Resultater Åkersberga Sommarsprint

Österåkers Friidrottsarena, Österåker   2022-06-29

Arrangör: Åkersberga SK Senast uppdaterad: 2022-06-29 20:56:24
Visa Resultatkort
Kvinnor & F17 100 m
29/6 19:10
Heat 1
Vind: 0.0
Tot. plac.
1 Maja Almgren
Täby IS
98 Täby IS 12.52 1
2 Josefin Wikfeldt
Mälarhöjdens IK
02 Mälarhöjdens IK 12.71 =2
3 Hannah Stenbeck
Täby IS
01 Täby IS 12.98 4 =PB
4 Freja Avebäck
Malmö AI
95 Malmö AI 13.23 5
5 Ebba Sjöström
Täby IS
05 Täby IS 13.76 6
Heat 2
Vind: +0.5
Tot. plac.
1 Ebba Jernmark Burrows
Täby IS
00 Täby IS 12.71 =2
2 Emilie Ekman
Täby IS
08 Täby IS 13.84 7 PB
3 Wilma Hermansson
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 14.79 8
4 Jessica Bené
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 15.48 9
Sammanställning
Plac. Res.
1 Maja Almgren
Täby IS
98 Täby IS 12.52
=2 Josefin Wikfeldt
Mälarhöjdens IK
02 Mälarhöjdens IK 12.71
=2 Ebba Jernmark Burrows
Täby IS
00 Täby IS 12.71
4 Hannah Stenbeck
Täby IS
01 Täby IS 12.98 =PB
5 Freja Avebäck
Malmö AI
95 Malmö AI 13.23
6 Ebba Sjöström
Täby IS
05 Täby IS 13.76
7 Emilie Ekman
Täby IS
08 Täby IS 13.84 PB
8 Wilma Hermansson
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 14.79
9 Jessica Bené
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 15.48
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Maja Almgren
Täby IS
98 Täby IS 12.52
2 Josefin Wikfeldt
Mälarhöjdens IK
02 Mälarhöjdens IK 12.71
2 Ebba Jernmark Burrows
Täby IS
00 Täby IS 12.71
4 Hannah Stenbeck
Täby IS
01 Täby IS 12.98
5 Freja Avebäck
Malmö AI
95 Malmö AI 13.23
6 Emilie Ekman
Täby IS
08 Täby IS 13.84
7 Wilma Hermansson
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 14.79
8 Jessica Bené
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 15.48
F17
1 Ebba Sjöström
Täby IS
05 Täby IS 13.76
Kvinnor 300 m
29/6 20:00
A-Final
Tot. plac.
1 Evelina Hamos
Täby IS
05 Täby IS 41.61 1 PB
2 Ebba Jernmark Burrows
Täby IS
00 Täby IS 42.10 2 PB
3 Amanda Cederberg
Åkersberga SK
07 Åkersberga SK 42.82 3
4 Ottilia Alvarsson
Täby IS
07 Täby IS 43.95 4
Emilia Hermansson
Täby IS
06 Täby IS DNS
B-Final
Tot. plac.
1 Elsa Lennartsson
Täby IS
03 Täby IS 44.43 5
2 Emilie Ekman
Täby IS
08 Täby IS 47.10 6
3 Eleonora Wahlin
Täby IS
06 Täby IS 48.27 7
Ebba Dahlström
Täby IS
08 Täby IS DNS
Sammanställning
Plac. Res.
1 Evelina Hamos
Täby IS
05 Täby IS 41.61 PB
2 Ebba Jernmark Burrows
Täby IS
00 Täby IS 42.10 PB
3 Amanda Cederberg
Åkersberga SK
07 Åkersberga SK 42.82
4 Ottilia Alvarsson
Täby IS
07 Täby IS 43.95
5 Elsa Lennartsson
Täby IS
03 Täby IS 44.43
6 Emilie Ekman
Täby IS
08 Täby IS 47.10
7 Eleonora Wahlin
Täby IS
06 Täby IS 48.27
Emilia Hermansson
Täby IS
06 Täby IS DNS
Ebba Dahlström
Täby IS
08 Täby IS DNS
Kvinnor 400 m
29/6 20:30
1 Maja Sund
Täby IS
01 Täby IS 58.15 PB
2 Greta Graziani
Täby IS
94 Täby IS 59.35
3 Emilia Hermansson
Täby IS
06 Täby IS 1:02.53
4 Tyra Hedin
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 1:07.46
5 Wilma Hermansson
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 1:10.28 PB
Līga Žauna
Spårvägens FK
85 Spårvägens FK DNS
F17 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 100 m

