Resultater SKODA Vinterspel

Höghammarhallen, Bollnäs   2022-01-30

Arrangör: Bollnäs FIK Tävlingsledare: Malou Sköld och Peter Edling Senast uppdaterad: 2022-02-01 08:19:25
Visa Resultatkort
Kvinnor 60 m Försök
30/1 11:00
Heat 1
1 Alma Uhlin
Falu IK
03 Falu IK 7.98 q PB
2 Thea Ädling Ring
IFK Mora FIK
03 IFK Mora FIK 8.13 q PB
3 Emma Nilsson
Gefle IF
03 Gefle IF 8.29 q =PB
4 Anna Lena Lööw
Söderhamns IF
65 Söderhamns IF 9.36
5 Lina Hedberg
Bollnäs FIK
98 Bollnäs FIK 9.76 PB
Heat 2
1 Engla Grafström Andersson
Sundsvalls FI
03 Sundsvalls FI 7.95 q PB
2 Cornelia Norell
Bollnäs FIK
04 Bollnäs FIK 8.26 q
3 Madeleine Knapp
Falu IK
04 Falu IK 8.44 q PB
4 Elsa Hårrskog
IFK Mora FIK
01 IFK Mora FIK 8.52
5 Johanna Hedberg
Söderhamns IF
91 Söderhamns IF 8.58 PB
Kvinnor 60 m Final
30/1 12:45
1 Alma Uhlin
Falu IK
03 Falu IK 7.89 PB
2 Engla Grafström Andersson
Sundsvalls FI
03 Sundsvalls FI 7.90 PB
3 Thea Ädling Ring
IFK Mora FIK
03 IFK Mora FIK 8.08 PB
4 Cornelia Norell
Bollnäs FIK
04 Bollnäs FIK 8.25
5 Emma Nilsson
Gefle IF
03 Gefle IF 8.36
6 Madeleine Knapp
Falu IK
04 Falu IK 8.38 PB
Kvinnor 200 m
30/1 14:30
1 Alma Uhlin
Falu IK
03 Falu IK 25.91
2 Thea Ädling Ring
IFK Mora FIK
03 IFK Mora FIK 26.18
3 Lina Hedberg
Bollnäs FIK
98 Bollnäs FIK 33.48
Kvinnor 60 m häck
Höjd: 84,0cm
30/1 11:40
1 Justina Esangbedo
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 9.21
2 Ebba Hedberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 9.29 PB
3 Thea Ädling Ring
IFK Mora FIK
03 IFK Mora FIK 9.45
4 Moa Ehrenbrand
Strands IF
03 Strands IF 9.54 PB
5 Engla Grafström Andersson
Sundsvalls FI
03 Sundsvalls FI 9.68
6 Hedvig Ström
Gefle IF
04 Gefle IF 9.82 SB
Kvinnor Höjd
30/1 14:30
1 Elsa Hårrskog
IFK Mora FIK
01 IFK Mora FIK 150
2 Hedvig Ström
Gefle IF
04 Gefle IF 145
140145150155
167 Elsa Hårrskog-ooxxx
446 Hedvig Strömooxxx
Kvinnor Stav
30/1 10:30
1 Alice Modig
Bollnäs FIK
09 Bollnäs FIK 175 PB
157160170175180
468 Alice Modigo-ooxxx
Kvinnor Längd
30/1 15:45
1 Justina Esangbedo
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 5.63
2 Ebba Hedberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 5.55 PB
3 Engla Grafström Andersson
Sundsvalls FI
03 Sundsvalls FI 5.37
4 Thea Ädling Ring
IFK Mora FIK
03 IFK Mora FIK 5.18 PB
5 Johanna Hedberg
Söderhamns IF
91 Söderhamns IF 5.02
6 Hedvig Ström
Gefle IF
04 Gefle IF 4.79 SB
7 Moa Ehrenbrand
Strands IF
03 Strands IF 4.69 SB
8 Elsa Hårrskog
IFK Mora FIK
01 IFK Mora FIK 4.59
9 Tindra Olsson
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 4.58 SB
10 Lina Nord
Bollnäs FIK
98 Bollnäs FIK 1.78
123456
374 Johanna Hedberg4.995.015.024.98--
469 Lina Nordxxx1.61x1.78
169 Thea Ädling Ring5.115.07x5.144.815.18
364 Engla Grafström Andersson5.175.085.35x5.375.17
471 Tindra Olssonx4.46x4.58xx
446 Hedvig Strömx4.794.604.424.534.54
179 Ebba Hedberg5.345.55xx5.375.47
167 Elsa Hårrskogx4.494.44x4.594.43
178 Justina Esangbedoxx5.175.265.635.58
357 Moa Ehrenbrand4.49x4.694.51x-
Kvinnor Tresteg
30/1 11:50
1 Angelica Ström
Spårvägens FK
81 Spårvägens FK 11.90
2 Johanna Hedberg
Söderhamns IF
91 Söderhamns IF 10.56 PB
3 Emma Nilsson
Gefle IF
03 Gefle IF 9.82
123456
374 Johanna Hedberg10.349.7710.4610.5610.2810.56
188 Angelica Strömx11.2011.90xxx
498 Emma Nilsson9.739.749.829.809.669.73
Kvinnor Kula
Vikt: 4,0kg
30/1 13:15
1 Justina Esangbedo
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 12.62
2 Ebba Hedberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 10.21
3 Moa Ehrenbrand
Strands IF
03 Strands IF 10.18 PB
4 Engla Grafström Andersson
Sundsvalls FI
03 Sundsvalls FI 10.13 PB
5 Hedvig Ström
Gefle IF
04 Gefle IF 9.55
6 Liv Norberg
IK Stål
04 IK Stål 7.75
7 Lina Nord
Bollnäs FIK
98 Bollnäs FIK 4.00
123456
357 Moa Ehrenbrand9.799.5910.18x9.859.63
469 Lina Nord3.393.204.003.653.553.90
179 Ebba Hedbergx7.9410.009.8010.21x
364 Engla Grafström Andersson9.909.509.919.5010.139.42
172 Liv Norberg7.757.187.197.00x7.73
