Resultater Kretsmästerskap 13, 15 och 17 år

Kålgårdsarenan, Jönköping   2022-03-09

Arrangör: Jönköpings Friidrottskrets Tävlingsledare: Ann Axelsson Senast uppdaterad: 2022-04-22 21:21:25

Lagtävling

Plac.Poäng
1 IKHP Huskvarna 55
2 Habo Friidrott -04 41
3 Hovslätts IK 40
4 Lekeryd-Svarttorp SK 6
F17F15F13P17P15P13
60 m60 m häckHöjdLängdKula60 m60 m häckHöjdLängdKula60 m60 m häckHöjdLängdKula60 m60 m häckHöjdLängdKula60 m60 m häckHöjdLängdKula60 m60 m häckHöjdLängdKula
Habo Friidrott -045645336135
IKHP Huskvarna12132331335365653
Hovslätts IK5353331325313
Lekeryd-Svarttorp SK33
F17 60 m
9/3 19:50
Poäng
1 Tilda Eriksson
IK Sisu
05 IK Sisu 8.79
2 Emma Östklint
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 9.02 3.00 Krm 1
3 Stina Samuelsson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 9.51 2.00 Krm 2
F17 60 m häck
Höjd: 76,2cm
9/3 18:45
Poäng
1 Tuva Svensson Swärdh
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 11.52
2 Stina Samuelsson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 12.12 3.00 Krm 1
F17 Höjd
9/3 18:55
Poäng
1 Emma Östklint
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 146 3.00 PB Krm 1
2 Hilda Sten
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 143 2.00 PB Krm 2
3 Tuva Svensson Swärdh
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 140
125130135140143146149
Hilda Stenoooooxxx
Tuva Svensson Swärdh-oxoxxoxxx
Emma Östklint--ooxoxoxxx
F17 Längd
9/3 18:00
Poäng
1 Tilda Eriksson
IK Sisu
05 IK Sisu 4.50
2 Emma Östklint
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 4.26 3.00 PB Krm 1
123456
Tilda Eriksson4.40x4.50x4.35x
Emma Östklint3.924.054.264.14--
F17 Kula
Vikt: 3,0kg
9/3 18:30
Poäng
1 Emma Östklint
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 10.12 3.00 Krm 1
2 Tilda Eriksson
IK Sisu
05 IK Sisu 9.61
123456
Tilda Eriksson8.819.309.13x9.419.61
Emma Östklint9.639.739.309.8410.129.50
F15 60 m Försök
9/3 19:10
Heat 1
Poäng
1 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 8.68 q
2 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 8.84 q
3 Ida Gustavsson
IKHP Huskvarna
08 IKHP Huskvarna 8.96 q PB
4 Tuva Sköld
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 9.33
Heat 2
Poäng
1 Wilma Blom
IKHP Huskvarna
07 IKHP Huskvarna 9.13 q PB
2 Olivia Andersson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 9.15 PB
3 Tyra Antevik
Hovslätts IK
08 Hovslätts IK 9.23 PB
Heat 3
Poäng
1 Matilda Johansson
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 10.02
2 Misa Widetoft
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 10.08
3 Esther Uppenberg
Hovslätts IK
07 Hovslätts IK 10.51
F15 60 m Final
9/3 20:25
Poäng
1 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 8.63 3.00
2 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 8.85 2.00
3 Ida Gustavsson
IKHP Huskvarna
08 IKHP Huskvarna 8.93 1.00 PB
4 Wilma Blom
IKHP Huskvarna
07 IKHP Huskvarna 9.02 PB
F15 60 m häck
Höjd: 76.2cm
9/3 18:30
A-Final
Poäng Tot. plac.
1 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 10.20 3.00 1
2 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 10.32 2.00 2
3 Irma Westh
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 10.43 1.00 3
B-Final
Poäng Tot. plac.
