Resultater En Midsommarnattsdröm

Stenkullens IP, Lerum   2022-06-22

Arrangör: IK Lerum Tävlingsledare: Ulf Gimlegård Senast uppdaterad: 2022-07-04 11:29:14
Visa Resultatkort
Kvinnor & Veteraner Kvinnor 100 m
Heatindelas tillsammans med Kvinnor., Heatindelas tillsammans med K Vet.
22/6 18:00
Vind: 0.0
1 Julia Björkman
IF Kville
00 IF Kville 12.32 SB
2 Sissel Eliasson
Alingsås IF
04 Alingsås IF 13.06
3 Cornelia Lindberg
Lerum Friidrott
01 Lerum Friidrott 13.15
4 Klara Håkansson
IK Orient
05 IK Orient 13.27
5 Emma Ljungnér
Varbergs GIF
81 Varbergs GIF 13.48
6 Bim Paulsson
IK Orient
75 IK Orient 13.97 PB
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Julia Björkman
IF Kville
00 IF Kville 12.32
2 Cornelia Lindberg
Lerum Friidrott
01 Lerum Friidrott 13.15
K45
1 Bim Paulsson
IK Orient
75 IK Orient 13.97
K40
1 Emma Ljungnér
Varbergs GIF
81 Varbergs GIF 13.48
F19
1 Sissel Eliasson
Alingsås IF
04 Alingsås IF 13.06
F17
1 Klara Håkansson
IK Orient
05 IK Orient 13.27
Kvinnor & Veteraner Kvinnor 200 m
Heatindelas tillsammans med Kvinnor., Heatindelas tillsammans med K Vet.
Final A
22/6 18:35
Vind: 0.0
Tot. plac.
1 Clara Augustsson
Göteborgs KIK
00 Göteborgs KIK 26.20 1
2 Märta Rhodin
Lerum Friidrott
07 Lerum Friidrott 27.78 3 PB
3 Bim Paulsson
IK Orient
75 IK Orient 29.35 4
4 Maja Andersson
IF Hagen
07 IF Hagen 30.37 5
Final B
22/6 18:35
Vind: 0.0
Tot. plac.
1 Julia Swerin
Lerum Friidrott
07 Lerum Friidrott 26.69 2
2 Anneli Bohm
Sävedalens AIK
74 Sävedalens AIK 30.41 6
3 Stina Kolmodin
IF Kville
08 IF Kville 33.37 7 PB
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Clara Augustsson
Göteborgs KIK
00 Göteborgs KIK 26.20
K45
1 Bim Paulsson
IK Orient
75 IK Orient 29.35
2 Anneli Bohm
Sävedalens AIK
74 Sävedalens AIK 30.41
F15
1 Julia Swerin
Lerum Friidrott
07 Lerum Friidrott 26.69
2 Märta Rhodin
Lerum Friidrott
07 Lerum Friidrott 27.78
3 Maja Andersson
IF Hagen
07 IF Hagen 30.37
4 Stina Kolmodin
IF Kville
08 IF Kville 33.37
Kvinnor 300 m
Heatindelas tillsammans med Kvinnor., Heatindelas tillsammans med K Vet.
22/6 19:30
1 Ellen Schoug
Hälle IF
05 Hälle IF 40.54 PB
2 Michelle DeSilva
Mölndals AIK
99 Mölndals AIK 41.46 PB
3 Nicolina Sinclair
Stenungsunds FI
07 Stenungsunds FI 45.00
4 Hilda Rydén
Sävedalens AIK
07 Sävedalens AIK 45.69
5 Agnes Ramhult
IK Ymer
08 IK Ymer 46.48
6 Svea Pellmé
Stenungsunds FI
08 Stenungsunds FI 52.31 PB
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Michelle DeSilva
Mölndals AIK
99 Mölndals AIK 41.46
F17
1 Ellen Schoug
Hälle IF
05 Hälle IF 40.54
F15
1 Nicolina Sinclair
Stenungsunds FI
07 Stenungsunds FI 45.00
2 Hilda Rydén
Sävedalens AIK
07 Sävedalens AIK 45.69
3 Agnes Ramhult
IK Ymer
08 IK Ymer 46.48
4 Svea Pellmé
Stenungsunds FI
08 Stenungsunds FI 52.31
Kvinnor 800 m
Heatindelas tillsammans med Kvinnor., Heatindelas tillsammans med K Vet.
22/6 18:55
1 Agnes Knauer
Hälle IF
07 Hälle IF 2:24.09 PB
2 Natalie Persson
Mariestads AIF
07 Mariestads AIF 2:28.80
3 Frida Hansson
Färgelanda IF
97 Färgelanda IF 2:30.26
4 Moa Enander
Hälle IF
07 Hälle IF 2:32.58
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Frida Hansson
Färgelanda IF
97 Färgelanda IF 2:30.26
F15
1 Agnes Knauer
Hälle IF
07 Hälle IF 2:24.09
2 Natalie Persson
Mariestads AIF
07 Mariestads AIF 2:28.80
3 Moa Enander
Hälle IF
07 Hälle IF 2:32.58
Kvinnor 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

Kvinnor Höjd
22/6 18:00
1 Smilla Arkdal Ranebro
IF Rigor
06 IF Rigor 164
2 Elsa Wållgren
Lerum Friidrott
04 Lerum Friidrott 155
3 Freja Bäckström
Sävedalens AIK
07 Sävedalens AIK 151
4 Annie Sjösten
Sävedalens AIK
06 Sävedalens AIK 151 PB
5 Agnes Dahlberg
Lerum Friidrott
02 Lerum Friidrott 147
6 Emma Andblad
Mölndals AIK
04 Mölndals AIK 147 =PB
7 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 147
Lina Löfqvist
Ullevi FK
93 Ullevi FK 164 SB
136142147151155158161164167
203 Emma Andblad-xooxxx
500 Elsa Wållgren---oxxoxxx
474 Annie Sjösten-ooxxoxxx
213 Smilla Arkdal Ranebro----ooxoxxoxxx
218 Ann-Kathrine Bergenhemooxxoxxx
228 Freja Bäckström-ooxoxxx
425 Lina Löfqvist----oooxxoxxx
235 Agnes Dahlberg-ooxxx
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Lina Löfqvist
Ullevi FK
93 Ullevi FK 164
2 Agnes Dahlberg
Lerum Friidrott
02 Lerum Friidrott 147
F19
1 Elsa Wållgren
Lerum Friidrott
04 Lerum Friidrott 155
2 Emma Andblad
Mölndals AIK
04 Mölndals AIK 147
F17
1 Smilla Arkdal Ranebro
IF Rigor
06 IF Rigor 164
2 Annie Sjösten
Sävedalens AIK
06 Sävedalens AIK 151
3 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 147
F15
1 Freja Bäckström
Sävedalens AIK
07 Sävedalens AIK 151
Kvinnor Stav
22/6 20:00
1 Linnea Pihl
Lerum Friidrott
01 Lerum Friidrott 360 PB
2 Sofia Olsson
IF Rigor
04 IF Rigor 326 PB
3 Ebba Holmen
IFK Göteborg
08 IFK Göteborg 326 PB
4 Jenny Lundin
IF Rigor
06 IF Rigor 296