178 Justina Esangbedo10.9612.1011.7812.3012.62x
446 Hedvig Ström9.55xx9.128.929.38
Kvinnor Viktkastning
Vikt: 9,08kg
30/1 14:50
1 Emma Vikström
Timrå AIF
01 Timrå AIF 13.15
2 Linnea Hammargren
Bollnäs FIK
01 Bollnäs FIK 11.27
3 Liv Norberg
IK Stål
04 IK Stål 11.15
123456
453 Linnea Hammargren10.7111.07x11.1111.27x
172 Liv Norbergx10.7411.1511.1210.82x
383 Emma Vikström12.7113.15x12.0312.6512.12
F17 60 m
30/1 10:30
1 Emelie Melin
Tierps IF
05 Tierps IF 8.40 PB
2 Amanda Hedlund
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 8.59
3 Tova Björngard
Upsala IF
06 Upsala IF 8.86
4 Adelina Borges Olsson
Strands IF
05 Strands IF 9.25 PB
5 Elina Kuusikko
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 11.16
F17 200 m
30/1 14:15
1 Emelie Melin
Tierps IF
05 Tierps IF 28.15
F17 60 m häck
Höjd: 76,2cm
30/1 11:30
1 Nellie Tällberg
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 9.93 PB
2 Alva Åkesson
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 10.00
F17 Höjd
30/1 14:30
1 Alva Åkesson
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 160
2 Nellie Tällberg
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 145 =PB
3 Amanda Hedlund
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 130
125130135140145150155160165
365 Amanda Hedlundoxoxxx
476 Nellie Tällberg-oooxoxxx
371 Alva Åkesson-----ooox
F17 Längd
30/1 13:15
1 Alma Hansson
Bollnäs FIK
05 Bollnäs FIK 4.94
2 Nellie Tällberg
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 4.73
3 Amanda Hedlund
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 4.41
4 Elina Kuusikko
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 2.86
123456
454 Alma Hanssonx4.634.764.944.71x
365 Amanda Hedlund4.264.414.024.124.23x
476 Nellie Tällberg4.654.584.604.374.534.73
367 Elina Kuusikko2.79x2.632.682.792.86
F17 Tresteg
30/1 11:50
1 Alma Hansson
Bollnäs FIK
05 Bollnäs FIK 10.30
2 Nellie Tällberg
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 9.76 PB
3 Tova Björngard
Upsala IF
06 Upsala IF 9.32
4 Hanna Andersson
Falu IK
05 Falu IK 8.88
123456
387 Tova Björngard8.838.679.328.868.649.02
454 Alma Hansson10.23xxx10.0610.30
476 Nellie Tällbergx9.53x9.60x9.76
481 Hanna Andersson8.378.888.728.85xx
F17 Kula
Vikt: 3,0kg
30/1 13:50
1 Hanna Andersson
Falu IK
05 Falu IK 11.40
2 Alva Åkesson
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 10.22 PB
3 Tova Björngard
Upsala IF
06 Upsala IF 10.16 PB
4 Emilia Johansson
Upsala IF
05 Upsala IF 9.80
5 Amanda Hedlund
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 9.65 SB
123456
387 Tova Björngardx9.19xx10.16x
371 Alva Åkesson9.059.2510.1610.228.58x
481 Hanna Andersson10.2711.3011.4010.81x10.86
388 Emilia Johansson9.70x9.809.76xx
365 Amanda Hedlund8.659.659.099.009.04x
F17 Viktkastning
Vikt: 7,26kg
30/1 15:45
1 Hanna Andersson
Falu IK
05 Falu IK 14.75 PB
2 Tova Björngard
Upsala IF
06 Upsala IF 13.44
3 Emilia Johansson
Upsala IF
05 Upsala IF 12.55 PB
123456
481 Hanna Andersson13.1413.4814.2514.7513.3213.53
387 Tova Björngard12.6913.4012.6813.44x13.03
388 Emilia Johanssonxx12.55xxx
F15 60 m Försök
30/1 10:15
Heat 1
1 Anna Hillman
Gefle IF
07 Gefle IF 8.40 q PB
2 Ida Hättestrand
Gefle IF
07 Gefle IF 8.59 q PB
3 Hedda Mossberg
Gefle IF
07 Gefle IF 8.77 q PB
4 Freja Sköld
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 8.81
5 Bella Mcdade
Järvsö IF
07 Järvsö IF 8.98
Heat 2
1 Kira Wahlman
Gefle IF
08 Gefle IF 8.64 q PB
2 Vilda Olsson
Gefle IF
08 Gefle IF 8.66 q PB
3 Ella Nilsson
Täby IS
07 Täby IS 8.68 q
4 Debra Hoffman
Järvsö IF
07 Järvsö IF 8.80
5 Linnéa Alneroth
Gefle IF
08 Gefle IF 9.02 PB
F15 60 m Final
30/1 12:20
1 Anna Hillman
Gefle IF
07 Gefle IF 8.37 PB
2 Kira Wahlman
Gefle IF
08 Gefle IF 8.55 PB
3 Ida Hättestrand
Gefle IF
07 Gefle IF 8.65
4 Vilda Olsson
Gefle IF
08 Gefle IF 8.67
5 Ella Nilsson
Täby IS
07 Täby IS 8.78
6 Hedda Mossberg
Gefle IF
07 Gefle IF 8.81
F15 200 m
30/1 13:55
A-Final
Tot. plac.