1 Olivia Andersson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 10.53 4
2 Tyra Antevik
Hovslätts IK
08 Hovslätts IK 11.42 5
3 Matilda Johansson
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 11.83 6 PB
F15 Höjd
9/3 18:55
Poäng
1 Olivia Andersson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 146 3.00 PB
2 Ida Gustavsson
IKHP Huskvarna
08 IKHP Huskvarna 143 2.00
3 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 143 1.00 PB
=4 Clara Gudmundsson
Hovslätts IK
08 Hovslätts IK 130
=4 Tuva Sköld
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 130 PB
6 Esther Uppenberg
Hovslätts IK
07 Hovslätts IK 125 PB
Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 DNS
115120125130135140143146149
Olivia Andersson--xooxoxooxoxxx
Nike Blomberg--oooxooxx-
Clara Gudmundssonoooxoxxx
Tuva Sköldoooxoxxx
Ida Gustavsson-ooxooooxxx
Esther Uppenbergoooxxx
F15 Längd
9/3 18:00
Poäng
1 Irma Westh
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 4.71 3.00 PB
2 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 4.58 2.00 PB
3 Ida Gustavsson
IKHP Huskvarna
08 IKHP Huskvarna 4.46 1.00 PB
4 Olivia Andersson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 4.46 PB
5 Wilma Blom
IKHP Huskvarna
07 IKHP Huskvarna 4.32
6 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 4.20
7 Tuva Sköld
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 4.09
8 Tyra Antevik
Hovslätts IK
08 Hovslätts IK 3.86
9 Esther Uppenberg
Hovslätts IK
07 Hovslätts IK 3.37
Stina Essberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 DNS
123456
Nike Blomberg3.983.864.584.324.13-
Olivia Andersson4.314.074.144.444.154.46
Tuva Sköld4.094.093.75x3.783.72
Tyra Antevik3.833.833.863.713.71x
Wilma Blomxx3.883.703.964.32
Irma Westh4.504.714.394.24--
Tindra Westlund Stenberg4.054.20x3.99x4.15
Stina EssbergDNS
Esther Uppenberg3.373.133.15
Ida Gustavsson4.404.464.454.164.294.24
F15 Kula
Vikt: 3,0kg
9/3 18:30
Poäng
1 Ida Gustavsson
IKHP Huskvarna
08 IKHP Huskvarna 8.43 3.00 PB
2 Matilda Johansson
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 7.27 2.00 PB
3 Misa Widetoft
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 6.84 1.00
4 Esther Uppenberg
Hovslätts IK
07 Hovslätts IK 6.77 PB
5 Clara Gudmundsson
Hovslätts IK
08 Hovslätts IK 6.76
123456
Misa Widetoft6.806.846.456.506.116.67
Ida Gustavsson7.027.127.558.158.43
Esther Uppenberg6.776.636.246.465.97
Matilda Johansson6.827.136.896.797.276.86
Clara Gudmundsson6.686.045.876.76
F13 60 m Försök
9/3 18:55
Heat 1
Poäng
1 Ella Edgren
Lekeryd-Svarttorp SK
09 Lekeryd-Svarttorp SK 9.12 q PB
2 Hedvig Orestig
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 9.49 q
3 Rebecka Johansson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 9.57 q
4 Ruth Gustafsson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 9.80 q
Heat 2
Poäng
1 Lova Beijer
Hovslätts IK
10 Hovslätts IK 10.00
2 Julia Walltin
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 10.15
3 Britta Hammar
IKHP Huskvarna
10 IKHP Huskvarna 10.38 PB
4 Malva Lönner
IKHP Huskvarna
10 IKHP Huskvarna 10.79
Heat 3
Poäng
1 Tilda Andersen
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 10.17
2 Mollie Melinder
Hovslätts IK
10 Hovslätts IK 10.25
3 Mathilda Levinsson
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 10.31
F13 60 m Final
9/3 20:15
Poäng
1 Ella Edgren
Lekeryd-Svarttorp SK
09 Lekeryd-Svarttorp SK 9.18 3.00
2 Hedvig Orestig
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 9.44 2.00
3 Rebecka Johansson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 9.50 1.00
4 Ruth Gustafsson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 9.62 PB
F13 60 m häck
Höjd: 68,6cm
9/3 18:00
A-Final
Poäng
1 Hedvig Orestig
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 11.60 3.00 PB
2 Rebecka Johansson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 11.63 2.00