5 Nellie Gullberg
Lerum Friidrott
06 Lerum Friidrott 286 PB
6 Ella Holmberg
Lerum Friidrott
06 Lerum Friidrott 286 PB
7 Elsa Skager
Lerum Friidrott
08 Lerum Friidrott 271
8 Klara Hillman
IF Rigor
04 IF Rigor 271
9 Linnea Holmén
IFK Göteborg
09 IFK Göteborg 221
Ebba Bränholm
Sävedalens AIK
07 Sävedalens AIK x
201221241256271286296306316326336346360370
445 Sofia Olsson------ooooxxx
281 Ella Holmberg---oxoxxoxxx
453 Linnea Pihl---------oxoxxooxxx
282 Ebba Holmen----o-ooxoxxoxxx
260 Nellie Gullberg---oxooxxx
279 Klara Hillman----xxoxxx
424 Jenny Lundin-----xooxxx
475 Elsa Skager---xoxoxxx
283 Linnea Holménoxoxxx
224 Ebba Bränholm--xxx
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Linnea Pihl
Lerum Friidrott
01 Lerum Friidrott 360
F19
1 Sofia Olsson
IF Rigor
04 IF Rigor 326
2 Klara Hillman
IF Rigor
04 IF Rigor 271
F17
1 Jenny Lundin
IF Rigor
06 IF Rigor 296
2 Nellie Gullberg
Lerum Friidrott
06 Lerum Friidrott 286
3 Ella Holmberg
Lerum Friidrott
06 Lerum Friidrott 286
F15
1 Ebba Holmen
IFK Göteborg
08 IFK Göteborg 326
2 Elsa Skager
Lerum Friidrott
08 Lerum Friidrott 271
Ebba Bränholm
Sävedalens AIK
07 Sävedalens AIK x
F13
1 Linnea Holmén
IFK Göteborg
09 IFK Göteborg 221
Kvinnor Längd
22/6 19:20
1 Tess Hertz Saebbö
Göteborgs KIK
98 Göteborgs KIK 5.56 0.0
2 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 5.55 0.0
3 Ida Nilsson
Mölndals AIK
98 Mölndals AIK 5.49 +0.6 SB
4 Clara Augustsson
Göteborgs KIK
00 Göteborgs KIK 5.48 +0.2 SB
5 Julia Swerin
Lerum Friidrott
07 Lerum Friidrott 5.36 0.0 PB
6 Ivana Pekic
IFK Göteborg
05 IFK Göteborg 5.22 +0.3
7 Klara Håkansson
IK Orient
05 IK Orient 4.79 0.0
8 Leia Holm
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott 4.69 0.0
123456
280 Leia Holm4.69 0.04.63 +2.24.52 +1.12.57 0.04.65 +0.34.48 +0.8
295 Ida Jexe Ekx x 5.55 0.05.52 +0.95.48 +0.3x
447 Ivana Pekicx 5.01 -0.45.04 +0.15.22 +0.35.03 0.03.46 0.0
277 Tess Hertz Saebböx 5.56 0.05.42 0.0x 4.55 0.0x
485 Julia Swerinx 5.36 0.04.92 0.05.00 +0.6x 4.71 0.0
286 Klara Håkansson4.53 +0.94.47 0.04.79 0.04.60 +0.94.59 +0.2x
214 Clara Augustsson5.31 0.0x x 5.48 +0.2x 5.32 0.0
435 Ida Nilssonx 5.31 -1.0x 5.45 +0.35.49 +0.6x
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Tess Hertz Saebbö
Göteborgs KIK
98 Göteborgs KIK 5.56
2 Ida Nilsson
Mölndals AIK
98 Mölndals AIK 5.49
3 Clara Augustsson
Göteborgs KIK
00 Göteborgs KIK 5.48
F19
1 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 5.55
F17
1 Ivana Pekic
IFK Göteborg
05 IFK Göteborg 5.22
2 Klara Håkansson
IK Orient
05 IK Orient 4.79
3 Leia Holm
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott 4.69
F15
1 Julia Swerin
Lerum Friidrott
07 Lerum Friidrott 5.36
Kvinnor Tresteg
22/6 18:05
1 Fatima Koné
Mölndals AIK
99 Mölndals AIK 12.50 0.0 SB
2 Victoria Jacobsson
Ullevi FK
97 Ullevi FK 11.40 0.0
3 Sofia Andersson
Ullevi FK
01 Ullevi FK 10.52 +0.7
123456
410 Fatima Koné11.99 +0.412.29 0.0x 12.50 0.012.18 0.010.78 -0.1
293 Victoria Jacobsson11.40 0.011.32 0.011.39 -1.4x x x
209 Sofia Anderssonx x 10.15 +0.5- 10.52 +0.7x
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Fatima Koné
Mölndals AIK
99 Mölndals AIK 12.50
2 Victoria Jacobsson
Ullevi FK
97 Ullevi FK 11.40
3 Sofia Andersson
Ullevi FK
01 Ullevi FK 10.52
Kvinnor Slägga
Vikt: 4,0kg
22/6 19:20
1 Ebba Molinder
Mölndals AIK
00 Mölndals AIK 49.73 SB
2 Linnéa Claeson Fransson
Mölndals AIK
03 Mölndals AIK 45.22
123456
232 Linnéa Claeson Franssonxx45.22xxx
431 Ebba Molinder49.0748.7349.7348.8245.0048.38
Kvinnor Spjut
Vikt: 600g
22/6 18:30
1 Ida Elmén
IF Kville
03 IF Kville 36.87 SB
2 Alma Olsson
IF Rigor
04 IF Rigor 31.63
3 Evelina Wikell
Mölndals AIK
03 Mölndals AIK 31.27
123456
499 Evelina Wikell28.0930.1729.16x31.2730.72
441 Alma Olsson29.8031.6328.6528.9029.8729.38
248 Ida Elmén36.8736.6436.6733.3835.7436.74
F17 Kula
Vikt: 3,0kg
22/6 17:45
1 Linnea Fohlén Gladh
Trollhättan FIK
06 Trollhättan FIK 12.67
2 Stina Kolmodin
IF Kville
08 IF Kville 7.24
123456
255 Linnea Fohlén Gladh12.61xx12.6712.52x
409 Stina Kolmodin6.916.287.246.84x7.04
F17 Slägga
Vikt: 3,0kg
22/6 19:20
1 Molly Klingener
Lerum Friidrott
06 Lerum Friidrott 58.66
2 Emma Krantz
Ullevi FK
05 Ullevi FK 57.33
3 Linnea Fohlén Gladh
Trollhättan FIK
06 Trollhättan FIK 52.27
4 Alice Bengtsson
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott 43.66
123456
411 Emma Krantzxxx55.8157.1757.33
215 Alice Bengtsson41.0142.7343.6642.23x42.46
255 Linnea Fohlén Gladh50.81x52.27xxx
406 Molly Klingenerx58.24x57.7258.6656.59
F17 Spjut
Vikt: 500g
22/6 18:30
1 Moa Persson
Kongahälla AIK
06 Kongahälla AIK 28.25
2 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 22.26
123456
450 Moa Persson28.25xx25.2825.9627.34
218 Ann-Kathrine Bergenhemx22.26xxxx
Män & Veteraner Män 100 m
Heatindelas tillsammans med Män., Heatindelas tillsammans med M Vet.
