Resultater Täbysprinten

Tibblevallen, Täby   2021-06-16

Arrangör: Täby IS Senast uppdaterad: 2021-06-16 23:03:33
Kvinnor 100 m
16/6 18:40
A-Final
Vind: +1.3
Tot. plac.
1 Virva Rylander
Västerås FK
00 Västerås FK 12.19 1 PB
2 Greta Deltin
Hässelby SK
00 Hässelby SK 12.33 2
3 Moa Granat
Vallentuna FK
04 Vallentuna FK 12.36 3
4 Carolina Söderbom
Västerås FK
99 Västerås FK 12.42 4 PB
5 Daniela Karlsson
Täby IS
96 Täby IS 12.79 6
6 Izabella Ripsweden
Huddinge AIS
00 Huddinge AIS 13.20 9
B-Final
Vind: +2.3
Tot. plac.
1 Kajsa Engblom
Huddinge AIS
01 Huddinge AIS 12.78 5
2 Helen Hermundstad
Spårvägens FK
73 Spårvägens FK 12.89 7
3 Anna Björkstedt
Spårvägens FK
78 Spårvägens FK 13.03 8
4 Alicia Karell
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 13.30 10
5 Jenny Åkervall
Spårvägens FK
72 Spårvägens FK 13.48 12
6 Jasmine Gyllenhammar
Hässelby SK
04 Hässelby SK 13.63 14
C-Final
Vind: +2.8
Tot. plac.
1 Lisa Maidell
Turebergs FK
78 Turebergs FK 13.47 11
2 Hedda Folkhage
Turebergs FK
03 Turebergs FK 13.51 13
3 Charlotta Häggström
Spårvägens FK
68 Spårvägens FK 14.10 15
4 Emilie Ekman
Täby IS
08 Täby IS 14.35 16
5 Pernilla Maltesdotter
Spårvägens FK
64 Spårvägens FK 15.39 17
6 Yvonne Wiberg
Spårvägens FK
62 Spårvägens FK 15.95 18
Kvinnor 200 m
16/6 19:20
A-Final
Vind: +1.6
Tot. plac.
1 Irene Ekelund
Spårvägens FK
97 Spårvägens FK 23.61 1 SB
2 Linnea Frobe
Täby IS
98 Täby IS 24.53 2 PB
3 Virva Rylander
Västerås FK
00 Västerås FK 24.83 3 PB
4 Lovisa Linde
Täby IS
98 Täby IS 25.42 4 PB
5 Lisen Rignell
Bromma IF
03 Bromma IF 25.55 5 PB
6 Saga Berneryd
Spårvägens FK
99 Spårvägens FK 25.88 6
B-Final
Vind: +2.6
Tot. plac.
1 Vera Lindblad
Bromma IF
04 Bromma IF 26.17 7
2 Daniela Karlsson
Täby IS
96 Täby IS 26.31 8
3 Josefine Lundvall
Täby IS
99 Täby IS 26.34 9
4 Helen Hermundstad
Spårvägens FK
73 Spårvägens FK 26.70 10
5 Ebba Jernmark Burrows
Täby IS
00 Täby IS 26.83 12
6 Anna Björkstedt
Spårvägens FK
78 Spårvägens FK 27.38 13
C-Final
Vind: +1.3
Tot. plac.
1 Edit Holmberg
Hellas FK
07 Hellas FK 26.76 11 PB
2 Jenny Åkervall
Spårvägens FK
72 Spårvägens FK 28.02 14 =SB
3 Amanda Cederberg
Åkersberga SK
07 Åkersberga SK 28.64 15 PB
4 My Lindberg
Hellas FK
08 Hellas FK 29.09 16 PB
5 Charlotta Häggström
Spårvägens FK
68 Spårvägens FK 29.94 17 PB
6 Pernilla Maltesdotter
Spårvägens FK
64 Spårvägens FK 32.54 18
7 Yvonne Wiberg
Spårvägens FK
62 Spårvägens FK 33.94 19 PB
Kvinnor 400 m
16/6 20:40
1 Maja Sund
Turebergs FK
01 Turebergs FK 59.96
2 Elina Hellgren
Vallentuna FK
04 Vallentuna FK 1:02.62
3 Ottilia Alvarsson
Täby IS
07 Täby IS 1:02.83 PB
4 Jessica Olsson Aoun
Täby IS
81 Täby IS 1:05.45
5 Filippa Dedorsson
IF Göta
02 IF Göta 1:05.76
6 Agnes Olsson
Turebergs FK
05 Turebergs FK 1:09.89
7 Ulla Karnebäck
Turebergs FK
53 Turebergs FK 1:17.07
Kvinnor 100 m häck
Höjd: 84,0cm
16/6 18:00
Vind: -1.1
1 Amanda Hansson
Hässelby SK
99 Hässelby SK 14.14 SB
2 Kajsa Engblom
Huddinge AIS
01 Huddinge AIS 14.88 =PB
Kvinnor 400 m häck
Höjd: 76,2cm
16/6 21:10
1 Ebba Åhman
IK Ymer
02 IK Ymer 1:00.54 SB
2 Tyra Landin
Västerås FK
02 Västerås FK 1:02.48
3 Lizette Carlsson
Vallentuna FK
04 Vallentuna FK 1:03.46
4 Madeleine Söderqvist
Huddinge AIS
03 Huddinge AIS 1:04.34 PB
F19 100 m häck
Höjd: 84,0cm
16/6 18:00
Vind: -1.1
1 Alma Flygt
Täby IS
03 Täby IS 14.87
2 Clara Billing
Turebergs FK
02 Turebergs FK 14.90
3 Anna Back Nilsson
IF Göta
02 IF Göta 16.63 SB
F17 100 m häck
Höjd: 76,2cm
16/6 18:00
Vind: -1.1
1 Moa Granat
Vallentuna FK
04 Vallentuna FK 14.10 PB
2 Edda Chin Nygårds
Bromma IF
04 Bromma IF 15.62 PB
Män 100 m
16/6 18:25
A-Final
Vind: +2.7
Tot. plac.
