Resultater Sommartävling hopp och löp

Nyabvallen, Luleå   2022-07-02

Arrangör: Luleå FIF Tävlingsledare: Klas Strömberg Senast uppdaterad: 2022-07-03 02:00:15
Visa Resultatkort
Kvinnor & F19 100 m
2/7 10:10
Vind: +2.5
1 Amanda Isaksson
Boden FI
01 Boden FI 12.67
2 Julia Johansson
Piteå IF
04 Piteå IF 14.13
Sofia Rudolfsson
IFK Umeå
01 IFK Umeå DNS
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Amanda Isaksson
Boden FI
01 Boden FI 12.67
Sofia Rudolfsson
IFK Umeå
01 IFK Umeå DNS
F19
1 Julia Johansson
Piteå IF
04 Piteå IF 14.13
Kvinnor & F15 200 m
2/7 12:30
Vind: +2.5
1 Amanda Isaksson
Boden FI
01 Boden FI 25.66
2 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 27.71
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Amanda Isaksson
Boden FI
01 Boden FI 25.66
F15
1 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 27.71
Kvinnor 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

Kvinnor Längd
2/7 13:00
1 Amanda Isaksson
Boden FI
01 Boden FI 5.10 +3.1
2 Sofia Rudolfsson
IFK Umeå
01 IFK Umeå 4.97 -0.7 SB
123456
11 Sofia Rudolfsson3.79 +1.74.55 +2.94.54 +2.04.35 +0.7- 4.97 -0.7
4 Amanda Isakssonx 5.03 +0.8x 5.10 +3.1- x
F19 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 100 m

F19 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 200 m

F19 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

F19 & F15 & F13 & F11 & Män 1500 m
2/7 14:20
1 My Rundgren
Luleå FIF
03 Luleå FIF 4:40.00 PB
2 Måns Lundberg
Luleå FIF
88 Luleå FIF 4:45.00
3 Olivia Jonsson
Boden FI
07 Boden FI 5:33.49
4 Maja Stridsman
Luleå FIF
08 Luleå FIF 5:43.14
5 Mimmi Lindmark
Nedre Soppero IK
10 Nedre Soppero IK 6:18.64
6 Tova Segerlund
Gällivare SK
09 Gällivare SK 6:21.17
7 Stina Lindmark
Nedre Soppero IK
12 Nedre Soppero IK 8:18.80
Albin Gezelius
IFK Mora FIK
03 IFK Mora FIK DNS
Arvid Wennberg
Luleå FIF
10 Luleå FIF DNS
Marcus Öhrvall
Piteå IF
09 Piteå IF DNS
Sammanställning per klass
P19
Albin Gezelius
IFK Mora FIK
03 IFK Mora FIK DNS
P13
Arvid Wennberg
Luleå FIF
10 Luleå FIF DNS
Marcus Öhrvall
Piteå IF
09 Piteå IF DNS
Män
1 Måns Lundberg
Luleå FIF
88 Luleå FIF 4:45.00
F19
1 My Rundgren
Luleå FIF
03 Luleå FIF 4:40.00
F15
1 Olivia Jonsson
Boden FI
07 Boden FI 5:33.49
2 Maja Stridsman
Luleå FIF
08 Luleå FIF 5:43.14
F13
1 Mimmi Lindmark
Nedre Soppero IK
10 Nedre Soppero IK 6:18.64
2 Tova Segerlund
Gällivare SK
09 Gällivare SK 6:21.17
F11
1 Stina Lindmark
Nedre Soppero IK
12 Nedre Soppero IK 8:18.80
F17 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 100 m

F17 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 200 m

F17 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

F17 Höjd
2/7 11:30
1 Cajsa Edelbro
Luleå FIF
06 Luleå FIF 163 PB
142145150155161163165
46 Cajsa Edelbroooooooxxx
F17 Längd
2/7 13:00
1 Cajsa Edelbro
Luleå FIF
06 Luleå FIF 5.20 -0.2 PB
123456
46 Cajsa Edelbro4.78 +0.65.13 +0.6x 4.99 +1.85.20 -0.25.12 +1.6
F15 & P15 80 m
2/7 10:00
Vind: +1.5
1 Carl Eriksson
Luleå FIF
08 Luleå FIF 10.27
2 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 10.99
Sammanställning per klass
P15
1 Carl Eriksson
Luleå FIF
08 Luleå FIF 10.27
F15
1 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 10.99
F15 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 200 m