1 Anna Hillman
Gefle IF
07 Gefle IF 27.91 1 PB
2 Ebba Holmström
Gefle IF
07 Gefle IF 28.13 2 PB
3 Ida Hättestrand
Gefle IF
07 Gefle IF 28.53 3 PB
4 Kira Wahlman
Gefle IF
08 Gefle IF 29.29 4
B-Final
Tot. plac.
1 Maja Andersson
Alunda SK
08 Alunda SK 29.59 5 PB
2 Ella Nilsson
Täby IS
07 Täby IS 29.67 6 PB
3 Linnéa Alneroth
Gefle IF
08 Gefle IF 29.92 7 PB
4 Tove Andersson
Leksands FIK
08 Leksands FIK 30.66 8
Sammanställning
Plac. Res.
1 Anna Hillman
Gefle IF
07 Gefle IF 27.91 PB
2 Ebba Holmström
Gefle IF
07 Gefle IF 28.13 PB
3 Ida Hättestrand
Gefle IF
07 Gefle IF 28.53 PB
4 Kira Wahlman
Gefle IF
08 Gefle IF 29.29
5 Maja Andersson
Alunda SK
08 Alunda SK 29.59 PB
6 Ella Nilsson
Täby IS
07 Täby IS 29.67 PB
7 Linnéa Alneroth
Gefle IF
08 Gefle IF 29.92 PB
8 Tove Andersson
Leksands FIK
08 Leksands FIK 30.66
F15 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 800 m

F15 60 m häck Försök
Höjd: 76.2cm
30/1 12:00
Heat 1
1 Ebba Borglund
Täby IS
08 Täby IS 9.37 q PB
2 Ida Borglund
Täby IS
07 Täby IS 10.40 q PB
3 Tove Andersson
Leksands FIK
08 Leksands FIK 11.05
4 Ida Andersson
Alunda SK
08 Alunda SK 11.49
Heat 2
1 Ebba Holmström
Gefle IF
07 Gefle IF 9.88 q
2 Ella Östblom
Gefle IF
08 Gefle IF 9.94 q
3 Ida Hättestrand
Gefle IF
07 Gefle IF 10.04 q
4 Anna Hillman
Gefle IF
07 Gefle IF 10.12 q
F15 60 m häck Final
Höjd: 76.2cm
30/1 13:25
1 Ebba Borglund
Täby IS
08 Täby IS 9.23 PB
2 Ebba Holmström
Gefle IF
07 Gefle IF 9.83
3 Ida Hättestrand
Gefle IF
07 Gefle IF 9.89
4 Ella Östblom
Gefle IF
08 Gefle IF 9.91 =PB
=5 Anna Hillman
Gefle IF
07 Gefle IF 10.40
=5 Ida Borglund
Täby IS
07 Täby IS 10.40 PB
F15 Höjd
30/1 15:45
1 Maja Andersson
Alunda SK
08 Alunda SK 150 PB
2 Vilda Olsson
Gefle IF
08 Gefle IF 150 PB
3 Ebba Borglund
Täby IS
08 Täby IS 145
4 Elvira Larsson
Alunda SK
09 Alunda SK 145 PB
5 Anna Maria Käller
Bollnäs FIK
09 Bollnäs FIK 140 PB
=6 Nomi Hjertz
Alunda SK
08 Alunda SK 140 PB
=6 Ida Borglund
Täby IS
07 Täby IS 140
8 Bella Lundh Hållén
Strands IF
09 Strands IF 125
115120125130135140145150153
437 Nomi Hjertz-oooxooxxx
435 Maja Andersson----oooxoxxx
500 Vilda Olsson--o-oooxxoxxx
439 Elvira Larsson--ooooxxoxxx
460 Anna Maria Källerooooooxxx
191 Ida Borglund----xooxxx
190 Ebba Borglund----ooxoxxx
359 Bella Lundh Hållénooxxoxxx
F15 Längd
30/1 14:40
1 Ebba Borglund
Täby IS
08 Täby IS 5.34 PB
2 Anna Hillman
Gefle IF
07 Gefle IF 4.73
3 Freja Sköld
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 4.72
4 Vilda Olsson
Gefle IF
08 Gefle IF 4.66
5 Wilma Löf
Alunda SK
08 Alunda SK 4.10
6 Kira Wahlman
Gefle IF
08 Gefle IF 4.06
7 Ida Andersson
Alunda SK
08 Alunda SK 3.79
8 Nomi Hjertz
Alunda SK
08 Alunda SK 3.10
123456
456 Kira Wahlman3.953.934.024.033.854.06
442 Wilma Löf4.103.914.003.743.833.67
490 Anna Hillman4.394.714.73x4.40x
500 Vilda Olsson4.124.204.304.334.664.42
437 Nomi Hjertz---3.103.092.95
