Resultater Fortumspelen

Sävstaås IP, Bollnäs   2022-07-02 - 2022-07-03

Arrangör: Bollnäs FIK Tävlingsledare: Malou Sköld och Peter Edling Senast uppdaterad: 2022-07-04 02:00:08
2022-07-02 2022-07-03 Alla dagar
Visa Resultatkort
Kvinnor 100 m
2/7 10:35
Vind: 0.0
1 Emma Nilsson
Gefle IF
03 Gefle IF 13.19
2 Alva Floren
Leksands FIK
02 Leksands FIK 13.69 SB
3 Emma Eriksson
Karlskoga FI
93 Karlskoga FI 14.23 PB
4 Anna Lena Lööw
Söderhamns IF
65 Söderhamns IF 14.87
5 Lina Hedberg
Bollnäs FIK
98 Bollnäs FIK 14.88 PB
6 Hanna Blombäck
Iggesunds SK
80 Iggesunds SK 14.98 SB
7 Emmy Persson
Bollnäs FIK
97 Bollnäs FIK 18.17
Kvinnor 200 m
3/7 12:25
Vind: -2.1
1 Thea Ädling Ring
IFK Mora FIK
03 IFK Mora FIK 27.23
2 Lina Hedberg
Bollnäs FIK
98 Bollnäs FIK 32.10
Kvinnor 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 800 m

Kvinnor 1 mile
3/7 11:45
1 Nora Hägg
Hässelby SK
06 Hässelby SK 5:57.92
Kvinnor & F17 100 m häck
Höjd: 84,0cm
3/7 10:30
Vind: -2.4
1 Thea Ädling Ring
IFK Mora FIK
03 IFK Mora FIK 16.19
2 Kajsa Myhr
Marieby GIF
05 Marieby GIF 16.45
3 Emelie Melin
Tierps IF
05 Tierps IF 17.04 PB
4 Rut Grufman
Täby IS
06 Täby IS 17.22
5 Nellie Tällberg
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 18.02
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Thea Ädling Ring
IFK Mora FIK
03 IFK Mora FIK 16.19
F17
1 Kajsa Myhr
Marieby GIF
05 Marieby GIF 16.45
2 Emelie Melin
Tierps IF
05 Tierps IF 17.04
3 Rut Grufman
Täby IS
06 Täby IS 17.22
4 Nellie Tällberg
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 18.02
Kvinnor Höjd
2/7 13:30
1 Lina Löfqvist
Ullevi FK
93 Ullevi FK 157
2 Lovisa Blomqvist
Marieby GIF
04 Marieby GIF 152 SB
3 Emma Eriksson
Karlskoga FI
93 Karlskoga FI 127
127132137142147152157162
28 Emma Erikssonxoxxx
472 Lovisa Blomqvist--ooooxxx
26 Lina Löfqvist-----oxxoxxx
Kvinnor Längd
3/7 14:45
1 Ebba Hedberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 5.63 +1.7
2 Johanna Hedberg
Söderhamns IF
91 Söderhamns IF 5.38 +2.8
3 Feben Tewelde
Järvsö IF
01 Järvsö IF 5.17 +3.4
4 Tilde Söderlund
Upsala IF
04 Upsala IF 5.15 +3.0
5 Amanda Thyr
Bollnäs FIK
04 Bollnäs FIK 4.69 +4.0
6 Emma Eriksson
Karlskoga FI
93 Karlskoga FI 4.20 +1.5
123456
25 Johanna Hedbergx x 5.38 +2.85.17 +1.3x 5.18 +4.2
493 Feben Teweldex 4.93 +2.55.17 +3.43.91 +1.34.72 +4.6x
483 Ebba Hedberg5.63 +2.65.63 +1.7x 5.53 +2.83.90 +3.15.46 +2.5
479 Tilde Söderlund5.00 +2.7x x 5.15 +3.0x x
28 Emma Eriksson4.10 +1.64.20 +1.54.01 +2.0
465 Amanda Thyr4.47 +2.74.63 +5.4x 4.58 +2.24.69 +4.04.60 +3.4
Kvinnor Tresteg
2/7 14:45
1 Angelica Ström
Spårvägens FK
81 Spårvägens FK 11.35 +3.4
2 Emma Nilsson
Gefle IF
03 Gefle IF 10.47 +5.1
Tilde Söderlund
Upsala IF
04 Upsala IF x
123456
480 Emma Nilssonx 10.23 +3.710.47 +5.110.00 +3.110.08 +2.610.09 +1.4
479 Tilde Söderlundx x x x x x
77 Angelica Ström11.16 +4.6x 11.27 +2.811.35 +3.4x x
Kvinnor Kula
Vikt: 4,0kg
2/7 10:00
1 Victoria Wickman
Upsala IF
03 Upsala IF 13.61
2 Justina Esangbedo
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 12.77
3 Levina Ringdahl
Marieby GIF
04 Marieby GIF 10.48 PB
123456
473 Levina Ringdahl10.159.60x9.5910.0910.48
482 Justina Esangbedo12.54x12.42x12.6512.77
485 Victoria Wickman13.6112.6412.79x13.11x
Kvinnor Diskus
Vikt: 1,0kg
2/7 12:30
1 Vanessa Kamga
Hässelby SK
98 Hässelby SK 54.32
2 Levina Ringdahl
Marieby GIF
04 Marieby GIF 39.05 PB
3 Carina Lindblom
Bollnäs FIK
83 Bollnäs FIK 20.42
123456
473 Levina Ringdahl36.8238.9139.0537.2436.5437.25
107 Vanessa Kamgaxx54.3250.87xx
75 Carina Lindblomx18.21xxx20.42
Kvinnor Slägga
Vikt: 4,0kg
3/7 16:15
1 Emma Palmgren
IF Göta Karlstad
01 IF Göta Karlstad 54.51
2 Hillevi Carlsson
Hässelby SK
02 Hässelby SK 54.45
3 Linda Hedlund
Boden FI
04 Boden FI 45.50
4 Elin Granlöf
Timrå AIF
02 Timrå AIF 44.93
5 Harriet Hjern
Strands IF
02 Strands IF 42.71
123456
489 Harriet Hjernx41.02x42.7139.3641.29
491 Elin Granlöf43.7443.5144.9344.1839.0440.54
100 Emma Palmgren52.39x53.82x53.4354.51
486 Hillevi Carlsson51.9052.8152.9751.4551.6554.45
462 Linda Hedlund42.8544.8441.3145.50x41.72
Kvinnor Spjut
Vikt: 600g
3/7 10:00
1 Feben Tewelde
Järvsö IF
01 Järvsö IF 41.82
2 Lovisa Blomqvist
Marieby GIF
04 Marieby GIF 35.45 PB
123456
472 Lovisa Blomqvist35.2835.4530.7631.9030.3327.27
493 Feben Tewelde36.7936.1141.82x-38.33
F17 100 m
2/7 10:45
Vind: +1.4
1 Ida Svedberg
Trångsvikens IF
06 Trångsvikens IF 13.08
2 Kajsa Myhr
Marieby GIF
05 Marieby GIF 13.31
3 Ottilia Olsson
Brännans IF
06 Brännans IF 14.37
F17 200 m
3/7 12:15
