Resultater Rosenbomspelen

Västra Marks IP, Karlskrona   2022-06-11 - 2022-06-12

Arrangör: KA 2 IF Tävlingsledare: Henrik Lindell Senast uppdaterad: 2022-06-13 10:49:28
2022-06-11 2022-06-12 Alla dagar
Visa Resultatkort
Kvinnor 100 m
12/6 10:30
Vind: +1.3
1 Linnéa Agefjäll
Kalmar SK
97 Kalmar SK 12.69
2 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 12.72 PB
3 Amanda Lennartsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 12.92
4 Ellida Stengård
KA2 IF
05 KA2 IF 13.81
5 Hanna Hertzberg
KA2 IF
06 KA2 IF 13.90
6 Klara Hillman
IF Rigor
04 IF Rigor 14.14
7 Sofia Olsson
IF Rigor
04 IF Rigor 14.57
Kvinnor 200 m
11/6 12:55
Vind: +1.9
Kommentar: K200 Inga officiella tider pga tekn. fel
1 Hilda Lindell
KA2 IF
04 KA2 IF Inget resultat
2 Anna Bergdén
IF Udd
05 IF Udd Inget resultat
3 Emma-Lisa Johansson
KA2 IF
06 KA2 IF Inget resultat
Kvinnor 200 m extralopp
12/6 11:50
Vind: +1.7
1 Hilda Lindell
KA2 IF
04 KA2 IF 26.76
2 Emma-Lisa Johansson
KA2 IF
06 KA2 IF 27.79
Kvinnor 400 m
12/6 13:50
1 Elin Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 57.69 PB
2 Hanna Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 1:00.82 PB
Kvinnor 800 m
11/6 15:35
1 Elin Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 2:19.09
2 Hanna Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 2:19.71 SB
Kvinnor 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 3000 m

Kvinnor 100 m häck
Höjd: 84,0cm
12/6 09:45
Vind: +3.5
1 Frida Bergvall
Högby IF
99 Högby IF 17.28
Kvinnor Stav
11/6 11:00
1 Sandra Alvero
IFK Växjö
01 IFK Växjö 405 SB
2 Leonie Mörstam
IFK Växjö
06 IFK Växjö 355 PB
3 Sofia Olsson
IF Rigor
04 IF Rigor 325 =PB
4 Jenny Lundin
IF Rigor
06 IF Rigor 295
5 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 285
6 Klara Hillman
IF Rigor
04 IF Rigor 285 SB
275285295305315325335345355365375385395405415
Jenny Lundinxooxoxxx
Klara Hillmanxoxxoxxx
Sofia Olsson--xooooxxx
Sandra Alvero--------o-xoooxoxxx
Freja Strenius-oxxx
Leonie Mörstam-----oxxo-oxxx
Kvinnor Längd
11/6 14:05
1 Hilda Lindell
KA2 IF
04 KA2 IF 5.38 +3.9
2 Anna Bergdén
IF Udd
05 IF Udd 5.20 -0.3 SB
3 Hanna Johansson
KA2 IF
01 KA2 IF 4.74 +4.0
4 Hanna Falck
KA2 IF
01 KA2 IF 4.49 +3.0
5 Hanna Hertzberg
KA2 IF
06 KA2 IF 4.39 +2.0 =PB
123456
Anna Bergdén4.85 +1.75.00 +3.95.20 -0.3x 5.00 +2.4x
Hanna Johansson4.66 +1.24.59 +2.74.53 +2.64.74 +4.04.68 +2.04.64 +4.3
Hanna Falck4.44 0.0x x x 4.49 +3.0-
Hilda Lindellx x 5.14 +2.94.82 +3.1x 5.38 +3.9
Hanna Hertzberg4.07 +1.62.77 +3.4x 4.39 +2.04.23 +4.4x
Kvinnor Tresteg
12/6 12:30
1 Rebecka Abrahamsson
Örgryte IS
94 Örgryte IS 12.71 +2.9
2 Elin Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 11.13 +2.4
3 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 10.48 +2.9
123456
Elin Joabsson11.05 +1.110.57 -0.411.11 +0.711.13 +2.4x x
Rebecka Abrahamsson12.69 +1.9x 12.71 +2.912.65 +1.912.27 +2.012.57 +4.0
Ronja Rickardsson9.63 +1.7x x 10.27 +3.110.48 +2.9x
Kvinnor Kula
Vikt: 4,0kg
12/6 11:05
1 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 13.10
2 Frida Bergvall
Högby IF
99 Högby IF 12.38 SB
123456
Frida Bergvall11.8611.6911.64x11.9212.38
Jonna Lundgrenxx11.9012.5213.1012.84
Kvinnor Diskus
Vikt: 1,0kg
12/6 09:00
1 Nova Brideau
Kalmar SK
02 Kalmar SK 40.41
2 Linnéa Agefjäll
Kalmar SK
97 Kalmar SK 31.97
3 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 26.68
4 Nadja Lennartsson
Örgryte IS
01 Örgryte IS 24.34
5 Moa Andersson
Högby IF
06 Högby IF 23.99 PB
6 Marie Grahn
KA2 IF
67 KA2 IF 19.52
123456
Moa Andersson23.9922.1419.9922.0823.40x
