Resultater Skånska Mästerskapen 5000 meter

Sandskogens IP, Ystad   2022-06-08

Arrangör: Ystads IF Tävlingsledare: Håkan Nilsson Senast uppdaterad: 2022-06-09 22:56:25
Kvinnor 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

K22 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

F19 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

Kvinnor & Män & K35 & K45 & K50 & K55 & K60 & K65 & M35 & M40 & M45 & M50 & M55 & M60 & M65 & M70 & M75 & M80 5000 m
Heat 1
Tot. plac.
1 Bengt Håkansson
IS Göta
58 IS Göta 23:43.93 47 SB
2 Kenneth Rosengren
IK Pallas
52 IK Pallas 24:42.43 51 PB
3 Lisette Åkesson
Björnstorps IF
62 Björnstorps IF 24:43.23 52 SB
4 Åke Jonson
Malmö AI
42 Malmö AI 24:52.07 53
5 Josefina Norman
Ystads IF
77 Ystads IF 25:08.20 54
6 Bodil Mårtensson
Björnstorps IF
64 Björnstorps IF 25:51.47 55 SB
7 Magnus Bergh
Heleneholms IF
49 Heleneholms IF 26:23.76 56 SB
8 Lennart Nilsson
Ystads IF
47 Ystads IF 26:29.16 57
9 Kerry Linell
Björnstorps IF
50 Björnstorps IF 26:56.83 58 SB
10 Carl Almström
Björnstorps IF
51 Björnstorps IF 31:01.74 59
Gunnar Sterner
Heleneholms IF
48 Heleneholms IF DNF
Heat 2
Tot. plac.
1 Anders Håkansson
Björnstorps IF
69 Björnstorps IF 21:01.25 39 SB
2 Eric Lacayo
Björnstorps IF
62 Björnstorps IF 21:03.05 40 SB
3 Lars Uddbäck
Malmö AI
56 Malmö AI 21:09.40 41 SB
4 Lars-Åke Engdahl
GF Idrott
60 GF Idrott 22:18.47 42 PB
5 Bo Andersson
Genarps IF
52 Genarps IF 23:00.41 43
6 Beatrice Christensson
IS Göta
72 IS Göta 23:07.95 44 SB
7 Mikael Karlsson
Björnstorps IF
56 Björnstorps IF 23:08.09 45 SB
8 Lars-Henric Ottosson
Ystads IF
61 Ystads IF 23:15.08 46
9 Eva Lönnqvist
Ystads IF
56 Ystads IF 23:48.14 48 SB
10 Marie Olsson
IS Göta
65 IS Göta 23:48.68 49
11 Palle Simonsson
Simrishamns AIF
43 Simrishamns AIF 24:37.84 50
Heat 3
Tot. plac.
1 Håkan Reistad
IS Göta
64 IS Göta 18:46.59 22 SB
2 Martin Sundström
Ystads IF
84 Ystads IF 18:53.28 24 SB
3 Lars Jönsson
Ryssbergets IK
68 Ryssbergets IK 18:59.09 25 SB
4 Andreas Cederström
Björnstorps IF
84 Björnstorps IF 19:32.28 29 SB
5 Cedrik Wreme
IK Finish
71 IK Finish 19:35.25 30 PB
6 Thomas Fredriksson
GF Idrott
66 GF Idrott 19:46.12 31
7 Jörgen Holmqvist
Heleneholms IF
66 Heleneholms IF 20:02.18 33 SB
8 Daniel Ohlin
Björnstorps IF
73 Björnstorps IF 20:03.99 34 SB
9 Jerry Olsson
Björnstorps IF
57 Björnstorps IF 20:04.80 35 PB
10 Karolin Wennerbeck
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 20:20.70 36 SB 3:a Kvinnor
11 Anna Isaksson
Heleneholms IF
87 Heleneholms IF 20:28.31 37 SB
12 Lars Lindqvist
Björnstorps IF
56 Björnstorps IF 20:30.55 38 SB
Heat 4
Tot. plac.
1 Annika Faager
Björnstorps IF
76 Björnstorps IF 17:30.61 11 SB 1:a Kvinnor
2 Max Lundberg
Björnstorps IF
70 Björnstorps IF 17:33.69 12 SB
3 Anders Nilsson
Ystads IF
79 Ystads IF 17:55.25 15
4 David Waller
Ystads IF
79 Ystads IF 18:08.57 16 SB
5 BG Nilensjö
IS Göta
63 IS Göta 18:14.56 17 SB
6 Peter Tall
Björnstorps IF
77 Björnstorps IF 18:23.99 18 SB
7 Mikael Sjöstrand
Genarps IF
76 Genarps IF 18:32.84 19 PB
8 Annelie Blomqvist
IS Göta
92 IS Göta 18:35.40 20 PB 2:a Kvinnor
9 Fredrik Aplander
IS Göta
69 IS Göta 18:38.54 21 PB