1 Odain Rose
Spårvägens FK
92 Spårvägens FK 10.71 1
2 Marcus Berggren
Spårvägens FK
96 Spårvägens FK 11.05 2
3 Lucas Ulegård
Västerås FK
03 Västerås FK 11.27 3
4 Hugo Olsson
Turebergs FK
02 Turebergs FK 11.38 4
5 Rodi Kay
Täby IS
98 Täby IS 11.39 5
6 Tim Singmandeewised
Västerås FK
02 Västerås FK 11.58 6
B-Final
Vind: +2.2
Tot. plac.
1 Konrad Sundbom Kopparberg
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 11.64 7
2 David Mörck
Västerås FK
02 Västerås FK 11.90 8
3 Kamyar Shakiba
Turebergs FK
01 Turebergs FK 12.03 9
4 Jens Falk
IFK Lidingö
72 IFK Lidingö 12.46 10
5 Evert Östlind
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 13.13 11
Män 200 m
16/6 19:05
A-Final
Vind: +3.2
Tot. plac.
1 Dennis Otieno
Hammarby IF
91 Hammarby IF 21.11 1
2 Odain Rose
Spårvägens FK
92 Spårvägens FK 21.69 2
3 Viktor Wall
Hammarby IF
03 Hammarby IF 21.87 3
4 Marcus Berggren
Spårvägens FK
96 Spårvägens FK 22.28 4
5 Imran Lernebo
Turebergs FK
01 Turebergs FK 22.58 5
6 Petter Lundberg
Bromma IF
03 Bromma IF 22.99 7
B-Final
Vind: +1.5
Tot. plac.
1 Kenzo Buchli
Täby IS
00 Täby IS 23.25 8
2 Noah Bucht Wesslen
Hammarby IF
03 Hammarby IF 23.41 9 PB
C-final
Vind: +2.0
Tot. plac.
1 Viktor Skoglund
Danderyds SK
04 Danderyds SK 22.73 6 PB
2 Konrad Sundbom Kopparberg
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 23.77 10 PB
3 Ibrahim Abakar
Täby IS
99 Täby IS 24.32 11
4 Adrian Kylington
Sundbybergs IK
07 Sundbybergs IK 25.08 12
5 Staffan Gudin
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 27.47 13
Män 400 m
16/6 20:50
A-Final
Tot. plac.
1 Alexander Pilgrim
Hammarby IF
03 Hammarby IF 49.66 1 PB
2 Robin Isaksson
IFK Lidingö
02 IFK Lidingö 49.80 2 =SB
3 Johan Eriksson
Turebergs FK
88 Turebergs FK 50.09 3 SB
4 Simon Martinsson
Malmö AI
01 Malmö AI 50.72 4
5 Markus Brodin
Danderyds SK
04 Danderyds SK 50.95 5 PB
B-Final
Tot. plac.
1 Albin Jakobsson
Huddinge AIS
02 Huddinge AIS 52.21 6 PB
2 Roy Doss
Umeå TFC
81 Umeå TFC 52.77 7
3 August Kallin
Västerås FK
02 Västerås FK 52.88 8 PB
4 Adam Westermark
Turebergs FK
98 Turebergs FK 54.36 9
5 Erik Nederheim
Täby IS
06 Täby IS 54.84 10
6 Leo Papinski
Täby IS
07 Täby IS 59.03 11 PB
Män 110 m häck
Höjd: 106,7cm
16/6 20:30
Vind: -1.6
1 Sidrak Afework
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 15.35
2 David Adrian
Huddinge AIS
98 Huddinge AIS 16.47
Män 400 m häck
Höjd: 91,4cm
16/6 21:20
1 Jesper Rilegård
Täby IS
98 Täby IS 55.79 PB
2 Dennis Elms Jansson
Huddinge AIS
95 Huddinge AIS 55.88
=3 Emil Sörqvist
Huddinge AIS
03 Huddinge AIS 56.93 PB 56.927
=3 Viktor Hedlund
Falu IK
02 Falu IK 56.93 PB 56.927
5 Anton Ledell
Huddinge AIS
99 Huddinge AIS 57.57
6 Casper Elliot
Huddinge AIS
03 Huddinge AIS 58.54
David Thid
Hammarby IF
03 Hammarby IF DNF
Män Höjd
16/6 17:45
1 Fabian Delryd
Täby IS
96 Täby IS 230 SB
2 Albin Edgert
Täby IS
05 Täby IS 185 PB
3 Joel Enander
Täby IS
05 Täby IS 175
170175180185190195200205210217224230234
Joel Enanderoxxoxxx
Albin Edgertoooxoxxx
Fabian Delryd--------ooxooxxx
P19 110 m häck
Höjd: 99,1cm
16/6 20:30
Vind: -1.6
1 Malte Fuchs Edberg
Bromma IF
03 Bromma IF 14.82 PB
2 David Thid
Hammarby IF
03 Hammarby IF 15.33
Ludvig Ivar All
Täby IS
02 Täby IS DNF
P17 110 m häck
Höjd: 91,4cm
16/6 20:30
Vind: -1.6
1 David Steinberg
Bromma IF
04 Bromma IF 15.45
M50 100 m häck
Höjd: 91,4cm
16/6 18:15
Vind: +0.3
1 Mattias Sunneborn
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 14.14 PB
2 Hunter S Mabon
Turebergs FK
69 Turebergs FK 16.20
3 Christian Josefsson
Turebergs FK
68 Turebergs FK 18.47