Ronja Rickardsson23.25xx24.7926.68x
Marie Grahn18.3118.8819.5217.94xx
Nadja Lennartsson24.34xx24.13x23.94
Linnéa Agefjäll29.6031.88x31.9727.8429.53
Nova Brideau39.90xx38.6740.41x
Kvinnor Spjut
Vikt: 600g
11/6 11:15
1 Nadja Lennartsson
Örgryte IS
01 Örgryte IS 31.27
Alma Olsson
IF Rigor
04 IF Rigor DNS
123456
Nadja Lennartsson31.0530.8231.2031.2731.0430.61
Alma Olsson
F17 100 m häck
Höjd: 76,2cm
12/6 09:45
Vind: +3.5
1 Ellida Stengård
KA2 IF
05 KA2 IF 16.06
F17 & F15 300 m häck
Höjd: 76,2cm
12/6 14:00
1 Olivia Hansén
IF Udd
06 IF Udd 46.53
2 Emma-Lisa Johansson
KA2 IF
06 KA2 IF 46.68 PB
3 Lilly Loggner
KA2 IF
07 KA2 IF 46.98 PB
4 Natalie Rantzer
Högby IF
07 Högby IF 47.39 PB
5 Tuva Grimheden
Högby IF
07 Högby IF 51.11
Sammanställning per klass
F17
1 Olivia Hansén
IF Udd
06 IF Udd 46.53
2 Emma-Lisa Johansson
KA2 IF
06 KA2 IF 46.68
F15
1 Lilly Loggner
KA2 IF
07 KA2 IF 46.98
2 Natalie Rantzer
Högby IF
07 Högby IF 47.39
3 Tuva Grimheden
Högby IF
07 Högby IF 51.11
F17 Kula
Vikt: 3,0kg
12/6 11:05
1 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 12.38 SB
2 Ellida Stengård
KA2 IF
05 KA2 IF 10.50 PB
3 Moa Andersson
Högby IF
06 Högby IF 8.98 PB
123456
Ronja Rickardsson11.9111.1411.9612.2212.3811.92
Moa Andersson8.987.948.358.118.458.22
Ellida Stengård10.489.4010.4710.50x10.39
F15 80 m Försök
12/6 10:15
Heat 1
Vind: +3.3
1 Natalie Rantzer
Högby IF
07 Högby IF 10.75 q
2 Jamilia Bernhardsson
Kalmar SK
08 Kalmar SK 10.86 q
3 Emma Liljeberg
KA2 IF
08 KA2 IF 10.99 q
4 Disa Andersson
IF Udd
08 IF Udd 11.25 q
5 Astrid Wadman
KA2 IF
08 KA2 IF 11.51 q
6 June Johansson
KA2 IF
09 KA2 IF 11.78
7 Klara Lindberg
KA2 IF
08 KA2 IF 12.53
Heat 2
Vind: +0.9
1 Elvira Sohlberg
FIK Färjestaden
08 FIK Färjestaden 10.74 q PB
2 Ines Kraft
KA2 IF
09 KA2 IF 11.09 q
3 Freja Sahlin
KA2 IF
08 KA2 IF 11.57 q PB
4 Maja Karlsson
KA2 IF
07 KA2 IF 11.65
5 Åsa Håkansson
KA2 IF
08 KA2 IF 11.79
6 Ella Petersson
KA2 IF
08 KA2 IF 12.70
F15 80 m Final
12/6 10:45
Vind: +3.1
1 Elvira Sohlberg
FIK Färjestaden
08 FIK Färjestaden 10.60
2 Natalie Rantzer
Högby IF
07 Högby IF 10.73
3 Ines Kraft
KA2 IF
09 KA2 IF 10.82
4 Jamilia Bernhardsson
Kalmar SK
08 Kalmar SK 10.94
5 Emma Liljeberg
KA2 IF
08 KA2 IF 11.05
6 Disa Andersson
IF Udd
08 IF Udd 11.25
7 Astrid Wadman
KA2 IF
08 KA2 IF 11.44
8 Freja Sahlin
KA2 IF
08 KA2 IF 11.60
F15 300 m
11/6 15:50
1 Agnes Sandberg
Höörs IS
07 Höörs IS 44.24
2 Åsa Håkansson
KA2 IF
08 KA2 IF 47.47
3 Dorka Berner
KA2 IF
08 KA2 IF 48.01
F15 800 m
11/6 13:45
1 Freja Sahlin
KA2 IF
08 KA2 IF 2:47.91
2 Ella Petersson
KA2 IF
08 KA2 IF 2:55.88
F15 80 m häck
Höjd: 76,2cm
12/6 09:25
Vind: +0.4
1 Tuva Grimheden
Högby IF
07 Högby IF 12.95
2 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 13.05
3 Jamilia Bernhardsson
Kalmar SK
08 Kalmar SK 13.26
4 Astrid Wadman
KA2 IF
08 KA2 IF 14.11 PB
5 Ines Kraft
KA2 IF
09 KA2 IF 14.16
F15 300 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med F17 300 m häck

F15 4x80 m
12/6 12:15
1 KA2 IF Lag -08
Freja Sahlin 08
Dorka Berner 08
Astrid Wadman 08
Emma Liljeberg 08

KA2 IF
KA2 IF 43.26
2 Skruvs IF F15
Hilma Johansson 07
Engla Zobal Medin 07
Gerda Medin 08
Saga Simonsson 08

Skruvs IF
Skruvs IF 45.18
F15 Höjd
11/6 10:00
1 Tuva Grimheden
Högby IF
07 Högby IF 150 PB
2 Hedvig Lindbergh
KA2 IF
07 KA2 IF 143 SB
3 Dorka Berner
KA2 IF
08 KA2 IF 143 PB
4 Disa Andersson
IF Udd
08 IF Udd 138
5 Lisen Schrewelius
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 133
120127133138143147150153
Dorka Berner--ooxxoxxx
Tuva Grimheden-ooxooxoxoxxx