3 Ruth Gustafsson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 12.58 1.00 PB
4 Malva Lönner
IKHP Huskvarna
10 IKHP Huskvarna 13.32
B-Final
Poäng
1 Stina Rosander
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 13.16
2 Britta Hammar
IKHP Huskvarna
10 IKHP Huskvarna 13.58
3 Mollie Melinder
Hovslätts IK
10 Hovslätts IK 13.96
F13 Höjd
9/3 18:10
Poäng
1 Lova Beijer
Hovslätts IK
10 Hovslätts IK 137 3.00 PB
2 Britta Hammar
IKHP Huskvarna
10 IKHP Huskvarna 124 2.00 PB
3 Rebecka Johansson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 121 1.00
4 Hedvig Orestig
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 118
=5 Ruth Gustafsson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 115
=5 Mollie Melinder
Hovslätts IK
10 Hovslätts IK 115
7 Malva Lönner
IKHP Huskvarna
10 IKHP Huskvarna 105
95100105110115118121124127130133135137139
Ruth Gustafssonoooxoxoxxx
Rebecka Johansson---oooxoxxx
Lova Beijer--ooooooooxxooxxoxxx
Mollie Melinderooxooxoxxx
Malva Lönner-ooxxx
Britta Hammar--oooooxoxxx
Hedvig Orestig-oooooxxx
F13 Längd
Hoppzon
9/3 19:50
Poäng
1 Ella Edgren
Lekeryd-Svarttorp SK
09 Lekeryd-Svarttorp SK 4.38 3.00 PB
2 Hedvig Orestig
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 4.01 2.00
3 Ruth Gustafsson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 3.93 1.00 PB
4 Rebecka Johansson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 3.92
5 Lova Beijer
Hovslätts IK
10 Hovslätts IK 3.78
6 Julia Walltin
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 3.63
7 Britta Hammar
IKHP Huskvarna
10 IKHP Huskvarna 3.51 PB
8 Tilda Andersen
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 3.48 PB
9 Stina Rosander
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 3.16 PB
10 Malva Lönner
IKHP Huskvarna
10 IKHP Huskvarna 3.11
11 Agnes Klahr
Hovslätts IK
09 Hovslätts IK 3.10
12 Mollie Melinder
Hovslätts IK
10 Hovslätts IK 2.87
13 Mathilda Levinsson
Lekeryd-Svarttorp SK
10 Lekeryd-Svarttorp SK 2.83
123456
Agnes Klahr3.102.782.883.04--
Ruth Gustafsson3.683.683.893.93--
Mathilda Levinsson2.812.792.832.75--
Tilda Andersen3.393.343.483.29--
Britta Hammar3.393.003.323.51--
Julia Walltin3.593.563.633.54--
Ella Edgren4.334.384.304.36--
Stina Rosander3.162.97x2.95--
Malva Lönner2.953.053.112.99--
Rebecka Johansson3.863.813.633.92--
Mollie Melinderx2.872.812.77--
Lova Beijer3.783.683.723.75--
Hedvig Orestig3.923.964.013.99--
F13 Kula
Vikt: 2,0kg
9/3 19:10
Poäng
1 Hedvig Orestig
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 7.37 3.00
2 Rebecka Johansson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 7.09 2.00
3 Lova Beijer
Hovslätts IK
10 Hovslätts IK 7.02 1.00 PB
4 Ruth Gustafsson
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 6.85 PB
5 Britta Hammar
IKHP Huskvarna
10 IKHP Huskvarna 6.50
6 Mollie Melinder
Hovslätts IK
10 Hovslätts IK 5.12
123456
Britta Hammar6.506.325.786.31
Hedvig Orestig6.877.376.637.14
Ruth Gustafsson6.466.596.856.71
Rebecka Johansson5.576.996.117.09
Mollie Melinder4.564.214.615.12
Lova Beijer6.986.437.026.80
P17 60 m
9/3 19:40
Poäng
1 Lukas Björklund
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 7.54
2 Kalle Öhlund
IKHP Huskvarna
05 IKHP Huskvarna 8.40 3.00 Krm 1
3 David Emilsson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 8.46 2.00 Krm 2
4 William Blom
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 8.65 1.00 Krm 3
P17 Höjd
9/3 19:50
Poäng
1 Vilgot Hakeberg
IKHP Huskvarna
06 IKHP Huskvarna 173 3.00 Krm 1
2 David Emilsson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 170 2.00 PB Krm 2
3 Lukas Björklund
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 165
Elias Andersson
Hovslätts IK
06 Hovslätts IK DNS
145150155160165170173176
Vilgot Hakeberg---ooxxooxxx
David Emilssonoooooxxoxxx
Lukas Björklundoxoxoxxooxxx
P17 Längd
9/3 18:55
Poäng
1 Lukas Björklund
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 5.84
