Resultater Löparkväll på Bana i Roslagen

Sportcentrum IP, Norrtälje   2022-07-04

Arrangör: LK Roslagen Tävlingsledare: Olle Jansson Senast uppdaterad: 2022-07-05 02:00:03
Väder: Övervägande molnigt, 19 grader  
Kvinnor 800 m
Kommentar: Sprang tillsammans med P13 och P15
1 Ida Knutsson
Upsala IF
04 Upsala IF 2:14.82 PB
Kvinnor 3000 m
1 Malin Österman
LK Roslagen
93 LK Roslagen 10:58.40 Roslagsmästare
2 Alina Vuokila
IFK Lidingö
02 IFK Lidingö 11:37.20 PB
3 Svea Jones
Upsala IF
05 Upsala IF 11:54.37
4 Jennie Lind
Hässelby SK
85 Hässelby SK 12:04.80
5 Ida Franzon
Upsala IF
05 Upsala IF 12:53.78
6 Helena Mägi
LK Roslagen
80 LK Roslagen 13:03.46
7 Mia Edvardsson
Hässelby SK
66 Hässelby SK 14:27.11
Män 200 m
Vind: -1.7
1 Corey Furminger
Australien (AUS)
96 Australien (AUS) 24.09
2 Emil Klockar
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 24.83 PB
3 David Hedrén
LK Roslagen
06 LK Roslagen 25.74 Roslagsmästare
4 Staffan Gudin
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 27.37 PB
5 Hans Säll
Turebergs FK
61 Turebergs FK 28.75
Män 800 m
1 Corey Furminger
Australien (AUS)
96 Australien (AUS) 2:10.31
2 Anders Klockar
Huddinge AIS
75 Huddinge AIS 2:16.92
3 Elias Axelsson
Upsala IF
04 Upsala IF 2:17.60 PB
4 Svante Lenke
Upsala IF
69 Upsala IF 2:19.54
5 Mikael Axelsson
Upsala IF
75 Upsala IF 2:21.82 PB
6 Jan Sjölund
Spårvägens FK
56 Spårvägens FK 2:37.96
Män 3000 m
1 Joakim Erikasson
Klubblös
92 Klubblös 8:54.28
2 Jonatan Brown
Alingsås IF
85 Alingsås IF 9:22.81 PB
3 Mika Sällinen
Ununge IF
83 Ununge IF 9:26.50 Roslagsmästare
4 Felix Johnsson
Upsala IF
06 Upsala IF 9:26.89 PB
5 Edvin Karlström
Rehns BK
91 Rehns BK 9:27.20 PB
6 Fredrik Nybäck
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 9:30.41 PB
7 Bert Pohlak
Vallentuna FK
80 Vallentuna FK 9:39.64 PB
8 Albin Carlerud
Spårvägens FK
02 Spårvägens FK 9:54.36 PB
9 Fredrik Carpentsier
LK Roslagen
73 LK Roslagen 10:39.36 PB
10 Daniel Förberg
Fredrikshofs FIF
74 Fredrikshofs FIF 10:40.98 PB
11 Svante Fransson
Upsala IF
72 Upsala IF 10:50.51
12 Anders Hjertén
Vallentuna FK
67 Vallentuna FK 10:55.48 PB
13 Tommy Lindberg
LK Roslagen
69 LK Roslagen 11:02.61 PB
14 Conny Lidenborg
LK Roslagen
78 LK Roslagen 11:41.32
P15 800 m
Kommentar: Sprang tillsammans med Kvinnor och P13
1 Emil Kellgren
Upsala IF
07 Upsala IF 2:12.71 PB
2 August Hannerståhl
Sundbybergs IK
07 Sundbybergs IK 2:13.28 PB
3 Love Hedrén
LK Roslagen
08 LK Roslagen 2:16.73 PB Roslagsmästare
P13 800 m
Kommentar: Sprang tillsammans med Kvinnor och P15
1 Viktor Källberg
Rånäs 4H
13 Rånäs 4H 3:04.27 Roslagsmästare
2 Milo RosenCrantz
Rånäs 4H
12 Rånäs 4H 3:47.36 PB