F15 80 m

Grenen genomfördes tillsammans med P15 80 m

F13 & P13 60 m
29/6 18:30
Vind: +1.7
1 Wilma Hermansson
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 9.19 PB
2 Samuel Svan
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 10.73
Sammanställning per klass
P13
1 Samuel Svan
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 10.73
F13
1 Wilma Hermansson
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 9.19
Män & P17 100 m
29/6 19:20
Heat 1
Vind: +0.2
Tot. plac.
1 Jean-Christian Zirignon
Malmö AI
95 Malmö AI 10.91 1
2 Viktor Wall
Hammarby IF
03 Hammarby IF 11.03 2
3 Isak Holgersson
IFK Lund
04 IFK Lund 11.08 3
4 David Thid
Spårvägens FK
03 Spårvägens FK 11.25 4 PB
5 Elias Bouloussaa
Bromma IF
05 Bromma IF 11.56 5 PB
6 Andrea Hundeyin
Hammarby IF
95 Hammarby IF 11.62 6
7 Joel Djerf
Turebergs FK
78 Turebergs FK 12.18 8 PB
Erik Andersson
Spårvägens FK
06 Spårvägens FK DNS
Heat 2
Vind: 0.0
Tot. plac.
1 Mohammad Tazehnam
Tyresö FK
89 Tyresö FK 12.14 7
2 Edvin Unger
Bromma IF
05 Bromma IF 12.23 9
3 Staffan Gudin
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 13.24 10 PB
4 Jonas Karlsson
Spårvägens FK
67 Spårvägens FK 13.28 11
5 Martin Eriksson
Åkersberga SK
71 Åkersberga SK 13.99 12
6 Hans Säll
Turebergs FK
61 Turebergs FK 14.26 13 SB
Sammanställning
Plac. Res.
1 Jean-Christian Zirignon
Malmö AI
95 Malmö AI 10.91
2 Viktor Wall
Hammarby IF
03 Hammarby IF 11.03
3 Isak Holgersson
IFK Lund
04 IFK Lund 11.08
4 David Thid
Spårvägens FK
03 Spårvägens FK 11.25 PB
5 Elias Bouloussaa
Bromma IF
05 Bromma IF 11.56 PB
6 Andrea Hundeyin
Hammarby IF
95 Hammarby IF 11.62
7 Mohammad Tazehnam
Tyresö FK
89 Tyresö FK 12.14
8 Joel Djerf
Turebergs FK
78 Turebergs FK 12.18 PB
9 Edvin Unger
Bromma IF
05 Bromma IF 12.23
10 Staffan Gudin
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 13.24 PB
11 Jonas Karlsson
Spårvägens FK
67 Spårvägens FK 13.28
12 Martin Eriksson
Åkersberga SK
71 Åkersberga SK 13.99
13 Hans Säll
Turebergs FK
61 Turebergs FK 14.26 SB
Erik Andersson
Spårvägens FK
06 Spårvägens FK DNS
Sammanställning per klass
P17
1 Elias Bouloussaa
Bromma IF
05 Bromma IF 11.56
2 Edvin Unger
Bromma IF
05 Bromma IF 12.23
Erik Andersson
Spårvägens FK
06 Spårvägens FK DNS
Män
1 Jean-Christian Zirignon
Malmö AI
95 Malmö AI 10.91
2 Viktor Wall
Hammarby IF
03 Hammarby IF 11.03
3 Isak Holgersson
IFK Lund
04 IFK Lund 11.08
4 David Thid
Spårvägens FK
03 Spårvägens FK 11.25
5 Andrea Hundeyin
Hammarby IF
95 Hammarby IF 11.62
6 Mohammad Tazehnam
Tyresö FK
89 Tyresö FK 12.14
7 Joel Djerf
Turebergs FK
