Resultater Skelleftespelen inne

Florahallen, Skellefteå   2022-02-19 - 2022-02-20

Arrangör: Skellefteå AIK Friidrott Tävlingsledare: Josefine Lohman Senast uppdaterad: 2022-04-22 21:21:24
2022-02-19 2022-02-20 Alla dagar
Kvinnor & P17 60 m
20/2 10:40
1 Kevin Lindmark
Skellefteå AIK
06 Skellefteå AIK 7.93
2 Amanda Isaksson
Boden FI
01 Boden FI 8.31
3 Ellinor Hannerfors
Haparanda SKT
03 Haparanda SKT 8.47
4 Ossian Nyroos
Skellefteå AIK
06 Skellefteå AIK 8.68
5 Hannes Furberg
Skellefteå AIK
06 Skellefteå AIK 8.87
Sammanställning per klass
P17
1 Kevin Lindmark
Skellefteå AIK
06 Skellefteå AIK 7.93
2 Ossian Nyroos
Skellefteå AIK
06 Skellefteå AIK 8.68
3 Hannes Furberg
Skellefteå AIK
06 Skellefteå AIK 8.87
Kvinnor
1 Amanda Isaksson
Boden FI
01 Boden FI 8.31
2 Ellinor Hannerfors
Haparanda SKT
03 Haparanda SKT 8.47
Kvinnor 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

Kvinnor Höjd
19/2 11:00
1 Emma Nyman
IF Kraft (FIN)
00 IF Kraft (FIN) 165
154157160165168
737 Emma Nymanooooxxx
Kvinnor Stav
20/2 13:00
1 Tuva Weiland
Piteå IF
04 Piteå IF 324
2 Ellinor Hannerfors
Haparanda SKT
03 Haparanda SKT 274
Hilda Wallgren
Skellefteå AIK
04 Skellefteå AIK x
274284294304314324334
772 Tuva Weiland--oxooxxoxxx
713 Ellinor Hannerforsxxo-xxx
813 Hilda Wallgren------xxx
Kvinnor Längd
20/2 14:50
1 Amanda Isaksson
Boden FI
01 Boden FI 5.00
2 Sofia Rudolfsson
IFK Umeå
01 IFK Umeå 4.84
123456
745 Sofia Rudolfsson4.42x4.84xxx
828 Amanda Isaksson4.804.795.004.87-4.01
Kvinnor Tresteg
19/2 13:10
1 Cornelia Nilsson
Skellefteå AIK
01 Skellefteå AIK 11.32
2 Johanna Karlsson
Skellefteå AIK
03 Skellefteå AIK 10.53
123456
793 Johanna Karlsson10.2210.3710.1810.53x10.27
803 Cornelia Nilssonxx11.3210.25x10.25
Kvinnor Kula
Vikt: 4,0kg
19/2 14:30
1 Linda Hedlund
Boden FI
04 Boden FI 11.04
2 Levina Ringdahl
Marieby GIF
04 Marieby GIF 10.12
3 Emilia Hannerfors
Haparanda SKT
99 Haparanda SKT 7.53
123456
762 Levina Ringdahl8.4810.12x9.36x9.86
701 Linda Hedlund10.7811.0410.5810.4910.6310.96
714 Emilia Hannerfors6.827.38x-7.197.53
Kvinnor Viktkastning
Vikt: 9,08kg
20/2 10:50
1 Linda Hedlund
Boden FI
04 Boden FI 12.29
2 Stina Widmark
Piteå IF
04 Piteå IF 10.51
3 Elsa Wiklund
Piteå IF
03 Piteå IF 6.53
123456
773 Stina Widmark6.7410.51x10.1310.3510.04
856 Elsa Wiklund6.535.426.266.155.424.92
701 Linda Hedlund12.11x11.4212.2911.1112.12
F17 60 m
20/2 11:50
1 Johanna Stridbar
Piteå IF
06 Piteå IF 8.74
2 Tuva Steneberg
IFK Umeå
06 IFK Umeå 8.87
3 Felicia Isaksson
Riviera FI
06 Riviera FI 8.97
4 Maja Lodwika
IFK Umeå
06 IFK Umeå 9.19
5 Felicia Sannerborg
Haparanda SKT
06 Haparanda SKT 9.89
F17 400 m
19/2 13:00
1 Lowa Juneblad
Umedalens IF
05 Umedalens IF 1:06.22
2 Tuva Steneberg
IFK Umeå
06 IFK Umeå 1:06.30
F17 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

F17 60 m häck
Höjd: 76,2cm
19/2 10:30
1 Emmy Erlandsson
Luleå FIF
05 Luleå FIF 9.68
2 Tuva Steneberg
IFK Umeå
06 IFK Umeå 9.93
3 Vega Kågström
Skellefteå AIK
05 Skellefteå AIK 10.38
4 Evelina Wikström
Skellefteå AIK
05 Skellefteå AIK 10.63
F17 Höjd
19/2 11:00
1 Vega Kågström
Skellefteå AIK
05 Skellefteå AIK 157
2 Lisa Norlander
Brännans IF
05 Brännans IF 154
3 Emmy Erlandsson
Luleå FIF
05 Luleå FIF 149
4 Agnes Grönlund
Skellefteå AIK
06 Skellefteå AIK 144
5 Felicia Isaksson
Riviera FI
06 Riviera FI 134
6 Jonna Eriksson
Skellefteå AIK
05 Skellefteå AIK 129
114119124129134139144149154157160
751 Emmy Erlandsson------xoxoxxx
841 Felicia Isaksson---oxoxxx
844 Agnes Grönlund---oooxoxxx
829 Lisa Norlander------oooxxx
845 Vega Kågström-----ooooxoxxx
784 Jonna Erikssonooooxxx
F17 Stav
20/2 13:00
1 Felicia Sannerborg
Haparanda SKT
06 Haparanda SKT 204
2 Julia Kanto
