Resultater Vingaspelen 2022

Skyttis Friidrottsarena , Örnsköldsvik   2022-07-09

Arrangör: IF Vingarna Senast uppdaterad: 2022-07-10 02:00:22
Visa Resultatkort
Kvinnor 3000 m
9/7 15:20
1 Ida Esperi
Haparanda SKT
00 Haparanda SKT 10:18.4
2 Karin Hägglund
IF Vingarna
77 IF Vingarna 11:20.8 SB
F17 100 m Final
9/7 12:10
Vind: nwi
1 Nellie Wartanian
IFK Umeå
05 IFK Umeå 13.1
2 Irma Jonsson
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 13.3
3 Wilma Isaksson
IF Vingarna
05 IF Vingarna 13.9
=4 Ebba Nyfelt
IF Vingarna
05 IF Vingarna 14.0
=4 Emma Vikström
IF Vingarna
05 IF Vingarna 14.0
6 Emilia Rosenblom
IF Vingarna
05 IF Vingarna 14.3
F17 200 m
9/7 13:40
A-Final
Vind: nwi
Tot. plac.
1 Irma Jonsson
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 27.3 =1
2 Tilda Fridenborg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 28.7 5
=3 Alma Isaksson
IF Vingarna
07 IF Vingarna 29.1 =6
=3 Ebba Nyfelt
IF Vingarna
05 IF Vingarna 29.1 =6
B-Final
Vind: nwi
Tot. plac.
1 Nellie Wartanian
IFK Umeå
05 IFK Umeå 27.3 =1
2 Elin Sander
IF Vingarna
06 IF Vingarna 28.1 3
3 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 28.2 4
F17 Höjd
9/7 12:40
1 Lisa Norlander
Brännans IF
05 Brännans IF 154
148151154157
74 Lisa Norlanderxxooxoxxx
F17 Längd
9/7 09:30
1 Emilia Rosenblom
IF Vingarna
05 IF Vingarna 4.70 +0.4
2 Elin Sander
IF Vingarna
06 IF Vingarna 4.55 +0.6 PB
3 Ebba Nyfelt
IF Vingarna
05 IF Vingarna 4.21 +0.6
123456
196 Elin Sander4.16 +0.74.55 +0.64.20 +0.54.37 +0.94.05 +0.54.13 +1.6
195 Emilia Rosenblom4.70 +0.44.41 +1.04.55 +0.94.41 +0.64.55 +0.7x
117 Ebba Nyfelt4.10 +1.54.21 +0.64.08 +0.54.06 +1.13.53 +0.74.03 +0.5
F17 Kula
Vikt: 3,0kg
9/7 14:40
1 Alva Åkesson
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 10.98 PB
2 Wilma Isaksson
IF Vingarna
05 IF Vingarna 10.19
3 Emma Vikström
IF Vingarna
05 IF Vingarna 9.00 PB
4 Elin Sander
IF Vingarna
06 IF Vingarna 8.61 PB
5 Selma Rudlund
IF Vingarna
06 IF Vingarna 7.82
6 Carolina Nyblom
Västerås FK
06 Västerås FK 7.69
123456
121 Selma Rudlundx7.527.487.567.827.67
105 Wilma Isaksson9.859.9510.199.83x9.71
179 Carolina Nyblom7.56x7.557.69xx
201 Alva Åkesson10.989.6110.8710.1610.8410.77
137 Emma Vikström9.008.338.768.83x8.38
196 Elin Sander8.39x8.57x8.618.08
F15 80 m A-Final och B-Final
9/7 11:50
A-Final
Vind: nwi
Tot. plac.
1 Alma Hammarström
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 11.2 2
2 Alma Isaksson
IF Vingarna
07 IF Vingarna 11.4 3
3 Tilda Fridenborg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 11.5 4
Wilma Strandberg
Marieby GIF
07 Marieby GIF DNS
Rojda Demez
IF Vingarna
07 IF Vingarna DNS
B-Final
Vind: nwi
Tot. plac.