10 Magnus Lundberg
IFK Trelleborg
78 IFK Trelleborg 18:53.11 23 SB
11 Fredrik Krantz
IK Finish
80 IK Finish 19:02.15 26
12 Mats Berglund
Andrarums IF
62 Andrarums IF 19:02.19 27
13 Leif Larsson
Genarps IF
56 Genarps IF 19:18.11 28
14 Anders Östman
Genarps IF
62 Genarps IF 19:58.84 32
Anders Persson
Ystads IF
73 Ystads IF DNF
Heat 5
Tot. plac.
1 Axel Smith
Björnstorps IF
86 Björnstorps IF 15:51.78 1 SB 1:a Män
2 Karl Dannestam
Björnstorps IF
80 Björnstorps IF 15:53.44 2 PB 2:a Män
3 Jesper Andersson
Björnstorps IF
98 Björnstorps IF 16:00.66 3 SB 3:a Män
4 Robert Höckerstrand
Gråmanstorp Runners
87 Gråmanstorp Runners 16:01.92 4
5 Johan Alfvén
Björnstorps IF
74 Björnstorps IF 16:05.80 5 SB
6 Marcus Sollvén
Björnstorps IF
82 Björnstorps IF 16:07.16 6 PB
7 Henrik Nord
Ystads IF
73 Ystads IF 16:17.59 7 SB
8 Sebastian Fannon
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 16:49.40 8 PB
9 Fredrik Johansson
Björnstorps IF
81 Björnstorps IF 17:03.05 9
10 Magnus Håkansson
Heleneholms IF
88 Heleneholms IF 17:15.72 10 PB
11 Rickard Andersson
Heleneholms IF
73 Heleneholms IF 17:36.79 13
12 Simon Hedman
IF Malmö Löp
87 IF Malmö Löp 17:37.12 14
Sammanställning per klass
Män
1 Jesper Andersson
Björnstorps IF
98 Björnstorps IF 16:00.66
2 Magnus Håkansson
Heleneholms IF
88 Heleneholms IF 17:15.72
M80
1 Åke Jonson
Malmö AI
42 Malmö AI 24:52.07
M75
1 Palle Simonsson
Simrishamns AIF
43 Simrishamns AIF 24:37.84
2 Lennart Nilsson
Ystads IF
47 Ystads IF 26:29.16
M70
1 Bo Andersson
Genarps IF
52 Genarps IF 23:00.41
2 Kenneth Rosengren
IK Pallas
52 IK Pallas 24:42.43
3 Magnus Bergh
Heleneholms IF
49 Heleneholms IF 26:23.76
4 Kerry Linell
Björnstorps IF
50 Björnstorps IF 26:56.83
5 Carl Almström
Björnstorps IF
51 Björnstorps IF 31:01.74
Gunnar Sterner
Heleneholms IF
48 Heleneholms IF DNF
M65
1 Leif Larsson
Genarps IF
56 Genarps IF 19:18.11
2 Jerry Olsson
Björnstorps IF
57 Björnstorps IF 20:04.80
3 Lars Lindqvist
Björnstorps IF
56 Björnstorps IF 20:30.55
4 Lars Uddbäck
Malmö AI
56 Malmö AI 21:09.40
5 Mikael Karlsson
Björnstorps IF
56 Björnstorps IF 23:08.09
M60
1 Mats Berglund
Andrarums IF
62 Andrarums IF 19:02.19
2 Anders Östman
Genarps IF
62 Genarps IF 19:58.84
3 Eric Lacayo
Björnstorps IF
62 Björnstorps IF 21:03.05
4 Lars-Åke Engdahl
GF Idrott
60 GF Idrott 22:18.47
5 Lars-Henric Ottosson
Ystads IF
61 Ystads IF 23:15.08
6 Bengt Håkansson
IS Göta
58 IS Göta 23:43.93
M55
1 BG Nilensjö
IS Göta
63 IS Göta 18:14.56
2 Håkan Reistad
IS Göta
64 IS Göta 18:46.59
3 Thomas Fredriksson
GF Idrott
66 GF Idrott 19:46.12
4 Jörgen Holmqvist
Heleneholms IF
66 Heleneholms IF 20:02.18
M50
1 Max Lundberg
Björnstorps IF
70 Björnstorps IF 17:33.69
2 Fredrik Aplander
IS Göta
69 IS Göta 18:38.54
3 Lars Jönsson
Ryssbergets IK
68 Ryssbergets IK 18:59.09
4 Cedrik Wreme
IK Finish
71 IK Finish 19:35.25
5 Anders Håkansson
Björnstorps IF
69 Björnstorps IF 21:01.25
M45
1 Johan Alfvén
Björnstorps IF
74 Björnstorps IF 16:05.80
2 Henrik Nord
Ystads IF
73 Ystads IF 16:17.59
3 Sebastian Fannon
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 16:49.40
4 Rickard Andersson
Heleneholms IF
73 Heleneholms IF 17:36.79
5 Peter Tall
