Resultater Inomhus-SM

Atleticum, Malmö   2021-02-19 - 2021-02-21

Arrangör: Malmö AI Tävlingsledare: Annika Hovang Senast uppdaterad: 2021-02-22 18:54:35
2021-02-19 2021-02-20 2021-02-21 Alla dagar
Kvinnor 60 m Försök
20/2 11:40
Heat 1
1 Nikki Anderberg
Malmö AI
02 Malmö AI 7.48 Q 7.48
2 Irene Ekelund
Spårvägens FK
97 Spårvägens FK 7.52 Q
3 Emma Jansson
KFUM Örebro
97 KFUM Örebro 7.56 q
4 Emelie Rantzow
IK Ymer
98 IK Ymer 7.62 q
5 Maja Maunsbach
IFK Lund
01 IFK Lund 7.66 q PB
6 Josefin Nilsson
Kalmar SK
94 Kalmar SK 7.80
Heat 2
1 Claudia Payton
Ullevi FK
98 Ullevi FK 7.30 Q PB
2 Elin Östlund
KFUM Örebro
91 KFUM Örebro 7.48 Q 7.48
3 Julia Henriksson
IFK Helsingborg
00 IFK Helsingborg 7.49 q SB
4 Ida Staafgård
Malmö AI
03 Malmö AI 7.68
5 Emilia Kjellberg
IF Göta
96 IF Göta 7.91
Kvinnor 60 m
20/2 14:15
1 Claudia Payton
Ullevi FK
98 Ullevi FK 7.30 PB
2 Julia Henriksson
IFK Helsingborg
00 IFK Helsingborg 7.46 PB
3 Nikki Anderberg
Malmö AI
02 Malmö AI 7.48
4 Irene Ekelund
Spårvägens FK
97 Spårvägens FK 7.51
5 Elin Östlund
KFUM Örebro
91 KFUM Örebro 7.52
6 Emma Jansson
KFUM Örebro
97 KFUM Örebro 7.60
7 Emelie Rantzow
IK Ymer
98 IK Ymer 7.62
8 Maja Maunsbach
IFK Lund
01 IFK Lund 7.63 PB
Kvinnor 200 m Försök
20/2 18:50
Heat 1
1 Julia Henriksson
IFK Helsingborg
00 IFK Helsingborg 24.58 q
2 Elvira Tanderud
Ullevi FK
04 Ullevi FK 24.64 q
Heat 2
1 Moa Hjelmer
Spårvägens FK
90 Spårvägens FK 23.95 q
2 Denise Eriksson
Örgryte IS
98 Örgryte IS 24.17 q SB
3 Ida Staafgård
Malmö AI
03 Malmö AI 25.10
Heat 3
1 Daniella Busk
Malmö AI
93 Malmö AI 24.01 q
2 Emma Jansson
KFUM Örebro
97 KFUM Örebro 24.34 q
3 Emelie Rantzow
IK Ymer
98 IK Ymer 24.75 q
Heat 4
1 Lisa Lilja
Ullevi FK
96 Ullevi FK 24.31 q
2 Wilma Rosenquist
Malmö AI
01 Malmö AI 25.13
3 Pernilla Nilsson
IFK Trelleborg
92 IFK Trelleborg 25.69
Kvinnor 200 m
21/2 13:35
A-Final
1 Moa Hjelmer
Spårvägens FK
90 Spårvägens FK 23.74 SB
2 Daniella Busk
Malmö AI
93 Malmö AI 23.90
3 Denise Eriksson
Örgryte IS
98 Örgryte IS 24.28
4 Lisa Lilja
Ullevi FK
96 Ullevi FK 24.54
B-Final
1 Emma Jansson
KFUM Örebro
97 KFUM Örebro 24.18 PB
2 Elvira Tanderud
Ullevi FK
04 Ullevi FK 24.75
3 Emelie Rantzow
IK Ymer
98 IK Ymer 24.88
Julia Henriksson
IFK Helsingborg
00 IFK Helsingborg DNS
Kvinnor 400 m Försök
20/2 13:00
Heat 1
1 Amanda Holmberg
Lidköpings IS
98 Lidköpings IS 56.44 Q
2 Hanna Karlsson
IF Göta
03 IF Göta 56.85 q PB
3 Vendela Rydbäck
IFK Växjö
97 IFK Växjö 57.10
Heat 2
1 Moa Hjelmer
Spårvägens FK
90 Spårvägens FK 54.72 Q SB
2 Josephine Risberg Thoor
IFK Helsingborg
95 IFK Helsingborg 58.52
Tuvalisa Rosenquist
Tjalve IF Norrköping
02 Tjalve IF Norrköping DNF
Heat 3
1 Linnea Killander
Malmö AI
93 Malmö AI 56.86 Q
2 Ebba Svantesson
Upsala IF
97 Upsala IF 57.26
3 Ebba Åhman
IK Ymer
02 IK Ymer 57.88
Kvinnor 400 m
21/2 15:45
1 Moa Hjelmer
Spårvägens FK
90 Spårvägens FK 54.91 SB
2 Amanda Holmberg
Lidköpings IS
98 Lidköpings IS 56.30 56.291
3 Hanna Karlsson
IF Göta
03 IF Göta 56.30 PB 56.300
4 Linnea Killander
Malmö AI
93 Malmö AI 56.99
Kvinnor 800 m Försök
