Resultater Nonamespelen

Sävstaås IP, Bollnäs   2022-07-23

Arrangör: Rehns BK Tävlingsledare: Niklas Tannerstål Senast uppdaterad: 2022-07-24 02:00:22
Visa Resultatkort
Kvinnor 100 m
23/7 12:10
Vind: +1.4
1 Victoria Davidsson
Tyresö FK
02 Tyresö FK 12.96
2 Johanna Hedberg
Söderhamns IF
91 Söderhamns IF 13.75 SB
3 Anna Lena Lööw
Söderhamns IF
65 Söderhamns IF 14.73 PB
4 Hanna Elfström
Strands IF
02 Strands IF 14.83
5 Hanna Blombäck
Iggesunds SK
80 Iggesunds SK 14.92 SB
6 Lina Hedberg
Bollnäs FIK
98 Bollnäs FIK 15.51
7 Emmy Persson
Bollnäs FIK
97 Bollnäs FIK 17.75 PB
Kvinnor 200 m
23/7 12:55
Vind: +0.1
1 Victoria Davidsson
Tyresö FK
02 Tyresö FK 27.71
2 Johanna Hedberg
Söderhamns IF
91 Söderhamns IF 28.75
Lina Hedberg
Bollnäs FIK
98 Bollnäs FIK DNS
Kvinnor 3000 m
23/7 13:15
1 Hilda Lingman
Rehns BK
02 Rehns BK 12:19.38
Kvinnor 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

Kvinnor Längd
23/7 11:15
1 Johanna Hedberg
Söderhamns IF
91 Söderhamns IF 5.19 +1.1
2 Victoria Davidsson
Tyresö FK
02 Tyresö FK 5.05 +2.3
3 Amanda Thyr
Bollnäs FIK
04 Bollnäs FIK 4.90 +1.7 SB
4 Hanna Elfström
Strands IF
02 Strands IF 4.26 +1.6
5 Hanna Blombäck
Iggesunds SK
80 Iggesunds SK 3.93 -0.1
6 Lina Hedberg
Bollnäs FIK
98 Bollnäs FIK 3.15 +0.3
123456
15 Amanda Thyr4.77 +0.54.90 +1.74.76 +1.3x 4.77 +2.24.84 +1.0
55 Victoria Davidssonx 5.05 +2.34.94 +1.93.38 +1.35.02 +1.94.89 +1.0
8 Lina Hedberg2.22 +0.83.06 +1.82.60 +1.73.15 +0.32.52 +1.63.11 0.0
47 Hanna Elfström4.14 +2.04.12 +0.9x 4.26 +1.64.24 +1.14.25 +1.6
34 Hanna Blombäck3.38 +1.13.93 -0.13.76 +2.1- x 3.91 0.0
51 Johanna Hedbergx x 5.02 +0.7x 5.19 +1.13.07 +1.1
Kvinnor Kula
Vikt: 4,0kg
23/7 12:40
1 Carina Lindblom
Bollnäs FIK
83 Bollnäs FIK 7.74
123456
11 Carina Lindblom7.437.587.67x7.557.74
Kvinnor Diskus
Vikt: 1,0kg
23/7 10:45
1 Carina Lindblom
Bollnäs FIK
83 Bollnäs FIK 21.00
123456
11 Carina Lindblom19.0920.7421.00x18.6019.83
F17 100 m
23/7 12:00
Vind: +1.5
1 Linnea Villskog
Gefle IF
05 Gefle IF 13.26 SB
2 Astrid Scott
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 13.54 PB
3 Ottilia Olsson
Brännans IF
06 Brännans IF 14.15 PB
F17 400 m
23/7 14:30
1 Astrid Scott
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 1:03.04
2 Ottilia Olsson
Brännans IF
06 Brännans IF 1:09.78 PB
F17 Längd
23/7 10:30
1 Alma Hansson
Bollnäs FIK
05 Bollnäs FIK 4.90 +1.5
2 Nellie Tällberg
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 4.49 +1.6
123456
7 Alma Hansson3.41 +0.34.90 +1.54.63 +1.23.23 +0.2x 4.64 +1.6
16 Nellie Tällbergx 4.40 +1.72.42 +2.14.49 +1.6x 4.22 +1.9
F17 Tresteg
23/7 13:25
1 Linnea Villskog
Gefle IF
05 Gefle IF 10.90 +1.2
2 Alma Hansson
Bollnäs FIK
05 Bollnäs FIK 10.46 0.0
3 Nellie Tällberg
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 9.90 +0.8
123456
16 Nellie Tällberg 9.86 +1.09.90 +0.89.72 0.0x x
7 Alma Hansson10.41 -0.6x 10.46 0.010.35 +0.7x 10.21 0.0
