Resultater Vätterspelen

Råslätts IP, Jönköping   2022-06-22

Arrangör: Hovslätts IK / Habo Friidrott -04 Tävlingsledare: Ann Axelsson, 036-121743, 0733-104016, ann.axel@telia.com Senast uppdaterad: 2022-06-23 02:00:09
Kvinnor 100 m
22/6 19:15
Vind: +0.4
1 Ella Axén
Hovslätts IK
03 Hovslätts IK 12.73
2 Amanda Lennartsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 12.77 SB
3 Linnéa Agefjäll
Kalmar SK
97 Kalmar SK 12.79
4 Tilda Eriksson
IK Sisu
05 IK Sisu 13.76 PB
5 Ida Henricsson
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 13.91
Olivia Andersson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 DNS
Kvinnor 200 m
22/6 20:10
Vind: +2.0
1 Amanda Lennartsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 26.15 PB
2 Linnéa Agefjäll
Kalmar SK
97 Kalmar SK 26.66 SB
3 Anna Elwing
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 28.49 PB
4 Stina Essberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 28.85 PB
5 Ida Henricsson
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 28.99 PB
6 Tuva Sköld
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 29.18 PB
Kvinnor & Män & K35 & M35 5000 m
22/6 20:35
1 Benjamin Claesson
IKHP Huskvarna
02 IKHP Huskvarna 15:13.54 PB
2 Hugo Setthagen
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 15:17.83
3 Erik Nero
Mullsjö SOK
90 Mullsjö SOK 15:52.03 PB
4 Hjalmar Selskog
IKHP Huskvarna
00 IKHP Huskvarna 16:31.83
5 Per Orestig
Habo Friidrott -04
82 Habo Friidrott -04 16:39.87
6 Jimmy Iby
IKHP Huskvarna
84 IKHP Huskvarna 16:58.98
7 Michael Edgren
Habo Friidrott -04
85 Habo Friidrott -04 17:42.08
8 Madeleine Larsson
IKHP Huskvarna
81 IKHP Huskvarna 17:45.28
9 Peter Antevik
Hovslätts IK
81 Hovslätts IK 17:49.77
10 Jenny Johannesson
Mullsjö SOK
76 Mullsjö SOK 17:50.88
11 Karin Spjuth
IKHP Huskvarna
72 IKHP Huskvarna 18:09.38
12 Elizabeth Torkelsson
IKHP Huskvarna
84 IKHP Huskvarna 18:10.55
13 Tilda Sundkvist
OK Gränsen
06 OK Gränsen 18:17.20
14 Thomas Olesen
IKHP Huskvarna
72 IKHP Huskvarna 18:31.75
15 David Jaldemark
Habo Friidrott -04
73 Habo Friidrott -04 18:39.00
Simon Westh
Habo Friidrott -04
05 Habo Friidrott -04 DNF
Mathias Sandstedt
IKHP Huskvarna
95 IKHP Huskvarna DNF
Julia Westh
Habo Friidrott -04
04 Habo Friidrott -04 DNF
Sammanställning per klass
Män
1 Benjamin Claesson
IKHP Huskvarna
02 IKHP Huskvarna 15:13.54
2 Hugo Setthagen
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 15:17.83
3 Erik Nero
Mullsjö SOK
90 Mullsjö SOK 15:52.03
4 Hjalmar Selskog
IKHP Huskvarna
00 IKHP Huskvarna 16:31.83
Simon Westh
Habo Friidrott -04
05 Habo Friidrott -04
Mathias Sandstedt
IKHP Huskvarna
95 IKHP Huskvarna
M35
1 Per Orestig
Habo Friidrott -04
82 Habo Friidrott -04 16:39.87
2 Jimmy Iby
IKHP Huskvarna
84 IKHP Huskvarna 16:58.98
3 Michael Edgren
Habo Friidrott -04
