.00
3 Benjamin Olsen
Norway
04 Norway 3:59.36 6.00
4 Malthe Bøgebjerg
Denmark / Iceland
03 Denmark / Iceland 4:00.63 5.00
5 Jonas Magnusson
Sweden
04 Sweden 4:00.85 4.00
6 Samuel Emil Gobina Sigala
Denmark / Iceland
03 Denmark / Iceland 4:01.72 3.00
7 Veikko Korpikallio
Finland
04 Finland 4:04.24 2.00
8 Joel Vuohtoniemi
Finland
04 Finland 4:19.10 1.00
Men U20 5000 m
16/7 15:30
Poäng
1 Mikko Kauppinen
Finland
03 Finland 14:58.90 9.00
2 Mikkel Blikstad Thomassen
Norway
03 Norway 14:58.93 7.00
3 Victor Tvistholm Jørgensen
Denmark / Iceland
04 Denmark / Iceland 15:06.14 6.00 PB
4 August Da Silva Sveen
Norway
04 Norway 15:08.90 5.00
5 Arash Ahmad Gul
Finland
03 Finland 15:10.74 4.00
6 Joakim Bertelsen
Denmark / Iceland
04 Denmark / Iceland 15:47.97 3.00
7 Lukas Jakobsson
Sweden
03 Sweden 15:48.30 2.00
8 Nils Holm
Sweden
04 Sweden 16:33.66 1.00
Men U20 110 m hurdles
Height: 99,1cm
17/7 10:35
Vind: +1.8
Poäng
1 Markus Moberg
Sweden
03 Sweden 13.77 9.00 PB
2 Arvid Wändesjö
Sweden
03 Sweden 14.10 7.00 PB
3 Joonas Lapinkero
Finland
04 Finland 14.11 6.00 PB
4 Jonathan Hertwig-Ødegaard
Norway
05 Norway 14.43 5.00 PB
5 Julian Skimmeland Aasheim
Norway
03 Norway 14.69 4.00 SB
6 Sofus Peter Lassen
Denmark / Iceland
03 Denmark / Iceland 17.18 3.00
Juho Koivisto
Finland
03 Finland DNF
Noah Birk Meissner
Denmark / Iceland
03 Denmark / Iceland DQ
Men U20 400 m hurdles
Height: 91,4cm
16/7 11:45
Poäng
1 Joonas Lapinkero
Finland
04 Finland 52.31 9.00 PB
2 Jaakko Linnus
Finland
03 Finland 53.81 7.00
3 Olle Billgren
Sweden
04 Sweden 54.91 6.00
4 Aiden Vincent
Norway
04 Norway 56.48 5.00
5 Tobias Roed Garza
Denmark / Iceland
04 Denmark / Iceland 56.84 4.00 PB
6 Sigurd Clementsen
Norway
03 Norway 57.33 3.00
7 Noah Bucht Wesslen
Sweden
03 Sweden 58.06 2.00
8 Tobias Feldborg Nielsen
Denmark / Iceland
03 Denmark / Iceland 1:02.03 1.00
Men U20 3000 m Steeplechase
Height: 91,4cm
17/7 14:10
Poäng
1 Vebjørn Hovdejord
Norway
03 Norway 9:07.57 9.00
2 Vegard Warnes
Norway
03 Norway 9:10.22 7.00
3 Oscar Nyholm
Finland
03 Finland 9:36.85 6.00 PB
4 Nils Olsson
Sweden
04 Sweden 9:36.87 5.00
5 Albin Gezelius
Sweden
03 Sweden 10:00.53 4.00
Men U20 4x100 m
16/7 17:10
Poäng
1 FINLAND
Topi Huttunen 03
Valtteri Louko 03
Niko Kangasoja 03
Rasmus Martin 03

Finland
Finland 40.49 9.00
2 SWEDEN
Isak Holgersson 04
Erik Erlandsson 04
Zacharias Parmatow 03
Viktor Wall 03