31 Linnea Villskogx x 10.76 +0.510.76 +1.010.90 +1.2x
F15 80 m
23/7 12:20
Vind: +0.2
1 Freja Sköld
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 10.96 PB
2 Lina Lingman
Rehns BK
08 Rehns BK 12.67
F15 2000 m
23/7 14:15
1 Nora Ekdahl Nyström
Spårvägens FK
07 Spårvägens FK 7:45.93
2 Lina Lingman
Rehns BK
08 Rehns BK 8:06.97
F15 Längd
23/7 10:30
1 Freja Sköld
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 4.97 +0.7
2 Sara Björklund
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 3.62 +2.0
Astrid Gemzell
Tierps IF
07 Tierps IF DNS
123456
53 Astrid GemzellDNS
24 Sara Björklund3.43 +1.43.62 +2.0x 3.45 +1.82.20 +1.13.35 +1.4
13 Freja Sköld4.74 0.04.97 +0.74.12 +1.9x x x
F15 Tresteg
23/7 13:25
1 Freja Sköld
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 9.97 +1.2 SB
2 Sara Björklund
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 7.84 +0.4
123456
13 Freja Sköldx 9.46 0.0x 9.97 +1.29.83 +1.0x
24 Sara Björklundx x 7.84 +0.47.80 +1.67.60 +1.27.64 +1.0
F15 Kula
Vikt: 3,0kg
23/7 12:40
1 Ida Edling
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 11.73
2 Wilma Löf
Alunda SK
08 Alunda SK 8.70
123456
3 Ida Edling11.35xx11.6011.73x
2 Wilma Löfx8.56xxx8.70
F15 Slägga
Vikt: 3,0kg
23/7 11:30
1 Ida Edling
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 42.67 PB
2 Wilma Löf
Alunda SK
08 Alunda SK 35.96
123456
2 Wilma Löf35.9634.95x34.65x33.51
3 Ida Edlingx42.6740.2541.44x42.65
F13 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med P13 60 m

F13 600 m

Grenen genomfördes tillsammans med P13 600 m

F13 60 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med P13 60 m häck

F13 Höjd
23/7 10:30
1 Lily Karlsson
Gefle IF
09 Gefle IF 133
2 Elsa Jonsson Danielsson
Högbo GIF
09 Högbo GIF 130
115120125130133136
33 Elsa Jonsson Danielssonooxooxxx
27 Lily Karlsson-oxooxoxxx
F13 Längd
Hoppzon
23/7 14:35
1 Hilda Yong Viklander
Mälarhöjdens IK
09 Mälarhöjdens IK 4.64 nwi
2 Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF 3.96 nwi
3 Eira Johannesson
Gefle IF
09 Gefle IF 3.94 nwi
4 Lily Karlsson
Gefle IF
09 Gefle IF 3.24 nwi
123456
27 Lily Karlsson3.21 nwi2.63 nwix 2.62 nwi3.24 nwi3.02 nwi
26 Eira Johannesson3.82 nwi3.82 nwi3.74 nwi3.93 nwi3.94 nwi3.93 nwi
37 Hilda Yong Viklander4.56 nwi4.63 nwi4.43 nwi4.57 nwi4.62 nwi4.64 nwi
28 Alice Lindblom3.76 nwi3.89 nwi3.79 nwi3.80 nwi3.74 nwi3.96 nwi
F13 Kula
Vikt: 2,0kg
23/7 12:40
1 Eira Johannesson
Gefle IF
09 Gefle IF 11.51
2 Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF 10.45
3 Isolde Lönnefors
Brännans IF
09 Brännans IF 10.28 PB
4 Maya Löf
Alunda SK
10 Alunda SK 9.71
123456
19 Isolde Lönnefors10.189.94x10.28xx
28 Alice Lindblom10.459.65xxx10.21
26 Eira Johannesson11.51xx11.15x11.30
1 Maya Löf9.66xx9.51x9.71
F13 Diskus
Vikt: 0,6kg
23/7 10:45
1 Isolde Lönnefors
Brännans IF
09 Brännans IF 32.62
2 Eira Johannesson
Gefle IF
09 Gefle IF 32.06 PB
3 Hilda Yong Viklander