Final A
22/6 17:55
Vind: 0.0
Tot. plac.
1 Linus Pihl
Lerum Friidrott
03 Lerum Friidrott 11.11 1 PB
2 Max Helge
IK Ymer
02 IK Ymer 11.49 2
3 Samuel Carlsson
IFK Halmstad
01 IFK Halmstad 11.63 3
4 Oscar Idehall
IK Ymer
05 IK Ymer 12.17 5
5 Marklan Jackson
Lerum Friidrott
83 Lerum Friidrott 12.38 6 PB
Final B
22/6 17:55
Vind: 0.0
Tot. plac.
1 Ivar Fransson Larsson
Lerum Friidrott
07 Lerum Friidrott 11.96 4
2 Viggo Büller
Sävedalens AIK
06 Sävedalens AIK 12.94 7 PB
3 Per Joel Andersson
IK Orient
58 IK Orient 15.07 8
4 Tage Isaksson
IK Ymer
44 IK Ymer 15.30 9
Sammanställning per klass
P19
1 Linus Pihl
Lerum Friidrott
03 Lerum Friidrott 11.11
P17
1 Oscar Idehall
IK Ymer
05 IK Ymer 12.17
2 Viggo Büller
Sävedalens AIK
06 Sävedalens AIK 12.94
P15
1 Ivar Fransson Larsson
Lerum Friidrott
07 Lerum Friidrott 11.96
Män
1 Max Helge
IK Ymer
02 IK Ymer 11.49
2 Samuel Carlsson
IFK Halmstad
01 IFK Halmstad 11.63
M75
1 Tage Isaksson
IK Ymer
44 IK Ymer 15.30
M60
1 Per Joel Andersson
IK Orient
58 IK Orient 15.07
M35
1 Marklan Jackson
Lerum Friidrott
83 Lerum Friidrott 12.38
Män & Veteraner Män 200 m
Heatindelas tillsammans med Män., Heatindelas tillsammans med M Vet.
Final A
22/6 18:30
Vind: 0.0
Tot. plac.
1 Samuel Andreasson
Ullevi FK
99 Ullevi FK 23.02 1
2 Jonathan Johansson
Sävedalens AIK
00 Sävedalens AIK 23.19 2
3 Ivar Fransson Larsson
Lerum Friidrott
07 Lerum Friidrott 24.04 3
4 Marklan Jackson
Lerum Friidrott
83 Lerum Friidrott 25.32 4 PB
Final B
22/6 18:30
Vind: +0.3
Tot. plac.
1 Sebastian Sebastian Birk
Lerum Friidrott
07 Lerum Friidrott 26.30 5 PB
2 Viggo Trefil
Lerum Friidrott
06 Lerum Friidrott 26.62 6
3 Per Joel Andersson
IK Orient
58 IK Orient 30.99 7
4 Tage Isaksson
IK Ymer
44 IK Ymer 32.07 8
Sammanställning per klass
P17
1 Viggo Trefil
Lerum Friidrott
06 Lerum Friidrott 26.62
P15
1 Ivar Fransson Larsson
Lerum Friidrott
07 Lerum Friidrott 24.04
2 Sebastian Sebastian Birk
Lerum Friidrott
07 Lerum Friidrott 26.30
Män
1 Samuel Andreasson
Ullevi FK
99 Ullevi FK 23.02
2 Jonathan Johansson
Sävedalens AIK
00 Sävedalens AIK 23.19
M75
1 Tage Isaksson
IK Ymer
44 IK Ymer 32.07
M60
1 Per Joel Andersson
IK Orient
58 IK Orient 30.99
M35
1 Marklan Jackson
Lerum Friidrott
83 Lerum Friidrott 25.32
Män & Veteraner Män 400 m
Heatindelas tillsammans med Män., Heatindelas tillsammans med M Vet.
Final A
22/6 19:15
Tot. plac.
1 Benjamin Åberg
Hälle IF
95 Hälle IF 49.38 1 PB
2 Linus Pihl
Lerum Friidrott
03 Lerum Friidrott 50.16 2 PB
3 Vilmer Andersson
Hälle IF
04 Hälle IF 53.82 3 PB
4 Stefan Engelbrektsson
Alingsås IF
72 Alingsås IF 53.85 4 PB
5 Edin Nygren
Majornas IK
76 Majornas IK 54.55 5 PB
Final B
22/6 19:15
Tot. plac.