Vind: -2.8
1 Emelie Melin
Tierps IF
05 Tierps IF 27.67
2 Nora Hägg
Hässelby SK
06 Hässelby SK 28.23 PB
3 Ottilia Olsson
Brännans IF
06 Brännans IF 29.94 PB
Ida Svedberg
Trångsvikens IF
06 Trångsvikens IF DNS
F17 100 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 100 m häck

F17 Höjd
2/7 13:30
1 Alva Åkesson
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 162 SB
2 Elsa Arnesson
Trångsvikens IF
05 Trångsvikens IF 157
3 Lisa Norlander
Brännans IF
05 Brännans IF 152
147152157162167
459 Elsa Arnessonooxxoxxx
447 Lisa Norlanderxooxxx
79 Alva Åkessonooxoxxoxxx
F17 Längd
3/7 13:30
1 Alma Hansson
Bollnäs FIK
05 Bollnäs FIK 5.07 +2.4
2 Kajsa Myhr
Marieby GIF
05 Marieby GIF 4.87 +1.8
3 Tindra Olsson
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 4.86 +3.4
4 Tova Björngard
Upsala IF
06 Upsala IF 4.62 +3.4
5 Nellie Tällberg
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 4.60 +1.9
6 Edith Viklund
Hulåns IF
05 Hulåns IF 3.48 +2.8
123456
445 Tova Björngard4.62 +3.4x 4.59 +4.03.83 +2.94.48 +3.14.58 +1.8
434 Tindra Olssonx x 2.43 +1.84.86 +3.43.09 +3.24.69 +1.8
435 Nellie Tällberg4.52 +1.84.60 +1.94.27 +1.82.36 +2.8x 4.48 +2.1
451 Edith Viklundx x x 3.44 +1.93.48 +2.8-
446 Alma Hansson4.83 +2.84.85 +2.94.79 +3.4x 5.07 +2.44.94 +2.3
453 Kajsa Myhrx 4.87 +1.84.81 +0.82.94 +4.34.36 +2.1-
F17 Tresteg
2/7 14:45
1 Alma Hansson
Bollnäs FIK
05 Bollnäs FIK 10.98 +1.5 PB
2 Tindra Olsson
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 10.47 +4.1
3 Edith Viklund
Hulåns IF
05 Hulåns IF 10.36 +4.5
4 Frida Ekstav
Tierps IF
06 Tierps IF 10.15 +3.1
5 Nellie Tällberg
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 9.84 +4.1
6 Nora Hägg
Hässelby SK
06 Hässelby SK 9.75 +5.6
123456
438 Nora Häggx 9.75 +5.69.56 +4.5x x x
435 Nellie Tällberg9.84 +4.19.70 +4.6x x x 9.53 +4.1
451 Edith Viklundx x 10.36 +4.5x x x
434 Tindra Olssonx x 10.47 +4.1x x 10.33 +2.6
446 Alma Hanssonx 10.43 +4.010.79 +4.910.70 +2.710.57 +2.410.98 +1.5
441 Frida Ekstavx 10.15 +3.1x x x 10.08 +2.3
F17 Kula
Vikt: 3,0kg
2/7 10:00
1 Alva Åkesson
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 10.97 PB
2 Rut Grufman
Täby IS
06 Täby IS 10.87 SB
3 Tova Björngard
Upsala IF
06 Upsala IF 10.48
123456
444 Rut Grufman10.089.4110.8710.5510.4210.87
445 Tova Björngard9.3610.1010.48xxx
79 Alva Åkesson10.5510.64x10.7510.6310.97
F17 Diskus
Vikt: 1,0kg
2/7 11:20
1 Tova Björngard
Upsala IF
06 Upsala IF 30.48
2 Rut Grufman
Täby IS
06 Täby IS 27.83
3 Elsa Arnesson
Trångsvikens IF
05 Trångsvikens IF 25.56
123456
445 Tova Björngard28.00xxx30.4828.04
459 Elsa Arnessonx21.0919.3622.2025.56x
444 Rut Grufman23.8527.83xxx22.85
F17 Slägga
Vikt: 3,0kg
3/7 16:15
1 Rut Grufman
Täby IS
06 Täby IS 45.20
2 Ella Green
Östersunds GIF
05 Östersunds GIF 42.11 SB
3 Tova Björngard
Upsala IF
06 Upsala IF 37.48
123456
463 Ella Green37.78xx40.3940.6542.11
445 Tova Björngardxxx37.48xx
444 Rut Grufmanxxx35.4744.4345.20
F15 80 m Försök
2/7 10:50
Heat 1
Vind: -1.5
1 Alma Hammarström
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 11.21 q
2 Tindra Strandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 11.27 q
3 Freja Sköld
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 11.32 q SB
4 Lova Nordvarg
Upsala IF
08 Upsala IF 11.66
5 Nellie Sahlström
Gefle IF
08 Gefle IF 12.43
6 Julia Gavell
Söderhamns IF
08 Söderhamns IF 12.63
Heat 2
Vind: +0.3
1 Ebba Dahlström
Täby IS
08 Täby IS 10.86 q
2 Moa Svedberg
Trångsvikens IF
08 Trångsvikens IF 11.24 q
3 Ida Winlöf
Söderhamns IF
08 Söderhamns IF 11.29 q
4 Wilma Strandberg
Marieby GIF
07 Marieby GIF 11.43 q PB
5 Thea Sörensen
Trångsvikens IF
07 Trångsvikens IF 11.62 q PB
F15 80 m Final
2/7 11:30
Vind: +0.1
1 Ebba Dahlström
Täby IS
08 Täby IS 10.87
2 Tindra Strandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 11.03
3 Freja Sköld
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 11.14 PB
4 Alma Hammarström
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 11.26
5 Moa Svedberg
Trångsvikens IF
08 Trångsvikens IF 11.40
6 Wilma Strandberg
Marieby GIF
07 Marieby GIF 11.44
7 Ida Winlöf
Söderhamns IF
08 Söderhamns IF 11.50
Thea Sörensen
Trångsvikens IF
07 Trångsvikens IF DNS
F15 200 m
3/7 12:05
Vind: -4.3
Tot. plac.
1 Alma Hammarström
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 28.85 1
2 Moa Svedberg
Trångsvikens IF
08 Trångsvikens IF 29.24 2
3 Ida Winlöf
Söderhamns IF
08 Söderhamns IF 29.31 3
4 Julia Gavell
Söderhamns IF
08 Söderhamns IF 32.60 4
Sammanställning
Plac. Res.