190 Ebba Borglundx4.84xx5.344.02
434 Ida Andersson3.433.793.553.343.463.59
474 Freja Sköld4.684.724.58xxx
F15 Tresteg
30/1 10:45
1 Astrid Gemzell
Tierps IF
07 Tierps IF 10.45 PB
2 Anna Hillman
Gefle IF
07 Gefle IF 10.44 SB
3 Vilda Olsson
Gefle IF
08 Gefle IF 10.09 PB
4 Ella Östblom
Gefle IF
08 Gefle IF 9.97 PB
5 Freja Sköld
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 9.93 PB
6 Wilma Löf
Alunda SK
08 Alunda SK 9.19 PB
7 Tove Andersson
Leksands FIK
08 Leksands FIK 8.80
8 Ida Andersson
Alunda SK
08 Alunda SK 8.45
9 Nomi Hjertz
Alunda SK
08 Alunda SK 7.61
123456
490 Anna Hillman10.4410.3310.3710.3310.2610.25
434 Ida Andersson8.358.458.368.43--
352 Ella Östblom9.649.549.759.979.779.53
182 Tove Andersson-8.698.808.59--
474 Freja Sköld9.819.77-9.929.939.85
500 Vilda Olsson8.259.269.639.629.6310.09
380 Astrid Gemzell9.7110.1010.0810.1710.1610.45
437 Nomi Hjertz7.61----7.61
442 Wilma Löf9.119.139.199.008.898.97
F15 Kula
Vikt: 3,0kg
30/1 12:40
1 Ida Edling
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 11.74
2 Wilma Löf
Alunda SK
08 Alunda SK 9.01 PB
3 Vilma Blomberg
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 8.61 PB
4 Linnéa Alneroth
Gefle IF
08 Gefle IF 7.95 PB
5 Maja Andersson
Alunda SK
08 Alunda SK 7.85
123456
442 Wilma Löf9.018.678.698.848.768.50
448 Ida Edling10.9011.74xx11.4611.74
486 Linnéa Alneroth7.757.957.67x7.837.80
435 Maja Andersson7.506.817.497.857.597.07
447 Vilma Blomberg7.638.188.618.438.468.51
F15 Viktkastning
Vikt: 7,26kg
30/1 14:15
1 Ida Edling
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 13.75 PB
2 Hedda Mossberg
Gefle IF
07 Gefle IF 12.33
3 Wilma Löf
Alunda SK
08 Alunda SK 11.19 PB
4 Linnéa Alneroth
Gefle IF
08 Gefle IF 9.79
5 Eira Johannesson
Gefle IF
09 Gefle IF 9.09
6 Nomi Hjertz
Alunda SK
08 Alunda SK 6.35
123456
448 Ida Edling13.0613.1212.5013.7513.5512.83
486 Linnéa Alnerothxx7.818.989.799.09
496 Hedda Mossberg11.2512.33xx11.99x
493 Eira Johannesson8.649.09x8.34xx
442 Wilma Löfx10.8910.7111.199.5910.43
437 Nomi Hjertzxx6.35x5.59x
F13 60 m Försök
30/1 10:00
Heat 1
1 Isolde Hallman
Leksands FIK
09 Leksands FIK 8.66 q PB
2 Nora Hjertz
Alunda SK
09 Alunda SK 9.06 q
3 Ellen Littorin-Pousette
Alunda SK
10 Alunda SK 9.68 q
4 Tuva Seveborn
Alunda SK
09 Alunda SK 10.14
Heat 2
1 Anna Maria Käller
Bollnäs FIK
09 Bollnäs FIK 8.81 q PB
2 Emma Wennerbo
Gefle IF
09 Gefle IF 9.31 q
3 Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF 9.60 q PB
4 Eira Johannesson
Gefle IF
09 Gefle IF 9.73 PB
F13 60 m Final
30/1 12:10
1 Isolde Hallman
Leksands FIK
09 Leksands FIK 8.68
2 Anna Maria Käller
Bollnäs FIK
09 Bollnäs FIK 8.87
3 Nora Hjertz
Alunda SK
09 Alunda SK 9.02
4 Emma Wennerbo
Gefle IF
09 Gefle IF 9.32
5 Ellen Littorin-Pousette
Alunda SK
10 Alunda SK 9.50 PB
6 Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF 9.64
F13 200 m
30/1 13:50
A-Final
Tot. plac.