2 David Emilsson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 5.16 3.00 PB Krm 1
3 William Blom
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 4.61 2.00 PB Krm 2
4 Kalle Öhlund
IKHP Huskvarna
05 IKHP Huskvarna 4.53 1.00 Krm 3
123456
Kalle Öhlund4.174.424.53---
William Blom4.574.614.614.484.39x
David Emilsson4.94x4.865.164.93x
Lukas Björklundxxxx5.825.84
P17 Kula
Vikt: 5,0kg
9/3 18:30
Poäng
1 Lukas Björklund
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 9.90
2 William Blom
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 7.85 3.00 PB Krm 1
123456
Lukas Björklund9.689.569.829.909.499.31
William Blom7.087.847.357.85
P15 60 m
9/3 19:45
Poäng
1 Edvin Manderhjelm
IKHP Huskvarna
08 IKHP Huskvarna 9.43 3.00 PB
P15 60 m häck
Höjd: 84,0cm
9/3 18:45
Poäng
1 Edvin Manderhjelm
IKHP Huskvarna
08 IKHP Huskvarna 11.71 3.00
P15 Längd
9/3 18:55
Poäng
1 Edvin Manderhjelm
IKHP Huskvarna
08 IKHP Huskvarna 3.99 3.00
2 Noah Renulf
IKHP Huskvarna
08 IKHP Huskvarna 3.21 2.00
123456
Noah Renulfx2.93xxx3.21
Edvin Manderhjelm3.993.883.573.653.53-
P15 Kula
Vikt: 4,0kg
9/3 18:30
Poäng
1 Edvin Manderhjelm
IKHP Huskvarna
08 IKHP Huskvarna 6.19 3.00
123456
Edvin Manderhjelm5.885.986.19
P13 60 m Försök
9/3 19:25
Heat 1
Poäng
1 Lukas Alexandersson
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 9.29 q PB
2 Melvin Vikström
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 9.75 q PB
Heat 2
Poäng
1 Erik Persson
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 9.49 q
2 Emil Samuelsson
IKHP Huskvarna
10 IKHP Huskvarna 10.15 q PB
3 Leo Ekelund
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 10.21
P13 60 m Final
9/3 20:05
Poäng
1 Lukas Alexandersson
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 9.30 3.00
2 Erik Persson
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 9.51 2.00
3 Melvin Vikström
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 9.68 1.00 PB
4 Emil Samuelsson
IKHP Huskvarna
10 IKHP Huskvarna 10.21
P13 60 m häck
Höjd: 76.2cm
9/3 18:20
Poäng
1 Melvin Vikström
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 11.55 3.00 PB
2 Erik Persson
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 11.88 2.00
P13 Höjd
9/3 19:50
Poäng
1 Melvin Vikström
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 137 3.00 PB
2 Lukas Alexandersson
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 120 2.00
3 Erik Persson
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 120 1.00 PB
105110115120125130135137139
Lukas Alexanderssonooooxxx
Melvin Vikströmooooooxooxxx
Erik Perssonooxooxxx
P13 Längd
Hoppzon
9/3 18:55
Poäng
1 Melvin Vikström
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 4.23 3.00 PB
2 Lukas Alexandersson
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 4.06 2.00 =PB
3 Linus Wictorsson
Hovslätts IK
09 Hovslätts IK 3.96 1.00
4 Erik Persson
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 3.79 =PB
5 Emil Samuelsson
IKHP Huskvarna
10 IKHP Huskvarna 3.44 PB
6 Leo Ekelund
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 3.17
7 August Lindh
IKHP Huskvarna
10 IKHP Huskvarna 2.11
123456
Melvin Vikström4.014.00x4.23--
August Lindhx2.11----
Linus Wictorsson3.963.953.94x--
Emil Samuelsson3.353.383.443.33--
Lukas Alexanderssonx4.063.994.04--
Leo Ekelund3.173.043.03x--
Erik Persson3.413.793.603.60--
P13 Kula
Vikt: 3,0kg
9/3 18:00
Poäng
1 Linus Wictorsson
Hovslätts IK
09 Hovslätts IK 12.79 3.00 PB
2 Erik Persson
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 7.02 2.00
3 Leo Ekelund
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 6.95 1.00 PB
4 Lukas Alexandersson
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 6.81
5 Emil Samuelsson
IKHP Huskvarna
10 IKHP Huskvarna 6.37
123456
Leo Ekelund5.556.306.956.24
Erik Persson6.427.026.896.34
Emil Samuelsson5.995.886.376.34
Linus Wictorsson11.4412.1412.7912.47
Lukas Alexandersson6.526.816.566.07