19/2 18:40
Heat 1
1 Lovisa Lindh
Ullevi FK
91 Ullevi FK 2:10.08 Q
2 Madeleine Björlin-Delmar
IFK Göteborg
96 IFK Göteborg 2:10.63 Q
3 Lova Perman
IF Göta
03 IF Göta 2:11.34 q
4 Saga Provci
IFK Göteborg
04 IFK Göteborg 2:13.24
5 Maria Freij
Malmö AI
98 Malmö AI 2:14.38 PB
Heat 2
1 Alice Magnell Millan
Eskilstuna FI
05 Eskilstuna FI 2:09.78 Q
2 Gaël de Coninck
Sävedalens AIK
01 Sävedalens AIK 2:10.90 Q
3 Elvira Bredin
Turebergs FK
03 Turebergs FK 2:12.78 q
4 Greta Graziani
Täby IS
94 Täby IS 2:13.32 SB
5 Anna Silvander
Hässelby SK
93 Hässelby SK 2:13.56
6 Klara Frih
Åsbro GOIF
02 Åsbro GOIF 2:17.60 SB
Kvinnor 800 m
20/2 15:20
1 Lovisa Lindh
Ullevi FK
91 Ullevi FK 2:03.77
2 Gaël de Coninck
Sävedalens AIK
01 Sävedalens AIK 2:05.81 SB
3 Alice Magnell Millan
Eskilstuna FI
05 Eskilstuna FI 2:07.06 PB
4 Madeleine Björlin-Delmar
IFK Göteborg
96 IFK Göteborg 2:08.55 PB
5 Lova Perman
IF Göta
03 IF Göta 2:09.88 PB
6 Elvira Bredin
Turebergs FK
03 Turebergs FK 2:11.14
Kvinnor 1500 m
21/2 14:30
1 Samrawit Mengsteab
Hälle IF
90 Hälle IF 4:20.33
2 Alice Magnell Millan
Eskilstuna FI
05 Eskilstuna FI 4:20.51 PB
3 Linn Nilsson
Hälle IF
90 Hälle IF 4:20.56
4 Gaël de Coninck
Sävedalens AIK
01 Sävedalens AIK 4:23.01 PB
5 Nora Lundin
Hammarby IF
03 Hammarby IF 4:23.56
6 Olivia Weslien
IF Göta
97 IF Göta 4:24.19 PB
7 Sara Christiansson
Sävedalens AIK
97 Sävedalens AIK 4:24.48 PB
8 Anna Silvander
Hässelby SK
93 Hässelby SK 4:24.58 SB
9 Elsa Wallenius
Västerås FK
01 Västerås FK 4:29.89 PB
10 Saga Provci
IFK Göteborg
04 IFK Göteborg 4:31.37
11 Johanna Larsson
Örgryte IS
93 Örgryte IS 4:33.65 PB
12 Madeleine Björlin-Delmar
IFK Göteborg
96 IFK Göteborg 4:34.94 PB
Kvinnor 3000 m
19/2 16:40
1 Meraf Bahta
Hälle IF
89 Hälle IF 9:08.56
2 Samrawit Mengsteab
Hälle IF
90 Hälle IF 9:09.73
3 Linn Nilsson
Hälle IF
90 Hälle IF 9:09.82
4 Sara Christiansson
Sävedalens AIK
97 Sävedalens AIK 9:12.06
5 Lisa Bergdahl
Sävedalens AIK
95 Sävedalens AIK 9:41.76 PB
6 Elsa Wallenius
Västerås FK
01 Västerås FK 9:44.72
7 Emma Bjessmo
IFK Lidingö
95 IFK Lidingö 9:45.30
8 Moa Enmark
Göteborg-Majorna OK
94 Göteborg-Majorna OK 9:46.49 PB
9 Charlotte Andersson
IFK Umeå
85 IFK Umeå 9:47.29
10 Liduina van Sitteren
Örebro AIK
89 Örebro AIK 9:47.85 PB
11 Johanna Larsson
Örgryte IS
93 Örgryte IS 9:52.09
12 Alva Olsson
IK Akele
89 IK Akele 9:53.97 PB
Moa Rothman
Västerås FK
96 Västerås FK DNF
Kvinnor 60 m häck Försök
Höjd: 84,0cm
21/2 11:45
Heat 1
1 Julia Wennersten
IK Ymer
01 IK Ymer 8.30 Q
2 Amanda Holmberg
Lidköpings IS
98 Lidköpings IS 8.61 Q 8.603
3 Tess Hertz Saebbö
Göteborgs KIK
98 Göteborgs KIK 8.61 q 8.606
4 Jonna Lindéen
Kalmar SK
96 Kalmar SK 8.64 q SB
5 Elin Lindeblad
Kalmar SK
95 Kalmar SK 8.65 q PB
Heat 2
1 Maja Maunsbach
IFK Lund
01 IFK Lund 8.40 Q PB
2 Tilde Johansson
Falkenbergs IK
01 Falkenbergs IK 8.48 Q
3 Estelle Montler
Ullevi FK
91 Ullevi FK 8.68 q
4 Ebba Åhman
IK Ymer
02 IK Ymer 8.72
5 Maria Södergren
Täby IS
98 Täby IS 8.94
Kvinnor 60 m häck
Höjd: 84,0cm
21/2 14:50
1 Julia Wennersten
IK Ymer
01 IK Ymer 8.38