F15 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med F19 1500 m

F15 80 m häck
Höjd: 76,2cm
2/7 11:30
Vind: +3.1
1 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 12.72
F15 300 m häck
Höjd: 76,2cm
2/7 11:10
1 Olivia Jonsson
Boden FI
07 Boden FI 53.20 PB
2 Maja Stridsman
Luleå FIF
08 Luleå FIF 54.48
F15 Höjd
2/7 11:30
1 Olivia Jonsson
Boden FI
07 Boden FI 139 =PB
127130133136139142
6 Olivia Jonssonooooxoxxx
F15 Längd
2/7 13:00
1 Olivia Jonsson
Boden FI
07 Boden FI 4.08 +1.0
2 Maja Stridsman
Luleå FIF
08 Luleå FIF 4.08 +0.7
123456
30 Maja Stridsman4.08 +0.74.03 +0.4x 3.86 +2.2x x
6 Olivia Jonsson4.04 +2.1- 4.08 +1.0x 3.99 +0.8-
F13 & P13 60 m
2/7 09:30
Vind: +3.8
1 Lucas Jonsson
Boden FI
10 Boden FI 9.04
2 Nova Fagerqvist
Luleå FIF
09 Luleå FIF 9.09
3 Alicia Engman
Gällivare SK
10 Gällivare SK 9.17
4 Asta Strömberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 9.25
5 Arvid Wennberg
Luleå FIF
10 Luleå FIF 9.42
6 Ida Harming
Boden FI
09 Boden FI 10.68
Sammanställning per klass
P13
1 Lucas Jonsson
Boden FI
10 Boden FI 9.04
2 Arvid Wennberg
Luleå FIF
10 Luleå FIF 9.42
F13
1 Nova Fagerqvist
Luleå FIF
09 Luleå FIF 9.09
2 Alicia Engman
Gällivare SK
10 Gällivare SK 9.17
3 Asta Strömberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 9.25
4 Ida Harming
Boden FI
09 Boden FI 10.68
F13 & P13 200 m
2/7 12:50
Vind: +2.5
1 Lucas Jonsson
Boden FI
10 Boden FI 29.88
2 Arvid Wennberg
Luleå FIF
10 Luleå FIF 30.08
3 Asta Strömberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 31.47
4 Alicia Engman
Gällivare SK
10 Gällivare SK 32.29
5 Tova Segerlund
Gällivare SK
09 Gällivare SK 33.45
Sammanställning per klass
P13
1 Lucas Jonsson
Boden FI
10 Boden FI 29.88
2 Arvid Wennberg
Luleå FIF
10 Luleå FIF 30.08
F13
1 Asta Strömberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 31.47
2 Alicia Engman
Gällivare SK
10 Gällivare SK 32.29
3 Tova Segerlund
Gällivare SK
09 Gällivare SK 33.45
F13 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med F19 1500 m

F13 & P13 200 m häck
Höjd: 68,6cm
2/7 10:50
Vind: +4.3
1 Arvid Wennberg
Luleå FIF
10 Luleå FIF 34.35
2 Eira Keränen
Gällivare SK
09 Gällivare SK 34.46
3 Mimmi Lindmark
Nedre Soppero IK
10 Nedre Soppero IK 37.53
Sammanställning per klass
P13
1 Arvid Wennberg
Luleå FIF
10 Luleå FIF 34.35
F13
1 Eira Keränen
Gällivare SK
09 Gällivare SK 34.46
2 Mimmi Lindmark
Nedre Soppero IK
10 Nedre Soppero IK 37.53
F13 Höjd
2/7 11:30
1 Eira Keränen
Gällivare SK
09 Gällivare SK 136
2 Tova Segerlund
Gällivare SK
09 Gällivare SK 130
3 Alicia Engman
Gällivare SK
10 Gällivare SK 130
4 Mimmi Lindmark
Nedre Soppero IK
10 Nedre Soppero IK 115
100103106109112115118121124127130133136139
9 Tova Segerlund------oxoooxxoxxx
7 Alicia Engman---ooooooxxoxxoxxx
8 Eira Keränen---------o-xxoxoxxx
34 Mimmi Lindmark ooooxooxxx
F13 Längd
Hoppzon
2/7 10:00
1 Nova Fagerqvist
Luleå FIF
09 Luleå FIF 4.29 +4.3
2 Alicia Engman
Gällivare SK
10 Gällivare SK 4.28 +1.4
3 Asta Strömberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 4.22 +1.5 PB
4 Eira Keränen
Gällivare SK
09 Gällivare SK 3.97 +2.4
5 Tova Segerlund
Gällivare SK
09 Gällivare SK 3.81 +3.3
6 Ida Harming
Boden FI
09 Boden FI 3.45 +1.0 PB
123456
21 Nova Fagerqvist4.10 +0.64.17 +3.34.29 +4.34.20 -0.63.94 +2.54.28 +2.4
31 Asta Strömberg4.18 +0.64.05 +0.23.84 +0.63.99 +1.43.58 +1.64.22 +1.5
7 Alicia Engman4.25 +0.54.24 +0.94.17 -0.34.28 +1.44.15 +3.0x
8 Eira Keränen3.82 +1.43.92 +1.8- 3.97 +2.4x -
9 Tova Segerlund3.74 +1.43.71 +2.0x 3.81 +3.33.38 +0.63.70 +1.0
3 Ida Harming3.29 +2.03.35 +0.33.34 +2.83.45 +1.03.35 +2.4x
F11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