1 Alma Hammarström
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 28.85
2 Moa Svedberg
Trångsvikens IF
08 Trångsvikens IF 29.24
3 Ida Winlöf
Söderhamns IF
08 Söderhamns IF 29.31
4 Julia Gavell
Söderhamns IF
08 Söderhamns IF 32.60
F15 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med P15 800 m

F15 80 m häck
Höjd: 76,2cm
3/7 10:15
Vind: -2.1
1 Moa Svedberg
Trångsvikens IF
08 Trångsvikens IF 13.61 PB
2 Ida Winlöf
Söderhamns IF
08 Söderhamns IF 14.22
3 Malva Våhlin
Upsala IF
08 Upsala IF 16.40
Anna Chalon
Upsala IF
08 Upsala IF DNS
Ida Hättestrand
Gefle IF
07 Gefle IF DNS
F15 Höjd
2/7 10:00
1 Ida Winlöf
Söderhamns IF
08 Söderhamns IF 142
2 Saga Brink
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 137
3 Alma Hammarström
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 137
4 Julia Gavell
Söderhamns IF
08 Söderhamns IF 137 =PB
5 Nomi Hjertz
Alunda SK
08 Alunda SK 127
6 Anna Chalon
Upsala IF
08 Upsala IF 122
110115117122127132137142147
427 Saga Brink----ooxoxxx
408 Julia Gavell---oooxxoxxx
395 Nomi Hjertz----o
407 Alma Hammarström---ooxoxoxxx
412 Anna Chalonoxoxxoxxoxxx
409 Ida Winlöf----oxooxoxxx
F15 Längd
3/7 12:20
1 Freja Sköld
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 4.89 +1.8
2 Astrid Gemzell
Tierps IF
07 Tierps IF 4.75 +2.7
3 Tindra Strandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 4.59 +3.0
4 Ida Winlöf
Söderhamns IF
08 Söderhamns IF 4.49 +1.6
5 Thea Sörensen
Trångsvikens IF
07 Trångsvikens IF 4.44 +0.5
6 Alma Hammarström
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 4.39 +2.8
7 Moa Svedberg
Trångsvikens IF
08 Trångsvikens IF 4.22 +1.4
8 Julia Gavell
Söderhamns IF
08 Söderhamns IF 4.09 +2.2
9 Malva Våhlin
Upsala IF
08 Upsala IF 3.70 +3.5
123456
415 Malva Våhlinx 3.70 +3.5x
410 Moa Svedberg4.22 +2.14.22 +1.43.93 +2.54.11 0.04.20 +2.24.03 +0.5
408 Julia Gavell3.92 +1.83.95 +1.94.09 +2.23.75 +1.14.04 +1.9x
429 Astrid Gemzell4.47 +2.64.39 +3.24.35 +1.64.65 +1.24.75 +2.74.59 +2.8
404 Tindra Strandberg4.26 +2.04.35 +3.14.59 +3.04.22 +1.24.44 +2.04.30 +1.7
409 Ida Winlöf4.34 +1.73.37 +1.64.45 +4.04.42 +0.5x 4.49 +1.6
418 Freja Sköld4.89 +1.8x 4.82 +2.8x 4.77 +0.8x
407 Alma Hammarström3.99 +2.74.07 +1.3x x 4.13 +1.24.39 +2.8
431 Thea Sörensenx 4.20 +1.43.91 +2.54.40 +0.74.44 +0.54.07 +2.4
F15 Tresteg
2/7 13:45
1 Astrid Gemzell
Tierps IF
07 Tierps IF 10.79 +5.4
2 Freja Sköld
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 10.49 +2.8
3 Tove Andersson
Leksands FIK
08 Leksands FIK 9.54 +3.4
4 Julia Gavell
Söderhamns IF
08 Söderhamns IF 9.43 +5.7
5 Nellie Sahlström
Gefle IF
08 Gefle IF 8.63 +4.9
123456
400 Nellie Sahlström8.61 +5.08.39 +2.78.16 +2.68.63 +4.98.62 +5.0x
402 Tove Andersson9.54 +3.49.49 +4.7- - 8.85 +4.09.42 +3.7
408 Julia Gavell9.31 +4.18.98 +4.48.93 +5.19.43 +5.79.15 +5.18.71 +3.8
418 Freja Sköld10.49 +2.810.14 +4.4x 10.07 +4.010.00 +4.010.08 +5.8
429 Astrid Gemzellx 10.75 +3.1x x 10.79 +5.4x
F15 Kula
Vikt: 3,0kg
2/7 11:45
1 Ida Edling
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 11.98
2 Felicia Wikström
Marieby GIF
07 Marieby GIF 10.83 PB
3 Midea Allard
Västerås FK
08 Västerås FK 10.03
4 Wilma Löf
Alunda SK
08 Alunda SK 8.95 PB
5 Saga Brink
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 8.93
6 Wilma Strandberg
Marieby GIF
07 Marieby GIF 8.59
123456
416 Midea Allard10.03xx9.77xx
396 Wilma Löfx8.938.95xxx
426 Felicia Wikström10.7010.3310.4910.8310.5010.43
425 Wilma Strandberg7.738.397.788.377.978.59
417 Ida Edlingx11.6611.8111.98xx
427 Saga Brink8.528.328.358.938.678.70
F15 Diskus
Vikt: 0,75kg
2/7 14:45
1 Midea Allard
Västerås FK
08 Västerås FK 30.45
2 Wilma Löf
Alunda SK
08 Alunda SK 26.99
3 Felicia Wikström
Marieby GIF
07 Marieby GIF 26.74
123456
416 Midea Allardx30.45x26.8129.7429.24
396 Wilma Löfx20.44x25.4923.7326.99
426 Felicia Wikström23.96x26.74xx24.54
F15 Slägga
Vikt: 3,0kg
3/7 13:10
1 Midea Allard
Västerås FK
08 Västerås FK 44.17
2 Ida Edling
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 42.35 PB
3 Linnéa Alneroth
Gefle IF
08 Gefle IF 37.30
4 Wilma Löf
Alunda SK
08 Alunda SK 36.27
5 Maja Andersson
Alunda SK
08 Alunda SK 30.63
123456
396 Wilma Löfx36.2734.3934.26xx
394 Maja Anderssonxxx30.63xx
417 Ida Edling41.84xx42.35xx
416 Midea Allard39.0039.3041.9844.17x43.57
399 Linnéa Alneroth37.3034.4734.14xxx
F15 Spjut
Vikt: 500g
3/7 11:00
1 Midea Allard
Västerås FK
08 Västerås FK 33.53
2 Maja Andersson
Alunda SK
08 Alunda SK 31.91
3 Felicia Wikström
Marieby GIF
07 Marieby GIF 31.82 SB
4 Tove Andersson
Leksands FIK
08 Leksands FIK 25.59
5 Linnéa Alneroth
Gefle IF
08 Gefle IF 18.18 PB
123456
416 Midea Allard33.5232.3133.5331.8731.7329.88
426 Felicia Wikström29.8431.8228.1530.0330.8926.81
399 Linnéa Alnerothxxxx18.18x
402 Tove Anderssonx24.4824.7424.7725.59x
394 Maja Andersson30.1630.49x31.9131.81x
F13 60 m Försök
2/7 10:15
Heat 1
Vind: +0.2
1 Nova Olofsson
IFK Strömsund
09 IFK Strömsund 8.85 q
2 Hilda Yong Viklander
Mälarhöjdens IK
09 Mälarhöjdens IK 8.97 q PB
3 Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF 9.18 q SB
4 Ellen Littorin-Pousette
Alunda SK
10 Alunda SK 9.62
5 Tuva Seveborn
Alunda SK
09 Alunda SK 9.88 PB
Klara Sundin
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI DNS
Heat 2
Vind: 0.0
1 Nora Hjertz
Alunda SK
09 Alunda SK 8.98 q
2 Alicia Sundberg
Strands IF
09 Strands IF 9.05 q
3 Stina Gavell
Söderhamns IF
10 Söderhamns IF 9.28
4 Nova Brundin
Timrå AIF
10 Timrå AIF 9.32 PB
5 Elvira Larsson
Alunda SK
09 Alunda SK 9.37
6 Clara Arvidsson
Falu IK
10 Falu IK 9.51 =PB
Heat 3
Vind: 0.0
1 Anna Maria Käller
Bollnäs FIK
09 Bollnäs FIK 8.86 q PB
2 Smilla Nordin
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 9.04 q
3 Isolde Hallman
Leksands FIK
09 Leksands FIK 9.10 q
4 Ida Markström Leek
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 9.36 PB
5 Selma Nordensson
Timrå AIF
10 Timrå AIF 9.74
6 Lisa Flinkberg
Trångsvikens IF
09 Trångsvikens IF 10.73
Molly Westerberg
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI DNS
F13 60 m Final
2/7 11:05
Vind: -0.6
1 Nova Olofsson
IFK Strömsund
09 IFK Strömsund 8.99
2 Isolde Hallman
Leksands FIK
09 Leksands FIK 9.02
3 Smilla Nordin
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 9.08
4 Anna Maria Käller
Bollnäs FIK
09 Bollnäs FIK 9.14
5 Alicia Sundberg
Strands IF
09 Strands IF 9.15
6 Nora Hjertz
Alunda SK
09 Alunda SK 9.18
7 Hilda Yong Viklander
Mälarhöjdens IK
09 Mälarhöjdens IK 9.30
8 Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF 9.34
F13 200 m
3/7 13:00
A-Final
Vind: -2.3
Tot. plac.
1 Nova Olofsson
IFK Strömsund
09 IFK Strömsund 30.48 1 PB
2 Isolde Hallman
Leksands FIK
09 Leksands FIK 30.70 =2
3 Elvira Larsson
Alunda SK
09 Alunda SK 31.62 4
4 Stina Gavell
Söderhamns IF
10 Söderhamns IF 32.60 7
5 Nova Brundin
Timrå AIF
10 Timrå AIF 32.74 8
Smilla Nordin
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI DNS
B-Final
Vind: -0.3
Tot. plac.