Mälarhöjdens IK
09 Mälarhöjdens IK 30.35 PB
4 Maya Löf
Alunda SK
10 Alunda SK 26.54 PB
5 Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF 24.57
123456
1 Maya Löfx26.5423.9523.1022.83x
37 Hilda Yong Viklander30.3528.5829.8328.8830.0029.80
26 Eira Johannessonxx29.8332.06x25.30
19 Isolde Lönnefors32.6230.1928.9131.12x30.56
28 Alice Lindblomxx24.5723.00xx
F13 Slägga
Vikt: 2,0kg
23/7 10:00
1 Maya Löf
Alunda SK
10 Alunda SK 42.44 PB
2 Eira Johannesson
Gefle IF
09 Gefle IF 38.38 PB
3 Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF 33.40 PB
4 Anna Maria Käller
Bollnäs FIK
09 Bollnäs FIK 19.96
123456
26 Eira Johannesson38.3834.30x33.7433.97x
9 Anna Maria Käller19.9618.87xxxx
1 Maya Löfx42.4440.38xx41.34
28 Alice Lindblomxxxx33.4032.54
F13 Spjut
Vikt: 400g
23/7 14:00
1 Hilda Yong Viklander
Mälarhöjdens IK
09 Mälarhöjdens IK 27.89 PB
2 Eira Johannesson
Gefle IF
09 Gefle IF 24.01
3 Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF 22.73 SB
123456
28 Alice Lindblomx22.73x21.8022.4317.67
37 Hilda Yong Viklanderx23.21x24.3326.1927.89
26 Eira Johannessonx24.0120.6022.0522.75x
Män & P17 100 m
23/7 11:50
Vind: +1.9
1 Tobias Jonsson
IK Orient
96 IK Orient 11.33 PB
2 Robin Blomgren
Riviera FI
00 Riviera FI 11.59 PB
3 Lukas Björklund
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 11.61
Sammanställning per klass
P17
1 Lukas Björklund
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 11.61
Män
1 Tobias Jonsson
IK Orient
96 IK Orient 11.33
2 Robin Blomgren
Riviera FI
00 Riviera FI 11.59
Män 200 m
23/7 12:45
Vind: +0.1
1 Alexander Nyström
Rehns BK
03 Rehns BK 21.73 PB
2 Tobias Jonsson
IK Orient
96 IK Orient 23.18 PB
3 Robin Blomgren
Riviera FI
00 Riviera FI 24.16 SB
4 Erik Tholen
Bollnäs FIK
79 Bollnäs FIK 25.08 PB
Kvinnor & Män 5000 m
23/7 13:45
1 Edvin Karlström
Rehns BK
91 Rehns BK 16:24.95 PB
2 Ulf Eriksson
Huddinge AIS
74 Huddinge AIS 18:39.81
Alva Malmsten Nilsson
Upsala IF
03 Upsala IF DNF
Sammanställning per klass
Män
1 Edvin Karlström
Rehns BK
91 Rehns BK 16:24.95
2 Ulf Eriksson
Huddinge AIS
74 Huddinge AIS 18:39.81
Kvinnor
Alva Malmsten Nilsson
Upsala IF
03 Upsala IF DNF
Män Höjd
23/7 11:00
1 Fabian Delryd
Täby IS
96 Täby IS 208
2 Linus Öhman
Strands IF
04 Strands IF 188 SB
170175180185188191194197200203206208211
56 Fabian Delryd-------o-xo-xxoxxx
49 Linus Öhmanooxooxxoxxx
Män Slägga
Vikt: 7,26kg
23/7 11:30
1 Torgny Gustafsson
Strands IF
65 Strands IF 38.43
2 Mille Edwardsson
Bollnäs FIK
04 Bollnäs FIK 36.25
3 Lars Hammargren
Bollnäs FIK
60 Bollnäs FIK 25.90
123456
48 Torgny Gustafssonxxx36.6738.43x
4 Mille Edwardsson33.1633.4533.1334.8636.2535.88
6 Lars Hammargren20.1524.4523.5925.9025.6725.36
P17 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 100 m

P17 Höjd
23/7 11:00
1 Lukas Björklund
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 150
150
22 Lukas Björklundo
P17 Längd
23/7 12:45
1 Elis Gemzell