1 Per Joel Andersson
IK Orient
58 IK Orient 1:09.73 10 PB
2 Gunnar Bengtsson
Majornas IK
55 Majornas IK 1:11.24 11
3 Martin Danerud
Sävedalens AIK
63 Sävedalens AIK 1:12.29 12
4 Anders Ebenfelt
IF Kville
57 IF Kville 1:17.19 13
Final C
22/6 19:15
Tot. plac.
1 Wilhelm Kardemark
Örgryte IS
80 Örgryte IS 59.03 6
2 Viggo Trefil
Lerum Friidrott
06 Lerum Friidrott 1:00.16 7
3 Sebastian Sebastian Birk
Lerum Friidrott
07 Lerum Friidrott 1:00.26 8
4 Nils Lindsta Long
Lerum Friidrott
07 Lerum Friidrott 1:01.29 9
Sammanställning per klass
P19
1 Linus Pihl
Lerum Friidrott
03 Lerum Friidrott 50.16
2 Vilmer Andersson
Hälle IF
04 Hälle IF 53.82
P17
1 Viggo Trefil
Lerum Friidrott
06 Lerum Friidrott 1:00.16
P15
1 Sebastian Sebastian Birk
Lerum Friidrott
07 Lerum Friidrott 1:00.26
2 Nils Lindsta Long
Lerum Friidrott
07 Lerum Friidrott 1:01.29
Män
1 Benjamin Åberg
Hälle IF
95 Hälle IF 49.38
M65
1 Gunnar Bengtsson
Majornas IK
55 Majornas IK 1:11.24
2 Anders Ebenfelt
IF Kville
57 IF Kville 1:17.19
M60
1 Per Joel Andersson
IK Orient
58 IK Orient 1:09.73
M55
1 Martin Danerud
Sävedalens AIK
63 Sävedalens AIK 1:12.29
M50
1 Stefan Engelbrektsson
Alingsås IF
72 Alingsås IF 53.85
M45
1 Edin Nygren
Majornas IK
76 Majornas IK 54.55
M40
1 Wilhelm Kardemark
Örgryte IS
80 Örgryte IS 59.03
Män 800 m
Heatindelas tillsammans med Män., Heatindelas tillsammans med M Vet.
22/6 18:50
1 Carl Erixon
Mölndals AIK
03 Mölndals AIK 2:01.92 SB
2 Love Ramhult
IK Ymer
03 IK Ymer 2:02.60 SB
3 Petter Åström
Majornas IK
90 Majornas IK 2:04.89
4 Jesper Evervall
Örgryte IS
94 Örgryte IS 2:08.05
5 William Svensson
Sävedalens AIK
07 Sävedalens AIK 2:08.71 PB
6 Christoffer Johansson
Majornas IK
89 Majornas IK 2:15.25
Sammanställning per klass
P19
1 Carl Erixon
Mölndals AIK
03 Mölndals AIK 2:01.92
2 Love Ramhult
IK Ymer
03 IK Ymer 2:02.60
P15
1 William Svensson
Sävedalens AIK
07 Sävedalens AIK 2:08.71
Män
1 Petter Åström
Majornas IK
90 Majornas IK 2:04.89
2 Jesper Evervall
Örgryte IS
94 Örgryte IS 2:08.05
3 Christoffer Johansson
Majornas IK
89 Majornas IK 2:15.25
Kvinnor & Män & Veteraner Kvinnor & Veteraner Män 5000 m
Heatindelas tillsammans med M/MVet/KVet, se https://lerumfriidrott.myclub.se/menu/pages/26618, Heatindelas tillsammans med M/K och KVet, se här: https://lerumfriidrott.myclub.se/menu/pages/26618, Heatindelas tillsammans med M/MVet och KVet, https://lerumfriidrott.myclub.se/menu/pages/26618, Heatindelas tillsammans med MVet/K och K, https://lerumfriidrott.myclub.se/menu/pages/26618
Final A
22/6 19:45
1 Nils Olsson
Lerum Friidrott
04 Lerum Friidrott 15:53.96 PB
2 Oskar Jönsson
Örgryte IS
86 Örgryte IS 15:56.56
3 Gustav Josefinsson
Hälle IF
96 Hälle IF 16:11.20 PB
4 Christoffer Hiding
Fredrikshofs FIF
85 Fredrikshofs FIF 16:12.65 Uncertified TR5.5, 40mm
5 Jimmy Nord
Alingsås IF
06 Alingsås IF 16:21.92 PB
6 Rasmus Bäcklund
Lerum Friidrott
98 Lerum Friidrott 16:25.09 PB
7 Pontus Albertsson
Hälle IF
90 Hälle IF 16:28.92 Uncertified TR5.5, 40mm
8 Anders Soovik
Kongahälla AIK
76 Kongahälla AIK 16:35.35 SB Uncertified TR5.5, 40mm
9 Peter Velin
Hälle IF
89 Hälle IF 16:39.48 PB
10 Anders Hederskog
Hälle IF
85 Hälle IF 16:45.43
11 William Blomström
Mölndals AIK
99 Mölndals AIK 16:47.00
12 Dahir Hasan
IK Wilske
70 IK Wilske 16:50.46 SB Uncertified TR5.5, 30mm
13 Jonathan Åström
Hälle IF
87 Hälle IF 16:52.47 SB Uncertified TR5.5, 40mm
14 Rickard Westergren
IK Wilske
71 IK Wilske 16:52.85 SB Uncertified TR5.5, 35mm
15 Sava Iancovici
Solvikingarna
74 Solvikingarna 16:55.22 SB Uncertified TR5.5, 40mm
16 Emy Thorén
Hälle IF
95 Hälle IF 17:00.65 PB
17 Love Henrikson
Hälle IF
84 Hälle IF 17:03.68 PB Uncertified TR5.5, 40mm
18 Bjarne Bäcklund
Lerum Friidrott
68 Lerum Friidrott 17:04.41 SB Uncertified TR5.5, 35mm
19 Peter Helmroth
Lerum Friidrott
66 Lerum Friidrott 17:04.97 SB Uncertified TR5.5, 35mm
20 David Dahllöf
Alingsås IF
75 Alingsås IF 17:17.45 PB Uncertified TR5.5, 35mm
21 Marcus Jansson
Mölndals AIK
77 Mölndals AIK 17:35.15 Uncertified TR5.5, 40mm
22 Johan Isaksson
Umara SC
79 Umara SC 17:56.15 PB
Joel Thorén
Örgryte IS
95 Örgryte IS DNF
Alexander Claesson
Borås LK
88 Borås LK DNF
Final B
22/6 20:15
1 Jacob Ryder
Lerum Friidrott