2 Tess Hertz Saebbö
Göteborgs KIK
98 Göteborgs KIK 8.53
3 Amanda Holmberg
Lidköpings IS
98 Lidköpings IS 8.60
4 Estelle Montler
Ullevi FK
91 Ullevi FK 8.64 SB
5 Tilde Johansson
Falkenbergs IK
01 Falkenbergs IK 8.66
6 Elin Lindeblad
Kalmar SK
95 Kalmar SK 8.71
Maja Maunsbach
IFK Lund
01 IFK Lund DNF
Jonna Lindéen
Kalmar SK
96 Kalmar SK DNS
Kvinnor Höjd
21/2 12:30
1 Maja Nilsson
Örgryte IS
99 Örgryte IS 191 PB
2 Sofie Skoog
IF Göta
90 IF Göta 185
3 Louise Ekman
Gefle IF
97 Gefle IF 183 SB
4 Matilda Nilsson
IFK Lund
93 IFK Lund 180
5 Evelina Erlandsson
IF Göta
94 IF Göta 177
6 Klara Rådbo
Hässelby SK
01 Hässelby SK 169
159164169174177180183185187189191193
5 Louise Ekman--oooooxxx
275 Maja Nilsson----oooo-xoxoxxx
57 Evelina Erlandsson--oxooxxx-
47 Klara Rådboooxxoxxx
84 Matilda Nilsson--xoxooxxoxxx
66 Sofie Skoog----oooo-xxx
Kvinnor Stav
20/2 13:10
1 Michaela Meijer
Örgryte IS
93 Örgryte IS 447 SB
2 Linnea Jönsson
IFK Helsingborg
99 IFK Helsingborg 420
3 Sara Winberg
Täby IS
04 Täby IS 420 =PB
4 Gabriella Jönsson
IFK Helsingborg
01 IFK Helsingborg 402
5 Ellen Olsson
Wärnamo SK
97 Wärnamo SK 391 SB
6 Malin Dahlström
Örgryte IS
89 Örgryte IS 391 SB
Freja Andersdotter
Malmö AI
01 Malmö AI x
346361376391402413420427432447460
76 Gabriella Jönsson--oooxxx
255 Ellen Olsson---xoxxx
77 Linnea Jönsson--oooooxxx
264 Malin Dahlström--oxxoxxx
274 Michaela Meijer--------ooxxx
121 Freja Andersdotterxxx
207 Sara Winberg---oxoxxooxxx
Kvinnor Längd
20/2 15:40
1 Khaddi Sagnia
Ullevi FK
94 Ullevi FK 6.64
2 Malin Marmbrandt
Västerås FK
85 Västerås FK 6.39 PB
3 Kaiza Karlén
IF Göta
98 IF Göta 6.28
4 Tilde Johansson
Falkenbergs IK
01 Falkenbergs IK 6.15
5 Jenny Lestander
Örgryte IS
98 Örgryte IS 6.13
6 Sandra Törnros
Spårvägens FK
95 Spårvägens FK 6.00 SB
7 Tess Hertz Saebbö
Göteborgs KIK
98 Göteborgs KIK 5.97 SB
8 Emilia Hammarström
Mölndals AIK
96 Mölndals AIK 5.90
9 Klara Rådbo
Hässelby SK
01 Hässelby SK 5.70
10 Jonna Lindéen
Kalmar SK
96 Kalmar SK 5.66
11 Freja Andersdotter
Malmö AI
01 Malmö AI 5.48 SB
12 Emilia Kjellberg
IF Göta
96 IF Göta 5.41
Amanda Hansson
Hässelby SK
99 Hässelby SK DNS
123456
151 Emilia Hammarström5.645.635.90xxx
273 Jenny Lestander5.786.045.98xx6.13
121 Freja Andersdotter2.185.485.48
58 Kaiza Karlén6.22x6.065.976.286.23
108 Jonna Lindéen5.455.665.60
47 Klara Rådbo5.385.585.70
180 Sandra Törnros5.946.00----
7 Tess Hertz Saebbö4.78x5.74x5.925.97
224 Khaddi Sagnia6.57xx6.37x6.64
40 Amanda HanssonDNS
250 Malin Marmbrandt6.34xx6.246.216.39
3 Tilde Johanssonxx5.875.85x6.15
60 Emilia Kjellbergx5.41x
Kvinnor Tresteg
21/2 11:20
1 Maja Åskag
Råby-Rekarne FIF
02 Råby-Rekarne FIF 13.67 PB
2 Aina Griksaite
Spårvägens FK
94 Spårvägens FK 13.34 PB
3 Rebecka Abrahamsson
Örgryte IS
94 Örgryte IS 13.23
4 Malin Marmbrandt
Västerås FK
85 Västerås FK 12.82
5 Jenny Lestander
Örgryte IS
98 Örgryte IS 12.60 SB
6 Emma Ehrlin
Hammarby IF
93 Hammarby IF 12.00
7 Klara Rådbo
Hässelby SK
01 Hässelby SK 11.97 PB
8 Thilda Särnevång
Upsala IF
96 Upsala IF 11.86
9 Lisa Weyhenmeyer
Upsala IF
00 Upsala IF 11.58