Tierps IF
05 Tierps IF 5.93 +0.2
2 Lukas Björklund
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 3.75 +1.0
123456
54 Elis Gemzell5.69 +0.7x 5.63 0.05.93 +0.2x 5.90 +1.6
22 Lukas Björklundx x x x x 3.75 +1.0
P17 Kula
Vikt: 5,0kg
23/7 13:25
1 Lukas Björklund
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 10.36 PB
123456
22 Lukas Björklund9.799.3010.3610.319.29x
P17 Diskus
Vikt: 1,5kg
23/7 10:45
1 Adam Söder
Gefle IF
05 Gefle IF 34.41
123456
30 Adam Söder34.4032.4533.80x34.41x
P15 80 m
23/7 12:25
Vind: +0.6
1 Edvin Käller
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 9.61 PB
2 Wahaj Ali
Brännans IF
08 Brännans IF 10.03 PB
3 Julius Noreland
Upsala IF
08 Upsala IF 10.52 PB
4 Sven Noreland
Upsala IF
08 Upsala IF 10.53
5 Felix Okende
Upsala IF
08 Upsala IF 10.83 PB
6 Walter Hedblom
Gefle IF
07 Gefle IF 10.87 PB
P15 800 m
23/7 14:40
1 Sven Noreland
Upsala IF
08 Upsala IF 2:36.28 PB
2 Julius Noreland
Upsala IF
08 Upsala IF 2:36.35 PB
P15 80 m häck
Höjd: 84,0cm
23/7 11:30
Vind: +1.2
1 Edvin Käller
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 12.39 PB
2 Walter Hedblom
Gefle IF
07 Gefle IF 13.00 PB
P15 Höjd
23/7 11:00
1 Felix Okende
Upsala IF
08 Upsala IF 146 PB
2 Sven Noreland
Upsala IF
08 Upsala IF 135
125130135140143146149
61 Felix Okendeooooxooxxx
60 Sven Norelandoooxxx
P15 Längd
23/7 12:45
1 Edvin Käller
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 5.67 +0.7 PB
2 Wahaj Ali
Brännans IF
08 Brännans IF 5.56 +1.4 PB
3 Felix Okende
Upsala IF
08 Upsala IF 5.07 +0.3 PB
4 Julius Noreland
Upsala IF
08 Upsala IF 4.72 +0.1
5 Sven Noreland
Upsala IF
08 Upsala IF 4.56 +0.3 PB
123456
59 Julius Noreland4.72 +0.14.40 0.04.40 -0.64.55 +0.3x 4.58 +1.4
60 Sven Noreland4.47 0.04.54 +0.74.43 -1.04.56 +0.34.46 +1.4x
17 Wahaj Ali4.91 0.04.79 0.02.30 -0.75.15 +1.45.21 +1.35.56 +1.4
10 Edvin Källerx 5.47 0.05.44 +1.0x 5.42 +0.55.67 +0.7
61 Felix Okende4.87 +0.44.85 0.05.07 +0.34.56 +0.74.51 +0.64.11 +0.5
P15 Kula
Vikt: 4,0kg
23/7 13:25
1 Walter Hedblom
Gefle IF
07 Gefle IF 11.22
2 Felix Okende
Upsala IF
08 Upsala IF 6.96 PB
123456
61 Felix Okende6.256.576.326.966.806.84
25 Walter Hedblom10.5310.9711.2210.19--
P15 Diskus
Vikt: 1,0kg
23/7
1 Alfred Eriksson
Bollnäs FIK
08 Bollnäs FIK 24.08 PB
123456
5 Alfred Eriksson22.22x19.6224.0822.7123.18
P15 Slägga
Vikt: 4,0kg
23/7 11:30
Alfred Eriksson
Bollnäs FIK
08 Bollnäs FIK x
123456
5 Alfred Erikssonxxxxxx
P15 Spjut
Vikt: 600g
23/7 14:00
1 Wahaj Ali
Brännans IF
08 Brännans IF 45.96
2 Walter Hedblom
Gefle IF
07 Gefle IF 44.51
3 Alfred Eriksson
Bollnäs FIK
08 Bollnäs FIK 24.28 PB
123456
17 Wahaj Alix40.45xxx45.96
25 Walter Hedblom36.9044.5143.87x38.5344.07
5 Alfred Eriksson18.57x24.28x20.14x
F13 & P13 60 m
23/7 12:30
Vind: +0.9
1 Anna Maria Käller
Bollnäs FIK
09 Bollnäs FIK 8.85 PB
2 Charlie Ahko Skarp
Rehns BK
10 Rehns BK 8.86 PB
3 Hilda Yong Viklander
Mälarhöjdens IK
