Resultater Åkersberga Sommarsprint 2021

Österåkers Friidrottsarena, Åkersberga   2021-06-30

Arrangör: Åkersberga SK Tävlingsledare: Marie Johansson Senast uppdaterad: 2021-07-09 09:19:14
F17 100 m
30/6 18:45
Vind: -2.0
1 Evelina Hamos
Täby IS
05 Täby IS 13.15
2 Saga Hermundstad
Hässelby SK
04 Hässelby SK 13.24
3 Ebba Sjöström
Täby IS
05 Täby IS 13.86
4 Rebecka Sjöberg
Täby IS
05 Täby IS 14.42
F17 200 m
30/6 20:00
Vind: -2.8
1 Evelina Hamos
Täby IS
05 Täby IS 27.23
2 Saga Hermundstad
Hässelby SK
04 Hässelby SK 27.77
3 Ebba Sjöström
Täby IS
05 Täby IS 28.38
4 Rebecka Sjöberg
Täby IS
05 Täby IS 29.94
F15 80 m
30/6 18:55
Vind: -2.2
1 Elsa Kagevik
Turebergs FK
06 Turebergs FK 10.67
2 Matilda Borg
Hammarby IF
07 Hammarby IF 10.82
3 Ella Nilsson
Täby IS
07 Täby IS 11.22
4 Alva Levin
Bromma IF
06 Bromma IF 11.31
F15 200 m
30/6 20:05
Vind: -1.8
1 Matilda Borg
Hammarby IF
07 Hammarby IF 26.73 PB
2 Elsa Kagevik
Turebergs FK
06 Turebergs FK 27.16
3 Amanda Cederberg
Åkersberga SK
07 Åkersberga SK 29.10
4 Ottilia Alvarsson
Täby IS
07 Täby IS 29.50
5 Ella Nilsson
Täby IS
07 Täby IS 30.45
F13 60 m
30/6 19:05
Vind: -2.1
1 Molly Envall
Turebergs FK
09 Turebergs FK 8.76
2 Julia Sandler Djerf
Turebergs FK
08 Turebergs FK 9.24
3 Wilma Beiming - Brotte
Täby IS
08 Täby IS 9.39
4 Freja Kagevik
Turebergs FK
09 Turebergs FK 9.60
5 Wilma Hermansson
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 9.82
F13 200 m
30/6 20:15
Vind: -1.7
1 Molly Envall
Turebergs FK
09 Turebergs FK 28.67 PB
2 Julia Sandler Djerf
Turebergs FK
08 Turebergs FK 30.72
3 Wilma Beiming - Brotte
Täby IS
08 Täby IS 30.95 PB
4 Freja Kagevik
Turebergs FK
09 Turebergs FK 31.03
5 Wilma Hermansson
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 32.50 PB
P17 100 m
30/6 18:45
Vind: -2.0
1 Aaryaman Sachdeva
Malmö AI
05 Malmö AI 12.49
P17 200 m
30/6 20:00
Vind: -2.8
1 Noah Busch
Danderyds SK
05 Danderyds SK 26.08
P15 80 m
30/6 18:55
Vind: -2.2
1 Joar Eriksson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 10.25
2 Jacob Rune
Täby IS
07 Täby IS 10.38
P15 200 m
30/6 20:10
Vind: -1.8
1 Joar Eriksson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 25.89 PB
2 Jacob Rune
Täby IS
07 Täby IS 26.32 SB
3 Matteus Edetoft
Danderyds SK
07 Danderyds SK 29.08 PB
P13 60 m
30/6 19:10
Vind: -1.7
1 Ivar Olsson
Bromma IF
09 Bromma IF 8.36
2 Trausti Mar Dagsson
Turebergs FK
09 Turebergs FK 8.86 PB
3 Theodor Gutke
Hammarby IF
09 Hammarby IF 8.87
4 Jonatan Borg
Hammarby IF
09 Hammarby IF 8.90
5 Oskar Ahlstrand
Turebergs FK
09 Turebergs FK 9.09
6 Oscar Eriksson Stockman
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 10.02 PB
P13 200 m
30/6 20:20
Vind: -1.7
1 Ivar Olsson
Bromma IF
09 Bromma IF 28.02 PB
2 Jonatan Borg
Hammarby IF
09 Hammarby IF 28.62
3 Oskar Ahlstrand
Turebergs FK
09 Turebergs FK 28.69 28.681
4 Trausti Mar Dagsson
Turebergs FK
09 Turebergs FK 28.69 PB 28.688
5 Theodor Gutke
Hammarby IF
09 Hammarby IF 29.12
Veteraner Kvinnor 100 m
A-Final
30/6 18:30
Vind: -4.4
Tot. plac.
