Resultater Resultattävling

Nyabvallen, Luleå   2022-06-04

Arrangör: Luleå FIF Tävlingsledare: Håkan Konstenius Senast uppdaterad: 2022-06-05 02:00:14
Väder: Halvklart 18 gr, byvind 0-4 m/s  
Visa Resultatkort
F17 100 m
Vind: -0.4
1 Ida Albrecktsson
Haparanda SKT
06 Haparanda SKT 14.25
Sammanställning per klass
F17
1 Ida Albrecktsson
Haparanda SKT
06 Haparanda SKT 14.25
Kvinnor 200 m
4/6 11:30
Vind: -1.3
1 Amanda Isaksson
Boden FI
01 Boden FI 26.40
Kvinnor Längd
4/6 13:30
1 Amanda Isaksson
Boden FI
01 Boden FI 5.22 -1.9 SB
123456
2 Amanda Isaksson- 5.10 -0.25.20 -0.15.22 -1.9x 4.41 +0.1
Kvinnor Slägga
Vikt: 4,0kg
1 Wilma Makslahti
Luleå FIF
02 Luleå FIF 42.08
123456
72 Wilma Makslahti42.0838.82xxx39.06
Kvinnor Spjut
Vikt: 600g
4/6 12:45
Amanda Isaksson
Boden FI
01 Boden FI x
123456
2 Amanda Isakssonxxxxxx
K22 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 100 m