Haparanda SKT
05 Haparanda SKT 204
164174184194204214
728 Felicia Sannerborgoooxooxxx
849 Julia Kanto----xxoxxx
F17 Längd
20/2 14:50
1 Tuva Steneberg
IFK Umeå
06 IFK Umeå 4.64
2 Agnes Grönlund
Skellefteå AIK
06 Skellefteå AIK 4.39
3 Felicia Isaksson
Riviera FI
06 Riviera FI 4.14
4 Maja Lodwika
IFK Umeå
06 IFK Umeå 4.13
5 Felicia Sannerborg
Haparanda SKT
06 Haparanda SKT 3.59
123456
728 Felicia Sannerborg3.433.593.51x3.513.22
743 Maja Lodwika3.813.793.913.733.974.13
841 Felicia Isaksson4.073.964.144.13x4.14
844 Agnes Grönlund3.783.953.843.493.934.39
746 Tuva Steneberg4.454.484.614.64xx
F17 Tresteg
19/2 11:40
1 Tuva Steneberg
IFK Umeå
06 IFK Umeå 9.90
2 Lisa Norlander
Brännans IF
05 Brännans IF 9.68
3 Felicia Isaksson
Riviera FI
06 Riviera FI 8.58
4 Maja Lodwika
IFK Umeå
06 IFK Umeå 8.12
5 Evelina Wall
Riviera FI
06 Riviera FI 7.48
123456
779 Evelina Wall7.397.287.457.287.487.01
841 Felicia Isaksson8.238.558.378.588.548.41
743 Maja Lodwika8.12x7.917.857.917.70
829 Lisa Norlander9.689.059.60-9.53-
746 Tuva Steneberg9.909.80xxxx
F17 Kula
Vikt: 3,0kg
19/2 14:30
1 Emmy Erlandsson
Luleå FIF
05 Luleå FIF 10.73
2 Tuva Steneberg
IFK Umeå
06 IFK Umeå 8.99
3 Jonna Eriksson
Skellefteå AIK
05 Skellefteå AIK 8.86
4 Evelina Wall
Riviera FI
06 Riviera FI 7.92
123456
784 Jonna Eriksson8.868.738.827.358.788.42
779 Evelina Wall6.997.267.447.877.927.92
751 Emmy Erlandsson9.4210.739.3210.39x9.34
746 Tuva Steneberg8.397.88xx8.408.99
F17 Viktkastning
Vikt: 7,26kg
20/2 10:50
1 Johanna Stridbar
Piteå IF
06 Piteå IF 10.21
2 Julia Kanto
Haparanda SKT
05 Haparanda SKT 9.34
3 Linneah Kronqvist Wilhelmsson
Skellefteå AIK
06 Skellefteå AIK 7.33
123456
849 Julia Kanto9.278.67x9.348.499.10
794 Linneah Kronqvist Wilhelmsson7.336.627.01x6.35x
840 Johanna Stridbarx9.5110.21xx8.99
F15 60 m Försök
20/2 12:00
Heat 1
1 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 8.52 q
2 Saga Engfors
Gällivare SK
08 Gällivare SK 8.97 q
3 Liv Sannerborg
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT 9.04 q
4 Emelina Olofsson
IFK Umeå
07 IFK Umeå 9.21
5 Moa Aaro
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 9.29
6 Felicia Bojang
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT 9.33
7 Meja Berggren
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 9.34
Heat 2
1 Tindra Strandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 8.54 q
2 Tilda Fridenborg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 8.78 q
3 Alma Lindgren
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 9.29
4 Agnes Hotti
Haparanda SKT
07 Haparanda SKT 9.32
5 Ella Hagervall
IFK Umeå
07 IFK Umeå 9.46
6 Oona Tervahauta
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT 11.15
7 Sughra Asghari
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT 11.60
Heat 3
1 Elvira Stark
Riviera FI
08 Riviera FI 8.65 q
2 Olivia Uvemo
Luleå FIF
07 Luleå FIF 8.76 q
3 Emilia Jonsdotter
Umedalens IF
08 Umedalens IF 9.03 q
4 Wilma Lundbäck
Haparanda SKT
07 Haparanda SKT 9.17
5 Bella Svanberg
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT 9.75
6 Ellen Olofsson
Luleå FIF
08 Luleå FIF 10.12
F15 60 m Final
20/2 13:10
1 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 8.52
2 Tindra Strandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 8.54
3 Elvira Stark
Riviera FI
08 Riviera FI 8.67
4 Olivia Uvemo
Luleå FIF
07 Luleå FIF 8.81
5 Tilda Fridenborg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 8.84
6 Emilia Jonsdotter
Umedalens IF
08 Umedalens IF 8.91
7 Saga Engfors
Gällivare SK
08 Gällivare SK 8.96
8 Liv Sannerborg
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT 9.07
F15 200 m
19/2 12:30
A-Final
Tot. plac.