10 Amanda Hjalmarsson
IFK Växjö
97 IFK Växjö 11.38 SB
11 Elvira Richardsson
Göteborgs KIK
96 Göteborgs KIK 11.22 SB
123456
258 Rebecka Abrahamsson13.2313.1213.1513.0113.0213.07
243 Lisa Weyhenmeyer11.58x11.56
240 Thilda Särnevång11.3011.3411.6411.6511.8611.85
8 Elvira Richardssonx11.2211.20
10 Emma Ehrlin11.98x12.00x11.77x
159 Maja Åskag13.3513.52x13.3913.2613.67
171 Aina Griksaite13.1913.03x13.14x13.34
47 Klara Rådbo11.7511.9711.8610.2811.8211.90
273 Jenny Lestanderx12.6011.7112.1212.17x
93 Amanda Hjalmarsson11.38xx
250 Malin Marmbrandt12.73x12.6212.82xx
Kvinnor Kula
Vikt: 4,0kg
19/2 17:05
1 Fanny Roos
Malmö AI
95 Malmö AI 18.51
2 Sara Lennman
Spårvägens FK
96 Spårvägens FK 16.91
3 Frida Åkerström
Hässelby SK
90 Hässelby SK 16.77
4 Axelina Johansson
Hässelby SK
00 Hässelby SK 16.72
5 Mathilda Eriksson
Malmö AI
98 Malmö AI 13.48
6 Emilia Malmehed
IF Göta
01 IF Göta 13.43
7 Victoria Engström Kindmark
Upsala IF
97 Upsala IF 13.39 PB
8 Sophie Reid
IK Ymer
02 IK Ymer 12.71
9 Erika Wärff
Malmö AI
00 Malmö AI 12.40
123456
44 Axelina Johansson15.9716.1616.1516.6915.1816.72
229 Victoria Engström Kindmark12.4012.6913.3912.28x12.74
175 Sara Lennman16.61x16.2916.91x16.68
62 Emilia Malmehed13.43xx13.14xx
140 Fanny Roos17.38x18.5118.1117.8518.32
146 Erika Wärff12.4012.3312.03
103 Sophie Reid12.3312.3512.7112.6512.1112.06
51 Frida Åkerström16.6016.5516.4416.7716.2316.49
127 Mathilda Eriksson12.94xxx12.7913.48
Kvinnor Viktkastning
Vikt: 9,08kg
20/2 17:45
1 Ida Storm
Malmö AI
91 Malmö AI 23.42 SB
2 Eleni Larsson
Spårvägens FK
93 Spårvägens FK 20.77
3 Grete Ahlberg
Hammarby IF
98 Hammarby IF 20.58 PB
4 Sara Forssell
Motala AIF
00 Motala AIF 19.67
5 Linnea Jönsson
Upsala IF
95 Upsala IF 18.90
6 Rebecka Hallerth
Spårvägens FK
96 Spårvägens FK 18.14 PB
7 Kajsa Wennberg
Upsala IF
96 Upsala IF 17.94
8 Kristina Andersson
Råby-Rekarne FIF
91 Råby-Rekarne FIF 17.48 SB
9 Hillevi Carlsson
Hässelby SK
02 Hässelby SK 17.12 PB
10 Emma Holmgren Löf
Upsala IF
02 Upsala IF 16.18
11 Molly Broback
Sävedalens AIK
01 Sävedalens AIK 16.11
12 Axelina Johansson
Hässelby SK
00 Hässelby SK 15.89
123456
174 Eleni Larsson19.9319.1320.7719.6519.47x
158 Kristina Anderssonx15.9217.24x17.48x
187 Molly Broback16.0716.1115.30
44 Axelina Johansson15.8915.47x
231 Emma Holmgren Löf16.1815.8615.86
9 Grete Ahlberg18.5720.11x19.3820.1520.58
148 Sara Forssell18.02xx19.0919.6718.96
232 Linnea Jönsson17.2017.5818.1818.90xx
145 Ida Storm20.4022.0222.7023.1023.4222.57
34 Hillevi Carlsson16.3716.4817.12
242 Kajsa Wennbergx17.9417.9117.7417.23x
172 Rebecka Hallerth17.8517.1817.6618.1417.61x
Män 60 m Försök
20/2 12:00
Heat 1
1 Odain Rose
Spårvägens FK
92 Spårvägens FK 6.77 Q =SB
2 Tom Kling-Baptiste
Huddinge AIS
90 Huddinge AIS 6.88 Q
3 Viktor Thor
Strands IF
00 Strands IF 6.90 q
4 William Thor
Strands IF
00 Strands IF 6.93 q
5 Simon Plesse
Upsala IF
02 Upsala IF 6.94 q 6.932
6 Simon Sharapo
KFUM Örebro
01 KFUM Örebro 6.98 PB 6.98
7 Tarley Allison
Mölndals AIK
97 Mölndals AIK 6.99
8 Omar Chaaban
IFK Helsingborg
00 IFK Helsingborg 7.05 SB