1 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 11.1 1
2 Emilia Jonsdotter
Umedalens IF
08 Umedalens IF 11.8 5
3 Emelina Olofsson
IFK Umeå
07 IFK Umeå 12.2 6
4 Hanna Molin
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 12.8 7
F15 300 m
9/7 13:50
1 Alma Hammarström
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 45.1
2 Emelina Olofsson
IFK Umeå
07 IFK Umeå 50.9
3 Hanna Molin
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 51.1 PB
F15 3000 m
9/7 15:20
1 Nora Ekdahl Nyström
Spårvägens FK
07 Spårvägens FK 11:52.8
2 Ebba Lindström
IF Vingarna
07 IF Vingarna 14:18.0
F15 Höjd
9/7 12:40
1 Ebba Lindström
IF Vingarna
07 IF Vingarna 143 PB
120125130133136139141143145
111 Ebba Lindströmooooxxoooxoxxx
F15 Längd
9/7 09:30
1 Emilia Jonsdotter
Umedalens IF
08 Umedalens IF 4.78 +1.6 PB
2 Alma Isaksson
IF Vingarna
07 IF Vingarna 4.67 +1.2 PB
3 Alma Hammarström
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 4.64 +1.4 SB
4 Tilda Fridenborg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 4.50 +0.6
5 Wilma Strandberg
Marieby GIF
07 Marieby GIF 4.47 +0.4
6 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 4.45 +1.0
7 Ebba Lindström
IF Vingarna
07 IF Vingarna 4.17 +0.9 PB
8 Hanna Molin
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 3.70 +1.1 PB
123456
160 Alma Hammarström4.59 +1.44.41 +0.74.31 +0.7x 4.61 +0.54.64 +1.4
154 Tilda Fridenborg4.23 +1.54.07 +1.24.38 +1.14.19 +0.94.50 +0.64.35 +1.2
155 Hanna Molin3.30 +0.73.16 0.03.28 +1.23.48 +0.42.67 +0.73.70 +1.1
152 Alice Ridderstråle4.45 +1.04.36 +0.84.19 +0.94.05 +0.54.07 +0.64.17 +1.3
150 Wilma Strandberg4.35 +1.14.14 +1.04.03 +1.04.34 +0.54.32 +0.54.47 +0.4
104 Alma Isaksson4.67 +1.24.12 +0.94.29 +0.6x 4.36 +1.24.39 +0.6
172 Emilia Jonsdotter4.78 +1.64.49 +0.64.36 +1.54.43 +0.84.57 +1.04.54 +1.2
111 Ebba Lindström4.03 +1.13.25 +0.64.03 +1.4x 4.09 +1.24.17 +0.9
F15 Kula
Vikt: 3,0kg
9/7 14:40
1 Ebba Lindström
IF Vingarna
07 IF Vingarna 9.20
2 Hanna Molin
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 5.87
Rojda Demez
IF Vingarna
07 IF Vingarna -
123456
155 Hanna Molin5.515.255.505.295.875.80
111 Ebba Lindström9.048.888.879.20--
186 Rojda Demez------
F15 Spjut
Vikt: 500g
9/7 10:50
1 Ebba Lindström
IF Vingarna
07 IF Vingarna 18.31
123456
111 Ebba Lindströmx17.4817.9118.1917.9018.31
F13 60 m Final
9/7 10:40
Vind: nwi
=1 Irma Granberg
IFK Umeå
09 IFK Umeå 8.7
=1 Frida Lauri
IF Vingarna
09 IF Vingarna 8.7
3 Tova-Lisa Gavelin
IF Vingarna
09 IF Vingarna 9.4
4 Ella Åkesson
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 9.9
5 Holly Strindlund
IF Vingarna
09 IF Vingarna 11.0
F13 200 m
9/7 13:00
Vind: nwi
1 Irma Granberg
IFK Umeå
09 IFK Umeå 28.6
2 Frida Lauri
IF Vingarna
09 IF Vingarna 29.4
3 Tova-Lisa Gavelin
IF Vingarna
09 IF Vingarna 30.9
4 Ella Åkesson
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 31.1
5 Holly Strindlund
IF Vingarna