1 Ida Markström Leek
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 30.70 =2 PB
2 Selma Nordensson
Timrå AIF
10 Timrå AIF 32.01 5 PB
3 Clara Arvidsson
Falu IK
10 Falu IK 32.11 6 PB
4 Hilde Andersson
Leksands FIK
11 Leksands FIK 32.95 9
5 Molly Westerberg
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 33.89 10
Sammanställning
Plac. Res.
1 Nova Olofsson
IFK Strömsund
09 IFK Strömsund 30.48 PB
=2 Isolde Hallman
Leksands FIK
09 Leksands FIK 30.70
=2 Ida Markström Leek
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 30.70 PB
4 Elvira Larsson
Alunda SK
09 Alunda SK 31.62
5 Selma Nordensson
Timrå AIF
10 Timrå AIF 32.01 PB
6 Clara Arvidsson
Falu IK
10 Falu IK 32.11 PB
7 Stina Gavell
Söderhamns IF
10 Söderhamns IF 32.60
8 Nova Brundin
Timrå AIF
10 Timrå AIF 32.74
9 Hilde Andersson
Leksands FIK
11 Leksands FIK 32.95
10 Molly Westerberg
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 33.89
Smilla Nordin
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI DNS
F13 60 m häck
Höjd: 68,6cm
3/7 10:00
Vind: +1.2
1 Elvira Larsson
Alunda SK
09 Alunda SK 10.76 PB
2 Stina Gavell
Söderhamns IF
10 Söderhamns IF 11.01 PB
3 Anna Maria Käller
Bollnäs FIK
09 Bollnäs FIK 11.17 PB
4 Saga Puolakanaho
Bollnäs FIK
09 Bollnäs FIK 11.60
5 Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF 11.67
6 Lisa Flinkberg
Trångsvikens IF
09 Trångsvikens IF 12.17
7 Hilde Andersson
Leksands FIK
11 Leksands FIK 12.84
Klara Sundin
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI DNS
F13 Höjd
2/7 14:45
1 Smilla Nordin
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 142 PB
2 Elvira Larsson
Alunda SK
09 Alunda SK 142
3 Elsa Magnusson
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 137 PB
4 Ida Markström Leek
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 132
5 Maya Löf
Alunda SK
10 Alunda SK 132
6 Bella Lundh Hållén
Strands IF
09 Strands IF 127
7 Clara Arvidsson
Falu IK
10 Falu IK 127
=8 Tuva Seveborn
Alunda SK
09 Alunda SK 127 SB
=8 Selma Nordensson
Timrå AIF
10 Timrå AIF 127 PB
10 Klara Gunnarsson
Alunda SK
09 Alunda SK 122 SB
11 Nora Hjertz
Alunda SK
09 Alunda SK 122
112117122127132137142147
9 Smilla Nordin-oooooxoxxx
54 Nora Hjertzoxoxoxxx
55 Elvira Larsson--oxoooxoxxx
56 Tuva Sevebornooxoxxoxxx
11 Elsa Magnusson-ooooxoxxx
13 Bella Lundh Hållénooooxxx
46 Clara Arvidssonoooxxoxxx
53 Klara Gunnarssonoooxxx
45 Maya Löfoooxoxxoxxx
10 Ida Markström Leek-oooxxoxxx
51 Selma Nordenssonooxoxxoxxx
F13 Längd
Hoppzon
3/7 10:15
1 Nova Olofsson
IFK Strömsund
09 IFK Strömsund 4.52 nwi
2 Hilda Yong Viklander
Mälarhöjdens IK
09 Mälarhöjdens IK 4.38 nwi
3 Isolde Hallman
Leksands FIK
09 Leksands FIK 4.35 nwi
4 Smilla Nordin
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 4.23 nwi
5 Elsa Magnusson
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 4.23 nwi
6 Clara Arvidsson
Falu IK
10 Falu IK 4.16 nwi
7 Elvira Larsson
Alunda SK
09 Alunda SK 4.16 nwi
8 Stina Gavell
Söderhamns IF
10 Söderhamns IF 4.14 nwi
9 Ellen Littorin-Pousette
Alunda SK
10 Alunda SK 4.07 nwi
10 Saga Puolakanaho
Bollnäs FIK
09 Bollnäs FIK 3.96 nwi
11 Nova Brundin
Timrå AIF
10 Timrå AIF 3.92 nwi
12 Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF 3.87 nwi
13 Selma Nordensson
Timrå AIF
10 Timrå AIF 3.87 nwi
14 Klara Gunnarsson
Alunda SK
09 Alunda SK 3.41 nwi
15 Lisa Flinkberg
Trångsvikens IF
09 Trångsvikens IF 3.40 nwi
1234
46 Clara Arvidsson4.16 nwi3.66 nwi3.91 nwi4.09 nwi
51 Selma Nordensson3.81 nwi3.87 nwi3.63 nwi3.77 nwi
44 Ellen Littorin-Pousette4.07 nwi3.90 nwi3.87 nwi3.79 nwi
3 Lisa Flinkberg3.29 nwi3.40 nwi3.18 nwix
64 Isolde Hallman4.24 nwi4.28 nwi4.35 nwi4.26 nwi
66 Hilda Yong Viklander4.38 nwi4.27 nwi4.26 nwi4.22 nwi
50 Nova Brundin3.92 nwi3.69 nwi3.74 nwi3.73 nwi
61 Alice Lindblom3.87 nwi3.66 nwi3.77 nwi3.85 nwi
11 Elsa Magnusson4.04 nwi4.09 nwi4.23 nwi4.06 nwi
59 Saga Puolakanaho3.90 nwi3.92 nwi3.96 nwi3.92 nwi
48 Stina Gavell3.85 nwi3.83 nwi4.14 nwi4.02 nwi
63 Nova Olofsson4.12 nwi4.34 nwi4.52 nwi4.26 nwi
53 Klara Gunnarsson3.41 nwix 3.34 nwi3.40 nwi
55 Elvira Larsson2.68 nwi3.99 nwi4.16 nwi4.00 nwi
9 Smilla Nordin4.13 nwi4.07 nwi4.07 nwi4.23 nwi
F13 Tresteg
Hoppzon
2/7 12:15
1 Isolde Hallman
Leksands FIK
09 Leksands FIK 9.58 -3.4
2 Elvira Larsson
Alunda SK
09 Alunda SK 9.39 -1.9 PB
3 Ellen Littorin-Pousette
Alunda SK
10 Alunda SK 9.21 -0.3
4 Elsa Magnusson
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 9.16 -1.3 PB
5 Smilla Nordin
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 8.91 -2.2 PB
6 Märta Brusell
Strands IF
09 Strands IF 8.82 -0.3
7 Alicia Sundberg
Strands IF
09 Strands IF 8.66 -1.1 PB
8 Nova Olofsson
IFK Strömsund
09 IFK Strömsund 8.63 -3.9
9 Tuva Seveborn
Alunda SK
09 Alunda SK 8.59 -1.0
10 Clara Arvidsson
Falu IK
10 Falu IK 8.58 -1.4
11 Stina Gavell
Söderhamns IF
10 Söderhamns IF 8.52 -1.6 PB
12 Maya Löf
Alunda SK
10 Alunda SK 8.47 -0.9
13 Bella Lundh Hållén
Strands IF
09 Strands IF 8.24 -1.6 PB
14 Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF 7.92 -3.1
15 Klara Gunnarsson
Alunda SK
09 Alunda SK 7.86 -4.5
16 Hilma Kabo
IFK Mora FIK
12 IFK Mora FIK 7.74 -2.4 PB
1234
48 Stina Gavell8.52 -1.68.42 -3.08.45 -2.48.50 -1.1