Disa Andersson-xooxxoxxx
Lisen Schreweliusooxxoxxx
Hedvig Lindbergh--oooxxx
F15 Stav
11/6 11:00
1 Klara Dahlin
IF Udd
07 IF Udd 285
2 Tuva Grimheden
Högby IF
07 Högby IF 280 PB
230240250260270280285295
Tuva Grimhedenooooxoxxoxxx
Klara Dahlin-ooooxooxxx
F15 Längd
11/6 14:05
1 Natalie Rantzer
Högby IF
07 Högby IF 5.11 +3.5
2 Hedvig Lindbergh
KA2 IF
07 KA2 IF 4.66 +3.6
3 Emma Liljeberg
KA2 IF
08 KA2 IF 4.64 +4.1
4 Siri Zetterdahl
KA2 IF
07 KA2 IF 4.37 +1.1 PB
5 Freja Sahlin
KA2 IF
08 KA2 IF 4.32 +2.2
6 Disa Andersson
IF Udd
08 IF Udd 4.02 -0.3
7 Lisen Schrewelius
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 3.71 +3.9
123456
Natalie Rantzerx 5.07 +0.7x 4.88 +4.9x 5.11 +3.5
Disa Andersson3.82 +0.74.02 -0.34.01 -0.53.70 +4.43.77 0.03.75 +4.5
Hedvig Lindbergh4.31 +1.74.58 +1.14.44 +3.32.29 +5.24.66 +3.62.00 +5.4
Emma Liljeberg4.37 +1.54.31 -0.84.64 +4.1x x 4.31 +3.5
Freja Sahlin4.22 +3.14.31 +3.44.32 +2.24.22 +2.34.24 +2.04.28 +2.9
Siri Zetterdahlx 4.37 +1.13.96 +3.62.92 +4.54.25 +3.04.16 +5.3
Lisen Schrewelius3.04 +2.73.56 +2.73.59 +1.93.71 +3.93.49 +5.53.65 +3.2
F15 Tresteg
12/6 12:30
1 Freja Sahlin
KA2 IF
08 KA2 IF 9.99 +1.5 PB
2 Siri Zetterdahl
KA2 IF
07 KA2 IF 9.51 +1.9
3 Jamilia Bernhardsson
Kalmar SK
08 Kalmar SK 9.30 +5.5
4 Hedvig Lindbergh
KA2 IF
07 KA2 IF 9.03 +3.3
123456
Jamilia Bernhardsson9.30 +5.59.27 +1.39.19 +1.59.18 +1.8- -
Freja Sahlin9.99 +1.59.96 -1.29.86 +1.49.62 +1.1- 9.71 +2.0
Siri Zetterdahl9.51 +1.99.18 +1.7- x 9.27 0.0-
Hedvig Lindbergh9.03 +3.3x - - - -
F15 Kula
Vikt: 3,0kg
12/6 11:05
1 Natalie Rantzer
Högby IF
07 Högby IF 9.78
2 Lisen Schrewelius
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 9.25
3 Astrid Wadman
KA2 IF
08 KA2 IF 8.70
4 Engla Zobal Medin
Skruvs IF
07 Skruvs IF 8.66
5 Dorka Berner
KA2 IF
08 KA2 IF 7.69
123456
Astrid Wadman8.538.348.358.208.498.70
Dorka Berner7.507.327.60x7.697.57
Natalie Rantzer9.338.68x9.789.249.73
Lisen Schrewelius8.598.889.258.569.078.79
Engla Zobal Medin8.268.368.668.57x8.24
F15 Diskus
Vikt: 0,75kg
12/6 09:00
1 Engla Zobal Medin
Skruvs IF
07 Skruvs IF 27.87 PB
2 Lisen Schrewelius
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 24.66
3 Hilma Johansson
Skruvs IF
07 Skruvs IF 23.73
4 Vilma Klang
KA2 IF
07 KA2 IF 22.99
123456
Hilma Johanssonx23.5120.0720.6822.8223.73
Engla Zobal Medin25.0327.8722.5526.84xx
Vilma Klang22.0322.99x19.5519.5820.36
Lisen Schrewelius17.5222.8320.3219.5315.2324.66
F15 Spjut
Vikt: 500g
11/6 12:55
1 Engla Zobal Medin
Skruvs IF
07 Skruvs IF 25.26 SB
2 Natalie Rantzer
Högby IF
07 Högby IF 25.00 PB
3 Hilma Johansson
Skruvs IF
07 Skruvs IF 21.84 SB
4 Lisen Schrewelius
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 20.75
5 Freja Sahlin
KA2 IF
08 KA2 IF 17.09
123456
Lisen Schrewelius20.7519.4216.1720.4418.8818.17
Natalie Rantzer21.6019.9722.0022.5925.00x
Engla Zobal Medin21.9022.0520.9822.0125.2624.64
Hilma Johansson20.3521.8421.6820.8620.13x
Freja Sahlinx13.3617.0915.39x15.79
F13 60 m Försök
11/6 10:05
Heat 1
Vind: +2.1
1 Ines Kraft
KA2 IF
09 KA2 IF 8.47 q
2 June Johansson
KA2 IF
09 KA2 IF 9.02 q
3 Tova Andersson
IF Udd
10 IF Udd 9.33 q
4 Otilia Isberg
FIK Färjestaden
10 FIK Färjestaden 9.53 q
5 Märta Wikner
KA2 IF
10 KA2 IF 10.02
6 Tuva Holmstrand
FIF Gnistan
10 FIF Gnistan 10.22
Heat 2
Vind: +3.1
1 Agnes Stenberg
FIF Gnistan
11 FIF Gnistan 8.90 q
2 Amanda Löfgren
IK Hinden
10 IK Hinden 9.05 q
3 Beata Lindbergh
KA2 IF
10 KA2 IF 9.13 q
4 Casandra Wassdahl
KA2 IF
10 KA2 IF 9.26 q
5 Elsa Schandersson
Kyrkhults SK
10 Kyrkhults SK 9.97