Björnstorps IF
77 Björnstorps IF 18:23.99
6 Mikael Sjöstrand
Genarps IF
76 Genarps IF 18:32.84
7 Daniel Ohlin
Björnstorps IF
73 Björnstorps IF 20:03.99
Anders Persson
Ystads IF
73 Ystads IF DNF
M40
1 Karl Dannestam
Björnstorps IF
80 Björnstorps IF 15:53.44
2 Marcus Sollvén
Björnstorps IF
82 Björnstorps IF 16:07.16
3 Fredrik Johansson
Björnstorps IF
81 Björnstorps IF 17:03.05
4 Anders Nilsson
Ystads IF
79 Ystads IF 17:55.25
5 David Waller
Ystads IF
79 Ystads IF 18:08.57
6 Magnus Lundberg
IFK Trelleborg
78 IFK Trelleborg 18:53.11
7 Fredrik Krantz
IK Finish
80 IK Finish 19:02.15
M35
1 Axel Smith
Björnstorps IF
86 Björnstorps IF 15:51.78
2 Robert Höckerstrand
Gråmanstorp Runners
87 Gråmanstorp Runners 16:01.92
3 Simon Hedman
IF Malmö Löp
87 IF Malmö Löp 17:37.12
4 Martin Sundström
Ystads IF
84 Ystads IF 18:53.28
5 Andreas Cederström
Björnstorps IF
84 Björnstorps IF 19:32.28
Kvinnor
1 Annelie Blomqvist
IS Göta
92 IS Göta 18:35.40
K65
1 Eva Lönnqvist
Ystads IF
56 Ystads IF 23:48.14
K60
1 Lisette Åkesson
Björnstorps IF
62 Björnstorps IF 24:43.23
K55
1 Marie Olsson
IS Göta
65 IS Göta 23:48.68
2 Bodil Mårtensson
Björnstorps IF
64 Björnstorps IF 25:51.47
K50
1 Beatrice Christensson
IS Göta
72 IS Göta 23:07.95
K45
1 Annika Faager
Björnstorps IF
76 Björnstorps IF 17:30.61
2 Karolin Wennerbeck
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 20:20.70
3 Josefina Norman
Ystads IF
77 Ystads IF 25:08.20
K35
1 Anna Isaksson
Heleneholms IF
87 Heleneholms IF 20:28.31
M22 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

P19 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

K35 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

K40 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

K45 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

K50 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

K55 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

K60 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

K65 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

K70 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

K75 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

K80 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

K85 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

K90 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

K95 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

M35 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

M40 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

M45 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

M50 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

M55 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

M60 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

M65 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

M70 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

M75 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

M80 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

M85 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

M90 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

M95 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m