1 Tilda Fridenborg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 28.18 1
2 Elvira Stark
Riviera FI
08 Riviera FI 28.28 2
3 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 28.42 3
B-Final
Tot. plac.
1 Olivia Uvemo
Luleå FIF
07 Luleå FIF 28.58 4
2 Tindra Strandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 29.85 5
3 Emelina Olofsson
IFK Umeå
07 IFK Umeå 30.63 6
C-Final
Tot. plac.
1 Ella Hagervall
IFK Umeå
07 IFK Umeå 31.88 7
2 Bella Svanberg
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT 34.32 8
Majken Backlund
Piteå IF
08 Piteå IF DQ
F15 1000 m

Grenen genomfördes tillsammans med P15 1000 m

F15 60 m häck
Höjd: 76.2cm
19/2 11:00
1 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 9.90
2 Milicia Hedman Sandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 10.57
3 Felicia Bojang
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT 10.68
4 Wilma Lundbäck
Haparanda SKT
07 Haparanda SKT 11.34
5 Ellen Olofsson
Luleå FIF
08 Luleå FIF 11.82
F15 Höjd
19/2 14:50
1 Felicia Bojang
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT 151
2 Anni Westlund
IFK Umeå
08 IFK Umeå 148
=3 Saga Engfors
Gällivare SK
08 Gällivare SK 142
=3 Milicia Hedman Sandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 142
5 Tindra Strandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 139
6 Elina Nyström
Luleå FIF
07 Luleå FIF 133
7 Tilda Fridenborg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 133
8 Ellen Olofsson
Luleå FIF
08 Luleå FIF 119
114119124127130133136139142145148151151
705 Saga Engfors---ooooxooxxx
752 Milicia Hedman Sandberg----oooxooxxx
758 Tindra Strandberg---ooooxxoxxx
786 Tilda Fridenborg---ooxoxxx
851 Elina Nyström--xooooxxx
833 Felicia Bojang-----ooooooxxxo
757 Ellen Olofssonooxxx
748 Anni Westlund-----o-ooooxxxx
F15 Stav
20/2 10:00
1 Tilda Fridenborg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 240
2 Milicia Hedman Sandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 240
3 Agnes Hotti
Haparanda SKT
07 Haparanda SKT 230
4 Liv Sannerborg
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT 210
Felicia Bojang
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT x
170180190200210220230240250
730 Liv Sannerborgxoooooxxx
752 Milicia Hedman Sandberg--ooooxxoxxoxxx
786 Tilda Fridenborg---xooxooxoxxx
833 Felicia Bojang-----xxx
715 Agnes Hottioooxoxoooxxx
F15 Längd
20/2 13:20
1 Elvira Stark
Riviera FI
08 Riviera FI 4.51
2 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 4.34
3 Emilia Jonsdotter
Umedalens IF
08 Umedalens IF 4.31
4 Tilda Fridenborg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 4.30
5 Milicia Hedman Sandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 4.20
6 Ebba Wieslander
Gällivare SK
07 Gällivare SK 4.19
7 Felicia Bojang
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT 4.10
8 Saga Engfors
Gällivare SK
08 Gällivare SK 4.10
9 Meja Berggren
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 4.02
10 Tindra Strandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 4.00
11 Wilma Lundbäck
Haparanda SKT
07 Haparanda SKT 3.97
12 Majken Backlund
Piteå IF
08 Piteå IF 3.69
13 Liv Sannerborg
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT 3.59
14 Olivia Uvemo
Luleå FIF
07 Luleå FIF 3.52
15 Alma Lindgren
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 3.43
16 Ellen Olofsson
Luleå FIF
08 Luleå FIF 3.36
17 Bella Svanberg
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT 2.90
18 Oona Tervahauta
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT 2.72
19 Thea Täikkö
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT 2.57
20 Sughra Asghari
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT 2.28
123456
760 Olivia Uvemo3.523.253.24