6 Frida Lundgren
Skruvs IF
10 Skruvs IF 10.46
F13 60 m Final
11/6 10:40
Vind: +2.0
1 Ines Kraft
KA2 IF
09 KA2 IF 8.46 TR
2 Agnes Stenberg
FIF Gnistan
11 FIF Gnistan 8.94
3 Amanda Löfgren
IK Hinden
10 IK Hinden 9.07
4 June Johansson
KA2 IF
09 KA2 IF 9.16
5 Beata Lindbergh
KA2 IF
10 KA2 IF 9.29
6 Tova Andersson
IF Udd
10 IF Udd 9.37
7 Casandra Wassdahl
KA2 IF
10 KA2 IF 9.47
8 Otilia Isberg
FIK Färjestaden
10 FIK Färjestaden 9.57
F13 600 m
11/6 15:10
1 Ines Kraft
KA2 IF
09 KA2 IF 1:53.96 PB
2 June Johansson
KA2 IF
09 KA2 IF 2:00.15
3 Ylva Linder
KA2 IF
09 KA2 IF 2:04.20
4 Amanda Löfgren
IK Hinden
10 IK Hinden 2:10.79
5 Hanna Alstad
KA2 IF
09 KA2 IF 2:12.87 PB
6 Freya Walsh
Kyrkhults SK
09 Kyrkhults SK 2:21.51
F13 60 m häck
Höjd: 68,6cm
12/6 09:00
Vind: +1.1
1 Clara Sigvardsson
FIK Färjestaden
10 FIK Färjestaden 10.20
2 June Johansson
KA2 IF
09 KA2 IF 11.42 PB
3 Frida Lundgren
Skruvs IF
10 Skruvs IF 13.89
F13 5x60 m
12/6 12:35
1 KA2 IF Lag F13-09
Ylva Linder 09
Hanna Alstad 09
Astrid Aspington 09
June Johansson 09
Ines Kraft 09

KA2 IF
KA2 IF 43.42
F13 Höjd
11/6 11:05
1 Clara Sigvardsson
FIK Färjestaden
10 FIK Färjestaden 143 =PB
2 Otilia Isberg
FIK Färjestaden
10 FIK Färjestaden 135
3 Beata Lindbergh
KA2 IF
10 KA2 IF 130 PB
4 Tova Andersson
IF Udd
10 IF Udd 125
5 Elsa Schandersson
Kyrkhults SK
10 Kyrkhults SK 115 PB
6 Frida Lundgren
Skruvs IF
10 Skruvs IF 110
7 Casandra Wassdahl
KA2 IF
10 KA2 IF 110
100105110115120125130135139143146
Elsa Schanderssonoxooxxoxxx
Otilia Isberg---oooooxxx
Casandra Wassdahlxoxoxoxxx
Beata Lindbergh--ooooxxoxxx
Clara Sigvardsson---oooooooxxx
Tova Andersson---ooxoxxx
Frida Lundgrenoooxxx
F13 Stav
12/6 09:25
1 Astrid Aspington
KA2 IF
09 KA2 IF 220 PB
190200210220230
Astrid Aspingtonxooooxxx
F13 Längd
Hoppzon
11/6 12:50
1 Ines Kraft
KA2 IF
09 KA2 IF 4.81 +4.9
2 Ella Kjellberg
IF Udd
09 IF Udd 4.64 +3.6
3 Clara Sigvardsson
FIK Färjestaden
10 FIK Färjestaden 4.27 +3.0
4 Amanda Löfgren
IK Hinden
10 IK Hinden 4.12 +2.4
5 June Johansson
KA2 IF
09 KA2 IF 4.01 +1.6 SB
6 Beata Lindbergh
KA2 IF
10 KA2 IF 3.98 +4.3
7 Otilia Isberg
FIK Färjestaden
10 FIK Färjestaden 3.70 +4.9
8 Casandra Wassdahl
KA2 IF
10 KA2 IF 3.70 +4.0
9 Tova Andersson
IF Udd
10 IF Udd 3.61 +4.1
10 Freya Walsh
Kyrkhults SK
09 Kyrkhults SK 3.50 +4.2
11 Tuva Holmstrand
FIF Gnistan
10 FIF Gnistan 3.50 +3.1
12 Frida Lundgren
Skruvs IF
10 Skruvs IF 3.24 +2.2
13 Elsa Schandersson
Kyrkhults SK
10 Kyrkhults SK 3.18 +3.3
14 Märta Wikner
KA2 IF
10 KA2 IF 2.67 +3.0
1234
Ines Kraft4.28 +4.54.39 +2.94.59 +1.84.81 +4.9
Casandra Wassdahlx 3.57 -1.3x 3.70 +4.0
Freya Walsh3.37 +2.13.50 +4.23.41 +2.73.50 +2.0
Tova Andersson3.51 +5.43.47 +4.23.61 +4.13.24 +3.4
Märta Wikner2.44 0.02.67 +3.01.61 +3.52.41 +5.0
Clara Sigvardsson4.19 +3.24.11 +1.54.18 +0.24.27 +3.0
Ella Kjellberg4.64 +3.64.60 +3.04.56 +1.24.51 +3.8
Beata Lindbergh3.69 +2.83.89 +0.33.98 +4.33.96 +3.4
Otilia Isberg3.63 +3.93.52 +5.63.70 +4.93.56 +1.4
Elsa Schanderssonx 3.15 +3.13.18 +3.3x
June Johansson3.95 +3.13.99 +3.3x 4.01 +1.6
Frida Lundgren2.94 +2.83.00 +2.43.24 +2.23.09 +2.3
Tuva Holmstrand3.50 +3.13.47 +5.6x x
Amanda Löfgren3.96 +2.04.08 +2.14.12 +2.4x
F13 Tresteg
Hoppzon
12/6 11:15
1 June Johansson
KA2 IF
09 KA2 IF 9.65 +3.9
2 Astrid Aspington
KA2 IF
09 KA2 IF 9.17 +3.5
3 Joline Billsten
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 8.99 0.0
4 Hanna Alstad
KA2 IF
09 KA2 IF 7.16 +1.9 PB
5 Frida Lundgren
Skruvs IF
10 Skruvs IF 7.01 +0.4
1234
Astrid Aspington8.78 +1.49.10 +3.09.17 +3.58.60 +1.3