1 Anna Maria Käller
Bollnäs FIK
09 Bollnäs FIK 29.35 1 PB
2 Isolde Hallman
Leksands FIK
09 Leksands FIK 30.57 3 PB
3 Ellen Littorin-Pousette
Alunda SK
10 Alunda SK 32.35 6 PB
B-Final
Tot. plac.
1 Nora Hjertz
Alunda SK
09 Alunda SK 30.25 2
2 Elvira Larsson
Alunda SK
09 Alunda SK 31.59 4
3 Saga Puolakanaho
Bollnäs FIK
09 Bollnäs FIK 32.25 5
4 Emma Andersson
Alunda SK
10 Alunda SK 34.93 7
Sammanställning
Plac. Res.
1 Anna Maria Käller
Bollnäs FIK
09 Bollnäs FIK 29.35 PB
2 Nora Hjertz
Alunda SK
09 Alunda SK 30.25
3 Isolde Hallman
Leksands FIK
09 Leksands FIK 30.57 PB
4 Elvira Larsson
Alunda SK
09 Alunda SK 31.59
5 Saga Puolakanaho
Bollnäs FIK
09 Bollnäs FIK 32.25
6 Ellen Littorin-Pousette
Alunda SK
10 Alunda SK 32.35 PB
7 Emma Andersson
Alunda SK
10 Alunda SK 34.93
F13 60 m häck
Höjd: 68,6cm
30/1 13:15
=1 Nora Hjertz
Alunda SK
09 Alunda SK 11.00
=1 Elvira Larsson
Alunda SK
09 Alunda SK 11.00 PB
3 Märta Brusell
Strands IF
09 Strands IF 12.06 PB
4 Emma Andersson
Alunda SK
10 Alunda SK 12.40
F13 Längd
Hoppzon
30/1 13:55
1 Emma Wennerbo
Gefle IF
09 Gefle IF 4.26
2 Elvira Larsson
Alunda SK
09 Alunda SK 4.17
3 Ellen Littorin-Pousette
Alunda SK
10 Alunda SK 4.16
4 Saga Puolakanaho
Bollnäs FIK
09 Bollnäs FIK 4.10 PB
5 Nora Hjertz
Alunda SK
09 Alunda SK 3.79
6 Eira Johannesson
Gefle IF
09 Gefle IF 3.70 PB
7 Märta Brusell
Strands IF
09 Strands IF 3.68
8 Maya Löf
Alunda SK
10 Alunda SK 3.68
9 Bella Lundh Hållén
Strands IF
09 Strands IF 3.55
10 Emma Andersson
Alunda SK
10 Alunda SK 3.52
11 Tuva Seveborn
Alunda SK
09 Alunda SK 3.49
12 Ella Åkesson
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 3.10
123456
359 Bella Lundh Hållén3.552.343.26---
439 Elvira Larsson3.964.174.154.113.704.03
440 Ellen Littorin-Pousette3.983.984.164.013.954.10
438 Nora Hjertz3.433.393.793.223.263.18
372 Ella Åkesson3.10----
356 Märta Brusellx3.673.443.483.683.64
351 Emma Wennerbo4.184.264.204.103.894.15
493 Eira Johannesson3.673.703.63--
441 Maya Löf3.423.683.57---
444 Tuva Seveborn3.333.363.49---
433 Emma Andersson3.523.493.50---
473 Saga Puolakanaho3.943.984.083.934.044.10
F13 Tresteg
Hoppzon
30/1 12:40
1 Elvira Larsson
Alunda SK
09 Alunda SK 9.55 PB
2 Ellen Littorin-Pousette
Alunda SK
10 Alunda SK 9.00
3 Märta Brusell
Strands IF
09 Strands IF 8.63
4 Tuva Seveborn
Alunda SK
09 Alunda SK 8.31
5 Emma Andersson
Alunda SK
10 Alunda SK 8.17
6 Maya Löf
Alunda SK
10 Alunda SK 8.06
7 Alice Modig
Bollnäs FIK
09 Bollnäs FIK 7.87
123456
444 Tuva Seveborn8.128.008.278.318.278.28
356 Märta Brusell8.558.638.498.448.547.94
441 Maya Löf7.718.067.627.887.837.86
433 Emma Andersson7.747.708.098.128.088.17
440 Ellen Littorin-Pousette8.688.659.008.938.808.83
439 Elvira Larsson9.089.309.559.509.349.43
468 Alice Modigxxxx7.87x
F13 Kula
Vikt: 2,0kg
30/1 10:20
1 Eira Johannesson
Gefle IF
09 Gefle IF 10.72
2 Maya Löf
Alunda SK
10 Alunda SK 9.65
3 Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF 9.10 PB
4 Emma Wennerbo
Gefle IF
09 Gefle IF 8.95
5 Isolde Hallman
Leksands FIK
09 Leksands FIK 8.46 PB
6 Nora Hjertz
Alunda SK
09 Alunda SK 8.41
7 Mira Lundvall
Bollnäs FIK
10 Bollnäs FIK 8.39 PB
8 Märta Brusell
Strands IF
09 Strands IF 8.34
9 Tuva Seveborn
Alunda SK
09 Alunda SK 8.00
10 Ellen Littorin-Pousette
Alunda SK
10 Alunda SK 7.35 PB
11 Ella Åkesson
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 6.51
123456
493 Eira Johannesson10.72x10.31x
351 Emma Wennerbo8.77x8.578.95
494 Alice Lindblom9.108.87x8.48
440 Ellen Littorin-Pousette7.107.357.026.96
441 Maya Löf9.198.739.658.66
444 Tuva Seveborn8.00x7.597.16
465 Mira Lundvall7.92x7.988.39
438 Nora Hjertz8.41x7.657.75
389 Isolde Hallman8.468.437.917.66