Heat 2
1 Henrik Larsson
IF Göta
99 IF Göta 6.71 Q
2 Thomas Jones
IFK Växjö
01 IFK Växjö 6.83 Q
3 Adam Denguir
Ullevi FK
94 Ullevi FK 6.92 q
4 Austin Hamilton
Malmö AI
97 Malmö AI 6.94 6.938
5 Patrik Andersson
Ullevi FK
91 Ullevi FK 6.98 6.98
=6 Jean-Christian Zirignon
Malmö AI
95 Malmö AI 7.01 7.01
=6 Björn Boström
IFK Lund
87 IFK Lund 7.01 SB 7.01
Män 60 m
20/2 14:20
1 Odain Rose
Spårvägens FK
92 Spårvägens FK 6.73 SB
2 Henrik Larsson
IF Göta
99 IF Göta 6.74
3 Thomas Jones
IFK Växjö
01 IFK Växjö 6.83
4 Viktor Thor
Strands IF
00 Strands IF 6.84 PB
5 Simon Plesse
Upsala IF
02 Upsala IF 6.87
6 William Thor
Strands IF
00 Strands IF 6.89 PB
7 Tom Kling-Baptiste
Huddinge AIS
90 Huddinge AIS 6.90 6.893
8 Adam Denguir
Ullevi FK
94 Ullevi FK 6.90 6.896
Män 200 m Försök
20/2 19:25
Heat 1
1 Desmond Rogo
Upsala IF
96 Upsala IF 21.88 q =SB
2 Rafael Tejada de Leon
Ullevi FK
02 Ullevi FK 22.26 q
Heat 2
1 Dennis Otieno
Hammarby IF
91 Hammarby IF 21.92 q SB
2 Filip Schwartz
Mölndals AIK
98 Mölndals AIK 21.97 q
3 Viktor Bondesson
Malmö AI
98 Malmö AI 22.56
Heat 3
1 Emil Johansson
Turebergs FK
02 Turebergs FK 21.79 q
2 Alexander Andreasson
Örgryte IS
99 Örgryte IS 22.03 q
3 Omar Chaaban
IFK Helsingborg
00 IFK Helsingborg 22.65
Heat 4
1 Kasper Kadestål
Malmö AI
99 Malmö AI 21.75 q
2 Nils Thornberg
Ullevi FK
94 Ullevi FK 22.22 q
Olle Forslin
Hässelby SK
93 Hässelby SK DNS
Män 200 m
21/2 13:20
A-Final
1 Kasper Kadestål
Malmö AI
99 Malmö AI 21.61
2 Emil Johansson
Turebergs FK
02 Turebergs FK 21.76
3 Desmond Rogo
Upsala IF
96 Upsala IF 22.09
4 Dennis Otieno
Hammarby IF
91 Hammarby IF 22.23
B-Final
1 Alexander Andreasson
Örgryte IS
99 Örgryte IS 21.95 PB
2 Filip Schwartz
Mölndals AIK
98 Mölndals AIK 22.08
3 Nils Thornberg
Ullevi FK
94 Ullevi FK 22.48
4 Rafael Tejada de Leon
Ullevi FK
02 Ullevi FK 22.88
Män 400 m Försök
20/2 13:30
Heat 1
1 Anders Pihlblad
Örgryte IS
98 Örgryte IS 48.28 q
2 Nick Ekelund-Arenander
Malmö AI
89 Malmö AI 48.64 q
3 Samuel Wiik
Örgryte IS
98 Örgryte IS 50.13 SB
Heat 2
1 Emil Johansson
Turebergs FK
02 Turebergs FK 48.01 q
2 Johan Claeson
IFK Växjö
01 IFK Växjö 49.06 q
3 Anton Bertilsson
IFK Växjö
99 IFK Växjö 49.48
Heat 3
1 Carl Bengtström
Örgryte IS
00 Örgryte IS 47.63 q
2 Vidar Stenqvist
Örgryte IS
00 Örgryte IS 49.09 q PB
3 Anton Sigurdsson
Malmö AI
96 Malmö AI 49.49
Heat 4
1 Erik Martinsson
Upsala IF
96 Upsala IF 48.26 q SB
2 Karl Wållgren
Örgryte IS
01 Örgryte IS 48.87 q
3 Martin Selin
Ullevi FK
95 Ullevi FK 50.53 SB
4 Gustav Karlsson
Örgryte IS
00 Örgryte IS 50.91
Män 400 m
21/2 15:35
A-Final
1 Carl Bengtström
Örgryte IS
00 Örgryte IS 46.59 MR
2 Emil Johansson
Turebergs FK
02 Turebergs FK 47.97
3 Erik Martinsson
Upsala IF
96 Upsala IF 48.20 SB
4 Anders Pihlblad
Örgryte IS
98 Örgryte IS 48.32
B-Final
1 Karl Wållgren
Örgryte IS
01 Örgryte IS 48.78
2 Johan Claeson
IFK Växjö
01 IFK Växjö 48.96
3 Nick Ekelund-Arenander
Malmö AI
89 Malmö AI 49.17
Vidar Stenqvist
Örgryte IS
00 Örgryte IS DNS
Män 800 m
19/2 19:20
1 Andreas Kramer
Ullevi FK
97 Ullevi FK 1:49.19