86 Lerum Friidrott 17:14.10 PB Uncertified TR5.5, 39mm
2 Anders Magnusson
Majornas IK
75 Majornas IK 17:23.75 SB Uncertified TR5.5, 35mm
3 Nina Hagman
Team Minos SC
81 Team Minos SC 17:33.37 PB Uncertified TR5.5, 38mm
4 Sara Dädeby
Mölndals AIK
99 Mölndals AIK 18:01.26
5 Niklas Rung
Lerum Friidrott
72 Lerum Friidrott 18:02.09 SB Uncertified TR5.5, 39mm
6 Greta Halldén
Mölndals AIK
02 Mölndals AIK 18:18.87 PB
7 Viggo Stenvard
Hälle IF
80 Hälle IF 18:20.84 PB Uncertified TR5.5, 37mm
8 Fredrik Andersson
Alingsås IF
69 Alingsås IF 18:24.55 PB Uncertified TR5.5, 35mm
9 Björn Elfström
Lerum Friidrott
72 Lerum Friidrott 18:26.06 Uncertified TR5.5, 39mm
10 Patrik Castillo
IK NocOut
77 IK NocOut 18:31.56 PB Uncertified TR5.5, 39mm
11 Erik Michaelsson
Majornas IK
67 Majornas IK 18:34.98 Uncertified TR5.5, 39mm
12 Desiree Lilliehöök
Örgryte IS
86 Örgryte IS 18:38.92 PB
13 Matilda Lindman
Örgryte IS
95 Örgryte IS 18:42.61 SB Uncertified TR5.5, 33mm
14 Jörgen Jonsson
Alingsås IF
71 Alingsås IF 18:47.12 Uncertified TR5.5, 35mm
15 Mikael Zachrisson
Lerum Friidrott
65 Lerum Friidrott 18:51.43 SB Uncertified TR5.5, 40mm
16 Karin Horkeby
Hälle IF
87 Hälle IF 19:10.74 Uncertified TR5.5, 31mm
17 Ingemar Svensson
Solvikingarna
65 Solvikingarna 19:15.12 Uncertified TR5.5, 30mm
Anders Kadmark
Solvikingarna
67 Solvikingarna DNF Uncertified TR5.5, 40mm
Axel Karlsson
Hälle IF
93 Hälle IF DNS
Mattias Andersson
Lerum Friidrott
87 Lerum Friidrott DNS
Andreas Stark
Lerum Friidrott
82 Lerum Friidrott DNS
Final C
22/6 20:45
1 Katarina Åström
Hälle IF
71 Hälle IF 19:06.17 SB Uncertified TR5.5, 28mm
2 Vera Schultz
Lerum Friidrott
94 Lerum Friidrott 19:15.53 PB Uncertified TR5.5, 30mm
3 Andreas Hellqvist
Majornas IK
79 Majornas IK 19:21.51 PB Uncertified TR5.5, 33mm
4 Mikael Tilly
Lidköpings VSK
72 Lidköpings VSK 19:22.74 SB Uncertified TR5.5, 28mm
5 Claes-Fredrik Antonsson
IK Wilske
77 IK Wilske 19:43.46 Uncertified TR5.5, 30mm
6 Patrik Rung
Lerum Friidrott
78 Lerum Friidrott 19:49.69 Uncertified TR5.5, 35mm
7 Ola Hafström
Solvikingarna
60 Solvikingarna 19:53.60 PB Uncertified TR5.5, 39mm
8 Moa Widjer
Örgryte IS
81 Örgryte IS 19:55.16 Uncertified TR5.5, 39mm
9 Karin Schön
IF Kville
62 IF Kville 20:09.97 SB Uncertified TR5.5, 39mm
10 Niclas Agroth
Örgryte IS
66 Örgryte IS 20:11.90 Uncertified TR5.5, 35mm
11 Christian Olsson
Alingsås IF
74 Alingsås IF 20:23.47 Uncertified TR5.5, 35mm
12 Johanna Andersson
Solvikingarna
85 Solvikingarna 20:25.98 Uncertified TR5.5, 35mm
13 Joachim Persson
Solvikingarna
64 Solvikingarna 20:29.93 SB
14 Tomas Strömvall
Lerum Friidrott
60 Lerum Friidrott 23:13.81 Uncertified TR5.5, 30mm
Johanna Michaëlsson
Majornas IK
71 Majornas IK DNF Uncertified TR5.5, 39mm
Bertil Johansson
Solvikingarna
74 Solvikingarna DNS
Sammanställning per klass
P19
1 Nils Olsson
Lerum Friidrott
04 Lerum Friidrott 15:53.96
P17
1 Jimmy Nord
Alingsås IF
06 Alingsås IF 16:21.92
Män
1 Oskar Jönsson
Örgryte IS
86 Örgryte IS 15:56.56
2 Gustav Josefinsson
Hälle IF
96 Hälle IF 16:11.20
3 Christoffer Hiding
Fredrikshofs FIF
85 Fredrikshofs FIF 16:12.65
4 Rasmus Bäcklund
Lerum Friidrott
98 Lerum Friidrott 16:25.09
5 Pontus Albertsson
Hälle IF
90 Hälle IF 16:28.92
7 Peter Velin
Hälle IF
89 Hälle IF 16:39.48
8 Anders Hederskog
Hälle IF
85 Hälle IF 16:45.43
9 William Blomström
Mölndals AIK
99 Mölndals AIK 16:47.00
11 Jonathan Åström
Hälle IF
87 Hälle IF 16:52.47
Joel Thorén
Örgryte IS
95 Örgryte IS DNF
Alexander Claesson
Borås LK
88 Borås LK DNF
Axel Karlsson
Hälle IF
93 Hälle IF DNS
M60
1 Ola Hafström
Solvikingarna
60 Solvikingarna 19:53.60
2 Tomas Strömvall
Lerum Friidrott
60 Lerum Friidrott 23:13.81
M55
1 Peter Helmroth
Lerum Friidrott
66 Lerum Friidrott 17:04.97
2 Erik Michaelsson
Majornas IK
67 Majornas IK 18:34.98
3 Mikael Zachrisson
Lerum Friidrott
65 Lerum Friidrott 18:51.43
4 Ingemar Svensson
Solvikingarna
65 Solvikingarna 19:15.12
5 Niclas Agroth
Örgryte IS
66 Örgryte IS 20:11.90
6 Joachim Persson
Solvikingarna
64 Solvikingarna 20:29.93
Anders Kadmark
Solvikingarna
67 Solvikingarna DNF
M50
1 Dahir Hasan
IK Wilske
70 IK Wilske 16:50.46
2 Rickard Westergren
IK Wilske
71 IK Wilske 16:52.85
3 Bjarne Bäcklund
Lerum Friidrott
68 Lerum Friidrott 17:04.41