85 Habo Friidrott -04 17:42.08
4 Peter Antevik
Hovslätts IK
81 Hovslätts IK 17:49.77
5 Thomas Olesen
IKHP Huskvarna
72 IKHP Huskvarna 18:31.75
6 David Jaldemark
Habo Friidrott -04
73 Habo Friidrott -04 18:39.00
Kvinnor
1 Tilda Sundkvist
OK Gränsen
06 OK Gränsen 18:17.20
Julia Westh
Habo Friidrott -04
04 Habo Friidrott -04
K35
1 Madeleine Larsson
IKHP Huskvarna
81 IKHP Huskvarna 17:45.28
2 Jenny Johannesson
Mullsjö SOK
76 Mullsjö SOK 17:50.88
3 Karin Spjuth
IKHP Huskvarna
72 IKHP Huskvarna 18:09.38
4 Elizabeth Torkelsson
IKHP Huskvarna
84 IKHP Huskvarna 18:10.55
Kvinnor 100 m häck
Höjd: 84,0cm
22/6 18:45
Vind: +1.0
1 Elin Lindeblad
Kalmar SK
95 Kalmar SK 14.15 SB
2 Frida Bergvall
Högby IF
99 Högby IF 17.05
3 Stina Samuelsson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 21.51
Kvinnor Höjd
22/6 18:30
1 Kajsa Engblom
Huddinge AIS
01 Huddinge AIS 171 SB
2 Frida Bergvall
Högby IF
99 Högby IF 148
3 Emma Östklint
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 148 PB
4 Olivia Andersson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 140
135140145148151154157160165171174
Frida Bergvallooooxxx
Emma Östklintoooxoxxx
Kajsa Engblom-------xoxoxoxxx
Olivia Anderssonooxxx
Kvinnor Stav
22/6 18:00
Pool A
Tot. plac.
1 Gabriella Jönsson
IFK Helsingborg
01 IFK Helsingborg 413 1
2 Linnea Jönsson
IFK Helsingborg
99 IFK Helsingborg 403 2 SB
Leonie Mörstam
IFK Växjö
06 IFK Växjö x
333383393403413423433
Leonie Mörstamxxx
Linnea Jönsson-oxxoxoxxx
Gabriella Jönsson--oxx-oxx-x
Pool B
Tot. plac.
3 Ellen Rosenberg
IFK Växjö
06 IFK Växjö 313 3 PB
4 Tuva-Stina Rooth
IFK Växjö
06 IFK Växjö 303 4
5 Wilma Blom
IKHP Huskvarna
07 IKHP Huskvarna 263 5 PB
Karin Flodström
IKHP Huskvarna
83 IKHP Huskvarna x
157213223233243253263273283293303313323
Tuva-Stina Rooth------oooxxoxxoxxx
Wilma Blom-ooooooxxx
Ellen Rosenberg---------oxooxxx
Karin Flodströmxxx
Kvinnor Tresteg
22/6 19:45
1 Olivia Andersson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 10.21 +1.9 PB
123456
Olivia Andersson10.21 +1.910.16 +0.210.01 +0.810.10 +2.18.41 +2.39.79 +2.4
Kvinnor Diskus
Vikt: 1,0kg
22/6 18:30
1 Elin Rubin
Hovslätts IK
95 Hovslätts IK 43.88 SB
2 Ellen Adolfsson
IK Sisu
06 IK Sisu 27.12
3 Anne Fältström
IKHP Huskvarna
70 IKHP Huskvarna 19.26
4 Karin Flodström
IKHP Huskvarna
83 IKHP Huskvarna 13.54 =SB
123456
Karin Flodström12.8213.1712.1913.2813.5413.28
Elin Rubin43.8840.9440.4542.2841.5542.41
Ellen Adolfssonxxx26.27x27.12
Anne Fältström16.1418.8019.2617.9519.16x
Kvinnor Spjut
Vikt: 600g
22/6 19:35
1 Malin Lundgren
Eksjö Södra IK
03 Eksjö Södra IK 40.91 PB
2 Frida Bergvall
Högby IF
99 Högby IF 35.05 SB
3 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 34.65
4 Misa Widetoft
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 28.54 PB
5 Anne Fältström