2 Joakim Andersson
Spårvägens FK
92 Spårvägens FK 1:49.84
3 Felix Francois
Örgryte IS
90 Örgryte IS 1:50.18
4 Yared Kidane
Eskilstuna FI
99 Eskilstuna FI 1:51.23
5 Benjamin Åberg
Hälle IF
95 Hälle IF 1:52.58
6 Alexander Lundskog
Ullevi FK
96 Ullevi FK 1:54.89
7 Erik Rosqvist
Upsala IF
98 Upsala IF 1:58.85
Män 1500 m Försök
20/2 17:45
Heat 1
1 Gustav Berlin
Hässelby SK
95 Hässelby SK 3:49.16 Q
2 Leo Magnusson
Sävedalens AIK
98 Sävedalens AIK 3:49.20 Q
3 Alexander Nilsson
Mölndals AIK
95 Mölndals AIK 3:49.48 Q
4 Abdelfath Yassin
Spårvägens FK
95 Spårvägens FK 3:50.89 PB
5 Emil Danielsson
Spårvägens FK
97 Spårvägens FK 3:51.49
6 Jonatan Gustafsson
KFUM Örebro
99 KFUM Örebro 3:55.20 PB
7 Jonathan Grahn
Mölndals AIK
04 Mölndals AIK 3:56.50
8 Hampus Börjesson
Ullevi FK
94 Ullevi FK 3:57.22
9 Anders Grahl
Hälle IF
87 Hälle IF 4:01.73
10 Erik Djurberg
Hässelby SK
97 Hässelby SK 4:04.38
Heat 2
1 Johan Rogestedt
Stenungsunds FI
93 Stenungsunds FI 3:47.83 Q
2 Robin Rohlén
IFK Umeå
90 IFK Umeå 3:48.15 Q SB
3 Efrem Brhane
Västerås FK
94 Västerås FK 3:48.46 Q PB
4 Estifanos Faid
Spårvägens FK
92 Spårvägens FK 3:48.74 q PB
5 Samuel Pihlström
Hälle IF
01 Hälle IF 3:48.76 q
6 Arvid Öhrn
Hälle IF
94 Hälle IF 3:48.95
7 Sharmarke Ahmed
Hälle IF
02 Hälle IF 3:51.92
8 Miguel Palm
Mölndals AIK
98 Mölndals AIK 3:52.96
9 Axel Djurberg
Hässelby SK
99 Hässelby SK 3:53.36
10 Omar Nuur
IFK Växjö
01 IFK Växjö 4:00.68
Män 1500 m
21/2 14:15
1 Johan Rogestedt
Stenungsunds FI
93 Stenungsunds FI 3:50.52
2 Robin Rohlén
IFK Umeå
90 IFK Umeå 3:51.76
3 Samuel Pihlström
Hälle IF
01 Hälle IF 3:51.87
4 Estifanos Faid
Spårvägens FK
92 Spårvägens FK 3:52.01 PB
5 Alexander Nilsson
Mölndals AIK
95 Mölndals AIK 3:52.07
6 Efrem Brhane
Västerås FK
94 Västerås FK 3:52.28
7 Gustav Berlin
Hässelby SK
95 Hässelby SK 3:52.32
8 Leo Magnusson
Sävedalens AIK
98 Sävedalens AIK 3:52.49
Män 3000 m
19/2 16:55
A-Final
Tot. plac.
1 Vidar Johansson
Sävedalens AIK
96 Sävedalens AIK 8:03.63 1
2 Mohammad Reza
Spårvägens FK
89 Spårvägens FK 8:04.18 2
3 Suldan Hassan
Ullevi FK
98 Ullevi FK 8:04.81 3
4 Jonatan Fridolfsson
Sävedalens AIK
92 Sävedalens AIK 8:05.81 4
5 Oliver Löfqvist
Spårvägens FK
98 Spårvägens FK 8:08.64 5
6 Jonatan Gustafsson
KFUM Örebro
99 KFUM Örebro 8:09.56 6 PB
7 Emil Danielsson
Spårvägens FK
97 Spårvägens FK 8:11.12 7
8 Anders Grahl
Hälle IF
87 Hälle IF 8:12.43 8 PB
9 Archibald Casteel
Spårvägens FK
96 Spårvägens FK 8:12.77 9
10 Axel Djurberg
Hässelby SK
99 Hässelby SK 8:13.26 10
11 John Börjesson
Spårvägens FK
92 Spårvägens FK 8:21.63 15
John Foitzik
Spårvägens FK
91 Spårvägens FK DNF
B-Final
Tot. plac.
1 Omar Nuur
IFK Växjö
01 IFK Växjö 8:14.44 11 PB
2 Samuel Russom
Hässelby SK
93 Hässelby SK 8:15.13 12 PB
3 Martin Regborn
KFUM Örebro
92 KFUM Örebro 8:15.56 13 PB
4 Johan Fagerberg
Spårvägens FK
92 Spårvägens FK 8:15.91 14 PB
5 Max Peter Bejmer
IFK Göteborg
92 IFK Göteborg 8:25.61 16
6 Håvard Sandstad Eidsmo
IFK Göteborg
98 IFK Göteborg 8:27.90 17
Erik Djurberg
Hässelby SK
97 Hässelby SK DNF
C-Final
Tot. plac.