Sweden
Sweden 40.73 6.00
3 NORWAY
Timo Helland 03
Sebastian Berntsen 05
Sander Werge Nilsen 03
Johannes Steinsland Gulbrandsen Lunde 03

Norway
Norway 41.25 3.00
DEN/ISL
Valentin Jensen 05
Christian Nørskov 04
Sofus Peter Lassen 03
Christian Andersson 06

Denmark / Iceland
Denmark / Iceland DNF
Men U20 4x400 m
17/7 15:00
Poäng
1 NORWAY
Timo Helland 03
Thomas Strønstad-Løseth 03
Aiden Vincent 04
Andreas Grimerud 03

Norway
Norway 3:15.20 9.00
2 SWEDEN
Alexander Pilgrim 03
Olle Billgren 04
Markus Brodin 04
Noah Bucht Wesslen 03

Sweden
Sweden 3:17.39 6.00
3 FINLAND
Sebastian Nordberg 03
Eemil Porvari 03
Benjamin Lee 03
Samuli Takkunen 04

Finland
Finland 3:19.35 3.00
4 DEN/ISL
Jonas Gunnleivsson Isaksen 05
Luis F Maillet 04
Tobias Roed Garza 04
Jonathan Sigvardsen 04

Denmark / Iceland
Denmark / Iceland 3:20.24 1.00
Men U20 High Jump
17/7 12:30
Poäng
1 Melwin Lycke Holm
Sweden
04 Sweden 216 9.00 =SB
2 Elías Óli Hilmarsson
Denmark / Iceland
04 Denmark / Iceland 206 7.00 PB
3 Adam Svensson
Sweden
03 Sweden 200 6.00
4 Teodor Heldal
Norway
04 Norway 200 5.00 PB
5 Johan Grönroos
Finland
04 Finland 200 4.00
6 Tobias Heldal
Norway
06 Norway 190 3.00
7 Jonas Strunge
Denmark / Iceland
04 Denmark / Iceland 180 2.00
8 Joonas Lapinkero
Finland
04 Finland 175 1.00
175180185190195200203206209212216220
82 Jonas Strungeooxxx
290 Teodor Heldal-ooxoxooxxx
126 Johan Grönroos---ooxxoxxx
415 Melwin Lycke Holm---oooxoxoooxxoxxx
39 Elías Óli Hilmarsson--ooooxoxoxxx
291 Tobias Heldaloxooxxoxxx
492 Adam Svensson---oooxxx
171 Joonas Lapinkeroxoxxx
Men U20 Pole Vault
16/7 14:50
Poäng
1 Juho Alasaari
Finland
03 Finland 500 9.00
2 Teodor Borgius
Sweden
03 Sweden 500 7.00
3 Philip Andreas Kubon
Norway
04 Norway 480 6.00
4 William Asker
Sweden
04 Sweden 470 5.00
5 Sebastian Hovland
Norway
04 Norway 460 4.00
6 Eerik Mäkelä
Finland
04 Finland 460 3.00
7 Sebastian Monneret
Denmark / Iceland
03 Denmark / Iceland 440 2.00 PB
8 Julius Haansbæk Mortensen
Denmark / Iceland
05 Denmark / Iceland 400 1.00
400420440460470480500510520
115 Juho Alasaari------xo-xxx
302 Philip Andreas Kubon---o-xoxxx
64 Julius Haansbæk Mortensenoxxx
365 Teodor Borgius---o-oxxoxxx
192 Eerik Mäkelä--xxoxoxxx
295 Sebastian Hovland---xo-xxx
63 Sebastian Monneretoooxxx
358 William Asker----o-xxx
Men U20 Long Jump
16/7 14:15
Poäng
1 Jacob Thelander
Sweden
03 Sweden 7.60 +3.4 9.00
2 Eetu Jokela