14 Märta Brusell8.82 -0.38.57 -2.48.60 -2.28.32 -3.1
53 Klara Gunnarsson7.60 0.07.76 -2.27.86 -4.5x
63 Nova Olofssonx 8.63 -3.9x 8.28 -3.0
44 Ellen Littorin-Pousette9.07 -1.18.89 -1.39.21 -0.39.19 -3.5
13 Bella Lundh Hållén8.24 -1.68.23 -1.37.88 -2.37.99 -1.3
55 Elvira Larsson9.16 -1.29.12 -2.19.39 -1.99.15 -3.6
11 Elsa Magnusson8.92 -0.59.01 -2.69.16 -1.38.84 -5.0
46 Clara Arvidsson8.29 -1.88.40 -3.08.58 -1.48.30 -3.9
45 Maya Löf8.47 -0.9x 8.34 -1.8x
9 Smilla Nordin8.91 -2.28.69 -3.08.81 -1.08.88 -2.1
64 Isolde Hallman9.27 -3.09.40 -3.09.50 -0.99.58 -3.4
56 Tuva Seveborn8.59 -1.08.55 -1.58.53 -2.08.27 -1.4
24 Hilma Kabox 7.74 -2.4x 7.52 -2.1
12 Alicia Sundberg8.53 -1.98.28 -0.18.66 -1.18.39 -4.9
61 Alice Lindblom7.87 -1.67.77 -2.37.55 -4.07.92 -3.1
F13 Kula
Vikt: 2,0kg
2/7 13:45
1 Maya Löf
Alunda SK
10 Alunda SK 11.03 PB
2 Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF 10.95 PB
3 Elsa Magnusson
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 10.11 PB
4 Tuva Seveborn
Alunda SK
09 Alunda SK 9.71 PB
5 Smilla Nordin
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 9.36 PB
6 Isolde Hallman
Leksands FIK
09 Leksands FIK 9.21 PB
7 Nora Hjertz
Alunda SK
09 Alunda SK 9.06 PB
8 Klara Gunnarsson
Alunda SK
09 Alunda SK 8.29
9 Ida Markström Leek
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 8.08 PB
10 Stina Gavell
Söderhamns IF
10 Söderhamns IF 7.61
11 Nova Brundin
Timrå AIF
10 Timrå AIF 7.13
=12 Nova Olofsson
IFK Strömsund
09 IFK Strömsund 7.04
=12 Ellen Littorin-Pousette
Alunda SK
10 Alunda SK 7.04
1234
64 Isolde Hallman9.218.918.77x
61 Alice Lindblomxx10.9510.70
9 Smilla Nordin8.839.278.429.36
63 Nova Olofsson7.046.476.826.21
44 Ellen Littorin-Pousette7.046.476.826.21
53 Klara Gunnarssonx7.837.738.29
45 Maya Löf10.9011.0310.31x
11 Elsa Magnusson10.119.909.789.24
48 Stina Gavell7.577.61x7.53
50 Nova Brundin6.405.497.135.94
54 Nora Hjertz8.318.649.068.94
56 Tuva Seveborn8.878.819.718.48
10 Ida Markström Leek7.498.087.967.11
F13 Diskus
Vikt: 0,6kg
2/7 16:00
1 Isolde Lönnefors
Brännans IF
09 Brännans IF 33.42 PB
2 Hilda Yong Viklander
Mälarhöjdens IK
09 Mälarhöjdens IK 29.75 PB
3 Maya Löf
Alunda SK
10 Alunda SK 23.33 PB
4 Klara Gunnarsson
Alunda SK
09 Alunda SK 21.43 PB
5 Tuva Seveborn
Alunda SK
09 Alunda SK 19.17
6 Elsa Magnusson
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 18.92
7 Nova Brundin
Timrå AIF
10 Timrå AIF 18.29
8 Smilla Nordin
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 15.63
9 Lisa Flinkberg
Trångsvikens IF
09 Trångsvikens IF 13.08
Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF x
1234
60 Isolde Lönnefors33.42xxx
61 Alice Lindblomxxxx
11 Elsa Magnussonx18.92xx
56 Tuva Sevebornx19.17xx
53 Klara Gunnarsson21.4317.9618.8715.41
45 Maya Löfxxx23.33
66 Hilda Yong Viklander29.7524.68xx
3 Lisa Flinkberg13.08xxx
50 Nova Brundin18.29xxx
9 Smilla Nordin15.63x14.3615.60
F13 Slägga
Vikt: 2,0kg
3/7 14:45
1 Maya Löf
Alunda SK
10 Alunda SK 40.21 PB
2 Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF 29.84 PB
3 Klara Gunnarsson
Alunda SK
09 Alunda SK 24.20 PB
4 Hilda Yong Viklander
Mälarhöjdens IK
09 Mälarhöjdens IK 23.58
5 Nova Brundin
Timrå AIF
10 Timrå AIF 22.53
6 Anna Maria Käller
Bollnäs FIK
09 Bollnäs FIK 21.85
7 Molly Westerberg
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 19.55
8 Elsa Magnusson
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 19.45 PB
9 Smilla Nordin
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 17.99
10 Selma Nordensson
Timrå AIF
10 Timrå AIF 16.08
Ellen Littorin-Pousette
Alunda SK
10 Alunda SK x
1234
53 Klara Gunnarsson24.2024.1722.08x
44 Ellen Littorin-Pousettexxxx
57 Anna Maria Källerx21.8518.91x
45 Maya Löfx40.21xx
61 Alice Lindblom24.0227.59x29.84
7 Molly Westerberg18.3419.5518.55x
51 Selma Nordenssonx13.7616.08x
66 Hilda Yong Viklander22.7423.5821.81x
11 Elsa Magnusson16.96x19.4518.86
50 Nova Brundin21.66x22.53x
9 Smilla Nordinx17.9913.2717.08
F13 Spjut
Vikt: 400g
3/7 12:00
1 Isolde Hallman
Leksands FIK
09 Leksands FIK 26.61 PB
2 Hilda Yong Viklander
Mälarhöjdens IK
09 Mälarhöjdens IK 25.96 PB
3 Nova Olofsson
IFK Strömsund
09 IFK Strömsund 20.46
4 Stina Gavell
Söderhamns IF
10 Söderhamns IF 19.81 PB
5 Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF 19.51
6 Embla Allard
Västerås FK
12 Västerås FK 18.41
7 Ida Markström Leek
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 17.35 PB
8 Elsa Magnusson
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 14.81
9 Clara Arvidsson
Falu IK
10 Falu IK 14.74
10 Klara Gunnarsson
Alunda SK
09 Alunda SK 14.01
11 Lisa Flinkberg
Trångsvikens IF
09 Trångsvikens IF 12.81
12 Smilla Nordin
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 12.04
13 Hilde Andersson
Leksands FIK
11 Leksands FIK 10.77 PB
1234
46 Clara Arvidsson
63 Nova Olofsson
64 Isolde Hallman
26 Embla Allard
53 Klara Gunnarsson
3 Lisa Flinkberg
61 Alice Lindblom
66 Hilda Yong Viklander
35 Hilde Andersson
10 Ida Markström Leek
11 Elsa Magnusson
9 Smilla Nordin
48 Stina Gavell
F11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

Män 100m Extragren
Vind: -0.6
1 Josef Malsher
Upsala IF
04 Upsala IF 11.61