796 Alma Lindgren3.432.642.65
733 Thea Täikkö2.472.572.45
709 Ebba Wieslander3.994.104.193.834.094.09
752 Milicia Hedman Sandberg3.944.084.203.95x3.91
732 Oona Tervahauta1.78x2.72
731 Bella Svanberg1.892.852.90
705 Saga Engfors4.10x4.003.75x3.94
720 Wilma Lundbäck3.623.973.89
823 Emilia Jonsdotter3.834.114.164.314.314.25
839 Majken Backlund3.693.37-
842 Elvira Stark3.96x4.404.51x4.46
786 Tilda Fridenborg4.194.133.97x4.304.08
768 Alice Ridderstråle3.924.164.274.174.174.34
757 Ellen Olofsson3.363.272.99
781 Meja Berggren3.933.974.02
710 Sughra Asgharixx2.28
758 Tindra Strandberg3.501.604.00
730 Liv Sannerborg3.403.523.59
833 Felicia Bojang4.104.102.374.074.034.07
F15 Tresteg
19/2 11:40
1 Tilda Fridenborg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 9.57
2 Wilma Lundbäck
Haparanda SKT
07 Haparanda SKT 9.55
3 Elvira Stark
Riviera FI
08 Riviera FI 9.10
4 Nina Marklund
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 8.91
5 Liv Sannerborg
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT 8.37
6 Bella Svanberg
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT 6.25
7 Thea Täikkö
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT 5.55
123456
786 Tilda Fridenborg9.399.249.57---
720 Wilma Lundbäck8.939.03x9.039.109.55
802 Nina Marklund8.308.278.668.828.828.91
731 Bella Svanberg6.13x6.25-5.79x
733 Thea Täikkö5.555.29xxxx
730 Liv Sannerborg7.998.286.90xx8.37
842 Elvira Stark8.687.86x8.95x9.10
F15 Kula
Vikt: 3,0kg
19/2 13:10
1 Milicia Hedman Sandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 8.56
2 Meja Berggren
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 8.44
3 Ebba Wieslander
Gällivare SK
07 Gällivare SK 8.33
4 Majken Backlund
Piteå IF
08 Piteå IF 7.89
5 Alexandra Mattsin
Gällivare SK
08 Gällivare SK 7.70
6 Elvira Stark
Riviera FI
08 Riviera FI 7.44
7 Felicia Blom
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 7.37
8 Agnes Hotti
Haparanda SKT
07 Haparanda SKT 7.36
9 Tindra Strandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 7.02
10 Ella Hagervall
IFK Umeå
07 IFK Umeå 6.86
11 Olivia Uvemo
Luleå FIF
07 Luleå FIF 6.25
12 Saga Engfors
Gällivare SK
08 Gällivare SK 5.79
13 Sughra Asghari
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT 5.52
14 Oona Tervahauta
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT 4.72
15 Thea Täikkö
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT 4.52
123456
781 Meja Berggren7.567.438.068.187.848.44
758 Tindra Strandberg5.947.026.86
733 Thea Täikkö4.523.964.29
710 Sughra Asghari5.435.395.52
715 Agnes Hotti7.137.366.856.647.097.20
760 Olivia Uvemo6.256.165.60
732 Oona Tervahautax4.724.46
752 Milicia Hedman Sandberg8.137.357.358.128.568.35
783 Felicia Blom7.007.367.197.087.127.37
705 Saga Engfors4.935.795.45
842 Elvira Stark7.447.316.456.876.896.67
709 Ebba Wieslanderx8.057.958.338.217.59
830 Alexandra Mattsin7.706.996.357.527.597.59
741 Ella Hagervall6.106.846.86
839 Majken Backlund7.897.766.347.767.487.15
F15 Viktkastning
Vikt: 7,26kg
20/2 12:40
1 Meja Berggren
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 10.42
2 Anni Westlund
IFK Umeå
08 IFK Umeå 8.17
3 Ella Hagervall
IFK Umeå
07 IFK Umeå 8.14
4 Ebba Wieslander
Gällivare SK
07 Gällivare SK 7.54
5 Felicia Blom
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 7.10
6 Alexandra Mattsin
Gällivare SK
08 Gällivare SK 6.59
123456
830 Alexandra Mattsinx5.95x6.14x6.59
781 Meja Berggrenx10.129.188.839.7710.42
748 Anni Westlund6.897.697.21x8.177.53
783 Felicia Blom6.787.106.636.91x7.09
709 Ebba Wieslander7.086.76x7.36x7.54
741 Ella Hagervallx7.467.878.14x7.89
F13 60 m Försök
20/2 10:00
Heat 1
1 Lova Grimborg
Gällivare SK
09 Gällivare SK 9.12 q
2 Nelly Lindqvist
Riviera FI
09 Riviera FI 9.18 q
3 Alma Uvemo