1 Daniel Gleimar
Spårvägens FK
92 Spårvägens FK 8:35.31 18
2 Wilhelm Bergentz
KFUM Örebro
02 KFUM Örebro 8:36.34 19
3 Nils Spetz
Spårvägens FK
91 Spårvägens FK 8:49.00 20
4 Fredrik Uhrbom
Spårvägens FK
77 Spårvägens FK 8:50.49 21
5 Albin Wallenius
Västerås FK
03 Västerås FK 9:16.78 22
Tim Sundström
KFUM Örebro
89 KFUM Örebro DNF
Män 60 m häck Försök
Höjd: 106,7cm
21/2 12:20
Heat 1
1 Petter Gustafsson
Örgryte IS
94 Örgryte IS 8.01 Q
2 Elias Martinsson
Mölndals AIK
97 Mölndals AIK 8.03 Q
3 Staffan Risberg
Turebergs FK
99 Turebergs FK 8.24 q PB 8.233
4 Hannes Kvist Wirdmo
Högby IF
94 Högby IF 8.24 q =SB 8.240
5 Rasmus Elfgaard
Högby IF
94 Högby IF 8.28 q
Heat 2
1 Max Hrelja
Malmö AI
98 Malmö AI 7.74 Q PB
2 Anton Levin
Malmö AI
92 Malmö AI 8.07 Q SB
3 Oscar Hjerm
KA2 IF
97 KA2 IF 8.19 q SB
4 Amir Shaker
Hammarby IF
89 Hammarby IF 8.33
5 Sidrak Afework
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 8.35
Män 60 m häck
Höjd: 106,7cm
21/2 15:10
1 Max Hrelja
Malmö AI
98 Malmö AI 7.73 PB
2 Petter Gustafsson
Örgryte IS
94 Örgryte IS 7.98
3 Anton Levin
Malmö AI
92 Malmö AI 8.06 SB
4 Staffan Risberg
Turebergs FK
99 Turebergs FK 8.23 PB
5 Oscar Hjerm
KA2 IF
97 KA2 IF 8.24 SB
6 Rasmus Elfgaard
Högby IF
94 Högby IF 8.31
7 Hannes Kvist Wirdmo
Högby IF
94 Högby IF 8.33
8 Elias Martinsson
Mölndals AIK
97 Mölndals AIK 11.52
Män Höjd
20/2 16:00
1 Fabian Delryd
Täby IS
96 Täby IS 217 SB
2 Emil Uhlin
Falu IK
00 Falu IK 211 SB
3 Arvid Ryberg
IF Göta
98 IF Göta 208 =PB
4 Oskar Lundqvist
Upsala IF
97 Upsala IF 205
5 Melwin Lycke Holm
Kils AIK
04 Kils AIK 201
6 Samuel Fransson
Malmö AI
00 Malmö AI 201 PB
185191197201205208211213215217220
65 Arvid Ryberg--oxooxoxx-x
234 Oskar Lundqvist-oooxoxxx
118 Melwin Lycke Holmooooxxx
202 Fabian Delryd----oooo-xoxxx
4 Emil Uhlin--ooooxoxxx
128 Samuel Fransson-oxoxoxx-
Män Stav
19/2 17:30
1 Melker Svärd Jacobsson
Örgryte IS
94 Örgryte IS 540 SB
2 Robin Jacobsson
Ullevi FK
98 Ullevi FK 510 =PB
3 Emil Carlsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 503 PB
4 Marcus Nilsson
Högby IF
91 Högby IF 503 SB
5 Carl Sténson
Hellas FK
93 Hellas FK 496 SB
6 William Asker
Örgryte IS
04 Örgryte IS 476
7 Linus Jönsson
Tjalve IF Norrköping
05 Tjalve IF Norrköping 462
8 Micael Fagö
IFK Växjö
94 IFK Växjö 462
=9 Magnus Herstedt
Malmö AI
98 Malmö AI 462
=9 Fredrik Samuelsson
Hässelby SK
95 Hässelby SK 462
Jonas Asplund
IFK Märsta
73 IFK Märsta x
Carl-Einar Söderström Eskonniemi
Hellas FK
99 Hellas FK x
448462476486496503510515520525540555
17 Carl Sténson---oxox-xx
92 Micael Fagöxooxxx
216 Robin Jacobsson--oooxoo-xxx
90 Emil Carlsson--oxoxxooxxx
132 Magnus Herstedtoxoxxx
280 Melker Svärd Jacobsson---------xoxoxxx
54 Marcus Nilsson-oooxoxxoxxx
85 Jonas Asplund-xxx
260 William Askerooxox-x-x
194 Linus Jönssonooxxx
48 Fredrik Samuelsson-xoxxx
18 Carl-Einar Söderström Eskonniemi--xxx
Män Längd
21/2 13:30
A-pool
Tot. plac.