Hanna Alstad7.16 +1.96.67 +3.3- -
Frida Lundgren6.81 +2.87.01 +0.46.61 +3.66.83 +1.8
Joline Billsten8.99 0.0x 8.95 +1.8x
June Johansson9.50 +0.79.65 +3.99.48 +5.09.63 +5.3
F13 Kula
Vikt: 2,0kg
12/6 13:35
1 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 10.76 PB
2 Maja Westerlund
KA2 IF
10 KA2 IF 10.32 PB
3 Clara Sigvardsson
FIK Färjestaden
10 FIK Färjestaden 9.96 PB
4 Anna Sällberg
Åhus FIK
09 Åhus FIK 9.68
5 Joline Billsten
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 7.92 SB
6 Frida Lundgren
Skruvs IF
10 Skruvs IF 7.70 PB
7 Tuva Holmstrand
FIF Gnistan
10 FIF Gnistan 6.84 PB
8 Felicia Johannisson
FIF Gnistan
10 FIF Gnistan 5.93
1234
Maja Westerlund9.409.129.8010.32
Sienna Karström10.249.9110.7610.43
Anna Sällberg9.679.509.609.68
Felicia Johannisson5.205.265.935.48
Joline Billsten7.587.587.92x
Tuva Holmstrand6.626.84x6.50
Clara Sigvardsson9.239.299.969.42
Frida Lundgren7.237.707.417.41
F13 Diskus
Vikt: 0,6kg
12/6 12:50
1 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 28.12 PB
2 Savannah Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 27.75 PB
3 Clara Sigvardsson
FIK Färjestaden
10 FIK Färjestaden 27.12
4 Joline Billsten
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 26.26
5 Astrid Aspington
KA2 IF
09 KA2 IF 20.46
6 Anna Sällberg
Åhus FIK
09 Åhus FIK 20.14
7 Maja Westerlund
KA2 IF
10 KA2 IF 17.39 PB
8 Frida Lundgren
Skruvs IF
10 Skruvs IF 14.58
1234
Joline Billsten26.2625.9622.67x
Astrid Aspington19.9720.4619.80x
Savannah Karström20.5025.9927.7526.14
Maja Westerlund14.41x17.3917.04
Sienna Karström21.3627.5128.1227.87
Clara Sigvardsson23.50x27.12x
Anna Sällbergxxx20.14
Frida Lundgren12.9513.5814.5813.18
F13 Spjut
Vikt: 400g
11/6 14:25
1 Clara Sigvardsson
FIK Färjestaden
10 FIK Färjestaden 25.53
2 Maja Westerlund
KA2 IF
10 KA2 IF 24.65
3 Otilia Isberg
FIK Färjestaden
10 FIK Färjestaden 19.37
4 Frida Lundgren
Skruvs IF
10 Skruvs IF 18.54 PB
1234
Otilia Isberg19.3716.7619.0618.48
Frida Lundgren15.0415.2018.5414.37
Clara Sigvardsson23.2722.3021.3625.53
Maja Westerlund24.6523.7221.3721.67
F11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

Män 100 m
12/6 10:35
Vind: +2.6
1 Gabriel Darin
IF Udd
05 IF Udd 11.16
2 William Lindqvist
Åhus FIK
05 Åhus FIK 11.31
3 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 11.47
4 James Mostert
KA2 IF
05 KA2 IF 11.79
5 Niklas Lundberg
KA2 IF
84 KA2 IF 11.86
6 Lucas Cristea
IF Udd
93 IF Udd 12.51
Män 200 m
11/6 14:00
Vind: +2.0
1 Danjar Ruuska
UF Contact
05 UF Contact 24.74 PB
2 Lucas Cristea
IF Udd
93 IF Udd 24.93
Män 400 m
12/6 12:50
1 William Lindqvist
Åhus FIK
05 Åhus FIK 52.20
2 Filip Håkansson
KA2 IF
03 KA2 IF 54.96 PB
3 Bence Skärlund
KA2 IF
06 KA2 IF 54.99 PB
4 Jacob Eriksson
IFK Lund
00 IFK Lund 56.47
5 Nicholas Odehammar
KA2 IF
75 KA2 IF 57.54 PB
Män & P15 800 m
11/6 16:20
1 Noah Johansson
KA2 IF
02 KA2 IF 2:00.15 PB
2 Kristoffer Karlsson
UF Contact
92 UF Contact 2:04.78
3 Erik Karlsson
Skruvs IF
06 Skruvs IF 2:15.64
4 Max Petersson
KA2 IF
08 KA2 IF 2:16.26 PB
5 Nemo Nerg
KA2 IF
07 KA2 IF 2:34.61
6 Sixten Persson
KA2 IF
08 KA2 IF 2:38.56 PB
Vilhelm Sjöblom
KA2 IF
02 KA2 IF DNF
Sammanställning per klass
P15
1 Max Petersson
KA2 IF
08 KA2 IF 2:16.26
2 Nemo Nerg
KA2 IF
07 KA2 IF 2:34.61
3 Sixten Persson
KA2 IF
08 KA2 IF 2:38.56
Män
1 Noah Johansson
KA2 IF
02 KA2 IF 2:00.15
2 Kristoffer Karlsson
UF Contact
92 UF Contact 2:04.78
3 Erik Karlsson
Skruvs IF
06 Skruvs IF 2:15.64
Vilhelm Sjöblom
KA2 IF
02 KA2 IF DNF
Kvinnor & Män 3000 m
12/6 13:30
1 Jona Lindman
KA2 IF