Luleå FIF
09 Luleå FIF 9.19 q
4 Siri Lindgren
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 9.65 q
5 Blanca Linnes
IFK Umeå
09 IFK Umeå 9.71
6 Alma Johansson
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 10.60
7 Filippa Mattsin
Gällivare SK
10 Gällivare SK 11.43
Ädla Bellgran
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK DNS
Heat 2
1 Alva Renström
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 9.11 q
1 Irma Granberg
IFK Umeå
09 IFK Umeå 9.11 q
3 Nea Perttula
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT 9.17 q
4 Elvira Brännström
Haparanda SKT
10 Haparanda SKT 9.50 q
5 Maya Salmi
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT 9.83
6 Kiira Rasimus
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT 10.73
7 Ida-Felicia Koski
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT 11.43
8 Setayesh Rahimi
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT 11.65
F13 60 m Final
20/2 11:10
1 Lova Grimborg
Gällivare SK
09 Gällivare SK 9.04
2 Alva Renström
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 9.05
3 Irma Granberg
IFK Umeå
09 IFK Umeå 9.11
4 Nelly Lindqvist
Riviera FI
09 Riviera FI 9.18
5 Nea Perttula
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT 9.19
6 Alma Uvemo
Luleå FIF
09 Luleå FIF 9.23
7 Siri Lindgren
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 9.47
8 Elvira Brännström
Haparanda SKT
10 Haparanda SKT 9.58
F13 60 m häck Försök
Höjd: 68,6cm
19/2 10:40
Heat 1
1 Alma Uvemo
Luleå FIF
09 Luleå FIF 10.89 q
2 Lova Grimborg
Gällivare SK
09 Gällivare SK 11.43 q
3 Irma Granberg
IFK Umeå
09 IFK Umeå 11.48 q
4 Kiira Kalasniemi
Haparanda SKT
10 Haparanda SKT 13.53 q
5 Kiira Rasimus
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT 13.81 q
Heat 2
1 Adina Aidanpää
Luleå FIF
09 Luleå FIF 11.74 q
2 Maya Salmi
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT 11.97 q
3 Blanca Linnes
IFK Umeå
09 IFK Umeå 12.25 q
4 Setayesh Rahimi
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT 14.71
F13 60 m häck Final
Höjd: 68,6cm
19/2 11:50
1 Alma Uvemo
Luleå FIF
09 Luleå FIF 10.87
2 Lova Grimborg
Gällivare SK
09 Gällivare SK 11.49
3 Adina Aidanpää
Luleå FIF
09 Luleå FIF 11.85
4 Irma Granberg
IFK Umeå
09 IFK Umeå 11.89
5 Blanca Linnes
IFK Umeå
09 IFK Umeå 12.02
6 Kiira Kalasniemi
Haparanda SKT
10 Haparanda SKT 13.64
7 Kiira Rasimus
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT 14.03
Maya Salmi
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT DNF
F13 Höjd
19/2 12:40
1 Irma Granberg
IFK Umeå
09 IFK Umeå 136
2 Mira Åberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 133
3 Adina Aidanpää
Luleå FIF
09 Luleå FIF 133
4 Blanca Linnes
IFK Umeå
09 IFK Umeå 124
5 Millie Lundgren
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 114
6 Agnes Niskala Blick
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT 109
7 Ida-Felicia Koski
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT 109
8 Ida Harming
Boden FI
09 Boden FI 104
9 Elvira Brännström
Haparanda SKT
10 Haparanda SKT 104
84899499104109114119124127130133136139
750 Adina Aidanpää--------oooxoxxx
740 Irma Granberg-------ooooooxxx
799 Millie Lundgren----xooxoxxx
712 Elvira Brännströmoooxoxxoxxx
722 Agnes Niskala Blickoooooxxoxxx
718 Ida-Felicia Koskioooxooxxoxxx
855 Ida Harming--oooxxx
742 Blanca Linnes------ooxoxxx
761 Mira Åberg-------oooooxxx
F13 Längd
Hoppzon
20/2 12:00
1 Nea Perttula
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT 4.40
2 Lova Grimborg
Gällivare SK
09 Gällivare SK 4.36
3 Irma Granberg
IFK Umeå
09 IFK Umeå 4.18
4 Nelly Lindqvist
Riviera FI
09 Riviera FI 4.01
5 Blanca Linnes
IFK Umeå
09 IFK Umeå 3.76
6 Alma Uvemo
Luleå FIF
09 Luleå FIF 3.73
7 Siri Lindgren