1 Helen Hermundstad
Spårvägens FK
73 Spårvägens FK 13.71 1
2 Charlotta Häggström
Spårvägens FK
68 Spårvägens FK 14.85 2
3 Åsa Knutsson
Upsala IF
74 Upsala IF 15.39 3
4 Kerstin Grape
IFK Lidingö
58 IFK Lidingö 16.40 5
5 Charlotte Cederberg
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 16.42 6
6 Ulla Karnebäck
Turebergs FK
53 Turebergs FK 16.48 8
7 Yvonne Wiberg
Spårvägens FK
62 Spårvägens FK 16.80 9
B-Final
30/6 18:35
Vind: -2.5
Tot. plac.
1 Gunnel Tolfes
Turebergs FK
58 Turebergs FK 16.22 4
2 Jessica Bené
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 16.43 7
=3 Maria Björkman
Turebergs FK
52 Turebergs FK 18.11 =10 PB 18.11
=3 Carina Gullberg
Åkersberga SK
63 Åkersberga SK 18.11 =10 18.11
5 Anita Christenson
Turebergs FK
66 Turebergs FK 18.69 12
Lisa Maidell
Turebergs FK
78 Turebergs FK DNS
Sammanställning
1 Helen Hermundstad
Spårvägens FK
73 Spårvägens FK 13.71
2 Charlotta Häggström
Spårvägens FK
68 Spårvägens FK 14.85
3 Åsa Knutsson
Upsala IF
74 Upsala IF 15.39
4 Gunnel Tolfes
Turebergs FK
58 Turebergs FK 16.22
5 Kerstin Grape
IFK Lidingö
58 IFK Lidingö 16.40
6 Charlotte Cederberg
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 16.42
7 Jessica Bené
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 16.43
8 Ulla Karnebäck
Turebergs FK
53 Turebergs FK 16.48
9 Yvonne Wiberg
Spårvägens FK
62 Spårvägens FK 16.80
=10 Maria Björkman
Turebergs FK
52 Turebergs FK 18.11 PB 18.11
=10 Carina Gullberg
Åkersberga SK
63 Åkersberga SK 18.11 18.11
12 Anita Christenson
Turebergs FK
66 Turebergs FK 18.69
Lisa Maidell
Turebergs FK
78 Turebergs FK DNS
Veteraner Kvinnor 200 m
A-Final
30/6 19:40
Vind: -2.0
Tot. plac.
1 Helen Hermundstad
Spårvägens FK
73 Spårvägens FK 28.02 1
2 Charlotta Häggström
Spårvägens FK
68 Spårvägens FK 29.97 3
3 Gunnel Tolfes
Turebergs FK
58 Turebergs FK 32.86 4 PB
4 Ulla Karnebäck
Turebergs FK
53 Turebergs FK 33.96 5
5 Kerstin Grape
IFK Lidingö
58 IFK Lidingö 34.38 7
6 Yvonne Wiberg
Spårvägens FK
62 Spårvägens FK 34.82 9
B-Final
30/6 19:45
Vind: -2.0
Tot. plac.