IKHP Huskvarna
70 IKHP Huskvarna 17.49 PB
6 Karin Flodström
IKHP Huskvarna
83 IKHP Huskvarna 15.87
123456
Lovisa Karlsson31.88xx34.0634.0334.65
Malin Lundgren36.2038.4537.7139.5238.1340.91
Misa Widetoft27.4327.3928.54x25.2523.98
Anne Fältströmx17.4915.8217.1816.8816.92
Frida Bergvall30.8532.8332.88x28.9135.05
Karin Flodström15.57xxx14.9115.87
Män 100 m
22/6 19:00
Vind: -0.5
1 Tyresse Bobbert
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 10.70 PB
2 Alfons Johansson
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 12.44
Män 200 m
22/6 19:55
Vind: +1.6
1 Tyresse Bobbert
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 21.64 PB
2 Johan Claeson
IFK Växjö
01 IFK Växjö 22.39
3 Alfons Johansson
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 24.71 PB
Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK DNS
Män 800 m
22/6 19:35
1 Arvid Öhrn
Hälle IF
94 Hälle IF 1:58.55
2 David Rehn
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 2:07.30 PB
3 Tor Malmgren
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 2:08.37 PB
4 Mathias Sandstedt
IKHP Huskvarna
95 IKHP Huskvarna 2:12.18
5 Kristoffer Persson
Hovslätts IK
93 Hovslätts IK 2:14.31
6 Jimmy Iby
IKHP Huskvarna
84 IKHP Huskvarna 2:14.81 PB
7 Mattias Wigert
IKHP Huskvarna
71 IKHP Huskvarna 2:18.45
8 David Peterson
Apladalens LK
82 Apladalens LK 2:18.54
9 Martin Funck
IKHP Huskvarna
81 IKHP Huskvarna 2:20.97
Män 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 5000 m

Män Höjd
22/6 18:30
1 Martin Funck
IKHP Huskvarna
81 IKHP Huskvarna 151 PB
140145148151154
Martin Funckooxxoxxoxxx
Män Stav
22/6 18:00
1 William Nestor
Linköpings GIF
03 Linköpings GIF 453 TR
2 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 433
Linus Jönsson
Tjalve FIF
05 Tjalve FIF x
393403413423433443453463
Linus Jönsson-------xxx
William Nestor----xoxooxxx
Isak Bergströmxoxoooxoxxx
Män Tresteg
22/6 19:45
1 Tobias Lundqvist
IK Sisu
80 IK Sisu 12.58 0.0
2 Johan Damgren
IKHP Huskvarna
86 IKHP Huskvarna 11.78 +1.7
123456
Tobias Lundqvist12.55 +0.312.58 0.012.43 +1.4x 11.28 +2.112.18 +2.2
Johan Damgrenx 11.56 +1.311.71 +1.311.49 +2.011.78 +1.7x
Män Diskus
Vikt: 2,0kg
22/6 18:30
1 Mikael Hernberg
IK Sisu
82 IK Sisu 41.10
2 Filip Larsson
Eksjö Södra IK
93 Eksjö Södra IK 34.07
3 Stefan Johansson
IK Sisu
80 IK Sisu 25.85
123456
Mikael Hernbergx39.8039.13x41.10x
Stefan Johansson25.3225.85xxxx
Filip Larssonx32.2434.07xx33.10
Män Spjut
Vikt: 800g
22/6 19:35
1 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 51.47
2 Jacob Henriksson
IKHP Huskvarna
07 IKHP Huskvarna 35.17
123456
Jacob Thelander48.4049.2651.4746.6846.4551.29
Jacob Henriksson32.84x35.1735.1032.99-
K35 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 5000 m

M35 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 5000 m