09 Mälarhöjdens IK 8.90 PB
4 Lily Karlsson
Gefle IF
09 Gefle IF 8.99 PB
5 Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF 9.13 SB
6 Oskar Bronegård
Rehns BK
11 Rehns BK 9.34
7 Elsa Jonsson Danielsson
Högbo GIF
09 Högbo GIF 9.53 PB
8 Eira Johannesson
Gefle IF
09 Gefle IF 9.56
Sammanställning per klass
P13
1 Charlie Ahko Skarp
Rehns BK
10 Rehns BK 8.86
2 Oskar Bronegård
Rehns BK
11 Rehns BK 9.34
F13
1 Anna Maria Käller
Bollnäs FIK
09 Bollnäs FIK 8.85
2 Hilda Yong Viklander
Mälarhöjdens IK
09 Mälarhöjdens IK 8.90
3 Lily Karlsson
Gefle IF
09 Gefle IF 8.99
4 Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF 9.13
5 Elsa Jonsson Danielsson
Högbo GIF
09 Högbo GIF 9.53
6 Eira Johannesson
Gefle IF
09 Gefle IF 9.56
F13 & P13 600 m
23/7 13:05
1 Erik Björklund
Eksjö Södra IK
09 Eksjö Södra IK 2:00.95 PB
2 Isak Ekdahl Nyström
Sollefteå GIF
09 Sollefteå GIF 2:02.66
3 Elsa Jonsson Danielsson
Högbo GIF
09 Högbo GIF 2:05.23 PB
Sammanställning per klass
P13
1 Erik Björklund
Eksjö Södra IK
09 Eksjö Södra IK 2:00.95
2 Isak Ekdahl Nyström
Sollefteå GIF
09 Sollefteå GIF 2:02.66
F13
1 Elsa Jonsson Danielsson
Högbo GIF
09 Högbo GIF 2:05.23
F13 & P13 60 m häck
Höjd: 76.2cm
23/7 11:40
Vind: +0.8
1 Anna Maria Käller
Bollnäs FIK
09 Bollnäs FIK 10.68 PB
2 Lily Karlsson
Gefle IF
09 Gefle IF 10.69 PB
3 Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF 11.68
4 Oskar Bronegård
Rehns BK
11 Rehns BK 12.47
Sammanställning per klass
P13
1 Oskar Bronegård
Rehns BK
11 Rehns BK 12.47
F13
1 Anna Maria Käller
Bollnäs FIK
09 Bollnäs FIK 10.68
2 Lily Karlsson
Gefle IF
09 Gefle IF 10.69
3 Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF 11.68
P13 Höjd
23/7 10:30
1 Charlie Ahko Skarp
Rehns BK
10 Rehns BK 127 PB
2 Anton Lindblom
Gefle IF
11 Gefle IF 105
100105110115118121124127130
29 Anton Lindblomooxxx
38 Charlie Ahko Skarp--oooxoxoxoxxx
P13 Längd
Hoppzon
23/7 14:35
1 Erik Björklund
Eksjö Södra IK
09 Eksjö Södra IK 3.95 nwi
2 Anton Lindblom
Gefle IF
11 Gefle IF 2.91 nwi
123456
21 Erik Björklund3.77 nwi3.93 nwi3.62 nwi3.91 nwi3.95 nwi3.86 nwi
29 Anton Lindblom2.66 nwi2.61 nwi2.91 nwi2.37 nwi2.73 nwi2.89 nwi
P13 Kula
Vikt: 3,0kg
23/7 13:25
1 Erik Björklund
Eksjö Södra IK
09 Eksjö Södra IK 8.59 PB
2 Anton Lindblom
Gefle IF
11 Gefle IF 4.40
123456
29 Anton Lindblomx4.404.13x3.954.09
21 Erik Björklund7.857.057.817.498.118.59
P13 Spjut
Vikt: 400g
23/7 14:00
1 Erik Björklund
Eksjö Södra IK
09 Eksjö Södra IK 26.10 PB
123456
21 Erik Björklund21.7825.0026.1024.3223.8024.55
M50 Diskus
Vikt: 1,5kg
23/7 10:45
1 Per Björklund
Eksjö Södra IK
72 Eksjö Södra IK 25.09
123456
23 Per Björklund19.5022.4523.7124.3123.5225.09
M55 Slägga
Vikt: 6,0kg
23/7 10:00
1 Torgny Gustafsson
Strands IF
65 Strands IF 45.73
123456
48 Torgny Gustafsson44.6945.73xxxx
M60 Slägga
Vikt: 5,0kg
23/7 10:00
1 Lars Hammargren
Bollnäs FIK
60 Bollnäs FIK 35.69
123456
6 Lars Hammargrenx34.4535.6934.1534.63x