F19 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 100 m

F17 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 100 m

F17 200 m
4/6 11:30
Vind: -1.3
1 Ida Albrecktsson
Haparanda SKT
06 Haparanda SKT 29.09
F17 Höjd
4/6 12:00
1 Cajsa Edelbro
Luleå FIF
06 Luleå FIF 153
2 Ida Albrecktsson
Haparanda SKT
06 Haparanda SKT 138 PB
90939699102105108111114117120123126129132135138141144147150153156
4 Ida Albrecktssono---------ooxoooxooxxx
21 Cajsa Edelbro---------------oo-oxooxoxxx
F17 Stav
4/6 11:00
1 Ida Albrecktsson
Haparanda SKT
06 Haparanda SKT 240 PB
210220230240250
4 Ida Albrecktssonxoxooxoxxx
F17 Längd
4/6 13:30
1 Cajsa Edelbro
Luleå FIF
06 Luleå FIF 4.99 0.0
2 Ida Albrecktsson
Haparanda SKT
06 Haparanda SKT 4.31 -0.5 =PB
123456
21 Cajsa Edelbro3.01 -0.2x 3.41 -0.14.96 -0.84.99 0.03.50 0.0
4 Ida Albrecktsson- 4.31 -0.53.96 -0.2x 4.22 0.04.31 +0.7
F17 Kula
Vikt: 3,0kg
4/6 10:50
1 Cajsa Edelbro
Luleå FIF
06 Luleå FIF 8.96
123456
21 Cajsa Edelbro8.858.558.298.968.268.55
F15 80 m
4/6 10:20
Vind: -1.8
Tot. plac.
1 Tindra Strandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 11.18 1 PB
2 Olivia Uvemo
Luleå FIF
07 Luleå FIF 11.31 2 PB
3 Elvira Stark
Riviera FI
08 Riviera FI 11.39 3 PB
4 Wilma Lundbäck
Haparanda SKT
07 Haparanda SKT 11.78 4 PB
F15 200 m
4/6 11:30
Vind: -1.3
1 Olivia Uvemo
Luleå FIF
07 Luleå FIF 28.54 PB
2 Elvira Stark
Riviera FI
08 Riviera FI 28.67 PB
Märta Hovila
Kalix Friidrott
07 Kalix Friidrott DNS
F15 800 m
4/6 10:45
1 Olivia Jonsson
Boden FI
07 Boden FI 2:37.52 PB
2 Wilma Lundbäck
Haparanda SKT
07 Haparanda SKT 3:09.33
F15 Höjd
4/6 12:00
1 Milicia Hedman Sandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 150 PB
2 Olivia Jonsson
Boden FI
07 Boden FI 135
3 Elina Nyström
Luleå FIF
07 Luleå FIF 132
126129132135138141144147150153
3 Olivia Jonssonooooxxx
48 Elina Nyströmooxxoxxx
35 Milicia Hedman Sandberg---ooooxoxxoxxx
F15 Stav
4/6 11:00
1 Wilma Lundbäck
Haparanda SKT
07 Haparanda SKT 200 PB
Milicia Hedman Sandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF x
170180190200210
35 Milicia Hedman Sandberg-xxx
7 Wilma Lundbäckoooxxoxxx
F15 Längd
4/6 13:30
1 Tindra Strandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 4.44 -0.1 PB
2 Milicia Hedman Sandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 4.24 0.0 PB
3 Olivia Jonsson
Boden FI
07 Boden FI 4.14 +0.1
4 Elvira Stark
Riviera FI
08 Riviera FI 4.12 -0.7
5 Wilma Lundbäck
Haparanda SKT
07 Haparanda SKT 4.06 -0.6
6 Olivia Uvemo
Luleå FIF
07 Luleå FIF 3.82 -0.2
123456
3 Olivia Jonsson- 4.08 -1.13.97 0.0x 4.14 +0.13.93 +0.1
35 Milicia Hedman Sandberg3.93 -0.94.09 -0.64.24 0.04.16 -0.34.06 +0.33.92 +1.2
59 Olivia Uvemo3.73 -1.13.81 +1.03.62 -0.63.36 -0.33.72 +0.63.82 -0.2
68 Elvira Stark- 4.12 -0.7x x x x
7 Wilma Lundbäck- x 4.06 -0.6x x x
55 Tindra Strandberg- 4.44 -0.14.40 -0.14.39 -0.23.97 +0.54.42 +0.5
F15 Kula
Vikt: 3,0kg
4/6 10:50
1 Milicia Hedman Sandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 8.70 PB
2 Tindra Strandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 7.88
123456
55 Tindra Strandberg7.397.647.457.177.887.52
35 Milicia Hedman Sandberg8.708.388.588.58x8.46
F15 Spjut
Vikt: 500g
4/6 12:45
1 Tindra Strandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 18.96
2 Olivia Uvemo
Luleå FIF
07 Luleå FIF 18.24
3 Milicia Hedman Sandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 16.00
123456
59 Olivia Uvemo16.4715.2615.86x18.24x
35 Milicia Hedman Sandberg12.79xx16.00x16.00
55 Tindra Strandberg13.8618.66x16.8218.96x
F13 & P13 60 m
4/6 10:10
Heat 1
Vind: -0.9
Tot. plac.
1 Axel Åhlberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 9.43 1 PB
2 Asta Strömberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 9.52 2 PB
3 Mira Åberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 9.64 3 PB
4 Kiira Kalasniemi
Haparanda SKT
10 Haparanda SKT 10.26 4
5 Ida Harming
Boden FI
09 Boden FI 11.00 7 PB
Heat 2
Vind: -3.0
Tot. plac.
1 Christina Papastergiou
Luleå FIF
10 Luleå FIF 10.31 5
2 Elias Haapalahti
Luleå FIF
10 Luleå FIF 10.99 6
3 Knut Ranheimer
Luleå FIF
10 Luleå FIF 11.38 8
Sammanställning per klass
P13
1 Axel Åhlberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 9.43
2 Elias Haapalahti
Luleå FIF
10 Luleå FIF 10.99
3 Knut Ranheimer
Luleå FIF
10 Luleå FIF 11.38
F13
1 Asta Strömberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 9.52
2 Mira Åberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 9.64
3 Kiira Kalasniemi
Haparanda SKT
10 Haparanda SKT 10.26
4 Christina Papastergiou
Luleå FIF
10 Luleå FIF 10.31
5 Ida Harming
Boden FI
09 Boden FI 11.00
P13 200 m
Vind: -1.7
1 Seved Kerttu Söderberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 32.01 PB
Knut Ranheimer
Luleå FIF
10 Luleå FIF DNS
Sammanställning per klass
P13
1 Seved Kerttu Söderberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 32.01
Knut Ranheimer
Luleå FIF
10 Luleå FIF DNS
F13 Höjd
4/6 12:00
1 Mira Åberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 132 PB
2 Kiira Kalasniemi
Haparanda SKT
10 Haparanda SKT 105
90939699102105108111114117120123126129132135
62 Mira Åberg------------oooxxx
6 Kiira Kalasniemiooooooxxx
F13 Längd
Hoppzon
4/6 13:30
1 Mira Åberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 4.03 +0.4 PB
2 Asta Strömberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 3.89 +0.8
3 Christina Papastergiou
Luleå FIF
10 Luleå FIF 3.63 +0.8
4 Ida Harming
Boden FI
09 Boden FI 3.40 -0.5 PB
5 Kiira Kalasniemi
Haparanda SKT
10 Haparanda SKT 3.34 +0.7 PB
123456
49 Christina Papastergiou3.63 +0.83.29 +0.53.28 +0.33.24 -1.03.20 +0.83.27 +0.2
6 Kiira Kalasniemi3.34 +0.73.22 -0.43.34 +0.23.12 -0.93.27 +0.33.19 +0.5
62 Mira Åberg3.93 +0.63.90 -0.64.02 +0.64.03 +0.43.95 +0.23.95 -0.5
1 Ida Harming3.21 +0.83.39 +0.93.34 +0.53.31 +0.33.30 +0.93.40 -0.5
57 Asta Strömberg3.82 +1.13.61 +0.73.89 +0.83.42 +0.33.58 -0.33.74 -0.1
F13 Kula
Vikt: 2,0kg
4/6 10:50
1 Asta Strömberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 8.98 PB
2 Mira Åberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 8.34 PB
3 Ida Harming
Boden FI
09 Boden FI 6.82 PB
123456
1 Ida Harming6.126.566.516.786.416.82
57 Asta Strömberg8.167.828.338.438.987.93
62 Mira Åberg8.347.987.978.118.027.96
F13 Spjut
Vikt: 400g
4/6 12:45
1 Asta Strömberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 22.82 PB
2 Mira Åberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 19.93
3 Ida Harming
Boden FI
09 Boden FI 12.66
123456
62 Mira Åberg17.1013.5516.9819.9316.6318.18
57 Asta Strömberg19.9821.6822.2520.2917.3722.82
1 Ida Harming11.9812.52xx12.6612.62
F11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