Finland
03 Finland 7.37 +5.1 7.00
3 Arttu Tauriainen
Finland
03 Finland 7.23 +3.3 6.00
4 Sebastian Berntsen
Norway
05 Norway 7.13 +3.5 5.00
5 Carl Bruce Aabo
Denmark / Iceland
04 Denmark / Iceland 7.10 +2.5 4.00
6 Noa Skomorowski
Sweden
03 Sweden 7.08 +3.8 3.00
7 Christian Thomassen
Norway
03 Norway 6.94 +2.6 2.00
8 Eiri J Glerfoss
Denmark / Iceland
05 Denmark / Iceland 6.71 +5.0 1.00
123456
8 Carl Bruce Aabo6.74 +2.96.82 +4.57.10 +2.56.83 +2.4x x
137 Eetu Jokelax 7.37 +5.17.12 +3.87.24 +3.27.06 +1.5x
454 Jacob Thelander7.22 +3.3x 7.49 +2.87.60 +3.4- -
265 Sebastian Berntsen6.89 +3.57.07 +3.17.13 +3.56.95 +2.26.74 +4.37.10 +5.1
29 Eiri J Glerfoss3.82 +2.5x 6.71 +5.0x x x
221 Arttu Tauriainen7.07 +4.97.23 +3.37.06 +1.6x 7.07 +2.17.17 +5.0
447 Noa Skomorowski7.08 +3.8x x x 5.46 +2.8x
335 Christian Thomassenx 6.94 +2.6x x 6.93 +3.5x
Men U20 Triple Jump
17/7 10:15
Poäng
1 Christian Thomassen
Norway
03 Norway 14.81 +2.5 9.00
2 Miro Tanninen
Finland
03 Finland 14.71 +3.2 7.00
3 Aron Swartz
Sweden
04 Sweden 14.38 +1.7 6.00 PB
4 Nils Thorin
Sweden
03 Sweden 14.08 +1.6 5.00
5 Guðjón Dunbar Diaquoi
Denmark / Iceland
05 Denmark / Iceland 14.00 +1.7 4.00 PB
6 Deshawn Holopainen
Finland
03 Finland 13.89 +2.5 3.00
7 Johannes Steinsland Gulbrandsen Lunde
Norway
03 Norway 12.81 +1.7 2.00 PB
Dhruv Mehrotra
Denmark / Iceland
03 Denmark / Iceland x
123456
307 Johannes Steinsland Gulbrandsen Lunde12.81 +1.712.01 +2.212.19 +0.1x 12.52 +0.912.65 +1.1
450 Aron Swartzx 14.38 +1.7x 13.88 +0.1x x
219 Miro Tanninen13.70 +2.714.28 +1.8x 14.71 +3.2x x
26 Guðjón Dunbar Diaquoi14.00 +1.713.82 +1.8x 13.82 +0.3- -
335 Christian Thomassen14.34 +1.7x x 14.81 +2.514.42 +1.5x
458 Nils Thorinx x 11.56 +1.914.08 +1.613.64 +1.413.70 +2.6
130 Deshawn Holopainenx x - 13.48 +3.213.89 +2.5x
61 Dhruv Mehrotrax x x x x x
Men U20 Shot Put
Weight: 6,0kg
16/7 11:45
Poäng
1 Jesper Ahlin
Sweden
03 Sweden 18.93 9.00
2 Leo Zikovic
Sweden
04 Sweden 17.63 7.00
3 Mathias Andreas Reksten Dale
Norway
03 Norway 17.39 6.00
4 Henrik Vesterlid
Norway
04 Norway 17.35 5.00 PB
5 Mads Krogsgaard Nielsen
Denmark / Iceland
04 Denmark / Iceland 17.29 4.00
6 Linus Nurminen
Finland
03 Finland 16.63 3.00 PB
7 Miika Lahtonen
Finland
03 Finland 16.38 2.00
8 Max Kørner Andersen
Denmark / Iceland
03 Denmark / Iceland 14.96 1.00 PB
123456
471 Leo Zikovic17.6117.42xxx17.63
67 Mads Krogsgaard Nielsenxxx16.5917.29x