356 Märta Brusell8.057.888.298.34
372 Ella Åkesson6.516.176.456.49
F11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

Män 60 m Försök
30/1 11:10
Heat 1
1 Noa Skomorowski
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 7.26 q PB
2 Albin Florén
Leksands FIK
02 Leksands FIK 7.55 q
3 Alfred Sandström
IFK Mora FIK
04 IFK Mora FIK 7.66 PB
4 Fredrik Sundvall
Gefle IF
02 Gefle IF 8.36
Heat 2
1 Simon Bäckström
IFK Mora FIK
95 IFK Mora FIK 7.09 q
2 Kristoffer Andersson
Falu IK
04 Falu IK 7.22 q
3 Vidar Kempe
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 7.56 PB
4 Teodor Lundvall
Bollnäs FIK
03 Bollnäs FIK 7.77
Heat 3
1 Simon Vikström
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 7.40 q PB
2 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 7.55 q
3 Viktor Rydåker
Alunda SK
03 Alunda SK 7.63 PB
4 Alvar Broth
Järvsö IF
04 Järvsö IF 8.10 PB
Män 60 m Final
30/1 12:50
1 Simon Bäckström
IFK Mora FIK
95 IFK Mora FIK 7.03
2 Kristoffer Andersson
Falu IK
04 Falu IK 7.07 PB
3 Noa Skomorowski
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 7.17 PB
4 Simon Vikström
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 7.33 PB
5 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 7.45
6 Albin Florén
Leksands FIK
02 Leksands FIK 7.51
Män 200 m
30/1 14:40
A-Final
Tot. plac.
1 Kristoffer Andersson
Falu IK
04 Falu IK 23.07 1
2 Simon Vikström
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 23.10 2
3 Noa Skomorowski
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 23.13 3
B-Final
Tot. plac.
1 Alfred Sandström
IFK Mora FIK
04 IFK Mora FIK 25.06 4
2 Alvar Broth
Järvsö IF
04 Järvsö IF 26.71 5 PB
Sammanställning
Plac. Res.
1 Kristoffer Andersson
Falu IK
04 Falu IK 23.07
2 Simon Vikström
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 23.10
3 Noa Skomorowski
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 23.13
4 Alfred Sandström
IFK Mora FIK
04 IFK Mora FIK 25.06
5 Alvar Broth
Järvsö IF
04 Järvsö IF 26.71 PB
F15 & Män & P17 & P15 800 m
30/1 15:15
Ella Östblom
Gefle IF
08 Gefle IF 2:23.17 PB
Ebba Holmström
Gefle IF
07 Gefle IF 2:25.47 PB
Martin Jansson
Söderhamns IF
91 Söderhamns IF 2:28.56
Edwin Almroth
IK Stål
06 IK Stål 2:29.40
Lukas Elfström
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 2:29.90 PB
Elvira Larsson
Alunda SK
09 Alunda SK 2:51.61
Ida Andersson
Alunda SK
08 Alunda SK 3:01.91
Sammanställning per klass
P17
1 Edwin Almroth
IK Stål
06 IK Stål 2:29.40
2 Lukas Elfström
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 2:29.90
Män
1 Martin Jansson
Söderhamns IF
91 Söderhamns IF 2:28.56
F15
1 Ella Östblom
Gefle IF
08 Gefle IF 2:23.17
2 Ebba Holmström
Gefle IF
07 Gefle IF 2:25.47
3 Elvira Larsson
Alunda SK
09 Alunda SK 2:51.61
4 Ida Andersson
Alunda SK
08 Alunda SK 3:01.91
Män 60 m häck
Höjd: 106,7cm
30/1 11:40
1 Nicklas Karlsson
Falu IK
96 Falu IK 8.94
2 Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 9.00
Män Höjd
30/1 14:30
1 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 175
2 Vidar Kempe
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 175 PB
3 Thirachai Schröder
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 170
4 Anders Silén
Strands IF
65 Strands IF 165 SB
155160165170175180
360 Anders Silénooxoxxx
366 Vidar Kempeoooxxoxxoxxx
368 Christof Neib--xoooxxx
187 Thirachai Schröder---xxoxxx
Män Stav
30/1 11:10
1 Thirachai Schröder
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 370 PB
2 Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 360 PB
3 Lukas Elfström
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 350 PB
290300310320330340350360370380