4 Niklas Rung
Lerum Friidrott
72 Lerum Friidrott 18:02.09
5 Fredrik Andersson
Alingsås IF
69 Alingsås IF 18:24.55
6 Björn Elfström
Lerum Friidrott
72 Lerum Friidrott 18:26.06
7 Jörgen Jonsson
Alingsås IF
71 Alingsås IF 18:47.12
8 Mikael Tilly
Lidköpings VSK
72 Lidköpings VSK 19:22.74
M45
1 Anders Soovik
Kongahälla AIK
76 Kongahälla AIK 16:35.35
2 Sava Iancovici
Solvikingarna
74 Solvikingarna 16:55.22
3 David Dahllöf
Alingsås IF
75 Alingsås IF 17:17.45
4 Anders Magnusson
Majornas IK
75 Majornas IK 17:23.75
5 Marcus Jansson
Mölndals AIK
77 Mölndals AIK 17:35.15
6 Patrik Castillo
IK NocOut
77 IK NocOut 18:31.56
7 Claes-Fredrik Antonsson
IK Wilske
77 IK Wilske 19:43.46
8 Christian Olsson
Alingsås IF
74 Alingsås IF 20:23.47
Bertil Johansson
Solvikingarna
74 Solvikingarna DNS
M40
1 Johan Isaksson
Umara SC
79 Umara SC 17:56.15
2 Viggo Stenvard
Hälle IF
80 Hälle IF 18:20.84
3 Andreas Hellqvist
Majornas IK
79 Majornas IK 19:21.51
4 Patrik Rung
Lerum Friidrott
78 Lerum Friidrott 19:49.69
Andreas Stark
Lerum Friidrott
82 Lerum Friidrott DNS
M35
4 Love Henrikson
Hälle IF
84 Hälle IF 17:03.68
5 Jacob Ryder
Lerum Friidrott
86 Lerum Friidrott 17:14.10
Mattias Andersson
Lerum Friidrott
87 Lerum Friidrott DNS
Kvinnor
1 Emy Thorén
Hälle IF
95 Hälle IF 17:00.65
3 Sara Dädeby
Mölndals AIK
99 Mölndals AIK 18:01.26
4 Greta Halldén
Mölndals AIK
02 Mölndals AIK 18:18.87
6 Matilda Lindman
Örgryte IS
95 Örgryte IS 18:42.61
9 Vera Schultz
Lerum Friidrott
94 Lerum Friidrott 19:15.53
K60
1 Karin Schön
IF Kville
62 IF Kville 20:09.97
K50
1 Katarina Åström
Hälle IF
71 Hälle IF 19:06.17
Johanna Michaëlsson
Majornas IK
71 Majornas IK DNF
K40
1 Nina Hagman
Team Minos SC
81 Team Minos SC 17:33.37
2 Moa Widjer
Örgryte IS
81 Örgryte IS 19:55.16
K35
1 Desiree Lilliehöök
Örgryte IS
86 Örgryte IS 18:38.92
2 Johanna Andersson
Solvikingarna
85 Solvikingarna 20:25.98
5 Karin Horkeby
Hälle IF
87 Hälle IF 19:10.74
Män Höjd
22/6 19:30
1 Samuel Carlsson
IFK Halmstad
01 IFK Halmstad 171 PB
148154159164169171172
230 Samuel Carlssonooooxoxxoxxx
Sammanställning per klass
Män
1 Samuel Carlsson
IFK Halmstad
01 IFK Halmstad 171
Män Stav
22/6 18:15
1 Peter Svensson
IF Rigor
02 IF Rigor 431
2 Gustav Thyrman
IF Rigor
04 IF Rigor 411 SB
3 Elliot Lindbom
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott 361
4 Jacob Tegner
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott 331
331361391411431445
490 Gustav Thyrman-oooxxx
483 Peter Svensson---ooxxx
417 Elliot Lindbom-oxxx
487 Jacob Tegnerxoxxx
Sammanställning per klass
P19
1 Gustav Thyrman
IF Rigor
04 IF Rigor 411
P17
1 Elliot Lindbom
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott 361
2 Jacob Tegner
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott 331
Män
1 Peter Svensson
IF Rigor
02 IF Rigor 431
Män Längd
22/6 20:30
1 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 6.76 0.0 SB
2 Oskar Erixon
IF Göta Karlstad
99 IF Göta Karlstad 6.68 0.0 SB
3 Jaber Al-Jalahma
Aspire Academy
05 Aspire Academy 6.62 0.0
4 Max Helge
IK Ymer
02 IK Ymer 6.05 +0.1 PB
5 Oscar Idehall
IK Ymer
05 IK Ymer 5.92 0.0 PB
6 Nils Lindsta Long
Lerum Friidrott
07 Lerum Friidrott 5.09 0.0 PB
Viggo Nielsen
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott -
Linus Wahl
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott -
123456
288 Oscar Idehall5.92 0.05.65 0.03.57 0.05.79 0.05.51 0.04.97 0.0
433 Viggo Nielsenx - - - - -
271 Max Helge5.93 +1.3x 6.05 +0.15.79 0.05.98 -0.95.72 -0.3
482 Isac Svensson6.76 0.0x 6.61 0.05.32 0.0x 6.56 0.0
494 Linus Wahlx x x - - -
420 Nils Lindsta Long4.91 0.05.01 0.04.97 0.05.09 0.04.70 0.05.09 0.0
512 Jaber Al-Jalahma6.44 0.06.57 +0.3x x 6.42 0.06.62 0.0
515 Oskar Erixonx x 6.45 -0.36.68 0.0x 6.62 +0.1
Sammanställning per klass
P19
1 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 6.76
P17
1 Jaber Al-Jalahma
Aspire Academy
05 Aspire Academy 6.62
2 Oscar Idehall
IK Ymer
05 IK Ymer 5.92
Viggo Nielsen
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott -
Linus Wahl
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott -
P15
1 Nils Lindsta Long
Lerum Friidrott
07 Lerum Friidrott 5.09
Män
1 Oskar Erixon
IF Göta Karlstad
99 IF Göta Karlstad 6.68