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 3.68
8 Agnes Niskala Blick
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT 3.44
9 Elvira Brännström
Haparanda SKT
10 Haparanda SKT 3.42
10 Kiira Kalasniemi
Haparanda SKT
10 Haparanda SKT 3.21
11 Kiira Rasimus
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT 3.13
12 Alma Johansson
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 3.09
13 Ida-Felicia Koski
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT 2.90
14 Setayesh Rahimi
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT 2.65
15 Filippa Mattsin
Gällivare SK
10 Gällivare SK 2.59
123456
740 Irma Granberg4.184.054.023.884.084.16
706 Lova Grimborg4.134.214.274.194.144.36
759 Alma Uvemo3.593.733.703.653.593.68
792 Alma Johansson3.053.043.09
725 Setayesh Rahimi2.652.142.37
742 Blanca Linnes3.623.663.743.763.623.69
726 Kiira Rasimusx3.123.13
776 Nelly Lindqvist3.893.913.853.993.814.01
724 Nea Perttula4.364.404.284.334.404.30
797 Siri Lindgren3.683.393.503.433.563.39
722 Agnes Niskala Blick1.823.283.443.303.383.08
832 Filippa Mattsin2.592.432.50
716 Kiira Kalasniemi3.162.853.21
718 Ida-Felicia Koski2.902.802.69
712 Elvira Brännström3.423.383.18
F13 Tresteg
Hoppzon
19/2 14:40
1 Lova Grimborg
Gällivare SK
09 Gällivare SK 9.18
2 Adina Aidanpää
Luleå FIF
09 Luleå FIF 8.80
3 Alma Uvemo
Luleå FIF
09 Luleå FIF 8.55
4 Mira Åberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 8.45
5 Elvira Brännström
Haparanda SKT
10 Haparanda SKT 7.89
6 Maya Salmi
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT 7.55
7 Kiira Rasimus
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT 7.32
8 Agnes Niskala Blick
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT 7.12
123456
750 Adina Aidanpää8.698.718.808.648.488.36
761 Mira Åberg8.458.278.458.328.328.29
759 Alma Uvemo8.358.408.237.748.288.55
726 Kiira Rasimus7.186.797.326.937.026.88
722 Agnes Niskala Blick6.426.896.706.576.637.12
712 Elvira Brännström7.897.807.697.647.397.54
706 Lova Grimborg8.969.028.899.188.939.14
727 Maya Salmi7.287.557.457.497.447.53
F13 Kula
Vikt: 2,0kg
19/2 11:20
1 Mira Åberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 8.56
2 Adina Aidanpää
Luleå FIF
09 Luleå FIF 8.35
3 Nea Perttula
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT 8.18
4 Nelly Lindqvist
Riviera FI
09 Riviera FI 7.89
5 Ida Harming
Boden FI
09 Boden FI 6.67
6 Ida-Felicia Koski
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT 6.45
7 Elvira Brännström
Haparanda SKT
10 Haparanda SKT 6.44
8 Maya Salmi
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT 5.86
9 Agnes Niskala Blick
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT 5.85
10 Setayesh Rahimi
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT 5.14
11 Filippa Mattsin
Gällivare SK
10 Gällivare SK 5.10
123456
724 Nea Perttula8.18x7.827.937.587.57
750 Adina Aidanpää7.907.958.298.357.666.61
727 Maya Salmi5.86x---
761 Mira Åberg8.568.377.728.388.278.40
855 Ida Harming6.676.326.146.336.496.21
718 Ida-Felicia Koski6.065.575.506.455.845.62
722 Agnes Niskala Blick5.855.195.58
712 Elvira Brännström5.846.445.71x6.416.38
776 Nelly Lindqvist7.637.707.397.667.867.89
725 Setayesh Rahimi4.015.144.91
832 Filippa Mattsin5.104.644.89
Män 60 m
20/2 13:00
1 Albin Lycksell
Skellefteå AIK
02 Skellefteå AIK 7.45
2 Felix Ridderstråle
Piteå IF
04 Piteå IF 7.49
3 Ville Makslahti
Luleå FIF
03 Luleå FIF 7.63
4 Abdihamiid Nur
HaparandaTornio TFC
04 HaparandaTornio TFC 7.65
5 Hadi Naseri
Haparanda SKT
01 Haparanda SKT 7.97
Män & P17 400 m
19/2 13:50
Heat 1
Tot. plac.
1 Felix Ridderstråle
Piteå IF
04 Piteå IF 52.08 1
2 Tobias Backeström
Umedalens IF
06 Umedalens IF 54.39 2
3 Joel Reinholdsson
Umedalens IF
01 Umedalens IF 57.42 5
Heat 2
Tot. plac.