189 Gustaf Vennerholm------oxoxxx
187 Thirachai Schröder---ooooxoxoxxx
363 Lukas Elfströmoooooooxxx
Män Längd
30/1 15:45
1 Max Andersson
Upsala IF
95 Upsala IF 6.63
2 Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 6.36
3 Nicklas Karlsson
Falu IK
96 Falu IK 6.20
4 Viktor Rydåker
Alunda SK
03 Alunda SK 6.09
5 Vidar Kempe
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 5.70
6 Thirachai Schröder
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 5.62
7 Anders Silén
Strands IF
65 Strands IF 5.27
8 Fredrik Sundvall
Gefle IF
02 Gefle IF 5.23
9 Alvar Broth
Järvsö IF
04 Järvsö IF 5.17
123456
472 Fredrik Sundvall5.23x----
385 Max Andersson6.256.516.63x--
366 Vidar Kempe5.605.355.705.49--
443 Viktor Rydåker5.72x5.905.806.066.09
483 Nicklas Karlsson5.966.206.106.056.176.01
360 Anders Silén5.205.155.275.155.15-
174 Alvar Broth5.055.174.864.364.92x
187 Thirachai Schröderxx5.615.62x-
189 Gustaf Vennerholm5.936.36x---
Män Tresteg
30/1 11:50
1 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 13.06
123456
368 Christof Neibx12.9713.0612.89xx
Män Kula
Vikt: 7,26kg
30/1 13:15
1 Nicklas Karlsson
Falu IK
96 Falu IK 12.46 SB
2 Teodor Lundvall
Bollnäs FIK
03 Bollnäs FIK 12.05
3 Joel Jansson
Bollnäs FIK
93 Bollnäs FIK 9.62
123456
483 Nicklas Karlsson11.6712.1112.3511.9912.4112.46
466 Teodor Lundvall11.72x11.94xx12.05
459 Joel Jansson9.508.978.84x9.129.62
Män Viktkastning
Vikt: 15,88kg
30/1 14:50
1 Torgny Gustafsson
Strands IF
65 Strands IF 13.33
2 Lars Hammargren
Bollnäs FIK
60 Bollnäs FIK 8.65
Teodor Lundvall
Bollnäs FIK
03 Bollnäs FIK -
123456
452 Lars Hammargrenx8.308.407.868.65x
358 Torgny Gustafsson12.5813.0813.33xx12.86
466 Teodor Lundvallxxx---
P19 Kula
Vikt: 6,0kg
30/1 13:50
1 Viktor Rydåker
Alunda SK
03 Alunda SK 13.16
2 Teodor Lundvall
Bollnäs FIK
03 Bollnäs FIK 13.05
3 Viggo Berlin
Gefle IF
04 Gefle IF 12.64
123456
488 Viggo Berlin12.64x12.4512.23x12.35
443 Viktor Rydåker12.6612.8813.16xxx
466 Teodor Lundvallx12.64xx13.05x
P17 60 m
30/1 10:40
1 Tinh Lundström
Leksands FIK
06 Leksands FIK 7.47 PB
2 Elis Gemzell
Tierps IF
05 Tierps IF 8.00
3 Aleksandros Panajoti
IK Stål
06 IK Stål 8.01
4 Lukas Elfström
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 8.09 PB
5 Vilgot Westling
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 8.11
6 Edwin Almroth
IK Stål
06 IK Stål 8.13
P17 200 m
30/1 14:25
1 Tinh Lundström
Leksands FIK
06 Leksands FIK 24.78 PB
2 Aleksandros Panajoti
IK Stål
06 IK Stål 26.01 PB
3 Vilgot Westling
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 26.22
P17 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 800 m

P17 Höjd
30/1 14:30
1 Vilgot Westling
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 145 SB
135140145150
370 Vilgot Westlingoxooxxx
P17 Längd
30/1 13:15
1 Lukas Elfström
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 5.32 PB
2 Edwin Almroth
IK Stål
06 IK Stål 5.25 PB
3 Aleksandros Panajoti
IK Stål
06 IK Stål 5.13
4 Tinh Lundström
Leksands FIK
06 Leksands FIK 4.82
123456
363 Lukas Elfström5.105.255.015.325.295.22
185 Tinh Lundström4.822.79xxxx
173 Aleksandros Panajoti4.905.135.105.084.614.79
171 Edwin Almroth4.925.025.17xx5.25
P17 Tresteg
30/1 11:50
1 Elis Gemzell
Tierps IF
05 Tierps IF 12.39 PB
123456
381 Elis Gemzellx11.4411.4212.2111.9712.39
P17 Kula
Vikt: 5,0kg
30/1 13:50
1 Adam Söder
Gefle IF
05 Gefle IF 11.47
2 Lukas Elfström
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 10.96
123456
467 Adam Söder11.07xx11.47x-
363 Lukas Elfström10.7510.81x10.4210.4910.96
P15 60 m
30/1 10:20
1 Hugo Nowak
Gefle IF
08 Gefle IF 7.50 PB
2 Edvin Käller
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 7.73 PB