2 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 11.74 PB
3 Alfred Sandström
IFK Mora FIK
04 IFK Mora FIK 11.83
4 Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 11.88
5 Albin Florén
Leksands FIK
02 Leksands FIK 11.94 SB
6 Alvar Broth
Järvsö IF
04 Järvsö IF 12.94
Män 100 m
2/7 10:40
Vind: 0.0
=1 Kristoffer Andersson
Falu IK
04 Falu IK 11.39
=1 Philip Stömne
Spårvägens FK
00 Spårvägens FK 11.39
3 Josef Malsher
Upsala IF
04 Upsala IF 11.44
4 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 11.80 PB
5 Alfred Sandström
IFK Mora FIK
04 IFK Mora FIK 11.82
6 Albin Florén
Leksands FIK
02 Leksands FIK 12.01 SB
7 Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 12.10
8 Alvar Broth
Järvsö IF
04 Järvsö IF 13.06
Män 200 m
3/7 12:30
Vind: -1.5
1 Gustav Gahne
Hässelby SK
01 Hässelby SK 22.22
2 William Thor
Strands IF
00 Strands IF 22.47
3 Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 23.92
4 Alfred Sandström
IFK Mora FIK
04 IFK Mora FIK 24.10
5 Erik Tholen
Bollnäs FIK
79 Bollnäs FIK 25.66
6 Alvar Broth
Järvsö IF
04 Järvsö IF 26.99
Kvinnor & Män 800 m
2/7 13:00
1 Joakim Ståhl
Gefle IF
97 Gefle IF 2:09.06
2 Jakob Tapani
Kiruna Skidor
01 Kiruna Skidor 2:09.95
3 Hannes Sjöblom
IF Åland (FIN)
06 IF Åland (FIN) 2:15.29
4 Emma Flinkberg
Trångsvikens IF
06 Trångsvikens IF 2:52.22
5 Ottilia Olsson
Brännans IF
06 Brännans IF 3:03.43
6 Lina Hedberg
Bollnäs FIK
98 Bollnäs FIK 3:07.41
Sammanställning per klass
Män
1 Joakim Ståhl
Gefle IF
97 Gefle IF 2:09.06
2 Jakob Tapani
Kiruna Skidor
01 Kiruna Skidor 2:09.95
3 Hannes Sjöblom
IF Åland (FIN)
06 IF Åland (FIN) 2:15.29
Kvinnor
1 Emma Flinkberg
Trångsvikens IF
06 Trångsvikens IF 2:52.22
2 Ottilia Olsson
Brännans IF
06 Brännans IF 3:03.43
3 Lina Hedberg
Bollnäs FIK
98 Bollnäs FIK 3:07.41
Män & P19 & P17 110 m häck
Höjd: 106,7cm
3/7 10:45
Vind: -0.5
1 Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 16.59
2 Alfred Sandström
IFK Mora FIK
04 IFK Mora FIK 17.86
3 Lukas Elfström
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 19.25
Philip Stömne
Spårvägens FK
00 Spårvägens FK DNS
Sammanställning per klass
P19
1 Alfred Sandström
IFK Mora FIK
04 IFK Mora FIK 17.86
P17
1 Lukas Elfström
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 19.25
Män
1 Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 16.59
Philip Stömne
Spårvägens FK
00 Spårvägens FK DNS
Män Höjd
2/7 13:30
1 Viktor Lundqvist
Upsala IF
04 Upsala IF 182
2 Linus Öhman
Strands IF
04 Strands IF 177
3 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 177 SB
4 Alvar Broth
Järvsö IF
04 Järvsö IF 152 =PB
142147152157162167172177182185
475 Linus Öhmanooxoooxxx
477 Viktor Lundqvist-----oooxoxxx
476 Christof Neibooooxoxxx
471 Alvar Brothoooxxx
Män Längd
3/7 14:45
1 Vidar Kempe
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 6.33 +2.4
2 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 6.29 +4.2
3 Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 6.02 +3.8
4 Alvar Broth
Järvsö IF
04 Järvsö IF 5.19 +3.7
123456
495 Gustaf Vennerholm5.75 +2.06.02 +3.8x - - -
476 Christof Neibx x 6.11 +3.7x 6.29 +4.2x
474 Vidar Kempe5.69 +2.8x 6.21 +3.96.33 +2.46.30 +4.66.17 +2.2
74 Alvar Broth4.94 +2.0x 5.19 +3.7x x x
Män Tresteg
2/7 14:45
1 Josef Malsher
Upsala IF
04 Upsala IF 13.28 +4.7
123456
478 Josef Malsher13.04 +3.813.06 +4.513.28 +4.713.10 +2.7x x
Män Kula
Vikt: 7,26kg
2/7 10:00
1 Patrik Lindstedt
Hässelby SK
99 Hässelby SK 16.60
123456
499 Patrik Lindstedtx16.2716.4716.60x16.57
Män Diskus
Vikt: 2,0kg
2/7 12:30
1 Adam Hellbom
Falu IK
04 Falu IK 44.39
2 Philip Stömne
Spårvägens FK
00 Spårvägens FK 36.48 SB
3 Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 34.19
123456
495 Gustaf Vennerholm34.19xxx26.89x
497 Philip Stömne35.3733.1635.3836.4834.7331.90
469 Adam Hellbom44.3941.87xxxx
Män Slägga
Vikt: 7,26kg
3/7 16:15
1 Robert Alneroth
Gefle IF
84 Gefle IF 52.78
2 Stefan Alneroth
Gefle IF
81 Gefle IF 40.15
3 Torgny Gustafsson
Strands IF
65 Strands IF 40.07
4 Lars Hammargren
Bollnäs FIK
60 Bollnäs FIK 26.45
123456
21 Robert Alneroth52.0852.5150.9252.7852.30x
70 Torgny Gustafsson38.43xx40.07xx
69 Lars Hammargrenx24.5124.8626.4526.02x
74 Stefan Alnerothx40.15x40.0739.2339.68
Män Spjut
Vikt: 800g
3/7 10:00
1 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 46.60
2 Alvar Broth
Järvsö IF
04 Järvsö IF 32.08
123456
476 Christof Neib46.6046.5844.8941.83x44.19
74 Alvar Brothx32.08xxxx
P19 110 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med Män 110 m häck

P19 Diskus
Vikt: 1,75kg
2/7 11:20
1 Adam Hellbom
Falu IK
04 Falu IK 49.02
2 Linus Öhman
Strands IF
04 Strands IF 34.80
3 Alvar Broth
Järvsö IF
04 Järvsö IF 26.43
123456
471 Alvar Brothx26.43xx21.60x
469 Adam Hellbom49.02xx44.2047.74x
475 Linus Öhman33.2634.80xxx33.95
P19 Slägga
Vikt: 6,0kg
3/7 14:45
1 Albin Silén
Strands IF
03 Strands IF 58.54
2 Adam Hellbom
Falu IK
04 Falu IK 57.15
3 Mille Edwardsson
Bollnäs FIK
04 Bollnäs FIK 42.00
123456
484 Albin Silén58.54x54.64x57.82x
464 Mille Edwardssonx38.9640.28x41.6542.00
469 Adam Hellbom53.16x54.85x56.2857.15
P19 Spjut
Vikt: 800g
3/7 10:00
1 Simon Andersson
Brännans IF
04 Brännans IF 39.05 PB
123456
466 Simon Anderssonxx39.05xxx