Män & P17 100 m
4/6 10:30
Vind: -0.4
1 Henrik Åkeblom
Upsala IF
81 Upsala IF 11.55
2 Ville Makslahti
Luleå FIF
03 Luleå FIF 11.90
3 Robin Blomgren
Riviera FI
00 Riviera FI 12.08
4 Hugo Hakeberg
Luleå FIF
06 Luleå FIF 13.30
Sammanställning per klass
P17
1 Hugo Hakeberg
Luleå FIF
06 Luleå FIF 13.30
Män
1 Henrik Åkeblom
Upsala IF
81 Upsala IF 11.55
2 Ville Makslahti
Luleå FIF
03 Luleå FIF 11.90
3 Robin Blomgren
Riviera FI
00 Riviera FI 12.08
Män 200 m
4/6 11:30
Vind: -1.7
1 Henrik Åkeblom
Upsala IF
81 Upsala IF 23.44
2 Robin Blomgren
Riviera FI
00 Riviera FI 24.53
Män 800 m
4/6 10:45
2 Mats Olsson
Morjärv SK
65 Morjärv SK 2:12.37 SB
Män Längd
4/6 13:30
1 Ville Makslahti
Luleå FIF
03 Luleå FIF 5.91 +0.5
123456
43 Ville Makslahti4.15 -0.25.69 +1.15.77 +0.15.91 +0.5x x
M22 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 100 m

P19 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 100 m

P17 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 100 m

P17 800 m
4/6 10:45
1 Joel Bergenstråle
Luleå FIF
06 Luleå FIF 2:10.72 PB
P17 Stav
4/6 11:00
1 Hugo Hakeberg
Luleå FIF
06 Luleå FIF 270 PB
200210220230240250260270280
31 Hugo Hakebergo-o-oooxoxxx
P17 Längd
4/6 13:30
1 Hugo Hakeberg
Luleå FIF
06 Luleå FIF 5.07 -0.1 PB
123456
31 Hugo Hakeberg3.43 -0.83.72 -0.24.54 -1.73.67 -0.15.07 -0.1x
P17 Slägga
Vikt: 5,0kg
4/6 12:00
1 Anton Strömberg
Luleå FIF
06 Luleå FIF 49.46
123456
56 Anton Strömberg-x48.52x49.46x
P15 80 m
4/6 10:20
Vind: -2.4
1 Melker Tuvemyr
Kalix Friidrott
07 Kalix Friidrott 10.92
2 Alve Leden
Luleå FIF
07 Luleå FIF 11.85
P15 200 m
4/6 11:30
Vind: -1.7
1 Melker Tuvemyr
Kalix Friidrott
07 Kalix Friidrott 27.72
P15 800 m
4/6 10:45
1 Melker Tuvemyr
Kalix Friidrott
07 Kalix Friidrott 2:36.44
P15 Höjd
4/6 12:00
1 Alve Leden
Luleå FIF
07 Luleå FIF 150 PB
135138141144147150153
39 Alve Ledenooooxooxxx
P15 Längd
4/6 13:30
1 Alve Leden
Luleå FIF
07 Luleå FIF 4.46 +1.0 PB
123456
39 Alve Leden4.17 -0.24.23 0.04.46 +1.04.33 -0.24.28 +0.44.26 +0.5
P13 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med F13 60 m

P13 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med F13 200 m

P13 800 m
4/6 10:45
1 Seved Kerttu Söderberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 2:50.90
2 Arvid Lundblom
Kalix Friidrott
10 Kalix Friidrott 2:53.07
P13 Höjd
4/6 12:00
1 Elias Haapalahti
Luleå FIF
10 Luleå FIF 114
2 Knut Ranheimer
Luleå FIF
10 Luleå FIF 111
90939699102105108111114117
51 Knut Ranheimerooooooooxxx
71 Elias Haapalahtioooooooxxooxxx
P13 Stav
4/6 11:00
1 Axel Åhlberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 180
140150160170180190
63 Axel Åhlbergoooooxxx
P13 Längd
Hoppzon
4/6 13:30
1 Axel Åhlberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 3.59 -0.1
2 Elias Haapalahti
Luleå FIF
10 Luleå FIF 3.31 +0.8
123456
71 Elias Haapalahti3.24 +1.53.16 -0.53.31 +0.83.08 +0.43.18 +0.73.27 +0.2
63 Axel Åhlberg3.53 +1.13.32 +0.33.51 +0.53.59 -0.13.38 +0.83.57 +0.8
P13 Kula
Vikt: 3,0kg
4/6 10:50
Knut Ranheimer
Luleå FIF
10 Luleå FIF -
123456
51 Knut Ranheimer------
P13 Spjut
Vikt: 400g
4/6 12:45
1 Axel Åhlberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 22.72
123456
63 Axel Åhlberg17.5919.4918.6422.7220.5318.81
P11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.