1 Abdihamiid Nur
HaparandaTornio TFC
04 HaparandaTornio TFC 55.70 3
2 Abdale Omar
Haparanda SKT
02 Haparanda SKT 57.10 4
3 Hadi Naseri
Haparanda SKT
01 Haparanda SKT 1:10.56 6
Sammanställning per klass
P17
1 Tobias Backeström
Umedalens IF
06 Umedalens IF 54.39
Män
1 Felix Ridderstråle
Piteå IF
04 Piteå IF 52.08
2 Abdihamiid Nur
HaparandaTornio TFC
04 HaparandaTornio TFC 55.70
3 Abdale Omar
Haparanda SKT
02 Haparanda SKT 57.10
4 Joel Reinholdsson
Umedalens IF
01 Umedalens IF 57.42
5 Hadi Naseri
Haparanda SKT
01 Haparanda SKT 1:10.56
Män 1500 m
20/2 13:30
1 Sammy Pergament
Pite Runners LDK
85 Pite Runners LDK 4:30.16
2 Abdale Omar
Haparanda SKT
02 Haparanda SKT 4:42.82
Sammanställning per klass
Män
1 Sammy Pergament
Pite Runners LDK
85 Pite Runners LDK 4:30.16
2 Abdale Omar
Haparanda SKT
02 Haparanda SKT 4:42.82
Män Höjd
19/2 11:50
1 Felix Ridderstråle
Piteå IF
04 Piteå IF 195
2 Eric Forsberg
Skellefteå AIK
03 Skellefteå AIK 178
173178183187191195198
769 Felix Ridderstråleooooooxxx
785 Eric Forsbergooxxx
Män Stav
20/2 11:30
1 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 366
2 Abdale Omar
Haparanda SKT
02 Haparanda SKT 326
296306316326336346356366376
723 Abdale Omaro-oxoxxx
817 Christof Neib-----oooxxx
Män Längd
20/2 14:50
1 Ville Makslahti
Luleå FIF
03 Luleå FIF 6.25
2 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 6.13
123456
837 Ville Makslahtix6.25xxxx
817 Christof Neibxxxxx6.13
P17 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 60 m

P17 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

P17 Längd
20/2 10:00
1 Hannes Furberg
Skellefteå AIK
06 Skellefteå AIK 4.70
123456
788 Hannes Furberg4.70x4.494.384.41x
P17 Kula
Vikt: 5,0kg
19/2 10:30
1 Jesper Lindqvist
Boden FI
05 Boden FI 15.70
123456
703 Jesper Lindqvist15.2115.3315.70xx15.56
P15 60 m
20/2 11:00
1 Carl Markgren
Luleå FIF
08 Luleå FIF 8.21
2 Leif Adaméc Rydenfalk
IFK Umeå
07 IFK Umeå 8.66
3 Vilmer Jonsson
Umedalens IF
08 Umedalens IF 8.71
4 Sebastian Nova
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 8.73 8.725
5 Noah Karlsson Hjortborg
KFUM Örebro
08 KFUM Örebro 8.73 8.728
6 Gustav Furberg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 9.02
7 Isac Sannerborg
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT 9.61
P15 200 m
19/2 12:20
1 Carl Markgren
Luleå FIF
08 Luleå FIF 26.63
2 Lucas Wall
IFK Umeå
07 IFK Umeå 26.87
3 Leif Adaméc Rydenfalk
IFK Umeå
07 IFK Umeå 28.29
F15 & P15 1000 m
20/2 14:10
1 Lucas Wall
IFK Umeå
07 IFK Umeå 2:55.02
2 Leif Adaméc Rydenfalk
IFK Umeå
07 IFK Umeå 3:06.29
3 Emelina Olofsson
IFK Umeå
07 IFK Umeå 4:02.44
4 Majken Backlund
Piteå IF
08 Piteå IF 4:04.91
Sammanställning per klass
P15
1 Lucas Wall
IFK Umeå
07 IFK Umeå 2:55.02
2 Leif Adaméc Rydenfalk
IFK Umeå
07 IFK Umeå 3:06.29
F15
1 Emelina Olofsson
IFK Umeå
07 IFK Umeå 4:02.44
2 Majken Backlund
Piteå IF
08 Piteå IF 4:04.91
P15 Höjd
19/2 13:50
1 Eskil Grundström
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 155
2 Carl Markgren
Luleå FIF
08 Luleå FIF 145
3 Albin Windling
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 124
114119124127130133136139142145148151153155157
789 Eskil Grundström-----oooooxoxoxoxoxxx
755 Carl Markgren----ooooooxxx
847 Albin Windlingoooxxx
P15 Stav
20/2 14:20
1 Sixten Lundqvist
Piteå IF
10 Piteå IF 200
2 Vilmer Jonsson
Umedalens IF
08 Umedalens IF 180
3 Nils Gustafsson Tengman
Umedalens IF
08 Umedalens IF 160
160170180190200210
822 Nils Gustafsson Tengmanxoxxx
825 Vilmer Jonssonoxoxoxxx
767 Sixten Lundqvistoooooxxx
P15 Längd
20/2 10:00
1 Eskil Grundström