04 KA2 IF 9:22.53
2 Nelly Össmar
Högby IF
03 Högby IF 10:29.47 PB
Axel Olsson
KA2 IF
98 KA2 IF DNF
Sammanställning per klass
Män
1 Jona Lindman
KA2 IF
04 KA2 IF 9:22.53
Axel Olsson
KA2 IF
98 KA2 IF DNF
Kvinnor
1 Nelly Össmar
Högby IF
03 Högby IF 10:29.47
Män 110 m häck
Höjd: 106,7cm
12/6 09:55
Vind: +3.7
1 Jesper Nyman
Hanvikens SK
98 Hanvikens SK 17.32
Män Stav
11/6 12:50
1 Emil Carlsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 490 SB
2 Micael Fagö
IFK Växjö
94 IFK Växjö 440 SB
3 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 420 =PB
4 Gustav Thyrman
IF Rigor
04 IF Rigor 410 =SB
5 Viggo Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 360
6 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 350 =PB
350360370380390400410420430440450470490505
Akilles Teglbjaergxoxxx
Gustav Thyrman---o-xooxxx
Emil Carlsson-----------xooxxx
Isak Bergström--oo-oxooxxx
Viggo Bergström-xxoxxx
Micael Fagö-------xoooxxx
Män Längd
11/6 15:25
1 James Mostert
KA2 IF
05 KA2 IF 5.89 +1.1
2 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 5.86 -0.8
3 Niklas Lundberg
KA2 IF
84 KA2 IF 5.66 +0.5
4 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 5.46 -0.6
5 Bence Skärlund
KA2 IF
06 KA2 IF 5.35 +1.3
6 Erik Karlsson
Skruvs IF
06 Skruvs IF 5.18 +2.0 PB
123456
Erik Karlssonx 5.03 +1.85.17 +1.2x 5.18 +2.0-
James Mostert5.48 -1.1x 1.97 -0.95.79 +2.05.89 +1.15.81 +1.7
Niklas Lundberg5.62 +2.05.66 +0.55.37 +3.1- - -
Bence Skärlundx 5.35 +1.35.18 +2.6x - -
Akilles Teglbjaerg5.66 +4.85.86 -0.8x 5.78 -0.7x 5.47 +2.3
Isak Bergström5.46 -0.65.40 +1.25.26 +1.45.23 +1.55.32 +1.95.35 +1.4
Män Tresteg
12/6 12:30
1 Gabriel Darin
IF Udd
05 IF Udd 13.38 +1.8 PB
123456
Gabriel Darin13.38 +1.813.02 +1.412.73 +0.211.07 +1.212.99 +4.4x
Män Kula
Vikt: 7,26kg
12/6 09:00
1 Filip Larsson
Eksjö Södra IK
93 Eksjö Södra IK 11.53 SB
2 Magnus Schütz
FIK Färjestaden
79 FIK Färjestaden 11.05 PB
3 Mikael Persson
UF Contact
86 UF Contact 10.62
123456
Magnus Schützx9.9010.5111.05xx
Mikael Persson10.0510.31xx10.2410.62
Filip Larssonx10.8411.2611.1311.5311.15
Män Diskus
Vikt: 2,0kg
12/6 11:00
1 Filip Larsson
Eksjö Södra IK
93 Eksjö Södra IK 34.39 SB
2 Magnus Schütz
FIK Färjestaden
79 FIK Färjestaden 32.65 PB
3 Mikael Persson
UF Contact
86 UF Contact 29.07
123456
Mikael Perssonx28.7029.0728.96xx
Magnus Schützx31.0032.03x32.6532.09
Filip Larssonxxxx34.3930.41
Män Spjut
Vikt: 800g
11/6 11:15
1 Hugo Karsamo
Skruvs IF
04 Skruvs IF 55.53
2 Ted Lennartsson
Kalmar SK
04 Kalmar SK 31.06 PB
3 Richard Björkqvist
Ystads IF
71 Ystads IF 27.07
123456
Hugo Karsamo53.2050.14x51.1053.6255.53
Ted Lennartsson30.48x30.7231.0626.77x
Richard Björkqvist24.1322.7924.4427.0726.4426.36
P19 Kula
Vikt: 6,0kg
12/6 09:00
1 Hugo Karsamo
Skruvs IF
04 Skruvs IF 13.24
2 Ted Lennartsson
Kalmar SK
04 Kalmar SK 9.64
123456
Hugo Karsamox12.73xx13.24x
Ted Lennartsson9.26xxx9.309.64
P19 Diskus
Vikt: 1,75kg
12/6 11:00
1 Alexander Karlsson
Skruvs IF
04 Skruvs IF 36.93 PB
2 Ted Lennartsson
Kalmar SK
04 Kalmar SK 33.21 PB
123456
Alexander Karlsson36.45xx35.1936.9336.92
Ted Lennartsson32.88x32.6532.3133.2131.87
P17 110 m häck
Höjd: 91,4cm
12/6 09:55
Vind: +3.7
1 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 14.89
P17 Kula
Vikt: 5,0kg
12/6 09:00
1 Dante Lennartsson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 10.97
123456
Dante Lennartsson10.0410.3710.9710.3510.0110.94
P17 Diskus
Vikt: 1,5kg
12/6 11:00
1 Dante Lennartsson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 36.79 PB
Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF -
123456
Akilles Teglbjaergxx----
Dante Lennartsson36.6233.9633.9636.63x36.79
P17 Spjut
Vikt: 700g
11/6 11:15
1 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 48.76 =PB
2 Viggo Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 47.98 PB
3 Dante Lennartsson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 38.67 PB
4 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 37.01 PB
123456
Isak Bergström33.2635.4033.28-34.1937.01
Dante Lennartsson35.5036.1138.6736.1536.9538.45
Viggo Bergström45.1647.98-42.6146.0145.59
Akilles Teglbjaerg48.7646.05-46.6346.2946.07
P15 80 m
12/6 10:10
Vind: +3.3
1 Vilmer Vik
KA2 IF
07 KA2 IF 9.95
2 Uno Stål
KA2 IF
08 KA2 IF 10.01
3 Nemo Nerg
KA2 IF
07 KA2 IF 10.48
4 Elvin Gustafsson
KA2 IF
08 KA2 IF 10.60
5 Oskar Petersson
KA2 IF
08 KA2 IF 11.19
P15 300 m
11/6 15:50
1 Uno Stål
KA2 IF
08 KA2 IF 40.21
2 Philip Gunnarsson
IF Udd
07 IF Udd 43.52
3 Victor Malmgren
Kyrkhults SK
08 Kyrkhults SK 49.36
P15 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 800 m

P15 80 m häck
Höjd: 84,0cm
12/6 09:35
Vind: +1.6
1 Uno Stål
KA2 IF
08 KA2 IF 12.20 PB
2 Liam Swensson
KA2 IF
09 KA2 IF 14.87
P15 4x80 m
12/6 12:15
1 KA2 IF Lag -08
Elvin Gustafsson 08
Oskar Petersson 08
Oskar Österlind 08
Emil Sandström 08

KA2 IF
KA2 IF 43.23
P15 Höjd
11/6 12:50
1 Vilmer Vik
KA2 IF
07 KA2 IF 175 PB
2 Philip Gunnarsson
IF Udd
07 IF Udd 165 PB
3 Elvin Gustafsson
KA2 IF
08 KA2 IF 156
4 Nemo Nerg
KA2 IF
07 KA2 IF 147 PB
130135139143147150153156159162165168173175
Vilmer Vik-----o--oooooxo
Elvin Gustafssonoooooxoxxooxxx
Philip Gunnarsson-----o-oxxooxoxxx
Nemo Nergoooxooxxx
P15 Längd
11/6 15:25
1 Vilmer Vik
KA2 IF
07 KA2 IF 5.38 +1.7
2 Nemo Nerg
KA2 IF
07 KA2 IF 4.91 +0.5 PB
3 Oskar Petersson
KA2 IF
08 KA2 IF 4.74 +3.2
123456
Vilmer Vikx x 5.35 +2.1x 5.38 +1.7x
Oskar Petersson4.74 +3.23.58 +0.64.11 -2.1x 4.38 +2.64.63 -2.2
Nemo Nerg4.73 +2.14.74 0.04.91 +0.51.66 +1.1x 4.76 +1.9
P15 Kula
Vikt: 4,0kg
12/6 09:00
1 Wilson Sjöström
KA2 IF
07 KA2 IF 11.73 PB
2 Edvin Mattsson
Kalmar SK
08 Kalmar SK 10.12
3 Oskar Petersson
KA2 IF
08 KA2 IF 6.42
123456
Edvin Mattsson9.419.619.3510.129.809.75
Wilson Sjöström11.3411.72x10.5411.73x
Oskar Petersson5.76xxx6.42x
P15 Diskus
Vikt: 1,0kg
12/6 11:00
1 Edvin Mattsson
Kalmar SK
08 Kalmar SK 34.74 PB
2 Uno Stål
KA2 IF
08 KA2 IF 32.82
3 Oskar Petersson
KA2 IF
08 KA2 IF 21.93 PB
123456
Edvin Mattsson30.3730.19x31.4333.3034.74
Uno Stålx31.38x32.8231.74x
Oskar Petersson20.23x17.7320.6721.9320.65
P15 Spjut
Vikt: 600g
11/6 11:15
1 Wilson Sjöström
KA2 IF
07 KA2 IF 40.74 PB
2 Victor Malmgren
Kyrkhults SK
08 Kyrkhults SK 24.10
123456
Wilson Sjöström40.7436.48-38.28-36.99
Victor Malmgren19.7124.1020.9022.9422.9619.57
P13 60 m
11/6 10:20
Vind: +2.0
1 Sigge Strandberg
KA2 IF
09 KA2 IF 8.50 PB
2 Albin Johnsson
IK Hinden
10 IK Hinden 8.56 PB
3 Konstanty Piontek
KA2 IF
09 KA2 IF 8.63 PB
4 Johannes Persson
KA2 IF
11 KA2 IF 8.78 PB
5 Anton Pousette
FIF Gnistan
09 FIF Gnistan 8.95 PB
6 Almir Makolli Krasniqi
KA2 IF
09 KA2 IF 9.03
7 Liam Xavier
IK Hinden
10 IK Hinden Resultat saknas
P13 600 m
11/6 14:20
1 Liam Swensson
KA2 IF
09 KA2 IF 1:55.38
2 Benjamin Högelius
KA2 IF
09 KA2 IF 1:59.37
3 Samuel Coric
KA2 IF
09 KA2 IF 2:01.28
P13 60 m häck
Höjd: 76.2cm
12/6 09:10
Vind: +2.2
1 Sixten Schütz
FIK Färjestaden
09 FIK Färjestaden 10.10
2 Sigge Strandberg
KA2 IF
09 KA2 IF 10.17
3 Oscar Molin
IF Udd
09 IF Udd 10.72
4 Jonathan Rinman
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 11.00