3 Elliot Neuhaus
Gefle IF
07 Gefle IF 7.96 PB
Leo Thor
Strands IF
08 Strands IF DNS
P15 200 m
30/1 14:05
1 Edvin Käller
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 24.49 PB
2 Hugo Nowak
Gefle IF
08 Gefle IF 24.69 PB
3 Elliot Neuhaus
Gefle IF
07 Gefle IF 25.23 PB
P15 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 800 m

P15 60 m häck
Höjd: 84,0cm
30/1 11:30
1 Edvin Käller
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 9.57
P15 Höjd
30/1 15:45
1 Edvin Käller
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 165 =PB
2 Albin Björngard
Upsala IF
08 Upsala IF 125
120125130135140145150155160165170
386 Albin Björngardooxxx
461 Edvin Käller------o-xoxxoxxx
P15 Längd
30/1 13:15
1 Hugo Nowak
Gefle IF
08 Gefle IF 5.69 PB
2 Elliot Neuhaus
Gefle IF
07 Gefle IF 5.42
3 Leo Thor
Strands IF
08 Strands IF 4.48
4 Edvin Sundvall
Gefle IF
07 Gefle IF 4.12 PB
5 Albin Björngard
Upsala IF
08 Upsala IF 3.77 PB
123456
495 Edvin Sundvall2.852.483.873.753.654.12
386 Albin Björngardx3.543.593.593.773.76
499 Hugo Nowakx5.285.415.69x5.23
362 Leo Thor4.483.80x4.434.293.07
497 Elliot Neuhaus5.18x5.205.42x4.78
P15 Kula
Vikt: 4,0kg
30/1 12:40
1 Ludvig Ellgren
Turebergs FK
07 Turebergs FK 14.67
2 Elliot Neuhaus
Gefle IF
07 Gefle IF 13.43
3 Hugo Nowak
Gefle IF
08 Gefle IF 11.07
4 Albin Björngard
Upsala IF
08 Upsala IF 6.95
123456
497 Elliot Neuhaus13.2612.3813.4313.1812.3013.34
386 Albin Björngard6.406.95xx6.74x
384 Ludvig Ellgren14.0614.6714.67x14.05x
499 Hugo Nowak9.9410.5711.0710.98x10.89
P15 Viktkastning
Vikt: 9,08kg
30/1 14:15
1 Ludvig Ellgren
Turebergs FK
07 Turebergs FK 15.34
2 Albin Björngard
Upsala IF
08 Upsala IF 7.02 PB
123456
386 Albin Björngardx6.05x7.026.976.61
384 Ludvig Ellgrenx15.1214.31x15.34x
P13 60 m
30/1 10:10
1 Gusten Berglund
Söderhamns IF
09 Söderhamns IF 8.43 PB
2 Milo Enander
Tierps IF
09 Tierps IF 8.66 =PB
3 Axel Svedberg
Bollnäs FIK
09 Bollnäs FIK 9.00
4 Philip Holm
Bollnäs FIK
10 Bollnäs FIK 9.88 PB
5 Elias Lundagårds
Bollnäs FIK
09 Bollnäs FIK 11.26
P13 200 m
30/1 13:40
1 Gusten Berglund
Söderhamns IF
09 Söderhamns IF 28.98 PB
2 Philip Holm
Bollnäs FIK
10 Bollnäs FIK 36.49
P13 Längd
Hoppzon
30/1 13:55
1 Milo Enander
Tierps IF
09 Tierps IF 4.78
2 Gusten Berglund
Söderhamns IF
09 Söderhamns IF 4.70 PB
3 Elias Lundagårds
Bollnäs FIK
09 Bollnäs FIK 3.30 PB
4 Philip Holm
Bollnäs FIK
10 Bollnäs FIK 3.26 PB
123456
457 Philip Holm3.113.002.953.133.063.26
379 Milo Enander4.384.30x4.714.534.78
373 Gusten Berglund4.314.484.703.644.424.63
463 Elias Lundagårds3.092.513.142.912.943.30
P13 Tresteg
Hoppzon
30/1 12:40
1 Milo Enander
Tierps IF
09 Tierps IF 10.85 PB
123456
379 Milo Enander10.2010.2010.8510.4110.22x
P13 Kula
Vikt: 3,0kg
30/1 10:20
1 Gusten Berglund
Söderhamns IF
09 Söderhamns IF 8.09
2 Elias Lundagårds
Bollnäs FIK
09 Bollnäs FIK 6.03
3 Elis Fält
Bollnäs FIK
09 Bollnäs FIK 5.42
4 Philip Holm
Bollnäs FIK
10 Bollnäs FIK 5.03
123456
457 Philip Holm4.534.844.555.03
451 Elis Fält5.405.425.37x
373 Gusten Berglund7.938.097.557.88
463 Elias Lundagårds6.034.865.605.22
P11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

K35 Kula
Vikt: 4,0kg
30/1 13:15
1 Carina Lindblom
Bollnäs FIK
83 Bollnäs FIK 7.73
123456
462 Carina Lindblom7.156.807.097.49x7.73
M55 Viktkastning
Vikt: 11,34kg
30/1 15:45
1 Torgny Gustafsson
Strands IF
65 Strands IF 16.29
123456
358 Torgny Gustafsson16.29xxxxx
M60 Viktkastning
Vikt: 9,08kg
30/1 15:45
1 Lars Hammargren
Bollnäs FIK
60 Bollnäs FIK 13.78
123456
452 Lars Hammargrenx13.5513.78x13.29x
M80 Kula
Vikt: 3,0kg
30/1 13:15
1 Rolf Larsson
Hofors AIF
42 Hofors AIF 9.34
123456
166 Rolf Larsson8.979.289.34x9.048.80