78 Turebergs FK 12.18
8 Staffan Gudin
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 13.24
9 Jonas Karlsson
Spårvägens FK
67 Spårvägens FK 13.28
10 Martin Eriksson
Åkersberga SK
71 Åkersberga SK 13.99
11 Hans Säll
Turebergs FK
61 Turebergs FK 14.26
Män 300 m
29/6 20:10
1 Jesper Rilegård
Täby IS
98 Täby IS 37.24 PB
2 Erik Andersson
Spårvägens FK
06 Spårvägens FK 39.11
3 William Blomquist
Turebergs FK
08 Turebergs FK 40.33
Män 400 m
29/6 20:35
A-Final
Tot. plac.
1 Alexander Pilgrim
Hammarby IF
03 Hammarby IF 48.50 1 PB
2 Viktor Skoglund
Danderyds SK
04 Danderyds SK 49.44 2 PB
3 Simon Martinsson
Malmö AI
01 Malmö AI 49.64 3
4 Corey Furminger
-
96 - 49.74 4
5 Erik Skoglund
Danderyds SK
04 Danderyds SK 52.82 6
6 Noah Bucht Wesslen
Hammarby IF
03 Hammarby IF 55.20 9
B-Final
Tot. plac.
1 Konrad Sundbom Kopparberg
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 52.74 5 PB
2 Gabriel Hanfler
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 54.34 7 PB
3 Erik Nederheim
Täby IS
06 Täby IS 55.05 8
Roy Doss
Umeå TFC
81 Umeå TFC DNS
Filip Engström
Hammarby IF
04 Hammarby IF DNS
Nikolaos Pathiakis
Hammarby IF
98 Hammarby IF DNS
Sammanställning
Plac. Res.
1 Alexander Pilgrim
Hammarby IF
03 Hammarby IF 48.50 PB
2 Viktor Skoglund
Danderyds SK
04 Danderyds SK 49.44 PB
3 Simon Martinsson
Malmö AI
01 Malmö AI 49.64
4 Corey Furminger
-
96 - 49.74
5 Konrad Sundbom Kopparberg
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 52.74 PB
6 Erik Skoglund
Danderyds SK
04 Danderyds SK 52.82
7 Gabriel Hanfler
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 54.34 PB
8 Erik Nederheim
Täby IS
06 Täby IS 55.05
9 Noah Bucht Wesslen
Hammarby IF
03 Hammarby IF 55.20
Roy Doss
Umeå TFC
81 Umeå TFC DNS
Filip Engström
Hammarby IF
04 Hammarby IF DNS
Nikolaos Pathiakis
Hammarby IF
98 Hammarby IF DNS
P17 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 100 m

F15 & P15 80 m
29/6 18:50
Vind: 0.0
1 Joar Eriksson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 9.72 PB
2 William Blomquist
Turebergs FK
08 Turebergs FK 10.06
3 Linus Mattsson
Täby IS
07 Täby IS 10.25 PB
4 William Strömberg
Turebergs FK
08 Turebergs FK 10.66
5 Emilie Ekman
Täby IS
08 Täby IS 11.00
Sammanställning per klass
P15
1 Joar Eriksson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 9.72
2 William Blomquist
Turebergs FK
08 Turebergs FK 10.06
3 Linus Mattsson
Täby IS
07 Täby IS 10.25
4 William Strömberg
Turebergs FK
08 Turebergs FK 10.66
F15
1 Emilie Ekman
Täby IS
08 Täby IS 11.00
P13 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med F13 60 m