09 IF Vingarna 40.6
F13 3000 m
9/7 15:20
1 Selma Nordensson
Timrå AIF
10 Timrå AIF 13:37.3
2 Fredrika Nyblom
Västerås FK
09 Västerås FK 13:48.4
F13 Höjd
9/7 13:50
1 Irma Granberg
IFK Umeå
09 IFK Umeå 141 PB
2 Selma Nordensson
Timrå AIF
10 Timrå AIF 120
3 Tova-Lisa Gavelin
IF Vingarna
09 IF Vingarna 115
105110115120123126130133136139141143
144 Irma Granberg----oooooooxxx
101 Tova-Lisa Gavelinoooxxx
169 Selma Nordensson-oooxxx
F13 Längd
Hoppzon
9/7 14:30
1 Irma Granberg
IFK Umeå
09 IFK Umeå 4.67 -0.5 PB
2 Frida Lauri
IF Vingarna
09 IF Vingarna 4.60 0.0 PB
3 Tova-Lisa Gavelin
IF Vingarna
09 IF Vingarna 4.07 0.0 PB
4 Fredrika Nyblom
Västerås FK
09 Västerås FK 3.98 +0.5 PB
5 Selma Nordensson
Timrå AIF
10 Timrå AIF 3.98 +0.5
1234
180 Fredrika Nyblom3.98 +0.53.97 +0.23.85 -0.13.77 0.0
190 Frida Laurix 4.52 0.04.45 -0.54.60 0.0
169 Selma Nordensson3.98 +0.53.94 +0.43.76 -0.43.79 -0.8
101 Tova-Lisa Gavelin3.95 +0.23.68 0.03.91 -0.14.07 0.0
144 Irma Granberg4.67 -0.54.50 -0.34.37 0.04.30 0.0
F13 Kula
Vikt: 2,0kg
9/7 09:50
1 Frida Lauri
IF Vingarna
09 IF Vingarna 11.92 PB
2 Isolde Lönnefors
Brännans IF
09 Brännans IF 9.85 PB
3 Tova-Lisa Gavelin
IF Vingarna
09 IF Vingarna 9.27
4 Ella Åkesson
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 7.40 PB
5 Holly Strindlund
IF Vingarna
09 IF Vingarna 6.65
1234
71 Isolde Lönnefors9.578.819.679.85
202 Ella Åkesson7.267.197.407.19
101 Tova-Lisa Gavelinx9.279.009.06
190 Frida Lauri11.5611.9211.2811.57
130 Holly Strindlund5.676.386.376.65
F13 Spjut
Vikt: 400g
9/7 12:10
1 Frida Lauri
IF Vingarna
09 IF Vingarna 23.44
2 Tova-Lisa Gavelin
IF Vingarna
09 IF Vingarna 16.55
3 Holly Strindlund
IF Vingarna
09 IF Vingarna 14.24
1234
101 Tova-Lisa Gavelin14.8615.1616.5516.28
130 Holly Strindlundx13.3614.247.82
190 Frida Lauri22.4322.8521.4823.44
F11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

Män 100 m Final
9/7 12:00
Vind: nwi
1 Felix Ridderstråle
Piteå IF
04 Piteå IF 11.5
2 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 12.2
Män 200 m
9/7 13:30
Vind: nwi
1 Felix Ridderstråle
Piteå IF
04 Piteå IF 22.9
Män 3000 m
9/7 15:20
1 Mikkel Knif
IFK Umeå
82 IFK Umeå 9:24.2
2 Per Liv
IFK Umeå
79 IFK Umeå 9:38.4
3 Linus af Wåhlberg
Högby IF
90 Högby IF 9:50.9 SB
4 André Kröger
IFK Umeå
98 IFK Umeå 10:04.1
5 Martin Gidlund
IF Vingarna
75 IF Vingarna 10:06.4
6 Henrik Persson
Nolaskogsarna
83 Nolaskogsarna 10:48.1
7 Robert Sondell
IF Vingarna
77 IF Vingarna 11:06.6
Män Höjd
9/7 12:40
1 Felix Ridderstråle
Piteå IF
04 Piteå IF 193 SB
2 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 169
166169172175180185190193196
163 Christof Neibooxxx
153 Felix Ridderstråle---oooxoxxoxxx
Män Kula
Vikt: 7,26kg
9/7 14:10
1 Daniel Öhlén
IF Vingarna
79 IF Vingarna 10.76
2 Tommy Andersson
IF Vingarna
68 IF Vingarna 8.61
123456
143 Daniel Öhlén10.76x10.68xxx
85 Tommy Andersson8.308.338.618.50xx
Män Spjut
Vikt: 800g
9/7 10:50