Män 100 m
2/7 10:20
Vind: +2.2
1 Hjalmar Sundvall
Riviera FI
94 Riviera FI 11.35
2 Ville Makslahti
Luleå FIF
03 Luleå FIF 11.64
3 Robin Blomgren
Riviera FI
00 Riviera FI 11.71
4 Joel Reinholdsson
Umedalens IF
01 Umedalens IF 11.96
5 Wisdom Enoghama
Riviera FI
02 Riviera FI 12.10
6 Mikael Larsson
Luleå FIF
75 Luleå FIF 13.58
Sammanställning per klass
Män
1 Hjalmar Sundvall
Riviera FI
94 Riviera FI 11.35
2 Ville Makslahti
Luleå FIF
03 Luleå FIF 11.64
3 Robin Blomgren
Riviera FI
00 Riviera FI 11.71
4 Joel Reinholdsson
Umedalens IF
01 Umedalens IF 11.96
5 Wisdom Enoghama
Riviera FI
02 Riviera FI 12.10
6 Mikael Larsson
Luleå FIF
75 Luleå FIF 13.58
Män & P15 200 m
2/7 12:20
Vind: +2.5
1 Ville Makslahti
Luleå FIF
03 Luleå FIF 23.25
2 Robin Blomgren
Riviera FI
00 Riviera FI 23.78
3 Joel Reinholdsson
Umedalens IF
01 Umedalens IF 24.53
4 Carl Eriksson
Luleå FIF
08 Luleå FIF 24.78
5 Mugwanashaka Munyentwari
Riviera FI
99 Riviera FI 25.81
Sammanställning per klass
P15
1 Carl Eriksson
Luleå FIF
08 Luleå FIF 24.78
Män
1 Ville Makslahti
Luleå FIF
03 Luleå FIF 23.25
2 Robin Blomgren
Riviera FI
00 Riviera FI 23.78
3 Joel Reinholdsson
Umedalens IF
01 Umedalens IF 24.53
4 Mugwanashaka Munyentwari
Riviera FI
99 Riviera FI 25.81
Män & P17 400 m
2/7 10:30
1 Tobias Backeström
Umedalens IF
06 Umedalens IF 55.48
2 Liam Jakobsson
Kalix Friidrott
05 Kalix Friidrott 55.51
3 Joel Bergenstråle
Luleå FIF
06 Luleå FIF 55.80 PB
4 Mugwanashaka Munyentwari
Riviera FI
99 Riviera FI 1:01.78
Nellie Senbom
Boden FI
03 Boden FI DNS
Sammanställning per klass
P17
1 Tobias Backeström
Umedalens IF
06 Umedalens IF 55.48
2 Liam Jakobsson
Kalix Friidrott
05 Kalix Friidrott 55.51
3 Joel Bergenstråle
Luleå FIF
06 Luleå FIF 55.80
Män
1 Mugwanashaka Munyentwari
Riviera FI
99 Riviera FI 1:01.78
Kvinnor
Nellie Senbom
Boden FI
03 Boden FI DNS
Män 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med F19 1500 m

Män Längd
2/7 13:00
1 Ville Makslahti
Luleå FIF
03 Luleå FIF 5.86 +0.9
2 Wisdom Enoghama
Riviera FI
02 Riviera FI 5.36 +1.1
123456
26 Ville Makslahtix x x 5.86 +0.9x x
39 Wisdom Enoghamax x 5.36 +1.1x 5.31 +0.9x
P19 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 100 m

P19 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 200 m

P19 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

P19 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med F19 1500 m

P17 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 100 m

P17 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 200 m

P17 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

P15 80 m

Grenen genomfördes tillsammans med F15 80 m

P15 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 200 m

P15 Längd
2/7 13:00
1 Carl Eriksson
Luleå FIF
08 Luleå FIF 4.31 -0.8
123456
20 Carl Eriksson x x 4.31 -0.8x 3.78 +1.4-
P13 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med F13 60 m

P13 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med F13 200 m

P13 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med F19 1500 m

P13 200 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med F13 200 m häck

P13 Höjd
2/7 11:30
1 Lucas Jonsson
Boden FI
10 Boden FI 133 PB
115118121124127130133136
5 Lucas Jonssonooooooxoxxx
P13 Längd
Hoppzon
2/7 10:00
1 Lucas Jonsson
Boden FI
10 Boden FI 4.44 +3.1
2 Arvid Wennberg
Luleå FIF
10 Luleå FIF 4.01 +2.2
123456
33 Arvid Wennberg- x 3.92 +2.04.01 +2.2x -
5 Lucas Jonsson4.00 +0.73.94 +1.14.16 +3.34.44 +3.14.25 +0.64.31 +1.0
P11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.