498 Henrik Vesterlidx17.1717.1517.35xx
168 Miika Lahtonen16.1815.75xx16.2116.38
356 Jesper Ahlin18.4418.8718.4818.72x18.93
12 Max Kørner Andersen14.6814.4714.3113.1714.9614.63
324 Mathias Andreas Reksten Dalexx17.2017.3917.0816.73
195 Linus Nurminen14.6615.5016.2516.5016.6316.51
Men U20 Discus
Weight: 1,75kg
17/7 12:00
Poäng
1 Steffen Melheim
Norway
03 Norway 58.48 9.00
2 Jesper Ahlin
Sweden
03 Sweden 56.16 7.00 PB
3 Håkon Hansesæter
Norway
04 Norway 54.91 6.00
4 Juho Suominen
Finland
03 Finland 53.93 5.00 PB
5 Teo Paganus
Sweden
03 Sweden 50.24 4.00
6 Miika Lahtonen
Finland
03 Finland 48.28 3.00
7 Mads Krogsgaard Nielsen
Denmark / Iceland
04 Denmark / Iceland 45.79 2.00
8 Bjarni Hauksson
Denmark / Iceland
04 Denmark / Iceland 40.20 1.00
123456
168 Miika Lahtonen48.28xxxxx
288 Håkon Hansesæter48.5554.9151.7550.64x53.55
67 Mads Krogsgaard Nielsen44.92xxx45.79x
356 Jesper Ahlin51.41xx54.3656.16x
215 Juho Suominen51.8053.9352.76x51.6348.71
312 Steffen Melheim57.98x58.48x58.1358.11
35 Bjarni Haukssonx40.09xx40.20x
431 Teo Paganus48.46x50.24x49.08x
Men U20 Hammer
Weight: 6,0kg
16/7 10:00
Poäng
1 Max Lampinen
Finland
04 Finland 71.26 9.00
2 Arttu Härkönen
Finland
03 Finland 69.40 7.00 PB
3 Leo Bystedt
Sweden
03 Sweden 65.96 6.00
4 Øystein Hytten
Norway
04 Norway 57.86 5.00
5 Truls Engen Olsen
Norway
03 Norway 57.26 4.00
6 Albin Silén
Sweden
03 Sweden 56.17 3.00
7 Theodor Hennecke
Denmark / Iceland
04 Denmark / Iceland 51.42 2.00
8 Lucas Søvang
Denmark / Iceland
03 Denmark / Iceland 51.16 1.00
123456
276 Truls Engen Olsen52.8757.26xxx55.99
445 Albin Silén50.59xx56.1754.1356.07
170 Max Lampinen69.6971.2669.9169.1671.0970.26
85 Lucas Søvang44.6946.3650.0551.1650.46x
296 Øystein Hyttenx57.76x57.86xx
369 Leo Bystedtxx65.1165.9665.45x
134 Arttu Härkönenx68.2068.57x66.8169.40
36 Theodor Hennecke50.42xxxx51.42
Men U20 Javelin
Weight: 800g
17/7 09:30
Poäng
1 Noah Birk Meissner
Denmark / Iceland
03 Denmark / Iceland 62.83 9.00
2 Tommi Pasanen
Norway
04 Norway 60.79 7.00
3 Hugo Karsamo
Sweden
04 Sweden 56.15 6.00
4 Theodor Hennecke
Denmark / Iceland
04 Denmark / Iceland 56.11 5.00
5 Aiden Vincent
Norway
04 Norway 54.22 4.00 PB
123456
62 Noah Birk Meissner62.8357.5459.65x-60.13
407 Hugo Karsamo55.4756.1554.4253.7453.9454.58
340 Aiden Vincent53.8254.22x48.47x49.19
36 Theodor Hennecke56.11xxxxx
322 Tommi Pasanen58.4257.4960.79x-59.13