1 Simon Andersson
Brännans IF
04 Brännans IF 40.64 PB
2 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 40.39
3 Daniel Öhlén
IF Vingarna
79 IF Vingarna 36.66
4 Tommy Andersson
IF Vingarna
68 IF Vingarna 25.68
5 Azad Bhurtun
IF Vingarna
75 IF Vingarna 22.39
123456
163 Christof Neibxx40.39xx33.43
68 Simon Anderssonx40.64x37.00xx
85 Tommy Andersson25.68x23.5323.30--
143 Daniel Öhlénx31.9236.6536.66x-
89 Azad Bhurtun 22.1019.2421.7122.3921.24x
P17 100 m Final
9/7 12:00
Vind: nwi
1 Ludwig Persson
IF Vingarna
06 IF Vingarna 12.4
2 River Strindlund
IF Vingarna
06 IF Vingarna 17.8
P17 200 m
9/7 13:30
Vind: nwi
1 Ludwig Persson
IF Vingarna
06 IF Vingarna 25.1
P17 3000 m
9/7 15:20
1 Eric Sondell
IF Vingarna
06 IF Vingarna 10:34.0 PB
P17 Höjd
9/7 12:40
1 Eric Sondell
IF Vingarna
06 IF Vingarna 140
2 Ludwig Persson
IF Vingarna
06 IF Vingarna 135
130135140145
126 Eric Sondellxoxoxxoxxx
119 Ludwig Perssonooxxx
P17 Längd
9/7 09:30
1 Ludwig Persson
IF Vingarna
06 IF Vingarna 5.31 +0.7 PB
2 River Strindlund
IF Vingarna
06 IF Vingarna 2.96 +0.6
123456
131 River Strindlund2.96 +0.6x x x x x
119 Ludwig Persson4.96 +0.74.90 +1.25.03 +1.15.29 +0.85.31 +0.75.16 +1.1
P17 Kula
Vikt: 5,0kg
9/7 14:10
1 Ludwig Persson
IF Vingarna
06 IF Vingarna 8.95 PB
2 Eric Sondell
IF Vingarna
06 IF Vingarna 8.75 PB
3 River Strindlund
IF Vingarna
06 IF Vingarna 5.56
123456
119 Ludwig Persson8.86x8.528.958.83x
126 Eric Sondell8.758.358.37x8.578.07
131 River Strindlund5.48x5.335.545.565.54
P17 Spjut
Vikt: 700g
9/7 10:50
1 Eric Sondell
IF Vingarna
06 IF Vingarna 28.41
2 Ludwig Persson
IF Vingarna
06 IF Vingarna 25.55
3 River Strindlund
IF Vingarna
06 IF Vingarna 16.60
123456
119 Ludwig Persson22.10xx25.1225.55x
131 River Strindlund16.60xxx14.9116.57
126 Eric Sondell28.4126.8927.3026.2928.1325.45
P15 80 m Final
9/7 11:40
Vind: nwi
1 Wahaj Ali
Brännans IF
08 Brännans IF 10.6
2 Adam Bhurtun
IF Vingarna
07 IF Vingarna 10.7
3 Hugo Sondell
IF Vingarna
08 IF Vingarna 11.3
4 Elton Sundquist
IF Vingarna
07 IF Vingarna 11.7
5 Mustafa Alrikabi
Brännans IF
08 Brännans IF 12.2
6 Vilmer Jonsson
Umedalens IF
08 Umedalens IF 12.3
7 Johan Sjöquist
IF Vingarna
08 IF Vingarna 13.1
P15 300 m
9/7 13:55
1 Hugo Sondell
IF Vingarna
08 IF Vingarna 45.6
2 Elton Sundquist
IF Vingarna
07 IF Vingarna 47.1
3 Mustafa Alrikabi
Brännans IF
08 Brännans IF 48.8
9/7 15:20
Ville Åberg
IF Vingarna
08 IF Vingarna DNS
P15 Höjd
9/7 12:40
1 Adam Bhurtun
IF Vingarna
07 IF Vingarna 154
2 Hugo Sondell
IF Vingarna
08 IF Vingarna 148 PB
3 Elton Sundquist
IF Vingarna
07 IF Vingarna 133 PB
4 Johan Sjöquist
IF Vingarna
08 IF Vingarna 125 PB
Hugo Franzén
IF Vingarna
08 IF Vingarna x
110115120125130133136139142145148151154157
99 Hugo Franzén----xxx
125 Johan Sjöquistoxoooxxx
127 Hugo Sondell----oxoooxoxoxxoxxx
88 Adam Bhurtun----ooooooxxoxooxxx
197 Elton Sundquist-ooxoooxxx
P15 Längd
9/7 09:30
1 Adam Bhurtun
IF Vingarna