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 4.55
2 Vilmer Jonsson
Umedalens IF
08 Umedalens IF 4.39
3 Noah Karlsson Hjortborg
KFUM Örebro
08 KFUM Örebro 4.29
4 Gustav Furberg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 4.27
5 Isac Sannerborg
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT 3.51
123456
729 Isac Sannerborgxx3.48x3.513.41
787 Gustav Furbergx4.064.194.204.094.27
749 Noah Karlsson Hjortborg3.933.893.554.023.834.29
825 Vilmer Jonsson4.394.144.024.024.144.04
789 Eskil Grundström4.174.124.13x4.553.72
P15 Kula
Vikt: 4,0kg
19/2 10:30
1 Isac Sannerborg
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT 6.74
123456
729 Isac Sannerborg6.245.506.496.746.556.62
P13 60 m Försök
20/2 10:20
Heat 1
1 Egon Johansson
Piteå IF
11 Piteå IF 9.90 q
2 Melker Thomson
Riviera FI
10 Riviera FI 10.11 q
3 Leo Holmström
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 10.20 q
4 Emil Jonsson
Umedalens IF
10 Umedalens IF 10.27 q
5 Knut Tjerngren
Skellefteå AIK
12 Skellefteå AIK 10.28
Heat 2
1 Ivar Thonérfelth
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 9.34 q
2 Alvin Vesterlund
Piteå IF
11 Piteå IF 9.52 q
3 Sixten Lundqvist
Piteå IF
10 Piteå IF 9.61 q
4 Frans Åkerlund
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 9.66 q
P13 60 m Final
20/2 11:40
1 Ivar Thonérfelth
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 9.15
2 Alvin Vesterlund
Piteå IF
11 Piteå IF 9.48
3 Egon Johansson
Piteå IF
11 Piteå IF 9.58
4 Sixten Lundqvist
Piteå IF
10 Piteå IF 9.59
5 Frans Åkerlund
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 9.92
6 Melker Thomson
Riviera FI
10 Riviera FI 10.08
7 Leo Holmström
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 10.17
8 Emil Jonsson
Umedalens IF
10 Umedalens IF 10.48
P13 60 m häck
Höjd: 76.2cm
19/2 11:10
1 Sixten Lundqvist
Piteå IF
10 Piteå IF 12.23
P13 Höjd
19/2 13:50
1 Sixten Lundqvist
Piteå IF
10 Piteå IF 133
2 Egon Johansson
Piteå IF
11 Piteå IF 127
3 Frans Åkerlund
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 109
4 Knut Tjerngren
Skellefteå AIK
12 Skellefteå AIK 99
899499104109114119124127130133136
811 Knut Tjerngrenoooxxx
816 Frans Åkerlund---ooxxx
766 Egon Johansson----xoooxoxxoxxx
767 Sixten Lundqvist----oooooxooxxx
P13 Längd
Hoppzon
20/2 11:10
1 Ivar Thonérfelth
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 4.24
2 Egon Johansson
Piteå IF
11 Piteå IF 3.98
3 Sixten Lundqvist
Piteå IF
10 Piteå IF 3.89
4 Frans Åkerlund
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 3.77
5 Alvin Vesterlund
Piteå IF
11 Piteå IF 3.70
6 Melker Thomson
Riviera FI
10 Riviera FI 3.58
7 Leo Holmström
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 3.53
8 Emil Jonsson
Umedalens IF
10 Umedalens IF 3.29
123456
778 Melker Thomson3.583.553.553.243.573.37
824 Emil Jonsson3.093.233.292.973.02x
767 Sixten Lundqvist3.813.893.893.733.863.84
771 Alvin Vesterlund 3.703.653.493.283.693.47
791 Leo Holmström3.353.353.283.203.533.13
816 Frans Åkerlund3.633.693.703.523.553.77
766 Egon Johanssonx3.943.883.983.913.73
810 Ivar Thonérfelth 2.854.194.174.194.124.24
P13 Tresteg
Hoppzon
19/2 14:40
1 Frans Åkerlund
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 8.09
123456
816 Frans Åkerlund6.837.857.767.857.868.09
P13 Kula
Vikt: 3,0kg
19/2 12:30
1 Frans Åkerlund
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 5.86
2 Egon Johansson
Piteå IF
11 Piteå IF 5.43
3 Sixten Lundqvist
Piteå IF
10 Piteå IF 5.39
123456
767 Sixten Lundqvist5.395.064.755.154.765.26
816 Frans Åkerlund5.815.735.794.955.345.86
766 Egon Johansson5.435.41x4.525.19x