P17 100 m
2/7 10:45
Vind: +0.3
1 Tinh Lundström
Leksands FIK
06 Leksands FIK 12.36
2 Lukas Elfström
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 12.95 PB
3 Keven Yemane
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 14.90
P17 200 m
3/7 12:20
Vind: -2.1
1 Tinh Lundström
Leksands FIK
06 Leksands FIK 25.35
P17 110 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med Män 110 m häck

P17 Höjd
2/7 13:30
1 Rasmus Berg
Gefle IF
05 Gefle IF 157
2 Lukas Elfström
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 152
142147152157
456 Lukas Elfströmooxxoxx-
449 Rasmus Berg--oo
P17 Längd
3/7 13:30
1 Elis Gemzell
Tierps IF
05 Tierps IF 6.04 +1.8
2 Alex Eriksson
Upsala IF
05 Upsala IF 5.88 +2.6
3 Lukas Elfström
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 4.85 +3.6
4 Tinh Lundström
Leksands FIK
06 Leksands FIK 4.77 +2.3
123456
440 Tinh Lundström4.77 +2.34.34 +2.24.47 +1.84.41 +3.44.41 +2.24.44 +1.8
460 Alex Eriksson5.63 +2.25.79 +3.75.88 +2.6x 5.84 +1.94.26 +2.8
456 Lukas Elfström4.62 +2.64.63 +3.94.77 +3.84.85 +3.64.49 +1.73.74 +1.8
457 Elis Gemzell5.71 +1.96.00 +3.45.89 +3.36.01 +4.4x 6.04 +1.8
P17 Tresteg
2/7 14:45
1 Rasmus Berg
Gefle IF
05 Gefle IF 13.84 +3.8
2 Tirachai Schrödes
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 13.47 +2.8
3 Elis Gemzell
Tierps IF
05 Tierps IF 12.88 +4.0
4 Alex Eriksson
Upsala IF
05 Upsala IF 12.73 +4.9
123456
457 Elis Gemzell11.78 +5.3x 12.18 +4.512.25 +2.212.74 +2.612.88 +4.0
460 Alex Eriksson12.73 +4.9x x x 11.71 +4.3x
455 Tirachai Schrödes13.08 +4.013.47 +2.8x 13.42 +2.013.15 +6.113.38 +2.3
449 Rasmus Berg13.27 +5.613.84 +3.813.82 +3.613.38 +2.813.61 +5.113.67 +1.6
P17 Kula
Vikt: 5,0kg
2/7 10:00
1 Lukas Elfström
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 11.42 PB
123456
456 Lukas Elfström10.8411.2811.2010.8810.9211.42
P17 Diskus
Vikt: 1,5kg
2/7 11:20
1 Gustav Jonsson
SK Bore
05 SK Bore 39.69
2 Lukas Elfström
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 27.50
123456
454 Gustav Jonsson36.9639.6936.9138.93xx
456 Lukas Elfström19.2725.1325.16xx27.50
P17 Spjut
Vikt: 700g
3/7 10:00
1 Lukas Elfström
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 39.03
123456
456 Lukas Elfström34.3933.0739.0337.0338.9435.34
P15 80 m
2/7 11:00
Vind: +3.1
1 Edvin Käller
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 9.69
2 Gustav Fabretto
Västerås FK
07 Västerås FK 10.16
Edvin Våhlin
Upsala IF
08 Upsala IF DNS
P15 200 m
3/7 12:00
Vind: -2.1
1 Edvin Käller
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 24.27 PB
2 Oscar Fabretto
Västerås FK
07 Västerås FK 26.00 PB
Edvin Våhlin
Upsala IF
08 Upsala IF DNS
Wahaj Ali
Brännans IF
08 Brännans IF DNS
F15 & P15 800 m
2/7 13:00
1 Lucas Björfelt
IF Göta Karlstad
08 IF Göta Karlstad 2:11.46 PB
2 Malva Nisén
Runacademy IF
08 Runacademy IF 2:29.53
3 Nora Ekdahl Nyström
Spårvägens FK
07 Spårvägens FK 2:32.36
4 Astrid Hermansson
Kvarnsvedens GOIF FIK
07 Kvarnsvedens GOIF FIK 2:34.89
5 Embla Allard
Västerås FK
12 Västerås FK 2:51.23
6 Thea Sörensen
Trångsvikens IF
07 Trångsvikens IF 2:52.44
Sammanställning per klass
P15
1 Lucas Björfelt
IF Göta Karlstad
08 IF Göta Karlstad 2:11.46
F15
1 Malva Nisén
Runacademy IF
08 Runacademy IF 2:29.53
2 Nora Ekdahl Nyström
Spårvägens FK
07 Spårvägens FK 2:32.36
3 Astrid Hermansson
Kvarnsvedens GOIF FIK
07 Kvarnsvedens GOIF FIK 2:34.89
4 Embla Allard
Västerås FK
12 Västerås FK 2:51.23
5 Thea Sörensen
Trångsvikens IF
07 Trångsvikens IF 2:52.44
P15 Höjd
2/7 10:00
1 Edvin Käller
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 174 PB
2 Anton Ringdahl
Marieby GIF
07 Marieby GIF 162 PB
3 Edvin Våhlin
Upsala IF
08 Upsala IF 152 =PB
137142147152157162167170174177
424 Anton Ringdahl---xoxxooxxx
419 Edvin Käller---oooxxooxoxx
414 Edvin Våhlinoooxoxxx
P15 Längd
3/7 12:20
1 Edvin Våhlin
Upsala IF
08 Upsala IF 4.71 +1.0
2 Oliver Nordström
Timrå AIF
07 Timrå AIF 4.14 0.0 PB
123456
430 Oliver Nordström4.14 0.03.98 +1.03.89 +1.2
414 Edvin Våhlinx x 4.71 +1.0x x x
P15 Kula
Vikt: 4,0kg
2/7 11:45
1 Gustav Fabretto
Västerås FK
07 Västerås FK 12.83
2 Oscar Fabretto
Västerås FK
07 Västerås FK 11.66 PB
3 Oliver Nordström
Timrå AIF
07 Timrå AIF 9.74 PB
4 Anton Halkonen
Ludvika FFI
08 Ludvika FFI 8.91
123456
432 Gustav Fabretto12.3612.2912.2811.0412.8311.06
433 Oscar Fabretto10.9111.1611.3511.3011.4511.66
403 Anton Halkonen8.698.878.358.508.568.91
430 Oliver Nordström9.749.568.978.858.05-
P15 Diskus
Vikt: 1,0kg
2/7 14:45
1 Anton Ringdahl
Marieby GIF
07 Marieby GIF 34.77 PB
2 Oliver Nordström
Timrå AIF
07 Timrå AIF 23.73 PB
3 Anton Halkonen
Ludvika FFI
08 Ludvika FFI 23.21
Alfred Eriksson
Bollnäs FIK
08 Bollnäs FIK x
123456
424 Anton Ringdahl34.77x33.37xx27.87
430 Oliver Nordström20.8223.73xxx20.90
403 Anton Halkonenx21.5823.21xxx
397 Alfred Erikssonxxxxxx
P15 Slägga
Vikt: 4,0kg
3/7 13:10
1 Milton Wiklund
Gefle IF
07 Gefle IF 44.82
2 Gustav Fabretto
Västerås FK
07 Västerås FK 40.63 PB
3 Alfred Eriksson
Bollnäs FIK
08 Bollnäs FIK 22.47 PB
123456
422 Milton Wiklund44.8242.80x43.56x43.56
397 Alfred Eriksson20.4222.47xx22.0921.50
432 Gustav Fabrettoxx39.6040.6339.85x
P15 Spjut
Vikt: 600g
3/7 11:00
1 Wahaj Ali