07 IF Vingarna 5.41 +1.4
2 Hugo Sondell
IF Vingarna
08 IF Vingarna 4.60 +1.1
3 Vilmer Jonsson
Umedalens IF
08 Umedalens IF 4.21 +0.9
4 Hugo Franzén
IF Vingarna
08 IF Vingarna 3.93 +1.3
5 Elton Sundquist
IF Vingarna
07 IF Vingarna 3.86 +0.7
6 Johan Sjöquist
IF Vingarna
08 IF Vingarna 3.66 +0.3
123456
88 Adam Bhurtun- 5.09 +0.95.41 +1.44.99 +0.6x 5.19 +1.1
99 Hugo Franzén3.93 +1.1x 3.93 +1.3x x x
175 Vilmer Jonssonx 3.91 +1.2x 4.21 +0.9x 4.21 +0.4
125 Johan Sjöquist2.60 +1.4x x 3.49 +0.7x 3.66 +0.3
127 Hugo Sondellx 4.50 +0.74.60 +1.14.58 +0.74.14 +0.94.36 0.0
197 Elton Sundquist3.86 +0.7x 3.71 +1.1x x x
P15 Kula
Vikt: 4,0kg
9/7 14:10
1 Adam Bhurtun
IF Vingarna
07 IF Vingarna 10.17
2 Hugo Sondell
IF Vingarna
08 IF Vingarna 10.00
3 Hugo Franzén
IF Vingarna
08 IF Vingarna 8.81
4 Elton Sundquist
IF Vingarna
07 IF Vingarna 7.35
123456
88 Adam Bhurtunx10.1710.079.609.649.62
127 Hugo Sondell8.7610.00x8.978.809.60
197 Elton Sundquist6.657.356.916.927.157.13
99 Hugo Franzén8.208.058.328.818.528.44
P15 Spjut
Vikt: 600g
9/7 10:50
1 Wahaj Ali
Brännans IF
08 Brännans IF 42.62
2 Hugo Sondell
IF Vingarna
08 IF Vingarna 28.14
3 Adam Bhurtun
IF Vingarna
07 IF Vingarna 26.10
4 Hugo Franzén
IF Vingarna
08 IF Vingarna 17.80
123456
127 Hugo Sondell22.5427.4628.1426.2724.8323.84
66 Wahaj Alixx42.62xx40.75
99 Hugo Franzén17.80xxxx16.51
88 Adam Bhurtun26.1023.9221.44xx25.54
P13 60 m Final
9/7 11:05
Vind: nwi
=1 Lennart Persson
IF Vingarna
09 IF Vingarna 9.4
=1 Filip Enhörning Edholm
Turebergs FK
10 Turebergs FK 9.4
3 Nils Åberg
IF Vingarna
10 IF Vingarna 10.1
P13 200 m
9/7 12:50
Vind: nwi
1 Filip Enhörning Edholm
Turebergs FK
10 Turebergs FK 30.2
2 Lennart Persson
IF Vingarna
09 IF Vingarna 30.3
3 Nils Åberg
IF Vingarna
10 IF Vingarna 34.1
P13 3000 m
9/7 15:20
1 Nils Åberg
IF Vingarna
10 IF Vingarna 12:43.9
P13 Höjd
9/7 13:50
1 Nils Åberg
IF Vingarna
10 IF Vingarna 115
105110115120
139 Nils Åbergoooxxx
P13 Längd
Hoppzon
9/7 14:30
1 Nils Åberg
IF Vingarna
10 IF Vingarna 3.80 +0.9
2 Emil Jonsson
Umedalens IF
10 Umedalens IF 3.36 0.0
1234
139 Nils Åberg3.72 0.03.74 -0.33.80 +0.93.71 -0.2
173 Emil Jonsson3.36 0.03.26 0.03.32 +0.23.23 nwi
P13 Kula
Vikt: 3,0kg
9/7 13:10
1 Filip Enhörning Edholm
Turebergs FK
10 Turebergs FK 8.24 PB
2 Nils Åberg
IF Vingarna
10 IF Vingarna 7.22
3 Emil Jonsson
Umedalens IF
10 Umedalens IF 5.65
1234
57 Filip Enhörning Edholm7.367.166.398.24
139 Nils Åberg7.167.22x6.63
173 Emil Jonsson5.555.005.65x
P13 Spjut
Vikt: 400g
9/7 09:50
1 Lennart Persson
IF Vingarna
09 IF Vingarna 30.54 PB
2 Arthur Lönnefors
Brännans IF
11 Brännans IF 22.38
3 Nils Åberg
IF Vingarna
10 IF Vingarna 21.88 PB
4 Linus Lauri
IF Vingarna
11 IF Vingarna 17.63 PB
1234
70 Arthur Lönnefors20.6422.3818.6821.06
139 Nils Åberg21.8817.8213.1119.63
109 Linus Lauri17.1217.63xx
194 Lennart Persson30.5427.8025.5125.32
P11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.