2 Max Helge
IK Ymer
02 IK Ymer 6.05
Män Tresteg
22/6 18:05
1 Melker Manne
Ullevi FK
01 Ullevi FK 14.38 0.0
2 Anas Mirghani
Aspire Academy
03 Aspire Academy 13.91 0.0
3 Linus Wahl
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott 13.46 +0.8 PB
4 Saif Al-Sayed
Aspire Academy
05 Aspire Academy 12.78 0.0
5 Haytham Ousman
Aspire Academy
05 Aspire Academy 12.19 0.0
Andreas Carlsson
IK Ymer
95 IK Ymer x
123456
229 Andreas Carlssonx x x x x x
427 Melker Manne14.38 0.013.93 +0.1x x - 14.05 0.0
494 Linus Wahlx 13.04 0.0x x 13.46 +0.812.92 0.0
509 Anas Mirghani13.37 0.0x 13.91 0.0x 13.42 +0.413.56 0.0
510 Haytham Ousmanx 11.24 0.0x 12.12 -0.6- 12.19 0.0
511 Saif Al-Sayed12.15 0.0x x 11.19 0.012.45 +0.512.78 0.0
Sammanställning per klass
P19
1 Anas Mirghani
Aspire Academy
03 Aspire Academy 13.91
P17
1 Linus Wahl
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott 13.46
2 Saif Al-Sayed
Aspire Academy
05 Aspire Academy 12.78
3 Haytham Ousman
Aspire Academy
05 Aspire Academy 12.19
Män
1 Melker Manne
Ullevi FK
01 Ullevi FK 14.38
Andreas Carlsson
IK Ymer
95 IK Ymer x
Män Kula
Vikt: 7,26kg
22/6 20:45
1 Leo Frid-Göransson
Sävedalens AIK
02 Sävedalens AIK 14.42
2 Philip Åman
Lerum Friidrott
77 Lerum Friidrott 12.12
123456
503 Philip Åman11.5211.5912.12xxx
258 Leo Frid-Göransson13.1413.49x13.5514.4214.25
Män Slägga
Vikt: 7,26kg
22/6 17:45
1 Per-Joan Lorentzon
IK Orient
74 IK Orient 35.75
2 Robert Fabian
Herrljunga SK
72 Herrljunga SK 33.21 SB
3 Alexander Sätterman
Trollhättan FIK
94 Trollhättan FIK 31.89
123456
486 Alexander Sätterman28.3331.07x30.81x31.89
422 Per-Joan Lorentzon34.65x35.1435.7534.4234.52
254 Robert Fabian30.3131.07x33.21xx
P17 Spjut
Vikt: 700g
22/6 19:40
1 Linus Wahl
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott 43.06 PB
123456
494 Linus Wahl39.78x38.0842.1843.0639.97
Veteraner Kvinnor 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 100 m

Veteraner Kvinnor 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 200 m

Veteraner Kvinnor 300 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 300 m

Veteraner Kvinnor 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 800 m

Veteraner Kvinnor 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

Veteraner Kvinnor Längd
22/6 19:20
1 Anneli Bohm
Sävedalens AIK
74 Sävedalens AIK 3.98 0.0 SB
2 Agneta Larsson
IFK Göteborg
76 IFK Göteborg 3.80 0.0 PB
123456
222 Anneli Bohm3.42 -0.33.86 +0.83.88 0.03.57 0.03.98 0.03.56 +0.8
414 Agneta Larsson3.70 +0.13.80 0.03.63 0.0x x 3.45 +0.8
Sammanställning per klass
K45
1 Anneli Bohm
Sävedalens AIK
74 Sävedalens AIK 3.98
2 Agneta Larsson
IFK Göteborg
76 IFK Göteborg 3.80
Veteraner Kvinnor Tresteg
22/6 18:05
1 Desirée Lindén
Ullevi FK
76 Ullevi FK 10.09 0.0
123456
418 Desirée Lindén9.82 0.0x 10.09 0.010.01 0.0x 9.97 0.0
Sammanställning per klass
K45
1 Desirée Lindén
Ullevi FK
76 Ullevi FK 10.09
Veteraner Kvinnor Kula
4.0 kg: K35-45, 3.0 kg: K50-70, 2.0 kg: K75-
22/6 17:45
1 Ann-Christin Olsson
IKHP Huskvarna
64 IKHP Huskvarna 6.13
123456
442 Ann-Christin Olsson5.695.705.795.466.135.92
Sammanställning per klass
K55
1 Ann-Christin Olsson
IKHP Huskvarna
64 IKHP Huskvarna 6.13
Veteraner Kvinnor Slägga
4.0 kg: K35-45, 3.0 kg: K50-70, 2.0 kg: K75-
22/6 19:20
1 Ann-Christin Olsson
IKHP Huskvarna
64 IKHP Huskvarna 25.06
2 Cecilia Hagström
Istrums SK
67 Istrums SK 24.32
3 Cecilia Hallin
Sävedalens AIK
75 Sävedalens AIK 23.72
4 Annelie Kristersson
Istrums SK
62 Istrums SK 18.28
123456
442 Ann-Christin Olsson24.3524.3625.0624.7524.7424.95
267 Cecilia Hallinx22.15x22.8523.72x
412 Annelie Kristersson9.0415.9113.6711.9212.5718.28
264 Cecilia Hagström24.2524.32x23.40xx
Sammanställning per klass
K60
1 Annelie Kristersson
Istrums SK
62 Istrums SK 18.28
K55
1 Ann-Christin Olsson
IKHP Huskvarna
64 IKHP Huskvarna 25.06
2 Cecilia Hagström
Istrums SK
67 Istrums SK 24.32
K45
1 Cecilia Hallin
Sävedalens AIK
75 Sävedalens AIK 23.72
Veteraner Kvinnor Spjut
0.6 kg: K35-45, 0.5 kg: K50-70, 0.4 kg: K75-
22/6 18:30
1 Cecilia Nesser
Mölndals AIK
76 Mölndals AIK 29.55 PB
2 Ann-Christin Olsson
IKHP Huskvarna
64 IKHP Huskvarna 12.12
123456
442 Ann-Christin Olsson11.6612.12xx10.60x
432 Cecilia Nesser29.5529.52xx27.72x