Brännans IF
08 Brännans IF 51.54
2 Anton Ringdahl
Marieby GIF
07 Marieby GIF 41.44 PB
3 Oliver Nordström
Timrå AIF
07 Timrå AIF 34.42
4 Leo Thor
Strands IF
08 Strands IF 32.37
5 Oscar Fabretto
Västerås FK
07 Västerås FK 28.32
6 Alfred Eriksson
Bollnäs FIK
08 Bollnäs FIK 22.58 PB
123456
433 Oscar Fabretto22.8026.0026.7628.3227.7326.77
430 Oliver Nordström34.1034.42xx33.8033.94
397 Alfred Eriksson20.98x18.9222.58x21.35
406 Leo Thor28.6828.5631.4632.3730.3831.31
424 Anton Ringdahlx37.4038.8438.3134.6741.44
398 Wahaj Ali44.5051.5443.32x45.3448.66
P13 60 m
2/7 10:10
Vind: 0.0
1 Gusten Berglund
Söderhamns IF
09 Söderhamns IF 8.39
2 Nils Grufman
Täby IS
09 Täby IS 8.72 PB
3 Arvid Kvarnback
Leksands FIK
09 Leksands FIK 8.74
4 Charlie Svahn Lundqvist
Turebergs FK
10 Turebergs FK 10.57
Milton A Wallin
Tierps IF
10 Tierps IF DNS
P13 200 m
3/7 13:00
Vind: -0.6
1 Gusten Berglund
Söderhamns IF
09 Söderhamns IF 27.42 PB
2 Kalle Löf
Gefle IF
09 Gefle IF 28.76
3 Arvid Kvarnback
Leksands FIK
09 Leksands FIK 28.82 PB
4 Milton A Wallin
Tierps IF
10 Tierps IF 30.74 PB
5 Charlie Ahko Skarp
Rehns BK
10 Rehns BK 31.23
P13 Höjd
2/7 14:45
1 Milo Enander
Tierps IF
09 Tierps IF 142
2 Charlie Ahko Skarp
Rehns BK
10 Rehns BK 122
112117122127132137142147
71 Charlie Ahko Skarpoxooxxx
5 Milo Enander---oxoxooxxx
P13 Längd
Hoppzon
3/7 10:15
1 Gusten Berglund
Söderhamns IF
09 Söderhamns IF 4.82 nwi
2 Kalle Löf
Gefle IF
09 Gefle IF 4.73 nwi
3 Arvid Kvarnback
Leksands FIK
09 Leksands FIK 4.54 nwi
4 Milton A Wallin
Tierps IF
10 Tierps IF 4.06 nwi
5 Alfred Stuhrmann
Tjalve FIF
09 Tjalve FIF 4.03 nwi
1234
49 Milton A Wallin4.06 nwi3.74 nwi3.70 nwi2.72 nwi
62 Kalle Löf4.73 nwi4.69 nwi4.61 nwi4.71 nwi
6 Gusten Berglund4.79 nwi4.14 nwi4.82 nwi4.61 nwi
65 Arvid Kvarnback4.26 nwi4.54 nwix 4.22 nwi
4 Alfred Stuhrmann4.03 nwi3.98 nwi2.86 nwi3.93 nwi
P13 Tresteg
Hoppzon
2/7 12:15
1 Milo Enander
Tierps IF
09 Tierps IF 11.22 -1.6 SB
2 Charlie Svahn Lundqvist
Turebergs FK
10 Turebergs FK 7.25 -1.7
1234
52 Charlie Svahn Lundqvist7.17 -1.26.82 -2.67.08 -1.97.25 -1.7
5 Milo Enander10.88 -1.011.22 -1.610.69 -1.9x
P13 Kula
Vikt: 3,0kg
2/7 13:35
1 Nils Grufman
Täby IS
09 Täby IS 11.05
2 Arvid Kvarnback
Leksands FIK
09 Leksands FIK 10.27
3 Gusten Berglund
Söderhamns IF
09 Söderhamns IF 9.79 PB
4 Alfred Stuhrmann
Tjalve FIF
09 Tjalve FIF 8.07
5 Charlie Svahn Lundqvist
Turebergs FK
10 Turebergs FK 5.21 PB
1234
4 Alfred Stuhrmann8.077.927.787.98
65 Arvid Kvarnback10.27x9.85x
6 Gusten Berglund9.249.799.168.97
2 Nils Grufman10.779.6110.1611.05
52 Charlie Svahn Lundqvist4.515.094.015.21
P13 Diskus
Vikt: 0,6kg
2/7 16:00
1 Nils Grufman
Täby IS
09 Täby IS 34.68
2 Alfred Stuhrmann
Tjalve FIF
09 Tjalve FIF 27.25
3 Arvid Kvarnback
Leksands FIK
09 Leksands FIK 16.87
1234
2 Nils Grufman18.1525.7634.68x
4 Alfred Stuhrmannx27.2526.3922.60
65 Arvid Kvarnbackxxx16.87
P13 Slägga
Vikt: 3,0kg
3/7 14:45
1 Nils Grufman
Täby IS
09 Täby IS 27.03 PB
1234
2 Nils Grufman27.0325.5924.50x
P13 Spjut
Vikt: 400g
3/7 12:00
1 Arvid Kvarnback
Leksands FIK
09 Leksands FIK 34.90
2 Nils Grufman
Täby IS
09 Täby IS 29.95
3 Alfred Stuhrmann
Tjalve FIF
09 Tjalve FIF 24.71 PB
1234
2 Nils Grufman
65 Arvid Kvarnback
4 Alfred Stuhrmann
P11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

K35 Kula
Vikt: 4,0kg
2/7 11:45
1 Carina Lindblom
Bollnäs FIK
83 Bollnäs FIK 7.85
123456
75 Carina Lindblom7.797.857.80xxx
K35 Diskus
Vikt: 1,0kg
2/7 14:45
1 Carina Lindblom
Bollnäs FIK
83 Bollnäs FIK 21.51
123456
75 Carina Lindblom17.70x21.5118.6518.9721.17
K35 Slägga
Vikt: 4,0kg
3/7 13:10
1 Veronica Lundgren
Sollefteå GIF
86 Sollefteå GIF 29.16
2 Carina Lindblom
Bollnäs FIK
83 Bollnäs FIK 24.81
123456
24 Veronica Lundgren29.16x27.08x23.30x
75 Carina Lindblom24.2224.8123.00x23.4323.28
K35 Spjut
Vikt: 600g
3/7 10:00
1 Veronica Lundgren
Sollefteå GIF
86 Sollefteå GIF 24.59
123456
24 Veronica Lundgrenxx23.7824.0824.5922.10
K40 Kula
Vikt: 4,0kg
2/7 11:45
1 Marlene Broman
Timrå AIF
82 Timrå AIF 11.42
123456
73 Marlene Broman11.0011.4211.33x--
M35 Kula
Vikt: 7,26kg
2/7 11:45
1 Daniel Larsson
Gefle IF
84 Gefle IF 9.46
123456
72 Daniel Larsson8.688.599.469.368.999.28
M35 Diskus
Vikt: 2,0kg
2/7 14:45
1 Daniel Larsson
Gefle IF
84 Gefle IF 31.18 PB
123456
72 Daniel Larssonx30.6330.1731.18xx
M55 Kula
Vikt: 6,0kg
2/7 11:45
1 Göran Åberg
Järvsö IF
67 Järvsö IF 12.17
123456
71 Göran Åberg12.17x12.1712.1112.15x
M55 Slägga
Vikt: 6,0kg
3/7 13:10
1 Torgny Gustafsson
Strands IF
65 Strands IF 47.06
123456
70 Torgny Gustafsson44.2647.06xx44.51x
M60 Slägga
Vikt: 5,0kg
3/7 13:10
1 Lars Hammargren
Bollnäs FIK
60 Bollnäs FIK 36.76
123456
69 Lars Hammargren32.57x35.60x36.7635.00
M70 Kula
Vikt: 4,0kg
2/7 11:45
1 Pentti Kuusisto
Gefle IF
50 Gefle IF 10.43
123456
68 Pentti Kuusisto10.43x10.28xx10.13
M70 Diskus
Vikt: 1,0kg
2/7 14:45
1 Pentti Kuusisto
Gefle IF
50 Gefle IF 35.85
123456
68 Pentti Kuusisto35.8532.50x33.2832.6631.66
M80 Kula
Vikt: 3,0kg
2/7 11:45
1 Rolf Larsson
Hofors AIF
42 Hofors AIF 9.91
123456
67 Rolf Larsson9.189.209.078.769.919.26
M80 Diskus
Vikt: 1,0kg
2/7 13:10
1 Rolf Larsson
Hofors AIF
42 Hofors AIF 30.20
123456
67 Rolf Larssonx22.9925.5626.0630.2023.96