1 Lisa Maidell
Turebergs FK
78 Turebergs FK 28.70 2
2 Jessica Bené
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 34.01 6
3 Agneta Berg
Turebergs FK
62 Turebergs FK 34.60 8 PB
4 Charlotte Cederberg
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 35.27 10
5 Anita Christenson
Turebergs FK
66 Turebergs FK 38.62 11
Sammanställning
1 Helen Hermundstad
Spårvägens FK
73 Spårvägens FK 28.02
2 Lisa Maidell
Turebergs FK
78 Turebergs FK 28.70
3 Charlotta Häggström
Spårvägens FK
68 Spårvägens FK 29.97
4 Gunnel Tolfes
Turebergs FK
58 Turebergs FK 32.86 PB
5 Ulla Karnebäck
Turebergs FK
53 Turebergs FK 33.96
6 Jessica Bené
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 34.01
7 Kerstin Grape
IFK Lidingö
58 IFK Lidingö 34.38
8 Agneta Berg
Turebergs FK
62 Turebergs FK 34.60 PB
9 Yvonne Wiberg
Spårvägens FK
62 Spårvägens FK 34.82
10 Charlotte Cederberg
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 35.27
11 Anita Christenson
Turebergs FK
66 Turebergs FK 38.62
Veteraner Män 100 m
30/6 18:40
Vind: -2.4
1 Joel Djerf
Turebergs FK
78 Turebergs FK 12.82
2 Jens Falk
IFK Lidingö
72 IFK Lidingö 12.97
3 Staffan Lindberg
Hellas FK
72 Hellas FK 13.41
4 Staffan Gudin
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 13.79
5 Fredrik Lindgren
IFK Lidingö
70 IFK Lidingö 13.97
6 Patrick Neudendorff
IFK Märsta
66 IFK Märsta 14.05
7 Martin Eriksson
Åkersberga SK
71 Åkersberga SK 14.36
8 Bobbie Baars
Turebergs FK
58 Turebergs FK 14.72
Veteraner Män 200 m
A-Final
30/6 19:50
Vind: -2.4
Tot. plac.
1 Joel Djerf
Turebergs FK
78 Turebergs FK 25.69 1
2 Jens Falk
IFK Lidingö
72 IFK Lidingö 26.74 2
3 Staffan Lindberg
Hellas FK
72 Hellas FK 27.63 3 PB
4 Staffan Gudin
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 28.27 4
5 Patrick Neudendorff
IFK Märsta
66 IFK Märsta 28.72 5
B-Final
30/6 19:55
Vind: -1.8
Tot. plac.
1 Mikael Busch
Danderyds SK
69 Danderyds SK 28.93 6
2 Fredrik Lindgren
IFK Lidingö
70 IFK Lidingö 29.07 7
3 Martin Eriksson
Åkersberga SK
71 Åkersberga SK 29.49 8
4 Bobbie Baars
Turebergs FK
58 Turebergs FK 29.58 9
5 Roland Jonsson
Turebergs FK
56 Turebergs FK 30.19 10 SB
Sammanställning
1 Joel Djerf
Turebergs FK
78 Turebergs FK 25.69
2 Jens Falk
IFK Lidingö
72 IFK Lidingö 26.74
3 Staffan Lindberg
Hellas FK
72 Hellas FK 27.63 PB
4 Staffan Gudin
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 28.27
5 Patrick Neudendorff
IFK Märsta
66 IFK Märsta 28.72
6 Mikael Busch
Danderyds SK
69 Danderyds SK 28.93
7 Fredrik Lindgren
IFK Lidingö
70 IFK Lidingö 29.07
8 Martin Eriksson
Åkersberga SK
71 Åkersberga SK 29.49
9 Bobbie Baars
Turebergs FK
58 Turebergs FK 29.58
10 Roland Jonsson
Turebergs FK
56 Turebergs FK 30.19 SB