5 Zion Svensson
KA2 IF
09 KA2 IF 13.49
P13 5x60 m
12/6 12:35
1 KA2 IF Lag P13-09
Konstanty Piontek 09
Zion Svensson 09
Samuel Coric 09
Liam Swensson 09
Sigge Strandberg 09

KA2 IF
KA2 IF 43.24
P13 Höjd
11/6 12:50
1 Albin Johnsson
IK Hinden
10 IK Hinden 147 PB
2 Konstanty Piontek
KA2 IF
09 KA2 IF 139 PB
119125130135139143147150
Konstanty Piontekooooxoxxx
Albin Johnssonooooooxoxxx
P13 Stav
12/6 09:25
1 Sixten Schütz
FIK Färjestaden
09 FIK Färjestaden 280 PB
200210220230240250260270280290
Sixten Schützo-ooooxoxooxxx
P13 Längd
Hoppzon
11/6 12:00
1 Sigge Strandberg
KA2 IF
09 KA2 IF 5.01 +4.2
2 Albin Johnsson
IK Hinden
10 IK Hinden 4.81 +2.7
3 Konstanty Piontek
KA2 IF
09 KA2 IF 4.60 +2.8
4 Liam Swensson
KA2 IF
09 KA2 IF 4.60 +1.9
5 Samuel Coric
KA2 IF
09 KA2 IF 4.07 +4.9
6 Almir Makolli Krasniqi
KA2 IF
09 KA2 IF 3.99 +3.3
7 Benjamin Högelius
KA2 IF
09 KA2 IF 3.92 +2.9
8 Anton Pousette
FIF Gnistan
09 FIF Gnistan 3.91 +2.8
9 Liam Xavier
IK Hinden
10 IK Hinden 3.30 +4.4
1234
Liam Swenssonx 4.60 +1.93.77 +2.4x
Albin Johnsson4.59 +1.44.74 +2.1x 4.81 +2.7
Sigge Strandberg4.55 +3.34.51 +3.24.81 +3.25.01 +4.2
Almir Makolli Krasniqi3.99 +3.33.82 +2.23.99 +3.5x
Liam Xavier3.09 +1.73.15 +1.83.30 +4.43.26 +3.8
Benjamin Högelius3.57 +1.8x x 3.92 +2.9
Samuel Coricx x x 4.07 +4.9
Anton Pousette3.78 +1.8x 3.91 +2.8x
Konstanty Piontek4.49 +2.64.60 +2.84.36 +1.94.52 +3.7
P13 Tresteg
Hoppzon
12/6 11:15
1 Sigge Strandberg
KA2 IF
09 KA2 IF 10.41 +3.4
2 Liam Swensson
KA2 IF
09 KA2 IF 10.03 +3.3
3 Oscar Molin
IF Udd
09 IF Udd 9.83 +4.2
4 Samuel Coric
KA2 IF
09 KA2 IF 9.72 +3.6
5 Almir Makolli Krasniqi
KA2 IF
09 KA2 IF 9.10 +1.5 PB
6 Benjamin Högelius
KA2 IF
09 KA2 IF 8.31 +3.7
1234
Oscar Molin9.80 +1.59.09 +1.69.52 +3.69.83 +4.2
Sigge Strandberg10.17 +1.7x 10.06 +4.310.41 +3.4
Liam Swenssonx 9.67 +3.39.69 +5.010.03 +3.3
Samuel Coricx 9.60 +2.09.57 +2.59.72 +3.6
Almir Makolli Krasniqi8.78 +1.69.09 +1.79.10 +1.59.06 +4.4
Benjamin Högeliusx 8.31 +3.7x x
P13 Kula
Vikt: 3,0kg
12/6 13:00
1 Sixten Schütz
FIK Färjestaden
09 FIK Färjestaden 10.59 PB
2 Jonathan Rinman
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 10.32
3 Konstanty Piontek
KA2 IF
09 KA2 IF 9.10 PB
4 Oscar Molin
IF Udd
09 IF Udd 8.70
5 Arvid Johansson
Skruvs IF
10 Skruvs IF 6.17
1234
Sixten Schütz9.799.538.9010.59
Jonathan Rinman9.899.998.2110.32
Arvid Johansson5.61xx6.17
Oscar Molin8.708.368.288.14
Konstanty Piontek8.237.408.409.10
P13 Diskus
Vikt: 0,6kg
12/6 10:20
1 Jonathan Rinman
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 38.37
2 Sixten Schütz
FIK Färjestaden
09 FIK Färjestaden 32.23 SB
3 Oscar Molin
IF Udd
09 IF Udd 27.66 PB
4 Arvid Johansson
Skruvs IF
10 Skruvs IF 18.86
5 Zion Svensson
KA2 IF
09 KA2 IF 18.62
6 Liam Swensson
KA2 IF
09 KA2 IF 18.43
1234
Zion Svenssonxx18.6217.65
Liam Swenssonx16.4017.2818.43
Sixten Schütz25.4832.2325.7024.17
Oscar Molin18.31x27.66x
Arvid Johansson18.86xxx
Jonathan Rinman38.0238.37x35.74
P13 Spjut
Vikt: 400g
11/6 10:40
1 Samuel Coric
KA2 IF
09 KA2 IF 26.38
2 Liam Swensson
KA2 IF
09 KA2 IF 26.03
3 Mille Aman Mogren
Skruvs IF
11 Skruvs IF 20.20
4 Benjamin Högelius
KA2 IF
09 KA2 IF 15.13
5 Noel Simonsson
Skruvs IF
12 Skruvs IF 13.01 PB
1234
Samuel Coric25.7124.5026.3824.67
Benjamin Högelius10.8513.9415.1311.99
Liam Swensson20.19x23.1626.03
Mille Aman Mogren16.1019.4719.7520.20
Noel Simonsson12.34x13.01x
P11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

K55 Kula
Vikt: 3,0kg
12/6 11:05
1 Marie Grahn
KA2 IF
67 KA2 IF 8.90
123456
Marie Grahn8.378.82x8.908.588.52