Sammanställning per klass
K55
1 Ann-Christin Olsson
IKHP Huskvarna
64 IKHP Huskvarna 12.12
K45
1 Cecilia Nesser
Mölndals AIK
76 Mölndals AIK 29.55
Veteraner Män 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 100 m

Veteraner Män 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 200 m

Veteraner Män 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

Veteraner Män 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 800 m

Veteraner Män 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

Veteraner Män Höjd
22/6 19:30
1 Mattias Olsborg
Sävedalens AIK
75 Sävedalens AIK 154
2 Mikael Runsten
IFK Göteborg
63 IFK Göteborg 148
3 Patrik Kolmodin
IF Kville
75 IF Kville 148
136142148154159
408 Patrik Kolmodinooxxoxxx
440 Mattias Olsborg-ooxoxxx
463 Mikael Runsten-ooxxx
Sammanställning per klass
M55
1 Mikael Runsten
IFK Göteborg
63 IFK Göteborg 148
M45
1 Mattias Olsborg
Sävedalens AIK
75 Sävedalens AIK 154
2 Patrik Kolmodin
IF Kville
75 IF Kville 148
Veteraner Män Stav
22/6 18:15
1 Stefan Lagerkvist
Lysekil SLF
72 Lysekil SLF 331
301331361
514 Stefan Lagerkvistoxxoxxx
Sammanställning per klass
M50
1 Stefan Lagerkvist
Lysekil SLF
72 Lysekil SLF 331
Veteraner Män Längd
22/6 20:30
1 Mattias Olsborg
Sävedalens AIK
75 Sävedalens AIK 5.26 0.0
123456
440 Mattias Olsborg4.79 0.05.07 +0.35.20 0.0x 4.82 0.05.26 0.0
Sammanställning per klass
M45
1 Mattias Olsborg
Sävedalens AIK
75 Sävedalens AIK 5.26
Veteraner Män Kula
7.26 kg: 35-45 6 kg: 50-55 5 kg: 60-65 4 kg: 70-75 3 kg: 80-
22/6 20:45
1 Lasse Ring
IF Kville
67 IF Kville 10.32 PB
2 Peter Hagström
Istrums SK
63 Istrums SK 8.30
3 Ulf Genitz
Istrums SK
63 Istrums SK 8.30
4 Patrik Kolmodin
IF Kville
75 IF Kville 6.58
5 Per-Ove Kristersson
Istrums SK
53 Istrums SK 5.90
6 Bengt Evertsson
Trollhättan FIK
54 Trollhättan FIK 5.54
123456
252 Bengt Evertsson5.415.545.435.205.545.41
413 Per-Ove Kristersson5.755.355.625.905.455.60
265 Peter Hagström8.307.958.168.108.268.21
459 Lasse Ring 9.519.289.7910.329.2910.01
259 Ulf Genitz8.077.918.118.308.148.01
408 Patrik Kolmodin6.486.586.496.065.846.39
Sammanställning per klass
M65
1 Per-Ove Kristersson
Istrums SK
53 Istrums SK 5.90
2 Bengt Evertsson
Trollhättan FIK
54 Trollhättan FIK 5.54
M55
1 Lasse Ring
IF Kville
67 IF Kville 10.32
2 Peter Hagström
Istrums SK
63 Istrums SK 8.30
3 Ulf Genitz
Istrums SK
63 Istrums SK 8.30
M45
1 Patrik Kolmodin
IF Kville
75 IF Kville 6.58
Veteraner Män Slägga
7.26 kg: 35-45 6 kg: 50-55 5 kg: 60-65 4 kg: 70-75 3 kg: 80-
22/6 17:45
1 Carl-Herbert Wessely
Varbergs GIF
46 Varbergs GIF 36.23 SB
2 Robert Fabian
Herrljunga SK
72 Herrljunga SK 34.82 PB
3 Peter Hagström
Istrums SK
63 Istrums SK 28.20
4 Mikael Runsten
IFK Göteborg
63 IFK Göteborg 23.11
5 Ulf Genitz
Istrums SK
63 Istrums SK 20.15
6 Bengt Evertsson
Trollhättan FIK
54 Trollhättan FIK 17.11
7 Per-Ove Kristersson
Istrums SK
53 Istrums SK 15.86
123456
265 Peter Hagström28.2026.42x25.1226.07x
252 Bengt Evertsson17.1116.5717.0716.6716.53x
496 Carl-Herbert Wessely36.2335.63x35.93xx
463 Mikael Runsten22.8622.6821.7322.2123.11x
259 Ulf Genitz19.46x19.9420.1519.4320.06
254 Robert Fabian34.82x33.1232.2734.38x
413 Per-Ove Kristersson15.1814.9514.4615.1515.1715.86
Sammanställning per klass
M75
1 Carl-Herbert Wessely
Varbergs GIF
46 Varbergs GIF 36.23
M65
1 Bengt Evertsson
Trollhättan FIK
54 Trollhättan FIK 17.11
2 Per-Ove Kristersson
Istrums SK
53 Istrums SK 15.86
M55
1 Peter Hagström
Istrums SK
63 Istrums SK 28.20
2 Mikael Runsten
IFK Göteborg
63 IFK Göteborg 23.11
3 Ulf Genitz
Istrums SK
63 Istrums SK 20.15
M50
1 Robert Fabian
Herrljunga SK
72 Herrljunga SK 34.82
Veteraner Män Spjut
0.8 kg: 35-45 0.7 kg: 50-55 0.6 kg: 60-65 0.5 kg: 70-75 0.4 kg: 8
22/6 19:40
1 Lasse Ring
IF Kville
67 IF Kville 25.69
2 Mikael Runsten
IFK Göteborg
63 IFK Göteborg 25.12
3 Bengt Evertsson
Trollhättan FIK
54 Trollhättan FIK 15.32
123456
459 Lasse Ring 25.2218.7819.7722.5020.5625.69
252 Bengt Evertsson14.0812.7815.2713.9115.32x
463 Mikael Runstenx25.0424.8825.1222.22x
Sammanställning per klass
M65
1 Bengt Evertsson
Trollhättan FIK
54 Trollhättan FIK 15.32
M55
1 Lasse Ring
IF Kville
67 IF Kville 25.69
2 Mikael Runsten
IFK Göteborg
63 IFK Göteborg 25.12