1 Thobias Montler
Malmö AI
96 Malmö AI 8.13 1 SB
2 Jesper Hellström
Hässelby SK
95 Hässelby SK 7.43 2 SB
3 Caleb Conable
Malmö AI
01 Malmö AI 7.41 3
4 Andreas Otterling
IFK Lidingö
86 IFK Lidingö 7.32 4 SB
5 Andreas Carlsson
IK Ymer
95 IK Ymer 7.31 5
6 Oliwer Danielsson
Ullevi FK
01 Ullevi FK 7.21 6
7 Tobias Carlryd
Örgryte IS
00 Örgryte IS 7.16 7 PB
8 Artur Engström
Örgryte IS
96 Örgryte IS 7.03 8 SB
9 Victor Pettersson
IF Göta
97 IF Göta 6.95 9
10 Patric Hjort
Västerås FK
93 Västerås FK 6.93 10
11 Oskar Erixon
IF Göta
99 IF Göta 6.88 11
12 Fredrik Samuelsson
Hässelby SK
95 Hässelby SK 6.82 12
13 Jonatan Hirsh
Örgryte IS
98 Örgryte IS 6.81 13
14 Melwin Lycke Holm
Kils AIK
04 Kils AIK 6.61 17
15 David Thid
Hammarby IF
03 Hammarby IF 6.38 18
123456
101 Andreas Carlssonx7.107.24x7.267.31
64 Victor Pettersson6.916.95x
124 Caleb Conable5.667.227.416.72-7.25
249 Patric Hjortx6.936.89
80 Andreas Otterling7.10x7.327.16x7.20
137 Thobias Montlerx8.13xx7.59x
270 Jonatan Hirsh6.81x6.79
118 Melwin Lycke Holm6.396.616.39
15 David Thidxx6.38
263 Tobias Carlryd6.905.216.986.696.927.16
266 Artur Engström6.86x6.98xx7.03
48 Fredrik Samuelsson6.82x-
42 Jesper Hellström7.43-----
56 Oskar Erixon6.866.796.88
213 Oliwer Danielsson6.84x7.157.21x7.18
B-pool
Tot. plac.
1 Albin Månsson
IFK Växjö
99 IFK Växjö 6.76 14
2 Oliver Ellström
IF Göta
03 IF Göta 6.68 15
3 William Thor
Strands IF
00 Strands IF 6.62 16
4 Olof Ryberg
Örgryte IS
00 Örgryte IS 6.10 19 =PB
123456
55 Oliver Ellström6.685.14x
95 Albin Månsson6.766.686.66
278 Olof Ryberg5.825.996.10
185 William Thorx4.706.62
Män Tresteg
20/2 11:00
1 Jesper Hellström
Hässelby SK
95 Hässelby SK 16.69 PB
2 Gabriel Wallmark
Örgryte IS
02 Örgryte IS 15.51 PB
3 Isak Persson
Örgryte IS
95 Örgryte IS 15.36
4 Erik Ehrlin
Hammarby IF
90 Hammarby IF 15.35
5 Artur Engström
Örgryte IS
96 Örgryte IS 15.23
6 Gustaf Bålström
Ullevi FK
98 Ullevi FK 14.90
7 Lukas Edqvist
Örgryte IS
02 Örgryte IS 14.71 PB
8 Gustav Tartu
IF Kville
02 IF Kville 14.68 PB
9 Oskar Weidenholm
Mölndals AIK
01 Mölndals AIK 14.54 PB
123456
42 Jesper Hellström15.81x16.21xx16.69
156 Oskar Weidenholm14.54x14.48
68 Gustav Tartu13.78x14.6814.4414.1014.55
211 Gustaf Bålström14.5514.3014.9013.51xx
265 Lukas Edqvist14.3514.71x14.36x14.39
281 Gabriel Wallmark15.0915.1415.1715.2315.1615.51
11 Erik Ehrlin14.9715.27x15.3515.3415.25
266 Artur Engströmxx14.6415.0215.1915.23
276 Isak Persson15.1915.36x---
Män Kula
Vikt: 7,26kg
19/2 19:00
1 Wictor Petersson
Malmö AI
98 Malmö AI 21.13 MR
2 Jesper Arbinge
Spårvägens FK
97 Spårvägens FK 18.84 PB
3 Viktor Gardenkrans
Upsala IF
95 Upsala IF 18.09
4 Arwid Koskinen
Ullevi FK
92 Ullevi FK 17.49 SB
5 Gabriel Heen
Hässelby SK
95 Hässelby SK 16.34
6 Marcus Nilsson
Högby IF
91 Högby IF 15.71 SB
7 Arvid Mägi Theorin
Malmö AI
01 Malmö AI 15.64 SB
123456
41 Gabriel Heen15.5216.24x16.2516.34x
217 Arwid Koskinen17.4017.2417.23x17.4917.13
54 Marcus Nilsson----14.5315.71
138 Arvid Mägi Theorinx14.8915.64xx14.95
162 Jesper Arbinge18.05x18.5918.5918.8418.78
230 Viktor Gardenkrans17.18x17.6117.94x18.09
139 Wictor Petersson20.3120.0419.9220.5720.3221.13
Män Viktkastning
Vikt: 15,88kg
20/2 19:45
1 Ragnar Carlsson
Hässelby SK
00 Hässelby SK 23.24 MR
2 Simon Pettersson
Hässelby SK
94 Hässelby SK 19.81
3 Hugo Sörby
Upsala IF
01 Upsala IF 19.15 PB
4 Karl Ludvik
Turebergs FK
02 Turebergs FK 17.93
5 Leo Bystedt
Västerås FK
03 Västerås FK 17.68 PB
6 Johannes Nilsson
Västerås FK
98 Västerås FK 16.12
7 Alfons Haals
Västerås FK
02 Västerås FK 15.92
123456
247 Leo Bystedt16.6617.6816.77x17.27x
241 Hugo Sörbyx18.27x18.0419.1517.44
251 Johannes Nilsson14.6815.5415.7716.1215.9816.01
248 Alfons Haals15.13xxx14.8015.92
200 Karl Ludvik17.8517.6217.9317.76xx
45 Simon Pettersson17.5418.49x18.1119.0519.81
35 Ragnar Carlsson22.16xx22.3723.24x